PDA

Επιστροφή στο Forum : ΜΙΑ ΜΙΚΡΗ ΒΟΗΘΕΙΑ...

spy87
17-06-05, 15:52
Εχω μπερδευτεί με την όλη κατάσταση λιγάκι.Διάβασα στο forum αλλά δεν κατάλαβα τον ακριβή εξόπλισμό που χρειάζεται κάποιος.Μπορείτε να προτείνεται κάτι οικονομικό. Τι :?: υλικό χρειάζομαι απο που :?: μπορω να το προμηθευτώ και πόσο :?: θα μου κοστίσει.

Ευχαριστώ προκαταβολικά...

Spy

nikos84
17-06-05, 18:38
Πες μας λιγάκι ντε και σε ποιά περιοχή είσαι,όροφο,αν έχεις πρόσβαση στην ταράτσα σου.
Μπορείς να πάρεις διάφορα για εξοπλισμό το οποίο χοντρά χοντρά είναι μία συσκευή ΑΡ που θα χρησημοποιήσεις για να συνδέεσαι,μία κεραία,ένα pigtail,τα utp καλώδια και αν δεν έχεις ρεύμα στην ταράτσα ένα power over ethernet για να δόσεις ρεύμα μέσα από το utp.

Α και καλωσήλθες :D

Athanasios
17-06-05, 22:00
Aς με συμπληρώσουν οι βετεράνοι...

Για να είσαι client:

1. Μία παραβολική (grid) κεραία. Σου συστήνω την Pacific Wireless ( http://www.aerial.net/shop/product_info.php?products_id=40&osCsid=55df5e8eda92207288424e66dfc07a82 ) από το aerial.net (ίσως πρέπει να μιλήσω με το Δημήτρη για ποσόστά... :D )

2. Ένα wifi modem. Πολύ καλό θεωρείται το Linksys WRT54G. Φθηνότερο νομίζω είναι το Dlink 900+ . Σημειοτέον, το WRT54G είναι Access Point, άλλα με αλλαγή firmware (Talisman, βλέπε post: http://www.twmn.net/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&p=17468#17468 ) δουλεύει και ως client. Αν μετά βάλεις και σκέτο DSL, μπορείς να το επαναφέρεις στο αρχικό του firmware, και θα έχεις και τις 4 θύρες του ενεργές (με firmware δουλεύει μόνο η 1 από ότι μου είπαν).

3. Pigtail 30cm περίπου. Για τι N-connectors θα έχει, θα εξαρτηθεί από τον N-connector της κεραίας (η Pacific έχει Nmale, άρα το pigtail θα έχει Nfemale) και από τη θύρα του modem (δεν ξέρω τι θύρα έχει το wrt54g, ίσως RPSMA)

4. Μεταλλικό προστατευτικό κουτί όπου θα μπουν pigtail*, modem, μετασχηματιστής, καλώδια* δικτύου (*οι υποδοχές των καλωδίων)

5. Καλώδιο δικτύου

6. Ένα POE καλώδιο για ρεύμα, εκτός αν μπορείς να τραβήξεις κατευθείαν 230V στην σκεπή/ταράτσα.

Σύνολο: 150 ευρώ περίπου. Max 200. Για την κεραία είπαμε το www.aerial.net (Βέροια), για το pigtail μπορείς από εδώ (www.wirelesslan.gr), για το καλώδιο δικτύου από όλα τα μαγαζία πληροφορικής (Πλαίσιο κτλ). Για το modem θα πρέπει να το ψάξεις λίγο στο internet, γιατί οι τιμές παίζουν. Το linksys καλό είναι να το βρεις γύρω στα 70 ευρώ (τελική τιμή). Το wrt54gs γύρω στα 100. Το dlink γύρω στα 60.

