PDA

Επιστροφή στο Forum : Χαρτογράφηση Ασυρμάτου Δικτύου Θεσσαλονίκης

Lewis
13-03-04, 17:59
στο επισυναπτόμενο αρχείο θα βρείτε έναν χάρτη, που έχει σημειωμένα τα Access Points στην Θεσσαλονίκη.

Δεν είναι σημειωμένα τα Access Points σε Περαία, Θέρμη, Καλοχώρι και γενικά σε περιοχές που δεν υπήρχαν στον χάρτη ;)

Επίσης δεν είναι σημειωμένα τα Access Points (??) του Wthess.

Υπόσχομαι στον Θεό και την πατρίδα, να τον αλλάζω όποτε χρειάζεται ;)

εάν υπάρχει κανένα λάθος, στείλτε το με προσωπικό e-mail ([email protected])

Lewis
13-03-04, 18:11
Στο Excelάκι αυτό έχω καταγράψει Access Points, backbone links, κανάλια εκπομπής, ESSIDs, IP Ranges.

Εάν υπάρχει κάποιο λάθος, παρακαλώ στείλτε το μου με προσωπικό ([email protected])

Lewis
26-04-04, 02:12
έκανα μια προσπάθεια να αποτυπώσω τις περιοχές κάλυψης από τα Access Points Που λειτουργούν αυτή τη στιγμή στην Κεντρο-Ανατολική Θεσσαλονίκη.

Κάθε κύκλος έχει ακτίνα 500μ, πράγμα που σημαίνει πως από την ταράτσα σας, χωρίς κάποιο σημαντικό εμπόδιο, μπορείτε να συνδεθείτε.

Το αποτέλεσμα είναι άκρως εντυπωσιακό...

οι κύκλοι σε γκρί χρώμα είναι υπό κατασκευή με χρονικό ορίζοντα υλοποίησης τα τέλη Μαίου.

123456789
26-04-04, 10:26
[quote="Lewis"]έκανα μια προσπάθεια να αποτυπώσω τις περιοχές κάλυψης από τα Access Points Που λειτουργούν αυτή τη στιγμή στην Κεντρο-Ανατολική Θεσσαλονίκη.
quote]

Πάρα πολύ ωραία απεικόνιση, συγχαρητήρια!

Η.

Lewis
26-04-04, 15:16
[quote=Lewis]έκανα μια προσπάθεια να αποτυπώσω τις περιοχές κάλυψης από τα Access Points Που λειτουργούν αυτή τη στιγμή στην Κεντρο-Ανατολική Θεσσαλονίκη.
quote]

Πάρα πολύ ωραία απεικόνιση, συγχαρητήρια!

Η.

Νομίζετε πως είμεθα τυχαίοι, αγαπητέ ?
Έλα αύριο στο ΕΛ/ΛΑΚ να δείς και ένα βιντεάκι που ετοιμάσαμε ;)

cmanas
07-05-04, 13:03
έκανα μια προσπάθεια να αποτυπώσω τις περιοχές κάλυψης από τα Access Points Που λειτουργούν αυτή τη στιγμή στην Κεντρο-Ανατολική Θεσσαλονίκη.
Κάθε κύκλος έχει ακτίνα 500μ, πράγμα που σημαίνει πως από την ταράτσα σας, χωρίς κάποιο σημαντικό εμπόδιο, μπορείτε να συνδεθείτε.
οι κύκλοι σε γκρί χρώμα είναι υπό κατασκευή με χρονικό ορίζοντα υλοποίησης τα τέλη Μαίου.

Και μάντεψε ποιός μόλις νοίκιασε σπίτι ακριβώς στο κενό ανάμεσα steel και parapante...

Τεσπαν, ακόνισε το laptop, θα οργανώσουμε ταρατσοεξόρμηση...

cm.

[edit] Μμμ... με μια δεύτερη ματιά, μάλλον είναι πάνω στο όριο του κύκλου του steel (όχι ότι έχει και μεγάλη σημασία τελικά...)

TriaBita
07-05-04, 13:46
Μμμ... με μια δεύτερη ματιά, μάλλον είναι πάνω στο όριο του κύκλου του steel (όχι ότι έχει και μεγάλη σημασία τελικά...)

"orio toy kuklou toy steel" axaxa

To orio tou kuklou tou steel einai konta sto derveni :twisted:

Lewis
01-08-04, 05:26
τελικά, πλάκα-πλάκα τα APs γίνανε ..30 !!!!

Άντε να τα 100ήσουμε !

dk6
01-08-04, 11:21
Με αυτό τον ρυθμό σε ένα χρόνο θα γίνεται χαμός.... ελπίζουμε σε καλή οργάνωση και δομή.. :wink:

Lewis
01-08-04, 15:34
Με αυτό τον ρυθμό σε ένα χρόνο θα γίνεται χαμός.... ελπίζουμε σε καλή οργάνωση και δομή.. :wink:

Θυμάσαι τα πρώτα χρόνια ;

Maax-Bakira, μετά εγώ, μετά ο Steel, κάπου ξεκομμένος ο Λούνα, μετά Αργυράκης, Σαλονίκ, space, εσείς...

τα χριστούγεννα προβλέπω να είμαστε πάνω από 50..

PC-KILLER
01-08-04, 16:07
Βρε παιδία θυμάστε εκείνο το αρχείο του power point που κατέγραφε τα ap που λειτουργούν με τις περιοχές κάλυψης τους? Είναι παρά πολύ καλό και στην αρχή βοηθούσε πολύ. Γιατί εν το κάνετε μια ενημέρωση με όλα τα ap που υπάρχουν και να το ξαναδημοσιεύσετε :?:

dfragos
01-08-04, 17:16
Βρε παιδία θυμάστε εκείνο το αρχείο του power point που κατέγραφε τα ap που λειτουργούν με τις περιοχές κάλυψης τους? Είναι παρά πολύ καλό και στην αρχή βοηθούσε πολύ. Γιατί εν το κάνετε μια ενημέρωση με όλα τα ap που υπάρχουν και να το ξαναδημοσιεύσετε :?:

Κάτι έκανε ο Gorgi σχετικά. Τα περισσότερα AP τα είχε μαζέψει νομίζω. Κάτσε από Σεπτέμβρη να μαζευτούμε όλοι πάνω και θα γίνουν όλα.

dk6
01-08-04, 19:29
Maax-Bakira, μετά εγώ, μετά ο Steel, κάπου ξεκομμένος ο Λούνα, μετά Αργυράκης, Σαλονίκ, space, εσείς...

....Salonic, εμείς, και μετά space ή δεν ξέρω τι στρατηγέ μου... :wink:

Lewis
01-08-04, 22:27
η αλήθεια είναι Δημήτρη πως έχω χάσει τον λογαριασμό...

