PDA

Επιστροφή στο Forum : Κόμβος στην Ν. Ευκαρπία

Jef
15-02-06, 12:04
Θα γίνει κόμβος στην νέα Ευκαρπία.
Δεν εχω πάει ακόμα να σκανάρω και ρωτώ, μήπως "βλέπει" κανεις (κόμβος) την Ευκαρπία να κάνουμε bb-link? Ο κόμβος θα γίνει ούτος ή άλλος, ασχετα με το αν θα γινει bb-link.
Ισως οταν μπει η omni να είναι πιο ευκολο να δείτε αν με πιάνετε.

SIDIGEO
15-02-06, 14:30
Θα γίνει κόμβος στην νέα Ευκαρπία.
Δεν εχω πάει ακόμα να σκανάρω και ρωτώ, μήπως "βλέπει" κανεις (κόμβος) την Ευκαρπία να κάνουμε bb-link? Ο κόμβος θα γίνει ούτος ή άλλος, ασχετα με το αν θα γινει bb-link.
Ισως οταν μπει η omni να είναι πιο ευκολο να δείτε αν με πιάνετε.

ΕΝΔΙΑΦΕΡΩΝ
ΕΙΜΑΙ ΣΤΗΝ ΕΥΚΑΡΠΙΑ… ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΣΟΒΑΡΑ ΝΑ «ΣΥΝΔΕΘΩ»
:D

SIDIGEO
15-02-06, 14:31
ΕΡΩΤΗΣΗ:

ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΝΑ ΓΙΝΕ ΕΝΑ LINK ΕΥΚΑΡΠΙΑ ΙΩΝΙΑ:::!!¨»|????

Joker
16-02-06, 01:01
Apo Eukarpia einai ligo diskolo nomizo na deis Ionia.Iparxoun pros ta edo arketoi edo ditika pou mporeis na kaneis bb.

Jef
23-03-06, 23:32
Εχει ξεκινήσει η διαδικασία κατασκευής του νέου κόμβου (αγορά υλικών, κλπ).
Ο κόμβος είναι στο ύψος της εκκλησίας (στο τέλος της ανηφόρας).
Μετα από μια αυτοψία διαπίστωσα οτι δεν γίνεται να μπει omni και ετσι θα βάλουμε 2 sector ή panel. Το ενα θα κοιτάει προς το Τιτάν και το άλλο προς το λιμάνι.
Εχει αρκετή θέα προς την Θεσσαλονίκη και ελπίζω να γίνει τουλάχιστον 1 bb-link. Ο στόχος μου είναι 2 bblink και εαν χρειαστεί μπορώ να βάλω άλλο ενα panel/sector προς την μεριά που μένει χωρίς κάλυψη.
Νομίζω οτι θα είναι ο μοναδικός κόμβος με 3 APs και 2 bblinks :lol: :lol: :lol:
Αρχικά θα ξεκινήσουμε με 1 AP (panel προς λιμάνι) και ενα (ορφανό) bblink.
Οταν εχω νεότερα θα μπει topic με το ονομα του κόμβου στα "Νέα των κόμβων".

Joker
24-03-06, 17:07
Se proti fasi pistevo pros prepei na scanareis na deis pion pianeis se periptosi pou den pianeis kanenan apo emas edo ditika min agorazeis eksoplismo askopa.Meta na se rotiso giati den mporeis na valeis omni otan mporeis na valeis panel?Retziki koitas apo ekei?

Jef
24-03-06, 21:22
ΔΕΝ μπορεί να μπει omni, θα σου εξηγήσω κάποια αλλη στιγμή.
Ο σκοπός του AP ειναι να εξυπηρετήσει συγκεκριμένους τοπικούς χρήστες.
Φυσικά είναι free για όποιον θέλει να συνδεθεί στο AP.
Τώρα και να μην γίνει bb-link δεν με ενδιαφέρει, ο κόμβος θα γίνει. Αλλά ΦΥΣΙΚΑ και θελω να γίνει ένα bb.

Jef
31-03-06, 20:15
Εγινε το scanάρισμα σήμερα με αρκετα καλα αποτελέσματα.
Ενα μεγαλο ευχαριστώ στον Orion που μας εδωσε το pigtail και την κεραία (μπαμπουγιάγκα 14db) του, ασχετα με το οτι το pigtail ήταν κομένο. Με λίγο ζόρι καταφέραμε να το κανουμε να δουλέψει.

Τα αποτελέσματα:
-80 twmn::rast (3.5 km)
-86 twmn::eptalofos (4.3 km)
-89 twmn::joker (4.6 km)

Φυσικά με μια κατευθυντική από την απέναντι μερια... και με ενα pigtail της προκοπής ... θα παίξει πολυ καλά.

Ενα πρόβλημα ακόμα ήταν οτι το twmn::eptalofos και ο twmn::rast είναι στο ίδιο κανάλι.

Ειναι διαθέσιμος κανεις για bblink ?

eptalofos
01-04-06, 03:18
Τα αποτελέσματα:
-80 twmn::rast (3.5 km)
-86 twmn::eptalofos (4.3 km)
-89 twmn::joker (4.6 km)

Ειναι διαθέσιμος κανεις για bblink ?

