PDA

Επιστροφή στο Forum : Σίνδος

pandas
04-01-06, 22:15
Γειά σας , χρόνια πολλά και υγεία για το νέο έτος.
Θα ήθελα σας παρακαλώ να μου πείτε εάν υπάρχει δυνατότητα σύνδεσης στο δίκτυό σας απο την περιοχή της Σίνδου...
Ευχαριστώ πολύ.............

Lewis
04-01-06, 23:48
Γειά σας , χρόνια πολλά και υγεία για το νέο έτος.
Θα ήθελα σας παρακαλώ να μου πείτε εάν υπάρχει δυνατότητα σύνδεσης στο δίκτυό σας απο την περιοχή της Σίνδου...
Ευχαριστώ πολύ.............

λίγο υπομονή...
να στεγνώσουν οι ..ταράτσες ;)

pandas
05-01-06, 01:38
Ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου.
Σε αναμονή λοιπόν!!!!!!!!!

BioS
05-01-06, 15:41
Me to ap pou prokeitai na stithei sto TEI kanena neo ?

pandas
05-01-06, 15:45
Δυστυχώς δεν ξέρω....
Σήμερα θα βγω στην ταράτσα και θα ψάξω μήπως και βρώ κάτι.

123456789
05-01-06, 16:30
Στο ΤΕΙ αν θέλετε ταράτσα και ρεύμα και τέτοια πράγματ γενικά κάτι μπορεί να γίνει...για περισσότερα...βλέπουμε.

jObo
05-01-06, 18:23
Opos graftike kai allou, sto tei.. THA mpei kombos. einai kanonismena ta pragmata (min to matiaksoume mono). To zitoumeno tora einai na agorastei o eksoplismos.

Mesa stis giortes den egine kati neotero oxi.
To kalo einai oti moiazei na exei ftasei to asirmato pleon stin sindo ;)

Vagouridis
05-01-06, 20:21
Στο τει θα μπει κομβος , οποτε ας μαζευτουμε οι τειτζηδες να τσονταρουμε λεφτα να δουμε πως μπορουμε να το συνδεσουμε με το υπολοιπο συστημα του τει και αναλογως συνεχιζουμε.

Πιστευω οτι ειναι καλο να μαζευτουμε οι ενδιαφερομενοι να μιλησουμε.....

P.S. Αυτον τον χρηστη 123...9 να τον εχουμε απο κοντα, ξερετε κερασμενοι καφεδες , τυροπιτες , μνημες για το λαπτοπ και τετοια γιατι πρεπει να μπορει να βοηθησει ( χεχεχε ).

mazout
05-01-06, 20:27
Δυστυχως ή Ευτυχως λεφτα δεν μπορουμε να τζονταρουμε ωστε να αγοραστει εξοπλισμος ο οποιος θα μπει στα ΤΕΙ και θα ειναι μονιμος. Πρεπει να αγοραστει απο τα ΤΕΙ συμφωνα με τα λεγομενα καθηγητων.

Τα πραγματα ομως ειναι θετικα γιατι οπως βλεπω υπαρχει και ενδιαφερον απο τους καθηγητες οποτε θα χρηματοδοτηθει το ολο project απο τα ΤΕΙ στα πλαισια πτυχιακης εργασιας.

Οπως ειπε και ο jObo να μην το ματιασουμε ομως...!!!!

123456789
05-01-06, 21:19
Στις τηλεπικοινωνίες και ειδικά στις ασύρματες το σημαντικότερο θέμα είναι το οικιστικό-που θα βρω μέρος να βάλω κόμβο, όπως και αυτό της ηλεκτροδότησης.

Σε αυτά μπορώ να σας βοηθήσω, για τα υπόλοιπα δεν χρειάζεται άγχος.

Α, και κάτι ακόμα: συνιστώ ο κόμβος να γίνει με έξοδα του twmn και όχι μέσω πτυχιακών κλπ, για πολλούς λόγους που θα οδηγήσουν σε γρηγορότερη ανάπτυξη του κόμβου και σε ανεξαρτησί αυτού από "τρίτους".

Όσον αφορά στο ενδιαφέρον από καθηγητές-να είναι καλά οι άνθρωποι-αλλά δεν είναι πάντα φρόνιμο να βάζετε μπροστά δημοσίους υπαλλήλους λόγω γραφειοκρατίας κλπ., στην Ελλάδα ζούμε!