Θυμάσαι που είχαμε έρθει στο Χτέλ Καλκιδικής και σου δώσαμε κάτι κεραίες ?

αν θυμάται κανείς ακριβή χρονολογική σειρά, ας τα γράψει..

jObo
02-08-04, 14:33
Bakira, maax, jObo,... parakalo :)

StargazeR
02-08-04, 20:04
κάπως έτσι τα θυμάμαι..
bakira-maax??
maax-lewis
maax-steel
salonic-maax
pargyrak?
medusa-steel
abyssus?
hadji-salonic
luna-abc
medusa-jobo(cannibal), jobo-steel
babbos?
orion?
luna-panteraz?
salonic-lewis
space
alexandrosm?
alexanio-space
..
.
.

Σίγουρα κάποιους μπερδεύω/ξεχνάω...
Αυτό που μπορώ να πώ με σιγουριά είναι ότι 26 Απριλίου 2003 στήθηκε το πρώτο μηχάνημα στον κόμβο μας, και κάποτε περιμέναμε 1-2μήνες για να προμηθευτούμε εξοπλισμό από Αμερική, Ασία κτλ..

Lewis
03-08-04, 17:14
κάπως έτσι τα θυμάμαι..
bakira-maax??
maax-lewis
maax-steel
salonic-maax
pargyrak?
medusa-steel
abyssus
hadji-salonic
luna-abc
medusa-jobo(cannibal), jobo-steel
babbos?
orion?
luna-panteraz?
salonic-lewis
space
alexandrosm?
alexanio-space

ο Άβυσσος ποιός είναι ?
ξεχνάς Τσαπί και Τάζ... ο Τάζ νομίζω υπήρχε όταν έγινε ο Χάτζι..

η αρχή ήταν σίγουρα με Bakira-Maax (client-AP), μετά Lewis και μετά σχεδόν ταυτόχρονα Steel & Pargyrak τον γενάρη του 2003. Τα παραπάνω δικτυώθηκαν μεταξύ τους σχεδόν αμέσως..
Επίσης ο Ωρίωνας έχει 2 εγκαταστάσεις.. μιά πέρσυ και μιά αρχές γενάρη φέτος (2004).

Ο Αλέξανδρος ήταν client στον Orion στην πρώτη του εγκατάσταση, και όταν έγινε client στον Cannibal έβαλε AP.
Άντε αν θυμηθεί ο καθένας τα δικά του, θα βάλουμε και ημερομηνίες ;)

StargazeR
03-08-04, 22:03
ο Άβυσσος ποιός είναι ?
ξεχνάς Τσαπί και Τάζ... ο Τάζ νομίζω υπήρχε όταν έγινε ο Χάτζι..

...Ήταν. Ο κόμβος που είχε στήσει για ένα διάστημα o charmed ;P.
Ναι σωστό αυτό για τον taz.. και κάπου εκεί ήταν και ο κόμβος του stormlord... (kounelosfagiash version1) .. :)

jObo
04-08-04, 12:52
An den me apata i mnimi mou, to proto AP pou sikothike pote itan tou bakira.

Kapoioi apo tous palious tha thimounte tis dokimes me tis keraies ston megalo anoikto xoro mprosta sto spiti tou bakira, me simeio anafora to AP tou.

Argotera to AP pige ston maax kai o bakira mpike client se auton.

dk6
04-08-04, 20:02
η αλήθεια είναι Δημήτρη πως έχω χάσει τον λογαριασμό...

Θυμάσαι που είχαμε έρθει στο Χτέλ Καλκιδικής και σου δώσαμε κάτι κεραίες ?

αν θυμάται κανείς ακριβή χρονολογική σειρά, ας τα γράψει..

Θυμάμαι Στρατηγέ ότι περίμενα βράδυ ψωφόκρυο κάτι αγνώστους (τότε) από το τηλέφωνο, μπέρδεψα στην αρχή το αυτοκίνητο του Maax με ενός άλλου... μη γνωρίζοντας του μίλησα "γεια μήπως είσαι για τις κεραίες..?" και μου λέει "ε...?????" (ρεζίλι δηλαδή.. :oops: ).. και άλλα πολλά από τότε. Αυθεντικές ωραίες παλιές στιγμές όπου τότε το wireless ήταν ρίσκο χρημάτων για κάτι άγνωστο και μη "κοινό" όπως τώρα... άγρια ομορφιά :wink:

Βέβαια τώρα είμαστε πολλοί, χίλιοι καλοί χωράνε....

@το mεga θυμάται..... :P

Lewis
05-08-04, 02:20

Kapoioi apo tous palious tha thimounte tis dokimes me tis keraies ston megalo anoikto xoro mprosta sto spiti tou bakira, me simeio anafora to AP tou.

πολύ σωστά...
γιαυτό είχαμε πάρει το 10.122.2 εγώ και 10.122.3 ο μάκης...
άρα εγώ είμαι δεύτερος, και ο μάκης τρίτος ;)

pargyrak
06-08-04, 00:40

πολύ σωστά...
γιαυτό είχαμε πάρει το 10.122.2 εγώ και 10.122.3 ο μάκης...
άρα εγώ είμαι δεύτερος, και ο μάκης τρίτος ;)

Και εγώ η 4ος η 5ος αλλά η προτίμηση μου στο 13 είναι εμφανής :-)

pargy

sakis
06-08-04, 01:29
Επίσης δεν είναι σημειωμένα τα Access Points (??) του Wthess.

Η διάταξη και λειτουργία του δικτύου μας φαίνεται στο site μας, http://www.wthess.net .

Στατικό πλάνο παρουσιάζεται στο
http://www.wthess.net/html/control.php?page=network
όπου διακρίνονται και τα access points.

Η τρέχουσα κατάσταση δικτύου παρουσιάζεται στο
http://matrix.dnsalias.net/nagios/ (μέσω internet) και στο
http://www.wthess.gr/nagios/ (μέσω wireless)

ΥΓ. Γενικά, έχετε μια τάση να μην μας αναφέρετε συχνά όταν αναφέρεστε στο ασύρματο δίκτυο θεσσαλονίκης... :)

Lewis
06-08-04, 01:40
ΥΓ. Γενικά, έχετε μια τάση να μην μας αναφέρετε συχνά όταν αναφέρεστε στο ασύρματο δίκτυο θεσσαλονίκης... :)

μην είσαι παραπονιάρης...
ξέρεις πολύ καλά πως δεν έιναι έτσι τα πράγματα ;)

αφού δεν είχατε access points..

Lewis
08-08-04, 03:45
η πιό πρόσφατη αποτύπωση των κόμβων στον χάρτη της Θεσσαλονίκης...

dfragos
08-08-04, 12:34
Περί χρώματος ΤΗΜΜΥ στον χάρτη ο λόγος......