Δυστυχώς, δεν γνωρίζω να σε ενημερώσω για τις διαφορές WRT54g και gs (Speedbooster). Η linksys λέει ότι το speedbooster αυξάνει κατά 35% τις wifi επικοινωνίες, άλλα δεν ξέρω κατά πόσο αυτό συμβαίνει στην πράξη. Επίσης, δεν γνωρίζω αν υπάρχει firmware για το GS και τέλος, κάτι παίζει στα χαρακτηριστικά του (υποστήριξη μόνο internet explorer, Netscape κτλ). Γενικά προτιμάται το wrt54g. :roll:

dalai
18-06-05, 00:23
nai an 8eleis na ziseis mia pragmatika (tromaktiki?) peripeteia,pare ena linksys.... diaforetika protimise mia pio spa8eri lisi .

orion
18-06-05, 02:06
Mia paratirisi ..den einai "modem" eleos as prosexoume ti leme..

einai eksoteriki wireless siskeui pou pezei eite se ap eite se client mode..

kata ta alla sosta

Katsaros
18-06-05, 03:18
Χωρίς να έχω σκοπό να διαφημίσω κανένα αλλά για να σε γλιτώσω από το ψάξιμο σου λέω από που πήρα τα δικά μου πράματα έτσι ώστε να μπορείς να κάνεις τις αγορές σου σε ενα πρωί επι τόπου. Αν έχουν άλλοι καλύτερες προτάσεις ή διορθώσεις καλοδεχούμενες.

*Κεραια stella 19ρα ή 24ρα αναλογα με το σήμα που έχεις από τον μουτσιούλη στην Δωδεκάνησου (το μαγαζί δεξιά με τις τηλεοράσεις κεραίες κτλ). Οι στέλλες δεν ειναι οι καλύτερες αλλά ειναι φτηνες , εγω πάντως δεν ειχα πρόβλημα. Υπάρχει στο ιδιο μαγαζί και utp 20 ή 100μ συγκεκριμένα έτοιμο ΠΡΟΣΟΧΗ μάθε τι καλώδιο θα χρειαστείς πριν το αγοράσεις (straight η crossed).

Αν θες να κάνεις μόνος σου utp καλώδιο (χρείάζεται αν θες συγκεκριμένο μήκος η μπορεί να χρειαστεί για power over ethernet) χρειάζεσαι καλώδιο utp χύμα & utp κλιπς από το μουτσιούλη το αριστερό μαγαζί (ηλεκτρολογικά), καθώς και πρέσα για να βάλεις τα κλιψάκια. Στο μαγαζί με τα ηλεκτρολογικά μπορείς να βρεις και μετασχηματιστή για το POE (αν χρειάζεσαι) ή προέκταση καλωδίου ρεύματος (επίσης αν χρειάζεσαι) Η δικιά μου 19ρα είχε 35ε, το utp ετοιμο 20 μέτρα ειχε 16ε ή 50 μέτρα χύμα μαζί με τα κλιπς γύρω στα 25ε. Η πρέσα έχει 15 ευρώ (η πιο φτηνή μόνο για utp)

*Pigtail από το wirelles lan (http://www.wirelesslan.gr/) στην πολυτεχνείου κοντά στο μουτσιούλη. Ενώνει το καλώδιο που βγαίνει απο την κεραία (που εχει μάκρος γυρω στα 20-30 εκατοστά με τhn wifi συκευή. Μακρος ανάλογα με το πόσο ψηλά θα σηκώσεις την κεραία και ποσο κοντά θα έιναι η wirelles συσκευή στο grid της κεραίας. Pigtail 50cm 16eyro

*Πριν αγοράσεις κεραία να έχεις ήδη αποφασίσει πώς θα την στηρίξεις ανάλογα με το που θα τοποθετηθεί για να μην ψάχνεσαι. Υπάρχουν διαφορες μεθοδοι στηριξής αλλοι θελουν δεσιμο και αλλοι οχι. Εγω πηρα μια βάση δορυφορικής με κουφιο σωλήνα για να σηκώσεις όσο ψηλα θες την κεραία 7,5 ευρω.

*Dlink 810+(wifi client συσκευή) από το μαγαζί του alexandrosm (έχει banner στην κεντρική σελίδα του twmn) , στην Κηφισιά, εμένα μου φάνηκε ΟΚ και τελείως plug and play αλλοι δεν το πολυγουσταρουνε και προτιμούνε 900ρι η lincsys. Εναλλακτικά γίνονται και ομαδικές παραγγελιές στο φορουμ για dlink linksys κτλ. (o alex το εχει αν θμάμαι καλά στα 75ευρω)

*Aν η μητρηκή σου δεν εχει lan 10/100 ethernet θα χρειαστεις εσωτερική καρτα δυκτίου για να ενώσεις το utp με το pc. Στα περισσότερα μαγαζιά πληροφορικής με 15 ε περίπου.

