PDA

Επιστροφή στο Forum : Κομβος στο AUTH ??

Lewis
19-05-04, 03:48
υπάρχει ασύρματος κόμβος στο Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης ?
και μάλιστα συνδεμένος με το ασύρματο δίκτυο;

να πάρουμε τα πράγματα από την αρχή..
βλέπω στα routes ένα δίκτυο 10.107.0.χχχ που μου είναι άγνωστο.
επίσης βλέπω πως συνδέεται στο ασύρματο μέσω του 10.100.255.254.

Ρωτάω κάποιον στο IRC και μου λέει πως είναι "ο κόμβος στο AUTH".
Δεν μπόρεσα να το διασταυρώσω μιά και πρέπει να ρωτήσω τον 10.100.255.254, που δεν γνωρίζω ποιός είναι..

Μπας και ξέρει κανείς τίποτε;

έστησαν κόμβο στο AUTH, και τον σύνδεσαν με το ασύρματο δίκτυο της Θεσσαλονίκης;

loucas
19-05-04, 11:00
Δεν μπόρεσα να το διασταυρώσω μιά και πρέπει να ρωτήσω τον 10.100.255.254, που δεν γνωρίζω ποιός είναι..

Μπας και ξέρει κανείς τίποτε;

Γιατι δεν γνωριζεις ποιος ειναι...

[[email protected] root]# dig -x 10.100.255.254

; <<>> DiG 9.2.2-P3 <<>> -x 10.100.255.254
;; global options: printcmd
;; Got answer:
;; ->>HEADER<<- opcode: QUERY, status: NOERROR, id: 50572
;; flags: qr rd ra; QUERY: 1, ANSWER: 1, AUTHORITY: 1, ADDITIONAL: 1

;; QUESTION SECTION:
;254.255.100.10.in-addr.arpa. IN PTR

;; ANSWER SECTION:
254.255.100.10.in-addr.arpa. 600927 IN PTR cuba2dolphin.bb.swn.

;; AUTHORITY SECTION:
255.100.10.in-addr.arpa. 3600 IN NS ns1.swn.

;; ADDITIONAL SECTION:
ns1.swn. 7200 IN A 10.100.0.1

;; Query time: 5 msec
;; SERVER: 10.125.1.2#53(10.125.1.2)
;; WHEN: Wed May 19 09:57:43 2004
;; MSG SIZE rcvd: 112

Lewis
19-05-04, 11:19
γιατί εμένα o dns μου δεν κάνει resolve το reverse αυτό...

τεσπά, αυτό δεν έχει σημασία, το ερώτημα μου είναι, υπάρχει κόμβος στο AUTH, συνδεμένος στο ασύρματο δίκτυο ?

Ίσως το Τέρας να μας απαντήσει...
;)

Lewis
19-05-04, 11:41
τελικά ο 10.107.0.1 όντως φαίνεται και από το internet σαν wireless1.eng.auth.gr (155.207.18.23)..

αυτό φαίνεται από τα uptime, αν και από την μιά δηλώνεται σαν "Linux 2.4.6 - 2.4.21" ενώ απο την άλλη σαν "Pace digital cable TV receiver"
:)

Starting nmap 3.50 &#40; http&#58;//www.insecure.org/nmap/ &#41; at 2004-05-19 10&#58;32 EEST

Interesting ports on wireless1.eng.auth.gr &#40;155.207.18.23&#41;&#58; &#40;The 1641 ports scanned but not shown below are in state&#58; closed&#41;
PORT STATE SERVICE
21/tcp open ftp
22/tcp open ssh
80/tcp open http
111/tcp open rpcbind
135/tcp filtered msrpc
137/tcp filtered netbios-ns
138/tcp filtered netbios-dgm
139/tcp filtered netbios-ssn
199/tcp open smux
443/tcp open https
445/tcp filtered microsoft-ds
593/tcp filtered http-rpc-epmap
707/tcp filtered unknown
1720/tcp filtered H.323/Q.931
1723/tcp open pptp
3128/tcp filtered squid-http
5000/tcp filtered UPnP
5001/tcp filtered commplex-link
Device type&#58; media device
Running&#58; Pace embedded
OS details&#58; Pace digital cable TV receiver
Uptime 5.873 days &#40;since Thu May 13 13&#58;35&#58;57 2004&#41;

Interesting ports on 10.107.0.1&#58;
&#40;The 1649 ports scanned but not shown below are in state&#58; closed&#41;
PORT STATE SERVICE
21/tcp open ftp
22/tcp open ssh
80/tcp open http
111/tcp open rpcbind
135/tcp filtered msrpc
139/tcp filtered netbios-ssn
199/tcp open smux
443/tcp open https
445/tcp filtered microsoft-ds
1723/tcp filtered pptp
Device type&#58; general purpose
Running&#58; Linux 2.4.X
OS details&#58; Linux 2.4.6 - 2.4.21
Uptime 5.874 days &#40;since Thu May 13 13&#58;35&#58;57 2004&#41;

Nmap run completed -- 2 IP addresses &#40;2 hosts up&#41; scanned in 123.161 seconds

NikTG
19-05-04, 12:10
Υπάρχει κόμβος στο AUTH κατακρίβειαν στο τμήμα Ηλεκτρολόγων Μηχανικών της πολυτεχνικής που προσφέρει αύρματη πρόσβαση στο Internet στους φοιτητές του τμήματος (ή σε όσους μπορούν να συνδεθούν στο κατευθυντικό link που έχουν στήσει :? ) εξόσων γνωρίζω είναι συνδεδεμένος σε αυτό ο κόμβος Cuba...

nkostas
19-05-04, 14:45
Για να ξεκαθαρίσω τα πράγματα....

Καταρχήν η λειτουργία του κόμβου δεν είχε ανακοινωθεί διότι βρίσκεται ακόμα σε πειραματικό στάδιο και υπό καταστευή.

Το ότι υπάρχει αυτός ο κόμβος θα έπρεπε να το ξέρεις καθώς έχω μιλήσει και με τον πρόεδρο σας(Orion) , για δημιουργία bblink με κάποιον από τους κόμβους του υπόλοιπου δικτύου.Η απάντηση που πήρα ήταν πολύ γενική και αόριστη....(μου θύμισε τον πρόεδρο της δημοκρατίας :) )

Ο κόμβος (ΤΗΜΜΥ_wireless) ανήκει στο τμήμα ηλεκτρολόγων μηχανικών. Σκοπό έχει την συμμετοχή του τμήματος στο όλο project του ασύρματου δικτύου καθώς και την εξάπλωση του ασύρματου δικτύου.Επίσης μέσα από τον κόμβο αυτό θα παρέχονται και κάποιες επιπλέον υπηρεσίες για τους φοιτητές του τμήματος οι οποίες ακόμα δεν έχουν καθοριστεί.

Αυτή τη στιγμή υπάρχει ένα link με το Cuba.swn ενώ στα πλάνα είναι και η δημιουργία και άλλων links για την βελτίωση της ποιότητας του δικτύου.

Και κάτι ακόμα ,το egnatia_wireless δεν ανήκει σε εμάς αλλά ίσως καταφέρουμε να κάνουμε κάτι και γι αυτό για να μην δημιουργεί πρόβλημα
Επίσης επειδή δεν είχα account στο συγκεκριμένο forum αν μπορείς έχω μια απορία για το volto και το έχω βάλει στο forum του salonicawireless αν μπορείς να μου απαντήσεις.
Ευχαριστώ

Lewis
19-05-04, 15:44
Για να ξεκαθαρίσω τα πράγματα....
Καταρχήν η λειτουργία του κόμβου δεν είχε ανακοινωθεί διότι βρίσκεται ακόμα σε πειραματικό στάδιο και υπό καταστευή.

Δεν υπήρξε καμμιά μομφή για την λειτουργία του κόμβου. Απλά μια απορία..
Ο καθένας σηκώνει ότι θέλει, σωστά;

Το ότι υπάρχει αυτός ο κόμβος θα έπρεπε να το ξέρεις καθώς έχω μιλήσει και με τον πρόεδρο σας(Orion) , για δημιουργία bblink με κάποιον από τους κόμβους του υπόλοιπου δικτύου.Η απάντηση που πήρα ήταν πολύ γενική και αόριστη....(μου θύμισε τον πρόεδρο της δημοκρατίας :) )

Η απάντηση του ήταν αυτή που έπρεπε. Το γιατί θα στο εξηγήσω παρακάτω.

Ο κόμβος (ΤΗΜΜΥ_wireless) ανήκει στο τμήμα ηλεκτρολόγων μηχανικών. Σκοπό έχει την συμμετοχή του τμήματος στο όλο project του ασύρματου δικτύου καθώς και την εξάπλωση του ασύρματου δικτύου.Επίσης μέσα από τον κόμβο αυτό θα παρέχονται και κάποιες επιπλέον υπηρεσίες για τους φοιτητές του τμήματος οι οποίες ακόμα δεν έχουν καθοριστεί.

Μπράβο και συγχαρητήρια για την προσπάθεια σας.

Αυτή τη στιγμή υπάρχει ένα link με το Cuba.swn ενώ στα πλάνα είναι και η δημιουργία και άλλων links για την βελτίωση της ποιότητας του δικτύου.

Άκου να δείς που εντοπίζουμε το πρόβλημα:

Α: Για να εγκαταστήσεις ένα access point στην ταράτσα ένός εκπαιδευτικού ιδρύματος, πρέπει σαφώς το έργο να ανήκει στο εκπαιδευτικό ίδρυμα. Όπως είπες υπεύθυνοι είναι οι φοιτητές του ΤΗΜΜΥ.. Ταυτόχρονα όμως πρέπει να είναι ενημερωμένος και ο Πρόεδρος του Τμήματος, ο οποίος πρέπει να δώσει την συγκατάθεση του, μια και οι φοιτητές έρχονται και παρέρχονται (συνήθως, γιατί μερικοί παραμένουν αιώνιοι) ενώ αυτός είναι υπεύθυνος απέναντι στην Σύγκλητο και στο Πρυτανικό Συμβούλιο.

Β: Για να συνδέσεις αυτό το Access Point με ένα υπάρχον δίκτυο που δεν απαρτίζεται μόνον από φοιτητές, σαφώς θέλει έγκριση από κάποιον παραπάνω (π.χ. Πρυτανικό Συμβούλιο). Η έγκριση χρειάζεται προφανώς επειδή η σχέση server-client (Δίκτυο AUTH - Δίκτυο Wireless) δεν ελέγχεται πλήρως από το noc του AUTH. Αν γινόταν αυτό, θα μπορούσε ο καθένας να πάρει λογαριασμό dialup στο AUTH, έστω και μόνον για πρόσβαση στο τοπικο δίκτυο.

Γ: Τώρα, για να επιτρέψεις πρόσβαση στο Internet σε φοιτητές, που είναι clients σε κάποιο access point (του ασυρμάτου δικτύου γενικώς), συνδεμένο με οποιοδήποτε τρόπο στο access point στο AUTH, θέλεις άδεια από το ΕΔΕΤ.
Για να πάρεις τέτοια άδεια, πρέπει να αλλάξει το Policy του ΕΔΕΤ, πράγμα που όπως καταλαβαίνεις δεν γίνεται.

Το μόνο που πιθανώς θα μπορούσες να κάνεις, είναι ένα peering agreement ανάμεσα στο ΕΔΕΤ και στον τρίτο φορέα (cuba ??), για να προσφέρεις περιεχόμενο του ΕΔΕΤ (και μόνον) στους φοιτητές. Αλλά και πάλι η έγκριση για το peering agreement περνάει από το Δ.Σ. του ΕΔΕΤ.

Η απορία μας ως προς την λειτουργία του ΤΗΜΜΥ_wireless είναι:

Kάτω από ποιό καθεστώς λειτουργεί; Σενάριο Α, Β, ή Γ ;
Εάν δεν λειτουργεί κάτω από κάποιο σενάριο, είναι παράνομο σαφώς.

Πόσο παράνομοι είμαστε εμείς που το επιτρέπουμε να χρησιμοποιεί κομμάτια του δικτύου που μας ανήκει;
Εάν γίνει μιά κακόβουλη πράξη, υπάρχει ενδεχόμενο να χαρακτηριστούμε συνυπεύθυνοι;

Όπως πιθανώς γνωρίζεις το TWMN είναι ένας οργανισμός αναγνωρισμένος απο την πολιτεία, με συγκεκριμένους σκοπούς και στόχους, και βέβαια με Διαχειριστικό Συμβούλιο, το οποίο είναι υπεύθυνο απέναντι στον νόμο.

Πως διαφυλασσουμε λοιπόν δυό καλόβουλες προσπάθειες (την δική σας και την δική μας) από κακόβουλη χρήση;

Αυτές είναι οι απορίες και ενστάσεις που έχουμε εδώ και λίγες μέρες σχετικά με την σύνδεση του ΤΗΜΜΥ_wireless με το ασύρματο δίκτυο της πόλης.

Αυτός ήταν και ο λόγος που ο Αγγελος δεν σου απάντησε ευθέως με ένα ναι ή ένα όχι, μέχρι να σιγουρευτεί για την νομιμότητα του εγχειρήματος.

Και κάτι ακόμα ,το egnatia_wireless δεν ανήκει σε εμάς αλλά ίσως καταφέρουμε να κάνουμε κάτι και γι αυτό για να μην δημιουργεί πρόβλημα

Σαν TWMN δεν προτιθέμεθα να κάνουμε ούτε τους ρουφιάνους (μαμά, μαμά, αυτός παίζει με 100watts) ούτε τους γκρινιάρηδες.
Ότι είναι να γίνει, θα γίνει.
Εάν ανάμεσα στον Wireless_Egnatia και στους clients που το χρησιμοποιούν ξεφυτρώσουν διάφορα access points, απλά ..δεν θα μπορούν να το χρησιμοποιούν.
Με την ανάπτυξη που παρατηρώ αυτό είναι θέμα χρόνου.

Αυτή είναι μιά πάγια άποψη μας. Ήδη δεν παίζουν μερικά λινκς της Περιφέρειας Κεντρικής Μακεδονίας, η Νομαρχία επίσης αντιμετωπίζει πρόβλημα στο λίνκ της με τα ΚΤΕΟ..
Μιλώντας χτες με έναν φίλο που η εταιρία του εγκαθιστούσε εδώ και χρόνια ασύρματα στους 2.4, μου έλεγε πως πλέον ούτε καν το προτείνουν στους πελάτες τους...

Εφόσον έχουμε την άδεια να τρυπώνουμε παντού, και το κάνουμε, τα wireless_egnatia είναι θέμα χρόνου να σταματήσουν να δουλεύουν.
..να μην ξεχάσω και την εταιρία ελέγχου του ραδιοτηλεοπτικού φάσματος.. όλο και κανένα scan στους 2.4 θα κάνουν και αυτοί..

Lewis
19-05-04, 15:49
Επίσης επειδή δεν είχα account στο συγκεκριμένο forum αν μπορείς έχω μια απορία για το volto και το έχω βάλει στο forum του salonicawireless αν μπορείς να μου απαντήσεις.
Ευχαριστώ

Προσωπικά διαβάζω το swn forum αραιά και που..

Ο Volto είχε 2 links, ένα με Orion και ένα με Tsapi.
Στα πλαίσια μιας γενικότερης γκαντεμιάς, τις τελευταίες μέρες δεν παίζουν καλά.

Βάλε και το ότι ο κόμβος orion έχει προβλήματα, του Hadji και του Salonic τους κάηκαν από ένα wifi-device, κάναμε ένα λίνκ έκτακτης ανάγκης από Πυλαία-Κέντρο που δούλεψε μόνον 24 ώρες, οπότε είμαστε στο ψάξιμο..

Πιστεύω πως θα βρούμε την άκρη, οπότε απλά κάνε υπομονή.....

Σε έναν κόμβο στην Πυλαία εγκαταστήσαμε hotspot software. Μερικοί μας κατηγόρησαν πως πάμε να επιβάλλουμε έναν έλεγχο σε ένα ελεύθερο δίκτυο.. Αν είχαμε hotspot και στον Volto όμως, με πληροφορίες και σχετικά λίνκς, θα ήξερες που να ρωτήσεις ;)

jObo
19-05-04, 16:05
Kat'arxin mia poli apli erotisis...
se poion anoikoun kommatia tou diktiou?

Apo kei kai pera, opos sou ksanaeipa, kanenas organismos otan routarei kinisi apo to diktio tou den einai ipologos gia ta dedomena pou kinounte.

Fantazese an kapoios ekane post eikones pedofilikou periexomenou se ena newsgroup, na kirisotan paranomo olokliro to usenet kai ta diktia pou xrisimopoiisan ta dedomena gia na ftasoun ston ekastote server?
Min trelathoume teleios.

Tora gia to hotspot nomizo oti koroideuomaste...
Den mporo na katalabo ti sxesi mporei na exei enas mixanismos elegxou prosbasis (opos to software pou perigrafeis) me tin anagi gia pliroforisi. To oti mporei na dinei plirofories den simenei oti dikaiologite kai i xrisi tou.
Ektos kai an o orismos tou hotspot software einai na dinei plirofories, opote o kombos cannibal trexei hotspot software edo kai enamisi xrono.

Gia tin istoria kapoia stigmi sto prosexes mellon tha stithei kai akomi enas kombos sto aristoteleio kathola nomimos, parakamptontas omos oles tis xartogiakadikes istories pou anafereis.

c you later,
harisis

loucas
19-05-04, 17:11
Kat'arxin mia poli apli erotisis...
se poion anoikoun kommatia tou diktiou?

Το κόμματι του δικτύου αναμεσα σε εμενα και τον pargyrak ανηκει σε εμενα και τον pargyrak. Αναμεσα στον Pargyrak και τον Lewis ανήκει στον pargyrak και τον Lewis κ.ο.κ.
Το οτι εγω εχω την δυνατότητα απο την Περαία να συνδεόμαι με την medusa στην Τούμπα είναι διοτι ολοι οι ενδιαμεσοι σταθμοι (κοινως οι ιδιοκτητες του hardware που υλοποιει τα λινκς) μου το επιτρέπουν καλη την πιστη στα πλαισια δημιουργιας ενος κοινοτικου δικτύου...