Ντεν ταιριάζει καρδιά μου το κρωματάκι.... η ιδέα του(πιστεύω) δεν έχει να κάνει με ομάδες και διαμάχες. :)

Ένα ουδέτερο χρωματάκι θα ήταν καλύτερο. :wink:

Lewis
08-08-04, 15:07
Περί χρώματος ΤΗΜΜΥ στον χάρτη ο λόγος......

Ντεν ταιριάζει καρδιά μου το κρωματάκι.... η ιδέα του(πιστεύω) δεν έχει να κάνει με ομάδες και διαμάχες. :)

Ένα ουδέτερο χρωματάκι θα ήταν καλύτερο. :wink:

πως λέμε "Η Λίζα και οι άλλοι", έτσι και αυτό.. Εμείς και οι "άλλοι" ;)

ήθελα κάπως να ξεχωρίζουν τα APς στον χάρτη, και δεν με ενδιαφέρουν βέβαια τι ακριβώς είναι οι άλλοι ;)

Αν θέλουν να τους δώκω το psd να παίξουν με τα χρωματάκια ;)

dfragos
08-08-04, 17:11
Δεν υπάρχει πρόβλημα.... απλά δεν θέλω να υπάρξουν παρεξηγήσεις. :D

(από οποιάδήποτε πλευρά :wink: )

orion
08-08-04, 23:13
Θες δε θες εισαι με τσι "αλλοι' :)

Lewis
08-08-04, 23:56

κάτσε να δούμε που θα συνδεθεί όταν έρθει...

γιατί ο Δίφραγκος είναι γνωστός ..τσιγγάνος των ερτζιανών ;)

dfragos
09-08-04, 00:23

κάτσε να δούμε που θα συνδεθεί όταν έρθει...

γιατί ο Δίφραγκος είναι γνωστός ..τσιγγάνος των ερτζιανών ;)

Καλά ρε, τόσο celebrity είμαι και έχει σημασία πού θα πιάσω; :lol:

Το δίκτυο είναι ένα.... :wink: όπου πιάνω καλύτερα θα κάτσω :lol:

YAziDis
04-09-04, 03:44
Loipooooon, geia sas kai apo emena :D
Katarxin me lene Gianni (einai to prwto mou post opote eipa na sistithw edw :P ). Menw stin Anw toumpa, kai menw se ena shmeio pou an kai den fenete polu kalo, pisteuw oti mporei na xrisimeusei arketa.
Exw ena filo o opoios psiloasxoleite me ta asirmata diktya kai mou eipe oti einai kalo shmeio. Apo tin taratsa mou blepw Makedonia pallas, ton pirgo tou OTE stin Diefni ekthesi thessalonikis, kai logika kai to limani. Twra den kserw ti mporei na dei pros kalamaria - aretsou - mpotsari kai anatolikoteres perioxes, oute kserw ti mporei na dei pros 40 eklissies kai ta sinafi ..
Sas fotisa e ? Pantws to pernw therma to thema, mias kai twra tha exw kai ena pc sta 2000Mhz kai me arketh mnimi eleuthero edw sto spiti mou, opote tha koitaksw na dw ti mporw na kanw me ta asirmata diktya :D
Ante kai eyxomai na mathw grigora

rottrex
04-10-04, 12:13
Καλημέρες!

Πριν από λίγο κάθισα και πέρασα το bblink μου με τον euri στο nodedb, και με την ευκαιρία <<έπαιξα>> λίγο με την χαρτογράφησή του.. Κατέληξα στο παρακάτω link το οποίο απεικονίζει σε 4000x4000 pixel (48kb) την δομή του ασύρματου στην Θεσσαλονίκη (+ Ωραιόκαστρο + Περαία + Καλοχώρι).

http://www.nodedb.com/europe/gr/thessaloniki/map4b.php?w=4000&h=4000&s=0.15&mapscale1=0.10728704789079&t359=X&nodeid=359

Απ’ ότι κατάλαβα πολλά λίνκς είναι πεπαλαιωμένα, οπότε και προτείνω στα μέλη μας όποτε μπορέσουν να ανανεώσουν τα λίνκς τους, έτσι ώστε να έχουμε μια καλύτερη εικόνα της δομής + να μπορέσω να ετοιμάσω κι ένα real-time network map, μέσα από το οποίο θα μπορεί ο καθένας να βλέπει την κατάσταση των bblinks και των router του δικτύου μας..

Αυτά τα πολλά

rot.-

StargazeR
04-10-04, 13:05
Καλημέρες!

Πριν από λίγο κάθισα και πέρασα το bblink μου με τον euri στο nodedb, και με την ευκαιρία <<έπαιξα>> λίγο με την χαρτογράφησή του.. Κατέληξα στο παρακάτω link το οποίο απεικονίζει σε 4000x4000 pixel (48kb) την δομή του ασύρματου στην Θεσσαλονίκη (+ Ωραιόκαστρο + Περαία + Καλοχώρι).

http://www.nodedb.com/europe/gr/thessaloniki/map4b.php?w=4000&h=4000&s=0.15&mapscale1=0.10728704789079&t359=X&nodeid=359

Απ’ ότι κατάλαβα πολλά λίνκς είναι πεπαλαιωμένα, οπότε και προτείνω στα μέλη μας όποτε μπορέσουν να ανανεώσουν τα λίνκς τους, έτσι ώστε να έχουμε μια καλύτερη εικόνα της δομής + να μπορέσω να ετοιμάσω κι ένα real-time network map, μέσα από το οποίο θα μπορεί ο καθένας να βλέπει την κατάσταση των bblinks και των router του δικτύου μας..

Αυτά τα πολλά

rot.-

Αν ξέρεις από php/mysql, feel free to improve this:

Από Internet: http://stargazer.twmn.net/twmn.net/index.php?newlang=greek

Από wireless: http://www.twmn/~stargazer/twmn.net/index.php?newlang=greek

(δες και σχετικό post στο AP-Owners)
Επίσης αν έχεις υπόψιν κάνα καλό χάρτη που να έχει τις οδούς με Ελληνικά στείλε pm.

rottrex
04-10-04, 13:53
Για συνέχεια αφού στρωθούν τα λίνκ στη nodedb, μπορώ να κάνω κάτι τέτοιο (σε μεγαλύτερη ανάλυση και χωρίς τα μη-bblink nodes), στο οποίο φαινονται τα bblinks και η τοποθεσία στον χάρτη των AP.

rot.-

PC-KILLER
04-10-04, 14:58
paidia sorry an zhtaw pola alla an kai o xarths o allos ths polis me tous kombous boh8aei perisotero giati grafei ths odous einai la8os! phga na deixo se kapion ena shmho kai den ebgaze akrh apo ths odous. den mporoume na broume enan kalitero?

