PDA

Επιστροφή στο Forum : Δυτική Θεσσαλονίκη Taratsa-Drives

eptalofos
30-01-06, 06:18
Αμπελόκηποι, Μενεμένη, Εύοσμος, Νεάπολη, Σταυρούπολη, Ηλιούπολη, Πολίχνη, Μετέωρα, Ξηροκρήνη...
…όπου κι αν βρίσκεστε στη Δυτική Θεσσαλονίκη τώρα μπορείτε να συνδεθείτε στο TWMN

3 νέοι κόμβοι

twmn::rast, twmn::vasilias, twmn::kapami

2 σχετικά νέοι

twmn::minosf1, twmn::rocket

3 παλιότεροι

twmn::vegas, twmn::eptalofos, twmn::joker

σύνολο 8 κόμβοι (πριν 8 μήνες δεν υπήρχε ούτε ένας!)

Αν δεν είστε σίγουροι ότι λαμβάνετε κάποιο AP
δηλώστε συμμετοχή για ταράτσα-drive
[email protected]

eptalofos
31-01-06, 17:41
Elvor, πήραμε το μήνυμά σου, δες το email σου

dimanast
31-01-06, 20:56
εεε ,
οχι και δεν υπηρχε κανεις....
απλα δεν ηταν στο TWMN ...

:lol

Joker
31-01-06, 22:45
όπου κι αν βρίσκεστε στη Δυτική Θεσσαλονίκη τώρα μπορείτε να συνδεθείτε στο TWMN

File Dimanast nomizo den diavazeis protou kaneis to post.Anaferei oti den ipirxe to TWMN kai mono auto.Den anaferei tipota parapano.Emeis anoikoume sto TWMN kai milame mono gia auto kai gia kanena allo.Opos episis kai to post egine sto www.twmn.net kai oxi se allo site paromias thematologias.

Vegas
01-02-06, 01:54
εεε ,
οχι και δεν υπηρχε κανεις....
απλα δεν ηταν στο TWMN ...

:lol

Εχεις δικιο
Αυριο λεω να ανοιξω και αλλα 5 AP (συνδεδεμενα πουθενα) ετσι για να λεμε οτι εχουμε ρε αδερφε.
Να ανοιξω και τα Breazcom μου για να ξεμουδιασουν λιγο τα φτερα τους,
4 χρονια καθονται απραγα.
θα δοσω και το ssid να συνδεεται οπιος εχει και αφτος Breazcom.
Με λιγα λογια
ΑΛΛΟ ΕΧΩ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΚΑΙ ΑΛΛΟ ΑΣΤΙΚΕΣ ΣΥΝΓΚΟΙΝΩΝΙΕΣ

orion
01-02-06, 10:36
Με λιγα λογια
ΑΛΛΟ ΕΧΩ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΚΑΙ ΑΛΛΟ ΑΣΤΙΚΕΣ ΣΥΝΓΚΟΙΝΩΝΙΕΣ

χαχαχαχααχχααχαχαχα Οχι μονο αυτο εχουμε και επαγγελματιες οδηγους !

χαχαχαχαχα

eptalofos
02-02-06, 20:12
Έχουμε μέχρι αυτή τη στιγμή 4+3 συμμετοχές

Elvor (Ηλιούπολη)
Χρήστος (Πολίχνη)
Ηρακλής Πολίχνη)
TeSLa+3 φίλοι (Νεάπολη-Πολίχνη)

Νομίζω οτι μπορούμε να αρχίσουμε.

Vagouridis
02-02-06, 21:34
Στον χρηστη elvor πρεπει αν δωθει ιδιαιτερη προσοχη !!!Εαν χρειαστειτε οποιαδηποτε βοηθεια epop me η καλεστε αφοβα....

lizard
03-02-06, 15:21
epeidis blepo poly kinisi sti geitonia mou mporo na daneiso exoplismo se kapoion ypeythino gia na voithisei sto scan. ego eimai ektos logo brogxitidas apo taratses kai apo douleies.

exoplismos:

laptop, cisco aironet lmc 352, pigtail, feeder

8) :idea:

eptalofos
03-02-06, 16:52
epeidis blepo poly kinisi sti geitonia mou mporo na daneiso exoplismo se kapoion ypeythino gia na voithisei sto scan. ego eimai ektos logo brogxitidas apo taratses kai apo douleies.

exoplismos:

laptop, cisco aironet lmc 352, pigtail, feeder

8) :idea:

Περαστικά σου Κυριάκο
Υπάρχει εξοπλισμός, αν χρειαστούμε κάτι θα σου πω.