Άντε καλό λινκ!

dalai
05-01-06, 21:36
To 8ema tou TEI einai kati pou 8a teliosei entos tou trexontos etous.Mi viazeste kai kalitera na min mperdevoume tous filous apo ti sindo.Einai poli mperdemeni istoria kai kalo einai na min tin mperdevoume parapano.Einai ena oneiro pou prosopika kinigao edo kai 2 xronia.
Epeidi omos eimai anarmodios na kano mia episimi anakoinosi ,8a tin afiso na tin kanoun aftoi pou einai armodioi,OTAN aftoi epileksoun.

mazout
05-01-06, 22:30
Α, και κάτι ακόμα: συνιστώ ο κόμβος να γίνει με έξοδα του twmn και όχι μέσω πτυχιακών κλπ, για πολλούς λόγους που θα οδηγήσουν σε γρηγορότερη ανάπτυξη του κόμβου και σε ανεξαρτησί αυτού από "τρίτους".

Προφανως δεν καταλαβες τι παιζετε εδω!!! Ειναι ΑΔΥΝΑΤΟΝ να στησουμε κομβο στα ΤΕΙ με δικα μας εξοδα. Πρεπει να αγοραστουν απο το ΤΕΙ για να ειναι του ΤΕΙ και να ειναι σιγουρο οτι θα παραμεινουν σε αυτον τον χωρο. Αλλιως θα μπορουσαμε αν τα ειχαμε βαλει εμεις τα λεφτα καποτε να ξηλωναμε ολον τον εξοπλισμο απο εκει. Αυτο ακριβως θελει να αποφυγει το ΤΕΙ.

Ελπιζω να καταλαβες τωρα για ποιον λογο καθηστερουν οι εργασιες!!!!

123456789
05-01-06, 22:37

Προφανως δεν καταλαβες τι παιζετε εδω!!! Ειναι ΑΔΥΝΑΤΟΝ να στησουμε κομβο στα ΤΕΙ με δικα μας εξοδα. Πρεπει να αγοραστουν απο το ΤΕΙ για να ειναι του ΤΕΙ και να ειναι σιγουρο οτι θα παραμεινουν σε αυτον τον χωρο. Αλλιως θα μπορουσαμε αν τα ειχαμε βαλει εμεις τα λεφτα καποτε να ξηλωναμε ολον τον εξοπλισμο απο εκει. Αυτο ακριβως θελει να αποφυγει το ΤΕΙ.

Μωρέ κατάλαβα................. :D

Vagouridis
05-01-06, 23:02
Ωραια ποιοι ειναι αυτοι οι υπευθυνοι να τους πιασουμε να τελειωνουμε και να δουμε πως θα παει.Και τουλαχιστον ας μαζευτουμε η του ασυρματου να δουμε τι γινετε.

jObo
06-01-06, 02:10
gia na min makrigoroume.
Epeidi einai diskoles epoxes(Eksetastikes kai loipes aidies).

Oi tou tei, pote tha mporousate na brethoume na ta poume?

Lewis
06-01-06, 04:39

θα μπορούσε να γίνει κάτι σαν αυτό που έγινε στο Πανεπιστήμιο Μακεδονίας.
να κάνουμε μια επιστολή σαν TWMN, και να ζητάμε να τοποθετήσουμε ένα κεραιοσύστημα στην ταράτσα τους.
σαν αντάλλαγμα θα μπορούσε να δοθεί η σύνδεση με τον δίκτυο των ΤΕΙ για vpn των καθηγητών, ΔΕΠ, φοιτητών, κλπ.

ο εξοπλισμός έτσι θα ανήκει στο δίκτυο (μια και θα τον πληρώσετε εσείς οι ΤΕΙτζήδαι), αλλά δεν θα έχει καμμιά σχέση με το ΤΕΙ.

μιά τέτοια επιστολή με την κατάλληλη υποστήριξη από κάποιον καθηγητή, θα περνούσε πρυτανικό συμβούλιο στο άψε σβήσε..

mazout
06-01-06, 13:07
Να πουμε την Κυριακη κατα τις 6.00.
Το μερος ας το ορισει καποιος αλλος.
Ας ποσταρει οποιος ΤΕΙτζης ειναι να ερθει.

Vagouridis
06-01-06, 14:11
Κυριακη στις 6 που?

