PDA

Επιστροφή στο Forum : Σύνδεση Κέντρου με υπόλοιπη Θεσσαλονίκη

tsapi
26-02-04, 19:47
Όπως όλοι ξέρετε, το κομπιουτεράκι μου είναι up and running και από ό,τι φαίνεται χωρίς προβλήματα. Οπότε στο προσκήνιο επανέρχεται το σημαντικότερο πρόβλημα, από τη στιγμή που πρωτομπήκα στα wireless.

Η σύνδεση του κέντρου με το υπόλοιπο κομμάτι του wireless network.

H σύνδεση αυτήν τη στιγμή πραγματοποιείται με το λινκ μου με τον ορίονα, το οποίο από άποψη ταχύτητας παραπαίει, και από ένα λινκ του stormlord προς αργυράκη. Οι ταχύτητες είναι πολύ χαμηλές - ίσα ίσα για ένα epop, και αυτό για όσους δεν είναι πολυλογάδες (αν γράψεις 3-4 σειρές απανωτά το μπουκώνεις).

Αυτήν τη στιγμή έχω 3-4 clients πάνω μου, ο taz κάποια στιγμή θα κουμπώσει και αυτός πάνω μου, ενώ υπάρχουν και άλλοι οι οποίοι καραδοκούν (είτε για μένα είτε για storm είτε για ταζ). Εφόσον θέλουμε να μιλάμε όντως για ουσιαστικό network, πρέπει να εξασφαλίσουμε για το κέντρο γρήγορο και αξιόπιστο λινκ με το υπόλοιπο κομμάτι. Πολύ απλά, όσοι clients κουμπώσουν αυτήν τη στιγμή πάνω σε κάποιο ap του κέντρου, θα δουν μόνο το ftp το δικό μου και του storm και άθλιο connectivity με όλο το υπόλοιπο δίκτυο. Κι αυτό είναι πολύ κακό, γιατί έτσι απογοητεύουμε και αποθαρρύνουμε νέους χρήστες από το wireless networking.

Γι αυτόν το λόγο προτείνω τα εξής:

α) Να κανονίσουμε να βάλουμε στον ορίονα ξεχωριστό interface (και κεραία :wink: ) για μένα. Το λινκ αυτό το θεωρώ στρατηγικότατο, καθότι είναι ουσιαστικά το μοναδικό λινκ που μπορώ να κάνω παραέξω. Μπορούμε δηλαδή να ξεφορτώσουμε τον storm και να πετύχουμε redundancy. Οπότε πρέπει να κεντράρουμε κεραίες, για να πετύχουμε το καλύτερο, και σε δεύτερη φάση να προσπαθήσουμε να παίξουμε και σε g. Μάλιστα προτείνω να βάλουμε κατευθείαν αθερίνα στον ορίονα - αν δεν περισσεύει καμία θυσιάζω μία από τις δικές μου.. :lol:

β) Να δούμε τι θα γίνει με τα λινκς του stormlord - να τα σταντάρουμε όσο γίνεται, για να μην αλλάζουν κάθε βδομάδα. Αν το λινκ με παργυράκι παίζει 350-400 kb/sec σταθερά, έχει καλώς. Ειδάλως να ψάξουμε εναλλακτικές λύσεις. Πχ μπορεί να γίνει κάτι με steel, ο οποίος από ό,τι καταλαβαίνω λόγω προνομιακής θέσης μπορεί να αποτελέσει άριστη και σταθερή λύση?

γ) Να κλωτσήσουμε τα πισινά του ταζίκουλα :D , να σηκώσω κι άλλη κεραία και interface για να κουμπώσει και να δει κι αυτός αν μπορεί να βγει με το άλλο του το interface παραέξω.

Συμπερασματικά, αν σε πρώτη φάση εγώ και ο stormlord βγαίνουμε προς τα έξω σταθερά, γρήγορα και αξιόπιστα, είμαστε εντάξει. Σε δεύτερη φάση, αν και ο ταζ μπορέσει να κάνει κάτι προς τα έξω, για μπόλικους μήνες θα είμαστε καλυμμένοι. Αν όμως παραμείνουμε όπως έχουμε, τότε πέραν του epop και του dns, μην μας είδατε μην μας απαντήσατε! :evil:

Ήδη αύριο το απόγευμα θα πάρω υλικά για να σηκώσουμε δεύτερο ιστό στην ταράτσα μου (όσοι πιστοί προσέλθετε την κυριακή - το σάββατο εφημερεύω), για να αποκαταστήσω το λινκ μου με τον storm.

Άντε, ας ανασκουμπωθούμε! :)

Seac
26-02-04, 20:52
Συμφωνώ απόλυτα με τον ιατρό - το ίδιο σημαντικό με την υλοποίηση νέων ζεύξεων είναι η συντήρηση/επισκευή/αναβάθμιση των υπαρχόντων .
Ένα ακόμα σημείο που θέλει βελτίωση ή ΕΣΤΩ εξακρίβωση είναι η ζεύξη orion - hadji .Το ότι εμφανίζεται σε κάποιο mikrotik σαν ενεργή δε μου λέει κάτι , έχει περάσει τόσος καιρός και ακόμα δεν μετρήθηκε για ταχύτητα και σταθερότητα - το σημαντικότερο δηλαδή ! Η ζεύξη orion - tsapi επίσης .
Η χαμηλές ταχύτητες που αναφέρει (και έχω διαπιστώσει και ο ίδιος) ο Βασίλης πιστέυω πως είναι από μια εκ των δύο ζεύξεων ( ίσως και από τις 2 ; ). Ο Άγγελος βλέπει πλέον το AP του και καιρός είναι να το φροντίσει λίγο (αυτός και όποιος άλλος είναι υπεύθυνος γι΄αυτό).

cdthelw
27-02-04, 21:07
Συγνώμη που διακόπτω την γενικότερη σχεδίαση.
Αλλά επειδή μένω μεταξύ κέντρου και καλαμαριας, και είμαι αρκετά "ψηλά" και πήρα κατι interface στα χέρια και σύντομα θα τα στήσω όποιος ενδιάφερεται για bblink για να δούμε ταχύτητες να μου πεί.

Φιλικά cdthelw

Lewis
27-02-04, 21:46
Συγνώμη που διακόπτω την γενικότερη σχεδίαση.
Αλλά επειδή μένω μεταξύ κέντρου και καλαμαριας, και είμαι αρκετά "ψηλά" και πήρα κατι interface στα χέρια και σύντομα θα τα στήσω όποιος ενδιάφερεται για bblink για να δούμε ταχύτητες να μου πεί.

Φιλικά cdthelw

Αγαπητέ μου CdDenThelw,
που κοντά μένς ?

cdthelw
28-02-04, 00:08
Για αρχή το nick είναι αδιαπραγμάτευτο 8) ΄
Το οτι δεν θέλεις cd δεν σημαίνει ότι άλλοι δεν θέλουν :twisted:
Αλλά πάλι για να έρθω στο θέμα μένω κάπου http://www.nodedb.com/europe/gr/thessaloniki/view.php?nodeid=388
εκεί. Βασικά βλέπω πολύ καλά τις κεραιές του ΟΤΕ στην ερμού τώρα για τον Tsapi δεν ξέρω και δεν έχω κάνει κανα scan , και πήρα interfaces όχι ακόμα κεραίες η πιάτα οπότε το βλέπω σίγουρα μετά τις εκλογές.
Αλλά πάλι χρόνος υπάρχει λεφτά δεν υπάρχουν :lol: