PDA

Επιστροφή στο Forum : Νομος Θεσσαλονίκης Επέκταση ανατολικά - Ασπροβάλτα, Σταυρός

Sapo
06-07-06, 14:44
Χαιρεται απο το Σταυρό,

Στήνω εδώ με τα φιλαράκια μου ενα ασύρματο στο σταυρό και θα ήθελα να συνενοηθώ πρώτα με εσάς για την διευθυνσιοδότηση. Αυτή την στιγμή χρησιμοποιώ το sub 10.122.0.0 και δεν ξέρω αν χρησιμοποιείται πουθενά αλλού στον νομό.

Επίσης θα ήθελα να συζητήσουμε ενδεχόμενα VPN σύνδεσης μιας και απευθύας link δεν περναει από τα βουνά.

Maax
06-07-06, 16:17
Γειά σου Sapo
Στην Ασπροβάλτα θα στείσω κάποια στιγμή(όχι άμμεσα) έναν κόμβο, δυστυχώς το σπίτι βρίσκεται σε πλαγιά λόφου (παλιά Ασπροβάλτα) και δεν βλέπει προς Σταυρό.
Αυτό που θα κάνω σύντομα (περιμένω την ενεργοποίηση της ADSL 384) σε καμιά εβδομάδα υπολογίζω, να στείσω VPN με τον κόμβο μου στην Θεσσαλονίκη.
Το ip range 10.122.χχχ.χχχ που χρισιμοποιείται, ανήκει στην περιοχή Καλαμαριάς Θεσσαλονίκης, οπότε θα πρέπει να τα αλλάξετε.
Ας μας πούνε οι ποιό σχετικοί τι ip range θα χρησιμοποιήσει η περιοχή Σταυρός - Ασπροβάλτα.
Εγώ θα προτιμούσα το τελευταίο ip range της Θεσσαλονίκης 10.127.χχχ.χχχ

Steel
07-07-06, 15:22
Στο σημειο που θα στησουμε τον κομβο στην ασπροβαλτα,φαινεται ο σταυρος
Ειδικα το βραδυ φαινεται απ τα φωτα.Το θυμαμαι γιατι τα φωτα τα εβλεπα παλια και απ το μπαλκονι :wink:

CybOrg
07-07-06, 17:12
Γειά σας φίλτατοι, :)

{Λύπάμαι εκ' των προτέρων για το μακροσκελές thread} :oops:

Καθώς είναι η πρώτη μου φορά που postάρω εδώ στο forum θα ήθελα να κάνω μία εισαγωγή για το profil μου! :?

" Δεν εχω ασχολειθεί επαγγελματικά ή ερασιτεχνικά με τα Wlans/WiFi - αλλά ούτε και εκτενέστερα - παρά μόνο του οτι είμαι client σε ένα μικρό φιλικό συνοικιακό wlan. "

Αυτό το καλοκαίρι Θα ήθελα να επεκτείνω τις γνώσεις μου παράλληλα με τα HardWareικά σημεία είτε μπαίνοντας και στο ΤWMN έστω ώς client αλλα θα ήθελα να γίνω και AP -Καλύτερα-.

Πρίν κάποιο καιρό μόλις είδα στην περιοχή του Σταυρού -nodes- σκέφτηκα μήπως τελικα "τώρα" είναι ο καιρός δια μέσω της επαρχίας να μπώ ..στα της πόλεως.. 8)

Θα ήθελα να ενώσουμε, τις παρακάτω περιοχές { μόλις βρώ nodes ) προς το παρόν έχω βρεί τρία στον Σταυρό και ένα στα Νέα Κερδύλλια και τώρα τελευταία είδα το post για..απο Ασπροβάλτα - στην ευρυτερη περιοχή της Μακεδονίας/Δήμος Αγ. Γεωργίου/Ασπροβάλτα,Νέα Βρασνά - /Δήμος Ρεντίνας/Σταυρός -|- Ανατολικής Μακεδονίας/Σέρρες/Δήμος Αμφίπολης/Νέα Κερδύλλια..ίσως και προς Τούζλα μετά..( Παραλία Οφρυνίου)...και μετά "κάπως" με TWMN.

Να δημιουργήσουμε ενα τοπικό lan - wlan δηλ. μεταξύ μας όσοι μαζευτούμε.

Να γίνει δηλαδή : Σταυρός-Ασπροβάλτα, Ασπροβάλτα-Νέα Κερδύλλια, Νέα Κερδύλλια-(ίσως παραλία Οφρυνίου/Τούζλα )..και μακάρι να πάει λέγοντας.. :wink:

Σας ευχαριστώ,
CybOrg.

Sapo
10-07-06, 13:51
Όταν έρθετε από Ασπροβάλτα καμιά βόλτα πείτε να βρεθούμε να δούμε τι γίνεται..

Τώρα έχω μια ομνι της interline και ένα πιάτο που δεν το δουλεύω..
Η ομνι πάντως πιάνει όλο το Σταυρό, και μέχρι Ασπροβάλτα εκεί που είναι το Λύκειο στην παραλία..

Εσύ Cyborg στα Κερδύλλια μένεις?
Έρχομαι αρκετές φορές εκεί τα βραδυα για βόλτα.
Πως θα γίνει να σε πετύχω?

tireas
10-07-06, 14:05
Έχω τρείς κόμβους στο AWMN και σκοπεύω να στήσω ένα AP στην Τούζλα στο εξοχικό μου που είναι μπροστά στην θάλασσα και βλέπει Σταυρό, Ασπροβάλτα και Ν.Κερδ.

Καλό θα ήταν και κάποιο(α) λινκ.

Απο εξοπλισμό θα ανεβάσω routerboard532A, 64 με doughterboard και 4ς CM6, 3 πιάτα 80ρια με feeder σε Α ιδιοκατασκευής.

Θα είμαι τούζλα από τις 20 Ιουλίου μέχρι 10 Αυγούστου.

CybOrg
10-07-06, 15:47
Γειά σας και πάλι φίλοι μου!

Θα πρότεινα να κάνουμε κάποια συνάντηση για να τα μιλήσουμε εκτενέστερα - π.χ. στην Ασπροβάλτα, στις 22-23 το Σ/Κ. Περιμένω προτάσεις..!