*Το dlink και ίσως και τον μετασχηματιστή θα πρέπει να τα βάλεις σε ενα κουτί για να μην βρέχονται καθώς θα είναι στην ταράτσα. Πολλοι προτιμούν να αγοράσουν ηλεκτρολογικό κουτι. Εγώ επειδή δεν προλάβαινα αγόρασα ενα αεροστεγες τάπερ , εκαψα την μια ακρη του με αναπτήρα για να γίνει τρύπα 5 εκατοστών για τα καλώδια και το εβαλα μεσα σε 2 σακούλες. Νερο δεν μπήκε ούτε με τους κατακλυσμους που γίναν πρίν κανα μηνα.

Πριν αγοράσεις οτιδήποτε περίμενε το επόμενο ταράτσα drive για μέτρηση. Να ξέρεις τι κεραία θα πάρεις αλλά υπάρχει και η πιθανότητα να μην πιάνεις τίποτα αξιοπρεπώς (δύσκολο αλλά παίζει)

Ελπίζω να βοήθησα

nkostas
18-06-05, 12:03
Η stella δεν είναι καλή όχι μόνο για τον client αλλά και για όλους τους υπόλοιπους τριγύρω... Προτίμησε μια ποιο ποιοτική κεραία , pacific wireless, equinox.

spy87
18-06-05, 12:53
Εχετε δίκιο παρέλειψα κάποια πράγματα.Λοιπόν...
:arrow: Βρίσκομαι στις 40 Εκκλησιές
:arrow: απο την ταράτσα μου βλέπω κατευθείαν τόσο το ΠΑΜΑΚ
:arrow: όσο και το ΑΠΘ.Βέβαια φαίνονται και από το μπαλκόνι μου όμως όχι τόσο καλά!
:arrow: Μένω στον πρώτο όροφο.
:arrow: Η πολυκατοικία είναι 3όροφη.

Αν κοιτάξετε στο χάρτη που βρήκα στο site δείτε Ηρακλείας στις 40 Εκκλησιές.

Με τα παραπάνω δεδομένα ας μου προτείνετε κάτι οικονομικό που σε καμιά περίπτωση να μη δημιουργεί προβληματα στους άλλους.

Spy

nikos84
19-06-05, 15:17
Αν έχεις άμεση οπτική επαφή με το ΠΑΜΑΚ τότε αντι για grid κεραία μπορείς να πάρεις και δοδυφορικό πιάτο(καλύτερα κατ' εμέ).

Αν είναι να κάνω ένα πρόχειρο πλάνο για το τί θα έπαιρνα εγώ:
1 πιάτο 60 εκ. 15Ε
1 feeder για το πιάτο (το ματζούκι που μπαίνει από μπροστά) 35 Ε
1 pigtail (το καλώδιο που ενώνει το ΑΡ με το πιάτο/κεραία) γύρω στο μέτρο 20-25 Ε
Ένα linksys wrt54gs 107 Ε (τα linksys κάνουν παπαδες αλλά θέλουν παίδεμα)
Αν όλα αυτά μπουν στην ταράτσα σου και δεν έχιες ρεύμα εκεί θα χρειαστείς ένα poe 40-50 Ε.

Πάντως εγώ θα σου πώ ένα πράγμα:Its worth every penny :wink:

Athanasios
19-06-05, 15:30
Δεν νομίζω ότι για client που θα μπει ο φίλος μας χρειάζεται wrt54gs. Ήδη το wrt54g είναι υπεραρκετό και η διαφορά g - gs είναι 30 ευρώ (όχι λίγο).

Και δεν ξέρω κατά πόσο η speedbooster τεχνολογία χρειάζεται σε b band...

spy87
19-06-05, 15:50
:?: 1)Τι είναι το wrt54gs ? Wifi να υποθέσω?
:?: 2)Τι διαφορά έχει η κεραία Grid απο το δορυφορικό πιάτο?
:?: 3)Απο που θα προμηθευτώ καθένα απ'αυτά? (όχι απο χρήστες αλλά απο μαγαζιά της πόλης)

Spy

ditheo
19-06-05, 15:56
1) είναι μια εξωτερική συσκευή ασυρμάτων...