Apo kei kai pera, opos sou ksanaeipa, kanenas organismos otan routarei kinisi apo to diktio tou den einai ipologos gia ta dedomena pou kinounte.

Ας πούμε τωρα οτι κάποιος εχει στησει ενα κόμβο αναμεσα στο Α πανεπιστημιο και σε ενα σημειο Β. Εγω εχω το σημειο Γ που κάνει link με το Β και ενα AP με έναν client X.. Ας πουμε οτι ειναι παρανομο να παίρνει καποιος Internet απο το Α μεσω της ζεύξης. O X που θα πάρει internet είναι επίσης παρανομος, σωστά? Εγω δεν εχω ευθυνες που δημιουργώ τις προυποθέσεις ωστε ο Χ να παρανομήσει?

Gia tin istoria kapoia stigmi sto prosexes mellon tha stithei kai akomi enas kombos sto aristoteleio kathola nomimos, parakamptontas omos oles tis xartogiakadikes istories pou anafereis.

Αν μπορεις να παρακαμψεις την ΕΔΕΤ που ειναι ο ιδιοκτητης του backbone αναμεσα στα πανεπιστημιακα ιδρύματα (και το internet) να μας πεις και εμας τους αδαείς τον τρόπο για να ξέρουμε...

tsapi
19-05-04, 17:13
Fantazese an kapoios ekane post eikones pedofilikou periexomenou se ena newsgroup, na kirisotan paranomo olokliro to usenet kai ta diktia pou xrisimopoiisan ta dedomena gia na ftasoun ston ekastote server?
Min trelathoume teleios.
Xμμμ.. Ο παραλληλισμός είναι ενδεικτικός μεν, οι κλίμακες είναι εντελώς διαφορετικές δε.. Σαφώς και δεν μπορείς να κηρύξεις παράνομους δεκάδες χιλιάδες ανθρώπους σε όλον τον κόσμο. Άλλωστε κάπως έτσι ζουν ακόμα τα p2p sharing.. Αντιθέτως, αν τα συμφέροντα είναι μεγάλα, άνετα κάνουν ζάφτι 10-20 ανθρώπους.
Πάντως, στο προκείμενο θέμα, δύσκολα νομίζω ότι μπορούμε να βρεθούμε μπλεγμένοι για το οτιδήποτε, όσο δεν έχουμε γνώση του τι ακριβώς γίνεται. Bandwidth μοιραζόμαστε, όχι βάκιλους του άνθρακα.. :)

Tora gia to hotspot nomizo oti koroideuomaste...
Den mporo na katalabo ti sxesi mporei na exei enas mixanismos elegxou prosbasis (opos to software pou perigrafeis) me tin anagi gia pliroforisi. To oti mporei na dinei plirofories den simenei oti dikaiologite kai i xrisi tou.
Αν και εγώ είμαι ενάντια σε μηχανισμούς ελέγχου και ανάκρισης γενικότερα, οφείλω να ομολογήσω ότι θέλω να ξέρω (στο μέτρο του δυνατού και χωρίς να χρειάζεται να μετέρχομαι μεθόδους Γ Ράιχ) ότι το μηχάνημά μου (το οποίο χρυσοπλήρωσα και σε φράγκα και σε κόπο και σε χρόνο) δεν χρησιμοποιείται από κάποιους, για να βγάλουν ή να γλυτώσουν λεφτά. Θέλω να ξέρω ότι δεν χρησιμοποιείται για μεταφορά business data και αν μάθω ότι κάποιος μεγαλόσχημος καθηγητής περνάει internet traffic από το μηχάνημά μου (επειδή τσιγγουνεύεται να τα χώσει στους isps, τους οποίους εγώ χρυσοπληρώνω) θα πάθω αναφυλακτικό σοκ. Από την άλλη μεριά, αν ξέρω ποιος, που και τι, αν δηλαδή η όλη διαδικασία δεν γίνει στα μουλωχτά αλλά διάφανα, τότε μπορεί και να μην έχω αντίρρηση - ειδικά αν η όλη κίνηση θα οφελήσει το δίκτυο μακροπρόθεσμα (εισροή νέου αίματος) Ουαι όμως αν αισθανθώ ότι κάποιοι πάνε να με πιάσουν κορόιδο και να κάνουν μπαγαποντιές κάτω από τη μύτη μου. Μάγκας με τα δικά μου τα μηχανήματα, τα δικά μου τα φράγκα και τον δικό μου κόπο / χρόνο δεν θα γίνει κανένας - ας είναι καλά το ethereal και τα iptables και θα το αποδείξω αυτό αν και όταν χρειαστεί.. :wink:

nkostas
19-05-04, 17:21
Καταρχήν να απαντήσω στα σενάρια σου ξεχωριστά....

Α: Φυσικά και υπάρχει άδεια για την εγκατάσταση του ΑΡ στην ταράτσα της πολυτεχνικής και επιβλέπων καθηγητής ο οποίος ενημερώνει τον πρόεδρο.
Ευτυχώς το τμήμα διαθέτει ευέλικτους μηχανισμούς για την προώθηση τέτοιου είδους πρωτοβουλιών. Αν και αυτό δεν είναι θέμα που θα έπρεπε να σας απασχολεί.

Β: Δεν τίθεται θέμα σύνδεσης
server-client (Δίκτυο AUTH - Δίκτυο Wireless)
Μιλάμε για έναν ασύρματο κόμβο και όχι κάποιο είδους σύνδεσης δύο δικτύων, οπότε δεν έχει νόημα αυτό που αναφέρεις.

Γ: Δεν νομίζω να ανάφερα κάτι για internet.

Επίσης μέσα από τον κόμβο αυτό θα παρέχονται και κάποιες επιπλέον υπηρεσίες για τους φοιτητές του τμήματος οι οποίες ακόμα δεν έχουν καθοριστεί.

βρίσκεται ακόμα σε πειραματικό στάδιο και υπό καταστευή.

Όσο για την δική σας κάλυψη νομίζω ότι ο jObo ήταν πολύ σαφής:

Επίσης
Πως διαφυλασσουμε λοιπόν δυό καλόβουλες προσπάθειες (την δική σας και την δική μας) από κακόβουλη χρήση;
με καλή συνεργασία και των δυο μας και όχι με καχυποψία από την μια πλευρά προς την άλλη.

Όσο για το Volto παιδιά φτιαχτε το γρήγορα γιατί έχω client από άνω πόλη με 900MB shared... Eldim θα χάσεις την πρωτιά!!

nkostas
19-05-04, 17:32
Και επειδή όσο ώρα έγραφα δώθηκαν ταυτόχρονα απαντήσεις....
Tsapi δεν θέλουμε να κάνουμε κάτι ύπουλα ή κάποιο είδος εκμετάλλευσης.
Να κινητοποιήσουμε τους φοιτητές θέλουμε και να δώσουμε μια πνοή και ώθηση στο ασύρματο δίκτυο. Μόλις τις τελευταίες μέρες μπήκαν 10 νέοι clients και θέλουν να μπούνε και άλλοι.

900MB shared... Φυσικά εννοώ GB....λαθάκι

jObo
19-05-04, 17:47
ena ena ta pramata.

Loucas:
Sto paradeigma pou dineis o endiamesos den exei kamia euthini efoson milame gia diktio dedomenon.
Episis tis proipotheseis tis dimiourgei kai i eteria pou eftiaksa ton eksoplismo kai to magazi pou ston poulise. Tha tous parei kai autous i mpala?
Mipos na parei i mpala kai tin mana tou X epeidi auti dimiourgisei tis proipotheseis gia tin "paranomi" praksi? (auti ton genise).

Mono stin ameriki ginonte auta, (pateras dolofonimenou thimatos kanei minisi stis eteria pou eftiakse to oplo)kai apo oso ksero edo ta blepoume kai gelame. Min arxisoume na leme ta idia.

Kai telika asxetos ti leme emeis i europaiki nomothesia den briskei ipologo ena diktio gia tis plirofories pou koinounte se auto.

Oso gia ton tropo na parakampso tin edet, pou kolaei i edet? Eipe kaneis oti milao gia kombo sindemeno sto backbone? Kai sto kato kato planaste oiktra an nomizete oti to mono internet pou erxete sto panepistimio einia tis edet.

tsapi:
Auto pou les gia tous 10-20 anthropous isxiei en meri. To basiko gia na eisai kalimenos einai na einai public to diktio kai oxi idioktito (simfona me ta legomena tou louca isxiei auto) kai na iparxei sinoxi sto pos antimetopizoun oi xristes tou diktiou ti xrisi tou. Oi "nomimofrones" diskiliotites mono piso pane ta pragmata. (Alithia thimate kaneis tous basikous logous gia tous opoious fonaza kapote oti den xriazomaste sillogous, eteries kai loipes paparies?)
Tha simfoniso telika me to tsapi (sosta den to eipa? TO tsapi:P) oti poli diskola mporei kaneis mas na brethei mplegmenos apo tetoia pragmata, ektos kai an to epidioksoume monoi mas.

Tora auto pou les gia tin xrisi tou eksoplismou sou, pros ofelos triton kai ta loipa, na po mono oti en meri simfono kai an meri diafono. Einai poli megali sizitisi stin opoia den mporoume na bgaloume akri apo do. Poli euxaristos na to sizitisoume se kapoion kafe i mpira. Aplos na po, gia tin istoria, oti akribos gia ton idio logo menete tis teleutaia dekaetia toulaxiston ena apo ta megalitera flames. GPL vs BSD licence.

nkostas:
Tha simfoniso apolita sto xorio gia tin sinergasia kai oxi kaxipopsia (opos proeipa).

Telos pisteuo oti autos o client pou les, tha ginei poli kalos filos me ton Frodo :PP

loucas
19-05-04, 18:07
To basiko gia na eisai kalimenos einai na einai public to diktio kai oxi idioktito (simfona me ta legomena tou louca isxiei auto)

αναφερθηκα στην τυπικη υποσταση του ζητηματος η οποια καλως ή κακως υπαγορευεί οτι εγω και εσυ που συνδεομαστε μεταξυ μας με τον εξοπλισμο που αγορασαμε και κατεχουμε ειμαστε και νομικα υπευθυνοι για το δίκτυο μεταξυ μας και μας "ανηκει"

και εξ΄ αλλου ας μην ξεχναμε το γεγονος πως οτι ωρα γουσταρει ο καθενας που ειναι στο backbone κατεβαζει τις κεραιες του και κοβει το δικτυο και δεν μπορει να του πει κανεις τιποτε... είμαι λάθος σε αυτό? δεν ειναι λοιπον και αυτο μια μορφη ιδιοκτησιας τμήματος του δικτύου?

Tora auto pou les gia tin xrisi tou eksoplismou sou, pros ofelos triton kai ta loipa, na po mono oti en meri simfono kai an meri diafono. Einai poli megali sizitisi stin opoia den mporoume na bgaloume akri apo do. Poli euxaristos na to sizitisoume se kapoion kafe i mpira. Aplos na po, gia tin istoria, oti akribos gia ton idio logo menete tis teleutaia dekaetia toulaxiston ena apo ta megalitera flames. GPL vs BSD licence.

νομιζω φιλε jObo μπερδευεις λιγο τα πραγματα...
αν εγω φτιαξω κατι ή βρω μια λυση την οποια θα μοιραστω με την κοινοτητα και αφορα τα ασυρματα με γεια τους και χαρα τους ολοι ερασιτεχνες και επαγγελματιες να μπορεσουν να τη χρησιμοποιησουν για να βρουν λυση στα προβληματα τους και να κονομησουν κιολας...

αλλο πραγμα ειναι ομως να τα εχω χωσει για hardware και να πληρωνω και χχχ ευρω το μηνα ρευμα για το δικτυο... ε, σ'αυτη την περιπτωση δεν επιτρεπω σε κανενα π@@στη να κανει μπιζνα στην πλατη μου, εκτος και αν θελει να πληρωνουμε μαζι τους λογαριασμους μου...

jObo
19-05-04, 19:00
Bre agori mou louca, den eipa ego tpt antitheto.
To mono pou eipa einai oti einai poli megalo zitima auto, klasiko flame tha to elega. Kai opos sinithos se auta ta zitimata den iparxei sosto kai lathos, iparxei aplos i diki apopsi mou.
Kapoia stigmi pou den tha bariese pare diabasa to GPL kai ti BSD licence kai tha deis oti auto pou sizitame edo einai sti praksi akribos to idio me to clause gia tin allagi tou licence se ena kodika.

Sto kato kato an to deis poio anoikta, i poio eleutheri taktiki einai na to afiseis teleios anoikto kai na to kanei kaneis oti thelei (eteria i mi, idiotis i epagelmatias, anthropos i eksogiinos).

(Gia na min me arpaksete, den simfono me auti tin apopsi gia praktikous logous, aplos tin metafero)

Elpizo na lithike to zitima me ton kombo sto aristoteleio kai me tin genikoteri fobia pros otidipote den elegxoume(/te/oune.. koita na deis pou ematha kai gramatiki)

plits.

Lewis
19-05-04, 19:20

Α: Φυσικά και υπάρχει άδεια για την εγκατάσταση του ΑΡ στην ταράτσα της πολυτεχνικής και επιβλέπων καθηγητής ο οποίος ενημερώνει τον πρόεδρο.
Ευτυχώς το τμήμα διαθέτει ευέλικτους μηχανισμούς για την προώθηση τέτοιου είδους πρωτοβουλιών. Αν και αυτό δεν είναι θέμα που θα έπρεπε να σας απασχολεί.

Με γειά σας και χαρά σας. Και μπράβο που διαθέτετε ευέλικτους μηχανισμούς. και βέβαια δεν απασχολεί ούτε εμένα ούτε κανέναν άλλο, εφόσον το παιχνίδι παίζεται με τους νόμιμους όρους.

Μιλάμε για έναν ασύρματο κόμβο και όχι κάποιο είδους σύνδεσης δύο δικτύων, οπότε δεν έχει νόημα αυτό που αναφέρεις.

Δεν είπες πως το AP THMMY_wireless είναι συνδεμένο με τον Cuba, άρα και με άλλους 17-18 κόμβους και γω δεν ξέρω πόσους χρήστες;
Εγώ δεν φτάνω στο 10.107.0.1 από το wireless (στα βάθη της Καλαμαριάς), που είναι το ίδιο μηχάνημα με το wireless1.eng.auth.gr ?

Επίσης μέσα από τον κόμβο αυτό θα παρέχονται και κάποιες επιπλέον υπηρεσίες για τους φοιτητές του τμήματος οι οποίες ακόμα δεν έχουν καθοριστεί.
βρίσκεται ακόμα σε πειραματικό στάδιο και υπό καταστευή.

και πως δήλαδίς πήρα εγώ χαμπάρι πως το 10.107.0.1 και το wireless1.eng.auth.gr είναι το ίδιο μηχάνημα; Νομίζεις πως έχω κανέναν γκαιλέ να κάθομαι και να σκαννάρω το auth.gr ?

Όσο για την δική σας κάλυψη νομίζω ότι ο jObo ήταν πολύ σαφής:

.

ναι;
γιατί έχω την εντύπωση πως αυτό ισχύει μέχρι να γίνει κάποια καταγγελία;
Έχουμε έναν κακόβουλο χρήστη, που εργάζεται σε μιά εταιρία, η οποία παίρνει δίκτυο από την Forthnet. Ο χρήστης spammarei όλη την κοινωνία, χρησιμοποιώντας τους mail servers της Forthnet.
Kάποιος κάνει μια καταγγελία, και "μαυρίζονται" οι mail servers της Forthnet. Η Forthnet δεν είναι υποχρεωμένη να κλείσει το κύκλωμα στον πελάτη της, μέχρι αυτός να βρει και να σταματήσει το spam ?

Αυτό που θέλω να πω, είναι πως εγώ σαν ιδιοκτήτης AP, είμαι υπεύθυνος για τους clients μου, το ίδιο και ο Pargyrak, και οι δυό μαζί είμαστε υπεύθυνοι για το τι διακινείται στο μεταξύ μας λίνκ.

και έτσι πρέπει να λειτουργεί το πράμα, αλλιώς όταν δεν υπάρχουν καταμερισμένες ευθύνες, την πληρώνει κάποιος τυχαίος, που μπορεί να είσαι και εσύ και εγώ, χωρίς να φταίμε.

Επίσης
με καλή συνεργασία και των δυο μας και όχι με καχυποψία από την μια πλευρά προς την άλλη.

δεν υπάρχει καμμιά καχυποψία. βλέπεις την διαφάνεια στο ότι όλα συζητούνται δημόσια.

Αλλά αν είναι να την πληρώσω εγώ, καλύτερα να την πληρώσεις εσύ.
Αυτό είναι κανόνας..

TriaBita
19-05-04, 19:28
pros ti h fagoura?

tsapi
19-05-04, 19:55
Mipos na parei i mpala kai tin mana tou X epeidi auti dimiourgisei tis proipotheseis gia tin "paranomi" praksi? (auti ton genise).
H μπάλα να πάρει και την durex! Για την καπότα που έσπασε! :lol:

Oso gia ton tropo na parakampso tin edet, pou kolaei i edet? Eipe kaneis oti milao gia kombo sindemeno sto backbone? Kai sto kato kato planaste oiktra an nomizete oti to mono internet pou erxete sto panepistimio einia tis edet.
Επειδή εγώ μπερδεύτηκα για τα καλά: αυτός ο κόμβος διακινεί internet traffic (be it εδετ ή whatever)? :?

tsapi:
Auto pou les gia tous 10-20 anthropous isxiei en meri. To basiko gia na eisai kalimenos einai na einai public to diktio kai oxi idioktito (simfona me ta legomena tou louca isxiei auto) kai na iparxei sinoxi sto pos antimetopizoun oi xristes tou diktiou ti xrisi tou. Oi "nomimofrones" diskiliotites mono piso pane ta pragmata.
Eιλικρινά δεν πολυκαίγομαι για τη νομιμοφροσύνη της όλης υπόθεσης - εγώ προσωπικά και όσο η όλη υπόθεση είναι όπως την έχω ζωγραφισμένη μέσα στο φτωχό μου μυαλουδάκι.. Αν καθοδόν προκύψει κάτι το κραυγαλέο ή χοντρό, αλλάζει το πράγμα.. Επί του παρόντος, πιο πολύ με ενδιαφέρει η συνεννόηση και η ενημέρωση..

