PDA

Επιστροφή στο Forum : Χαλκιδική ερχόμαστε...

Lewis
31-12-05, 14:33
δημιουργώ νέο thread για να μετρήσουμε τις δυνάμεις μας...

μέχρι στιγμής έχουμε σιγουρέψει το "πάτημα" στη Γαλάτιστα, και μετά στον Πολύγυρο.
αυτά τα δύο δεν βλέπονται όμως μεταξύ τους..

ένα σενάριο είναι από Γαλάτιστα να πάμε Βάβδο, να κατεβούμε κάπου στην θάλασσα, π.χ. Καλλικράτεια, και να ξανα-ανεβούμε Πολύγυρο.

ο Ορέστης απο τον Πολύγυρο άρχισε να μαζεύει εξοπλισμό..
ο Στέλιος από Γαλάτιστα θα αρχίσει από βδομάδα...

όσοι έχουν εξοχικά, που να τα διαθέτουν σαν "πάτημα" ας μας γράψουν, και αν έχουν και το στίγμα.. να τα βάλουμε πάνω σε κανέναν χάρτη, να δούμε τι γίνεται..

Sapo
31-12-05, 14:47
Για Σταυρό όποιος ενδιαφέρεται έχω στήσει ενα ΑΡ που βλέπει το λιμάνι και την δυτική παραλία. Είναι να στήσουμε ένα δικτυάκι με κανα δυο φιλαράκια. Άμα έχει κανείς κανένα εξοχικό από δω μεριά και ενδιαφέρεται, μέσα.(Σιγουρεύω το πάτημα στο Σταυρό Θεσσαλονίκης)

Μέχρι στιγμής έχω 2xWRT-GS,1 Interline 9dbi, 1 πιατάκι 80cm

lizard
31-12-05, 16:41
sapo gia kalikrateia leme :twisted:

dino 2 patimata ena ampelakia kai ena sti galini, anamenete gia stigma.

ola ayta prepei na stithoun omos prin ton maio giati meta paei petaxe to poulaki :D

orestoubas
31-12-05, 16:49
Λοιπόν, σήμερα γυρνώντας απο Θεσσαλονίκη, παρατήρησα αρκετά πράματα... Λοιπόν, εφ'όσων έχουμε σίγουρη την γαλάτιστα, ένα λινκ με βαυδο είναι πιστεύω γελοίο (4χλμ να είναι με το ζόρι η απόσταση...) Στην Βάβδο τώρα έχει τρια κεραιοσυστήματα ένα με τέσσερις, ένα με τρεις, και ένα με μια κεραία (ασπρο-κόκκινο) αντίστοιχα. Απο το σπίτι μου βλέπω τα δυο απο τα τρια κεραιοσυστήματα, (οχι το μονό) και κάτι προβολείς (πιθανότατα γηπέδου, οι οποίοι βρίσκονται κάπως πιο χαμηλά). Ακόμη απο τον Πολύγυρο φαίνεται καθαρότατα η Ποτίδαια, και ακριβώς το σημείο που ενώνει τη κασσάνδρα με την υπόλοιπη χαλκιδική. Απο το δικό μου σπίτι νομίζω πως δεν φαίνεται η Ποτίδαια, αλλά βλέπω αρκετή θάλασσα, και μάλλον Φλογητα, Πλάγια και ίσως Μουδανιά. Εχω φωτος επαναλαμβάνω... Ακομη απο Παλαιόκαστρο φαίνονται οι κεραίες της Βάβδου... Παρατήρησα και άλλα πράματα, αλλά θα τα δούμε καλύτερα άλλη στιγμή.
Λοιπόν, καθώς δίκτυο κορμού δεν υπάρχει στην Χαλκιδική, και αυτό που κάνουμε είναι η πρώτη (τουλάχιστον ιδιωτική) προσπάθεια στον τόπο, θα μου άρεσε να γίνει κάτι συντονισμένο, και όχι αρπα-κολα. Χωρίς ιδιαίτερη σκέψη θα προτείνω (μετά απο προτροπή του Lewis, οι μακρινές συνδέσεις να είναι δυν-a-τες, ενώ οι εντος πολεως(ή και χωριού) στα 2.4 για διάφορους λόγους...

jObo
31-12-05, 18:06
Ta gnosta simeia stin kallithea einai iperdiathesima gia sindeseis.

Distixos einai makria, kai xamila (se sxesi me athito px).

Iparxei pithanotita kai gia mounadia, tha prepei na miliso prota omos.

a, kali xronia

orestoubas
31-12-05, 21:29
Lewis, είχα υποσχεθεί κάτι...

Unit name Enabled Latitude(°) Longitude(°) Elevation(m) Icon Forecolor Transparent Backcolor
orestoubas 1 40.38201 23.44418 554 17 FFFFFF 0 0
moudaniwtis 1 40.23922 23.28186 1 2 FFFFFF 0 0
potidaia 1 40.19411 23.32723 16 2 FFFFFF 0 0
gerakini 1 40.26936 23.44285 1 2 FFFFFF 0 0
Galatista 1 40.41696 23.29326 527 2 FFFFFF 0 0
Kallikrateia 1 40.31334 23.06276 8 2 FFFFFF 0 0

orestoubas
01-01-06, 02:39
παρατήρησε το σατανικό πεντάλφα στο κέντο του σχήματος... τώρα το είδα :P

doom
01-01-06, 13:10
min ksexnate kai mena... paralia agiou mama eimai, exo kai kone gia potidea.

Morpheus
06-01-06, 13:16
Loipon paidia endiaferomai kai egw kai mporw na boithisw.Menw sta moudania kai exw ena trello kone gia babdo gia keraies ekei pou exei to SUPER (topiko kanali) kapou kapou sthnw ta mhxanakia tous , apo ekei kai pera prepei na sinenoithoume edw oi Xalkidikwtes na doume pws tha ginei kai epishs na mas boithisei kapoios empeiros apo to TWMN mpas kai doume aspro fws me to thema link :P

p.s to nick mou einai Morpheas kai briskomai sixna sto GR-Net (irc) alla kapoios to exei parei edw mesa kai anagkasthka Morpheus :P

Perimenw apantiseis ty

orestoubas
07-01-06, 13:16
molis erthw ellada file mou tha ta poume! grafw apo ton dromo!
orestis apo tin wien gia to twmn

BioS
07-01-06, 17:36
kapote mas blepw kai stin amouliani!

orestoubas
10-01-06, 17:46
ελα lewis, τι έγινε τελικά με εκείνον τον φίλο σου απο γαλάτιστα? Μάζεψε τίποτες?
Ηρθανε τα δικά μου τα πράματα, αλλά πες τι λειτουργικό να χρεισιμοποιείσω!

Lewis
23-03-06, 04:48
Orestoubas,

για βάλε κανένα στίγμα στο http://wind.twmn.net

έβαλα εγώ ένα στον Πολύγυρο, αλλά είναι στα κουτουρού...

orestoubas
14-04-06, 15:31
Λοιπόν, πέταξα απάνω το σχεδών ακριβές στίγμα μου, ειμαι ο 411 κομβος. Απο εξοπλισμο ειμαι ετοιμος. Μονο μου λείπουν μερικα pigtails, αλλα μικρο το κακο. Χρειαζομαι ρυθμίσεις στο Μικροτικι ομως που σιγουρα δεν μπορώ να τις κανω ολες μονος μου... Πρεπει να στηθει μηχανημα στη Βαβδο για να δω το Στελιο, και βγαίνει στα 400 ευρω ο κομβος... Κατ'ευθείαν στα 5?

eptalofos
14-04-06, 16:39
Λοιπόν, πέταξα απάνω το σχεδών ακριβές στίγμα μου, ειμαι ο 411 κομβος.

Διόρθωσε το ύψος κτιρίου που το έχεις 558 μέτρα, να δούμε τι γίνεται με Καλλικράτεια.

orestoubas
14-04-06, 16:56
αυτο ειναι το υψόμετρο μου βασικα, οπως το βρήκα απο το radio mobile... Μπορει να ειναι και λιγότερο, δεν το μετρησα εγώ, αλλα ειμαι στους πρόποδες του βουνού... Περιμενω ακομη μια παραγγελία μεσ τις διακοπές, ενα κουτι για το AP, pigtail και αλλα τσιμπράγκαλα... Αλλιώς ο κομβος ειναι ολοκληρωμένος...

eptalofos
14-04-06, 17:49
αυτο ειναι το υψόμετρο μου βασικα, οπως το βρήκα απο το radio mobile... Μπορει να ειναι και λιγότερο, δεν το μετρησα εγώ, αλλα ειμαι στους πρόποδες του βουνού...

Πάμε από την αρχή!

Στο ύψος κτιρίου γράψε ΜΟΝΟ το ύψος κτιρίου + ύψος ιστού.

π.χ. ύψος πολυκατοικίας 10 μέτρα ιστός 5 μέτρα
10+5=15
Θα γράψεις 15

Τα υπόλοιπα άστα στο wind... είναι έξυπνο!

orestoubas
14-04-06, 18:19
καλα ντε, μη βαράς :lol: :oops: να προσθέσω και τα 70 εκατοστά της ομνι :p ?

orestoubas
18-04-06, 11:54
lewis, κατι πρεπει να παιζεται με το Wind... μου δειχνει οτι δεν γινεται το link επειδη εχει ενα βουνο στη μεση, ενω εγώ βλέπω τις κεραιες με γυμνό ματι... Ποτε θα κανουμε καμια δοκιμη απο την Βάβδο?

jpante76
18-04-06, 13:16
lewis, κατι πρεπει να παιζεται με το Wind... μου δειχνει οτι δεν γινεται το link επειδη εχει ενα βουνο στη μεση, ενω εγώ βλέπω τις κεραιες με γυμνό ματι... Ποτε θα κανουμε καμια δοκιμη απο την Βάβδο?

Pantos gia to diko mou spiti pou einai metrimeno apo topografo einai simfona me to topografiko sta 60 metra apo tin thalasa. To wind me bgazei sta 115 metra. Omos genika einai psilo ok otan me sigrinei me tous giro komvous.