2)η κεραία grid είναι κεραία για ασύρματα δίκτυα και κάνει την ίδια δουλειά με το πιάτο, δηλαδή να λαμβάνει και να στέλνει ασύρματα ραδιοκύματα.... η διαφορά τους είναι πως η grid μπορεί να ανέβει ψηλά καθώς δέχεται μικρότερη ανεμοπίεση...

3) ψάξε στο νετ αλλά δες και www.aerial.net , www.wirelesslan.gr

Athanasios
19-06-05, 16:01
1) Όπως για adsl,isdn,pstn κτλ. χρειάζεται ένα hardware κομμάτι για να κάνει μετατροπή σήματος (ψηφιακό - αναλογικό, ηλεκτρομαγνητικό - ψηφιακό κτλ , MoDem), έτσι χρειάζεσαι και μία wifi συσκευή που θα παίζει το ρόλο του modem.

2) Απλώς να συμπληρώσω ότι τα πιάτα έχουν υψηλή κατευθηντικότητα, άρα θέλουν καλό κεντράρισμα. Αν είσαι κοντά σε κόμβο, προτίμησε πιάτο (υπάρχουν και ειδικές βάσεις για πιάτα) καθώς προκαλούν και λιγότερο θόρυβο. Η τιμή grid VS πιάτο + feeder 2.4GHz (μην πάρεις κανένα πιάτο για δορυφορική λήψη που έχει έτοιμο feeder...) βγαίνουν στα ίδια λεφτά (50-60 ευρώ).

StargazeR
19-06-05, 16:19
:?: 1)Τι είναι το wrt54gs ? Wifi να υποθέσω?
:?: 2)Τι διαφορά έχει η κεραία Grid απο το δορυφορικό πιάτο?
:?: 3)Απο που θα προμηθευτώ καθένα απ'αυτά? (όχι απο χρήστες αλλά απο μαγαζιά της πόλης)

Spy

Δες εδώ αναλυτικά για απαντήσεις στα ερωτήματά σου:

http://ngia.rootforge.org/content/Tutorials/PlugMeIn/

Κεραίες και κανόνες επιλογής της κατάλληλης: http://ngia.rootforge.org/content/Tutorials/PlugMeIn/Antenna.htm

Για φτηνό εξοπλισμό, αφού αποφασίσεις τι θα αγοράσεις
κάνεις πρώτα ένα search στο www.skroutz.gr

spy87
19-06-05, 16:56
o.k αλλα μήπως μπορείτε να μου πείτε κάποια μαγαζιά της πόλης που να βρω τις συσκευές αυτές?
Ακόμη...ασχετο αλλά στο ρετζίκι υπάρχουν χρηστες του twmn ?Που υπάρχει εκει κόμβος?

Spy

nikos84
19-06-05, 19:40
Το gs έχει διπλάσια μνήμη από το g.Και από τη στιγμή που μπαίνεις στη διαδικασία να δώσεις 200 Ε δώσε 220 να κάνεις και τη δουλειά σου καλύτερα.Εγώ έχω σηκώσει τον pptp server του gs,πράγμα που δεν ξέρω με πόση άνεση θα το έκανα με το g.

Athanasios
19-06-05, 19:52
http://wiki.awmn.org/moin/LinksysWRT54g

Πράγματι σε hardware επίπεδο το GS είναι καλύτερο, άλλα όπως είπα, δεν ξέρω μήπως κάτι παίζει στα χαρακτηριστικά του (βλέπε datasheet G, GS). Και για την speedbooster τεχνολογία, μάλλον για G και πάνω αποδίδει...Τέλος, τα firmware για client GS δεν ξέρω κατά πόσο σταθερά είναι σε σχέση με τα αντίστοιχα talisman για G.

Τέσπα, για να μην ξεφεύγουμε, δεν νομίζω ότι ένας client θα σηκώσει pptp server, θα στήσει dedicated servers κτλ. Από την άλλη, μία καλή επένδυση με προοπτική AP, δεν είναι κακή.

(edit) Για καταστήματα online, είπαμε www.aerial.net, www.wirelesslan.gr. Άλλα είναι το www.infoshop.gr και με πολύ καλές τιμές το www.pixmania.com (αποστολή με DHL).

Ελπίζω να σε κάλυψαν εδώ πέρα.