Φιλικά,
CybOrg.

tireas
10-07-06, 17:52
Εκτος απροόπτου εγώ θα είμαι.
Να σημειώσω ακόμη οτι εάν βρεθούνε πάνω από 12 σταθεροί κόμβοι (χειμώνα - καλοκαίρι) στην περιοχή Σταυρός-Τούζλα τότε μπορούμε σχετικά εύκολα να εξασφαλίσουμε τούνελ με awmn μέσω ΕΕΤΤ. :wink:

Maax
10-07-06, 18:17
21-24/07 κατά 90% θα βρίσκομαι Ασπροβάλτα οπότε κανονίζουμε και βρισκόμαστε για μια φραπεδούμπα εκεί που σκάει το κύμα.
Το μόνο που εύχομαι είναι να βρεθεί πόρτα διαθέσιμη στο DSLAM (δικαιολογίες ΟΤΕ) για την ADSL και να ενεργοποιηθεί μέχρι να ανέβω Ασπροβάλτα.
Κατά πάσα πιθανότητα να ανέβει και ο Steel την μέρα της συνάντησης.

Maax
13-07-06, 13:16
Την Κυριακή 23/07 συνάντηση στην Ασπροβάλτα, για φραπεδούμπα-Μπύρα...........
πείτε ώρα και μέρος.

CybOrg
13-07-06, 14:46
Θα ήθελα να προτείνω καλύτερα Σάββατο 22/07/2006 ώρα 19:30~20:00 Ασπροβάλτα συνάντηση έξω απο τον ΟΤΕ.

...Διαφορετικά ίσως.... Κυριακή 23/07/2006 11:00 το πρωί(-πρωί) :) .

....και μετά κανονίζουμε.... ΤΙ και ΠΩΣ.. :)

Φιλικά,
CybOrg.

Maax
13-07-06, 15:10
Ok, δεν έχω κανένα πρόβλημα να γίνει η συνάντηση το Σάββατο 22/07/2006 και ώρα 19:30~20:00.
Στην Ασπροβάλτα συνάντηση έξω απο τον ΟΤΕ.

Το θέμα είναι οι υπόλοιποι μπορούν?

CybOrg
13-07-06, 17:01
Λοιπόν... ας πάρουμε τα πράματα ένα-ένα! :idea:

Πόσοι έμαστε που απαντήσαμε στο thread αυτό? 5 members?!!
Θα σκέφτούμε δηλαδή για μία συνάντηση των "5" !! :wink:
( CybOrg, Maax, tireas, Steel & Sapo )

1. CybOrg -> OK confirmed for 22/07/2006 .
2. Maax -> OK confirmed for 22/07/2006 .
3. tireas -> OK confirmed for 22/07/2006 ( Σύμφωνα με το Post : Mon Jul
10, 2006 9:05 pm "... Θα είμαι τούζλα από τις 20 Ιουλίου μέχρι
10 Αυγούστου" - Εάν συμφωνεί ο ίδιος - ).
4. Steel -> NOT confirmed yet.
5. Sapo -> NOT confirmed yet.
6. ...Κάποιος άλλος?!...

Περιμένω νέα σας !!
CybOrg.

Sapo
13-07-06, 19:21
Λοιπόν... ας πάρουμε τα πράματα ένα-ένα! :idea:

Πόσοι έμαστε που απαντήσαμε στο thread αυτό? 5 members?!!
Θα σκέφτούμε δηλαδή για μία συνάντηση των "5" !! :wink:
( CybOrg, Maax, tireas, Steel & Sapo )

5. Sapo -> NOT confirmed yet.
6. ...Κάποιος άλλος?!...

Περιμένω νέα σας !!
CybOrg.

Confirm και εγώ για 22/07, ότι ώρα προβλέπεται.

teoferes
13-07-06, 21:44
και σκεφτόμουν αν γίνεται τίποτα από Ασπροβάλτα μερια.....
Παιδιά είμαι μέσα και εγώ.....
Έχει ο πεθερός μου εξοχικό δίπλα στην κατασκήνωση Τσαφ τσουφ....
Αν παιρνάει κάποιος από εκεί.... το σπίτι εύκολα ξεχωρίζει...
Είναι σπίτι βαμένο πράσινο με άσπρο.....(χε χε χε)
Διαφωνώ με τον πεθερό μου για την χρωματική του επιλογή, αλλά δεν μπορώ να κάνω και τίποτα....
τες πα ....
Αν μπορώ να κάνω και εγώ τίποτα, πολύ ευχαρίστως...
Δεν μπορώ όμως να είμαι στην συνάντηση 22 ή 23 του μηνος, γιατί παίρνω άδεια....και φεύγω σ'αλλη γη σ'αλλα μέρη.
Όμως θα πάω αυτό το Σαββατοκύριακο να πάρω την οικογένεια πίσω στην Θεσσαλονίκη..
Αν θέλει κάνεις να βρεθούμε, πολύ ευχαρίστως.
τηλ. 6945 394507
Θοδωρής

CybOrg
20-07-06, 10:15
Λοιπόν έχουμε και ξαναλέμε απο τα 6 άτομα που ενδιαφερθήκαμε για την συνάντηση - στην Ασπροβάλτα αυτο το Σάββατο 22/07/2006 ( Μεθαύριο ) -
είμαστε "ΟΚ" για σίγουρα οι τρείς ( Sapo, Maax & CybOrg ) και ο τέταρτος ( tireas ) δέν ξέρουμε! Ο πέμπτος ( Steel ) εξαφανίστηκε??...Τέλος πάντον όποιος πιστός προσέλθει!!

5. Sapo -> OK confirmed for 22/07/2006 .
6. teoferes-> Κάποια άλλη φορά ( Σύμφωνα με το Posted: Fri Jul 14, 2006
4:44 am Post subject: χε χε χε " ... Δεν μπορώ όμως να
είμαι στην συνάντηση 22 ή 23 του μηνος, γιατί παίρνω άδεια
....και φεύγω σ'αλλη γη σ'αλλα μέρη. " )
7. ...Κάποιος άλλος?!...

Αυτά για την ώρα...
CybOrg.