Eisai sigouros oti eheis valei tis sostes sintetagmenes? Apo to map monkey i kapoio gps?

orestoubas
18-04-06, 14:21
δες, το σπιτι μου ειναι σχεδών εκει που φαίνεται στον χαρτη, απο Google Maps και Radio Mobile τα εχω παρει τα στοιχεία...

orestoubas
22-06-06, 14:29
ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ :) μετά απο δυο και κάτι χρονάκια, που η θεά τύχη δεν με είχε βοηθήσει να συνδεθώ πουθενά, και αφού ήρθα στον πολύγυρο, πριν μερικές μέρες "έκατσε" το πρώτο λινκ μέσα στον Πολύγυρο... :D Όλα φαίνεται να δουλεύουν,μετά τη χρήσιμη βοήθεια του Stargazer, τον οποίον και ευχαριστούμε :D Το λινκ παίζει στα 5GHz, και τα bandwidth tests μας δίνουν απο 15 εως και 23 Mbit :)
Υπάρχουν προοπτικές επέκτασης, καθώς υπήρχαν δύσπιστα άτομα :D
2-3 άτομα φαίνεται να συνδέεονται μεσα στο καλοκαίρι με bblink, εντός πολυγύρου... Τα άμεσα σημεία ενδιαφέροντος, ειναι η Βάβδος και τα Μουδανιά καθώς με αυτά υπάρχει οπτική επαφή. Τυχόν σύνδεση με Βάβδο, που θα επιτρέψει τη διασύνδεση με γαλάτιστα, θα επιφέρει και διασύνσδεση με το υπόλοιπο δίκτυο της Θεσσαλονίκης :D

Χρησιμοποιούμε Μικροτικ, σε PC και πειραματικά σε embedded pcακι...
Το range της Χαλκιδικής, φαίνεται να ειναι το 10.222.0.0-10.223.255.255 απ'όπου και πήραμε τις IP μας...

σε αυτές τις IP ακουν τα μικροτικια, και υπάρχουν και κατι AP

chwn::orestoubas με ΑΡ CCN::Cell01 και linksys CCN::Cell02
10.222.0.1

chwn::strnet με linksys CCN::Cell04
10.222.1.1

εντελώς δοκιμαστικά υπάρχουν κάποιοες υπηρεσίες, που θα μεταφερθούν μόνιμα σε βοηθητικό σερβεράκι...
Αν κάποιος σκαννάρει προς πολύγυρο, ίσως δει το Cell01 που εχει την ομνι στο σπιτι μου...

sv2xi
22-06-06, 18:09
Γεια σας

Από οτι είδα στο Wind o κόμβος μου (sv2xi ) εχει οπτική επαφή με Βαβδο(χωριό) Εαν φτάσετε μέχρι εκεί και θέλετε ββ λινκ με Θεσσαλονίκη
εγω είμαι έτοιμος .... :D 8O :D

Κλεάνθης

orestoubas
22-06-06, 19:03
Αλήθεια, ποια είναι η απόσταση σου με τη βάβδο? Το wind δεν δουλεύει και δεν μπορώ να το δώ... Το θέμα ειναι να βρεθεί κάποιος στη βάβδο που έχει οπτική με πολύγυρο... Ο Shadow, είπε πως θα ανέβει κάποια στιγμή να δει τι παίζει...

LIApeace
23-06-06, 00:05
ante oresth kalh epityxia ante kai se ligo kairo euxomai na ta leme meso epop asyrmata pleon....

titos
23-06-06, 19:06
Άντε παιδιά, ας βρεθεί ένας στην Βάβδο να βγούμε Θεσσαλονίκη και την άλλη μέρα έχω στήσει κόμβο στην Παρ.Διονυσίου #499 καταχώρηση στο wind.
Ίδη οι πρώτες δοκιμές θα γίνουν αύριο μεθαύριο για το άμα υπάρχει λινκ στα 22 χλμ που χωρίζουν Πολύγυρο από Παρ.Διονυσίου, ελπίζω να είναι πραγματοποιήσιμο το link :wink:

sv2xi
24-06-06, 16:02
Kai pali geia sas

H apostash eivai 34,485 Km me aristh optikh epafh(syvfova me to wind)
kata thv gvwmh mou givetai link.Nomizw pws a3izei tov kopo mia dokimh.

Kleanthis

Anthemous
24-06-06, 22:03
Pros Oresti kai sv2xi
An krinw apo tis filotimes prospathies toy Oresti kai merikwn allwn , isws kati paei na ginei kai sti Xalkidiki, eytixws, giati an perimene opws egw (Anthemous), isws na ginwtan 90 xronwn kai tote na eblepe kanena diktio.
Opws isws kseroun kapoioi "diaxirites" aytou toy diktioy edw kai ena xrono kanw filotimes prospoatheies gia tin syndesi sto diktio kai tin proothisi toy pros thn Xalkidiki, mesw Galatistas.
Matea omws dioti einai san na xtypaw se toixoys kai astalenious malista.
Eytixws pou twra teleytaia brethike o Insomnia apo Souroti kai kaname kapoies dokimes epityximenes, kai isws se merikes bdomades na ginei to bblink metaksy Insomnia kai Anhtemous.
Lew eytixws giati brethike o Aleksandros apo sto SWN kai mas boithise, giati oi " diaxiristes" synexizoun kai me grafoun systimatika, para ta thlefvnimata-minimata-synantiseis poy eixa me dyo toys.
Den kserw ton logo alla den exw oreksi plewn na asxoloume , afoy isws nomizoun oi idioi oti den aksizw estw ena Email na mou steiloyn .
As simiwthei oti exei ginei mexri twra den toy zitisa oute pira kapoia bohtheiua apo aytoys.
Eimai poly disarestimenws loipon kai siga na min toy noiazei ayto.
Afoy etsi ki alliws den prokeite na mou dwsoyn simasia pote.
Oso afora ton sv2xi , den kserw Kleanthi an me exeis dei alla polles fores prospathisa na kanw link mazi sou eidika sto No 2 poy exeis anoiksei merikew fores giati eixa peri ta 80 db apo dw, alla den ginotan to link.
Oson afora ton babdo an mporesete eseis pedia apo polygiro kai breite akri agw tha balw keraia gia tin parti sas, parolo poy mexri twra exw balei dyo dikes mou kerees kai kartes mia se mena kai mia ston Insomnia, gia na kanw ayto to ermo to bblink, + mia omni poy exw steisi gia na moirasw kai edw sto xwrio (Galatista ) kapoio sima , an kataferw kapote na sindethw.
Pantws loipame kyriolektika tou neous xristes san emena poy epithimoun sindesh kai exoun diathesi ena swro xrimata kai to exoun peksei kai ntetektibs gia na mathoun ta sxetika giati apo bohthia den yparxei, ektos an epesa se lathos atoma.
Oresti telos kali arxi me to diktio ston polygiro kai mallwn me sena tha sindethw sto telos an katsei kati ston babdo para me thessaloniki.
Stelios "Anthemous"

sv2xi
25-06-06, 08:30
Geia sou Stelio

Afou mporeses esto kai va deis to sv2xi-2 tote yparxei megalh pithavothta
va givei link. To sv2xi-2 ekpempei me minimum isxy kai me mia omni.
Me auta dev eivai dyvatov va givei makrivo link.Kave mia dhlwsh sto wind(giati dev se brhka sav anthemus) va doume ti givetai kai ta 3avaleme

Kleanthis

Anthemous
25-06-06, 15:18
Loipon Kleanthi logw tou oti dilwsi exei ginei apo palia, syggekrimena # 364, hmoun kati egine me to Email, mallwn kai den mporw na dw apo poly kairo twra to simeio auto, to allaksa me tin bohtheia toy sakisko kai egine o kombos #530 , chwn:anthemous . sto wind panta.
Oson afora esena se eblepa sti syxnotita 2422 me peripoy 85-88db otan eixa gyrismeni tin grid kerea mou (mia Equinox 24db) se Vertical Polarity.
Twra edw kai 3 ebdomades tin exw gyrisei se Horizontial Polarity giati edwsa kai mia idia ston insomnia na thn balei sto spiti tou , gyrismeni pros ta emena gia to bblink, alla logw texnikou kolimatos akomi den egine h syndesi, me apotelesma na min mporw na dw kanenan oyte na syndethw pouthena.
Ektos apo kapoio id:paralia poy pianw me 76-80 db.
Pros to parwn to M/T mou to exw gyrismeno san client , otan tha steithei kai
i alli kerea ston Insomnia tha to alaksw, omws ws tote tha perimenw kai tha perimenw ...... e! 6-8 mines perimenw edw tha kolisw twra :-)
Eytixws pou edw mesa ola douleyoun taxytata... kai meta mas fteei o OTE gia tin katantia tou dyktiou stin Ellada, dystyxws oloi mas fteme oxi o OTE,
gia na min pw kai tipote allo.
Ante geia xara twra, giati me 40 kbs syndesi me PSTN poy exw (kai ayti daneikia) tha pleirwsw ta maliokefala mou ston OTE, gia ayto to minima.
Stelios

orestoubas
25-06-06, 18:29
γεια σου ρε στέλιο! Σήμερα απ'ότι φαινεται θα κάνουμε κάποιες δοκιμές με τον tito, (παραλία διονυσίου) να δούμε προς θάλλασσα τι θα παίξει...
Θα δω τι γίνεται και με τη βάβδο...
Ορεστης

titos
25-06-06, 23:36
Πρώτες προσπάθειες σήμερα πολύ στα πεταχτά, άκαρπες, θα δούμε την άλλη βδομάδα λίγο πιο οργανωμένα.

sv2xi
26-06-06, 17:51
Geia sou Stelio

Apo oti eida sto wind exoume aristh optikh epafh kai apostash 29.014 km.(#330 me komvo #223) sthn frq 2422 ekpempei to twmn::sv2xi-2 me omni kai elaxisth isxy....
Kata thn gvwmh mou to bblink mporei va givei eav 0eleis pm eva thlefwvo gia va proxwrisoume.... :D

Kleanthis

orestoubas
26-06-06, 23:00
Η δικιά μου η πρόταση πάντως, θα ειναι να δουλέψουμε στα 5GHz.. ίσως δεν ειναι τοσο οικονομικός ο εξοπλισμός, αλλά στο b βλέπεις τέτοιες ωραίες ταχύτητες?? Ακόμη η μπάντα ειναι πιο καθαρή, και οι αριθμοί είναι με το μέρος μας... Καλό στήσιμο και όλα γίνονται :) Κλεάνθη, όντως δείτε αν γίνεται κάτι με τον Στέλιο, και επιτέλους σιγουρέψτε το λινκ με insomnia...