Jef
04-10-04, 16:05
to exoume ksanapei. to nodedb einai pleon disxristo kai kaneis den mpenei na kanei updates. Afto pou leei o stargazer prepei na proxorisoume kai na ginei enas oreos xartis me tin boi8ia tou space.
Giati den exoun perastei akoma ola ta APs???

Lewis
23-11-04, 12:39
Επειδή ο Jef έχει μια μανία να παταει το "new topic" αντί για το "post reply"..

Από Ιντερνετ
http://twmn.net/files/network_22-11-2004.gif

Από wireless
http://www.twmn/files/network_22-11-2004.gif

η δουλειά που έκανε πάντως είναι εξαιρετική....

BigPan
23-11-04, 12:55
ontws wraia douleia. evge! :D
aplws ithela na rwtisw, igati h ip tou cdpas einai kenh? (mias kai syndeomai ekei einai 10.104.208.X)
sorry an kanw lathos kai yparxei kapoios logos pou den mphke :D

titos
23-11-04, 16:16
Πολύ καλή δουλειά, μπράβο :!: :!: :!:
Αντε τώρα σιγά σιγά να βάλουμε και τους client των AP! :wink:

Jef
23-11-04, 16:32
a ok. thanx. epsaxna x8es ton cdpas sto irc na ton rwtisw alla den to petixa kai to afisa keno. twra to ebala alla den ekana update tin eikona. molis mou pei kai o Mik to diko tou, 8a to kanw update.
Kai meta afto to gif 8a mpei kai sto http://noc.twmn.net

Oso gia tous clients.... asto file.... mou bgainei to ladi me ka8e neo bblink oste na min ginete overlap mia grammi apo kapoia alli. Idi me problimatizei to mellontiko bblink Dolphin2THMMY. Fantasou twra na exeis kai 5-6 clients trigirw apo ka8e kombo. Kolasi 8a ginei.

Afto pou 8a dokimasoume me ena filo mou wirelessakia ( Outcast ) einai na baloume afton ton xarti se ena programma tracert. opote na sou dixnei apo pou pigeneis. Bebaia akoma kalitero einai otan 8a ginei afto panw se kanoniko xarti. Poli xabales!

Jef
23-11-04, 16:38
Επειδή ο Jef έχει μια μανία να παταει το "new topic" αντί για το "post reply"..

η δουλειά που έκανε πάντως είναι εξαιρετική....
xaxaxa. nai ... epsaxna to topic,... ekana kai search... alla mallon den to brika! :oops: min baras... gi'afto einai oi admin tou forum :)

nontas
23-11-04, 21:39
Υπαρχει αυτο που λετε παραπανω για το active ping και traceroute του τοπικου δικτυου στο πολυ φιλικο προγραμματακι "friendly pinger" που λιγο πολυ ειναι γνωστο.
Εχω κανει εδω και λιγο καιρο την χαρτογραφηση του δικτυου με αυτο το προγραμμα, με τον χαρτη απο τους κομβους του twmn, αλλα δυστηχως δεν εχω τις πραγματικες διευθυνσεις των κομβων ουτως ωστε να λειτουργησει πραγματικα το prog. To "fp" δημιουργει .exe με τις εκαστοτε ρυθμισεις και χαρτες, ωστε να ειναι δυνατο το distribute στο δικτυο.
Παρακατω λοιπον συναπτω το χαρτη του twmn, με το friendly pinger" . An καποιος γνωριζει, οοολες τις πραγματικες διεθθυνσεις και μπορει να τελειοποιησει το προγραμματακι, θα εχουμε ενα χαριτωμενο interface για παρακολουθηση του δικτυου σε πρωτο χρονο
(Δυστηχως δεν ανεβαινουν στο site αρχεια μεγαλυτερα των 2mb, οποτε το ανεβαζω στο dc και στο φακελο wireless downloads\Friendly pinger TWMN\twmn_friendlypinger.rar ή/και direct link στο http://10.104.76.17/downloads/Friendly%20pinger%20TWMN για οποιον ενδιαφερεται για την επεξεργασια η ο,τι αλλο

Lewis
24-11-04, 04:19
http://noc2.twmn/traceroute.shtml
http://noc2.twmn.net/traceroute.shtml

realtime traceroute

και βέβαια είναι "άντερ κονστράκτσιον.."
:lol:

Jef
24-11-04, 10:44
Lewis kamia sxesi.
Nontas kati tetoio eixa sto mialo mou alla:
Otan kaneis tracert den sou sxediazei apo pou pernaei. Apla sou leei ta ips.
An doulebe opos to NeoTrace pou sou sxediazei tin diadromi 8a itan teleio.

Episeis sou lipoun links. Des ton xarti pou ebala kai dior8ose ta links.
p.x. to space2eldim den to exeis ka8olou.
Se genikes grammes einai kalo.

cdthelw
24-11-04, 15:35
Μπράβο jef ωραίο σχηματικό γράφημα του δικτύου αλλά πρέπει να μην ξεχνάμε το wthess απο το nagios τους μπορείς να το κολλήσεις και να βάλεις και άλλους κόμβους .
Διαφορετικά δεν μπορείς να το λές Ασύρματο δίκτυο Θεσσαλονίκης αλλά Ανατολικής Θεσσαλονίκης :D .

btw http://www.wthess.net/html/control.php?page=why_wthess

και για το nagios http://matrix.dnsalias.net/nagios/

nontas
24-11-04, 18:53
Lewis kamia sxesi.
Nontas kati tetoio eixa sto mialo mou alla:
Otan kaneis tracert den sou sxediazei apo pou pernaei. Apla sou leei ta ips.
An doulebe opos to NeoTrace pou sou sxediazei tin diadromi 8a itan teleio.

Se genikes grammes einai kalo.

Afto akrivws kanei, an kaneis dexi klik ston komvo pou 8eleis na kaneis traceroute, meta klik sto "Ping,Trace" kai klik sto "TraceRoute" .
Sto ka8e kombo de, mporeis na ana8eseis aditional adresses, opws tis leei kai to idio, outws wste to trace na vriskei pragmatikes ips apo routers, APs klp kai na einai synexes xwris kena.
Sou vgazei mia kokkinh grammh me to monopati pou akolou8eis :-D Polu xaritwmeno, kapote 8a to oloklhrwsw .. heh

Jef
25-11-04, 10:48
Μπράβο jef ωραίο σχηματικό γράφημα του δικτύου αλλά πρέπει να μην ξεχνάμε το wthess απο το nagios τους μπορείς να το κολλήσεις και να βάλεις και άλλους κόμβους .
Διαφορετικά δεν μπορείς να το λές Ασύρματο δίκτυο Θεσσαλονίκης αλλά Ανατολικής Θεσσαλονίκης :D .

btw http://www.wthess.net/html/control.php?page=why_wthess

και για το nagios http://matrix.dnsalias.net/nagios/
Καταρχήν το δεύτερο λινκ δεν δουλεύει τώρα. Το είχα δει παλιότερα.
Όσο για το "Γιατί να συνδεθώ στο wthess;" ... έχει κάποιες ανακρίβειες.
Εκεί που συγκρίνει το wthess με το twmn λεει:

