PDA

Επιστροφή στο Forum : Gia stavroupoli....

mookie_twmn
07-04-05, 12:55
Kalispera

Eimai stavroupoli(piso apo ton kotsovolo), ginete na sindetho sto diktio sas?

efxaristo.

eptalofos
07-04-05, 13:34
mookie_twmn, είναι σε εξέλιξη μια προσπάθεια για επέκταση του δικτύου δυτικά. Πιστεύω σύντομα θα έχεις τη δυνατότητα να συνδεθείς στο twmn.
Να επισκέπτεσαι συχνά αυτό το site για ενημέρωση.

Lord_Rutherford
06-07-05, 14:32
Καλησπέρα,

mookie και εγώ θέλω να συνδεθώ. Μένω Αλαμάνας, κάθετη στην Ωροιοκάστρου στο ύψος του Separe. Σου έστειλα mail πρίν καμια βδομάδα, δεν ξέρψ αν το πήρες. Από την nodedb μου έβγαζε οτι έχουμε απόσταση 100m, αλλά μάλλον δεν είναι έτσι τα πράγματα. Λίγο δύσκολο να κάνουμε link. Προσπάθησα να επικοινωνήσω και με άλλα άτομα που είδα οτι είναι κοντά μου στην nodedb αλλά δεν έλαβα απάντηση (e-mail). Αν ξέρεις κάποιον που ενδιαφέρεται εδώ κοντά προσπάθησε να επικοινωνήσεις για να οργανωθούμε κάποτε. Διαθέτω pc για να το βάλω server και αν δώ κινητικότητα μπορώ να προχωρήσω (συντομα πιστεύω, λόγω χρημάτων) στην αγορά του υπόλοιπου εξοπλισμού.

Joker
06-07-05, 15:08
Paidia iparxoun komboi Ampelokipoi enas einai o eptalofos kai o allos einai o joker.Pistevo an kanete ena scan tha mporeite na pesete panos tous san client etsi oste na sindethite sto diktio

orion
06-07-05, 15:47
Οργανωστε κανενα καφε δυτικης για να τα πειτε απο κοντα και καλυτερα.
Μπορω να παραβρεθω και εγω και ο lewis για συμβουλες αν θελετε.

Ειπαμε η λυσεις ειναι στα χερια σας...

:D

Lord_Rutherford
06-07-05, 18:12
Θέλω να ξεμπερδέψω με κάτι δουλειές που έχω και θα ασχοληθώ περισσότερο. Μέχρι το Σεπτέμβρη θέλω να είμαι συνδεδεμένος :lol: . Είναι και άλλα δύο παιδιά, φίλοι μου από εδώ, που θα συνδεθούν αν μπώ εγώ. Όποιος θέλει πληροφορίες μπορεί να επισκέπτεται την ιστοσελίδα μου (μάπα είναι αλλά δίνει πληροφορίες) που θα την ανανεώσψ αυτές τις μέρες.

nemo
07-07-05, 09:54
exw kai egw enan upopshfio gia sundesh. Einai akribws dipla sto psyhiatrio, stis ergatikes. Endexomenos na shkwsoume kai AP an doume oti uparxei dunatothta.

Lord_Rutherford
07-07-05, 11:01
Το πρόβλημα μας εδώ είναι οτι είμαστε σε μεγάλες αποστάσεις. Και γώ σκεφτόμουν να κάνω AP, αλλά μετά κατέληξα οτι δε θα εξυπηρετώ κανέναν. Οι omni κεραίες σε πόσα μέτρα χωρίς οπτική επαφή μπορούν να εξυπηρετήσουν; Πρέπει να κάνουμε οπωσδήποτε 2-3 backbone links, για να επεκταθεί το δίκτυο.

ditheo
07-07-05, 11:15
δεν μπορεί να πει κανένας με σιγουριά πόση απόσταση καλύπτει μια ΟΜΝΙ γιατί εξαρτάται από πολλούς παράγοντες όπως τι έχεις γύρω σου(από γεωγραφικής άποψης), τι εξοπλισμό θα χρησιμοποιήσεις και άλλα

αλλά ακόμα και δυο-τρεις να μπορείς να εξυπηρετείς είναι καλό.