Spyro
06-01-06, 15:15
Γιατί όχι Δευτέρα στα ΤΕΙ; (12:30 ειναι μια χαρά, οι περισσότεροι θα είναι εκεί)
Εκτός αν δε πατάτε ποτέ :lol:

Αν όχι στο ΤΕΙ τότε κέντρο γιατί είμαστε από όλη τη Θεσσαλονίκη
κανονιστε και postάρετε.

Vagouridis
06-01-06, 15:30
Δευτερα με βολευει και μενα στο τει κατα τις 12 ομως γιατι μετα δινω μαθημα ( εργαστηριο )

dalai
06-01-06, 19:39
deytera kai triti exo trelo treksimo.isos tetarti apogeyma kata tis 16:00 na mporeso.
Sas ksanaleo oti exoun ksekinisei diadikasies kai to klima einai akros evnoiko alla xreiazetai ipomoni.Kai na to 8esoume os aitima 8a mas apantisoun oti idi to 8ema diey8etite,Oxi oti exoume na xasoume tipote .....

mazout
07-01-06, 09:56
Καθημερινη ρε παιδια δεν νομιζω να βρουμε ωρα να μπορουμε ολοι να βρεθουμε.
Κυριακη ποιος δεν μπορει??

jObo εσυ ποτε μπορεις για να εισαι σιγουρα για να μας πεις τι παιζετε ακριβως????

psarnik
10-01-06, 10:52
Καλή σας ημέρα.

Η περίπτωση εγκατάστασης link μεταξύ του ΤΕΙ Θεσσαλονίκης και ΑΜΘΔ έχει συζητηθεί από την κατάλληλη ομάδα ανθρώπων του ΤΕΙ. Τα πράγματα είναι θετικά αν και υπάρχουν διάφορα τεχνικά και νομικά θέματα που πρέπει να συζητηθούν και να λυθούν. Τα νομικά θέματα πηγάζουν από την προοπτική σύνδεσης του ΤΕΙ Θεσσαλονίκης με το ΑΜΔΘ (Αστική Μη Κερδοσκοπική Εταιρία …) και ότι συνεπάγεται αυτής της σχέσης – σύνδεσης. Αφορούν την σχετική ελληνική και ευρωπαϊκή νομοθεσία. Εάν πράγματι προκύπτουν νομικά θέματα και εάν αυτά μπορούν να λυθούν ή να ξεπεραστούν, τότε στη συνέχεια θα πρέπει κάποιος υπεύθυνος του ΑΜΔΘ να έρθει σε συνεννόηση και συμφωνία με το κέντρο διαχείρισης δικτύου του ΤΕΙ Θεσσαλονίκης όσον αφορά στο τεχνικό μέρος μίας τέτοιας εγκατάστασης.

Επίσης υπάρχει πράγματι σε εξέλιξη μια πτυχιακή εργασία στο Τμήμα Πληροφορικής του ΤΕΙ Θεσσαλονίκης και αφορά σε θέματα ευρυζωνικότητας. Η περίπτωση εγκατάστασης link μεταξύ ΤΕΙ Θεσσαλονίκης και ΑΜΘΔ μπορεί να υλοποιηθεί σαν πειραματικό, ερευνητικό στάδιο αυτής της πτυχιακής εργασίας.

Καλό είναι κάποιος υπεύθυνος του ΑΜΔΘ να μας αποστείλει το καταστατικό της εταιρίας (στείλτε μου pm για να σας ενημερώσω για τις σχετικές διευθύνσεις και τα τηλέφωνα επικοινωνίας).

Θέληση από την μεριά μας υπάρχει εάν υπάρχει και από την μεριά του ΑΜΔΘ. Ελπίζω να μην υπάρξει κάποιο κόλλημα ή εάν υπάρξει να ξεπεραστεί.

Ψαρράς Νικόλας
NOC
ΤΕΙ Θεσσαλονίκης

Spyro
10-01-06, 19:37
Εαν δεν κανω λάθος δεν υπάρχει καταστατικό στο ΑΜΔΘ καθώς το τελευταίο δεν εχει νομικό πρόσωπο (είναι απλώς μια κοινότητα - κατι σαν μεγαλη παρέα)
αντίθετα με το ΑΜΔΑ (Ασυρματο Μητροπολιτικό Δίκτυο Αθήνας) που υφίσταται νομικά (σύλλογος με συνδρομή).

Οπότε νομίζω πως δεν υπάρχουν νομικά κολλήματα.