sv2xi
27-06-06, 17:53
2.4 GHz h 5 GHZ egw dev exw problhma aplos va apofasisoume ti tha baloume... :D Prwta milame,apofasizoume,ta sthnome kai ta syvtonyzoume...Ta alla eivai perita.... :D :D 8O 8O :D :D

Kleanthis

ktolisgr
21-07-06, 21:05
Exw diathesimo spiti anamesa sthn Kallikrateia kai ton agio Paylo
kato apo thn keraia th Vodafone.

orestoubas
22-07-06, 11:08
Χμμμ, το θέμα φίλε μου ειναι αν το σπίτι σου βλέπει Μουδανιά, η παραλία Διονυσίου, και αν μπορούμε να συνεχίσουμε προς Θεσσαλονίκη. Αμα βλέπεις παραλία διονυσίου ειμαστε σε καλό δρόμο, ενώ Μουδανιά πρέπει να βρούμε κάποιον...

chostas
28-11-06, 00:33
Geia sas paidia kai sygxaritiria gia tin arketi douleia.
Eime neos ston xwro, alla logo eidikotitas mporw na mathw grigora.
katoikw sta moudania kai pio sygkekrimena exw spiti (idioktito) mprosta stin thalassa! (Metaksy Moudania kai P.Dionysiou)
Apo ekei ws twra diabebaiwnw tin optiki mou epafi me bavdo katws kai me sani.
Enimerwste me gia ton aparaitito eksoplismo pou prepei na promitheytw opws kai gia to nomiko plaisio xrisis (an yparxei).
An xreiazeste kati mou lete.
Eyxaristw prokatabolika.

FM1
10-06-07, 08:01
Loipon,exoume ena eyxaristo neo.yparxei pathma sto lofo pano apo tis kalybes perioxh pou blepei k anatolika moudania,k babdo k to kalytero...olo to 1o podi apo th meria ths kali8eas. An exete perisio interface steilte next sk 8a dokimasoyme. Sorry gia ta greeklish grafo sto kinhto

psycoclan1
10-06-07, 17:13
παιζει κ βουρβουρου απο μερος μου....αν κ δε νομιζω οτι βρισκομαι στο καλυτερο σημειο...

orestoubas
10-06-07, 21:55
chostas&FM1 όποιος βλέπει Πολύγυρο, ειδοποιεί για να κανονίσουμε λινκάκι. Εξοπλισμό έχουμε κάρτες κεραιούλες καλώδιο μου λείπει :p

titos
10-06-07, 22:20
Καλησπέρα και απο εμένα...Εγώ είμαι Παραλία Διονυσίου και σύμφωνα με το wind βλέπω Πολύγυρο, προσπαθήσαμε και πέρισυ αλλα δεν βγήκε τίποτα.Άμα μπορείτε να βάλετε και εμένα στο πρόγραμμα είμαι πρόθυμος.

lester
10-06-07, 22:52
paralia potideas me agiou mama....an pexti tipota pros ta eki ipologiste me gia backbone....:)

FM1
11-06-07, 09:59
lester καμπανα εσυ , εκει θεριζει ο λοφος μας.

Τωρα θα σκεφτουμε τι εξοπλισμο χρειαζομαστε, εδω θελω βοηθεια..
Αν ειναι να γινει 2.4 η 5 GHz αναλογα να προυπολογισουμε.
Παντως 2.4 GHz μπορουμε συντομα να στειλουμε σε οποιον θελησει..

ΣΚυριακα Only !

panisxiros
11-06-07, 10:14
Den to kanete sta 2.4 tote. ego sta moudania pou 8a sikoso 8a ine ola se 5 ..!!opote kalitera esis se 2.4 na mi mperdevomaste kiolas:D

lester
11-06-07, 15:15
lester καμπανα εσυ , εκει θεριζει ο λοφος μας.

Τωρα θα σκεφτουμε τι εξοπλισμο χρειαζομαστε, εδω θελω βοηθεια..
Αν ειναι να γινει 2.4 η 5 GHz αναλογα να προυπολογισουμε.
Παντως 2.4 GHz μπορουμε συντομα να στειλουμε σε οποιον θελησει..

ΣΚυριακα Only !

ego exo kai optiki epafi me ton doom o opios mallon tha kani kati...opote imaste ok...:)

FM1
11-06-07, 15:37
Kανεις απο Καλιθεα ? εκει ειναι η καλη δοκιμη... και μαλλον για 2 Ghz το κοβω , γιατι 8α περναμε καργα πανω απο θαλασσα.

Για να καταλαβετε ο λοφος ειναι 1 κμ αριστερα απο το δρομο που ανεβαινει πολυγυρο , στο υψος που εχει ενα συγκροτημα πανω στο δρομο πολυγυρου (λιγο πριν μπεις στα βουνα) (υψομετρο 101 μ).

Οποιος θελει ας στειλει το επομενο ΣΚ να σκαναρουμε. (Εχουμε μονο εξοπλισμο 2 GHz αυτη τη στιγμη , και απο 5 μονο καρτα , οχι κεραια)

ΠΜ για κινητο και λεπτομερειες

amanas240187
11-06-07, 16:25
και εγω παραλια διονυσιου ειμαι δεν ξερω αν βλεπω πολυγυρο αλλα καθε σουκου κατεβαινω οποτε αν χρειαστει κανεις βοηθεια ειμαι και εγω εδω

StargazeR
11-06-07, 17:27
Kανεις απο Καλιθεα ? εκει ειναι η καλη δοκιμη... και μαλλον για 2 Ghz το κοβω , γιατι 8α περναμε καργα πανω απο θαλασσα.

Για να καταλαβετε ο λοφος ειναι 1 κμ αριστερα απο το δρομο που ανεβαινει πολυγυρο , στο υψος που εχει ενα συγκροτημα πανω στο δρομο πολυγυρου (λιγο πριν μπεις στα βουνα) (υψομετρο 101 μ).

Οποιος θελει ας στειλει το επομενο ΣΚ να σκαναρουμε. (Εχουμε μονο εξοπλισμο 2 GHz αυτη τη στιγμη , και απο 5 μονο καρτα , οχι κεραια)

5ghz γιατί είναι χαμηλα...
Στείλε μου το email σου

valantis
28-06-07, 00:36

Δεν ξέρω κατα πόσο είναι άσχετο ή όχι, αλλά υπάρχουν δύο μέρη που μπορούν να σηκωθούν κόμβοι.

1) Μέσα στο Πολύχρονο
2) Ανάμεσα Πευκοχώρι - Παλιούρι επάνω στο βουνό με άμεση οπτική επαφή ολόκλρου του δευτέρου ποδιού

FM1
28-06-07, 01:18
To 2 ειναι super για Μαρμαρα.

Τωρα θα εξαρτηθει και απο το ενδιαφερον του δικου μου , που ειναι λιγο βαριεστημενος και πρεπει να τον τσιγκλισω ...

Τιτο ? Τελικα το καταφερες το tv streaming? :) Αν θες ινφο στειλε πμ ...

valantis
28-06-07, 01:26
Θα κατέβεις Χαλκιδική το ΠΣΚ;

valantis
28-06-07, 02:33
Σου επισυνάπτω φωτογραφία απο το μέρος όπου βρίσκεται το σπίτι. Λόγω δάσους (ευτυχώς δεν κάηκε εκεί) δεν έχει περιμετρική θέα.

Τελικά δεν σου επισυνάπτω φωτογραφία γιατί δεν μπορώ να το κάνω γ%^$#%$&*@)

FM1
28-06-07, 02:58
Δεν εξαρταται απο μενα... φιλοξενουμενος ειμαι εκει... :(
Aν κατεβω θα παρω εξοπλισμο και θα ποσταρω εδω.

valantis
28-06-07, 09:27
Τελικά τα κατάφερα. Την ανέβασα.
Thanx Redlance.

Redlance
29-06-07, 19:33
Τελικά τα κατάφερα. Την ανέβασα.
Thanx Redlance.

Να 'σαι καλά. ;)

geovoe
05-07-07, 14:59
Διαβαζοντας ολα τα παραπανω ειδα οτι υπαρχουν ελπιδες να φτασετε μεχρι Μαρμαρα αν το καταφερετε λιγο πιο κατω ειμαι Τορωνη ελατε να στησουμε και ενα εδω . Μενω εδω ολο το χρονο . Απο απεναντι απο Καλιθεα τι γίνεται ?

kondorgr
05-07-07, 15:40
tipota apo tin alli meria toy prwtoy podioy (siviri elani fourka) paizei? yparhei? einai sta shedia na mpei tipota apo ekei? tha paw mia evdomada ton ioylio kai mia ton avgoysto eeee kai lew na ehw kati na kanw ekei me to booki moy

kai an pairnaei kai apo to heri moy na voithisw se kati, an kai einai ligo dyskolo giati me dyo paidia ta pragmata einai ligo periploka

xaris66
07-07-07, 21:20
καλησπερα παιδια αγορασα προσφατα σπιτι στην παραλια καλυβων εχω καμια τυχη?
ευχαριστω

lester
08-07-07, 19:22
an proxorisoun ola kala pros moudania kai agio mama exis...!:)

xaris66
09-07-07, 21:03
σε ευχαριστω φιλε μου νασε καλα

orestoubas
10-07-07, 13:37
Όποιος ενδιαφέρεται για να δει αν βγαίνει ένα λινκ με πολύγυρο, Πέμπτη θα κάνω κάποιες αλλαγές στον εξοπλισμό, οπότε όποιος μπορεί ας σκαννάρει απο Φλογητά, Πλάγια, Παραλία Διονυσίου, Τρίγλια, Μουδανιά, Ποτίδαια, Πορταριά και γενικότερα τις περιοχές που βρίσκονται εκεί κοντά και ενδεχομένος να έχουν οπτικη επαφή με πολύγυρο!
Εαν έχουμε καποιο αποτέλεσμα να κανουμε καμιά σύνοδο... :)

Wirelessly yours ;-)

TEBELAKOS
13-07-07, 19:59
πολυ θα ηθελα να συνδεθω,αλλα το προβλημα ειναι οτι δεν εχω κεραια για να σκαναρω?????:(

panisxiros
15-07-07, 10:40
πολυ θα ηθελα να συνδεθω,αλλα το προβλημα ειναι οτι δεν εχω κεραια για να σκαναρω?????:(

..den ine tpt...8a paris mia daniki...!!!oli i thess to p/s/k ine xalkidiki.. se polous perisevoun kerees ke tzampa ka8onte..!!! ..kana laptop exis..? o filos apo poligiro..sta 5ghz ine e?!.

orestoubas
16-07-07, 09:54
BB-link παίζουν στα 5, το AP είναι στα 2.4. Μπορεί κάποιος να σκαννάρει και να μας πει αποτελέσματα? Το SSID έχει γίνει chwn::POLYGYROS για να καταλάβεται απο που είναι...

panisxiros
17-07-07, 11:19
...pou ton exis ton komvo..?x8es imoun poligiro...skanara ala...!!episis apo kalives..psakoudia ktl ala tpt...