CybOrg
20-07-06, 10:43
Γειά σου Sapo
Στην Ασπροβάλτα θα στείσω κάποια στιγμή(όχι άμμεσα) έναν κόμβο, δυστυχώς το σπίτι βρίσκεται σε πλαγιά λόφου (παλιά Ασπροβάλτα) και δεν βλέπει προς Σταυρό.
Αυτό που θα κάνω σύντομα (περιμένω την ενεργοποίηση της ADSL 384) σε καμιά εβδομάδα υπολογίζω, να στείσω VPN με τον κόμβο μου στην Θεσσαλονίκη.
Το ip range 10.122.χχχ.χχχ που χρισιμοποιείται, ανήκει στην περιοχή Καλαμαριάς Θεσσαλονίκης, οπότε θα πρέπει να τα αλλάξετε.
Ας μας πούνε οι ποιό σχετικοί τι ip range θα χρησιμοποιήσει η περιοχή Σταυρός - Ασπροβάλτα.
Εγώ θα προτιμούσα το τελευταίο ip range της Θεσσαλονίκης 10.127.χχχ.χχχ

Καλημέρα Maax,

Σύμφωνα με τις New IP Ranges που είχα λάβει στις 06/06/2006 απο τον Stargazer, o Σταυρός ανήκει στον Δήμο Ρεντίνας ( 10.124.xxx.xxx ) η Ασπροβάλτα ανήκει στον Δήμο Αγίου Γεωργίου ( 10.119.xxx.xxx ) ενώ δέν γνωρίζω για Νέα Κερδύλλια και Τούζλα. Ίσως καλή ιδέα είναι για αυτές τις περιοχές να βάλουμε απο τις Ελεύθερες Διευθύνσεις 10.126.xxx.xxx ~ 10.129.xxx.xxx . Αλλά επειδή δέν υπάρχει πολύ πληθυσμός ίσως δεν είναι καλή ιδέα τελικά να τις δεσμεύσουμε.

Φιλικά,
CybOrg.

Sapo
20-07-06, 11:50
Να πούμε πάλι οτι η ώρα της συνάντησης έξω από τον ΟΤΕ Ασπροβάλτας
22/07/2006 20:00

Εμένα θα με γνωρίσετε εύκολα,
Θα είμαι με κουστούμι και θα κρατάω ένα κοκκινο τριαντάφυλλο στο χέρι

Maax
20-07-06, 12:21
Καλημέρα Maax,

Σύμφωνα με τις New IP Ranges που είχα λάβει στις 06/06/2006 απο τον Stargazer, o Σταυρός ανήκει στον Δήμο Ρεντίνας ( 10.124.xxx.xxx ) η Ασπροβάλτα ανήκει στον Δήμο Αγίου Γεωργίου ( 10.119.xxx.xxx ) ενώ δέν γνωρίζω για Νέα Κερδύλλια και Τούζλα. Ίσως καλή ιδέα είναι για αυτές τις περιοχές να βάλουμε απο τις Ελεύθερες Διευθύνσεις 10.126.xxx.xxx ~ 10.129.xxx.xxx . Αλλά επειδή δέν υπάρχει πολύ πληθυσμός ίσως δεν είναι καλή ιδέα τελικά να τις δεσμεύσουμε.

Φιλικά,
CybOrg.ok, κανένα πρόβλημα η Ασπροβάλτα θα πάρει το 10.119.xxx.xxx

Maax
20-07-06, 12:25

Θα είμαι με κουστούμι και θα κρατάω ένα κοκκινο τριαντάφυλλο στο χέριοκ Γαμπρέ...... :P :P :P :P θα τα πούμε εκεί, φυσικά θα είμαι χύμα στο κύμα και με την ανάλογη ενδυμασία :lol: :lol:

psycoclan1
20-07-06, 12:32
Egw menw Triadi thelete na ginei k edw ena AP mipws???an thelete PM me gia leptomeries

Maax
20-07-06, 12:37
Egw menw Triadi thelete na ginei k edw ena AP mipws???an thelete PM me gia leptomeriesΤο Τριάδι τι σχέση έχει με την Ασπροβάλτα - Σταυρό - Κερδήλλια - Τούζλα ???

Θα συννενοηθείς με dalai - triabita - xrist22 που είναι στην Θέρμη Θεσσαλονίκης και φυσικά πόστ στην ανάλογη ενότητα.

CybOrg
20-07-06, 12:38

Θα είμαι με κουστούμι και θα κρατάω ένα κοκκινο τριαντάφυλλο στο χέρι

Εντάξει Λοιπόν! έκλεισε!! :) . Μάλλον θα υπάρχει μία πανδαισία ένδυσης...

psycoclan1
20-07-06, 13:01
aplws einai anatolika....:P
me ton triabita exw sinennoithei alla gia sindesi ws client

Sapo
20-07-06, 13:32
Καλημέρα Maax,

Φιλικά,
CybOrg.ok, κανένα πρόβλημα η Ασπροβάλτα θα πάρει το 10.119.xxx.xxx

Οπότε και εμείς στο Σταυρό με την σειρά μας να πάρουμε το 10.124.xxx.xxx?

Lewis
20-07-06, 13:35

για να μην χέζουμε ξένο topic, συνδέσου ως client, και αν σου αρέσει, συζητάμε για κόμβο στο Τριάδι...

σιγά-σιγά, γιαβάς-γιαβάς...
:lol:

pininfarina
20-07-06, 20:03
Xαιρετω το forum ειμαι νεος στη Πιατσα :D
ειμαι Κερδυλια και εκτος απροοπτου θα συμμετεχω στη μαζωξη που θα εχετε στην Ασπροβάλτα .Ειμαι πολλη niewbe στο σπορ των ασυρμάτων αλλα ολοι απο καπου ξεκιναν .
Θα χαρω να μπω κ γω στο κολπο και να κανουμε κατι δυνατο στη περιοχη :D

Ραντεβου το Σαββάτο :lol:

tireas
20-07-06, 20:15
Θα είμαι στην μάζωξη.
Στείλτε κανένα κινητό με ΡΜ μην αργήσω για να σας βρω.
Καλύτερα θα ήταν να μαζευόμασταν σε καφετερία ώστε αν αργήσει κάποιος να μας βρει. Εγώ δεν έχω να προτείνω γιατί δεν ξέρω από Ασπροβάλτα.