Tha simfoniso telika me to tsapi (sosta den to eipa? TO tsapi:P)
Επιτέλους! Να κι ένας άνθρωπος που το έμαθε! :twisted:

Religious matter! Aν και είμαι φανατικός του ελεύθερου λογισμικού και ανέκαθεν το προτιμούσα (από την εποχή του fido, οπότε έτρεχα μόνο freeware προγράμματα, κι ας μου κόστιζε αυτό σε πολλά πράγματα), οφείλω να ομολογήσω ότι η ιδέα του να χρησιμοποιεί κάποιος τα resources μου για μπίζνα μου προκαλεί, εντελώς αυθόρμητα, ιδιαίτερη δυσφορία.
Όντως είναι θέμα τεράστιο συζήτησης.. Τι λέτε σήμερα το βράδυ για κανά μπυρόνι στον αύγουστο? :D Παίρνω τους άλλους τηλέφωνο τώρα - στείλε μου το κινητό σου χαρίση, γιατί δεν το έχω. :wink:

Tha simfoniso apolita sto xorio gia tin sinergasia kai oxi kaxipopsia (opos proeipa).
Εκπλήσσομαι πάντως που η όλη φάση δεν ανακοινώθηκε κάπου και απλά έγινε αντιληπτή από τα routes.. :?

nkostas
19-05-04, 21:31
Όσο και να προσπαθω να γίνω κατανοητός μου φαίνεται δεν γίνεται να το καταφέρω...
Καταρχήν ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΥΝΔΕΣΗ ΑUTH ΜΕ ΤΟ ΥΠΟΛΟΙΠΟ ΑΣΥΡΜΑΤΟ ΔΙΤΚΥΟ.
Είναι ένα ακόμα ΑΡ που προστέθηκε στο ήδη υπάρχον δίκτυο και δεν εννώνει τίποτα και με κανέναν.

Εγώ δεν φτάνω στο 10.107.0.1 από το wireless (στα βάθη της Καλαμαριάς), που είναι το ίδιο μηχάνημα με το wireless1.eng.auth.gr ?
Στο σπίτι σου φαντάζομαι έχεις ένα μηχανάκι με ip 10.122.2.1 και δεν αποκλείεται το ίδιο μηχάνημα να έχει και μια real ip από την σύνδεση σου στο internet. Το γεγονός αυτό σημαίνει οτι εννώνεις το internet με το ασύρματο?(μην τρελαθούμε τώρα!).

Εκπλήσσομαι πάντως που η όλη φάση δεν ανακοινώθηκε κάπου και απλά έγινε αντιληπτή από τα routes.. H δημιουργία του THMMY_wireless δεν ανακοινώθηκε γιατί είναι ακόμα υπό κατασκευή και λειτουργεί πειραματικά ακόμα. Η συμμετοχή του ΤΗΜΜΥ στο ασύρματο δίκτυο ανακοινώθηκε στην ημερίδα της IEEE(η ανακοίνωση είναι στην αρχική σελίδα του site!) και έγινε και σχετική συζήτηση πριν στηθεί ο κόμβος με τον πρόεδρο σας. Τώρα αν εσύ το μαθαίνεις τώρα... ούτος η άλλος είχα σκοπό να το ανακοινώσω σύντομα και σε όλα τα forums.

dk6
19-05-04, 22:17
Και πώς εσείς θα ξεχωρίζετε - γνωρίζετε ότι το δίκτυο θα χρησιμοποιείται μόνο από ηλεκτρολόγους θα ήθελα να μάθω... δηλαδή το μοίρασμα internet, γιατί ο πολύς κόσμος αυτό ονειρεύεται και γι΄αυτό κόπτεπται...

μήπως ανοίξουμε ψαξίματα και πληγές απο γραβατάκιδες να μας σκαλίζουν για το νομικό καθεστώς των δικτύων μας, στα καλά καθούμενα??

Gorgoroth
19-05-04, 23:02
Ontws re paidia , giati tosos ntoros sxetika me th "nomimothta" tou egxeirhmatos? Yparxoun amfivolies? Dhladh to Auth pou tosa xronia moirazei dwrean dial up syndeseis stous foithtes einai paranomo? H kollame sto gegonos oti to men einai dial up kai to de einai wireless? Gia mena einai to idio ka ito ayto. Kai mhn viastoun merikoi kai poun allo to noc kai allo to THMMY. Kathe sxolh einai enas aytonomos mhxanismos kai an thelei na parexei dwrean internet stous foithtes tou , me opoiondhpote tropo, tote me geia tou me xara tou, kai aksizei kai epivraveysh.

Oso gia to epixeirhma tou styl "mou trwne to bandwidth enw egw plhrwnw tosa gia reyma" to vriskw mallon asteio... Poses KWh trwei mwre enas taratsoroutoras? :) Kai to bandwidth eksallou giayto yparxei , gia na trwgetai apo tous xrhstes tou diktyou, eite ta paketa pou erxontai kai feygoun einai gia gaming, eite einai gia internet eite einai gia otidhpote allo.

Nomizw pws asxolithikame poly me ayth th sapounofouska kai ameloume ta ousiwdh... (Tsapi ti ginetai me thn omadikh ths Netgear? :P )

loucas
19-05-04, 23:28
Dhladh to Auth pou tosa xronia moirazei dwrean dial up syndeseis stous foithtes einai paranomo?
αλλο τι κανει μεσα απο τα κυκλωματα του ΟΤΕ και αλλο μεσα απο ενα ερασιτεχνικο δικτυο...

Kathe sxolh einai enas aytonomos mhxanismos kai an thelei na parexei dwrean internet stous foithtes tou , me opoiondhpote tropo, tote me geia tou me xara tou, kai aksizei kai epivraveysh.

με γεια του και χαρα του, αλλα οχι στην πλατη τη δικη μου (και λοιπων)

Oso gia to epixeirhma tou styl "mou trwne to bandwidth enw egw plhrwnw tosa gia reyma" to vriskw mallon asteio... Poses KWh trwei mwre enas taratsoroutoras? :)

πηγαινε πεστα αυτα στο lewis και στο maax που τους ηρθαν οι 2 τελευταιοι λογαριασμοι της ΔΕΗ στα 500 ευρω (ευτυχως εμενα ειναι ακομη σε λογικοτερα επιπεδα).

Εκτος και αν εσενα σου περισσεύουν τοσα οποτε και θεωρεις το ζητημα αστειο...

Βάλε αν θες και σε αυτα 2-3 χιλιαρικα που εχουν σκασει διαφοροι εδω μεσα για εξοπλισμο (και δεν αναφερομαι στον εαυτο μου) και μετα τα ξαναλεμε...

ηθελα να σε δω εσενα αν ειχες χωσει τοσα κατα ποσο θα ησουν τοσο υπερανω και ανετος...

Gorgoroth
19-05-04, 23:53
Polla einai ta 500 E alla den nomizw na ta ekapse eksoloklhrou o taratsoroutoras :P Epishs pistevw pws ta KWh twn taratsoPC tha kaigontan etsi ki alliws apo th stigmh pou ta mhxanhmata ayta einai up & running, eite kathontai , eite dromologoun paketa..

Kai den to paizw xalaros kai yperanw re c , apla apo th stigmh pou exeis th pswra me to wireless einai ontws asteio na paraponiesai gia to reyma (eidika me epixeirhma oti pernane apo ta mhxanhmata sou paketa allwn :P ). An de se pernei , poly apla ta svineis :) I don't mean any offense, thn tapeinh mou apopsh ekfrazw.

BaCkOs
20-05-04, 01:30
pff poli fasaria blepo gia to tipota.. (gia tin akribia kapioi apo oti katalaban disarestithikan pou egine kati kai den simetixan kaka ta psemata auto einai kai an den to paradexeste einai giati den to exete katalabei oute kai oi idioi )
tora gia to auth an kai den eimai salonika den nomizo na einai diskolo na katalabei kaneis oti sithike kapio ap h akomh kai bblink (den gnorizo )
pou sindeete stin prokimeni periptosi me to cube (pio einai afto den xero )
kai apo ekei profanos me kapio authentication oi foithtes tha exoun probasi.. kai oi kinoi thnitoi malon tipota i aplos kapia file share pou tha ginonte (thelo na pisteuo )

ara ante na sinexisete na lete kai na lete.. giati den perimenete na apantisei kapios upeuthina gia to ti einai afto to AP , bblink h oti allo eiani telos panton.. eleos pia oute sto fame story den malonoun gia toso apla themata

nkostas
20-05-04, 02:02
ara ante na sinexisete na lete kai na lete.. giati den perimenete na apantisei kapios upeuthina gia to ti einai afto to AP , bblink h oti allo eiani telos panton.. eleos pia oute sto fame story den malonoun gia toso apla themataΘα συμφωνήσω απόλυτα με τη μόνη διαφορά ότι απάντηση δώθηκε από τον υπεύθυνο για αυτό το ΑΡ, ο οποίος είμαι εγώ. Δεν νομίζω ότι χρειάζεται να πούμε κάτι άλλο περί του θέματος, ελπίζω να έγινα κατανοητός και να κλείσει κάπου εδώ το θέμα.

Lewis
20-05-04, 02:10
Dhladh to Auth pou tosa xronia moirazei dwrean dial up syndeseis stous foithtes einai paranomo?
αλλο τι κανει μεσα απο τα κυκλωματα του ΟΤΕ και αλλο μεσα απο ενα ερασιτεχνικο δικτυο...

Καθόλου το ίδιο και το αυτό.
Εάν διαπιστώσω παράβαση εναντίον μου (hackeria, ή οποιοδήποτε ηλεκτρονικό έγκλημα) από το ppp1821.auth.gr πάω ένα πρωί στον εισαγγελέα, παίρνω μια εισαγγελική παραγγελία, και ο Mr. NOC του AUTH είναι υποχρεωμένος μέσα σε μιά βδομάδα να μου απαντήσει ποιός ήταν ο ppp1821.auth.gr την συγκεκριμένη μέρα και ώρα.

Με την απάντηση αυτή, που είναι επίσημη (όλοι οι ISPs υποχρεούνται να κρατάνε Log files για 6 μήνες), κάνω τον ppp1821.auth.gr , ppp1453.auth.gr, Κόβοντας του κατά 368 ολόκληρα εκατοστά τον κώλο.

Τι γίνεται στην περίπτωση που γίνει μια στραβή από το wireless1.eng.auth.gr ?

Ξέρω τι γίνεται αν γίνει τίποτε από το gmich.the.forthnet.gr.. μου κάνουν την εισαγγελική παραγγελία, και άντε να εξηγήσω πως μοιράζω την dsl μου στο Wireless...

επαναλαμβάνω όμως... Τι γίνεται στην περίπτωση που γίνει μια στραβή από το wireless1.eng.auth.gr ?
εάν ο admin του, δει πως ο μαγκάκος που του χάκεψε το μηχανάκι, και βγήκε στο ιντερνετ και αλώνιζε, είναι από το 10.122.2.χχχ θα ρθεί σε εμένα;
Εάν υπάρχει μία στο ένα δισεκατομμύριο να γίνει αυτό, το κόβω από το backbone και δεν ρισκάρω ούτε αυτή τη μία πιθανότητα.

Γιατί; γιατί το gmich.the.forthnet.gr, το tsapi.the.forthnet.gr, το pargyrak.the.forthnet.gr έχουν μιά ταυτότητα, ένα ΑΦΜ, μιά οντότητα. Το ίδιο και ο φορέας υλοποίησης μέρους του backbone (TWMN).

Ενώ το wireless1.eng.auth.gr είναι ένας nkostas, που με μιά ομάδα φοιτητών και υπό την επίβλεψη ενός καθηγητή, με τον Πρόεδρο του Τμήματος ενημερωμένο, κάνουν ένα "πείραμα". Κάποιος, κάπου, κάποτε..

Μιλώντας προσωπικά, βάζω στοίχημα πως η ενημέρωση του "επιβλέποντος" καθηγητή είναι ελλιπής, του Προέδρου του τμήματος ανύπαρκτη, και πως αν τους πάρω αύριο τηλέφωνο, ρωτώντας για το πείραμα, το AP και η κεραία θα κατέβουν κατρακυλώντας.

Οι παρατηρήσεις μου ήταν 3:
1. πόσο "έγκριτο" είναι το AP αυτό από το AUTH. Ο Nkostas έγραψε πως είναι όλοι ενημερωμένοι.
2. πόσο "νόμιμο" είναι το peering του AUTH με το Ασύρματο Δίκτυο της Θεσσαλονίκης. Ο Nkostas έγραψε πως έχει λίνκ μεν με τον Cuba, αλλά δεν κάνει peering των δικτύων (και βέβαια δεν τον πίστεψε κανείς..)
3. πόσο ενημερωμένο είναι το ΕΔΕΤ, για την παροχή Ιντερνετ από το AUTH, εκτός AUTH. Ο Nkostas έγραψε πως δεν παρέχεται ίντερνετ. Παρόλα αυτά, όλοι έχουμε αποδείξεις πως ψεύδεται (όποιος έχει μάτια και μπάινει στο IRC, ξέρει..)

Δεν έχουμε καμμιά πρόθεση να ελέγξουμε το δίκτυο όπως έγραψε κάποιος, ούτε μας έπιασε η στεναχώρια που δεν το ξέραμε.

Αποφασίσαμε πριν 6 μήνες να νομιμοποιήσουμε την προσπάθεια μας, και η νομιμοφροσύνη δεν είναι πλέον πρόσχημα, είναι ανάγκη.
Ο Ωρίωνας, ο Λουκάς και εγώ είμαστε οι υπεύθυνοι απέναντι στον νόμο για το TWMN, και δεν έχουμε καμμιά διάθεση να διακινδυνέψουμε ούτε στιγμή τα συμφέροντα του δικτύου και των μελών του.

Αν νόμος λέει 100mw, με τόσο θα παίξουμε.
Αν νόμος λέει πως απαγορεύεται η πρόσβαση στο ιντερνετ μέσω του δικτύου του ΕΔΕΤ, αν δεν έχεις ρητή συμφωνία, τότε δεν μπαίνουμε στο Ιντερνετ.

Χτές καταδικάστηκε σε 3 μήνες φυλακή κάποιος που αγόρασε ένα CD από έναν μαύρο.
Ούτε αυτός που το έγραψε, ούτε ο μαύρος που το πούλησε. Καταδικάστηκε ο αγοραστής για "αποδοχή προιόντων εγκλήματος".

Γέρασα πιά για να μπλέκω σε νομικίστικα θέματα, εγώ προσωπικά και το TWMN δεν θέλουμε καμμιά σχέση με αυτό το "πείραμα", αλλά μια φιλική συμβουλη έίναι να προσέχετε που μπλέκετε...

Καμμιά φορά σούρχεται απο κει που δεν το περιμένεις..
Περισσότερα από κοντά καμμιά φορά, Nkostas, o Jobos ξέρει πως μπορεί να μπλέξει κάποιος όταν πέσει σε νομικό κενό..

TriaBita
20-05-04, 03:02
Εάν διαπιστώσω παράβαση εναντίον μου (hackeria, ή οποιοδήποτε ηλεκτρονικό έγκλημα) από το ppp1821.auth.gr πάω ένα πρωί στον εισαγγελέα, παίρνω μια εισαγγελική παραγγελία, και ο Mr. NOC του AUTH είναι υποχρεωμένος μέσα σε μιά βδομάδα να μου απαντήσει ποιός ήταν ο ppp1821.auth.gr την συγκεκριμένη μέρα και ώρα.

erm last time i checked gia na boresis na bgalis entalma gia tetoia douleia prepei na uparxei kakourgima sth mesh kai pali pezete to 0ema.
kati mourmourizane ta megala kefalia tou nomou gia to pws 0a boresoun na paraviasoun to aporito twn epikoinwniwn gia thn tromokratia, oxi gia to portscan pou efake o lakis apo ta vrilisia...
stin europh eimaste u know, an htan etsi apla ta pragmata 0a ma0ename oloi gia thn plaka mas poios bike apo pou kai ti kapnize ekinh thn wra. :wink:

Exete jefugei imho oi tou twmn (vlepe lewis/loucas :D ). Den exete dikeodosia h logo apenanti sta paidia kai to ti kanoun kai auto to evagelizeste kai oi idioi (lege me idioktith pou opote mou kapnisei kleinw ton diakopth, swsta? swsta!).
O tropos me ton opoio topo0etiste exei mia dwsh ellipshs sevasmou ths or0hs krishs twn anr0wpwn pou to stinoun auto ka0os kai twn dia0esewn tous.

Ean hmoun sth 0esh tou nkostas pera apo thn apex0ia pou 0a eniw0a gia ton tropo pou kalosorhstika 0a es0anomoun kai prosvevlimenos gia oles ths "emesos plhn safos" kathgories pou mou apagel0ikan prin akoma pw to "geia sas 8) ".

Gia na poume ena megalo zhtW lipon pou megalwnei h koinotita kai arxizei na benei to mikrovio kai sta panepistimia anti na mizeriazomaste me nomimofrosines (mi parw to metro twra kai arxisw na metraw istous).

ZHTW!

StargazeR
20-05-04, 03:53
Εμαθα πριν λίγες ημέρες για την ύπαρξη αυτού του κόμβου.
Πρώτη σκέψη:
Μπορώ να πώ ότι δε με ενοχλεί και τόσο, αρκεί να τον χρησιμοποιούν μόνο οι φοιτητές του συγκεκριμένου τμήματος, και όχι να δίνονται accounts από δω κι από εκεί όπως γίνεται συνήθως στο ΑΠΘ...
ίσως έτσι κάποιοι που είναι κάτοικοι Θεσ/νίκης να δημιουργήσουν και κάποιους κόμβους στο ασύρματο δίκτυο και να μεγαλώσει η παρέα...