FM1
17-07-07, 15:51
Σκαν σημερα πρωι με πιο ευαισθητη καρτα , anything but πολυγυρο και Jef .... :(

Το ΣΚ θα σκαναρουμε με πιατο

Jef
17-07-07, 23:57
Σκαν σημερα πρωι με πιο ευαισθητη καρτα , anything but πολυγυρο και Jef .... :(

Το ΣΚ θα σκαναρουμε με πιατο
φιλε μου η omni απο Λιτόχωρο δεν παιζει γιατι λείπει μια μουφα να ενώσω τα καλωδια.
το πιατο κοιταει Θεσσαλονίκη,
οποτε ... λογικο ειναι.

ΠΣΚ θα ειμαι εκει.
ελπιζω να βρω χρονο να βαλω μια 2η κεραια για Χαλκιδική

FM1
19-07-07, 19:01
Λοιπον χ8ες στησαμε ενα 5ρι εδω και ειδα οτι και ο online calculator πεφτει κοντα.

Συμφωνα με αυτονα και με τα 80κμ μας , με +20dbm εκπομπη,
αλλα ... 24ρες κεραιες και απο τις 2 πλευρες , το σημα θα ειναι -70dbm.

Δηλαδη με μια ομνι των 9db (ποσο εχεις?) θα ειμαστε στα -85 ... και με +20dbm ισχυ.... και δεν ασχοληθηκα με frenel καθολου...

Ζορικα τα πραγματα....θελει ολα στην εντελεια....

status: Περιμενω αυριο τα μικροτικια (me Mikrotik High power minipci) απο τον αεριαλ , εχουμε πιατο, εχουμε 24ρα στελλα , θα ειναι HOT ΣΚ...

Jef
20-07-07, 00:33
Λοιπον χ8ες στησαμε ενα 5ρι εδω και ειδα οτι και ο online calculator πεφτει κοντα.

Συμφωνα με αυτονα και με τα 80κμ μας , με +20dbm εκπομπη,
αλλα ... 24ρες κεραιες και απο τις 2 πλευρες , το σημα θα ειναι -70dbm.

Δηλαδη με μια ομνι των 9db (ποσο εχεις?) θα ειμαστε στα -85 ... και με +20dbm ισχυ.... και δεν ασχοληθηκα με frenel καθολου...

Ζορικα τα πραγματα....θελει ολα στην εντελεια....

status: Περιμενω αυριο τα μικροτικια (me Mikrotik High power minipci) απο τον αεριαλ , εχουμε πιατο, εχουμε 24ρα στελλα , θα ειναι HOT ΣΚ...

εγω αυριο πρωι παω Λιτοχωρο.
αν ειναι, βαλτο σε ΑΡ mode και παρε με ενα τηλεφωνο/sms να γυρισω το πιατο και να scanάρω

FM1
20-07-07, 01:35
τα λεμε το βραδακι τοτε...μετα τις 9.

orestoubas
20-07-07, 10:14
Θα ταχτοποιήσω και εγώ τα πραματάκια μου ώστε να με δείτε απο οπου υπάρχει οπτική επαφή... απ' όπου και αν σκαννάρετε πάντως στον Πολύγυρο έχω 600μ υψόμετρο, οπότε στοχεύστε λίγο :D

FM1
20-07-07, 10:37
πολωση?

το βραδι θα στησω ενα ΑP mode να καθεται , me 24stella pros olympo me SSID ap.FM1.chwn.

Απο κει και περα με τα μικροτιικια θα σκαναρω τα ποδια (της χαλκιδικης....)

StargazeR
20-07-07, 10:55
Σε ποιό σημείο ακριβώς θα στήσεις FM1;

FM1
20-07-07, 15:11
στον βαγγελη , αν θελεις τα λεμε και απο το Vhf .

στο λοφο πανω απο τις καλυβες. περιπου 2 χιλιομετρα πανω απο τον κεντρικο δρομο.

Jef
22-07-07, 18:48
τελικα δεν μπορεσα να scanάρω γιατι η κεραία δεν μπορουσε να περιστραφει τοσο πολύ απο τις αντιρίδες.
Ηταν λιγο χλωμό να λύσω 5 αντιριδες να scanάρω και να τα βάλω όλα στην θέση τους στον λιγοστο χρονο που ειχα.
κριμα.
την άλλη βδομαδα ελπιζω να γινει δουλεια.

FM1
23-07-07, 16:26
δστυχως δεν προβλεπεται φιλοξενια το επομενο σκ ....βλεπουμε πιο μετα...3 εβδομαδες αυγουστο θα καθομαι ομως....

geovoe
05-09-07, 21:09
Tι εγινε σαν να το ξεχασαμε λιγο το θεμα της χαλκιδικικης . Παντως εγω συνεχιζω να ελπιζω οτι καποια στιγμη θα φτασετε και προς τα εδω .

AgentCain
05-09-07, 21:43
Βρε παιδιά,
το είπα και το ξαναλέω,

μήπως πρέπει να κοιτάξουμε και λίγο το θέμα της σταθερότητας του δικτύου λίγο?
διότι το δίκτυο μεγαλώνει σε πελάτες και σε έκταση και μάλλον δεν θα αντέξει στο τέλος.
μήπως να αναθεωρήσουμε λίγο την αρχιτεκτονική του?
να δημιουργήσουμε δικλείδες ασφαλείας?

giannns
13-09-07, 17:31
στον βαγγελη , αν θελεις τα λεμε και απο το Vhf .

στο λοφο πανω απο τις καλυβες. περιπου 2 χιλιομετρα πανω απο τον κεντρικο δρομο.
Τελικά τί έγινε; Είδες Πολύγυρο απο τον λόφο στις Καλύβες;

RyDeR
28-04-08, 14:55
Καλησπέρα,

τελικά guyz τι έχετε καταφέρει μέχρι τώρα;

Μένω Ορμύλια, έχω και σπίτι Ψακούδια οπότε ίσως θα μπορούσα να βοηθήσω αγοράζοντας εξοπλισμό και λοιπό stuff... βέβαια είμαι άσχετος με τα wireless - μόνο σε ενσύρματα στήνω για να είμαι σίγουρος και να μην τρέχω.

orestoubas
23-05-08, 19:40
Γειά σας παιδιά... καιρό έχουμε να τα πούμε: Μάλλον με έφαγε η 3η Λυκείου, καθώς τελειώνω φέτος. Λοιπόν δυστυχώς έχω φτάσει 4 χρόνια μετά το 2004 τον απρίλιο που άρχισα να ασχολούμαι με τα ασύρματα δίκτυα, να έχω εξοπλισμούς 1μιση χιλιάρικου να καθονται και να σκουριάζουν στην ταράτσα, στο δωμάτιο, στο υπόγειο και σε άλλα μέρη του σπιτιού.. Είχα όρεξη μπορώ να πω, και μου άρεσε πολύ το θέμα, αλλά με άφησε και το άφησα. 3 Ιουνίου τελειώνω τις πανελλαδικές μου, (αντε να δουμε τι θα κανουμε και κει) και ξεμπερδεύω. Κάθε καλοκαίρι πάει κατι να γίνει, αλλά περνάει ο καιρός. Ψακούδια, μουδανιά, λίγο απο γερακινή, τρίγλια καμπάνα κτλ τα βλέπω όλα... Εχω τα πάντα απο εξοπλισμο, 2.4, 5, ομνι, πανελ, γκριντ, το pc απανω με το mikrotik, το σερβερακι στο υπόγειο με λαν σβηστο, clients, boards, κάρτες, καλώδια, poe και δε ξερω τι άλλο ακόμη...
Δε ξερω πια τι να κανω :-)

StukiTR
23-05-08, 20:50
απο θεμα βοηθειας μπορω μα ερθω αν θελεις.

SkySurfer
24-05-08, 01:18
Γειά σας παιδιά... καιρό έχουμε να τα πούμε: Μάλλον με έφαγε η 3η Λυκείου, καθώς τελειώνω φέτος. Λοιπόν δυστυχώς έχω φτάσει 4 χρόνια μετά το 2004 τον απρίλιο που άρχισα να ασχολούμαι με τα ασύρματα δίκτυα, να έχω εξοπλισμούς 1μιση χιλιάρικου να καθονται και να σκουριάζουν στην ταράτσα, στο δωμάτιο, στο υπόγειο και σε άλλα μέρη του σπιτιού.. Είχα όρεξη μπορώ να πω, και μου άρεσε πολύ το θέμα, αλλά με άφησε και το άφησα. 3 Ιουνίου τελειώνω τις πανελλαδικές μου, (αντε να δουμε τι θα κανουμε και κει) και ξεμπερδεύω. Κάθε καλοκαίρι πάει κατι να γίνει, αλλά περνάει ο καιρός. Ψακούδια, μουδανιά, λίγο απο γερακινή, τρίγλια καμπάνα κτλ τα βλέπω όλα... Εχω τα πάντα απο εξοπλισμο, 2.4, 5, ομνι, πανελ, γκριντ, το pc απανω με το mikrotik, το σερβερακι στο υπόγειο με λαν σβηστο, clients, boards, κάρτες, καλώδια, poe και δε ξερω τι άλλο ακόμη...

