PDA

Επιστροφή στο Forum : BBLinks fine tuning (preambles, demo adhoc etc)

jObo
14-05-04, 01:21
speres.

Ton teleutaio kairo exo balei sto xarti kapoia (theoritika) noumera, sxetika me to pos tha mporousan na ginoun poio apodotika ta bblinks mas.

Tha ithela na akouso tis apopsis sas pano sto thema tou preamble sta bblinks. Theoreite oti tha dimiourgountan problimata an mikrene to preamble?

Akomi einai endiafero kai to legomeno "Demo adhoc", to opoio einai ena pseudoprotokolo pou efirmose i Lucent protou i IEEE protipopoiisei to IBSS adhoc. Auto pou moiazei na einai to poio endiaferon me auto, einai to gegonos oti den souleuei me ACK frames, pragma pou tha mporouse na boithisei poli se makrina links.

As sizitisoume ligo auta pros to paron, exo kai merikes akomi idees sto mialo mou.. en kairo...
harisis

Lewis
14-05-04, 01:52
όταν παίζω με dlinkia sta BB, το preample είναι αυστηρά short.
το γιατί μπορώ να το εξηγήσω μόνον εμπειρικά: δουλευει καλύτερα.

για τα ACK, το mikrotiki έχει ένα auto που δουλεύει και αυτο-συγχρονίζεται με το απέναντι mikrotiki.

πως το κάνει δεν ξέρω, αυτό που ξέρω είναι πως αλλάζει συχνά, και πως στα "δύσκολα" links έιναι μεγάλο το νούμερο..

jObo
14-05-04, 15:53
Hmm.... short preamble mono sta dlinkia? Kai se ti mode ta dlinkia? AP?
Sta ipoloipa setups?

Simfona me to spec tou 802.11b iparxei simantiki diafora metaksi ton dio.
sigekrimena, to Short preamble exei mikos 56bits eno to long 128bits. Milame diladi gia ena simantiko overhead se kathe paketo.

To problima einai bebaia oti auto proipothetei oti oi siskeues kseroun na douleuoun se Short PLCP PPDU kai oxi mono se Long. Autos einai kai o logos pou theoro oti tha einai kalitero na protimithei to standar Long sta APs. Autos, kai to oti einai isos pithanon se asxima point to multipoint links na min ftasei to short preamble gia na sigxronistei o dektis, me apotelesma na xanonte paketa, retransmissions ktl.

Sta ad-hoc links omos den mas enoxlei kanena apo ta dio proanaferthenta problimata.

Gia to ACK pou les den katalaba ti enoeis. Poio noumero einai megalo? to parathiro gia to ACK?

Auto pou leo gia to demo ad-hoc einai oti to sigekrimeno "standard" (an mporei kaneis na to pei etsi) den xrisimopoiei katholou ACKs me apotelesmata na min xriazete na pernei paketa epibebaiosis, pragma pou tha boithouse poli se makrina links.

Lewis
14-05-04, 21:24
Gia to ACK pou les den katalaba ti enoeis. Poio noumero einai megalo? to parathiro gia to ACK?

το ACK παίρνει μιά τιμή αυτόματα...
σε κοντινά, γρήγορα καραμπινάτα λίνκς παίζει στα 1-50..
Σε πιο μακρυνά έχω δει και 450..

γενικά εμείς το παίζουμε στο auto, και δεν έχουμε προβλήματα...

pargyrak
15-05-04, 01:12

το ACK παίρνει μιά τιμή αυτόματα...
σε κοντινά, γρήγορα καραμπινάτα λίνκς παίζει στα 1-50..
Σε πιο μακρυνά έχω δει και 450..

γενικά εμείς το παίζουμε στο auto, και δεν έχουμε προβλήματα...

Υπάρχει ένας τύπος που το υπολογίζει αλλά στο μεταξύ μας link (9km) (όταν ζούσε το τίκι) ήταν κατά μέσο όρο στα 86.

pargy