Μια και έρχομαι από Αθήνα θέλει κανείς CM6 από NC με 24ευρώ;

orestoubas
20-07-06, 22:02
kala akomi de synde8ikes esy?
ΥΓ. Κοιτάχτε να κατεβείτε νοτιοδυτικά, να γίνει κατι με χαλκιδική, να έχω κατι να βάλω στο forum :p Δύσκολο να δούμε Θεσσαλονίκη απο δυτικά, αλλά ποτέ δεν ξέρεις... Αντε, καλή επιτυχία στις δοκιμές σας, και σας εύχομαι να πιάσετε καλές ταχύτητες, σταθερά λινκ, μικρά πινγκ, και φυσικα κaλό εξοπλισμό :D

CybOrg
21-07-06, 13:42
Upataded NewsList

3. tireas -> OK confirmed for 22/07/2006 .
5. Sapo -> OK confirmed for 22/07/2006 .
6. teoferes -> Κάποια άλλη φορά .
7. pininfarina -> OK confirmed for 22/07/2006 .
8. ...Κάποιος άλλος?!...

Μία μέρα και κάτι για το Meeting - Ασπροβάλτας,
CybOrg.

CybOrg
21-07-06, 14:10
kala akomi de synde8ikes esy?
ΥΓ. Κοιτάχτε να κατεβείτε νοτιοδυτικά, να γίνει κατι με χαλκιδική, να έχω κατι να βάλω στο forum :p Δύσκολο να δούμε Θεσσαλονίκη απο δυτικά, αλλά ποτέ δεν ξέρεις... Αντε, καλή επιτυχία στις δοκιμές σας, και σας εύχομαι να πιάσετε καλές ταχύτητες, σταθερά λινκ, μικρά πινγκ, και φυσικα κaλό εξοπλισμό :D

Φίλε orestoubas,

Νομίζω για να κάνουμε κάτι με Χαλκιδική ( για να συνδεθούμε μέσω εσού )εκτός απο τον Σταυρό όπου μας δυσκολεύουν κάποια βουνά ! καλό θα ήταν εάν υπήρχε κάποιος/οι στα μέρη της Μαδύτου ή καλύτερα Νέας Απολλώνιας. Απο εκεί και πέρα σταδιακά εάν υπάρχουν άλλοι... ( εάν δεν σκεφτούμε και μήν ξεχνάμε την δυσκολία/Αποκλεισμό των λόφων και βουνών ) .

Αυτά...νομίζω,
CybOrg.

teoferes
04-08-06, 22:11
Γεια σας παιδιά.
Τι έγινε με τον καφέ;
Τι είπατε; τι αποφάσεις πήρατε;
Έτσι ενημερωτικά σας λέω ότι διαθέτω εξωπλισμό για scan.
Αυτά για την ώρα..

parpen
05-08-06, 10:04
Για χαρά και από εμένα.Δεν έχω καμιά σχέση με την περιοχή (πέραν ότι έχω έρθει κάμποσες φορές) και πραγματικά χαιρετίζω την προσπάθειά σας.
Το post μου έχει να κάνει για τις Ip και μόνο.
Απλά να ενημερώσω ότι τα Νέα Κερδύλια ανήκουν στο νομό Σερρών ενώ η Τούζλα στον νομό Καβάλας.Άρα ίσως εκεί πρέπει να μπουν ip από τις κλάσσεις που έχουν αποδοθεί στους νομούς αυτούς.
Σε ότι αφορά την Καβάλα , εμείς έχουμε δύο b-class
10.160.χχχ.χχχ
10.161.χχχ.χχχ
Είπαμε να χρησιμοποιήσουμε την πρώτη για την πόλη και την δεύτερη για τον νομό.
Άρα μπορείτε για την τούζλα να χρησιμοποιήσετε οποιαδήποτε από την 10.161.χχχ.χχχ
Θα πρότινα να πιάσετε μια ακραία (εφόσον η Τούζλα είναι η τελευταία περιοχή στα δυτικά). Για παράδειγμα 10.161.254.χχχ είναι καλή επιλογή.

Καλή επιτυχία στις προσπάθειές σας...

Sapo
06-08-06, 06:12
Το meeting εγινε με επιτυχια.

Η κατασταση εχει ως εξης:
Μεχρι τωρα ειμαστε εγω (Σταυρος)
o maax (Ασπροβαλτα)
ο cyborg (Κερδυλλια)
και ο tireas (Τουζλα - παραλια Οφρυνιου)

Εγω εχω ετοιμο κομβο με ΑΡ στα 2,4Ghz για την περιοχη του Σταυρου
(οποιος ερθει για μπανιο στην παραλια απεναντι απο το λιμανι θα με πιασει)
Τωρα στηνω ενα mikrotik για να γινει link με τουζλα ή κερδυλλια
(Τον maax δεν τον πιανω γιατι εχει ενα βουνο μπροστα).

maax ρωτησα στον δημο μας και στο δημο αγιου γεωργιου και δεν ξερει κανεις τπτ για τις κεραιες εκει πανω. θα παω αυτες τις μερες με το αυτοκινητο να δω απο κοντα.

Ηδη εχω βαλει στο ΑΡ μου το sub 10.124.x.x

parpen εσυ απο που εισαι? καβαλα? Μπας και εχετε κανα link με
παγγαιο εκει πανω να περασουμε απο την αλλη μερια? (Αν υπαρχει θα
βλεπουμε Σερρες-Δραμα-Καβαλα και με πολυ ζορι χορτιατη)

teoferes εσυ απο που εισαι? εισαι εδω αυτον τον καιρο?
ΤΙ εξοπλισμο εχεις?

Sapo
08-08-06, 18:13
Παρακάτω παραθέτω τα πιθανά links που μπορουν να γίνουν (απο το Radio Mobile, 5GHz - 0,01W), καθως και οποιες αλλες λεπτομερειες (αποστασεις κτλ)

Τα στιγματα είναι ακριβώς (εκτός απο του Tirea που δεν ξερω που μενει στην Τουζλα)

teoferes
09-08-06, 02:04
Γεια σας και πάλι.
Sapo μένω και εργάζομαι Θεσσαλονίκη.
Στην Τούζλα έχει εξοχικό ο πεθερός μου.
Είναι στην περιοχή της κατασκήνωσης Τσαφ Τσουφ.
Είμαι ήδη συνδεμένος με το ασύρματο Θεσσαλονίκης.
Για σκανάρισμα έχω ένα φορητό μια κάρτα senao κατοστάρα και μια Στέλλα 19αρα.
Το Σαββατοκύριακο 12 και 13 Αυγούστου θα είμαι στην Τούζλα.
Αν θες βρισκόμαστε.
Εχεις υπηρεσία αυτόματης απόδοσης ip;
Αλλιώς δώσε ip κτλ.
Μόλις πάω θα αρχίσω το σκανάρισμα.
6945 394507
Αυτά για την ώρα....
Τα λέμε...