(Σημ. είμαι κι εγώ φοιτητής του ΤΕΙ, όχι υπεύθυνος στο δίκτυο, αρα μπορεί να κάνω λαθος)

PS: παίδες όποτε μπορείτε, σφυράτε να ερθω. μπορω και κυριακή (την περασμένη δε μπορούσα απλώς)

Lewis
11-01-06, 04:05
Εαν δεν κανω λάθος δεν υπάρχει καταστατικό στο ΑΜΔΘ καθώς το τελευταίο δεν εχει νομικό πρόσωπο (είναι απλώς μια κοινότητα - κατι σαν μεγαλη παρέα)
αντίθετα με το ΑΜΔΑ (Ασυρματο Μητροπολιτικό Δίκτυο Αθήνας) που υφίσταται νομικά (σύλλογος με συνδρομή).

Οπότε νομίζω πως δεν υπάρχουν νομικά κολλήματα.

κάνεις λάθος.

"Το Ασύρματο Μητροπολιτικό Δίκτυο Θεσσαλονίκης είναι μια Αστική Μη Κερδοσκοπική Εταιρία, με συλλογική μορφή και διάρθρωση, που σκοπό έχει την προώθηση της ιδέας της Ευρυζωνικότητας και την ανάπτυξη του Ασύρματου Δικτύου στην περιοχή της Θεσσαλονίκης. Συνεργάζεται με όλους τους αρμόδιους σχετικούς φορείς για την επίτευξη των στόχων του."

Λειτουργεί από το 2003.

το γράφει κάτω-κάτω στην σελίδα όπου δυνητικά το είδες 85 φορές, όσα και τα Posts σου.

euri
11-01-06, 10:18

Η έννοια "σύλλογος" δε συνιστά από μόνη της νομική μορφή. Νομική μορφή ενός συλλόγου μπορεί να είναι ένα Σωματείο, μια Αστική Μη Κερδοσκοπική Εταιρεία, κλπ.

Spyro
11-01-06, 13:37
"Το Ασύρματο Μητροπολιτικό Δίκτυο Θεσσαλονίκης είναι μια Αστική Μη Κερδοσκοπική Εταιρία, με συλλογική μορφή και διάρθρωση, που σκοπό έχει την προώθηση της ιδέας της Ευρυζωνικότητας και την ανάπτυξη του Ασύρματου Δικτύου στην περιοχή της Θεσσαλονίκης. Συνεργάζεται με όλους τους αρμόδιους σχετικούς φορείς για την επίτευξη των στόχων του."

Η αλήθεια είναι ότι κάτι ειχε πάρει το μάτι μου παλιότερα και χθες το εψαχνα πόση ώρα (για να σιγουρευτώ, να μη πετάξω μ***κία) αλλά δε το βρήκα πουθενά και την πέταξα :oops:

sorry

Για τη συνάντηση Σάββατο ή Κυριακή 6:00 το απόγευμα είναι εντάξει;

LIApeace
11-01-06, 14:06
Για τη συνάντηση Σάββατο ή Κυριακή 6:00 το απόγευμα είναι εντάξει;

Spyro poia synanthsh???Kanonisthke tpt gia kafe kai den to phra prefa!!!!!
ante pote o epomenws kafes????

Vagouridis
11-01-06, 17:19
Ειτε Σαββατο ειτε Κυριακη εμενα με βολευει .Στην συναντηση καλο θα ειναι να ειναι καποιος απο τους Lewis ή Orion που ξερουν καλυτερα τα "νομικα" του TWMN , οπως επισης και καποιος καθηγητης ( εχω καποιον στο μυαλο μου) οπως και ο Ψαρας Νικος σαν υπευθυνος του noc , ωστε περα απο τα θεωρητικα να δουμε τι μπορει να γινει και με τα πρακτικα θεματα της διασυνδεσης.
Επισης ποσταρετε οσοι φοιτητες ειστε στο ΤΕΙ και μελη της κοινοτητας να δουμε καταρχην ποσοι ειμαστε.

Lewis
11-01-06, 17:27
Ειτε Σαββατο ειτε Κυριακη εμενα με βολευει .Στην συναντηση καλο θα ειναι να ειναι καποιος απο τους Lewis ή Orion που ξερουν καλυτερα τα "νομικα" του TWMN , οπως επισης και καποιος καθηγητης ( εχω καποιον στο μυαλο μου) οπως και ο Ψαρας Νικος σαν υπευθυνος του noc , ωστε περα απο τα θεωρητικα να δουμε τι μπορει να γινει και με τα πρακτικα θεματα της διασυνδεσης.
Επισης ποσταρετε οσοι φοιτητες ειστε στο ΤΕΙ και μελη της κοινοτητας να δουμε καταρχην ποσοι ειμαστε.

