PDA

Επιστροφή στο Forum : Επεκταση δίκτυου προς τα δυτικά αλλα....

Joker
05-07-05, 22:34
Εχω παρατηρήσει τις τελευταίες μερες ενα σοβαρο προβλημα που εχουμε η δυτική Θεσ/νικη.Το πρόβλημα ειναι οτι παρα πολύ συχνα χανετε η επικοινωνία με το έξω κόσμο :D (κεντροανατολικα) και αν έρθει καμοια φορα ερχετε με απογοητευτικες ταχυτητες οπως για παραδειγμα 2500ms συνεχομενο pigarisma στον router tou Hadji ή tou Uom κτλ.Το προβλημα συνεχιζετε στον DC KAI EPOP Server που παρεχω απο τις συνεχές διακοπές να κολάει και αν ερθει πο΄τε να μην κανει pipe με το κεντρικο.Στην συνεχεια παρατηρώ οτι σιγα σιγα προχωραμε πιο δυτικα οπως αισιως φτασαμε μεχρι Αμπελόκηπους αυριο Νεαπολη μετα.....Μηπως θα ήταν καλήτερα να δούμε τι φταιει για να επιλυθει επιτελους αυτο το προβλημα??Σημερα ειμαστε περιπου 10 ατομα απο τα δυτικα(μετα τον eleven) αυριο θα ειμαστε πιο πολλοι λογω επεκτασης δεν ειναι κριμα να ειμαστε εκτος συνεχεια?Μηπως πρεπει κάποιος κομβος απο τα δυτικα να κανει ακομα ενα bb link με κεντρο ή με ανατολικα για να παιζει σαν backup ή ίσως και κατι παραπανω νομιζω.Με όλλα αυτα παραπάνω εξέφρασα το παραπονο μου χωρις να θελω να δεισαρεστήσω κανεναν.

Φιλικά Joker

jpante76
06-07-05, 05:47
Εχω παρατηρήσει τις τελευταίες μερες ενα σοβαρο προβλημα που εχουμε η δυτική Θεσ/νικη.Το πρόβλημα ειναι οτι παρα πολύ συχνα χανετε η επικοινωνία με το έξω κόσμο :D (κεντροανατολικα) και αν έρθει καμοια φορα ερχετε με απογοητευτικες ταχυτητες οπως για παραδειγμα 2500ms συνεχομενο pigarisma στον router tou Hadji ή tou Uom κτλ.Το προβλημα συνεχιζετε στον DC KAI EPOP Server που παρεχω απο τις συνεχές διακοπές να κολάει και αν ερθει πο΄τε να μην κανει pipe με το κεντρικο.Στην συνεχεια παρατηρώ οτι σιγα σιγα προχωραμε πιο δυτικα οπως αισιως φτασαμε μεχρι Αμπελόκηπους αυριο Νεαπολη μετα.....Μηπως θα ήταν καλήτερα να δούμε τι φταιει για να επιλυθει επιτελους αυτο το προβλημα??Σημερα ειμαστε περιπου 10 ατομα απο τα δυτικα(μετα τον eleven) αυριο θα ειμαστε πιο πολλοι λογω επεκτασης δεν ειναι κριμα να ειμαστε εκτος συνεχεια?Μηπως πρεπει κάποιος κομβος απο τα δυτικα να κανει ακομα ενα bb link με κεντρο ή με ανατολικα για να παιζει σαν backup ή ίσως και κατι παραπανω νομιζω.Με όλλα αυτα παραπάνω εξέφρασα το παραπονο μου χωρις να θελω να δεισαρεστήσω κανεναν.

Φιλικά Joker

Vasika to link Volto eleven einai gia to anathema....
kai den mporo na katalavo giati...
Prepei kati na ginei. Den ksero an ehei horo gia bblink o taz apo
apopsei karton ktlp alla optiki epafi me eleven ehei.

Kai pali auto den einai teliki lisi. Kalo einai ena redundant link kai apo kanena allo komvo pros to kentro.

Tora link tou joker me kalamaria meria einai oti heirotero gia ola ta link stin kalamaria giati einai i apostasi terastia kai ara tha gemisei tin kalamaria (kai vale) me thorivo.

Pantos apo apopsi shediasmou tis topothesias ton komvon o lewis kai osi ton simvoulepsan aksizoun 20 me tono. Alla to provlima einai oti
i pithanotita enas komvos i ena link na kolisei einai megali sinepos enalaktika path kai link einai anagaia.

Joker
06-07-05, 09:00
Δεν διαφωνώ με τον σχεδιασμό όπως λές Α με τόνο.Αλλα πρέπει να δούμε κάποιον κόμβο απο τα δυτικα να κλείσει κύκλο με κάπου ανατολικά.Θα μπορουσε να γινει bb και με περαια πάνω απο την Θάλασσα δεν νομίζω να υπάρξη πρόβλημα.