Δίκτυο κορμού: Υπολογιστές με σκληρό δίσκο ή κάρτα Compact Flash, που τρέχουν κυρίως τα εμπορικά λειτουργικά Microsoft&#174; Windows&#174; ή Mikrotik&#174; RouterOS, το λειτουργικό σύστημα ανοικτού κώδικα UnwiredAP, ή Access Points σε client mode.
Windows έχεις μόνο εσύ!!! Το βάζουν και πρώτο-πρώτο. Εσύ δεν ανήκεις στο twmn ΑΡΑ το twmn δεν έχει OS Windows.
Επίσεις λέει:

Ενότητα δικτύου: το wthess: "Κάθε κόμβος του δικτύου είναι συνδεμένος με άλλο" ... ενώ το twmn: "Δεν είναι όλοι οι κόμβοι απαραίτητα συνδεμένοι μεταξύ τους."
Και τι είναι δηλαδή; Ο καθένας μόνος του; Εκτός από τον Luna που είναι ξεκρέμαστος λόγω μετακόμησης όλοι οι κόμβοι έχουν ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ένα bblink με κάποιον άλλο κόμβο. Ασε που και ο Luna δεν ανήκει στο twmn.

Στατιστικά:
10 από τους 36 (28%) έχουν έχουν περισσότερα από 2 bblinks.

Και κλείνω...
Αυτή τη δουλεία (της χαρτογράφησης) την έκανα για τον Lewis. Δεν είμαι υποχρεωμένος να βάλω και το wthess. Ασε που ούτε καν το σκέφτηκα.
Ας βας βάλουν αυτοί στο nagios τους και μετά θα τους βάλω και εγω στον χάρτη :wink:

Jef
25-11-04, 11:00
Afto akrivws kanei, an kaneis dexi klik ston komvo pou 8eleis na kaneis traceroute, meta klik sto "Ping,Trace" kai klik sto "TraceRoute" .
Sto ka8e kombo de, mporeis na ana8eseis aditional adresses, opws tis leei kai to idio, outws wste to trace na vriskei pragmatikes ips apo routers, APs klp kai na einai synexes xwris kena.
Sou vgazei mia kokkinh grammh me to monopati pou akolou8eis :-D Polu xaritwmeno, kapote 8a to oloklhrwsw .. heh
Σε εμένα κόκκινη γραμμή δεν έβγαλε πάντως.
Θα το δοκιμάσω και από το σπίτι και θα σου πω.

Jef
25-11-04, 19:09
Το δοκίμασα και από το σπίτι... τιπτις.
Καταρχήν για να δουλέψει το αυτόματο ping πρεπει να μπεις και να βάλεις το στον καθε κομβο το ip του router γιατι αλλιώς δεν δουλεύει.
Κοκκινη γραμμή δεν είδα. Οταν κανεις traceroute σου δείχνει κάτω τα hops αλλά τίποτα άλλο. Μήπως πρέπει να προσθέσω στα additional addresses και τα ip των bblinks?

nontas
25-11-04, 19:16
Το δοκίμασα και από το σπίτι... τιπτις.
Καταρχήν για να δουλέψει το αυτόματο ping πρεπει να μπεις και να βάλεις το στον καθε κομβο το ip του router γιατι αλλιώς δεν δουλεύει.
Κοκκινη γραμμή δεν είδα. Οταν κανεις traceroute σου δείχνει κάτω τα hops αλλά τίποτα άλλο. Μήπως πρέπει να προσθέσω στα additional addresses και τα ip των bblinks?
Eipa kai tis duo fores oti den exw balei pragmatikes ips gia na doulepsei !!! 8O
Exw balei tis ips twn subnets mono, aftes eixa, aftes ebala, den exw tis pragmaikes ips, gi afto kai den doulebei !!! An opoies ips apo ta AP gnwrizeis, tis antikatasthseis, 8a pezei mia xara kai to ping kai to traceroute kai to grafiko traceroute. Bebaia einai sta skaria gia na to oloklhrwsw me pragmatikes ips alla mexri tote opoios tis exei mporei na to leitourghsei ammesa, gi afto kai to anebasa
Edited: emena mou pezei mia xara to grafiko traceroute, aftonohto oti prepei na baleis tis dief8ynseis twn bblinks gia na anagnwrisei apo pou pernaei h route . Bebaia milame gia kaaaaamposes IPs telika (pou mallon prepei na tis brw me epikoinwnia me ka8e "kombouxo") , gi afto kai to exw balei sthn akrh .. :roll:

nontas
25-11-04, 23:09

Ok to space2eldim mou diefyge, alla poia alla ennoeis kai poio xarth akrivws ??

Jef
26-11-04, 10:49
το λινκ ήταν http://www.twmn/files/network_22-11-2004.gif αλλά τώρα δεν δουλεύει. το ξαναβάζω...
Όσο για το προγραμματάκι, άλλαξα μερικά ips για να δω αν δουλεύει.
Δεν είπες και εσυ να προσθέσουμε τις ip από τα bblinks. που να ξέρω πως δουλεύει. τες παν.
Είναι πολύ καλό. Θα μπορούσε να μπει ένας πραγματικός χάρτης στο background για μπορούμε να βάζουμε με ακρίβεια τα APs?
Τα ips θα τα μαζέψω εγώ αν εσένα σου είναι πρόβλημα.

nontas
27-11-04, 13:42
Εχω τις IPs απο τα BBlinks πλεον και ευελπιστω πως στη διαρκεια του σου/κου θα ενημερωσω το proggy, ηδη το ξεκινω.
Many thanxs :)
(ε, κλασσικα, με το που ξεκινησα, θελει η γυναικα να παμε για ψωνια.... )

orion
27-11-04, 17:57
to subnet tou mik einai to 10.114.0.0

etoimazete kai bblink tou me fryktwr..

nontas
27-11-04, 21:18
Λοιπον, μια αρκετα ποιο προχωρημενη προσπαθεια στο FPinger.
Σχεδον!! ολα τα ΒΒLinks του TWMN, λιγα ΑΡs ομως ... ΔΟυλευει αρκετα καλα παντως με τα υπαρχοντα, ωστε να το προχωρισουμε... Ισως σιγα σιγα και εθελοντικα να συμπληρωθει το "project" :roll:
Το νεο download βρισκεται στο http://10.104.76.17/downloads/Friendly%20pinger%20TWMN παντα φτανει να ειμαι Online και να μη το εχω ριξει στο gaming με το νινι μου .... :oops:.
Το προσθεσα και στο ftp του Hadji2, ωστε να πεζει 24/7 το λινκ. hadji_2/ftp2/uploads/chillo/twmn_friendlypinger.exe, απο ftp ή dc++. Αργοτερα, μολις γινει refresh h λιστα του server, θα δωσω και magnet link για οσους το υποστηριζει ο dc client τους

nontas
28-11-04, 05:23
magnet link gia to dc, sto magnet:?xt=urn:tree:tiger:PCXAFJVZ3N7YSJYFVQEBPK4K DYCVZQSPXLCTYBQ&xl=4909111&dn=twmn_friendlypinger.exe

