PDA

Επιστροφή στο Forum : 1st Antenna-Fest

Lewis
16-03-04, 04:43
Ελάτε και εσείς το απόγευμα του Σαββάτου στο 1ο Antenna-Fest που διοργανώνει το TWMN. To rendez-vous μας είναι στις 4, στον Λευκό Πύργο.

Με ένα Access Point στημένο σε μιά πολυκατοικία που "βλέπει" τον Λευκό Πύργο, μερικές κεραίες αναφοράς, τα laptopάκια μας, ετοιμαζόμαστε να τις ..μετρήσουμε!

Αφού γίνουν οι μετρήσεις σε κεραίες που θα φέρουμε εμείς, θα μετρήσουμε τις κεραίες που θα φέρετε εσείς, είτε τις έχετε κατασκευάσει είτε τις έχετε αγοράσει.

Όλα τα στοιχεία θα ομογενοποιηθούν, και τα αποτελέσματα θα τα δείτε στο www.

Σας περιμένουμε λοιπόν, και για την γνωριμία, αλλά και για να κάνουμε το πρώτο τέστ κεραιών..

Εργοστασιακές συμμετοχές:
# 1 Stella Doradus Grid 24dbi
# 1 Equinox Grid 24dbi
# 1 Pacific Wireless Grid 15dbi
# 1 Pacific Wireless Panel 8dbi
# 1 Maxrad Panel 18dbi (Steel)

Ιδιοκατασκευές:
# 1 ONYX-1 prototype panel
# 1 ONYX-2 prototype (60 cm dish)
# 1 ONYX-2 prototype (80 cm dish)
# 1 ElDim prototype cantenna (80 cm dish)
και φυσικά η Famous Cantenna (tm Seac)

be there !

Δηλώστε συμμετοχή για να μετρηθεί η κεραία σας, εδώ !!

koko
16-03-04, 10:07
Αφού γίνουν οι μετρήσεις σε κεραίες που θα φέρουμε εμείς, θα μετρήσουμε τις κεραίες που θα φέρετε εσείς, είτε τις έχετε κατασκευάσει είτε τις έχετε αγοράσει.

Καλιέ, η 24ρα κεραία που μοι εφήρπαξεν το Παργυράκ απί το σπίτι για αυτό το Σάββατο πού θα μετρήσει; Εις αυιτές που θα φέρετε εσείζ ή αυιτές που θα φέρουμε εμείζ;

και φυσικά η Famous Cantenna (tm Seac)
be there !
Δηλώστε συμμετοχή για να μετρηθεί η κεραία σας, εδώ !!

Αχ, ωριαία! θα φέρω να μετρήσω την κεραία του iPAQ μου. Δεν την βλέπω (πιρέπει να είναι εσωτερική) αλλά αισθάνομαι ότις υπάρχει.

Κορ.

nontas
16-03-04, 11:40
Πω πω χαμος θα γινει , εχεχεχ, μεταλλαγμενοι του Θερμαϊκού ενωθείτε !!! :) :) :) :)
Εγω λεω να ερθω με αυτοκινητο χωρις πινακίδες (βλεπε Κούγιας).Μη με καταχωρησουν και σαν μύστη των ΑΤΙΑ, για ενα wi-fi, στα καλα του καθουμενου ..ε; :p
Να φερω και τις δικες μου -ταπινές, τυπωμένες απο τον e99nt) να τις μετρησουμε επιτελους ε ? :wink: :wink: Αν και δεν εφτιαξα panelaki ακομα για την μεγαλη αλλα ισως προλαβω μεχρι το σαββατο (βλεπε εδώ (http://twmn.net/modules.php?set_albumName=Chillo&op=modload&name=gallery&file=index&include=view_album.php&PHPSESSID=5a47accd2915757940e62678ccfbe70e) )

Lewis
16-03-04, 12:14
Καλιέ, η 24ρα κεραία που μοι εφήρπαξεν το Παργυράκ απί το σπίτι για αυτό το Σάββατο πού θα μετρήσει; Εις αυιτές που θα φέρετε εσείζ ή αυιτές που θα φέρουμε εμείζ;

εν αγνοία σου, αγαπητέ, είναι η δική σου ;))

Lewis
16-03-04, 12:15
Πω πω χαμος θα γινει , εχεχεχ, μεταλλαγμενοι του Θερμαϊκού ενωθείτε !!! :) :) :) :)
Εγω λεω να ερθω με αυτοκινητο χωρις πινακίδες (βλεπε Κούγιας).Μη με καταχωρησουν και σαν μύστη των ΑΤΙΑ, για ενα wi-fi, στα καλα του καθουμενου ..ε; :p
Να φερω και τις δικες μου -ταπινές, τυπωμένες απο τον e99nt) να τις μετρησουμε επιτελους ε ? :wink: :wink: Αν και δεν εφτιαξα panelaki ακομα για την μεγαλη αλλα ισως προλαβω μεχρι το σαββατο

ακόμα κάθεσαι ?
κανόνισε το Σάββατο να είναι έτοιμα ;))
α, και κάπως να χτηρίζονται σε ιστο...
εγώ θα φέρω tire-up αλλά κάπως πρέπει να πιάνονται...

koko
16-03-04, 13:21
ακόμα κάθεσαι ?