Την Κυριακή αρχίζουμε.

TeSLa
03-02-06, 19:30
O Xrhstos apo Polixni einai allos?:p fobame mhn me exete diplogrammeno hehehe

eptalofos
04-02-06, 03:25
O Xrhstos apo Polixni einai allos?:p fobame mhn me exete diplogrammeno hehehe

Ο Χρήστος είναι σύνορα Πολίχνης με Μετέωρα.
Εσύ είσαι ο TeSLa (Χρήστος) με τους 3 φίλους :D

Την Κυριακή από 14:00 - 17:30 θα είσαι σπίτι να περάσουμε?
Ρώτα και τους φίλους σου.

Περιμένουμε απάντηση...

TeSLa
04-02-06, 20:15
An oxi stis 2 tha eimai stis 3 sigoyra opote elate sto telos se mena. Toys allous 3 tha toys analabw egw meta giati den einai kai toso ameso to endiaferon toys k epishs na mhn sas koyrazw
;)

eptalofos
04-02-06, 20:26
OK μετά τις 3

Το κιν. σου το έχω θα σου τηλεφωνήσουμε

Δες το PM σου

TeSLa
08-02-06, 01:18
O kairos mas ta xalase ligo :roll:
Toylaxiston eidame mia asprh meraaaa :P

ANDROMEDA
09-02-06, 00:51
MENO POLIXNH KONTA STO STRATOPEDO KARATASOY POTE THA MPOROYSAME NA KANOYME KANENA TARATSA DRIVE KAI AN NAI THA MPOROYSATE MNA ME HELP NA KANO THN EGATASTASH ESTO KAI ME PLHROMH????? TNX

orion
09-02-06, 01:51
arxisameeee

eeee ti pliromi? hobby einai...
san na mas les elate na peksete eseis me to tilekateu8inomeno pou agorasa.

ts ts

Pol-N
09-02-06, 02:48
Plaka pou exei o kosmos omws... :roll:

eptalofos
09-02-06, 03:05
MENO POLIXNH KONTA STO STRATOPEDO KARATASOY POTE THA MPOROYSAME NA KANOYME KANENA TARATSA DRIVE KAI AN NAI THA MPOROYSATE MNA ME HELP NA KANO THN EGATASTASH ESTO KAI ME PLHROMH????? TNX

Φίλε ANDROMEDA, ας αρχίσουμε από το τέλος. Δεν υπάρχει "PLHROMH" στο TWMN. Εδώ όλοι είμαστε φίλοι που βοηθάνε φίλους να μπουν στο δίκτυο. Είναι hobby όπως λέει και ο πρόεδρος (Orion).

Για ταράτσα drive στείλε με ένα e-mail το όνομα, τη διεύθυνση και το τηλέφωνό σου.
[email protected]

eptalofos
22-02-06, 03:35
Αμπελόκηποι, Μενεμένη, Εύοσμος, Νεάπολη, Σταυρούπολη, Ηλιούπολη, Πολίχνη, Μετέωρα, Ξηροκρήνη...
…όπου κι αν βρίσκεστε στη Δυτική Θεσσαλονίκη τώρα μπορείτε να συνδεθείτε στο TWMN

3 νέοι κόμβοι

twmn::rast, twmn::vasilias, twmn::kapami

2 σχετικά νέοι

twmn::minosf1, twmn::rocket

3 παλιότεροι

twmn::vegas, twmn::eptalofos, twmn::joker

σύνολο 8 κόμβοι (πριν 8 μήνες δεν υπήρχε ούτε ένας!)

Αν δεν είστε σίγουροι ότι λαμβάνετε κάποιο AP
δηλώστε συμμετοχή για ταράτσα-drive
[email protected]

Την Κυριακή 26/2 θα γίνει ταράτσα-drive, από τις 2:30 - 6:00.

eptalofos
25-02-06, 15:05
Όσοι δηλώσατε συμμετοχή έχετε email με την ώρα που προγραμματίσαμε.