Jef
29-11-04, 13:54
με λίγη καλή διάθεση... νέος χάρτης.
Θα παρακαλέσω τους ap-owners να μου δώσουν τα στοιχεία που ζήτησα για τα ip του κόμβου τους. Κανεις δεν απάντησε στο e/pop msg εκτός του AlexandrosM.
Αυτό θα βοηθήσει και τον nonta να κάνει το utilιτάκι.
Στοιχεία:
α) ip του κάθε interface
β) σε τι ταχύτητα είναι το κάθε bblink
και αν θέλετε γ) πόσους clients έχει ο κόμβος

Υ.Γ. αν έχω κάνει κανένα λάθος... πείτε το

euri
29-11-04, 14:32
Κανεις δεν απάντησε στο e/pop msg εκτός του AlexandrosM.

Ποιο e/pop msg; Εγώ δεν έλαβα κανένα :?

Είναι StormLord και όχι StordLord :P

StargazeR
29-11-04, 15:45
με λίγη καλή διάθεση... νέος χάρτης.
Θα παρακαλέσω τους ap-owners να μου δώσουν τα στοιχεία που ζήτησα για τα ip του κόμβου τους. Κανεις δεν απάντησε στο e/pop msg εκτός του AlexandrosM.
Αυτό θα βοηθήσει και τον nonta να κάνει το utilιτάκι.
Στοιχεία:
α) ip του κάθε interface
β) σε τι ταχύτητα είναι το κάθε bblink
και αν θέλετε γ) πόσους clients έχει ο κόμβος

Πολύ ωραίο jef, μπράβο!
Μήνυμα δεν έχω πάρει, ωστόσο θα παρακαλούσα (για πολλαπλή φορά)
τους ap-owners να προσθέσουν/διορθώσουν τα στοιχεία τους εδώ:

http://www.twmn/~stargazer/twmn.net/

http://stargazer.twmn.net/twmn.net/

Nontas, δε κατάφερα να κατεβάσω το προγραμματάκι που κάνεις (ωστόσο είχα ξεκινήσει κι εγώ κάτι παρόμοιο), αλλά αν θέλεις και μπορείς να το κάνεις να διαβάζει από xml αρχείο μπορείς να βρείς τα δεδομένα
για αρκετούς κόμβους εδώ:

http://www.twmn/~stargazer/twmn.net/aprssdata.php

Jef
29-11-04, 16:10
ok, τα διορθώνω και θα το ξαναβάλω σε 2-3 μερες.
παντος εστηλα στο e/pop στο ap-owners ενα msg με ενα xls attached.
θα το ξαναστήλω σήμερα.

euri
29-11-04, 19:56
Εγώ πάντως στο epop παρόλο που έχω δηλώσει το group AP-owners, δεν το βλέπω. Και προφανώς για αυτό δεν έχω λάβει το μήνυμα. Αν δε σου κάνει κόπο είτε στείλε το εκτός group, είτε βάλτο στο forum.

Jef
30-11-04, 10:07
νομιζα οτι ο Hadji φρόντισε να είναι όλοι οι ap-owner που μπαίνουν στον server του στο σωστό group. Αλλα πρόσεξα οτι ούτε ο Hadji δεν είναι στο ap-owners :)
ακούς Hadji ???

Jef
04-12-04, 19:30
Ο Hadji διαβάζει το φορουμ;
Lewis, pls, βαλε αυτό το gif στο http://noc.twmn ή αν γίνετε να μπορώ να το αλλάζω εγώ αν σε κάνει κόπο.

Steliosg
05-12-04, 20:47
Jaf nomizo oti sou ksefige o kombos cdthelo .... den exo idea akoma leitourgei....

Episis ekana mia prospatheia apotyposis kati paromio me ton "nontas" alla me xarti kai sxedon ollo to dyktio grafika apeikonismeno.... mporeite na to katebasete apo thn selida mou sto ...
Program
http://10.107.5.1/downloads/twmn.exe
Images
http://10.107.5.1/downloads/sourdos_images.rar
Ta arxeia pou exete ta bazete mesa ston fakelo egkatastasis se ena directory sourdos_images outos oste na eiste etsi...
C:\Program Files\FPinger\sourdos_images

Episis ebala kai thn foto mou gia na kserete pion na brizete ean den einai sosta ta dedomena.... :oops:

Perimeno sxolia....

pargyrak
05-12-04, 22:04
Kai tou Jim-Armao pou pairnei apo sv2xi 10.125.124.0/24

Molis prosthesa to static pros ayton giati o sv2xi den trexei ospf

pargy

nontas
05-12-04, 22:42
To fp updated me xarth kai afth th stigmh deixnei kapws etsi (kai h rota mou pros medusa parepiptontws) .....

StargazeR
05-12-04, 23:25
Πολύ καλό...
αλλά γιατί αργείς τόσο?
ego erxomai pio grhgora :(

Tracing route to 10.104.76.253 over a maximum of 30 hops

1 <1 ms <1 ms <1 ms router.medusa.twmn &#91;10.100.17.121&#93;
2 <1 ms <1 ms <1 ms iro2medusa.bb.twmn &#91;10.122.255.33&#93;
3 1 ms 1 ms 1 ms 10.107.255.13
4 2 ms 2 ms 2 ms 10.107.255.246
5 2 ms 2 ms 2 ms 10.104.76.253

Trace complete.

nontas
05-12-04, 23:48
Sorry Stargazer alla de katalaba pou to pas .
Logiko einai kai emfanes afou eimai client sto AP pou blepeis kai afou to Ap afto einai afth th stigmh to poio poluplh8es ...
Twra an to pas kapou allou, u know... Exw akousei kai alles fores na katsw sta client avga mou, alla profanws antidrw !! :twisted:
8a to shkwsw to rhmadi to bblink kai 8a sou pw meta , heh

Parepiptontws link again gia to fp sto :
http://10.104.76.17/downloads/Friendly%20pinger%20TWMN/twmn_friendlypinger.exe , to idio panta diladis

Shm.: Na diefkrinisw pws o Stargazer (dior8wsh, o Stelios_g , ta mperdepsa kai de xerw ki egw pws, mallon oi polles wres sto rhmad mprosta) mou epesimane pws ton xarth ton eixa se exwteriko fakelo kai den htan sto paketo, thnx again

StargazeR
06-12-04, 00:18
Sorry Stargazer alla de katalaba pou to pas .
Exw akousei kai alles fores na katsw sta client avga mou, alla profanws antidrw !! :twisted:

Καλέ ποιος αλητήριος διαδίδει τέτοιες απόψεις?
Για μένα μετράει η γνώμη όλων.

nontas
06-12-04, 00:26
No prob, de to phra kai toso sobara oso fanike !!! Mallon ena sharp joke htan ... Kai oute h8ela na kanw kati tetoio eksallou kai sorry an se ebala se kapoia aixmh mprosta !!
Twra an kanoume to fp opensource kai me veltiwseis (trendy epishs) kalo 8a einai gia olous :))

power
06-12-04, 00:36
Ο Hadji διαβάζει το φορουμ;
Lewis, pls, βαλε αυτό το gif στο http://noc.twmn ή αν γίνετε να μπορώ να το αλλάζω εγώ αν σε κάνει κόπο.