Jim-Armao
06-07-05, 11:51
Οι από εδώ υποδομές ( Ν. Επιβάτες ) είναι έτοιμες και σε αναμονή εδώ και κανα μήνα...

Joker
06-07-05, 15:10
Exeis etimi ipodomi diladi kai perimeneis atomo gia bb me ditika file mou??

Jim-Armao
06-07-05, 15:27
Yep ! .
Yparxei sxedio eks anothen gia link me Vegas...

Joker
06-07-05, 15:30
Kai pou exei kolisei to sxedio???

orion
06-07-05, 15:50
Περιμενει εγκριση. Να μπουνε και κατι σφραγιδες... ε να παρει και ο προεδρος την μιζα του και να δωσει την αδεια.. ξερεις τωρα.. :lol: :lol: :lol: :lol:

jpante76
06-07-05, 20:06
Περιμενει εγκριση. Να μπουνε και κατι σφραγιδες... ε να παρει και ο προεδρος την μιζα του και να δωσει την αδεια.. ξερεις τωρα.. :lol: :lol: :lol: :lol:

Na rotiso kati pera apo tin miza pou prepei na parei os idikos simvoulos...

An paei to link apo vegas stin peraia kai me 5 mires na ehei anigma den eimaste sigouroi oti den tha gemisei oli i peraia kai oli i ditiki apo thorivo?
Emena den me niazei alla gia tous diplanous sas komvous to leo.
Tha hrisimopoieithei tipotis idikos eksoplismos?

eleven
06-07-05, 23:20
Περιμενω(ουμε) να γινει αλλαγη του λινκ με τον Volto σε link με Τσαπι
με τον οποιο υπαρχει και αμεση οπτικη επαφη . Το θεμα ομως εχει "ατονισει" λιγο ...........

Vegas
07-07-05, 06:43
1 Κ συγνομες
Υποσχομαι οτι μεχρι την δευτερα θα εχο ετοιμο οτι χρειαζεται για το λινκ με την περαια.
Lewis εσυ πρεπει να ξαναστησεις τον ΜΤ

steliosremix
07-07-05, 15:28
Vegas αν χρειαστείς βοήθεια το ΣΚ είμαι εδώ στήλε pm και έρχομαι

Vegas
09-07-05, 16:25
Κεραια 24 Andrew με κατευθυνση Περαια ετοποθετηθη.
Τροχονομος περειμενει τμημα κινησης για διεκπαιρεωση συνδεσης
Παντα πιστος και ακουραστος στο καθηκον
Lewis τρεχαααααα

Joker
12-07-05, 12:33
Dipsame doste mas bandwith na ksedipsasoumeeee

FM1
12-07-05, 14:02
? Περιμενετε bandwidth απο Περαια ????

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Το αλλο με τον Τοτο το ξερετε ?

Μαλλον θα βελτιωθει η Περαια μεσω του δικου σας bblink , παρα να πιανετε Ανατολικη :)

Joker
12-07-05, 14:51
Kai i peria diladi exei provlimata????Toulaxiston einai statheri??

nemo
12-07-05, 15:16
gia na eimai eilikrhnhs egw perimena oti to link me peraia 0a antista0mize ta problhmata pou exei h dutikh logo ths asta0eias tou volto-eleven bb-link. :?
Twra bebaia ta leme aliwtika.

Ama nomizetai eseis ths anatolikhs oti 0a deite bandiwdth apo thn dutikh, planaste planh oiktra. :cry: :cry:

sv2xi
12-07-05, 15:28
Geia sas

Sthv upodomh eimaste bblink me Pargyrak (b) etoimo kai doulebei bblink me Jim-Armao etoimo (b+) kai doulebei...eva pithavo problhma to link me rigel (dev gvwrizw sxetika ta veotera) to movo problhma ?? pithavov epeidh perva olo to traffic apo Pargyrak...giauto etoimazete evalakthkh odos... :D

Kleanthis

ditheo
12-07-05, 19:02
αν δε γυρίσουν τα bblinks σε g αν δεν γίνουν οι δυο επόμενοι δρόμοι τότε δεν θα δείτε b/w αλλά αν γίνουν τότε ναι θα μπορούμε να ερχόμαστε από την "υπερθαλάσια" :D

άντε ρε orion θα πάμε στον φίλο σου τώρα που καλοκαίριασε;

ditheo
12-07-05, 19:05
eva pithavo problhma to link me rigel (dev gvwrizw sxetika ta veotera)

to link σου με rigel δεν έχει πρόβλημα αλλά δεν έχει γίνει ακόμα dedicated
το μεταξύ μας λινκ με rigel θέλει κεντράρισμα...