Ελπίζω ότι δε θα βρέχει....πολύ!

eptalofos
26-02-06, 22:51
Για την ιστορία σκανάραμε από Αμπελόκηπους, Α. Ηλιούπολη, Μετέωρα, Πολίχνη και Ευκαρπία, με επιτυχία 100%.

Team: Joker, Rast, KapaMi, Vasilias, Eptalofos.

Joker
27-02-06, 00:04
Opos anaferei o filos o dimitris i epitixia itan megali episinapto ta apotelesmata tou scanarismatos.Tha xreiasteite NetStrubler gia na mporesete na ta deite.

Joker
27-02-06, 00:04
exei kai sinexeia... :D

TsAkALaKoS
27-02-06, 00:17
Με τι κεραία σκανάρατε?
Γιατί είδα ένα -54 και μου έφυγε το μάτι :lol:
Το σίγουρο είναι οτι ο Rast θα αποκτήσει αρκετούς client.

Joker
27-02-06, 00:21
Kai merikes photo en ora drasis.Protagonistoun Eptalofos,Vasilias,Rast,Kapami kai Joker.Apo oti tha deite oi kerikes sinthikes se kapoies taratses itan diskoles.....

Joker
27-02-06, 00:28
exei kai sinexeia...

Joker
27-02-06, 00:34
I keraia pou xrisimopoiithike itan Stella 22 db me mia cisco lmc342.Ston filo pou eides auto to result itan epeidi eimastan akrivos dipla tou
Elpizo auto na itan i arxi osoi filoi endiaferonte edo sta ditika mporoun na dilosoun simetoxi sto gnosto email gia etoimastoume gia to West Taratsa Drive II.... :D :D

TeSLa
02-03-06, 02:42
Edw tha ithela na pw ena eyxaristw sta paidia poy xoris kan na dilosw symmetoxh sto taratsa-drive me piran tilefwno kai irthan!!! :):):)

Paidia elpizw kapote na mporesw na to antapodosw:)

Eyxaristw poly..

Chris

valour
12-03-06, 04:22
TeSLa παληκάρι μου, άντε και ασύρματος σύντομα ! :P :P

Ronin
24-03-06, 10:00
Εγώ θα ήθελα απλά να σας ρωτήσω αν κατά τις τελευταίες σας εξορμήσεις προς το κέντρο, περιοχή Ολυμπιάδος, παρατηρήσατε κάτι περίεργο. Τώρα τελευταία δεν έχω καθόλου καλή λήψη από κανένα κόμβο. Από το μπαλκόνι μου, Ολυμπιάδος 23 - 5 όροφος, προσπαθώ απεγνωσμένα με μία καρτούλα PCMCIA και το NetStumbler να βρω κάποιον κόμβο. Μέχρι τώρα συνδεόμουν με τον Vegas με μέτριο σήμα γιατί κανένας άλλος κόμβος στην περιοχή δεν είχει καλό σήμα. Βλέπω αρκετούς κόμβους εκ των οποίων 3 είναι του TWMN. Ίσως να με επηρεάζει ένας κόμβος με το όνομα SIGMACON τον οποίο τον βλέπω μπροστά μου όπου και να στρέψω την κεραία μου. Το κακό είναι ότι ακόμη και με τον κόμβο vegas, ενώ παλιά με το netstumbler έβλεπα ένα συμπαγές και σταθερό σήμα, τώρα βλέπω απλά κάτι διάσπαρτες γραμμές ανά μερικά δευτερόλεπτα. Είχα πάρει και IP από τον vegas και συνδεόμουν κανονικά. Τώρα ακόμη και ping να κάνω δε μου επιστρέφει κανένα πακέτο. Ούτε ένα

Τι μπορεί να φταίει; Το μόνο που μου έρχεται στο μυαλό είναι ότι μπορεί να έχει αρκετό θόρυβο η περιοχή.

Lewis
24-03-06, 16:10
Τι μπορεί να φταίει; Το μόνο που μου έρχεται στο μυαλό είναι ότι μπορεί να έχει αρκετό θόρυβο η περιοχή.

μόνος σου έδωσες την απάντηση...