και εγώ και ο Άγγελος είμαστε μέσα.
αλλά η πρωτοβουλία ανήκει στους φοιτητές των ΤΕΙ.

(και για το όνομα του Θεού, μην το κάνετε στην Σίνδο) :lol:

TsAkALaKoS
11-01-06, 17:54

Παρών!

Είμαι Φοιτητής στο Τμήμα Αυτοματισμού και φυσικά συνδεμένος στο TWMN.

LIApeace
11-01-06, 19:10

Exw ena 3aderfo sto tei plhroforikhs pianei???? :D

cddaraa
28-01-06, 19:57
Τελικά τί έγινε με την επέκταση του δικτύου??
συμφώνησαν οι του τει?
βλέπω στο nodedb το τει Ηλεκτρονικής...και καποιους άλλους ap μέσα στην Σίνδο...

EDIT
Χθές το βράδυ έπιασα απο την Σίνδο ένα ap με όνομα taratsa-Hlektra...ξέρει κανείς απο πού εκπέμπει???το έπιασα με -88 και Noise -89
χωρίς κεραία μόνο με τα 2 μαμα κεραιάκια του linksys

pandas
03-02-06, 00:47
Αυτό που βλέπεις φίλε μου cddaraa είναι (αναμετάδωση) δοκιμές απο εμένα!
Που ακριβώς είσαι στην Σίνδο?????

Υ.Γ. Τελικά θα δούμε φώς και εδώ???????

shinobi
03-02-06, 14:29
ειμαι και εγω στο ΤΕΙ Ηλεκτρονικης!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

dalai
03-02-06, 20:58
ειμαι και εγω στο ΤΕΙ Ηλεκτρονικης!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Ναι αλλα εσενα δε σε μιλαει κανενας !!!!!!

shinobi
04-02-06, 10:51
γιατι μιλαει κανεις σε σενα ...........??????????????????????????????
κανεις κανεις κανεις κανεις κανεις κανεις κανεις..........................
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
αφου εισαι γλειφτρακι..........!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :!: :!: :!: :!: :!:
:idea: :idea: :idea: :idea: :idea: :idea: :idea: :idea: :idea:

cddaraa
05-02-06, 16:00
Αυτό που βλέπεις φίλε μου cddaraa είναι (αναμετάδωση) δοκιμές απο εμένα!
Που ακριβώς είσαι στην Σίνδο?????

Υ.Γ. Τελικά θα δούμε φώς και εδώ???????

Άργησα λίγο να απαντήσω(καταραμένη εξεταστική)....
βρίσκομαι πάνω στην Υψηλάντου(κοντά στο σουβλατζιδικο Perfect)

άσχετο: μεσα στην Σίνδο συνεχώς καινούριες κεραίες βρίσκω...μια βόλτα που έκανα με φορητό και το αυτοκίνητο βρήκα τουλάχιστον 9 δίκτυα(κανένα απο τα γνωστά μεγάλα προς απογοήτευση)

azyx
05-02-06, 16:41
Exei kanenas kamia idea an epitrepetai i emboriki xrisi apo etairies tis bandas ton 2.4 ghz? Giati yparxoun polles eki exw pou to kanoun....
Xerei kanenas ilectronkos an evgale apotelesmata o tsitroulis stin thewria kyklomatwn?

pandas
05-02-06, 23:46
Φίλε μου cddaraa καλησπέρα.
Συμφωνώ μαζί σου για τα δίκτυα που λαμβάνεις, αλλά δυστυχώς οχι τα γνωστά. Κάνε λίγο υπομονή γιατί εγώ λαμβάνω αρκετά δυνατά μερικά οπότε οταν συνδεθώ μαζί τους θα σε βάλω και εσένα.
Εάν θέλεις να δοκιμάσουμε κάτι μαζί στείλε μου PM.

dtomgr
06-02-06, 02:54
Kai egw eimai teleiofoitos edw kai kati eksamhna
toy tmhmatos hlektronikhs!!!!