Sapo
09-08-06, 03:31
Εχω το GS σε 802.11b, και DHCP, αλλα είναι με Omni 9db.
Αν με πιασεις θα ειναι απο της ασπροβαλτας και πιο κοντα (με το wifi του φορητου μου, αλλα αμα λες οτι εχεις την stella μπορει να με πιασεις.)

Αν ειμαι Σταυρο θα περασω μια βολτα απο εκει.

Maax
09-08-06, 19:23
Αν όλα πάνε καλά και ως το βράδυ του Σαββάτο 12/8 θα δουλεύει το ΑΡ twmn::asprovalta και θα έχει και σύνδεση vpn με Θεσσαλονίκη.

Δείτε και στο λίνκ μία πανοραμική φωτογραφία που έφτιαξα στα γρήγορα
φωτό (http://www.salonika.net.gr/asprovalta.jpg) (απο Ιντερνετ)
φωτό (http://10.122.3.65/asprovalta.jpg) (απο ασύρματο)

Τα στίγματα είναι
Ασπροβάλτα 40,73875 - 23,69703
Ν. Κερδήλλια 40,7921 - 23,8421 (16 χλμ οδικώς απο Ασπροβάλτα)
Τούζλα 40,7644 - 23,9024 (28 χλμ οδικώς απο Ασπροβάλτα και 12 χλμ με Ν. Κερδήλλια)

Το στίγμα στα Ν. Κερδήλλια είναι πάνω στον παλιό κεντρικό δρόμο και στο βενζινάδικο BP
Το στίγμα της Τούζλας είναι στην παραλία κοντά σε ένα πάρκινγκ που έχει εκεί.

EDIT:
Sapo θα προσπαθήσω να σκαννάρω απο το σπίτι για το ΑΡ σου, σηκώνοντας την κεραία 1-2 μέτρα ποιό ψηλά μήπως και καταφέρω να σε πιάσω.

teoferes
10-08-06, 00:07
Maax γεια.
Το Σαββάτο αναιβένω Τούζλα.
Από ότι είδα την πανοραμική σου, μάλλον έχουμε οπτική επαφή.
Θα ψάξω να σε βρω όταν θα σκανάρω.
Επίσης αν θες βοήθεια .... κάνω μια στάση να σε βοηθήσω.
Θα ψάξω και τον Sapo...
Αυτά για την ώρα.
teoferes

Sapo
10-08-06, 14:56
Παντως χθες βραδυ που δοκιμασα απο τα σχολεια της Ασπροβαλτας
(εκει που εχει μια μεγαλη ευθύα για dragster :)) )
επιανε το δικο μου, αλλα δεν ηταν σταθερο το link.
(Με την ενσωματωμένη κεραία του φορητου παντα)

Αμα βαλεις καμια μεγαλη θα με πιασεις σίγουρα.
Στα ποσα mw να την βαλω? μην γινουμε και Xmen

Maax
10-08-06, 15:58
Όσο παίζει και τώρα το ΑΡ σου, μην του ανεβάσεις ισχύ.
Το πιθανότερο είναι να κάνω δοκιμή με μια 15db grid PW εκτός κι αν βρώ μια μεγαλύτερη.

Το Σαββάτο δεν θα κάτσω πολύ, θα ανέβω κατά τις 11-12 η ώρα και θα την κάνω κατά τις 20:30 με 21:00 η ώρα

Sapo
10-08-06, 18:04
Ναι παιζει ετσι γιατι το ανοιξα στα 84mw.
Δε μπορω να πω, μια χαρα τα παει, αλλα πολλα δεν ειναι για 24/7 πανω απο το κεφαλι μου??

viper
12-08-06, 13:49
Εγώ Βρίσκομαι σε σημείο που βλέπω Σταυρο, αλλα και το μεγαλύτερο μέρος του κόλπου.
Αυτό γιατί η θέση μου έιναι στο κάμπιγκ του ΕΟΤ λίγο πιο κάτω από την νέα εθνική (σχέτικά ψηλά).
Αν θέλετε είμαι διατεθιμένος για NODE.

Viper

Maax
12-08-06, 22:58
Σήμερα μπήκε σε λειτουργία το AP twmn::asprovalta και εκπέμπει στο κανάλι 6 και καλύπτει την περιοχή απο τα ΚΑΑΥ(έτσι δεν γράφεται?) έως και όλο τον κόλπο που βρίσκεται μπροστά απο το μοναστήρι Λυδία.

Viper εσυ λογικά θα μπορείς να συνδεθείς, το AP βρίσκεται στο ύψωμα λίγο πρίν απο την εκκλησία του Αγίου Σπυρίδωνα στον δρόμο προς τον Άγιο Γεώργιο, περιοχή Παλιάς Ασπροβάλτας

Ο κόμβος αποτελείται απο ένα ταρατσοpc με 3 interfaces : 1 AP Senao mPCI και 2 Atheros mPCI CM6 a/b/g για τα bblink
Έχει τοποθετηθεί μία Sector 9 db 120° για το AP και αναμένονται 2 κεραίες για τα bblink τα οποία θα τοποθετηθούν όταν βρεθούν τα άλλα άκρα.

Επίσης υπάρχει διασύνδεση του κόμβου μέσω VPN με Θεσσαλονίκη με ADSL 384/128.

Παρακαλώ τσεκάρετε το AP μήπως και χρειαστεί καμιά ρύθμιση κλίσης ή να αφαιρεθεί η κλίση που βάλαμε στην κεραία γιατί δεν προλάβαμε να το τσεκάρουμε έπρεπε να επιστρέψουμε πίσω Θεσσαλονίκη.

EDIT:
Πρίν απο λίγο έπιασα και clients που συνδέθηκαν στο AP :)

Sapo
16-08-06, 19:43
Viper εισαι μονιμος κατοικος?

εισαι τωρα εδω στην περιοχη, αμα ειναι να συναντηθουμε να μας πεις που μενεις
για να δουμε τι μπορουμε να κανουμε.

maax σημερα θα ειμαι ασπροβαλτα να μετρησω το δικο σου.
routing κανει στην θεσσαλονικη?