ήρθε μάλλον η ώρα να επενδύσεις σε Pigtail και κεραία :lol:

Ronin
27-03-06, 10:01
Έχω μία 19db κεραία και το pigtail μου δε ξεπερνάει τα 30cm.
Ακόμη και όταν δοκιμάζω με μία Cisco PCMCIA κάρτα και με ένα pigtail μόνο 15cm.
Πόσο πιο δυνατή κεραία να πάρω δηλαδή;
Χθες κατάφερα να συνδεθώ για λίγο. Μετά από λίγη ώρα όμως άρχισε πάλι τα ίδια. Φαίνεται να μπορεί να λάβει πακέτα κανονικά από το AP αλλά δε στέλνει κανένα.
Υπάρχει καμιά κεραία 100DB;
Τουλάχιστον αν δεν μπορέσω να συνδεθώ, θα μαυρίσω από την ακτινοβολία(αστειεύομαι!!!)

vasilias
27-03-06, 14:53
ti kerea exeis stella?
an nai pisteyw oti prepei na allaxeis.
:lol:

sorry kiolas

jpante76
27-03-06, 20:34
Έχω μία 19db κεραία και το pigtail μου δε ξεπερνάει τα 30cm.
Ακόμη και όταν δοκιμάζω με μία Cisco PCMCIA κάρτα και με ένα pigtail μόνο 15cm.
Πόσο πιο δυνατή κεραία να πάρω δηλαδή;
Χθες κατάφερα να συνδεθώ για λίγο. Μετά από λίγη ώρα όμως άρχισε πάλι τα ίδια. Φαίνεται να μπορεί να λάβει πακέτα κανονικά από το AP αλλά δε στέλνει κανένα.
Υπάρχει καμιά κεραία 100DB;
Τουλάχιστον αν δεν μπορέσω να συνδεθώ, θα μαυρίσω από την ακτινοβολία(αστειεύομαι!!!)

Vevaios kai iparhei keraia 100DB, mono pou einai ligaki akrivi kai ligaki ogodi. Ena deigma tis iparhei se mia erimo stin ameriki kai onomazetai big ear and den apatomai...

Lewis
27-03-06, 23:52
το βασικό είναι να βάλεις το στίγμα σου στο wind.twmn.net
από κει και πέρα, αν καταχωρηθείς, μπορείς να δεις ενδιαφέροντα στοιχεία για την σκόπευση σου προς έναν κόμβο..
π.χ. την κλίση που πρέπει νάχει η κεραία σου, το αζιμούθιο σκόπευσης, κλπ..

επίσης μπορείτε να δείτε αν παρεμβάλλεται κανένα εμπόδιο, κλπ.

γιαυτό το φτιάξαμε, για να βρίσκετε απλά και εύκολα που μπορείτε να συνδεθείτε.

Ronin
28-03-06, 09:53
2.4GHz 19dBi Flat Panel

Features:

Description:

This ARC 2.4GHz 19dBi directional antenna is perfect for Wi-Fi, 802.11b, 802.11g, WLAN, etc. applications. The antenna is single linear polarization and can be mounted in either a vertical or horizontal polarization configuration. The antenna consists of a patented, low cost, high performance circuit design enclosed in a UV stabilized ABS plastic radome with aluminum backplane for superior durability. The antenna meets IP67 weatherproofing requirements and is also DC grounded to aid in lightning protection. The antenna comes with a pole and wall mounting kit.

EKANA KAI EGRAFH STO WIND
Akomi perimeno apantisi...

NoName
05-04-06, 15:02
Tora epeidh den xerw akribws ti ginete tha ithela na erthete stin taratsa m na deite an exw prosbash sto AP ta stoixeia tha ta steilw sto e-mail

Eyxaristo :lol:

eptalofos
05-04-06, 16:23
Tora epeidh den xerw akribws ti ginete tha ithela na erthete stin taratsa m na deite an exw prosbash sto AP ta stoixeia tha ta steilw sto e-mail

Eyxaristo :lol:

Στο τελευταίο taratsa-drive έχουμε σκανάρει στον ίδιο δρόμο 2 πολυκατοικίες πιο πάνω από εσένα!
Εκεί είναι ο Elvor που συνδέθηκε ήδη στο twmn::rast.
Μπορείς να του στείλεις pm για άμεση βοήθεια.