Άγιο Μάμα βλέπεις τίποτε;

Jef
24-05-08, 02:08
Λιτοχωρο (Ολυμπο) βλέπεις ?

Jef
24-05-08, 02:12
Λιτοχωρο (Ολυμπο) βλέπεις ?

Ακυρο,...
85.826 km ειναι !
Ουτε στον ύπνο μας. Παντως το wind λέει οτι έχουμε οπτικη επαφη

mazout
24-05-08, 11:10
Ακυρο,...
85.826 km ειναι !
Ουτε στον ύπνο μας. Παντως το wind λέει οτι έχουμε οπτικη επαφη

Μια χαρα βγαινει λινκ Sta 85 km. Απλα θελει καλο εξοπλισμο και λεφτα.

geo_stef
24-05-08, 15:13
Μια χαρα βγαινει λινκ Sta 85 km. Απλα θελει καλο εξοπλισμο και λεφτα.

παραβολικα πιατα, feedhorn, xr5 δυνατο pc και καλο ιστο.............

panisxiros
24-05-08, 15:36

πρέπει να σε βλέπω....!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
από βουνό. από ότι ξέρω ο είσαι σε δύσκολη περιοχή...αλλά άμα ακούς 97,8 και περνάει(που περνάει..γιατί παίρνουν τηλ. απο εκεί ακροατές..) εγώ μεσα είμαι......

αν και λέγαμε με τον πωλ να βγαλουμε με Χαλκιδική..αλλά με τπτ ποσιδη..λέω τώρα δεν ξέρω καλά...αλλά με κάπου να μπορούμε να δούμε Πήλιο .. .

geo_stef
24-05-08, 17:39
πρέπει να σε βλέπω....!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
από βουνό. από ότι ξέρω ο είσαι σε δύσκολη περιοχή...αλλά άμα ακούς 97,8 και περνάει(που περνάει..γιατί παίρνουν τηλ. απο εκεί ακροατές..) εγώ μεσα είμαι......

αν και λέγαμε με τον πωλ να βγαλουμε με Χαλκιδική..αλλά με τπτ ποσιδη..λέω τώρα δεν ξέρω καλά...αλλά με κάπου να μπορούμε να δούμε Πήλιο .. .

φιλε panisxire απο το χωριο μ βλεπω ποσιδι κτλ και το πηλιο το βλέπω πεντακαθαρα. μολις τελειώσω εξετασεις και εχει καθαρη ατμοσφαιρα θα ανεβω ταρατσα και θα τραβήξω ενα παροναμικο βιντεο. (η καμερα εχει 800 zoom)

panisxiros
25-05-08, 00:11
φιλε panisxire απο το χωριο μ βλεπω ποσιδι κτλ και το πηλιο το βλέπω πεντακαθαρα. μολις τελειώσω εξετασεις και εχει καθαρη ατμοσφαιρα θα ανεβω ταρατσα και θα τραβήξω ενα παροναμικο βιντεο. (η καμερα εχει 800 zoom)

μαλιστα.αυτο ειναι καλο..
αλλα κοιτα πως εχουν τα πραγματα..
σκεφτομαστε με τον πωλ να κανουμε επιτελους την ασυρματξ συνδεση μακεδονια-ατικη..
αυτο για να γινει θελει να βγει ενα ΒΒ απο χαλκιδικη η απο κατερινη...με πηλιο...και απο πηλιο...ειτε αθηνα..ειτε χαλκιδα...
τα ατομα απο μερια πηλιου βρεθηκαν..και περιμενουν οκ..
το θεμα ειναι οτι δεν υπαρχουν ατομα απο μερια μας...μακαρι να μπορουσα να δω απο το βουνο..πηλιο...αλλα με κοβει το βουνο..ξες...
οποτε χρειζομαστε καποιον σοβαρο,γνωστη,κτλ απο μερια η χαλκιδικης η κατερινης...
μη πεις οτι θα βαλεις εσυ...γιατι με οφσετ εγω λινκ δεν κανω.!
επισης δεν γινετε να παρω εξοπλισμο και να περιμενουμε μετα ποτε θα αφησουν οι γονεις κτλ..οη να κοψουν κανα πευμα και να παισει κανας κομβος..
εδω λεμε να κανουμε κατι καλο...και οσο το δυνατον..σταθερο και 24/7
επισης να υπαρχει συντηρηση..κτλ κτλ..
οποτε απο μερια χαλκιδικης δεν νομιζω να γινει κατι λογο του οτι και να βρεθει καποιος...θα πει τον κομβο θα τον εχω μονο το καλοκαιρι open...απο μερια κατερινης..δεν το βλεπω...οποτες. . . :(

geo_stef
25-05-08, 00:35
μαλιστα.αυτο ειναι καλο..
αλλα κοιτα πως εχουν τα πραγματα..
σκεφτομαστε με τον πωλ να κανουμε επιτελους την ασυρματξ συνδεση μακεδονια-ατικη..
αυτο για να γινει θελει να βγει ενα ΒΒ απο χαλκιδικη η απο κατερινη...με πηλιο...και απο πηλιο...ειτε αθηνα..ειτε χαλκιδα...
τα ατομα απο μερια πηλιου βρεθηκαν..και περιμενουν οκ..
το θεμα ειναι οτι δεν υπαρχουν ατομα απο μερια μας...μακαρι να μπορουσα να δω απο το βουνο..πηλιο...αλλα με κοβει το βουνο..ξες...
οποτε χρειζομαστε καποιον σοβαρο,γνωστη,κτλ απο μερια η χαλκιδικης η κατερινης...
μη πεις οτι θα βαλεις εσυ...γιατι με οφσετ εγω λινκ δεν κανω.!
επισης δεν γινετε να παρω εξοπλισμο και να περιμενουμε μετα ποτε θα αφησουν οι γονεις κτλ..οη να κοψουν κανα πευμα και να παισει κανας κομβος..
εδω λεμε να κανουμε κατι καλο...και οσο το δυνατον..σταθερο και 24/7
επισης να υπαρχει συντηρηση..κτλ κτλ..
οποτε απο μερια χαλκιδικης δεν νομιζω να γινει κατι λογο του οτι και να βρεθει καποιος...θα πει τον κομβο θα τον εχω μονο το καλοκαιρι open...απο μερια κατερινης..δεν το βλεπω...οποτες. . . :(

οκ το ξερω δεν ειμαι ακομα σοβαρος. ακομα δεν εχω βγαλει το πρωτο λινκ μου. κοιτα απο του χρονου που θα εχω γίνει και εγω καπως έμπιρος και με λιγη βοηθεια σας κατι τετοιο θα μπορέσω να κάνω..... όσο αμα κομβος ειναι 24/7 ναι θα μπορεσω να παρεχω τετοια υποστηριξη και συντηρηση... εν αναμονη. αμα κανετε κατι απο απενατι πλευρα μπορω να βοηθήσω με ενα ββ......

orestoubas
25-05-08, 00:38
εγώ χαλκιδική μένω φίλε μου μονιμα, απλά τελειώνω το λύκειο φέτος... πήλειο βλέπω καμπάνα πιάνω τα ψηφιακά της ερτ με φουλ σημα στη τβ. όπως βλέπω όλυμπο κατερίνη, και έχω πιάσει και τον χελαςγουαιρλες σε σκαν, απο βέροια αν δε κανω λαθος :-)

panisxiros
25-05-08, 01:08
εγώ χαλκιδική μένω φίλε μου μονιμα, απλά τελειώνω το λύκειο φέτος... πήλειο βλέπω καμπάνα πιάνω τα ψηφιακά της ερτ με φουλ σημα στη τβ. όπως βλέπω όλυμπο κατερίνη, και έχω πιάσει και τον χελαςγουαιρλες σε σκαν, απο βέροια αν δε κανω λαθος :-)
οντως απο κατερινη ειναι ο ολυμπος που μπορει να ενοχλει....αλλα εβαλα ενα στιγμα στο wind.iwmn.net #135 και #136 το πηλιο... ειναι μολις 73,5 χιλιομετρα.....:D:D:eek:
και κατι μου ελεγε ο πωλ για 200χιλ. τζαμπα με τρομαξε...
απο εσενα δεν ξερω ποσο ειναι..αμα θες βαλε λιγο το στιγμα σου να δουμε...

να δω και ποσο απεχεις απο το #100... απο εκει εχω ΒΒ με σαλονικα..

orestoubas
25-05-08, 01:32
Νιωσε λιγο και δες αριστερά :-) ειμαι γραμμένο στο wind εδώ και καιρό... 411 ειμαι στον Πολύγυρο. Ξέρω ειναι πολύ μακρυά αλλα αμα περναμε πανω απο θάλλασα, και δεν ενοχλούμε και κανέναν, ξέρετε τι θα βάλουμε μετά την καρτα και πριν την κεραία. :-D
Και μην πέσετε να με φάτε. Οχι. Οταν εχει ο άλλος σε διαμόρφωση FM wireless κάμερες στα 2.4 και βγάζουν 1 η 5 βαττ ειναι καλύτερα? Φυσικα omnidirectional φευγει και σπέρνει παντού. Κατευθυντικότητα+ισχυς και δεν ενοχλείς κανέναν. Αντε τώρα.. :-) μεσα ειμαι για ενα τεστάκι με κατερίνα...

panisxiros
25-05-08, 01:52
Νιωσε λιγο και δες αριστερά :-) ειμαι γραμμένο στο wind εδώ και καιρό... 411 ειμαι στον Πολύγυρο. Ξέρω ειναι πολύ μακρυά αλλα αμα περναμε πανω απο θάλλασα, και δεν ενοχλούμε και κανέναν, ξέρετε τι θα βάλουμε μετά την καρτα και πριν την κεραία. :-D
Και μην πέσετε να με φάτε. Οχι. Οταν εχει ο άλλος σε διαμόρφωση FM wireless κάμερες στα 2.4 και βγάζουν 1 η 5 βαττ ειναι καλύτερα? Φυσικα omnidirectional φευγει και σπέρνει παντού. Κατευθυντικότητα+ισχυς και δεν ενοχλείς κανέναν. Αντε τώρα.. :-) μεσα ειμαι για ενα τεστάκι με κατερίνα...