Καλιέ, by the feikin' bleidy way, βρήκα φοβεγόϊν mini-stumbler ότινον δουλεύει (διότις το κακάχρηστον original mini-stumbler δουλεύει μόνο σε Toshiba με orinoco κάρτα και όχι σε οιονδήποτις PDA με οιανδήποτις κάρτην).

Πιρόκειται διά το PocketWiNC της Cirondιας (http://www.cirond.com/site/products/wifispotter.htm). Επιρίψατε έν βιλέφαρον και εις τον κινούμενον επισυναψευάμενον γκιφίδιον.

κορ.

nontas
16-03-04, 21:34
Μπηκε σε panelaki η κεραιουλα :lol: , μετα απο την προτροπη του Lewis και πλεον δηλωνει συμμετοχη με αξιωσεις στο Antenna Fest :wink:
(photo στο ιδιο link με παραπανω )

Lewis
16-03-04, 21:40
Μπηκε σε panelaki η κεραιουλα :lol: , μετα απο την προτροπη του Lewis και πλεον δηλωνει συμμετοχη με αξιωσεις στο Antenna Fest :wink:
(photo στο ιδιο link με παραπανω )

μπορείς να μου πείς το σχήματα είναι αυτά πάνω στην πλακέτα ?
σαν την σημαία του Καναδά μου φαίνεται ;)

μετά το Antenna-Fest μπορείς να την δώσεις στον Seac να σου μετρήσει την προσαρμογή στον αναλυτή...

nontas
17-03-04, 00:40
Αν καταλαβα καλα απο τον "Designer" :) τα σχηματα αυτα ειναι σχεδιασμενα κατα τετοιο τροπο, ωστε να εχουμε τις λιγοτερες πιθανον απωλειες ισχυος . To δυναμικο πεδιο μενει εκει που το θελουμε, -στο σχημα αυτο το περιεργο ...- και δε "χανει -εται" στις γωνειες (αν ηταν τετραγωνο π.χ.). Αυτα εν ολιγοις και απ'οσο μπορω να καταλαβω .. :oops: Οι προσπαθειες μου να εντρυφισω στα ηλεκτρονικα και λοιπα απεβησαν σε ... ιστιοπλοϊα και γουιντσερφινγκ :!: :p

Pantelos
17-03-04, 12:34

Αχ, ωριαία! θα φέρω να μετρήσω την κεραία του iPAQ μου. Δεν την βλέπω (πιρέπει να είναι εσωτερική) αλλά αισθάνομαι ότις υπάρχει.

Κορ.

α! ακομα να καταλαβω πως μιλατε εδω μεσα...

pargyrak
17-03-04, 13:17

εν αγνοία σου, αγαπητέ, είναι η δική σου ;))

Καλιέ αφού τον εξήγησα και είπε ότι θα βαριέται να έρθει...

pargy

pargyrak
17-03-04, 13:18
ακόμα κάθεσαι ?

Καλιέ, by the feikin' bleidy way, βρήκα φοβεγόϊν mini-stumbler ότινον δουλεύει (διότις το κακάχρηστον original mini-stumbler δουλεύει μόνο σε Toshiba με orinoco κάρτα και όχι σε οιονδήποτις PDA με οιανδήποτις κάρτην).

Πιρόκειται διά το PocketWiNC της Cirondιας (http://www.cirond.com/site/products/wifispotter.htm). Επιρίψατε έν βιλέφαρον και εις τον κινούμενον επισυναψευάμενον γκιφίδιον.

κορ.

Το ministmbler δουλεύει άψογα στο παμπάλαιν iPAQ 3630 με orinocco και με το GPS. Περισσότερα στο antenna fest!

pargy

nontas
17-03-04, 15:15
-Απαντηση στον Lew για τη "καναδεζικη σημαια" και επιστημονικα τεκμηριωμενη, αχμ 8)

-To sxhma einai etsi
1. gia na exoume to kalytero dynato matching keraias kai connector me to megalytero dynato current field distribution panw sthn epifaneia ths keraias
2. to pedio na einai dynatotero pros to kentro ths keraias kai na apofeygei kata to dynaton apwleies logw frindging fields kai idiothtwn tou substrate.
3. na krathqei to array se mikro megeqos

Oxi oti de ginetai kalyterh.... ennoeitai!