Και βέβαια είναι....ο Vasilias!
Έχω μιλήσει μαζί του.

Αφού βλέπεις Joker και Eptalofo σίγουρα βλέπεις και Vasilia.

Η κατάσταση εδώ έχει ως εξής:

Ο Vasilias κάνει τις επόμενες μέρες 2 bb με Joker kai Krizz (wthess).
Εγώ έχω ήδη 3 bb και δεν εχω άλλη PCI.
O Joker το ίδιο.
Με Rast δεν έχω μιλήσει.

Jef
01-04-06, 14:44
Και βέβαια είναι....ο Vasilias!
Έχω μιλήσει μαζί του.

Αφού βλέπεις Joker και Eptalofo σίγουρα βλέπεις και Vasilia.

Η κατάσταση εδώ έχει ως εξής:

Ο Vasilias κάνει τις επόμενες μέρες 2 bb με Joker kai Krizz (wthess).
Εγώ έχω ήδη 3 bb και δεν εχω άλλη PCI.
O Joker το ίδιο.
Με Rast δεν έχω μιλήσει.
Οχι ΔΕΝ πιάνω τον Vasilia. Προφανώς δεν ανοιξες το αρχειακι απο το netstumbler να δεις τι πιάνω.
Κριμα πάντως :cry:
Περιμενω απάντηση και από τον Rast

eptalofos
01-04-06, 15:26
Οχι ΔΕΝ πιάνω τον Vasilia. Προφανώς δεν ανοιξες το αρχειακι απο το netstumbler να δεις τι πιάνω.
Κριμα πάντως :cry:

Το είδα το .ns1 αλλά θέλω να πιστεύω ότι γίνεται με Vasilia.
Έχει καθαρή οπτική επαφή με Ευκαρπία και είναι στην ίδια ευθεία με Joker
760 μέτρα πιο κοντά. Μπορούμε να το ξαναδούμε.
Σε κάθε περίπτωση περιμένουμε τον Rast που έχει και μια ακόμα πρόταση για bb.

Jef
01-04-06, 16:27
και γω γιατι δεν τον επιασα ?!
μπορει να εφταιγε το pigtail.

Αnyway. Εγω θα στησω ενα ΑΡ από τα δύο (για αρχή) και ενα bblink να κοιταει προς εσενα και μετά ας scanάρει ο vasilias μπας και πιάνει το bblink.

Joker
01-04-06, 17:29
File Jef eimai mazi me ton eptalofo tora kai anakalipsame oti o vasilias epeze sto 13 ch.I karta pou skanarate epiane to 13 ch?Eimaste etoimoi emeis aurio na sikosoume to bb vasilias2jef?O vasilias einai etoimos na peksei to bb tou kai stous 5 kai stous 2.4.Esi ti eksoplismo exeis?Den iparxei periptosi na pianeis emena esto kai ligo kai oxi ton vasilia.Perimenoume apantisi gia na organosoume to sinergeio mas.... :D Se kathe periptosi eimaste panetoimi gia aurio

Jef
01-04-06, 18:04
Τριτη και τετάρτη εχω ρεπο. Αλλα εχω κανονισει και αρκετες δουλίτσες.
Δεν νομίζω να προλάβω. Εχω να φτιάξω και το ταρατσοκούτι :?
Αυτό που ξέρω ειναι ο θέλω να γίνει στα 2.4 και θα βάλω atheros. Περιμένω τις καρτούλες.

Το scan εγινε με CiscoLMC342. Δεν εχω ιδέα αν πιάνει το ch13 :oops:

Βάλτε το bb να κοιτάει προς Ευκαρπία και μέσα στην βδομάδα θα ειμαστε συνδεμένοι.

Joker
02-04-06, 01:22
Tha mporouses na ksanascanareis ksana?Alaksame to ch tou vasilia sto ch1.Nomizo pos tora tha ton piaseis.Ean theleis erxomaste aurio me ton eksoplismo mas kai scanaroume gia na sigoureutoume kalitera mias kai ta pigtail mas einai dokimasmena.

Rast
02-04-06, 10:57

Φίλε Jef, διάφοροι λόγοι δε μου επέτρεψαν να ασχοληθώ με το θέμα του bb, αλλά βλέπω ότι βρίσκεστε σε καλό δρόμο.
Εύχομαι να πετύχει η προσπάθεια που γίνεται, γιατί στην δεδομένη στιγμή, πιστεύω πως είναι η καλύτερη λύση μιας και ο Vasilias είναι έτοιμος.
Πάντως για ότι χρειαστεί στην πορεία θα προσπαθήσω να είμαι κοντά.

Joker
02-04-06, 12:47
Παρακαλώ στους Admin tou site να μεταφέρουν τα ανάλογα post στο ανάλογο χώρο γιατι στη συνέχεια θα υπάρξει μπέρδεμα...

Jef
02-04-06, 17:08
παρακαλω τα ποστ να συνεχιστούν εδω:
http://www.twmn/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&p=30601#30601