μίλα πιο όμορφα μικρέ.τι να νιώσω??και εσύ καμένος ντοτακιας είσαι..??κρίμα..
είχα ιντερνέτ καφέ κάποτε και ταβλεπα κάθε μέρα...ξεκίνα αποτοξίνωση...

και ξεκολλά,άνοιξέ τα μάτια,το μυαλό..και δες..απευθύνομε για το wind.iwmn.net
δεν έχεις εκεί στίγμα. αμα θες να βάλεις , βαλέ....

Vegas
25-05-08, 12:19
Καλλα
Link μεσα απο τον Πολυγυρο με Πηλιο οταν παρει το προταθλημα F1 η RBR .
Μονο απο πανω στο σταυρο (κεραιες TV) και αυτο με 1.80 m.
Παντοφλες δεν χρειαζονται γιατι ειναι και πανακριβες αυτες που κανουν δουλεια
(καναλατες με φιλτρα).
Προσβαση και παρα πολλυ καλη δουλεια στην εγγατασταση χρειαζεται.

orestoubas
25-05-08, 12:20
Δεν ξέρω, εξάγεται το συμπέρασμα απο το μήνυμα μου και απο αυτά που έχω πει πιο πριν οτι ειμαι ντοτάκιας? Αυτο το παιχνίδι, αν ειναι αυτο που λεν wow δε το εχω παίξει ποτέ μου και ούτε ξέρω πως ειναι. Σε νετ καφέ πάλι έχω πάει πολύ λίγες φορές, όταν ήμουν μακρυα απο τον πολιτισμό, ή έτυχε να μην έχω ίντερνετ. τεσπα. Απλά στο φόρουμ του twmn λέγοντας βάλε το στίγμα σου εννούσαμε κάποτε βάλτο στο wind.twmn.net ...θα το βάλω και εκεί. Τεσπα άλλα έλεγα πάντως στο μήνυμα :-)

panisxiros
25-05-08, 12:42
Καλλα
Link μεσα απο τον Πολυγυρο με Πηλιο οταν παρει το προταθλημα F1 η RBR .
Μονο απο πανω στο σταυρο (κεραιες TV) και αυτο με 1.80 m.
Παντοφλες δεν χρειαζονται γιατι ειναι και πανακριβες αυτες που κανουν δουλεια
(καναλατες με φιλτρα).
Προσβαση και παρα πολλυ καλη δουλεια στην εγγατασταση χρειαζεται.

έχω,βρίσκω τέτοια "παιχνιδάκια"... :D;)

γιατί τόσο μεγάλα πιάτα..??λόγω θάλασσας..?? πόλωση..??μπάντα..??
εμείς λέγαμε για 2.4 πάντως και κλασικά όπως μας δίδαξες..παραβολικά πιάτα..
ο σταυρός τι είναι..??περιοχή να υποθέσω..?

Vegas
25-05-08, 12:45
έχω,βρίσκω τέτοια "παιχνιδάκια"... :D;)

γιατί τόσο μεγάλα πιάτα..??λόγω θάλασσας..?? πόλωση..??μπάντα..??
εμείς λέγαμε για 2.4 πάντως και κλασικά όπως μας δίδαξες..παραβολικά πιάτα..
ο σταυρός τι είναι..??περιοχή να υποθέσω..?
Α) αποσταση
Β) vertical
C) 5Ghz
D) περιοχη πανω απο τον Πολυγηρο(κεραιες)

Anthemous
25-05-08, 22:49
Χαιρετώ όλους τους Ασύρματους και μη, αν και έχω να μπω καιρό στο site λόγω μη ύπαρξης Inet, εδώ στη Γαλάτιστα, Μόνο μέχρι 2 Mbit από (Π)OTE :( . (Εξυπηρετούμε σπάνια από 'κανα φίλο με Proxy, απο Θεσσαλονίκη)
Βλέπω ότι προσπάθειες γίνονται ακόμη , αυτό είναι καλό.
έτσι ενημερωτικά και για την Ιστορία όσων δεν ξέρουν, από τον Μάρτιο του 2007 υπάρχει ΒΒLink
Γαλάτιστα με Θεσσαλονίκη στα 2400 g.(Θα υπήρχε παραλίγο και 5άρι bblink αλλά δεν μας έκατσε για τεχνικούς λόγους, το παλεύουμε όμως).Επείσης υπάρχει panel 2400 για client συνδέσεις.
Με τον Ορέστη (Orestuba) τα έχουμε πεί, αλλα άκρη δεν βγάλαμε.
Το ρεζουμέ και για να μην σας ζαλίζω είναι ότι υπάρχει σύνδεση λοιπόν μέχρι Γαλάτιστα
( Με τρεις client ήδη ) και έτοιμη κεραία και κάρτα για 2400 σύνδεση με Βάβδο.
Απλώς δεν έτυχε να υπάρχει κάποιος με κονε στο πάρκο κεραιών της Βάβδου ή σε κάποιο βολικό σημείο του χωριού, ώστε από κει και πέρα άνετα ακόμη και με omni βλεπουμε πρώτο και δεύτερο πόδι (ειδικά την περιοχή ανάμεσα στα δύο πρώτα πόδια της Χαλκιδικής).
ΑΝ λοιπόν θέλετε σύνδεση για Χαλκιδική φέτος το καλοκαίρι, ανασκουμπωθείτε και β ρέστε κάποιον στη Βάβδο (προτιμότερο στις κεραίες). ( Για τα υλικά και τα έξοδα , ας σκεφτούν αυτοί που χρειάζονται σύνδεση προς τα κάτω) Εγώ από τη μεριά μου έχω έτοιμο ότι χρειάζεστε πάντως.
Αυτά και ας ελπίσουμε να μην έσβησε αυτή η σπίθα του ασύρματου από << όλους >> .
Καλό Βράδι Στέλιος. (Anthemous)

Kirkof
25-05-08, 23:04
Μπορώ να έχω τις συντεταγμένες του Πηλίου να τις βάλλω στο Earth για να κάνω έναν υπολογισμό
Είμαι στην Νικήτι και θέλω να δω πόσα χιλιόμετρα βγαίνουνε

Vegas
26-05-08, 00:20
Στο Μονοπηγαδο υπαρχει κανεις ?
Για Βαβδο υπαρχει τελειο περασμα απο το Ρυσιο (Πιστα Καρτ)
Αλλα για Πολυγυρο το καλυτερο Link ειναι με Μονοπηγαδο

Anthemous
26-05-08, 23:07
Στο Μονοπηγαδο υπαρχει κανεις ?
Για Βαβδο υπαρχει τελειο περασμα απο το Ρυσιο (Πιστα Καρτ)
Αλλα για Πολυγυρο το καλυτερο Link ειναι με Μονοπηγαδο

Και να υπάρχει πώς μπορεί να εξυπηρετήσει αφού ειναι μεσα στην τρύπα, αυτό το χωριό, το μόνο πέρασμα που εχει ειναι δυτικά λόγω του ότι ειναι πιο ψιλά από Αγ. Αντώνιο.
Παρόλα αυτα θα βόλευε σίγουρα αν είχε κανεις πρόσβαση στις κεραίες κινητής τηλφ. και στου αναμεταδότες που υπάρχουν στο ύψωμα πάνω από το χωριό γιατί αλλιώς δώρο άδωρο.
Κάθε μερα σχεδόν περνάω απο αυτα τα μέρη και μπορώ να πώ ότι τα ξέρω καλά, μάλιστα στον Αγ. Αντώνη βρήκα και κάποιον με σπίτι στην ακρη του χωριού, πρόθυμο για bblink αλλά βολεύει μόνο αν εχουμε κάποιον πιο περα απο Αγγελοχώρι κ.λ.π. ( που εχει οπτική με Αγ. Αντώνη )
Το θέμα ειναι όμως από εκει και περα , υπαρχει αδιέξοδο.
Αρα το ζητούμενο ειναι και στη Βαβδο αλλα και όπου αλλου στα υψώματα αυτα , εχεις κανεις κονε για τους πύργους? (Vegas μηπως , λόγω δουλειάς ;-) ) Αυτα για τώρα....

Vegas
27-05-08, 00:14
Και να υπάρχει πώς μπορεί να εξυπηρετήσει αφού ειναι μεσα στην τρύπα, αυτό το χωριό, το μόνο πέρασμα που εχει ειναι δυτικά λόγω του ότι ειναι πιο ψιλά από Αγ. Αντώνιο.
Παρόλα αυτα θα βόλευε σίγουρα αν είχε κανεις πρόσβαση στις κεραίες κινητής τηλφ. και στου αναμεταδότες που υπάρχουν στο ύψωμα πάνω από το χωριό γιατί αλλιώς δώρο άδωρο.
Κάθε μερα σχεδόν περνάω απο αυτα τα μέρη και μπορώ να πώ ότι τα ξέρω καλά, μάλιστα στον Αγ. Αντώνη βρήκα και κάποιον με σπίτι στην ακρη του χωριού, πρόθυμο για bblink αλλά βολεύει μόνο αν εχουμε κάποιον πιο περα απο Αγγελοχώρι κ.λ.π. ( που εχει οπτική με Αγ. Αντώνη )
Το θέμα ειναι όμως από εκει και περα , υπαρχει αδιέξοδο.
Αρα το ζητούμενο ειναι και στη Βαβδο αλλα και όπου αλλου στα υψώματα αυτα , εχεις κανεις κονε για τους πύργους? (Vegas μηπως , λόγω δουλειάς ;-) ) Αυτα για τώρα....
Κονε υπαρχει αλλα ο Βαβδος ειναι αχρηστος για παραπερα μονο για τοπικα γυρω κανει .
Μονοπηγαδο και παλι μονοπηγαδο

sidisdim
01-06-08, 16:17
με ενδιαφέρει και εμένα η επέκταση για χαλκιδική...
είμαι στον ανάμεσα από αγίο μάμα και ποτίδεα στο ύψος του πύργου της αεροπορίας για τους γνώστες! το σπίτι μου είναι 2όροφο με σοφότα και πάνω σε λόφο, οπότε κάθομε αρκετά ψηλά!