Αλλά κατά τα άλλα ΔΕΝ δημιουγεί πρόβλημα σε κανέναν

Jim-Armao
12-07-05, 19:10
άντε ρε orion θα πάμε στον φίλο σου τώρα που καλοκαίριασε;

O Rigel υπάρχει ή είναι σε μόνιμες διακοπές?

Όπως και να 'χει όταν είναι να γίνει κάτι σφυρίξτε να βοηθήσω....

ditheo
12-07-05, 19:12
ρώτα τον Άγγελο, εμένα δεν μου λέει...

Vegas
12-07-05, 19:32
Αυριο μετα τον καφε θα δοκιμασουμε τα καφεκουτια για την Περαια
Ταδε εφη Lewis

Jim-Armao
12-07-05, 19:43
Αυριο μετα τον καφε θα δοκιμασουμε τα καφεκουτια για την Περαια
Ταδε εφη Lewis

Καφεκούτια??

jpante76
12-07-05, 19:54
Ταδε εφη Lewis

Oper idi dikse...

orion
12-07-05, 21:03
nai iparxei o rigel..otan sikonei to tilefono..

dimo sto exo dosei to til tou..parton kai sinenoi8ite..
den einai unmaned o komvos..einai fully manned...

sorry de mou einai eukolo na trexo mexri perea..

den exo kai to diavatirio mazi :P

ditheo
13-07-05, 10:52
επειδή το έχουμε ρίξει πολύ off topic. τον έχω πάρει αλλά δεν τον έχω πετύχει ποτέ...

θα σου κάνω εγώ τα έξοδα για visa :P και θα σε κεράσω φαϊ :P :P :P

orion
14-07-05, 13:11
επειδή το έχουμε ρίξει πολύ off topic. τον έχω πάρει αλλά δεν τον έχω πετύχει ποτέ...

θα σου κάνω εγώ τα έξοδα για visa :P και θα σε κεράσω φαϊ :P :P :P

ase xrostas akoma kati mpires..opote de strexei. .:P

ditheo
14-07-05, 14:31
μα ε΄γω για καλό δεν σου τις έχω κεράσει :P . Καλοκαιράκι είναι μην πετάξεις κοιλίτσα (κι άλλο ) προς τα έξω :P :P

orion
14-07-05, 20:35
ti eimai re na petakso kilitsa? alexandrosm? :P

adinatisa opote den exo provlima ..

Seac
17-07-05, 10:51
adinatisa opote den exo provlima ..

8O

Jim-Armao
21-07-05, 09:13
Την προηγούμενη φορά που έγραψα είχα πει ότι είναι έτοιμες οι υποδομές.

Τώρα είναι έτοιμα τα πάντα.

Η επόμενη κίνηση ανήκει στην απέναντι πλευρά του Ατλαντικού ! :)

Vegas
21-07-05, 10:53
Περιμενουμε τον Δημαρχο aka Lewis

jpante76
21-07-05, 20:31
Περιμενουμε τον Δημαρχο aka Lewis

Na fero to psalidi apo anokseidoto atsali 18/10 na kapsei tin kordela?

Joker
24-07-05, 15:58
Ego pantos prin katareusi o router mou epiana ena bb twmn::jimarmao2vegas paizei telika to link???

Jim-Armao
24-07-05, 16:11
Αυτό που έπιανες ήταν το AP από την μεριά μου.
Από προχτές το έκανα disable για να μην εκπέμπει τζάμπα,
μέχρι να ετοιμαστεί ο vegas.

Αλήθεια, με τι και πόσο καλά το έπιανες?

Vegas
24-07-05, 16:13
Περιμενουμε τον Δημαρχο

Joker
24-07-05, 16:17
Apo to spiti mou Ampelokipous to epiana me tin karta pou kano bb me vega.

Jim-Armao
24-07-05, 16:30
Όταν το έστησα, κεντράρισα όσο μπορούσα στην όμνι του vegas.
Παραθέτω το σχετικό scan...

ΑΝΤΕ Κ. ΔΗΜΑΡΧΕΕΕΕ. Περιμένουμε

Vegas
24-07-05, 20:40
New Vegas (2 extra PCI + more power on CPU ) ON AIR

Αντε Δημαρχε δωσε και μενα 2 καρτεσ.

1 Περαια
2 Νεαπολη

Αντε ρε Δημαρχε

liakopoulos_chris
12-10-05, 10:09
Mipos kserete an exei katasjeuastei komvos sto tei thessalonikis sto tmima ilektronikis?? I an yparxei kapios komvos ekei gyro???

BioS
12-10-05, 11:04
Mipos kserete an exei katasjeuastei komvos sto tei thessalonikis sto tmima ilektronikis?? I an yparxei kapios komvos ekei gyro???

To topic gia to thema sindesis Xalastra - Sindos - Tei tha to breis edw :
http://www.twmn.net/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&p=21903#21903 :)