Βαλε και το IP μου: 10.125.177.0

power is good ;-)

Jef
06-12-04, 03:15
Jaf nomizo oti sou ksefige o kombos cdthelo .... den exo idea akoma leitourgei....
Μα καλά... είναι τόσο δύσκολο να γράψει κάποιος σωστά ένα nickname με 3 γράμματα :?: :evil:
To nickname είναι Jef. Ούτε Jaf, ούτε Jeff.
Τεσ, παν...

Δεν μου ξέφυγε ο κόμβος του cdthelw... απλά μάλλον δεν γνωρίζεις οτι το SSID του cdthelw είναι Griffin.

Το κατέβασα αυτό που έχεις, αλλα δείχνει μόνο χάρτη. Δεν εχει ΑΡ. Δεν ξέρω αν έπρεπε να κάνω κάτι για να τα εμφανίσει.
Nontas, προσπάθησα επανηλημένα να μαζέψω στοιχεία αλλά απάντηση δεν παίρνω. Σου δίνω το xls ...

Steliosg
06-12-04, 20:40
Sorry alla to lathos htan kektimenis taxythtas..... Sorry Jef :D

sv2xi
06-12-04, 21:23
Geia sas apo oti eida to dupnet mou eivai lavthasmevo

to kavonhko eivai 10.125.3.0 8O

de sv2xi
Kleanthis

Jef
07-12-04, 10:37
Το έκανα update.
Επίσεις θέλω να μου πείτε να διορθώσω τα ονόματα από τα AP.
Πιστεύω οτι είναι καλύτερα να τα έχουμε με τα SSID τους.
π.χ. Ολοι ξέρουμε οτι ο Hadji εχει AP ... αλλα πόσοι ξέρουν οτι λέγεται H2OCooled (ελπίζω να το εγραψα σωστά). Ναι αλλά όταν κάποιος scanάρει ... δεν θα δει SSID:Hadji! Οπότε ας λέμε τα πράγματα με το όνομά τους.
Νομίζω οτι τα υπόλοιπα είναι σωστά εκτός του Babbos που δεν θυμάμε πως είναι το SSID.

Belibem
09-12-04, 14:08
hello.
Εγώ φτιάχνω ένα εργαλειάκι για το AWMN (Αθήνα) για χαρτογράφηση του δικτύου το οποίο λόγω της κατασκευής του (με εξωτερικά λίνκς στο maporama) θα μπορούσε να δουλέψει το ίδιο καλά και για Θεσ/νίκη. Αν θέλει κανείς να το πάρει και να το τροποποιήσει για το TWMN ας μου στείλει ένα pm (καλύτερα στο λογαριασμό μου στο AWMN θα το δώ πιο γρήγορα)

μπορείτε να το δείτε στην
http://belibem.no-ip.info:85

Jef
10-12-04, 10:32
Καλό ειναι. Αν δεν ηταν και στην πόρτα 85 θα το εβλεπα μερες νωρίτερα :)
anyway, πως 8α μπορούσαμε να το πάρουμε και εμεις?
εμενα πάντος με ενδιαφέρει μόνο για τα ΑΡ και τα bblinks.

Lewis
10-12-04, 15:03
χτές το βράδυ το σκίσαμε με τον __LS μπας και το κάνουμε να δουλέψει...

κατ' αρχάς θέλει internet, και δεύτερον με συνεταγμένες θεσσαλονίκης δεν βγάζει τίποτε...
δες το εδώ : http://noc2.twmn/mynode/

αυτό που έχει ελπίδες αλλά συναντήσμε δυσκολίες ήταν αυτό:
http://noc2.twmn/wirelessmap/

το βράδυ θα συνεχίσουμε...

jObo
10-12-04, 15:55
to phpwirelessmap eno fenete entiposiako einai arketa problimatiko stin xrisi tou.

To megalitero problima einai oi xartes tou pou einai se ena axaro jpeg, to opoio an theleis na exei kapoia aksioprepi analisi einai teratodes.

Belibem
10-12-04, 16:15

κατ' αρχάς θέλει internet, και δεύτερον με συνεταγμένες θεσσαλονίκης δεν βγάζει τίποτε...

Ρε παιδιά ένας κόμβος που πρόσθεσα εγώ στη Θεσ/νίκη μέσω του http://noc2.twmn/mynode/ δουλεύει μια χαρά. Τελικά μάλλον το φτιάξατε!

Το κομμάτι με το internet λύνεται εύκολα αρκεί το μηχάνημα που θα το τρέχει να έχει net και να κατεβάζει τους χάρτες για λογαριασμό των χρηστών. Για περισσότερες λεπτομέριες δείτε το ανάλογο thread (awmndb reloaded) στο AWMN και ιδιαίτερα αυτό που έγραψε ο pvas. Τη λυση όμως αυτή εγώ δεν τη συστήνω για νομικούς λόγους.

Lewis
10-12-04, 16:24

Ρε παιδιά ένας κόμβος που πρόσθεσα εγώ στη Θεσ/νίκη μέσω του http://noc2.twmn/mynode/ δουλεύει μια χαρά. Τελικά μάλλον το φτιάξατε!

Το κομμάτι με το internet λύνεται εύκολα αρκεί το μηχάνημα που θα το τρέχει να έχει net και να κατεβάζει τους χάρτες για λογαριασμό των χρηστών. Για περισσότερες λεπτομέριες δείτε το ανάλογο thread (awmndb reloaded) στο AWMN και ιδιαίτερα αυτό που έγραψε ο pvas. Τη λυση όμως αυτή εγώ δεν τη συστήνω για νομικούς λόγους.

όταν περνάς τις συντεταγμένες σου πρέπει να έχουν απαραίτητα 6 ψηφία.
αν δεν έχουν, την έβαψες... δεν δείχνει τίποτε.

γιαυτό δεν έδειχνε τον δικό μου...