υπάρχει κανείς εκεί "κοντά"?
έχει νοήμα να σκαναρω?
μπορώ να βοηθήσω σε κάτι?

petrogazz
02-06-08, 15:22
Αν κάποιος από σας είναι Πόντιος, θα μπορούσε να έρθει σε επαφή με το ΠΕΡΕΚ (http://www.agrotravel.gr/agro/site/AgroCatalog/t_docpage?sparam=alpha_&doc=/Documents/DBDocuments/Workshops/1/9/19302&sub_nav=Workshops) στο Μονοπήγαδο.
Είναι ένα σύλλογος ποντίων κυριών που φτιάχνει παραδοσιακά φαγητά και γενικά δραστηριοποιείται σε θέματα καλής διατροφής.
Τελευταία από ότι γνωρίζω θέλουν να αποκτήσουν και παρουσία στον Internet.
Η κυρία που ξεκίνησε την δραστηριότητα αυτή, από όσο ξέρω είναι πολύ προοδευτική και συζητήσιμη οπότε πιστεύω ότι αξίζει μια προσπάθεια προσέγγισης.
Ο χώρος τους έχει τρελή θέα που βολεύει και το νέο κτίριο που φτιάχνουν νομίζω πως είναι περίπτωση λουκούμι!

hackman
20-06-08, 10:49
Αναζητείτε κόμβος όπου θα με παρέχει internet (με το αζημίωτο) στην περιοχή Γκρέμια(2km απο Μουδανία) για 2 μήνες.

πληροφορίες με pm

geo_stef
20-06-08, 11:06
λοιπον για όσους δεν ξέρουν υπάρχει μια κινητικότητα στην Σοζοπολη από την φίλο μας xakou. Περισσοτερες πληροφορίες pm him!

Anthemous
24-06-08, 22:30
Αν κάποιος από σας είναι Πόντιος, θα μπορούσε να έρθει σε επαφή με το ΠΕΡΕΚ (http://www.agrotravel.gr/agro/site/AgroCatalog/t_docpage?sparam=alpha_&doc=/Documents/DBDocuments/Workshops/1/9/19302&sub_nav=Workshops) στο Μονοπήγαδο.
Είναι ένα σύλλογος ποντίων κυριών που φτιάχνει παραδοσιακά φαγητά και γενικά δραστηριοποιείται σε θέματα καλής διατροφής.
Τελευταία από ότι γνωρίζω θέλουν να αποκτήσουν και παρουσία στον Internet.
Η κυρία που ξεκίνησε την δραστηριότητα αυτή, από όσο ξέρω είναι πολύ προοδευτική και συζητήσιμη οπότε πιστεύω ότι αξίζει μια προσπάθεια προσέγγισης.
Ο χώρος τους έχει τρελή θέα που βολεύει και το νέο κτίριο που φτιάχνουν νομίζω πως είναι περίπτωση λουκούμι!

Πόντιος δεν είμαι άλλα την κα Μαίρη και όλους εκει πάνω τους ξέρω κατι παραπάνω από καλά.
Το θέμα είναι πάντως ότι αμφιβάλω να θέλουν να επενδύσουν σε μερικά 100 ευρα για ενα θέμα που δεν θα ειναι του δικού τους επιπέδου,(οχι σταθερότητα, οχι στάνταρ Ίντερνετ και σίγουρα πολλές διακοπές από όποιον του καπνίσει και κόψη το ΑΡ του γιατί " στο φινάλε Hobby κανουμε όπως λένε αρκετοί" ) πάντως αύριο ή μεθαύριο θα περάσω απο κει και θα σας πω νέα, αφού συζητήσω μαζί τους.

blackcode
07-07-08, 13:56
Απο παραλια Αγ.Μαμα, στο σημειο που βρισκεται ο πυργος με κινητο βρεθηκε ssid "chwmn::doom" .....
Υπαρχει στιγμα για το συγκεκριμενο AP ?
βρισκεται ο κολλητος μου στην παραλια και σκεφτεται να συνδεθει!

Jef
07-07-08, 21:21
από την μεριά της Χαλκιδικής που βλέπεις Κατερίνη - Λιτόχωρο, υπάρχει κανενα ενδιαφέρων για bb-link με Λιτόχωρο ?
Να ξέρω μην κάνουμε τζάμπα δουλεια.

Vegas
11-07-08, 19:08
Μια ανακοινωση ενημερωση

Μετα απο μια πολλη τρεχαλα σχεδιαστηκε και υλοποιηθηκε ενα Τεραστιο link.
Απο την γωνια Δραγουμη & Μητροπολεως στην Νικητη Χαλκιδικης με ενα ενδιαμεσο πανω απο την Τριγλια .
Πιατα 120 cm ολα (4) ισχυς 200 mw BW 20 mhz και τα σηματα τελεια .
Βεβαια η συχνοτητα ηταν στους 7Ghz αλλα αυτο δεν εχει σημασια στους 5.5 Ghz τα πραγματα ειναι σαφως καλυτερα και ευκολοτερα.
Το λινκ στηθηκε λογω της φωτιας στον αρμενιστη αλλα ηταν ενα project που χρονια με ταλανιζε και σημερα υλοποιηθηκε με απολυτη επιτυχια .

ΧΑΛΚΙΔΙΚΗ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΕΡΧΟΜΑΣΤΕ

euri
11-07-08, 23:30
Πολύ καλό :cool:

Ερώτηση περιέργειας: γιατί στα 7 τζι-έιτς-ζι * και όχι στα 5/5,5;

* Σύμφωνα με Έλληνα πρώην υπουργό επικοινωνιών :p

Jef
12-07-08, 00:03
Μια ανακοινωση ενημερωση

Μετα απο μια πολλη τρεχαλα σχεδιαστηκε και υλοποιηθηκε ενα Τεραστιο link.
Απο την γωνια Δραγουμη & Μητροπολεως στην Νικητη Χαλκιδικης με ενα ενδιαμεσο πανω απο την Τριγλια .
Πιατα 120 cm ολα (4) ισχυς 200 mw BW 20 mhz και τα σηματα τελεια .
Βεβαια η συχνοτητα ηταν στους 7Ghz αλλα αυτο δεν εχει σημασια στους 5.5 Ghz τα πραγματα ειναι σαφως καλυτερα και ευκολοτερα.
Το λινκ στηθηκε λογω της φωτιας στον αρμενιστη αλλα ηταν ενα project που χρονια με ταλανιζε και σημερα υλοποιηθηκε με απολυτη επιτυχια .

ΧΑΛΚΙΔΙΚΗ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΕΡΧΟΜΑΣΤΕ

θα ειναι μονιμο ?
δώσε Info χιλιομετρικής απόστασης, ταχύτητα συνδεσης, wind id κλπ.

Vegas
12-07-08, 01:03
πολύ καλό :cool:

ερώτηση περιέργειας: γιατί στα 7 τζι-έιτς-ζι * και όχι στα 5/5,5;

* σύμφωνα με έλληνα πρώην υπουργό επικοινωνιών :p

γιατι εκει ειναι τα τηλεοπτικα λινκ

θα ειναι μονιμο ?
δώσε Info χιλιομετρικής απόστασης, ταχύτητα συνδεσης, Wind Id κλπ.

οχι μονον οποτε χρειαζεται στηνεται η ζευξη
Πιατα 120 cm ολα (4) ισχυς 200 mw BW 20 mhz

Anthemous
18-07-08, 06:54
Πόντιος δεν είμαι άλλα την κα Μαίρη και όλους εκει πάνω τους ξέρω κατι παραπάνω από καλά.
Το θέμα είναι πάντως ότι αμφιβάλω να θέλουν να επενδύσουν σε μερικά 100 ευρα για ενα θέμα που δεν θα ειναι του δικού τους επιπέδου,(οχι σταθερότητα, οχι στάνταρ Ίντερνετ και σίγουρα πολλές διακοπές από όποιον του καπνίσει και κόψη το ΑΡ του γιατί " στο φινάλε Hobby κάνουμε όπως λένε αρκετοί" ) πάντως αύριο ή μεθαύριο θα περάσω απο κει και θα σας πω νέα, αφού συζητήσω μαζί τους.

Γεια σας και πάλι, από Χαλκιδική, Λοιπόν μπορεί να άργησα αλλά έχω καλά νέα!
Έχω έρθει σε επαφή με τον Χρήστο στο Μονοπήγαδο (γιός της κυρίας που λέγαμε) και πήραμε το οκ .
Μένει μόνο να βρεθεί στη Θεσσαλονίκη άτομο - άτομα που να θέλουν και να έχουν οπτική για ενα link στα 5 με το νέο κτήριο ΠΕΡΕΚ στο Μονοπήγαδο. Ανασκουμπωθείτε και από ότι μου είπε θέλουν άλλα 8 άτομα από το χωριό σύνδεση, ασε που υπάρχουν και έτοιμοι στον Αγ. Αντώνιο.
Και δεν συζητάμε με μια ακόμη κεραία χτυπάμε παραλία στα ίδια ( μόνο που δεν ξέρω που κοιτάει από εκεί πάνω , δηλ, πιο σημείο ακριβώς της Χαλκιδικής είναι)
Πήγα εγώ και έκανα αυτοψία, την Θεσσαλονίκη την βλέπουμε ταψί, ειδικά τις ανατολικές περιοχές και αρκετά καλά το κέντρο.Ενω από την μεριά της Χαλκιδικής μάλλον παράλια Τρίγλιας ή Μουδανίων πρέπει να είναι , αλλά δεν είμαι σίγουρος.
Άντε ο άνθρωπος περιμένει, μόλις βρεθει κόμβος για το link ελατε όλοι μαζί να αρχίσουμε να στήνουμε στο Μονοπήγαδο Κόμβο και clients.
Περιμένω σύντομα ελπίζω απάντηση ή pm, με λεπτομέρειες.

doom
18-07-08, 13:28
Απο παραλια Αγ.Μαμα, στο σημειο που βρισκεται ο πυργος με κινητο βρεθηκε ssid "chwmn::doom" .....
Υπαρχει στιγμα για το συγκεκριμενο AP ?
βρισκεται ο κολλητος μου στην παραλια και σκεφτεται να συνδεθει!

