PDA

Επιστροφή στο Forum : Γιατι ;;; :(

xakou
20-01-05, 14:17
Γιατί να έχω τόσο ωραίους χρόνους με τον «al3x» και γιατί να μην έχω το bandwidth που έχετε και εσείς ;;;
Γιατί να κατεβάζω με 5-10 Kb / sec ;;;
Γιατί να την πληρώνω εγώ και τα άλλα 2-3 άτομα που υπάρχουν στις Συκιές ;;;
Γιατί ο «al3x» να μην έχει ένα σωστό bblink ;;; Αφού μόνο «αυτός» υπάρχει στη περιοχή (περιοχή Δημαρχείου έως κάτω πλευρά από κάστρα) και από «αυτόν» μόνο μπορώ να δω wireless…
Γιατί να στερούμαστε το wireless στις Συκιές ;;;

:(

dk6
20-01-05, 14:35
Ψυχραιμία.... ακόμα το wireless δεν κατάντησε ευθύνη κοινωνικής πρόνοιας! :P

στην ερώτηση σου πάντως δεν ξέρω να σου πω... :?

euri
20-01-05, 15:48
Νομίζω ότι καταλαβαίνουμε το παράπονό σου, αλλά το κάνεις να ακούγεται σαν αυτό που συμβαίνει να είναι τιμωρία που επιβλήθηκε από το υπόλοιπο δίκτυο.

Να σου δώσω μερικές απαντήσεις στα γιατί σου; Σε καμία περίπτωση ο κατάλογος αυτός δεν εξαντλεί το θέμα.

Διότι ίσως να μην υπάρχει έντονο τοπικό ενδιαφέρον
Διότι ίσως κανείς από τους υπάρχοντες ενδιαφερόμενους δε θέλει να ξοδέψει χρήματα για να στήσει κόμβο
Διότι ίσως κανείς από αυτούς που βρίσκονται ανάμεσα σε σας και τους υπόλοιπους κόμβους του δικτύου δε θέλει/ξέρει/ενδιαφέρεται να στήσει κόμβο
Διότι ίσως η μορφολογία της περιοχής δεν ευνοεί
Διότι κανείς δεν είναι υποχρεωμένος να στήσει κόμβο ασύρματου δικτύου

Μην ξεχνάς πως πριν δημιουργηθεί κόμβος σε οποιαδήποτε περιοχή δεν υπήρχε πρόσβαση στο ασύρματο δίκτυο και όλοι οι ενδιαφερόμενοι περίμεναν με ανυπομονησία την έλευσή του. Κάποιοι ενδεχομένως έγιναν οι πρωτοπόροι στην περιοχή, μην αντέχοντας να τα περιμένουν από τους άλλους.

Από την άλλη, δες και τη δική σου περίπτωση. Πριν τον al3x δεν είχες ούτε τα 5-10 KB/s, ενώ τώρα τα έχεις. Υπομονή μέχρι να γίνουν 50-100 κάποια στιγμή και 500-1000 αργότερα. Υπάρχει εξέλιξη, η οποία αργά ή γρήγορα θα φτάσει και στη "δική σου" περιοχή.

StargazeR
20-01-05, 16:20
xakou κάνε λίγη υπομονή....
Με τον φίλο μου τον dk6, ήμουν στην ίδια περίπου θέση -αρκετούς βέβαια μήνες πριν-, που είχαμε τον πιο "βόρειο" κόμβο του δικτύου που δεν είχε κανονικό bblink... Τότε είμαστε συνδεδεμένοι ως "client-κομβος" με τον steel στην Καλαμαριά, αργότερα αποκτήσαμε bb-link με τον Cannibal.swn στην Χαριλάου και μετά με τον κόμβο twmn:iro στην Πυλαία κτλ....
(και μάλιστα με την ίδια κεραία των 15db!!!, ω ναι...)

Maax
20-01-05, 21:28
Γιατί να έχω τόσο ωραίους χρόνους με τον «al3x» και γιατί να μην έχω το bandwidth που έχετε και εσείς ;;;
Γιατί ο «al3x» να μην έχει ένα σωστό bblink ;;; Αφού μόνο «αυτός» υπάρχει στη περιοχή (περιοχή Δημαρχείου έως κάτω πλευρά από κάστρα) και από «αυτόν» μόνο μπορώ να δω wireless…

Να με συμπαθάτε για την κακία που θα γράψω.

Φίλε xakou γιατί γράφεις εδώ το παράπονο σου? και δεν κάνεις τα παράπονα σου στον ένα και μοναδικό Αρχιμάστορα που δεν χαμπαριάζει απο βροχές-καταιγίδες-θύελες ???

Μπορείτε να γράψετε/απαντήσετε ότι θέλετε, έτσι κι αλλιώς το κάνατε μπουρδέλο το φόρουμ.

xakou
21-01-05, 01:18

Να με συμπαθάτε για την κακία που θα γράψω.

Φίλε xakou γιατί γράφεις εδώ το παράπονο σου? και δεν κάνεις τα παράπονα σου στον ένα και μοναδικό Αρχιμάστορα που δεν χαμπαριάζει απο βροχές-καταιγίδες-θύελες ???

Μπορείτε να γράψετε/απαντήσετε ότι θέλετε, έτσι κι αλλιώς το κάνατε μπουρδέλο το φόρουμ.

Re Maax, egw me to Algo den exw problhma.... Isa, isa me exei boh8hsei para poly (ka8oti asxeton me to wireless prin apo 1 mhna) kai den htan KAI o monos...
Kserw kai apo palia ton lewis kai aytos me eipe arketa pragmata kai genika den exw parapono me kanenan.
To 8ema einai giati tsakwneste????? :(
Apo thn allh, opws lew kai edw
http://www.twmn.gr/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&p=9073#9073
o al3x einai o monos pou ayta ta 5-6 atoma poy eimaste se ayth thn perioxh mporoume na doyme wireless.
Ton na mhn exei o al3x ena bblink (gia diaforous logous pous pi8anon na mhn tous kserw) talaipwreite (xaritologntas to lew na mhn parekshgh8w) ayta ta 5-6 atoma...
Pisteyw pws o al3x briskete se sxetika kalo shmeio gia emas, alla kai gia to ypoloipo twmn an 8elei na epekta8ei dytika, giati ap' oti kserw exei kalo optiko pedio pros ta ekei...
Kai se telikh re paidia ti 8elei o an8rwpos??? Ena bblink 8elei :wink: . 8elei na epekteinei to twmn....
Kai gia na mhn parekhgh8w pali, 8a xaroume na doume kai ena deytero kombo psila sta kastra kai 8a xaroume perissotero an exoyn kai bblink metakei toys (al3x & eleven).
Mhn "katadiwkoyme" etsi toys an8rwpoys mas giati pisteyw sto mellon 8a doyme polla aneksarthta diktya, hdh exoyme 3 kai to wnot.
Skopos einai na eimaste oloi 1 :)