Lord_Rutherford
07-07-05, 11:19
Δυο τρείς αν μπορώ μια χαρά είναι! Εδώ πιστευώ πως κανέναν. Πραγματικά δεν ξέρω αν είναι κανένας κοντά μου, από τη nodedb δε μπόρεσα να βγάλω ασφαλές συμπέρασμα. Τον mokie μου τον έβγαζε στα 100 μετρα και τώρα διαπίστωσα οτι απέχει πάνω απο 500m.

ditheo
07-07-05, 11:24
η NodeDB έχει μεγάλα σφάλματα, λόγω των χαρτών που έχει...
και φυσικά πόσο ακριβής είναι η δήλωση των συντεταγμένων...

Lord_Rutherford
07-07-05, 11:34
Πιστεύω πως τις συντεταγμένες τις έβαλα αρκετά καλά για να έχει σφάλμα 400m!

Joker
07-07-05, 11:38
File mou apo stavroupoli apo oti eida tis photo sou apo to site sou katalava pou eisai akrivos.Apenanti apo sena exo anan filo mou pou kaname sitesurvey prin 3 ebdomades kai epiane kai ton diko mou komvo kai tou eptalofou kai tou vega kai mporesame kai kaname kai connect.Ara mporeis na katalaveis poso peripou ekpempei i omni.Mporeis na peseis san client se kapoion apo tous 3 kombous pou einai konta sou kai na gineis kai esi melos tis asirmatis koinotitas mas kai giati oxi argotera kai me bb link :D

nemo
07-07-05, 11:40
Και γώ σκεφτόμουν να κάνω AP, αλλά μετά κατέληξα οτι δε θα εξυπηρετώ κανέναν.

Sto asurmato isuxei h gnwsth rhsh: "if you build it, they will come"
Otan shkwse o jpante AP stis sykies ton koroidebane. Gia rwta ton twra pwsous client exei;

Lord_Rutherford
07-07-05, 17:35
Σα να 'χετε δίκιο. Άρα δρομολογώ το σχέδιο και αρχίζω να μαζεύω λεφτά. Έχω για server [email protected] με 128MB RAM, πιστεύω πως αρκεί. Πάω για κεραία και κάρτα ασύρματη. Έχω ασύρματο AP στο σπίτι (USR 9106) που είναι και ADSL router αλλά δε θέλω να το μπλέξω.
Θέλω να ρωτήσω κάτι. Αν π.χ. μετά απο καιρό κάνω backbone link και είμαι και AP θα χρειάζομαι 3 κεραίες. Αν βάλω το pc(server) ταράτσα (κοντά στον ιστό) θα χρειαστώ και 3 PCI ασύρματες κάρτες. (έτσι δεν είναι;) (εννοείται και μια ethernet για να στέλνω στο κανονικό pc). Αν το βάλω το pc(server) στο δωμάτιο μου θα θέλω 3 ασύρματες μονάδες (που θα μπούν στον ιστό) και άλλες τρεις ethernet PCI που θα μπούν στο pc. Έτσι δε είναι; Αυτό το λέω γιατί αλλο είναι να έχεις το server δίπλα σου και να τον κα΄νεις ότι θέλεις και άλλο να είναι στην ταράτσα, χωρίς οθόνη, μες τα κρύα... νερά κτλ.

nemo
07-07-05, 17:48
Αν π.χ. μετά απο καιρό κάνω backbone link και είμαι και AP θα χρειάζομαι 3 κεραίες.

Giati treis;

1 bb link + 1 AP = 2

H trith pia einai; Mhpws kaneis ki allo bb link;

Αυτό το λέω γιατί αλλο είναι να έχεις το server δίπλα σου και να τον κα΄νεις ότι θέλεις και άλλο να είναι στην ταράτσα, χωρίς οθόνη, μες τα κρύα... νερά κτλ.