Maax
17-08-06, 01:44
Sapo ναι τώρα κάνει σωστά, είχα βάλει λάθος ip DNS και γι αυτό το απόγευμα δεν μπορούσες να δεις το forum http://www.twmn.

viper
17-08-06, 10:15
Sapo δεν έιμαι μονιμος κάτοικος,
Οταν ερθω ασπροβάλτα θα σου στείλω pm να βρεθούμε.

viper.

teoferes
17-08-06, 13:00
maax o ένας ο client που είδες, είμαι εγω.(vicky)
ολα καλα. συνδέθηκα κατεβασα mp3 ο epop συνδέθηκε κανονικά...
εσύ πως με είδες;
είχα καλό σήμα;΄
Σκέφτομαι μήπως στήσω και εγώ κόμβο. Φυσικά θέλω υποστήριξη γιατί οι γνώσεις μου δεν είναι και πολλές.
Πάντως υπάρχει ο χώρος και υπάρχει η διάθεση...

αυτά για την ώρα
teoferes

Maax
17-08-06, 15:42
teoferes το σήμα σου δεν ήταν καλό, έπαιζε μεταξύ -88 με -92, αλλά όπως είδα η κεραία που χρησιμοποίησες ήταν 19 η 21 db η οποία είναι μικρή για την απόσταση που υπάρχει μεταξύ μας..
Στην Τούζλα ήταν να στήσει ο tireas απο το AWMN και δεν γνωρίζω σε ποιά φάση είναι, αν έχετε κάποια απόσταση μεταξύ σας, στείσε και εσύ και κάντε μεταξύ σας bblink ή όποιος προλάβει και στήσει.
Εγώ είμαι έτοιμος και αναμένω για την ολκλήρωση των bblinks.

Υποστήριξη θα υπάρχει, πιστεύω απο όλους μας.

Maax
25-08-06, 23:55
Μερικές φωτογραφίες απο τον κόμβο twmn::asprovalta

Maax
25-08-06, 23:56
Και μια τελευταία

CybOrg
29-08-06, 01:17
Hello..again, ppl outhere!!

Έλλειψα αρκετό διάστημα απο το meeting που είχε γίνει στην Ασπροβάλτα μέχρι να ξαναpostάρω , εδώ! - Πέρασα υπέροχα.

Έχουμε και λέμε...οτι πολύ καλή δουλειά έχει γίνει απο τον Maax ! Ο φίλος μας ο tireas μας είχε πεί οτι κάτι είχε κάνει , αλλα έχουμε καιρό να ακούσουμε νέα του,
Ο teoferes έκανε εύλογη προσπάθεια όπως και ο Sapo, σχετικά με την σύνδεση του τοπικού δικτύου της περιοχής' και ο μόνος που μένει είμαι εγώ, που απλά χρειάζομαι ένα ΤαρατσοPC για να το εξοπλίσω με το υπόλοιπο Hardwareικό μέρος!...και πιστεύω μένει μιά τελευταία συνάντηση/συνενόηση για τα bblink μας!

Φιλικά,
CybOrg.

Spyro
30-08-06, 15:01
Χαίρετε! Τελευταία που είμουν στον Άνω Σταυρό (περίπου στο ύψος της εκκλησίας, αλλά απέναντι μεριά και αρκετά μέσα) έπιασα με το lap το Saponet. Δυστυχώς όμως δε κατάφερα να συνδεθώ. Το netstumbler έλεγε -72 με -84 κάνοντας μια βόλτα στη γειτονιά. Δε συνδεόταν με τπτ όμως. Βεβαία η κεραία από το λαπτόπι μου δεν είναι και από τις καλύτερες, οπότε προφανώς δεν με έπιανε ο κόμβος... Αυτά προς πληροφόρησην! Καλή συνέχεια με την προσπάθειά σας πάντως.

Sapo
30-08-06, 16:45
Spyro η δική μου omni ηταν, μια Interline 9dbi, που την εχω σπιτι μου, που ειναι 100μ απο το λιμανι. Την εχω πιασει απο το εκλησακι του προφητη Ηλια στο βουνο τερμα, αλλα πρεπει να εχεις καλη κεραια για να συνδεθεις απο εκει.

Παντως εχει free internet, δεν εχει κλειδωμα...

Spyro
30-08-06, 17:28
Καλή φάση! Δηλαδή απτην πλατεία πρέπει να πιάνεις καλά... ΟΚ εγώ μάλλον του χρόνου θα βρεθώ ξανά από εκεί, οπότε εύχομαι να έχεις και bblinkia!

stergios
10-10-06, 21:51
Απο το σπιτι μου που ειναι πιο κατω απο την εκκλησια του Ανω Σταυρου στο υψος των καλωδιων υψηλης τασης, απο τη σοφιτα με απλη καρτα δικτυου εξωτερικη επιανα το saponet με free internet. Εδω και καποιο καιρο ενω πιανω δικτυο δεν εχει free internet.βεβαια το δοκιμαζω μια φορα το μηνα που παω Σταυρο.Το σαβ/κο (14-15/10/2006) θα ειμαι Σταυρο λογω εκλογων, οποιος θελει συναντηση ας στειλει μηνυμα.

Sapo
11-10-06, 16:59
Stergio kanw dokimes twra. Se ligo kairo anebazw stin taratsa to Mikrotiki gia na exoume kalyteri apodosi.

Opou nanai 8a synde8ei kai o Saponet::tokobe panw mou.

koita gia pm

CybOrg
15-11-06, 11:00
Καλημέρα σας συνforumήτισες/-μήτες και λοιποί αναγνώστες αυτού του forum/thread/post!

...Σε λίγο καιρό διαστήματος χρόνου λίγων εβδομάδων θα γίνει η Ασύρματη Διασύνδεση της περιοχής των Νέων Κερδυλλίων και του Σταυρού στα 5GHz !! - Μόλις ολοκληρωθούν όλες οι απαραίτητες διαδικασίες για το bbLink , θα σταλούν ενημερώσεις/πληροφορίες με post σε αυτό thread, και ένα νέο thread αντίστοιχα για τους κόμβoυς όπου θα κάνουν την διασύνδεση στα " νέα των κόμβων " και στο " 5GHz " .

Φιλικά,
CybOrg.

valantis
04-07-07, 01:59
Στο Wind προστέθηκε ο κόμβος Touzla (#1548).
Λόγω ανάλυσης είναι στο περίπου...

tefiatros
04-07-07, 02:29
ενδιαφέρων !!!

panisxiros
05-07-07, 10:40
Καλημέρα σας συνforumήτισες/-μήτες και λοιποί αναγνώστες αυτού του forum/thread/post!