το longtitude μου ήταν 22,951 το έβαλα σύμφωνα με τις οδηγίες σαν 22951 αλλά δεν δούλευε.
μόλις το έκανα 229510 δούλεψε τζάμι..

StargazeR
09-04-05, 01:46
http://medusa.twmn/routerstat/
http://web.medusawireless.net/routerstat/
(σ.σ.:δεν τρέχει το script που checkάρει ta links)

ilias
09-04-05, 01:52
koryfaio

nkostas
09-04-05, 04:00
Εγώ πάλι θα έλεγα ότι είμαστε για κλάματα... :cry:

ps: To Uom είναι σε λάθος θέση

PC-KILLER
09-04-05, 10:05
egw to brisko oraio....

Lewis
09-04-05, 10:44
Εγώ πάλι θα έλεγα ότι είμαστε για κλάματα... :cry:

ps: To Uom είναι σε λάθος θέση

ολα είναι σε λάθος θέση ;)

viron
09-04-05, 10:45
Πολύ καλό,
Συγχαρητήρια στον StargazeR.

Μην είμαστε γκρινιάρηδες , κάποιοι κόμβοι είναι λίγο μετακινημένοι αλλά η προσπάθεια αξίζει και το αποτέλεσμα είναι πολυ καλό .
Άλλωστε όποιος κάνει τον αυστηρό κριτή ας δοκιμάσει και αυτός να δούμε τι αποτελεσμα θα έχει.

Βύρων.

StargazeR
09-04-05, 11:05
H θέσεις των κόμβων είναι το μόνο εύκολο να αλλάξει...
αυτό που είναι το δύσκολο είναι να αλλάξουν κάποια λινκς στην πραγματικότητα ώστε να είναι καλύτερο το δίκτυο...

Κάπου εδώ πρέπει να ευχαριστήσω και τον φίλο mojiro που με βοήθησε να λύσω ένα πρόβλημα με τον κώδικα. :)

AlgoryThm
10-04-05, 00:20
Τέλειο!Στο είπα και αμέσως μόλις το έκανες!Ένα τεράστιο μπράβο για την προσπάθεια! :D :D

PC-KILLER
10-04-05, 15:47
ee entaxi afou o xartis einai la8os. an breite kalhtero dwste to tou na katsei na to kanei kalhtero. omws h douleia pou ekane den krubete. poly kalo star poly kalo......

StargazeR
23-04-05, 14:03
that's next... 8)

Merlin_o_Magos
23-04-05, 15:22
Ενδιαφέρον αυτο το netsensor..Επιθυμώ να γίνω beta tester :D Συνχαρητήρια για την καταπληκτική δουλειά σου

dfragos
23-04-05, 15:47
Good Job!

MadCatMk2
25-08-05, 15:32
Παιδια, μορει να αργησα λιγο, αλλα σας παραδέχομαι. Τα θερμά μου συγχαρητηρια σ' αυτούς που έκατσαν και σχεδίασαν όλους αυτούς τους χάρτες...

Χαρά στο κουράγιο σας... :D :D :D

nmout
25-08-05, 20:02
μ' αυτα τα παιδακια ειμαστε ενωμενοι?
http://nagios.wthess.gr/

MadCatMk2
25-08-05, 21:35
Καλα ως εδω,

Βεβαια... αν ειχαμε και κανεναν πιο φρεσκο "χαρτη"..... :P

Οποιος μπορει ... θα το θεωρουσα πολυ ευγενικο και εξυπηρετικο...

MadCatMk2
26-08-05, 15:01
Σημειωση:

Απο ποια εώς ποια IP πρέπει να δώσω στο FPinger για να μου δείξει όλα APs του δικτύου???

[/img]

pargyrak
26-08-05, 22:42
Ένα άλλο εργαλείο είναι το weathermap

Το είχε φτιάξει ένας έλληνας για mrtg αλλά μετά όταν το mrtg πέρασε σε rrd database δε βούλευε και έτσι ένας τυπάκος έφτιαξε το weathermap4rrd.

Υπάρχει έκδοση για debian αλλά είναι παλιά και δεν έχει τις δυνατότητες που έχει η καινούργια. Η έκδοση για php είναι η πιο καλή. Demo αυτής στο

http://noc.argyrakis.gr/weathermap
http://noc.pargyrak.twmn/weathermap

Έχει μερικά πραγματάκια hardcoded και θέλει να πειράξεις λίγο τον κώδικα αλλά μετά από μισό ξενύχτι το φτιάχνεις.

Jim-Armao τι λές οργανώνουμε την Περαία να έχει weathermap?

Lewis
27-08-05, 00:01
Σημειωση:

Απο ποια εώς ποια IP πρέπει να δώσω στο FPinger για να μου δείξει όλα APs του δικτύου???

[/img]

πρόσεχε λιγάκι..

αυτές οι μαλακίες αρχίζουν και πιγκάρουν και σκαννάρουν όλες τις ip.

αυτό σημαίνει "εισβολή" και θα φάς κανένα ip rule και μετά θα γκρινιάζεις "γιατί δεν βλέπω epop"..

Jim-Armao
27-08-05, 07:13
Ένα άλλο εργαλείο είναι το weathermap

Jim-Armao τι λές οργανώνουμε την Περαία να έχει weathermap?

Μέσα.. Χτες ανέβασα στα κεραμίδια και ένα linuxaki πουτο προόριζα για smokeping.....

MadCatMk2
27-08-05, 07:33
Αχα! Εμμ.. ναι, καλα....ευχαριστω..... :oops:

nontas
27-08-05, 10:54
Σημειωση:

[/img]
Apo periergeia, pou eides to scanner me ta ip ranges sto fpinger ??

MadCatMk2
27-08-05, 11:15
Η λέξη "wizard" σου λέει κάτι? ;)

eddymerfy
20-10-05, 10:06
orea

lizard
20-10-05, 17:55
yparxei kapoios kainourios xartis me ti domi tou diktiou?

BioS
21-10-05, 00:14
katebase to netsensor exei auto mesa xarti kai sou deixnei pioi komboi einai active

lizard
21-10-05, 22:50
to katebasa prin na do tin apantisi sou, poly kalo, bravo sto paloukari pou to anaptysei alla exo mia aporia: h dytiki thessaloniki pou einai?

sakis_the_fraud
25-08-06, 18:02
ο χαρτης στο λινκ (http://twmn.net/forum/attachment.php?attachmentid=184&d=1091925900)ειναι τελειος...

αλλα εχω μια απορια...

ΔΥΤΙΚΗ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ???

οποιος μπορει ας μου απαντησει...

nemo
25-08-06, 18:13
o xarths einai bebaia kai apo thn epoxh tou Perikleous.
Einai polu duskolo gia ena atomo na apotupwsei pia to diktuo se ena xarth gia auto sth0hke kai to wind.

Apla authn thn stigmh den to blepw na douleuei...