Exartate ti server einai; Ama einai mono gia routing bgazei nohma na ton exeis sthn taratsa. Ean einai omws fileserver ti douleia exoun oi sklhroi sthn taratsa; Eipame einai sklhroi alla oxi kai toso sklhroi.

Lorde, ta skebh mou.

nemo
07-07-05, 17:59
epeidh me to nodedb den bgazw akrh, gnwrizei kaneis an uparxei kalhpsh stis ergatikes katoikies;

Lord_Rutherford
07-07-05, 18:04
Σφάλμα : 2 backbone links. Τα σέβη γιατί; Για το Lord;

nemo
07-07-05, 18:07
Den einai ka0e mera pou milaw me enan lordo :lol:

jpante76
08-07-05, 06:46
epeidh me to nodedb den bgazw akrh, gnwrizei kaneis an uparxei kalhpsh stis ergatikes katoikies;

An eisai apo tin meria pou koitaei ston bardari kai kalitera pros ston stathmo tote standard pianeis me tis bandes twmn::vegas

nemo
08-07-05, 09:22
H Lagkada einai pshlo-anhfora kai apo to stratopedo kai meta o Bardarhs kai o OSE den fainontai. Pros anatolas (Polixnh;) den uparxei oratothta. Den einai mono oti oi polukatoikies einai pshloteres twn ergatikwn, prepei na uparxei kai mia amoidrh upsometrikh diafora.
Pros dusmas omws exei oratothta jammaoua. Apo ekei einai Evosmos h Hlioupolu;

Joker
08-07-05, 10:24
Nomizo pos o pio kontinos tou komvos eimai ego apo thema apostaseos.An theleis mporo na sou po akrivos pou eimai.

nemo
08-07-05, 10:37
Polu euxaristos mpas kai bgaloume kamia akrh.
kata protimhsh steile info me pm.

Lord_Rutherford
08-07-05, 12:01
H Lagkada einai pshlo-anhfora kai apo to stratopedo kai meta o Bardarhs kai o OSE den fainontai. Pros anatolas (Polixnh;) den uparxei oratothta. Den einai mono oti oi polukatoikies einai pshloteres twn ergatikwn, prepei na uparxei kai mia amoidrh upsometrikh diafora.
Pros dusmas omws exei oratothta jammaoua. Apo ekei einai Evosmos h Hlioupolu;

Εύοσμος, αν κατάλαβα καλά.

Joker
08-07-05, 12:22
Oxi den eimai euosmo eimai Ampelokipous an gnorizeis epi tis benizelou apenanti apo to stratopedo megalou alexandrou

eddymerfy
20-10-05, 09:12
hi

paidia exoume kalipsi stin stavroupoli ???

Joker
20-10-05, 09:50
Τα σήματα του Joker φτάνουν και στην Σταυρούπολη.. :D :D

eddymerfy
20-10-05, 09:54
Τα σήματα του Joker φτάνουν και στην Σταυρούπολη.. :D :D

ftanoun i kaliptoun ego eimai konta stin gefira tis stavroupolis

lizard
20-10-05, 17:48
poly pithanon na pianei kai o twmn::rocket sti gefyra tis stayroupolis, alla an den ginei scan tzampa milame... 8)

eddymerfy
20-10-05, 21:56
poly pithanon na pianei kai o twmn::rocket sti gefyra tis stayroupolis, alla an den ginei scan tzampa milame... 8)

tnx man giatin enimerosi

:wink:

Joker
21-10-05, 19:23
Πριν 3 εβδομάδες εκανα scan σε φιλό μου στο σημείο που τελιώνει η Ωραιοκάστρου και εκανα connect me -80 db και έπεζε στα 5,5 mbps.Αλλα απο Δευτερα σηκώνετε το 2ο bb-link μου :D με τον κομβο του Minos στον Ευοσμο που πιθανόν θα τον πιάνεις καλήτερα απο όλλους μας για αυτο θπομονή μέχρι την Δευτερα....