...Σε λίγο καιρό διαστήματος χρόνου λίγων εβδομάδων θα γίνει η Ασύρματη Διασύνδεση της περιοχής των Νέων Κερδυλλίων και του Σταυρού στα 5GHz !! - Μόλις ολοκληρωθούν όλες οι απαραίτητες διαδικασίες για το bbLink , θα σταλούν ενημερώσεις/πληροφορίες με post σε αυτό thread, και ένα νέο thread αντίστοιχα για τους κόμβoυς όπου θα κάνουν την διασύνδεση στα " νέα των κόμβων " και στο " 5GHz " .

Φιλικά,
CybOrg.

sta kerdilia pou 8a ine o komvos...? ...8a ine original...me omni..?>:p

teoferes
05-07-07, 14:49
Ακόμη δεν έχει τίποτα... στα Κερδύλια....
Απλως του είχα πει να βάλει ένα Linksys σε AP με μία grid προς Παραλία Ορφανίου, για να μπορέσω να σκανάρω.....
Δεν μπόρεσα όμως να τον βρω στο σκανάρισμα.
Όχι αυτό το Σαββατο ... το επόμενο αναβάζω ένα ταρατσο Pc στην Παραλία Ορφανίου.
Θα προσπαθήσω να κάνω bbLink με Ασπροβάλτα στα 5Ghz.
Θα προσπαθήσω πάλι να σκανάρω προς Κερδύλια
Αυτά από την μεριά μου....

panisxiros
05-07-07, 14:53
...pios ine autos apo kerdilia...!!tespa ama xriastis kati kerdilia pes mou..iparxi spiti eki...xixiix!

CybOrg
05-07-07, 14:55
...pios ine autos apo kerdilia...!!tespa ama xriastis kati kerdilia pes mou..iparxi spiti eki...xixiix!

..it's me ! CybOrg εδώ... ..μα καλά προς τα που? είναι το σπίτι? Εάν θές PM me..

panisxiros
05-07-07, 15:03
ok pm...

Maax
07-07-07, 16:07
Σήμερα το απόγευμα και όταν ψιλοπέσει ο ήλιος θα κλείσει για καμιά ώρα ο κόμβος twmn::asprovalta γιατί θα αλλάξω το feeder απο την 24αρα Grid για να παίξει στα 5 GHz και θα το βάλω να παίζει σαν ap με κατεύθυνση στο περίπου προς Τούζλα για τα σκανναρίσματα σας.

teoferes
21-04-08, 01:53
Ειπά να επαναφέρω το θέμα αυτό, μιας και ο κόμβος teorfani στο Ορφάνι είναι ενεργος και πάλι.
Υπάρχει κανένας ενδιαφέρομενος για bblink;

Sapo
23-04-08, 00:42
εγω ενδιαφέρομαι, αν και ειμαι λίγο μακρια. εχεις κάτι στα 5 να δούμε?
εγω δεν έχω αλλά είμαι έτοιμος να πάρω ($$).

teoferes
23-04-08, 00:54
ο κόμβος είναι ακόμη ενεργός.
υπάρχει Ap οπότε μπορείς να σκανάρεις.
αν και όσες φορές σκανάρισα προς την μεριά σου δεν έποιασα τίποτα.
το σαββατο το απόγευμα θα πάω προς τα εκεί.

CybOrg
24-04-08, 11:17
Λοιπόν παίδες..!! Θα βρίσκομαι στην Περιοχή μας απο αύριο το πρωί Πρότα Ο Θεός!!!!! Ακούστε να μαζευτούμε καμιά μέρα..απο αυτές.. ΕΑΝ μπορέσουμε είναι και Πασχαλιά γι'αυτό καταλαβαίνω δύσκολα λίγο..! Αλλά teoferes, Sapo , panisxiros & Maax ! Εάν είναι θα επικοινωνίσουμε έστω και για Καλή Ανάσταση!!!.. Στους υπόλοιπους συμforumίτες εύχομαι καλό Πάσχα!!!

ekazat
08-05-08, 11:24
Το ήμισυ του link Δράμα-Θεσσαλονίκη είναι γεγονός.Το link είναι 63km, με 1-2ms ping και bandwidth 30-31Mbps both ways (50-60Mbps one way).Πλέον μένει το δεύτερο κομμάτι του link 49Km το οποίο υποθέτουμε ότι θα είναι πιο εύκολο μιας και είναι πιο κοντά.
Ο ενδιάμεσος κόμβος βρίσκεται στον Δήμο Αρέθουσας στο Γιαννίτσι(http://wind.dwn.gr/?page=nodes&node=119020). Υπάρχει οπτική επαφή με Ασπροβάλτα και Ορφάνι και υπάρχουν θέσεις για link με αυτές τις περιοχές.
Μόλις ολοκληρωθεί θα έχουμε πλέον ασύρματα συνδεδεμένα τα δίκτυα των νομών Δράμας, Καβάλας και Θεσσαλονίκης με πολύ ικανοποιητικές ταχύτητες και όχι μέσω VPN και των περιορισμένων ταχυτήτων των aDSL.
Αν υπάρχουν ενδιαφερόμενοι ας ενημερώσουν(http://www.dwn.gr). Οι προοπτικές επέκτασης είναι πλέον μεγάλες.

toadstul
08-05-08, 13:30
Το ήμισυ του link Δράμα-Θεσσαλονίκη είναι γεγονός.Το link είναι 63km, με 1-2ms ping και bandwidth 30-31Mbps both ways (50-60Mbps one way).Πλέον μένει το δεύτερο κομμάτι του link 49Km το οποίο υποθέτουμε ότι θα είναι πιο εύκολο μιας και είναι πιο κοντά.
Ο ενδιάμεσος κόμβος βρίσκεται στον Δήμο Αρέθουσας στο Γιαννίτσι(http://wind.dwn.gr/?page=nodes&node=119020). Υπάρχει οπτική επαφή με Ασπροβάλτα και Ορφάνι και υπάρχουν θέσεις για link με αυτές τις περιοχές.
Μόλις ολοκληρωθεί θα έχουμε πλέον ασύρματα συνδεδεμένα τα δίκτυα των νομών Δράμας, Καβάλας και Θεσσαλονίκης με πολύ ικανοποιητικές ταχύτητες και όχι μέσω VPN και των περιορισμένων ταχυτήτων των aDSL.
Αν υπάρχουν ενδιαφερόμενοι ας ενημερώσουν(http://www.dwn.gr). Οι προοπτικές επέκτασης είναι πλέον μεγάλες.