Όσων αφορά το θέμα των ευθυνών για πιθανή πρόσβαση στο internet hackies κτλ, αν κατάλαβα καλά την ευθύνη έχει ο nkostas και ο υπευθύνος καθηγητής... εμείς γιατί να ευθυνόμαστε;

pargyrak
20-05-04, 13:32

erm last time i checked gia na boresis na bgalis entalma gia tetoia douleia prepei na uparxei kakourgima sth mesh kai pali pezete to 0ema.
kati mourmourizane ta megala kefalia tou nomou gia to pws 0a boresoun na paraviasoun to aporito twn epikoinwniwn gia thn tromokratia, oxi gia to portscan pou efake o lakis apo ta vrilisia...
stin europh eimaste u know, an htan etsi apla ta pragmata 0a ma0ename oloi gia thn plaka mas poios bike apo pou kai ti kapnize ekinh thn wra. :wink:

Exete jefugei imho oi tou twmn (vlepe lewis/loucas :D ). Den exete dikeodosia h logo apenanti sta paidia kai to ti kanoun kai auto to evagelizeste kai oi idioi (lege me idioktith pou opote mou kapnisei kleinw ton diakopth, swsta? swsta!).
O tropos me ton opoio topo0etiste exei mia dwsh ellipshs sevasmou ths or0hs krishs twn anr0wpwn pou to stinoun auto ka0os kai twn dia0esewn tous.

Φίλε babbo,
Στην Ευρώπη που ζούμε με το που έστειλα ένα log file με attempted hack σε ISP της Γερμανίας την άλλη μέρα ο λογαριασμός του χρήστη είχε κλείσει και μου απάντησαν ότι αν θέλω να ασκήσω μήνυση θα πρέπει να το κάνω μέσα σε δύο χρόνια γιατί μετά τα log files τους σβήνονται.

Το ίδιο έγινε και με άλλον ISP μια μέρα αργότερα (από το σπίτι αυτή τη φορά).

Μετά βαρέθηκα να κοιτάω τα logs από το πρώτο firewall και κοιτάω μόνο αυτά από το 2ο firewall που είναι άδεια.

Στην Ελλάδα ισχύει η ίδια νομοθεσία (Ευρωπαϊκή) απλά τα πράγματα πάνε λίγο πιο αργά.

Τώρα στο φλέγον ζήτημα.

Είμαι σίγουρος ότι δεν πείραξε κανέναν που στήθηκε κόμβος εκεί χωρίς τη βοήθεια του TWMN. Αυτό έλειπε. Αν ήμασταν σε κάθε στήσιμο κόμβου θα έπρεπε να είχαμε παραιτηθεί από τη δουλεία μας.

Επίσης δε νομίζω ότι υπάρχει έλλειψη σεβασμού προς τα παιδιά.
Προσωπικά σέβομαι (και νομίζω και οι υπόλοιποι) όποιον έχει ξοδέψει χρόνο και χρήμα για αυτό το hobby. Άλλος έχει ρίξει πολλά χρήματα, άλλος λιγότερα δεν έχει σημασία.

Ναι πληρώνω ΔΕΗ>300 αλλά το κάνω συνειδητά γιατί γουστάρω.
Ναι χάνω πολύτιμο χρόνο από την οικογένεια μου αλλά και πάλι γιατί γουστάρω.

Μπράβο στα παιδιά που το στήσανε, καλά κάνανε και συγχαρητήρια.

Αν μοιράζουν Internet δεν το ξέρω, δεν ξέρω καν πως το κάνουνε αλλά και πάλι μπράβο τους.

Προσωπικά δεν με επηρεάζει το γεγονός γιατί είμαι αρκετά στην άκρη του δικτύου και δε νομίζω ότι έχω client που να παίρνουν internet από εκεί.

Απλά ελπίζω να είναι όλα νόμιμα όσον αφορά το στήσιμο του κόμβου (σε ιδιοκτησία του πανεπιστημίου) και το μοίρασμα του internet.

[email protected]

Lewis
20-05-04, 16:56

Λόγω επαγγέλματος θα μου επιτρέψεις να σου πω πως δεν είναι όπως τα περιγράφεις.
Την εισαγγελική παραγγελία την παίρνεις σε 1 ώρα (που είναι η αναμονή στον προθάλαμο του εισαγγελέα). Φυσικά δεν υπάρχει διαβάθμιση ως προς τον βαθμό του κακουργήματος (πταίσμα, πλημελλημα, κακούργημα), αρκεί να πείσεις τον εισαγγελέα πως κάποιος σε έβλαψε.
Από τον Δεκέμβρη του '99 οι ISPs στην Ελλάδα είναι υποχρεωμένοι να σου απαντήσουν ποιός είναι ο Λάκης από τα Μελίσσια..

Δεν μιλάω υποθετικά. Είμαι μάρτυρας κατηγορίας σε 3-4 δικαστήρια, και κατηγορούμενος σε άλλο ένα. Οπότε θέλω δεν θέλω τάμαθα καλά..

Πέρασαν οι εποχές που ήταν όλα χύμα. Ξυπνάς ένα πρωί και βλέπεις στο χώλ σου τα celebrities της αστυνομίας (αυτούς που κάνουν δηλώσεις στην Τατιάνα και στην Λαμπίρη) με έναν εισαγγελέα, και δεν μπορείς να κάνεις τίποτε..
Ask me..

Όταν ξεκίνησα αυτή τη συζήτηση δεν είχα καμμιά πρόθεση να προσβάλλω ή να κατηγορήσω τον Nkostas ή όποιονδήποτε άλλο. Αν δεν είχαμε μπεί στην διαδικασία επισημοποίησης του TWMN ούτε θα με ένοιαζε.. Αλλά τώρα αισθάνομαι πως πρέπει να τα πω αυτά δημόσια, για να γνωρίζουν και οι υπόλοιποι που συμμετέχουν στο ασύρματο δίκτυο..

..και για το όνομα του Θεού, το παιδί ούτε το γνωρίζω ούτε έχω τίποτε εναντίον του. Αλλά δεν θα ήθελα οι εργατώρες που έχουν ρίξει να πάνε στον βρόντο επειδή δεν φρόντισαν να καλύψουν τον κώλο τους απέναντι σε πιθανή αστική ευθύνη..

Lewis
20-05-04, 17:04
Όσων αφορά το θέμα των ευθυνών για πιθανή πρόσβαση στο internet hackies κτλ, αν κατάλαβα καλά την ευθύνη έχει ο nkostas και ο υπευθύνος καθηγητής... εμείς γιατί να ευθυνόμαστε;

εάν την hack-ιά την κάνει κάποιος που μπαίνει απο τον κόμβο Stargazer έχεις ευθύνη εσύ;

Εάν έχεις ευθύνη, έχεις κάποιο σύστημα ελέγχου των χρηστών σου;

[δεν γνωρίζω τις απαντήσεις, απλά ρωτάω]

δεν είναι ένα θέμα που πρέπει να το βλέπουμε λίγο σοβαρότερα;
ρισκάρεις τον εξοπλισμό σου, στην περίπτωση της στραβής, όταν θα μπεί σπίτι σου η ασφάλεια και θα αρχίσει να τα ξηλώνει όλα;
ρισκάρεις την ψυχική σου ηρεμία, να τραβιέσαι 2,3 και 4 χρόνια μετά στα δικαστήρια, προσπαθώντας να εξηγήσεις ότι δεν είσαι ελέφαντας ;)

TriaBita
20-05-04, 17:46
Από τον Δεκέμβρη του '99 οι ISPs στην Ελλάδα είναι υποχρεωμένοι να σου απαντήσουν ποιός είναι ο Λάκης από τα Μελίσσια..

Δεν μιλάω υποθετικά. Είμαι μάρτυρας κατηγορίας σε 3-4 δικαστήρια, και κατηγορούμενος σε άλλο ένα. Οπότε θέλω δεν θέλω τάμαθα καλά..

katse re, opa opa...
auta pou les einai polu akrea... den amfisvitw, apla den jerw.

Alla auta pou les einai polu akrea an einai etsi. Apo pou kiospou 0a dwsei o ISP ta stoixeia mou ston opoiondipote pou paei me ena logfile ston eisagelea (ta irc logfiles poianoun? :D )

Diladi an mazepsw apo to trashbin mou olous tous ious pou exw parei tous teleuteous mhnes tous suskevasw kai tous valw mia kordela 0a stilw polu kosmo sta dikastiria?

Pou ginonte auta pou les kai giati den exw diavasei tipota sxetiko? (sorry tv de vlepw, diavazw omos). Egw 0imame ena -kai monadiko- case na denoun "hacker" tote me ton gnwsto kai filtato akatonomasto ... De dinete dimosiotita sta upolipa desimata h apla h olh fash einai naxame na legame?

Exw thn elafra upopsia (eipame den jerw) pws den uparxei dedikasmeno se tetoia cases kai den borei na uparjei. Opoiosdipote borei na kanei ton elefanta pontiki kai to pontiki kalaboki se 0emata pou aforoun diktiakes upo0eseis. Kane mou munhsh kai ela na ta poume einai h fash... na apodijis ti? Poios htan ekinh thn wra sto plhktrologio? apo pou? xiliades antapantimata mi kourazw twra...

Apo thn eidiseografia pou parakolou0w ousiastika mono h autoforh fash einai auth pou exei apotelesmata. Otidipote den einai autoforo exei midamines pi0anotites kai ousiastika prepei nanai kati super kravgaleo (sugrafeas iou p.x.).

Kai sthn telikh klein mai pouts ta nomika, o "xeiroteros" hacker olwn (pou exoun silif0ei) efage kati psila xronakia... ti leme twra

Asxeta apo to topic ta erwthmata mou auta alla vre0ika pro ekplijeos

(zhtw den akousa!)

StargazeR
21-05-04, 00:57

εάν την hack-ιά την κάνει κάποιος που μπαίνει απο τον κόμβο Stargazer έχεις ευθύνη εσύ;

Εάν έχεις ευθύνη, έχεις κάποιο σύστημα ελέγχου των χρηστών σου;

[δεν γνωρίζω τις απαντήσεις, απλά ρωτάω]

δεν είναι ένα θέμα που πρέπει να το βλέπουμε λίγο σοβαρότερα;
ρισκάρεις τον εξοπλισμό σου, στην περίπτωση της στραβής, όταν θα μπεί σπίτι σου η ασφάλεια και θα αρχίσει να τα ξηλώνει όλα;
ρισκάρεις την ψυχική σου ηρεμία, να τραβιέσαι 2,3 και 4 χρόνια μετά στα δικαστήρια, προσπαθώντας να εξηγήσεις ότι δεν είσαι ελέφαντας ;)

Γενικότερος προβληματισμός:
Όντως το θέμα είναι μεγάλο και γενικότερo. Γιατί πχ. εγώ ξέρω προσωπικά τους μόνιμους clients μου... τί γίνεται όμως με τους περαστικούς;

Σχεδόν όλα τα APs της πόλης έχουν dhcp server, οπότε ας βάλουμε για λίγο το θέμα του internet στην άκρη...

Αν κάποιος μπεί με dhcp στο AP σου και κάνει ζημιά σε κάποιον client μου, βρίσκουμε και πάλι τον μπελά μας ναί ή όχι; Και τότε, πώς θα ξέρουμε ποιος είναι αυτός που έκανε τη ζημιά;

θέλουμε ένα ανοιχτό δίκτυο ή όχι; Και υπό ποία έννοια το "ανοιχτό";
Το ασύρματο δίκτυο είναι ερασιτεχνικό, κατά πόσο θα μας καλύπτε νομικά κάποιο policy-όροι χρήσης του δικτύου;

Η συζήτηση συνεχίζεται στα νομικά θέματα
http://www.twmn.net/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&p=1726#1726

Lewis
21-05-04, 02:37

Εμένα με κάλυψες πλήρως...

Πρώτα από όλα σχετικά με το ότι το AUTH είναι ενημερωμένο για την εγκατάσταση του κόμβου στην ταράτσα του,
Δεύτερον για το ότι όπως λές δεν υπάρχει δικτύωση (παρά το ότι το 10.107.0.1 και το wireless1.eng.auth.gr είναι το ίδιο μηχάνημα)
και βέβαια τρίτον για το ότι ο κόμβος αυτός δεν παρέχει ίντερνετ, άρα δεν χρησιμοποιείται για να βγαίνουν στο ίντερνετ ορισμένοι από το wireless...

..άντε καλά..

να υποθέσω πως κάνετε ssh σε αυτό το μηχάνημα, και σηκώνετε κανέναν Μοζιλλα, σε X-Windows και εσύ και οι Panteraz, Gorgoroth, fligaros και dfragos, σωστά;

αλλιώς δεν δικαιολογείται να βλέπουν από το ίδιο ip (155.207.18.23) όλοι οι παραπάνω το http://TWMN.net ..
εκτός και αν σας ξέφυγε κανένας ..proxy ?

γιατί εδώ βλέπω έναν από το wireless1.eng.auth.gr να διαβάζει το site μας,
http://twmn.net/images/misc/auth2.gif

και όταν ψάχνω για το ip στα log files, βλέπω και άλλους που το διάβασαν στο παρελθόν από το ίδιο IP..
http://twmn.net/images/misc/auth1.gif

εκτός και ..αν συγκατοικείτε και οι 5 !

στην Τατιάνα, Τατιανιές είναι η παροιμία;

jObo
21-05-04, 02:48
Μιχαλόπουλε, μωρό μου, έτσι όπως σε βλέπω θα μπορούσες να κάνεις καλή παρέα στα celebritities που έλεγες παραπάνω.

Mental note: να μην ξεχάσω να σε ενημερώσω άμα μάθω ότι κάνουν προσλήψεις στην υπηρεσία.

Μάττα Χαρίσης

Lewis
21-05-04, 03:04
Μιχαλόπουλε, μωρό μου, έτσι όπως σε βλέπω θα μπορούσες να κάνεις καλή παρέα στα celebritities που έλεγες παραπάνω.

Mental note: να μην ξεχάσω να σε ενημερώσω άμα μάθω ότι κάνουν προσλήψεις στην υπηρεσία.

Μάττα Χαρίσης

Μωρό μου, εγώ πληρώνομαι για αυτό το πράγμα..

Και είναι προσωπική μου επιλογή που δεν εργάζομαι σαν freelancer μαζί με τα celebrities :)
είχα και γώ τις προτάσεις μου...
:lol: :lol: :lol:

tsapi
21-05-04, 22:26

Alla auta pou les einai polu akrea an einai etsi. Apo pou kiospou 0a dwsei o ISP ta stoixeia mou ston opoiondipote pou paei me ena logfile ston eisagelea (ta irc logfiles poianoun? :D )
To ερώτημά σου είναι λάθος. Το σωστό ερώτημα είναι: από που κι ως που *ΔΕΝ* θα δώσει ο isp τα στοιχεία σου (δηλαδή δεν θα απαντήσει ποιο account είχε μία συγκεκριμένη ip μία συγκεκριμένα ώρα και ημέρα)? Είναι μήπως ευαίσθητα και προσωπικά? :P

Exw thn elafra upopsia (eipame den jerw) pws den uparxei dedikasmeno se tetoia cases kai den borei na uparjei.
Ποιος σου είπε ότι χρειάζεται δεδικασμένο για να γίνει μία αγωγή?

Opoiosdipote borei na kanei ton elefanta pontiki kai to pontiki kalaboki se 0emata pou aforoun diktiakes upo0eseis. Kane mou munhsh kai ela na ta poume einai h fash... na apodijis ti? Poios htan ekinh thn wra sto plhktrologio? apo pou? xiliades antapantimata mi kourazw twra...
Τριάμπιτε, μην λες χαζομαρούλες.. :P Τη δικαιοσύνη δεν την ενδιαφέρει ποιος καθόταν στο πληκρολόγιο του υπολογιστή, η ip του οποίου φέρεται να διέπραξε κάτι αξιόποινο, όπως δεν την ενδιαφέρει ποιος καθόταν στο τιμόνι του αυτοκινήτου που φέρεται να πάτησε τον x πεζό. Όπως στην περίπτωση του αυτοκινήτου ο ιδιοκτήτης του αναζητείται από την αστυνομία, έτσι και στην περίπτωση του υπολογιστή ο ιδιοκτήτης του καλείται να υποδείξει ποιος ήταν ο χρήστης που χρησιμοποιούσε τον υπολογιστή του όταν διαπράχτηκε η αξιόποινη πράξη. Εκτός αν σκοπεύεις να ισχυριστείς ότι δεν μπορείς να ξέρεις ποιος χρησιμοποιούσε τον υπολογιστή σου μια δεδομένη χρονική στιγμή (κύριε δικαστά δεν ξέρω, κάθε βράδυ ψωνίζω και διαφορετική γκόμενα στα μπαράκια, που να θυμάμαι ποια καθόταν στον υπολογιστή μου στις 16 του μήνα μετά το σεξ? :P)

Για να μην παρεξηγούμαστε, εγώ προσωπικά είμαι εξαιρετικά χαλαρουάουα σε ό,τι αφορά τέτοια ζητήματα. Τα αντανακλαστικά μου είναι ιδιαίτερα αμβλυμένα την παρούσα τουλάχιστον στιγμή. Αλλά μην γελιόμαστε: αν βρεθεί κάποιος παλαβός δικομανής μπορεί να μας κάνει άνω κάτω και να μας τυλίξει σε μια κόλλα χαρτί. Πριν καναδυό χρόνια είχε γίνει μια τεράστια φασαρία στο ελληνικό usenet με έναν απίστευτο τύπο, ο οποίος κυνηγούσε με εισαγγελείς και αστυνομίες κάμποσο κόσμο για διάφορα τάχαμου υβριστικά εναντίον του μηνύματα, τα οποίο είχαν γραφτεί εναντίον του σε ένα newsgroup. Ο τύπος είχε στραφεί εναντίον του administrator του news server, στον οποίο είχαν γραφτεί τα μηνύματα αυτά, επειδή δεν είχε κάνει cancel τα μηνύματα αυτά μέρες αφότου είχαν γραφτεί (οπότε είχαν κάνει το γύρο του κόσμου!). Από τους ανθρώπους που κυνήγησε, καναδυό αναγκάστηκαν να ζητήσουν εξευτελιστικές δημόσιες συγνώμες, ενώ κάποιοι άλλοι την γλύτωσαν στο παρα-τσακ. Η ιστορία αυτή δεν είναι ράδιο - αρβύλα. Την έζησα από πρώτο χέρι. Είχε αστυνομίες, εισαγγελείς, από όλα. Και ο τύπος είχε καταφανώς άδικο - παρόλα αυτά μας έκανε όλους μαντάρα.