Steliosg
06-02-06, 17:02
Pote orkistikes re thyrio... :D :D :D
Ante kali stadiodromia... :D

cddaraa
23-02-06, 19:36
Κανένα νέο??έχουμε καμια εξέλιξη για την Σίνδο??

chrisl
13-03-06, 16:47
pandas exeis sindethei me to twmn? Ego eimai xalastra kai endiaferomai na sindetho sto twmn. an thes steile mou ena mail sto [email protected] gia apeutheias epikoinonias

TEBELAKOS
04-05-06, 18:44
ΕΙΜΑΙ ΚΑΙ ΕΓΩ ΑΙΩΝΙΟΣ ΦΟΙΤΗΤΗΣ!!!!!!!!!!!! 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8)

Riddick
22-05-06, 17:10
Είμαι κι εγώ ΤΕΙ ηλεκτρονικής !

stam
23-05-06, 22:54
Και γω ηλεκτρονικός στο ΤΕΙ ( :roll: Θέλω πτυχίο ... :roll: )

dalai
24-05-06, 03:12
kai ama ta epomena eksamina pane opos afto,8a eimaste gia poli kairo foitites sto TEI... :(
Tetoia xasoura proti fora re paidia...aparadektos...Ante na kanoume kana efkeleo mpas kai piasoume kana (8eo)ritiko....

evdokimosk
24-05-06, 12:03
Και εγώ ηλεκτρονικός τελείωσα(2004)

Giannis
08-06-06, 12:15
Kai egw TEI hlektronikhs eimai (5o ejamhno) alla akoma den exw WiFi. Elpizw mesa sto kalokairi na kanw tipota...

toadstul
08-06-06, 15:50
paidia exoume kan1 neo oso afora thn epektasi pros ta ditika-sindo??
roto mpas kai doume kai emis tis xares ths asirmatis diktiosis edo konta sta koufalia,xalkidona :cry:

mazout
03-10-06, 22:28
Σημερα πήρε το ματι μου τρεις κατευθυντηκες κεραιες πανω απο την ηλεκτρονικη και μια omni ολα στον ιδιο ιστο.

Τι εγινε ρε παιδια στα ΤΕΙ???

Κανενας που ξερει ας μας ενημερωσει και εμας...!!!!!!

Lewis
03-10-06, 23:06
Σημερα πήρε το ματι μου τρεις κατευθυντηκες κεραιες πανω απο την ηλεκτρονικη και μια omni ολα στον ιδιο ιστο.

Τι εγινε ρε παιδια στα ΤΕΙ???

Κανενας που ξερει ας μας ενημερωσει και εμας...!!!!!!

όταν θά είναι έτοιμο, θα γίνει και η ενημέρωση.
γιατί ενημέρωση για ..ημιτελή πράγματα, δεν έιναι ενημέρωση :)
είναι ..φήμη :):)

πάντως εντός ολίγου, το ΑΤΕΙΘ θα είναι online..

toxoths
15-11-06, 22:22
από σήμερα το bb-link μεταξύ του ΤΕΙ και του twmn::toxotis (νεάπολη) είναι ενεργό στα 5 GHz .

Η ΣΙΝΔΟΣ είναι ON-LINE. !!!!!!

toadstul
16-11-06, 12:55
από σήμερα το bb-link μεταξύ του ΤΕΙ και του twmn::toxotis (νεάπολη) είναι ενεργό στα 5 GHz .

Η ΣΙΝΔΟΣ είναι ON-LINE. !!!!!!

Kairos htan na doume k kamia epektasi pros ta ditika, mpas k doume k emis wireless(alithino wireless)... ;)

Spyro
20-11-06, 18:34
Πού είναι ο κόμβος; Γιατί έξω από το κτήριο της Ηλεκτρονικής δε έπιασα παρά μόνο τα Electro_?... Βέβαια είμουν με ένα PSP, αλλά έπρεπε να πιάσει.

dalai
20-11-06, 18:53
to AP tou twmn stin hlerktroniki den einai etoimo akoma.Prepei na kanonistoun ta kanalia apo to esoteriko asirmato diktio tis sxolis, gia na min parousiazetai epikalipsi.An kai afto einai ligo diskolo,afou entos tis sxolis ekpempun 5 AP. 8a to doume en kairo

Spyro
20-11-06, 22:40
Ναι, τα είδα τα AP μέσα... ΟΚ, γιατί έβλεπα OMNI αλλά δε την άκουγα! Thanks για το info

dtomgr
21-11-06, 01:19
Πού είναι ο κόμβος; Γιατί έξω από το κτήριο της Ηλεκτρονικής δε έπιασα παρά μόνο τα Electro_?... Βέβαια είμουν με ένα PSP, αλλά έπρεπε να πιάσει.

to electo einai to asirmato diktioy toy tmhmatos hlektronikis

exei 1-2 bdomades poy exei sth8ei
http://www.el.teithe.gr/timeliness/academic_view.asp?id=1535

mazout
22-11-06, 23:10
Το ενα bblink εχει γινει με νεαπολη. Τα αλλα 2 bblink εχουν συζητηθει με ποιον θα γινουν?? Υπαρχει λετε περιπτωση να περασει το σημα και να φτασει σε μενα (#304)???