Ronin
06-04-06, 09:21
Έχω κάνει εγγραφή στο WIND, έχω βρει τους κοντινότερους κόμβους, έχω δοκιμάσει να στρέψω την κεραία προς τους κοντινότερους κόμβους αλλά…
Τιποτες!!!!

Τώρα δε μπορώ ούτε ping να κάνω σε κάποιον κόμβο!
Εγώ είμαι ολυμπιάδος 23 και ο κοντινότερος κόμβος είναι ο twmn::eleven.
Στο σχήμα του WIND μου δείχνει προς πια κατεύθυνση πρέπει να στρέψω την κεραία μου και την κλίση που θα πρέπει να έχει. Το κακό είναι ότι δε δείχνει που υπάρχουν εμπόδια ανάμεσα στους κόμβους και με ποιους κόμβους έχω πραγματικά οπτική επαφή!!! Δε βρίσκω κανέναν…
Που είναι οι κόμβοι οεο???

jpante76
06-04-06, 23:20
Έχω κάνει εγγραφή στο WIND, έχω βρει τους κοντινότερους κόμβους, έχω δοκιμάσει να στρέψω την κεραία προς τους κοντινότερους κόμβους αλλά?
Τιποτες!!!!

Τώρα δε μπορώ ούτε ping να κάνω σε κάποιον κόμβο!
Εγώ είμαι ολυμπιάδος 23 και ο κοντινότερος κόμβος είναι ο twmn::eleven.
Στο σχήμα του WIND μου δείχνει προς πια κατεύθυνση πρέπει να στρέψω την κεραία μου και την κλίση που θα πρέπει να έχει. Το κακό είναι ότι δε δείχνει που υπάρχουν εμπόδια ανάμεσα στους κόμβους και με ποιους κόμβους έχω πραγματικά οπτική επαφή!!! Δε βρίσκω κανέναν?
Που είναι οι κόμβοι οεο???

Vasika ti keraia eheis? Giati me mikres keraies den eheis elpida.

LarryG4
14-04-06, 11:43
Pioneers των ασυρμάτων, μολίς προχθές εμαθα για την ύπαρξη ασυρματου δυκτιου στην πολη μας απο εναν φιλο στην pcsystems. Η αλήθεια ειναι πως αν και μηχανογραφος δεν ασχοληθηκα πότε με το θέμα. Αφου διάβασα τα σχετικά FAQs και είδα τα APs στον χάρτη της περιοχής μου (Αμπελόκηποι) διαπίστωσα πως βρήσκομε 100μ απο τον κόμβο του kapami και 300μ απο τον vasilia. Xθες έκανα ενα Scanarisma απο αμπελόκηπους μέχρι ναυαρινο με το Sony PSP !! μου και βρήκα πάνω απο 80 ΑP και καταφερα να συνδεθω στον twmn::volto στο Nαυαρίνο με σήμα 73%. Στο μπαλκονι μου εχω ενα ισχνό σήμα περι 13-18% του kapami που προφανός δεν μου επιτρέπει να κανω link, απο τα φανάρια της Μ.αλεξανδρου με 28η Οκτωμβριου εχω σήμα 40% αλλα εξακολουθώ να μην μπορώ να κάνω link, όλα αυτά με το PSP μου. Θα ήθελα να μου πείτε τη εξοπλισμό θα χρειαστώ (και μια μικρή βοήθεια), δεδομενης της μικρής απόστασης ώστε να μπώ και γω στο κλαμπ.Ευχαριστώ

eptalofos
14-04-06, 14:42
Θα ήθελα να μου πείτε τη εξοπλισμό θα χρειαστώ (και μια μικρή βοήθεια), δεδομενης της μικρής απόστασης ώστε να μπώ και γω στο κλαμπ.Ευχαριστώ

Αυτές τις μέρες θα πάμε για καφέ εδώ στους Αμπελόκηπους. Θα είναι KapaMi και Vasilias.

Θα σου στείλουμε PM για μέρα-ώρα, στείλε όμως και εσύ στον KapaMi ένα email ή τηλέφωνο.

LarryG4
14-04-06, 17:57
thanks eptalofos
θα παρω τον kapami σημερα το απογευματακι ενα τηλ.