Apo thn eidiseografia pou parakolou0w ousiastika mono h autoforh fash einai auth pou exei apotelesmata. Otidipote den einai autoforo exei midamines pi0anotites kai ousiastika prepei nanai kati super kravgaleo (sugrafeas iou p.x.).
Κούνια που σε κούναγε (και δεν έπεφτε.. :D). Στην παραπάνω ιστορία που σου λέω, στην οποία φυσικά δεν υπήρχε η υποψία του αυτοφώρου, κατασχέθηκαν κάμποσοι υπολογιστές ως πειστήρια. Δεν μπορείς να φανταστείς πόσο απλή έχουν κάνει τη διαδικασία για τα ηλεκτρονικά "εγκλήματα". Οι τύπου που ασχολούνται με αυτά είναι απίστευτα άσχετοι, και παντού βλέπουν μπροστά τους διακινητές παιδοφιλίας και ηλεκτρονικούς μπιν λάντεν..

orion
22-05-04, 01:12
Περι νομικων οι προλαλησαντες με καλυψαν η θεση του TWMN ειναι ξεκαθαρη.

Σαν orion και σαν AP Owner η θεση μου ειναι επισης απλη και ξεκαθαρη.
ΔΕΝ ΓΟΥΣΤΑΡΩ να περναει πανω απο το AP μου Internet που μοιραζετε απο το AUTH. Δεν θα κανω κανεναν καθηγητη και κανενα τζουτζεκι προεδρο τμηματος μαγκα. Εγω πληρωσα εγω κρυωσα εγω ιδρωσα για το AP μου. Αν βρω clients μου να περνουνε internet ετσι θα τους κοβω.
Απλα και ξεκαθαρα.
Αν θελει να δινει internet το AUTH και το καθε AUTH ας το κανει με δικα του μεσα! Οχι με τα δικα μου.

over and out

18 και σημερα....

TriaBita
22-05-04, 02:25
sto www.thermi.twmn/billing borei na dei o ka0enas pou exei ftasei o logariasmos tou. (oi hackers ejerounte, de borw na vrw poioi einai :mrgreen: )

De fadazome na jexasate pws uparxei traffic charge e? (0,05 cents ta 10mb download) :twisted: H mipos de diavasate to AUP pou uparxei sto www.thermi.twmn/global/policies/aup/gr/index.php

gia na mh jexniomaste :wink:

Lewis
28-05-04, 20:16
ρε τι βρίσκει κανείς...

Με θέμα: Δημιουργία Ασύρματου κόμβου για τους φοιτητές του ΤΗΜΜΥ

Και μιας και βρήκα χρόνο ,να σας ενημερώσω και για την πρόοδο του project:
To link με το υπόλοιπο ασύρματο δίκτυο της πόλης έγινε και πλέον το δίκτυο καλύπτει ένα μεγάλο μέρος της ανατολικής και κεντρικής Θεσσαλονίκης.
Ελπίζω πολύ σύντομα να εγκατασταθεί και ακόμα ένα ΑΡ για την κάλυψη και της δυτικής πλευράς.

http://genesis.ee.auth.gr/forum/viewtopic.php?p=364#364

και βέβαια ο Κώστας που μίλησε εξ' ονόματος όλων μας στην ημερίδα του ΙΕΕΕ (μετά από συνενόηση του DFragos με Diou + Jobo), λίγο πιό κάτω παραθέτει τα σημαντικότερα κατά την γνώμη του λίνκς σχετικά με ασύρματα δίκτυα στην Ελλάδα:

To προηγούμενο link που έδωσα πιστεύω ότι δίνει αρκετές πληροφορίες.
Αυτή τη στιγμή βρίσκεται υπό κατασκευή και ένα site για τον ασύρματο κόμβο του ΤΗΜΜΥ με πληροφορίες για το πως θα συνδεθείτε.
Κάποιες πληροφορίες για σχετικά δίκτυα μπορείτε να βρείτε και στα links

www.awmn.gr
www.salonicawireless.net
www.patraswireless.net

για οτιδήποτε άλλες απορίες έχετε μπορείτε να ρωτήσετε αλλά να είστε πιο συγκεκριμένοι.

http://genesis.ee.auth.gr/forum/viewtopic.php?p=370#370

..αγνοώντας βέβαια το TWMN..

και βέβαια από τότε που έγινε το post που ανατρέπει τις θεωρίες περί "μή δικτύωσης" και "μή ίντερνετ" δεν είδα καμμιά απάντηση...

orion
29-05-04, 02:06
Πολυ ενδιαφεροντα ολα αυτα.
Εφοσον μας αγνοουν επιδεικτικα θα τους αγνοησουμε και εμεις.
Εγω σκεφοτμε να κοψω καθε προσβαση προς τον κομβο τους. Ειναι πολυ
απλο..

Και οπως πολυ σωστα ειπε ο lewis στην Τατιανα Τατιανες?

cu

jObo
29-05-04, 05:25
o jObo pou kolaei?

BaCkOs
29-05-04, 10:06
poli endiaferon ontos to ti mporei kaneis na brei sto internet..
omos exo tin exis aporia..
giati bre agapite lewis trogese pou den anaferane to twmn tin stigmi pou eseis tous eixate pei oxi stin protasi pou sas egine.. tin stigmi pou eseis edo kai kairo brontofonazete oti tha kobete tin kinisi pou einai apo ekei..
me liga logia tous blepete me miso mati klp klp

ti itheles mipos na kanoun kai epenous gia to twmn pou stin teliki to twmn san oros theorite eteria (esto kai mh kerdoskopiki )

nomizo oti trogeste me ta rouxa sas.. (gia enan periergo logo afto ginete se oles tis megales polhs kai genika opou exei polu kosmo )

koko
29-05-04, 18:26
ti itheles mipos na kanoun kai epenous gia to twmn pou stin teliki to twmn san oros theorite eteria (esto kai mh kerdoskopiki )

Πέστα, μπριέ πιδί μο! Από την μιαν μεριάν αποσκοπεύουσι εις επιδοτεύσεις και από την άλλην επιθυμώσι και δόξαν. Εμ, δεν γίγνεται τοιουτοτιρόπως πιροκοπή.

nomizo oti trogeste me ta rouxa sas.. (gia enan periergo logo afto ginete se oles tis megales polhs kai genika opou exei polu kosmo )

Ε καλιά, λογικόν είναι. Οπου υπάρχουσι άνωθεν των 2 κόμβων να εμφανίζονται και τραβήγματα του τριχωτού της κεφαλής. Μην καθησυχάζεσαι που εις την Ξάνθην έχετε μόνον έναν κόμβον. Ανάμενε και μετά από την παρέλευσιν μερικών μηνών που θα λειτουργήσει και έτερος κόμβος θα εμφανισθώσι και εκεί αι πρώται προστριβάι.

κορο-κοκό@ελλάντα(μόνον_δι'_ολίγας_ημέρας)

BaCkOs
29-05-04, 23:31
stin xanthi exoume 3 kombous anexartitous metaxi tous.. (isos kai parapano )
alla eftixos den exo paratirisei tipota diamaxes

koko
30-05-04, 10:17
stin xanthi exoume 3 kombous anexartitous metaxi tous.. (isos kai parapano ) alla eftixos den exo paratirisei tipota diamaxes
Ιμινι-what? Εφιτάσατε τσι 3 κόμβοι? Μπιράβο. Οσο δια τσι διαμάχαι, μην ανησυχείς, θα καταφθάσουσι και αυιταί ένεκες στσι δύο τρίτος δεν χωρεί.

κορ@κορκορ.νετ

RadioBuzzer
30-05-04, 20:22
Καλησπέρα. Λείπω από το ασύρματο καιρό, αλλά έφτασε στα αφτιά μου το τζέρτζελο που γίνεται για το THMMHY και μπήκα και γω να πω την αποψάρα μου.

Για να είμαι ειλικρινής, έμαθα για το ΤΗΜΜΗΥ από την gennesis.ee, που προαναφέρθηκε. Νομίζω ότι ήταν πολύ καλό που nKostas ενημέρωσε τους συμφοιτητές του, και δεν μπορώ να καταλάβω γιατί έπρεπε να ενημερώσει και όλο το υπόλοιπο δίκτυο. Εγώ όταν συνδέθηκα με το AP πάνω στο οποίο πατάω, δεν ενημέρωσα κανέναν, μάλιστα αν δεν ήμαστε προσωπικοί φίλοι, το AP πάνω στο οποίο κουμπώνω δεν θα ήξερε το ονοματεπώνυμό μου και τη Διεύθυνσή μου (και δεν νομίζω ότι θα είχα καμιά υποχρέωση να τα δώσω).

Το AP, με τη σειρά του, δεν ενημέρωσε κανέναν από τους υπόλοιπους κόμβους για την ύπαρξή μου. Ούτε αυτοί, απ' ότι θυμάμαι, μπήκαν ποτέ στη διαδικασία να εξετάσουν αν κάποιο από τα IP που βγαίνουν στο ιντερνετ συμπίπτει με το δικό μου.

Με τα παραπάνω, θέλω να πω ότι οποιοσδήποτε μπορεί "κουμπώσει" πάνω σε ένα AP, και να προκαλέσει κακόβουλες ενέργειες σε κάποιο υπολογιστικό σύστημα, χωρίς το AP να γνωρίζει την ταυτότητά του. Αυτό σε καμία περίπτωση όμως δεν σημαίνει ότι πρέπει να καταργηθεί το ανοιχτό του πράγματος, ή ότι κάποιοι πρέπει να αναλάβουν το ρόλο του προληπτικού χωροφύλακα στο ασύρματο...

Τυχαίνει να τα πήγα καλά στο μάθημα των δικτύων στη σχολή μου, και παρακολούθησα στο Συνέδριο ΕΛ/ΛΑΚ τον τρόπο λειτουργίας ενός AP. Ε, λοιπόν, στην πλεονότητα των περιπτώσεων, όταν ένα AP απλώς μεταβιβάζει πακέτα από τον ένα κόμβο στον άλλο, σε καμιά περίπτωση δεν έχει ευθύνη για το περιεχόμενό τους:
(α) Συνήθως τα δεδομένα είναι συμπιεσμένα και τα μεταβιβάζει ως έχουν (χωρίς να τα αποσυμπιέσει και να τα ξανα-συμπιέσει)
(β) Μπορεί κάλιστα να είναι κλειδωμένα ή κρυπτογραφημένα και
(γ) Μπορεί να είναι περιέχουν (ευαίσθητα ή μη) προσωπικά δεδομένα, τα οποία προστατεύονται από τον νόμο 2472/1997 και την Κοινοτική Οδηγία 95/46 Ε.Κ (έτσι, για να είμαστε νομιμόφρονες).

Κατά συνέπεια, οποιασδήποτε φύσης ηλεκτρονικό έγκλημα διαπραχθεί από κάποιο IP του Wireless, δεν μπορεί να τεκμηριώσει ενοχή στους ενδιάμεσους κόμβους, αφού αυτοί συχνά δεν έχουν το δικαίωμα (όχι απλώς δεν είναι υποχρεωμένοι) να ελέγξουν τα πακέτα τα οποία διακινούν.

(Αν το ηλεκτρονικό έγκλημα διαπραχθεί από το wireless προς το ίντερνετ, το πολύ πολύ να θεωρηθεί υπεύθυνο το ένα άκρο του internet, δηλαδή το wireless1.eng.auth.gr -αν υποθέσουμε ότι δρομολογεί πακέτα από το ασύρματο στο internet χωρίς να γνωρίζει την ταυτότητα των αποστολέων)

Αναφέρθηκε ότι η ΕΔΕΤ παρέχει άδεια διανομής ίντερνετ μόνο μέσω dialUp του ΟΤΕ. Απ' όσο γνωρίζω η ΕΔΕΤ παρέχει διαδίκτυο σε όλα τα μέλη της ακαδημαϊκής κοινότητας (ανεξάρτητα του τρόπου σύνδεσης), ενώ τα τελευταία 5 τουλάχιστον χρόνια, τα μεγάλα πανεπιστήμια της Ελλάδας, χρησιμοποιούν το Wireless για να μπαίνουν στο ιντερνετ κάποιοι καθηγητές από τα σπίτια τους. Επίσης, μην είστε βέβαιοι ότι στο Αριστοτέλειο όλα τα IPs ανήκουν στη δικαιοδοσία του NOC, ενώ πρέπει να γνωρίζουμε ότι dialup συνδέσεις δίνονται από τις διάφορες σχολές, ανεξάρτητα από την κεντρική του NOC (είναι οι γνωστές με αστική χρέωση).

Ένα πράγμα που με στενοχωρεί, πάντως, είναι και αυτό που ανέφερα προηγουμένως. Δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει κάποιος που έχει AP να νομιμοποιείται να "ανιχνεύει" τη δραστηριότητα κάποιου μέλους του δικτύου, και να καταλήγει σε ετυμηγορίες για τη νόμιμη ή μη χρήση ενός AP, βασιζόμενος πολύ συχνά σε στοιχεία που δεν έχουν άμεση σχέση με το AP (logs από ιστοσελίδες, λίστες, tracerout στο δίκτυο κλπ).

Ας μην κοροϊδευόμαστε λοιπόν. Όλοι καταλαβαίνουμε ότι δεν είναι θέμα νομικών ευθυνών, αλλά πού πάει το bandwidth και ποιος έχει το πάνω χέρι στην κίνηση αυτή. Γιατί και μέχρι τώρα, υπηρεσίες (που φυσιολογικά χρεώνονται) μια χαρά υπήρχαν πάνω στο δίκτυο δωρεάν, και κανείς δεν είπε ότι γίνεται «εκμετάλλευση» του δικτύου. Επίσης κανείς δεν μπορεί να με διαβεβαιώσει ότι δεν διακινείται σύνδεση internet μεταξύ των υπολοίπων χρηστών του TWMN.

:? Και για να συμφωνήσω με τους αμέσως προλαλήσαντες, το αλληλοφάγωμα είναι μια πολή ενδιαφέρουσα φάση για όποιον θέλει να έχει πράγματα να ασχολείται. Από εκεί και πέρα, εγώ δεν θα ήθελα να συμμετέχω στα παιχνίδια εξουσίας που κορόιδευα όταν ήμουν μικρός. Αυτά :roll:

Lewis
30-05-04, 21:07
Ένα πράγμα που με στενοχωρεί, πάντως, είναι και αυτό που ανέφερα προηγουμένως. Δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει κάποιος που έχει AP να νομιμοποιείται να "ανιχνεύει" τη δραστηριότητα κάποιου μέλους του δικτύου, και να καταλήγει σε ετυμηγορίες για τη νόμιμη ή μη χρήση ενός AP, βασιζόμενος πολύ συχνά σε στοιχεία που δεν έχουν άμεση σχέση με το AP (logs από ιστοσελίδες, λίστες, tracerout στο δίκτυο κλπ).

Σωστή και σεβαστή η αποψάρα σου (και απίθανη η λέξη που χρησιμοποίησες..)

Όλα όσα γράφτηκαν σε αυτό το thread ήταν υπό το πρίσμα του προβληματισμού.
Για το αν είναι νόμιμη η λειτουργία του ΤΗΜΜΥ, η σύνδεση του με το ασύρματο δίκτυο της θεσσαλονίκης, και η παροχή ίντερνετ σε φοιτητές του τμήματος, θα αποφανθούν άλλοι, άμεσα ενδιαφερόμενοι. Εμείς εδώ απλά εκφράζουμε τους προβληματισμούς μας, κοντολογής λέμε το μακρύ μας και το κοντό μας..

Για το θέμα των ετυμηγοριών τώρα..
Δεν γνωριζόμαστε βέβαια, αλλά να σου πω πως στο αντμινιστριλίκι είμαι εδώ και χρόνια. Και βέβαια τα τελευταία 2 χρόνια και στο ασύρματο.
Όταν διάβαζω χαζά λοιπόν, μια είμαστε συνδεμένοι, μιά όχι, μιά δίνουμε ίντερνετ, μιά όχι, σαφώς μπορώ σε 30' να ετοιμασω ένα report με το τι περνάει από τους ρούτερς μας και τι όχι.
Ο λόγος που τα δημοσιοποίησα είναι αυτή η περίεργη "σιωπή" σχετικά με το τι τρέχει..
Έχω ρωτήσει προσωπικά τους περισσότερους AP-owners, και μου είπαν πως εάν τους έπιανε ο user και τους έλεγε "έτσι και έτσι με το ΤΗΜΜΥ, να παίξω vpn;" θα του έλεγαν ναι.
Όπως εξελίχθηκαν τα πράγματα, οι περισσότεροι είναι αντίθετοι..

Το TWMN είναι ένας ζωντανός και αυξανόμενος οργανισμός, που έχει στην κατοχή του ένα www site, μερικούς κεντρικούς υπολογιστές ελέγχου (noc), 2 δικά του APs-routers, καμμιά 10αριά APs-routers μελών του, και κάμποσους άλλους routers που συμμετέχει στο administration.
Αυτό σημαίνει δίκτυο εξάλλου... Και όπως καταλαβαίνεις όλα αυτά administtreyontai από την ίδια ομάδα ατόμων, που ελέγχει το δίκτυο.

Σε καμμιά περίπτωση, εκτός ακραίων περιπτώσεων, δεν ελέγχονται users, κλπ..

[/img]

PaNtErAz
31-05-04, 10:39
Έχω ρωτήσει προσωπικά τους περισσότερους AP-owners, και μου είπαν πως εάν τους έπιανε ο user και τους έλεγε "έτσι και έτσι με το ΤΗΜΜΥ, να παίξω vpn;" θα του έλεγαν ναι.
Όπως εξελίχθηκαν τα πράγματα, οι περισσότεροι είναι αντίθετοι..

!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Αίτημα:

Ο φίλος μου ο Κώστας που εδρέυει στο AP του κυρίου Orion έχει κάνει έναν server Battle.net και παίζουμε καμία φορά Warcraft 3. Βέβαια τόσο καιρό το κάναμε χώρις την σχετική άδεια λόγο άγνοιας. Ελπίζω οι αξιότιμοι κύριοι Steel, Maax, Salonic, Hadji και φυσικά Orion, απο τα AP των οποίων παιρνάνε τα σχετικά πακέτα να μας δώσουν την άδεια και να μπορούμε να χαρούμε το παιχνίδι μας χωρίς να φοβόμαστε μην μπλέξουμε.