TsAkALaKoS
23-11-06, 01:15
Γιατί έγινε αυτό το Link?
Τι θα εξυπηρετήσει?

mazout
23-11-06, 01:45
Γιατί έγινε αυτό το Link?
Τι θα εξυπηρετήσει?

Δεν καταλαβαινω. Γιατι γινονται διαφορα link?? Προφανως για να γινει επεκταση του δικτυου και στην περιοχη της Σινδου. Και για να μπει ακομα ενα ιδρυμα στην ασυρματη κοινοτητα.

Το θεμα ειναι με ποιους ακομα θα γινει bblink???

chrisl
06-03-07, 02:31
Καλησπέρα. Ξέρει κάποιος να μου πεί αν υπάρχει ΑΡ στο τει και αν μπορώ να συνδεθώ απο χαλάστρα? Αν υπάρχουν άλλα άτομα από χαλάστρα ή μπορούμε να εξυπηρετήσουμε άλλες περιοχές με ένα ΑΡ είμαι διαθέσιμος.

psycoclan1
06-03-07, 02:33
απ οτι εχω ακουσει υπαρχει AP στο τει ηλεκτρονικης!για τα υπολοιπα ερωτηματα σου δεν ειμαι αρμοδιος να απαντησω!

dalai
06-03-07, 03:23
to AP sto tei tis sindou leitourgei.An mporeis na to deis mporeis kai na sinde8eis.
An katafereis na sinde8eis 8a doume kai gia static IP.
An 8eleis na ftiakseis kai bblink gia tin epektasi tou diktiou mallon 8a perimeneis ligo ,afou dromologountai siga siga kai oi aparaitites energeies gia to stisimo kai allon bblinks.Gia tin ora iparxoun 2 energa pros thessaloniki kai ena pou stinete episis pros thessaloniki

toadstul
07-03-07, 21:24
Καλησπέρα. Ξέρει κάποιος να μου πεί αν υπάρχει ΑΡ στο τει και αν μπορώ να συνδεθώ απο χαλάστρα? Αν υπάρχουν άλλα άτομα από χαλάστρα ή μπορούμε να εξυπηρετήσουμε άλλες περιοχές με ένα ΑΡ είμαι διαθέσιμος.

άκου λέει αν μπορεί να εξυπηρετήσει άλλες περιοχές...?
καιρό είχαμε να δούμε κάποιον από τα δυτικά(εκτός πόλης δυτικά) να εκδηλώσει ενδιαφέρων!!
καλό θα ήταν να βάλεις το στίγμα σου στο http://www.wind.twmn.net ώστε να μπορούμε να σε βοηθήσουμε όσο γίνετε καλύτερα!
Νομίζω πως το παιδιά από Αδενδρο θα ενδιαφερόντουσαν να δούνε ένα ap το οποίο θα μιονε την απόσταση σύνδεσης με το Twmn!!! Αν θέλεις ενόχλησε τους για να δείτε αν μπορείτε να κάνετε κάτι από κοινού!
τέλος αν θέλεις μπορώ να έρθω την κυριακη(εκτός συγκλονιστικού απροόπτου) με εξοπλισμό για ακαναρισμα
Καλή συνέχεια!!

pandas
08-03-07, 00:27
Δυστυχώς φίλοι μου (απο Χαλάστρα)το βλέπω χλωμό .Εγώ πάντος ΤΕΙ δεν βλέπω,εκτός φυσικά εαν είναι στούς 5G οπότε περιμένουμε..

dalai
08-03-07, 01:36
to TEI sindou an kai xamila, olos periergos einai se POLI kali 8esi .Isos giati giro tou einai xamila ktiria kai to edafos sxetika epipedo.Pantos to pianoun poloi kai apo api8ana meri (fisika panta sta 5Ghz) . Aksizei na dokimasoume. An stamatison oi kolokatalipseis .....