-Τωρα το καταλαβε κι ο Κοκος νομιζω :)

Seac
17-03-04, 17:56
Μιας και η Famous cantenna θα πέσει κάπως αδύναμη στη λήψη ετοίμασα ένα κατοπτράκι να φέρω μαζί μπας και πάει καλύτερα - δεν βρήκα τρόπο ακόμα να το μεταφέρω με τη μοτό αλλά κάτι θα κάνω ...

geonik
19-03-04, 02:29
Θα φερω και εγω μια βρωμο-cantenna που εκανα καποτε και δεν εμαθα ακομα αν κανει τιποτα, τα λεμε εκει !

Lewis
19-03-04, 15:20
Θα φερω και εγω μια βρωμο-cantenna που εκανα καποτε και δεν εμαθα ακομα αν κανει τιποτα, τα λεμε εκει !

μόλις ετοίμασα το σημείο εκπομπής...

Maxrad 18dbi + Orinoco AP200

το απογεματάκι θα πάω να το στήσω κιόλας...

Lewis
20-03-04, 14:41
Μερικές από τις κυρίες που θα τεσταριστούν σήμερα, μπήκαν στο φωτο-άλμπουμ...

δείτε το εδώ (http://twmn.net/modules.php?set_albumName=1stAntennaFest&op=modload&name=gallery&file=index&include=view_album.php)

Lewis
21-03-04, 04:31
Διαβάστε το κείμενο για το 1st Antenna Fest (http://www.twmn.net/modules.php?name=News&file=article&sid=34&mode=&order=0&thold=0), με λίνκς στις φωτογραφίες και στα τεχνικά στοιχεία των μετρήσεων.

Επίσης, θα παρακαλούσα όσους ήταν παρόντες να γράψουν ένα σχόλιο για το πως τους φάνηκε η εκδήλωση, και τι νομίζουν πως έλλειπε.

Τα σχόλια σας θα μας δώσουν ιδέες για να κάνουμε το 2nd Antenna Fest ακόμα καλύτερο...

Σας ευχαριστούμε όλους !!!!
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

dkalam
21-03-04, 12:22
Μπράβο παίδες πολύ καλή σκέψη και εκτέλεση..!

Ο πρόεδρος που είναι??

koko
21-03-04, 15:05
Διαβάστε το κείμενο για το 1st Antenna Fest (http://www.twmn.net/modules.php?name=News&file=article&sid=34&mode=&order=0&thold=0), με λίνκς στις φωτογραφίες και στα τεχνικά στοιχεία των μετρήσεων.

Καλιέ, πάλιν αξέχασες να βάλεις την φωτογιραφίαν ότινα ετράβευξα ιγώ μετά της τραλαλοειδούς κάμερας.

κορ.

kartebi
21-03-04, 15:35
χεχε τελικά έχετε παλαβώσει εντελώς. :D
χαίρομαι για τις δυκτιακές αλλά όχι για τις διαπροσωπικές-διαforumικές εξελίξεις :?
Τελικά υπάρχει κανένας κοντά μου να καταφέρω να συνδεθώ κάποτε?
'Εχω και μια ADSL 384/128 που κάθετε 8)

Lewis
21-03-04, 17:33
Μπράβο παίδες πολύ καλή σκέψη και εκτέλεση..!

Ο πρόεδρος που είναι??

ο Πρόεδρος, κλασσικά πλέον, πήγε 2ήμερο στο Πήλιο...
αλλά έχουμε συνηθίσει την απουσία του.

Lewis
21-03-04, 17:36
χεχε τελικά έχετε παλαβώσει εντελώς. :D
χαίρομαι για τις δυκτιακές αλλά όχι για τις διαπροσωπικές-διαforumικές εξελίξεις :?
Τελικά υπάρχει κανένας κοντά μου να καταφέρω να συνδεθώ κάποτε?
'Εχω και μια ADSL 384/128 που κάθετε 8)

αν δεν κάνω λάθος, και από ότι μου είπε ο Μάκης, εσύ ήσουν από τους πρώτους διδάξαντες...
πως και δεν ήσουν και από τους πρώτους ..πράξαντες ?

Η Τούμπα βρίθει access points, βγές καμμιά ταράτσα και ψάξε ;))

orion
21-03-04, 23:23
αλλά έχουμε συνηθίσει την απουσία του.

Ημουν νοερα μαζι σας! Αλλωστε εστειλα το laptop μου ως εκπροσωπο μου :P

Χμμ ποτε ξαναελειψα μικρε και ανοητε lewis? :P