Ελα δικό μου είναι το ΑP ,είναι panel στην παράλια Ποτίδεας και κοιτάει προς παραλία Αγ.Μαμα.

teddysim
18-07-08, 21:56
Γεια σας και πάλι, από Χαλκιδική, Λοιπόν μπορεί να άργησα αλλά έχω καλά νέα!
Έχω έρθει σε επαφή με τον Χρήστο στο Μονοπήγαδο (γιός της κυρίας που λέγαμε) και πήραμε το οκ .
Μένει μόνο να βρεθεί στη Θεσσαλονίκη άτομο - άτομα που να θέλουν και να έχουν οπτική για ενα link στα 5 με το νέο κτήριο ΠΕΡΕΚ στο Μονοπήγαδο. Ανασκουμπωθείτε και από ότι μου είπε θέλουν άλλα 8 άτομα από το χωριό σύνδεση, ασε που υπάρχουν και έτοιμοι στον Αγ. Αντώνιο.
Και δεν συζητάμε με μια ακόμη κεραία χτυπάμε παραλία στα ίδια ( μόνο που δεν ξέρω που κοιτάει από εκεί πάνω , δηλ, πιο σημείο ακριβώς της Χαλκιδικής είναι)
Πήγα εγώ και έκανα αυτοψία, την Θεσσαλονίκη την βλέπουμε ταψί, ειδικά τις ανατολικές περιοχές και αρκετά καλά το κέντρο.Ενω από την μεριά της Χαλκιδικής μάλλον παράλια Τρίγλιας ή Μουδανίων πρέπει να είναι , αλλά δεν είμαι σίγουρος.
Άντε ο άνθρωπος περιμένει, μόλις βρεθει κόμβος για το link ελατε όλοι μαζί να αρχίσουμε να στήνουμε στο Μονοπήγαδο Κόμβο και clients.
Περιμένω σύντομα ελπίζω απάντηση ή pm, με λεπτομέρειες.

Με node id 682 στο wind ενδιαφερομαι αμεσα να βοηθησω στην επεκταση του δικτυου.
Απο το σπιτι μου στο Κατω Σχολαρι εχω πολυ καλη θεα απο Μονοπηγαδο μεχρι περιπου απεναντι στην Επανωμη, καθως και την ακτογραμμη απο την επανωμη μεχρι την Καλλικρατεια και παλι πανω στο Μονοπηγαδο.
Στην φωτογραφια φαινεται το οπτικο μου πεδιο.
Θα ανεβασω και μια πανοραμικη φωτο απο την ταρατσα μου για πιο καλα.
Αυτη τη στιγμη ο εξοπλισμος μου ειναι σχεδον ανυπαρκτος για να φιλοξενησει κομβο αλλα
διατιθεμαι να αγορασω.
Εχω δυο stella στα 2,4 μια 26 και μια 21 dB, δυο καρτες μια εξωτερικη και μια pci καθως και το
απαραιτητο pc.
Δυστυχως δεν εχω omni αλλιως ο κομβος θα ηταν ηδη up για σκαναρισματα.
Υπαρχει πολυ ορεξη καθολου χρονος και ελαχιστα χρηματα αλλα εχω σαλταρει τοσο καιρο ασυνδετος
(απο περυσι το χειμωνα που μετακομισα στο χωριο) και θα κανω τα παντα.
Αντε να δουμε και εμεις λιγο φως ρε παιδια και να το δωσουμε και σε αλλους.
Θοδωρης.

psycoclan1
18-07-08, 22:07
λοιπον κ στα μηκονιατικα εχω σπιτι που θελουν κ μπορουν να βαλουν κομβο! οποτε οποιος ενδιαφερεται κ εχει οπτικη επαφη ας το δηλωσει ή ας μου στειλει ενα πμ!

Anthemous
18-07-08, 22:20
Με node id 682 στο wind ενδιαφερομαι αμεσα να βοηθησω στην επεκταση του δικτυου.
Απο το σπιτι μου στο Κατω Σχολαρι εχω πολυ καλη θεα απο Μονοπηγαδο μεχρι περιπου απεναντι στην Επανωμη, καθως και την ακτογραμμη απο την επανωμη μεχρι την Καλλικρατεια και παλι πανω στο Μονοπηγαδο.
Στην φωτογραφια φαινεται το οπτικο μου πεδιο.
Θα ανεβασω και μια πανοραμικη φωτο απο την ταρατσα μου για πιο καλα.
Αυτη τη στιγμη ο εξοπλισμος μου ειναι σχεδον ανυπαρκτος για να φιλοξενησει κομβο αλλα
διατιθεμαι να αγορασω.
Εχω δυο stella στα 2,4 μια 26 και μια 21 dB, δυο καρτες μια εξωτερικη και μια pci καθως και το
απαραιτητο pc.
Δυστυχως δεν εχω omni αλλιως ο κομβος θα ηταν ηδη up για σκαναρισματα.
Υπαρχει πολυ ορεξη καθολου χρονος και ελαχιστα χρηματα αλλα εχω σαλταρει τοσο καιρο ασυνδετος
(απο περυσι το χειμωνα που μετακομισα στο χωριο) και θα κανω τα παντα.
Αντε να δουμε και εμεις λιγο φως ρε παιδια και να το δωσουμε και σε αλλους.
Θοδωρης.

Λοιπόν η θέση του ΠΕΡΕΚ ειναι μεσω Google αυτή ακριβώς:
40°26'5.34"N
23° 7'37.05"E
επισυνάπτω και δύο φωτογραφίες.
Δεν ξέρω αν εσύ μπορείς να βοηθείσης αλλά σίγουρα μπορείς να κανεις link αν όλα πανε καλά και γίνει η σύνδεση.Πρώτα από όλα όμως πρέπει να συνδεθεί το ΠΕΡΕΚ με Θεσσαλονίκη, κανείς εθελοντής? Δεδομένου ότι μάλλον θα περνάνε τα πάντα για Χαλκιδική από εκεί?
Αντε, πεσαμε και πάνω στις διακοπές....

geo_stef
18-07-08, 23:29
απο όσο ξέρω ο xakou κατι ετοιμάζει στην σοζοπολη και θα γίνει ββ με απέναντι δηλαδη κιτρος πιεριας....

ρωτήστε τον...

Jef
19-07-08, 13:56
απο όσο ξέρω ο Xakou κατι ετοιμάζει στην σοζοπολη και θα γίνει ββ με απέναντι δηλαδη κιτρος πιεριας....

ρωτήστε τον...

ή με λιτοχωρο :d

geo_stef
19-07-08, 14:14
ή με λιτοχωρο :d

το λιτοχωρο είναι πολύ μακριά................

TEBELAKOS
25-08-08, 21:16
καλησπερα παιδια τι εγινε φτιαξατε ασυρματο στην χαλκιδικη?????

kondorgr
09-06-09, 10:16
οντως υπαρχει ενα πλανο

souledge
10-06-09, 16:25
υπο κάποιες προϋποθέσεις μπορώ να σας δώσω σημείο στον χορτιάτη και απο κει να βγείτε οπου θέλετε. αν σας ενδιαφέρει ενημερώστε με και συζητάμε τα περαιτέρω.

orion
11-06-09, 00:02
παλια ιστορια...δεν επεξε ποτε..

geo_stef
11-06-09, 09:22
πιστεύω οτι θα παίξει γιατί υπάρχει ενδιαφέρον απο έναν στην παραλία διονυσίου...

titos
17-06-09, 23:28
Παραλία Δινυσίου είμαι και εγώ και δεν έχω καμία όρεξη να πληρώνω 30+ ευρό το μήνα για να έχω 3G...Άν είμαστε πολλοί,είναι ευκαιρία φέτος το καλοκαίρι. Εγώ έχω το στίγμα μου στο wind #499 αριθμός καταχώρισης.

christosgrm
27-06-09, 00:05
Σήμερα έστησα σε ένα ξενοδοχείο στην ποτίδεα ενα AP και σε ενα site survey βρήκα τον κομβο τον κομβο του doom! με ενα bullet 2HP και μια ομνι 9dbi μου εβγαζε καπου στα -79dbm....αν βρεις κανα AP με SSID "SeaView" το έχω στήσει εγω....! Καλό καλοκαίρι!

geo_stef
27-06-09, 00:50
καλώς ευχών των πραγμάτων απο αύριο το απόγευμα θα έχω στήσει ενα παραβολικό πιατο 90cm στα 2,4ghz και θα εκπέμπω προς χαλκιδική με ssid kitros2xalkidiki.

eptalofos
29-06-09, 04:00
συνδέθηκα από καλλικράτεια,
αλλά δώσε Dhcp να πάρω Ip.
καλώς εχόντων των πραγμάτων θα δω ασύρματο!

geo_stef
29-06-09, 15:05
με τι σημα συνδέθηκες?

eptalofos
29-06-09, 15:43
-87 με 16dBi panel

geo_stef
30-06-09, 14:13
ενεργοποιήθηκε dhcp server που δίνει ip πιερίας

Jef
30-06-09, 19:40
-87 με 16dbi Panel

εμενα πως δεν με επιανες περσυ ρε συ ?

αντε μπραβο ! βαράτε !

geo_stef
30-06-09, 21:24
πήρα αλλο πιάτο ετοιμαζω και λινκ με λιτόχωρο με εναν απο εκει

eg29
30-06-09, 22:16
σήμερα δοκίμασα ,δυστυχώς δεν...:(

geo_stef
30-06-09, 22:25
τι ώρα?

eg29
30-06-09, 22:59
~ 17:00 - 18:30

karatzias
28-03-10, 21:12
pedia gia sas ego ine kassandreia
pos ginete na sinthetho kai ego

dalai
28-03-10, 21:31
ξεκινα με μια πινεζα στο wind.twmn.net

kondorgr
28-03-10, 21:36
εγω το καλοκαιρι που προσπαθησα να συνδεθω με κιτρος με geo_stef αλλα τζιφος

η προσπαθεια εγινε απο την παραλια της σιβηρης και το αποτελεσμα κατα την διαρκεια του σκαναρισματος ηταν να πιασω μερικα κλειδωμενα ρουτερακια

salonixta
04-07-10, 14:17
παιδια για ειμαι νεος θελω να ρωτισω τι θα πρεπει να εχω απο εξοπλισμο και τι θα πρεπει να κανω για να συνδεθω στο δυκτιο για περιοχη καλλικρατειας χαλκιδικη στο εξοχικο μου