toadstul
08-03-07, 09:21
bre tsakalia giati den mas lete oti douleuei sta 5ghz(an katalaba kala)?
kai ego to psahno apo ta koufalia sta 2,4ghz!!
me tin proti eukeria tha ginei k ena scaning apo koufalia sta 5ghz(an katafero na kano tin karta na doulepsi sta 5ghz)

dalai
08-03-07, 17:35
i omni einai sta 2,4 GHz .
ta bblinks omos einai sta 5GHz ,anagkastika, giati
a)oi apostaseis einai megales kai
b) h mpanta ton 2,4 poli "vromiki" apo tis kameres ton ergostasion(genika i mpanta ton 2.4 einai bromiki pantou alla afto einai allo 8ema).
esi kala kaneis kai psaxneis sta 2,4 .alla an 8eliseis na kaneis bblink ,8a prepei na scanaroume kai oi 2 sta 5Ghz me katey8intikes

chrisl
13-08-07, 14:34
Καλημέρα

Έχω κάνει ένα scan από Χαλάστρα και έβλεπα τους παρακάτω κόμβους :

twmn:inferno
twmn:Diavolakos2 (ton eida gia ligo)
medusawireless.net (kapws etsi)

kai 2-3 akomi to ena me kataliksi *.sw

Έχετε υπόψιν άτομα που ενδιαφέρονται άπό την γύρο περιοχή ώστε να στηθεί AP?

Τα παραπάνω αποτελέσματα ήταν από ένα scan που έκανα με dlink και 24αρα κεραία χωρίς να την βάλω σε ιστό (αν μπεί σε ιστό θα σηκωθεί 1.5-2 μετρα ψηλότερα απ'οτι στο σκανάρισμα).

psycoclan1
13-08-07, 15:48
υπαρχει κομβος στο ΤΕΙ αλλα δεν εχει ομνι.

EDIT : γιατι δε στηνεις εσυ ενα κομβο...θα εξυπηρετησεις πολλα ατομα

chrisl
13-08-07, 16:42
Αυτό ήθελα να κάνω, να στήσω κόμβο.

Το θέμα είναι πως θα συνδεθώ με το υπόλοιπο ασύρματο δίκτυο.

psycoclan1
13-08-07, 20:17
θα πρεπει πρωτα να ψαξεις για ατομα που να θελουν να κανουν bb με σενα κ μετα θα ψαχτεις καλυτερα.

chrisl
14-08-07, 09:36
Συγνώμη αν υπάρξουν και άλλα άτομα από την περιοχή που ενδιαφέρονται και μπορούν να εξυπηρετηθούν υπάρχει περίπτωση να μην βρεθεί κόμβος για bb link???????

psycoclan1
14-08-07, 12:17
Κοίτα, σίγουρα κάποιος θα σου δώσει bb. Απλά θα πρέπει να το ψάξεις λιγάκι για να βρεις τη καλύτερη σύνδεση. Μην πάρεις από τώρα πχ τα υλικα λέγοντας ότι ΘΑ κανείς κόμβο ή ΘΑ ψάξω για bb. Κοίτα στο wind τη βλέπεις από τη ταράτσα σου και επικοινώνησε με τους αντίστοιχους διαχειριστές και θα βρεις τη λύση.

PC-KILLER
14-08-07, 16:35
@chrisl

Ο ποιο κοντινός σου κόμβος είναι το τει όμως επειδή το τει είναι ίδρυμα και όχι κανενός ιδιώτη δεν πρόκειται να ξοδέψει πόρους για να πάρει τον εξοπλισμό από πλευρά του. Το ποιο πιθανόν είναι με καμιά δωρεά από τον ενδιαφερόμενο που θέλει bb-link. Και πάλη δεν είναι τόσο απλό.
Σίγουρα περαιτέρω απαντήσεις σχετικά με τι μπορεί να κάνει το τει μπορεί να δώσει ο psarnik

orion
14-08-07, 16:37
PC Killer σταματα να λες ανοησιες επιτελους....

PC-KILLER
14-08-07, 16:41
Για πες μου το σκεπτικό σου οριον που το λες αυτό. Για πιο λόγω το τει να ξοδέψει χρήματα για κάτι που του είναι ανώφελο?

dalai
14-08-07, 17:14
Παντα ευγενικος ο οριον (για ανθρωπος των σπηλαιων...)
Το ΤΕΙ μπορει να ξοδευει πορους για πολους λογους. Ενας απο αυτους ειναι και οι ερευνιτικοι σκοποι.
Ειναι παντως συζητησιμο. Ας απευθηνθει στον psarnik