Θα πρότεινα επίσης επί τι ευκαιρία την δημιουργία on-line form μέσω της οποίας θα στέλνουμε τις αιτίσεις μας και θα μπορούμε να δούμε αν εγκρίθικε η πρόσβαση ώστε να κάνουμε την δουλειά μας.

Επίσης προτείνω να κλείσει το DC++ και λοιπά File Sharing προγράμματα διότι το λογισμικό που μοιράζετε (εγώ, εσύ, αυτός) έχω την υποψία ότι δεν είναι και 100% νόμιμο. Και αυτό δεν είναι προβληματισμός. Είμαι σίγουρος.
Το ίδιο ισχύει και για τους FTP servers.

Άλλη μία παρατήρηση μου έχει να κάνει με τα παιχνίδια που παίζονται διαδικτυακά. Νιώθω προβληματισμένος διότι πιστέυω πως κανένα δεν είναι αγορασμένο και κανείς δεν χρησιμοποιεί γνήσια CD-keys.

Επίσης πολλοί χρήστες του δικτύου χρησιμοποιούν σε μηχανήματα διαμεταγωγής δεδομένων καθώς και στα προσωπικά τους μηχανήματα λειτουργικά προγράμματα (windows) της Μιcrosoft τα οποία δεν ηγοράσθην ποτέ και δεν έχουν την σχετική άδεια χρήσης.

Ίσως το Chatting (εφόσον είναι αγορασμένο το mIRC) και το VoIP να είναι τα μόνα τελείως νόμιμα πράγματα στο δίκτυο.

Έτσι λοιπόν οτάν κάποιος θέλει να είναι νόμιμος δεν νομίζω πως πρέπει να κάνει διακρίσεις σε αυτά που ναi μεν δεν είναι νόμιμα (κατά την γνώμη του καθενός) αλλά δεν κερδίζει τπτ απο αυτά, οπότε τα κόβουμε (βλ. TWMN::Orion), και σε αυτά που επίσης δεν είναι νόμιμα αλλά εφόσον τα χρησιμοποιώ δεν με νοιάζει καθόλου.

Αυτά τα ολίγα είχα να προσθέσω και εγώ σε αυτήν την πολύ όμορφη και ουσιώδης συζήτηση που γίνεται εδώ.

Με τιμή, Ο γενικός γραμματέας της Αξιωματικής Αντιπολίτευσης στο ασύρματο δίκτυο, Αντώνιος Βλάχος.

:arrow: Όλα αυτά τα γράφω κάτω απο τό πρίσμα του προβληματισμού (κοινώς λέω το μακρύ μου και το κοντό μου), όσον αφορά την νομιμότητα της εταιρίας του TWMN. Επίσης μέσα σε 10 λεπτά μπορώ να ετοιμάσω μια λίστα που να αποδεικνύει όλα αυτά που λέω. Ευχαριστώ για την προσοχή σας. :)

Lewis
31-05-04, 13:13
Αυτά τα ολίγα είχα να προσθέσω και εγώ σε αυτήν την πολύ όμορφη και ουσιώδης συζήτηση που γίνεται εδώ.

Απίστευτος και διαυγής συλλογισμός..
Θα φταίει που σήμερα είναι του Αγίου Πνεύματος, σωστά ?

υ.γ. όπως θάλεγα και στον 8χρονο γιό μου:
η ουσιώδης συζήτηση,
της ουσιώδους συζήτησης,
την ουσιώδη συζήτηση
:lol: :lol: :lol: :lol:

tsapi
31-05-04, 13:54
Για να είμαι ειλικρινής, έμαθα για το ΤΗΜΜΗΥ από την gennesis.ee, που προαναφέρθηκε. Νομίζω ότι ήταν πολύ καλό που nKostas ενημέρωσε τους συμφοιτητές του, και δεν μπορώ να καταλάβω γιατί έπρεπε να ενημερώσει και όλο το υπόλοιπο δίκτυο. Εγώ όταν συνδέθηκα με το AP πάνω στο οποίο πατάω, δεν ενημέρωσα κανέναν,
Εγώ όταν έστησα τον κόμβο μου, έστειλα μήνυμα σε όλα τα fora και ενημέρωσα όσους περισσότερους μπορούσα. Το έκανα για να ενημερώσω και τους άλλους κόμβους του δικτύου και όλους όσους βρίσκονται κοντά σε μένα για πιθανά λινκς.
Δεν ξέρω αν το ap του τημμηυ θα εξυπηρετεί φοιτητές και μόνο, αλλά κάποιοι που μένουν εκεί γύρω και οι οποίοι δεν είναι φοιτητές θα ενδιαφέρονταν πιθανώς να κουμπώσουν πάνω στο ap. Επίσης όταν ανοίγει ένας κόμβος, ο οποίος εισάγει ένα καινούριο service (ίντερνετ) το οποίο είναι αυτονόητο ότι είναι σημαντικό, και το οποίο θα υλοποιηθεί από όσο καταλαβαίνω μέσω κόμβων όλου του δικτύου αλλά θα απευθύνεται σε ορισμένα μόνο άτομα του δικτύου, το θεωρώ εντελώς απαραίτητο και τουλάχιστον ευγενικό να ενημερώνονται άπαντες. Θα χρησιμοποιηθεί ο κόμβος μου και τα λινκς μου για ένα service που θα χρησιμοποιούν κάποιοι και όχι εγώ και δεν ενημερώνομαι εγώ? Το θεωρώ τουλάχιστον αγενές! Ας μην ξεχνάμε ότι μέχρις στιγμής όλα τα services του δικτύου μπορούν να χρησιμοποιηθούν από όλους. Δεν λέω ότι a priori κόβω services τα οποία δεν μπορώ να απολαύσω εγώ, αλλά απαιτώ να είμαι ενήμερος γι αυτά.
Επιπρόσθετα με ενόχλησε εμένα προσωπικά το όλο κλίμα μυστικοπάθειας. Πολύ περισσότερο δε, με ενόχλησε η διάψευση περί ίντερνετ και με έκανε να αισθανθώ ότι υποτιμάται η νοημοσύνη μου. Άλλο πράμα να θέλεις να μην λες τι κάνεις και άλλο πράμα να λες ψέμματα. Και μόλις γίνει αντιληπτό το ψέμμα να κάνεις το κουνέλι.

μάλιστα αν δεν ήμαστε προσωπικοί φίλοι, το AP πάνω στο οποίο κουμπώνω δεν θα ήξερε το ονοματεπώνυμό μου και τη Διεύθυνσή μου (και δεν νομίζω ότι θα είχα καμιά υποχρέωση να τα δώσω).
Όχι, δεν έχεις καμία απολύτως υποχρέωση να δώσεις κανένα στοιχείο. Ομοίως όμως έχει το ap σου κάθε δικαίωμα να σε κόψει, όχι μόνο επειδή δεν του δίνεις τα στοιχεία σου, αλλά επειδή δεν είσαι ηρακλής ή επειδή δεν καπνίζεις winston ή επειδή δεν του αρέσει η φάτσα σου.
Κάποια πράγματα δεν είναι αυτονόητα και όταν θεωρούνται αυτονόητα αυτό μεταφράζεται σε θράσσος.
Όταν μπαίνεις σε ένα ap, τότε αναγκαστικά υπόκεισαι σε κάποιους περιορισμούς που σε υποβάλλει ο διαχειριστής του ap αυτού. Aν το ap το έχει ο τζόμπουρας, για παράδειγμα, οι μόνοι περιορισμοί που έχεις είναι να είσαι compliant με το 802.11b. Εγώ για τα δικά μου clients απαιτώ πέραν της τεχνικής συμβατότητας με το 802.11b, να μου πουν το ονοματεπώνυμό τους, το τηλέφωνό τους, που μένουν, τι software και τι hardware χρησιμοποιούν, τι ταχύτητες πιάνουν και τι προβλήματα έχουν με τη σύνδεσή τους με μένα. Το ονοματεπώνυμό τους το θέλω για καθαρά προσωπική περιέργεια, το τηλέφωνό τους για να μπορώ να επικοινωνήσω άμεσα μαζί τους για τεχνικά προβλήματα - δοκιμές, και όλα τα υπόλοιπα για τεχνικούς λόγους. Όποιο από τα clients μου δεν επιθυμεί να μπει σε όλη την παραπάνω διαδικασία (κάτι το οποίο είναι ιερό δικαίωμά του, το οποίο δεν αμφισβητώ) πολύ απλά το κόβω (το οποίο επίσης είναι ιερό δικαίωμά μου).
To cut a long story short, δεν έχουν δικαιώματα μόνο τα clients αλλά και οι ap administrators.

Το AP, με τη σειρά του, δεν ενημέρωσε κανέναν από τους υπόλοιπους κόμβους για την ύπαρξή μου. Ούτε αυτοί, απ' ότι θυμάμαι, μπήκαν ποτέ στη διαδικασία να εξετάσουν αν κάποιο από τα IP που βγαίνουν στο ιντερνετ συμπίπτει με το δικό μου.
Όταν όμως ένας client δημιουργήσει κάποιο πρόβλημα, τότε το αντίστοιχο ap είναι αυτό που θα αναλάβει να διορθώσει το πρόβλημα αυτό.

(γ) Μπορεί να είναι περιέχουν (ευαίσθητα ή μη) προσωπικά δεδομένα, τα οποία προστατεύονται από τον νόμο 2472/1997 και την Κοινοτική Οδηγία 95/46 Ε.Κ (έτσι, για να είμαστε νομιμόφρονες).
Κατά συνέπεια, οποιασδήποτε φύσης ηλεκτρονικό έγκλημα διαπραχθεί από κάποιο IP του Wireless, δεν μπορεί να τεκμηριώσει ενοχή στους ενδιάμεσους κόμβους, αφού αυτοί συχνά δεν έχουν το δικαίωμα (όχι απλώς δεν είναι υποχρεωμένοι) να ελέγξουν τα πακέτα τα οποία διακινούν.
Μην ξεράσω! :P Το να δει κάποιος αν η destination ip ενός πακέτου ξεκινάει από 10. ή από κάτι άλλο συνιστά παραβίαση των προσωπικών δεδομένων? Ας μην πιπιλάμε συνέχεια τα προσωπικά δεδομένα!

Επίσης κανείς δεν μπορεί να με διαβεβαιώσει ότι δεν διακινείται σύνδεση internet μεταξύ των υπολοίπων χρηστών του TWMN.
Όχι βέβαια. Βεβαίως, είναι εξαιρετικά απλό για τον οποιονδήποτε να διαπιστώσει ποιοι κόμβοι αποκλείεται να διακινούν ίντερνετ και ποιοι όχι.

Ας μην κοροϊδευόμαστε λοιπόν. Όλοι καταλαβαίνουμε ότι δεν είναι θέμα νομικών ευθυνών, αλλά πού πάει το bandwidth και ποιος έχει το πάνω χέρι στην κίνηση αυτή.
Ας μην γενικεύουμε. Εμένα δεν με απασχόλησε που πάει το bandwidth (για μένα το wireless είναι λίγο πολύ τεχνικός αυτοσκοπός και το badnwidth θα με απασχολήσει μόνο αν εξαντληθεί, οπότε και πάλι θα προσπαθήσω να αναβαθμίσω τα λινκς μου και την τεχνική μου ικανότητα να διαχειρίζομαι μεγαλύτερους όγκους δεδομένων). Ούτε με απασχόλησε κάποιο νομικό ζήτημα (έχω πει και σε άλλα μηνύματα ότι τουλάχιστον επί του παρόντος είμαι εξαιρετικά χαλαρός - ψυχολογικά - με νομικές ευθύνες κτλ). Εκείνο που με ενόχλησε είναι ότι το γεγονός ότι καλούμαι να συμμετάσχω στην παροχή ενός service, το οποίο όχι μόνο δεν μπορώ να απολαύσω, αλλά για το οποίο γίνεται προσπάθεια να μου αποκρυφτεί. Και φυσικά με ενοχλεί η όλη μυστικοπάθεια αλλά και η συμπεριφορά κάποιων ανθρώπων. Είμαι ένας από τους ανθρώπους οι οποίοι, όπως είπε ο λιούις, επί τη βάση της συνεννόησης θα έκανα την οποιανδήποτε διευκόλυνση στον οποιοδήποτε, αλλά ο οποίος όταν θα βλέπει πλέον στα iptables του ότι περνάει gre, θα τον φαγουρίζουν τα δάχτυλά του.
Και κάτι άλλο: κάποιοι άνθρωποι εδώ μέσα είμαστε αιώνες στην έννοια και στην προσπάθεια της δικτύωσης και της e-community. Power games έχουμε φάει με το κουτάλι στη μάπα και τα έχουμε σιχαθεί.. Αν νομίζεις ότι τρέχουμε από ταράτσα σε ταράτσα, για να αποκτήσουμε ζωή στην ηλικία μας, είσαι πολύ γελασμένος. Όπως επίσης και αν νομίζεις ότι αυτό που βλέπεις είναι power game, τότε σίγουρα είναι το πρώτο που βλέπεις στη ζωή σου. :P Γι αυτό, καλό είναι να αφήσουμε τα τσιτάτα και τα συνθήματα στην μπάντα και να μιλάμε μόνο με συγκεκριμένα επιχειρήματα.

TriaBita
31-05-04, 15:36
καλό είναι να αφήσουμε τα τσιτάτα και τα συνθήματα στην μπάντα και να μιλάμε μόνο με συγκεκριμένα επιχειρήματα.

Stou koufou thn porta...

o kalos anr0opos (radiobuzzer, alla kai o panteras) mia xara epixeirimata efere. Alla me ton tropo sas (oi twmn) deixnete poso anelastikoi eiste se orismena 0emata.

Μην ξεράσω! :P Το να δει κάποιος αν η destination ip ενός πακέτου ξεκινάει από 10. ή από κάτι άλλο συνιστά παραβίαση των προσωπικών δεδομένων? Ας μην πιπιλάμε συνέχεια τα προσωπικά δεδομένα!

na jeraseis, uparxei kati pou legete NAT jeris, se poio internet IP sou exeis dei 10.x source esi? Nai jerw, opos eipe kai o lewis o egnatia 0a pei "uh egw den jerw, ta paketa hr0an apo to AP tou triabita" ... nai kai? o triabita malakas einai diladi gia na mhn pei akrivos to idio? (nai jerw jerw, twra 0a mou peite o triabitas 0a dwsei mia MAC address kai 0a tou poun na paei na koureftei... h anelastikotita pou legame)

Όχι βέβαια. Βεβαίως, είναι εξαιρετικά απλό για τον οποιονδήποτε να διαπιστώσει ποιοι κόμβοι αποκλείεται να διακινούν ίντερνετ και ποιοι όχι.

nai e? pesmou lipon se poious (3 gia na se voi0isw) clients mirazw egw internet. Kai den ka0onte sto AP mou.

Kai pesmou kai ti siberasmata vgazis apo ena vpn pou pernaei apo to AP sou.

In any case, oi pro0eseis kai oi 0eseis tou twmn fenonte akoma kai apo enan tuflo me ton tropo pou topo0etounte melh tou (proedros included :**). Autes oi 0eseis mono ena anoixto kai filiko network den presvevoun.

Perisotero dhnoun thn entiposi me ton kairo pws to twmn den einai mia omada anr0wpwn pou mazeftike gia na kanei kati 0etiko sto network alla ena prajikopima. Emeis eimaste, autoi eimaste, ama goustaris. Den goustaris? too bad for you, exoume ta mesa kai thn dunamh, 0a se mhdenisoume.

Akougete omo? auto lete kai auto deixnete. Paixnidakia ejousias kai dunamhs xeiristou epipedou.

Prwsopika eimai 0etika proskimenos me thn idea tou TWMN alla mauta pou diavazw mera me th mera arxizw kai anatrixiazw. Einai wra na ana0ewri0oun orismena pragmata pistevw.

TriaBita

geonik
31-05-04, 16:55
Αν και δεν είμαι μέλος του TWMN, και συμμετείχα στη συζήτηση μόνο ως αναγνώστης, νιώθω πλεόν αναγκασμένος να γράψω.

TriaBita, αυτά που γράφεις όμως, μου φαίνονται εκτός από εμπρηστικά, και ιδιαίτερα επιπόλαια.

Το γεγονός ότι τα πακέτα μου φτάνουν στην άλλη άκρη της πόλης με ενδιάμεσους 10 routers είναι ένα επίτευγμα και οφείλουμε σεβασμό στους ανθρώπους που με προσωπικό τους κόπο και με μεγάλη επιμονή το καταφέραν.

Επίσης οι ιδιοκτήτες AP έχουν κάθε δικαίωμα να ζητήσουν λόγο αναφορικά με μια υπηρεσία που δεν είναι open και προσφέρεται επιλεκτικά σε κάποιους χρήστες. Αλλιώς εγώ θα μπορούσα να πουλήσω και την DSL ως provider σε clients των παραδίπλα APs.

pargyrak
31-05-04, 17:15
Φίλε babbo,
νομίζω ότις έχεις παρεξηγήσει το ζήτημα.

Δεν τίθεται κανένα παιχνίδι εξουσίας. (Σιγά την εξουσία).
Έχω ξαναπεί ότι δεν θα αρνηθώ σε κανέναν σύνδεση και routing από το node μου και για το ίδιο έχουν δεσμευτεί και οι υπόλοιποι TWMN.

Δεν με ενδιαφέρει ποιος και τι περνάει από τον router μου. Όλα είναι ανοιχτά άλλωστε. Το μόνο που με ενδιαφέρει είναι να μην γίνεται
κατάχρηση (leechers) και να μην χρησιμοποιείται ο κόμβος μου για εμπορική χρήση.

Επίσης δεν με ενδιαφέρει να πάρω εγώ internet τζάμπα. Έχω 1Mbit στο σπίτι
και παίζω με αυτή.

Θέλουν τα παιδιά να μοιράσουν internet τζάμπα ωραία.

Μόνο για του Ηλεκτρολόγους; Κανένα πρόβλημα.

Μέσω VPN; Επίσης κανένα πρόβλημα.

Ελπίζω να είναι νόμιμα αλλά δεν με πολυενδιαφέρει κιόλας.

Αυτό που με ενόχλησε σε όλη την ιστορία (και μάλλον και τους υπόλοιπους) είναι ότι ενώ είπαν ότι δεν δίνουν internet, αποδείχτηκε το αντίθετο.

Θα με ενοχλούσε δε ιδιαίτερα να πάρει τα εύσημα κάποιος για κάτι που έχει στηθεί με τον κόπο, το μεράκι και τον ιδρώτα πολλών χωρίς αυτοί να αναγνωρίζονται.

[email protected]

loucas
31-05-04, 23:51
nai e? pesmou lipon se poious (3 gia na se voi0isw) clients mirazw egw internet. Kai den ka0onte sto AP mou.

στους client ή μη που εχεις κανε οτι γουσταρεις, κανεις δε σου απαγορευσε τιποτε...

ειναι διαφορετικο ομως ενα ιδρυμα, καποιοι φοιτητες, καποιοι καθηγητες ή και εταιρειες να κανουν τους τζαμπα μαγκες στην πλατη μας. Αν θελει το ΑΠΘ (ή καποιοι φοιτητες-καθηγητες του) να μοιρασει internet wireless με γεια του με χαρα του. Δεν θα το κανει ομως "κρυφα" εκμεταλευομενο τον εξοπλισμο μας. Οπως και το εχω ξαναπει αυτο δεν θα γινει καμια εταιρεια τζαμπα μαγκας πανω στα link μας... Υπάρχει η εντιμη οδος μεσω της οποιας κανεις εδω μεσα δεν εχει αρνηθει τιποτε στον οποιονδηποτε και η π***κη οδος... "οχι, οχι δεν μοιραζουμε ιντερνετ"... ενω μοιραζουμε... καταλαβες ποιο ειναι το θεμα... και δεν τιθεται θεμα "ζηλειας" μια και οι περισσοτεροι εδω μεσα (και σιγουρα ολοι που εγειραμε το θεμα) εχουμε internet μονιμο στα σπιτια και τα γραφεια μας...

και οσον αφορα τις αποψεις περι "πραξικοπηματων" τις ακουω βερεσε μια και κανεις μας δεν εχει δωσει τετοιο δειγμα. Το οτι καποιοι απο εμας μαζευτηκαμε σε μια ομαδα και δινουμε απο κοινου λεφτα για το δικτυο δεν σημαινει οτι κανουμε πραξικοπημα... Οπως εσενα δεν μπορει να σου πει κανεις κουβεντα για το τι θα κανεις με τα APs και τα links σου, ετσι δεν σηκωνω και εγω κουβεντα για το τι θα κανουμε με τα APs και links που εχουμε φτιαξει με τα λεφτα μας σαν ομαδα... Αν τωρα εσυ επιμενεις να θεωρεις πραξικοπηματιες αυτους που τρεχουν εμπρακτα για το δικτυο (χωρις να εχουν στο φιναλε κανενα προσωπικο οφελος - ουτε πτυχιακες κανουμε, ουτε εξοπλισμο πουλαμε, ουτε τιποτε αλλο) τοτε εμενα μου λεει οτι εχεις απλα προκαταληψη απεναντι στις συλλογικες προσπαθειες...

Σημειωση: Αυτο δεν ειναι προσωπικη επιθεση απεναντι στον TriaBita ή οποιονδηποτε αλλο, είναι αντίκρουση απόψεων που με βρίσκουν αντίθετο... το γράφω αυτο για να μην δημιουργηθούν παρεξηγήσεις...

PaNtErAz
01-06-04, 01:28
Οπως και το εχω ξαναπει αυτο δεν θα γινει καμια εταιρεια τζαμπα μαγκας πανω στα link μας...

Τμήμα Ηλεκτρολόγων Μηχανικών και Μηχανικών Ηλεκτρονικών Υπολογιστών Α.Ε.

θυγατρική της

Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης Α.Β.Ε.Ε.

orion
01-06-04, 01:30
Να θεσω ενα ερωτημα?
Εστω οτι η Fortnet/Otenet/Sparknet/Xnet στηνει ενα κομβο και τον συνδεει με το υπολοιπο δικτυο και αρχιζει να μοιραζει internet (δωρεαν ή επι πληρωμη δεν εχει σημασια) τοτε πια θα ηταν η αντιδραση σας? Θα αλλαζε κατι?
Και μη πει κανεις αλλο το πανεπιστιμιο. Καθολου αλλο ειναι το ιδιο πραμα! (ΝΠΙΔ) ειναι both. :)

Τοτε θα βγαινανε ολοι οι φοιτητο-πατερες να μας φανε αλλα οχι ... επειδη ειναι πανεπιστιμιο εχει και καλα το ασυλο! Μπερδευτε το ασυλο με την ανομια μου φαινετε.

tsapi
01-06-04, 03:07
na jeraseis, uparxei kati pou legete NAT jeris, se poio internet IP sou exeis dei 10.x source esi?
Τριάμπιτε, διάβαζε τι γράφω και μην λες άλλα αντί άλλων. Για DESTINATION ips μιλάω, όχι για source! Aν κάποιο client μου ρουτάρει μέσω εμού πακέτα με destination ip <> 10. τότε ξέρω ότι ρουτάρει κάτι προς το ίντερνετ μέσω κάποιου. Χωρίς να δω τίποτα το προσωπικό.

Nai jerw, opos eipe kai o lewis o egnatia 0a pei "uh egw den jerw, ta paketa hr0an apo to AP tou triabita" ... nai kai? o triabita malakas einai diladi gia na mhn pei akrivos to idio? (nai jerw jerw, twra 0a mou peite o triabitas 0a dwsei mia MAC address kai 0a tou poun na paei na koureftei... h anelastikotita pou legame)
Εδώ σε έχασα. Δεν κατάλαβα λέξη..

Kai pesmou kai ti siberasmata vgazis apo ena vpn pou pernaei apo to AP sou.
Τριάμπιτε, διάβαζε καλά τι γράφω! Εγώ λέω ότι μπορεί κανείς πολύ εύκολα να πει ποιοι κόμβοι *αποκλείεται* να ρουτάρουν ίντερνετ. Αν δεν ξέρεις πώς γίνεται αυτό, είναι άλλη ιστορία - αυτά που λέω όμως είναι σαφή!

Perisotero dhnoun thn entiposi me ton kairo pws to twmn den einai mia omada anr0wpwn pou mazeftike gia na kanei kati 0etiko sto network alla ena prajikopima. Emeis eimaste, autoi eimaste, ama goustaris. Den goustaris? too bad for you, exoume ta mesa kai thn dunamh, 0a se mhdenisoume.
Akougete omo? auto lete kai auto deixnete. Paixnidakia ejousias kai dunamhs xeiristou epipedou.
Είναι πολύ κακό πράγμα να λέμε ότι συζητάμε και στην ουσία να μονολογούμε. Από όλο το κατεβατό που έστειλα, διάλεξες δύο παραγράφους στις οποίες ούτε καν ετυμολογικά δεν κατάλαβες τι γράφω και είπες άσχετα πράγματα. Για όλο το υπόλοιπο μήνυμά μου έκανες το κουνέλι και στο τέλος πέταξες και ένα κήρυγμα!!
Αν αυτό νομίζεις ότι λέγεται συζήτηση, τότε μπράβο σου!

jObo
01-06-04, 03:16
Ehm... na se sigxorate pou diakopto ton diaologo,
aplos tha ithela na prostheso to sxolio mou se oti anafora ta texnika zitima, opou den tithete ipokeimeniki ermeinia.

Exei dikaio loipon o triabitas.
Pote den tha deis kinisi na routarete sto diko mas diktio me pragmatikes dieuthinseis sto DEST field.

Na kleiso simionontas oti den iparxei "apokliete" se ena diktio, para mono "isos oxi".
H geniki arxi leei oti an iparxei enas tropos na breis kati, iparxoun toulaxiston alloi treis gia to kripseis.
harisis

dfragos
01-06-04, 04:02
Παιδιά.... διαβάζω τόσες μέρες αυτές τις σελίδες και τις αντιδράσεις.....

Είχα διαλέξει να μην γράψω από το πρώτο post του Lewis αλλά νιώθω ότι ίσως πρέπει να πω κάποια πράγματα για να μην προσβάλονται κάποιοι(νιώθω ότι προσβάλομαι εγώ) και να μην γελοιοποιούνται κάποιοι άλλοι με αυτά που λένε.

http://genesis.ee.auth.gr/forum/viewtopic.php?t=88

είναι το link για να δείτε ένα σχετικό post....

λέει ο Κώστας

Ο κόμβος ΤΗΜΜΥ είναι ένας κόμβος όπως και όλοι οι υπόλοιποι κόμβοι του ασύρματου δικτύου και προσφέρει την σύνδεση μεταξύ των χρηστών.
Επιπλέον οι φοιτητές του ΤΗΜΜΥ μπορούν να έχουν πρόσβαση σε κάποιες επιπλέον υπηρεσίες που λόγο του ότι ο κόμβος είναι ακόμα σε πειραματικό στάδιο δεν έχουν καθοριστεί.
Σε αυτή τη φάση μια από της υπηρεσίες που προσφέρεται είναι η πρόσβαση στο υπόλοιπο δίκτυο του πανεπιστημίου και του internet μέσω VPN(ασφαλών) συνδέσεων.

Λοιπόν.....

Ναι, δίνει internet. Αν δεν σας ενοχλεί το καθεστώς κάτω από το οποίο δίνει αυτό το Internet (και να σας ενοχλούσε πάλι υπάρχει απάντηση) τότε δεν βρίσκω κάποιο λόγο να γίνεται όλη αυτή η κουβέντα. Πίσω από αυτό το εγχείρημα "κρύβονται" φοιτητές και μόνο φοιτητές (με την ενημέρωση και στήριξη των ατόμων που πρέπει). Κανένας δεν πάει να εκμεταλευτεί την υπάρχουσα υποδομή του Ασύρματου Δικτύου Θεσσαλονίκης- οποιαδήποτε ταμπέλα και αν έχει αυτό - για να αναδειχθεί ή για να έχει οποιοδήποτε προσωπικό ή "εταιρικό" οικονομικό όφελος.

Μιλάμε για έναν κόμβο που λειτουργεί όπως οποιοσδήποτε άλλος κόμβος του δικτύου απλά αντί να έχει μία DSL σύνδεση και να μοιράζει Ιnternet το κάνει μέσω του Πανεπιστημίου. Αν όλοι όσοι μοιράζουν Internet μέσω DSL στο ασύρματο δίκτυό μας, δηλώνουν κάπου την υπηρεσία τους αυτή και τους χρήστες τους πείτε μας να το δηλώσουμε και εμείς για να γίνουμε νόμιμοι και να μην γίνεται άλλο συζήτηση.

Άγγελε το ξέρω οτι δεν τα πας καλά με τα Ελληνικά Πανεπιστήμια αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι όλοι μέσα σε αυτά θέλουν να καβαλήσουν τους απ'έξω. Έχεις αποδειχτεί ο πιο σκληροπυρηνικός εδώ μέσα :lol: . Το ξέρω οτι ο πρόεδρος πρέπει να οδηγεί τα πλήθη αλλά νιώθω οτι υπερβάλεις :lol: .

Μην λέτε πολλά, γιατί με τα πολλά έρχονται και πολλά μαργαριτάρια. Προς Θεού μέλη της ασύρματης κοινότητας είμαστε, όχι δαχτυλοδειχτούμενοι Ηλεκτρολόγοι Μηχανικοί.

Ας τελειώσει η συζήτηση εδώ και από την στιγμή που όπως διαβάσατε παραπάνω "υπηρεσίες που λόγο του ότι ο κόμβος είναι ακόμα σε πειραματικό στάδιο δεν έχουν καθοριστεί. ", όταν ξεπεράσουμε το πειραματικό στάδιο θα ενημερωθούν όλοι οι κάτοχοι AP για την λειτουργία του κόμβου και για οποιοδήποτε άλλο θέμα άπτεται του εγχειρήματος.

Συμπληρώνω ότι μιλώ σαν Διονύσης, φοιτητής Ηλεκτρολόγος Μηχανικός, εκφράζοντας τον εαυτό μου :D .

Lewis
01-06-04, 06:12
http://genesis.ee.auth.gr/forum/viewtopic.php?t=88

είναι το link για να δείτε ένα σχετικό post....

λέει ο Κώστας

Ο κόμβος ΤΗΜΜΥ είναι ένας κόμβος όπως και όλοι οι υπόλοιποι κόμβοι του ασύρματου δικτύου και προσφέρει την σύνδεση μεταξύ των χρηστών.
Επιπλέον οι φοιτητές του ΤΗΜΜΥ μπορούν να έχουν πρόσβαση σε κάποιες επιπλέον υπηρεσίες που λόγο του ότι ο κόμβος είναι ακόμα σε πειραματικό στάδιο δεν έχουν καθοριστεί.
Σε αυτή τη φάση μια από της υπηρεσίες που προσφέρεται είναι η πρόσβαση στο υπόλοιπο δίκτυο του πανεπιστημίου και του internet μέσω VPN(ασφαλών) συνδέσεων.

Λοιπόν.....

Ναι, δίνει internet. Αν δεν σας ενοχλεί το καθεστώς κάτω από το οποίο δίνει αυτό το Internet (και να σας ενοχλούσε πάλι υπάρχει απάντηση) τότε δεν βρίσκω κάποιο λόγο να γίνεται όλη αυτή η κουβέντα.......

Αυτό γράφτηκε στις 30/5, 11 μέρες μετά το αρχικό post, και μετά από καμμιά 50αριά replies.
Σαφώς αρκετές μέρες μετά από την ρόμπα με τα ips στο log file του www server.

Συμπληρώνω ότι μιλώ σαν Διονύσης, φοιτητής Ηλεκτρολόγος Μηχανικός, εκφράζοντας τον εαυτό μου :D .

Ξέχασες να πείς πως το middle name σου είναι Corelli, αγαπημένα σου όργανα το Linksys και το μαντολίνο, και πως προχτές είδες στην πράξη το "εδώ ο κόσμος καίγεται, και το μο**ί ξυρίζεται" ;)

tsapi
01-06-04, 09:24
Ehm... na se sigxorate pou diakopto ton diaologo,
Διάλογος? Ποιος διάλογος? Κράτα τον στην πόρτα να μην φύγει..
[/quote]aplos tha ithela na prostheso to sxolio mou se oti anafora ta texnika zitima, opou den tithete ipokeimeniki ermeinia.
Exei dikaio loipon o triabitas.
Pote den tha deis kinisi na routarete sto diko mas diktio me pragmatikes dieuthinseis sto DEST field.[/quote]
Ρε τζόμπουρα, εγώ δεν μιλάω για το υπάρχον δίκτυο! Εγώ απλά λέω ότι δεν χρειάζεται ντε και καλά να δεις στο εσωτερικό των πακέτων (τα προσωπικά δεδομένα που λέγαμε)! Αν κάποιο ap κάνει απλά masquerade έναν client προς το ίντιρνιτ, τότε και μόνο το destination ip είναι αρκετό.

Na kleiso simionontas oti den iparxei "apokliete" se ena diktio, para mono "isos oxi".
H geniki arxi leei oti an iparxei enas tropos na breis kati, iparxoun toulaxiston alloi treis gia to kripseis.
Θα μου επιτρέχεις να διαφωνήσω. Νομίζω ότι υπάρχει το "σίγουρα ναι", "σίγουρα όχι" και το "δεν ξέρω - ίσως". "Σίγουρα ναι": στο παραπάνω παράδειγμα με το masquerade, αν σνιφάρεις πακέτα με dest ip <>10.* τότε μπορείς να πεις με βεβαιότητα ότι ρουτάρεται ίντερνετ. "Σίγουρα όχι": αν σνιφάρεις πακέτα και δεις ότι τίποτα δεν είναι με κανένα τρόπο encrypted και ότι όλα τα services και όλες οι ip έχουν να κάνουν με το 10.*, τότε μπορείς να πεις με βεβαιότητα ότι δεν ρουτάρεται ίντερνετ. "Δεν ξέρω - ίσως": όλες οι υπόλοιπες περιπτώσεις.

TriaBita
01-06-04, 11:46
filoi pargyrak kai loucas sas vriskw polu swstous,

kai gia auta pou lete alla kai pou mou thn lete :lol:

Distixos omos exw ma0ei na milaw me to idio 0rasos pou vlepw oti milane se mia sizitish kai sauto to topic uparxei polu 0rasos...

Distixos den simerizonte ola ta melh tou twmn tis apopseis sas kai pragmath an auth htan h presvevousa apopsi (h dikh sas) 0a ekana toubeki. Fenete omos pws uparxei asinenoisia kai prospa0w na katalavw tous rolous kai tis dinamikes.

Prwsopika drepome pou exei ginei ena tetoio 0ema gia ena toso mikro pragma sto duktio pou sumetexw kai egw. Einai h prwti xrhsh tou duktiou pera apo tis prwsopikes mas malakies kai thn antimetopizoume me auton ton tropo. dropi kai aisxos.

Tsapi opoiosdipote ka0ete 1 hop makritera apo to AP pou mirazei internet *den uparxei periptosh na boresei na dei internet* ektos kai an xrisimopoiei PROXY/SOCKS h VPN. H ektos kai (polu api0ano) ola ta endiamesa AP/Routers dilwsoun ws default gateway to AP pou mirazei internet. tsek it aout.

pargyrak
01-06-04, 11:59
harisis

Άλλοι 15 για να το βρεις, 45 για να τo κρύψεις και πάει μύλος.

pargy

pargyrak
01-06-04, 12:13

kai gia auta pou lete alla kai pou mou thn lete :lol:

Distixos omos exw ma0ei na milaw me to idio 0rasos pou vlepw oti milane se mia sizitish kai sauto to topic uparxei polu 0rasos...

Distixos den simerizonte ola ta melh tou twmn tis apopseis sas kai pragmath an auth htan h presvevousa apopsi (h dikh sas) 0a ekana toubeki. Fenete omos pws uparxei asinenoisia kai prospa0w na katalavw tous rolous kai tis dinamikes.

Η γενική άποψη είναι η ίδια.
Δεν γούσταρουμε να κάνουμε κάποιους μάγκες πάνω στην πλάτη μας, στους κόπους μας και στα λεφτά μας, ειδικά όταν ψεύδονται.

Όλοι μας εκφραζόμαστε διαφορετικά άλλοι πιο έντονα, άλλοι λιγότερο έντονα.

pargy

dfragos
01-06-04, 12:44
Αυτό γράφτηκε στις 30/5, 11 μέρες μετά το αρχικό post, και μετά από καμμιά 50αριά replies.

Γιατί ρόμπα βρε η φάση με τα IPs; Μου αρέσει η δημοσιότητα εμένα :lol:. Γιατί νομίζω ότι συνεχίζετε να τα παραλέτε; Από αύριο θέλω να δω όλες τις IP που περνάνε από κάθε AP με πακέτα VPN για να δούμε πόσοι δίνουν Internet..... Τότε θα νιώσω οτι υπάρχει ισότητα.

Και pargy, αν νιώθεις έτσι για την φάση και δεν σε πείθει αυτό που λέω, κόψε τις IP.... :)

Ξέχασες να πείς πως το middle name σου είναι Corelli, αγαπημένα σου όργανα το Linksys και το μαντολίνο, και πως προχτές είδες στην πράξη το "εδώ ο κόσμος καίγεται, και το μο**ί ξυρίζεται" ;)

Υπογραφή: Δίφραγκος Corelli de la Linksys

BTW προχτές είδα εκτός του "εδώ ο κόσμος καίγεται, και το μο**ί ξυρίζεται" και το "κάθομαι με το μποξεράκι μου και βάφω τα παππούτσια μου", δεν ήταν μόνη της βέβαια(ήταν με μία καστανομάλλα αλλά δεν με χάλασε). :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Lewis
01-06-04, 13:34

Γιατί ρόμπα βρε η φάση με τα IPs; Μου αρέσει η δημοσιότητα εμένα :lol:. Γιατί νομίζω ότι συνεχίζετε να τα παραλέτε; Από αύριο θέλω να δω όλες τις IP που περνάνε από κάθε AP με πακέτα VPN για να δούμε πόσοι δίνουν Internet..... Τότε θα νιώσω οτι υπάρχει ισότητα.

κατ' αρχάς είστε γκάου σαν Ηλεκτρολόγοι.
Γιατί να βλέπετε το www.twmn.net από το ίντερνετ και όχι από το ασύρματο;

Προτιμάτε την εύκολη λύση, με αποτέλεσμα το wireless1.eng.auth.gr να είναι στους 5 πιό "καλούς" πελάτες με 1240 σελίδες τον Μάιο..

Βάλτε σωστά dns, και αξιοποιήστε τους πόρους του υπάρχοντος ασύρματου δικτύου....
Αλλά βάζω στοίχημα πως όλοι σκέφτονται το "τζάμπα ίντερνετ". Είδα μερικούς συναδέλφους σου, που μπήκαν και στο DC με 0 bytes shared, για 2-3 μέρες..

Τεσπά, κάντε ότι θέλετε...

Gorgoroth
01-06-04, 16:02

Giati otan to akouw ayto mou anevainei to aima sto kefali? :evil: DEN eimaste Hlektrologoi Mhxanikoi( 8O ), eimaste FOITHTES Hlektrologoi mhxanikoi( 8) ), for fuck's sake :) An ta kserame ola kai teleia tha eixame to ptyxio sto xeri... Parakaloume gia katanohsh :D :D Giati ki esena file Lewis an se parw p.h. kai se valw na doulepseis ena Mainframe me Paralhllh arxitektonikh tha kathesai kai tha to koitas san xanos :P O kathenas sta nera tou :)

By the way, pote tha ginei pali kamia fwtosynthesh? :) :)

dfragos
01-06-04, 16:30
Γιατί να βλέπετε το www.twmn.net από το ίντερνετ και όχι από το ασύρματο;

Προτιμάτε την εύκολη λύση, με αποτέλεσμα το wireless1.eng.auth.gr να είναι στους 5 πιό "καλούς" πελάτες με 1240 σελίδες τον Μάιο..

Βάλτε σωστά dns, και αξιοποιήστε τους πόρους του υπάρχοντος ασύρματου δικτύου....
Αλλά βάζω στοίχημα πως όλοι σκέφτονται το "τζάμπα ίντερνετ". Είδα μερικούς συναδέλφους σου, που μπήκαν και στο DC με 0 bytes shared, για 2-3 μέρες..

Τεσπά, κάντε ότι θέλετε...

Δεν κατάλαβα γιατί δεν πρέπει να χρησιμοποιήσεις το Internet που έχεις ελεύθερα..... Μήπως είδες και τις τσόντες που κατέβαζαν; :wink: Ίσως έτσι να φαίνεται ότι ουσιαστικά τίποτε δεν ήταν κρυφό. Δεν είπαμε σε κανέναν να προσέχει που μπαίνει ή να το κρατήσει μυστικό.

Το πώς τραβάει και το τί τραβάει κάποιος που μπαίνει στο δίκτυο πάλι δεν καταλαβαίνω που κολλάει στο thread αυτό.

Τεσπά, δεν είναι τίποτε κρυφό και τίποτε χύμα. Θα κάνουμε κάτι καλό και σοβαρό γι'αυτό δεν μπορούμε να βγαίνουμε με φαμφάρες και να λέμε τι μπορεί να κάνουμε.... Υπομονή λοιπόν.....

pargyrak
01-06-04, 16:31
Και pargy, αν νιώθεις έτσι για την φάση και δεν σε πείθει αυτό που λέω, κόψε τις IP.... :)

Πονάει κεφάλι κόψει κεφάλι;

Δεν κόβω τίποτα. Με ενόχλησε η όλη φάση αλλά δε νομίζω ότι να το να κόψεις τις IP είναι λύση.

Ελπίζω να κατάλαβαν το λάθος τους και να μην το επαναλάβουν.
Άλλωστε για αυτό γίνεται η όλη ιστορία.

[email protected]

Lewis
01-06-04, 18:30

Giati otan to akouw ayto mou anevainei to aima sto kefali? :evil: DEN eimaste Hlektrologoi Mhxanikoi( 8O ), eimaste FOITHTES Hlektrologoi mhxanikoi( 8) ), for fuck's sake :) An ta kserame ola kai teleia tha eixame to ptyxio sto xeri... Parakaloume gia katanohsh :D :D Giati ki esena file Lewis an se parw p.h. kai se valw na doulepseis ena Mainframe me Paralhllh arxitektonikh tha kathesai kai tha to koitas san xanos :P O kathenas sta nera tou :)

πρώτα από όλα, αυτή είναι μιά πλάκα ανάμεσα σε εμένα και στον Δίφραγκο.

Δεύτερον, όπως εγώ ξέρω γιά σενα πως είσαι ένας φοιτητής του ΤΗΜΜΥ με κόκκινο μπάμ-τερλε-λέ, έτσι κι εσύ δεν ξέρεις τίποτε...

οπότε τα σχόλια επί προσωπικού, περιττεύουν..

tsapi
01-06-04, 20:12
Κάτσε, κάτσε, γιατί από ό,τι φαίνεται μαζί μιλάμε και χώρια καταλαβαινόμαστε ή μάλλον δεν καταλαβαίνεις τι λέω σε επίπεδο ετυμολογίας.

Κάνε σε παρακαλώ τον κόπο και συνόψισε σε 5 γραμμές τι λέω εγώ και τι λέει ο λουκάς και ο αργυράκις.

Tsapi opoiosdipote ka0ete 1 hop makritera apo to AP pou mirazei internet *den uparxei periptosh na boresei na dei internet* ektos kai an xrisimopoiei PROXY/SOCKS h VPN. H ektos kai (polu api0ano) ola ta endiamesa AP/Routers dilwsoun ws default gateway to AP pou mirazei internet. tsek it aout.
Χωρίς να μπαίνω στην ουσία των παραπάνω λόγων σου: με είδες ποτέ να δηλώνω το αντίθετο?? Πέραν τούτου, το παραπάνω που λες που κολλάει στην όλη συζήτηση και πώς την πηγαίνει ένα βήμα παραπέρα?

Gorgoroth
01-06-04, 22:53
πρώτα από όλα, αυτή είναι μιά πλάκα ανάμεσα σε εμένα και στον Δίφραγκο.

Δεύτερον, όπως εγώ ξέρω γιά σενα πως είσαι ένας φοιτητής του ΤΗΜΜΥ με κόκκινο μπάμ-τερλε-λέ, έτσι κι εσύ δεν ξέρεις τίποτε...

οπότε τα σχόλια επί προσωπικού, περιττεύουν..

1) Tote pros ti o plithintikos "eiste" ? :P

2) To kokkino mpam-terle-le legetai kokkino trendy mousaki lol! :) Pera omws tou oti eimai foithths sto THMMY me kokkino apayto anarwtiemai arage an ksereis tipote allo :roll: Kai mhn eisai sigouros oti egw den kserw tipote gia sena :)

3) Den ekana kanena sxolio epi proswpikou , antitheta eipa pws den eimaste pantognwstes , kaneis edw mesa. Thatz all!

Mhn arpazeste re , sas agapaw olous! (Enas egw kai enas o xristodoulos :P )

pargyrak
02-06-04, 00:33
Κάνε σε παρακαλώ τον κόπο και συνόψισε σε 5 γραμμές τι λέω εγώ και τι λέει ο λουκάς και ο αργυράκις.

Στο Αργυράκης το -κης γράφεται με ήτα όπως παληά γραφόταν το παληός.

Τσκ τσκ τσκ, Ιατρός πράμα....

[email protected]_in_need_of_vacation

tsapi
02-06-04, 01:10

Aκριβώς γι αυτόν το λόγο, για να αποφύγω παρανοήσεις, γράφω το όνομά σου με ι και όχι με η.. :P

Είναι γνωστό ότι στα λεγόμενά μου είμαι εξαιρετικά ακριβής και προσέχω ιδιαίτερα την ορθογραφία μου.. Τίποτα δεν είναι τυχαίο! :lol:

pargyrak
02-06-04, 03:50

Aκριβώς γι αυτόν το λόγο, για να αποφύγω παρανοήσεις, γράφω το όνομά σου με ι και όχι με η.. :P

Είναι γνωστό ότι στα λεγόμενά μου είμαι εξαιρετικά ακριβής και προσέχω ιδιαίτερα την ορθογραφία μου.. Τίποτα δεν είναι τυχαίο! :lol:

Τώρα να βγάλω στη φόρα το wav με τον λόγο που σε λένε τσαπί (ξέρεις εκείνο με τα πλακάκια της WC) ή όχι;

[email protected][email protected]

tsapi
02-06-04, 09:14
Τώρα να βγάλω στη φόρα το wav με τον λόγο που σε λένε τσαπί (ξέρεις εκείνο με τα πλακάκια της WC) ή όχι;
ΤΟ ΕΧΕΙΣ??? Πλάκα μου κάνεις..

Το θέλω όπωςκαιδήποτε! Και αν έχεις κανά άλλο (ξέρεις, καμιά πριονοκορδέλα, τίπτις τέτοιο) και αυτό! Στο email μου. Xθες!

pargyrak
02-06-04, 13:11

Το θέλω όπωςκαιδήποτε! Και αν έχεις κανά άλλο (ξέρεις, καμιά πριονοκορδέλα, τίπτις τέτοιο) και αυτό! Στο email μου. Xθες!

Είναι κάπου σε ένα παλιό CD με backup από τις filechoes του fido μαζί με τα υπόλοιπα που κάναμε την ίδια μέρα. Μμμμμμμανάρι μου, χαχανούλης κλπ κλπ. Αν το CD έχει επιζήσει του μπέμπη και έχει πολλές ελπίδες γιατί είναι στο πάνω ράφι θα στα στείλω έναντι αδράς αμοιβής.

[email protected]

nontas
03-06-04, 11:48

Εκδηλωση ενδιαφεροντος για το προαναφερθεν wav ...! PM me για το που να στειλω τα λεφτα και ποσο χρονο θα παρει η αποστολη :D :D

Γα να μη μενουμε απ'οξω κι εμεις τα νεουδια βρε παιδια, οχι τιπτις αλλο :D

****Sorry για την παρεμβολη αλλα ειμαι παλιοχαβαλες i know****

pargyrak
03-06-04, 15:39

Εκδηλωση ενδιαφεροντος για το προαναφερθεν wav ...! PM me για το που να στειλω τα λεφτα και ποσο χρονο θα παρει η αποστολη :D :D

Γα να μη μενουμε απ'οξω κι εμεις τα νεουδια βρε παιδια, οχι τιπτις αλλο :D

****Sorry για την παρεμβολη αλλα ειμαι παλιοχαβαλες i know****

Το wav είναι δεκαετίας και βάλε.

[email protected]

tsapi
03-06-04, 22:55
Είναι κάπου σε ένα παλιό CD με backup από τις filechoes του fido μαζί με τα υπόλοιπα που κάναμε την ίδια μέρα. Μμμμμμμανάρι μου, χαχανούλης κλπ κλπ. Αν το CD έχει επιζήσει του μπέμπη και έχει πολλές ελπίδες γιατί είναι στο πάνω ράφι θα στα στείλω έναντι αδράς αμοιβής.
Xaτζηπαρτάλαρε, τέτοια πράγματα τα μοιράζει ο κόσμος σε όλους τους ενδιαφερόμενους, για να είμαστε βέβαιοι ότι δεν πρόκειται να χαθούν ποτέ. Στείλε τα πάραυτα με όποιονδήποτε τρόπο το ταχύτερο δυνατόν. Χθες κιόλας! Και μην διανοηθείς να μην μπορέσεις να τα βρεις ή να έχει χαλάσει το cd.. Ψάξε να βρεις ένα καλό καταφύγιο! :twisted:

pargyrak
04-06-04, 00:20
Xaτζηπαρτάλαρε, τέτοια πράγματα τα μοιράζει ο κόσμος σε όλους τους ενδιαφερόμενους, για να είμαστε βέβαιοι ότι δεν πρόκειται να χαθούν ποτέ. Στείλε τα πάραυτα με όποιονδήποτε τρόπο το ταχύτερο δυνατόν. Χθες κιόλας! Και μην διανοηθείς να μην μπορέσεις να τα βρεις ή να έχει χαλάσει το cd.. Ψάξε να βρεις ένα καλό καταφύγιο! :twisted:

Σκάσε τα βρήκα. Και φυσικά υπάρχουν και σε backup (dat)
Έπρεπε μόνο να θυμηθώ τα filenames....SKATAx.WAV όπου 0<x<3

Αναμένω την αμοιβή μου....

[email protected]

Edit: Άμα δεις και τι άλλο βρήκα...Φωτογραφίες δεκαετίας.
Μιχ μιχ αδύνατος (σχεδόν), Τσάπας λιώμα (τι νέο), το φαγητό στο ντουλάπι κλπ κλπ

ditheo
06-06-04, 22:16
Αν και μετά την τροπή που πήρε το θέμα με τις υπόλοιπες απαντήσεις εγώ έχω να πω τα εξής:

1) σε όλα τα filesharing προγράμματα τα αρχεία που διακινούνται υπεύθυνος δεν είναι αυτός που τα κατεβάζει και τα διατηρεί στον υπολογιστή του. πχ. εγώ κατέβασα μια ταινία από τον Wuser ο οποίος αγόρασε το dvd και το έβαλε στο σκληρό δίσκο του. Έρχεται η αστυνομία. ποιον θα πιάσει; Τον Wuser που έβαλε την ταινία; όχι γιατί την κα΄τεχει νόμιμα και μπορεί να την έχει back-up. Το πρόγραμμα που σχεδιάστηκε για υτόν τον λόγο;όχι γιατί η εταιρία θα ισχυριστεί πως το δημιούργησε για άλλους σκοπούς που είναι καθ'όλα νόμιμοι και την βγάζει καθαρή και αυτή. Και ο κακόμοιρος ο ditheo που ναι κατέβασε από τον Wuser μια ταινία την είδε αλλά δεν την έσβησε....και μέσα στον σκληρό του βρέθηκαν επίσης και άλλα προγράμματα, τραγούδια και πολλά που δεν τα έχει στην κατοχή του νόμιμα.... πάει μέσα λοιπόν ο ditheo.... ο Wuser συνεχίζει να γράφει τις αγορασμένες ταινίες του, τα προγράμματα συνεχίζουν να βγαίνουν,αλλά μόνο ο ditheo δεν θα είναι εδώ για να δει και άλλες ταινίες....

που θέλω να καταλήξω φυσικά όλοι καταλάβετε.

Φαντάζομαι πως στο καταστατικό του TWMN ή Α.Μ.Δ.Θ. πιο σωστά, θα αναφέρονται και στοχεία και έννοιες για το ασύρματο δίκτυο κτλ. κτλ.

όπως σε κάθε πρόγραμμα f/s , crack , serial που όλοι λίγο ή πολύ έχουμε κατεβάσει δεν βλέπουμε πως γράφει πως το τάδε crack έγινε για ερευνητικούς σκοπούς και μόνο. όπως κατεβάζουμε μια ταινία από ένα site δεν προειδοποιούμαστε για τις συνέπειες που πρόκειται να έχουμε απέναντι στον νόμο αν κατέχουμε παράνομα κάποια ταινία, παιχνίδι , τραγούδι κτλ. κτλ.

Καταλήγοντας θέλω να πω πως αφού είμαστε ένα δίκτυο στην ουσία και εγώ μπορώ και βλέπω τον Wuser που ανήκει σε κάποιο από τα τρία ή τέσσερα δίκτυα θα μορούσε να μπεί κάπου μια ασφαλιστική δικλείδα που θα διαφυλάσσει τους κατόχους των ΑΡ, ρούτερς , κτλ, κτλ και προειδοποιώντας τους χρήστες αυτούς για το τί μπορεί να συμβεί ή οτι αυτήν την στιγμή παραβαίνουν τον νόμο....

Αυτό μπορεί να γίνει με μια απλή φόρμα που να λέει ότι είναι οι ίδιοι υπεύθυνοι για το αποτέλεσμα των πράξεων τους.Από εκεί και πέρα έχει προειδοποιηθεί και μόνο αυτός είναι υπεύθυνος, ούτε ο κάτοχος του εξοπλισμού ούτε αυτό που προσφέρει το service....