θα μπορούσες να μας πεις τη κάρτες ασύρματες και κεραίες έχετε χρησιμοποιήσει για να βγει το λινκ(γενικά δυο λόγια για τα υλικά)?
Συγχαρητήρια!!!

orion
08-05-08, 13:45
Good work guys!

teoferes
08-05-08, 20:06
Εγώ είμαι μέσα....
Για Παραλία Ορφανίου...
Εχω υλικά, κεραίες, όρεξη.....
Βεβαία αυτή την στιγμή είναι down ο κόμβος γιατί κάηκε ο υπολογιστής.
Εχω ήδη ετοιμάσει τον αντικαταστάτη του.
Σκεφτόμουν να πάω το Σαββατοκύριακό αυτό να το ανεβάσω στο Ορφάνι.
Αυτά...

ekazat
08-05-08, 20:40
θα μπορούσες να μας πεις τη κάρτες ασύρματες και κεραίες έχετε χρησιμοποιήσει για να βγει το λινκ(γενικά δυο λόγια για τα υλικά)?
Συγχαρητήρια!!!
Οι κάρτες είναι Ubiquiti στα 5GHz και 400mv.Χρησιμοποιήσαμε αυτές για την περίπτωση που θα χρειαζόταν να ανεβάσουμε την ισχύ.Παρόλα αυτά οι κάρτες χρειάστηκε να παίξουν περίπου στα 50mv κάτι που σημαίνει ότι θα έπαιζαν και CM9.Από την μία μεριά πιάτο δορυφορικό 1,20 και από την αλλη πιάτο δορυφορικό 80αρι.Feeder Interline 5GHz και στις δυο μεριές.Καλώδια LMR400.

ekazat
08-05-08, 20:43
Εγώ είμαι μέσα....
Για Παραλία Ορφανίου...
Εχω υλικά, κεραίες, όρεξη.....
Βεβαία αυτή την στιγμή είναι down ο κόμβος γιατί κάηκε ο υπολογιστής.
Εχω ήδη ετοιμάσει τον αντικαταστάτη του.
Σκεφτόμουν να πάω το Σαββατοκύριακό αυτό να το ανεβάσω στο Ορφάνι.
Αυτά...
Δεν είμαι σίγουρος για το αν υπάρχει ορατότητα προς Ορφάνι.Παρόλα αυτά νομίζω ότι θα ήταν πιο ευκολη μια σύνδεση με Ασπροβάλτα.Αν θυμάμαι καλά υπήρχε μια σύνδεση Ορφάνι-Ασπροβάλτα.

teoferes
08-05-08, 20:50
Ασπροβάλτα είναι
twmn::asprovalta (#986)
Αν υπάρχει οπτική επαφή σίγουρα πρέπει να γίνει με Ασπροβάλτα.
Αν δεν υπάρχει οπτική επαφή με Ασπροβάλτα και υπάρχει με Ορφάνι τότε να δοκιμάσουμε με Ορφάνι.
teorfani (#982)
Επίσης υπάρχουν ενδιαφερόμενοι και για Ροδολίβος και Νέα Ζίχνη...
Πιθανόν να ποστάρουνε αργότερα...

geo_stef
08-05-08, 21:24
μπραβο παιδια "σιδερενια" να βγουν τα λινκ. Και αντε το καλοκαιρι επεκταση δυτικα πιερια μερια με εναν κομβο στο κιτροσ και μαλλον με εναν αλλο στο λιτοχωρο και μετα κατερινη. βεβαια αυτο θα γινει αμα παρω το advanced στα αγγλικα που δινω το αλλο σαββατοκυριακο και τα αποτελεσματα βγαινουν τον αυγουστο. ετοιμαστητε τον 15αυυγουστο να τον περασουμε στισ ταρατσεσ μασ.

xakou
09-05-08, 11:02
Ασπροβάλτα είναι
twmn::asprovalta (#986)
Αν υπάρχει οπτική επαφή σίγουρα πρέπει να γίνει με Ασπροβάλτα.
Αν δεν υπάρχει οπτική επαφή με Ασπροβάλτα και υπάρχει με Ορφάνι τότε να δοκιμάσουμε με Ορφάνι.
teorfani (#982)
Επίσης υπάρχουν ενδιαφερόμενοι και για Ροδολίβος και Νέα Ζίχνη...
Πιθανόν να ποστάρουνε αργότερα...

Νέα Ζίχνη εγώ!
Θα περάσω στο επόμενο ΣΚ που θα πάω στο στίγμα (ακριβώς με το gps) στο wind

panisxiros
10-05-08, 03:41
Οι κάρτες είναι Ubiquiti στα 5GHz και 400mv.Χρησιμοποιήσαμε αυτές για την περίπτωση που θα χρειαζόταν να ανεβάσουμε την ισχύ.Παρόλα αυτά οι κάρτες χρειάστηκε να παίξουν περίπου στα 50mv κάτι που σημαίνει ότι θα έπαιζαν και CM9.Από την μία μεριά πιάτο δορυφορικό 1,20 και από την αλλη πιάτο δορυφορικό 80αρι.Feeder Interline 5GHz και στις δυο μεριές.Καλώδια LMR400.

αααααααα ετσι πες τα εδω...
ειμαι συμφητητης με τον αλεξανδρο και μου το ελεγε οτι βγαλατε το λινκ..και μου λεει με απλα 80αρια πιατα...ωστε απο τη μια πλευρα εχει 1,20...ωραια..

καλοριζικο το λινκ..και ελπιζω να κανετε και τα αλλα 2 που μου ειπε ο αλεξ.

αμα αυριο συνδεση επιτελους ο σιδερης το καλωδιο...θα εχουμε και την ενωση..ημαθια-θεσσαλονικη...ενα καλωδιο μονο θελει να βαλει τπτ αλλο...αλλα . . . .

οποτε μετα στην ουσια εχει δικτυωθει η κεντρικη μακεδονια..ασυρματα..

geo_stef
10-05-08, 18:53
@ panisxiros

εχω μια ιδεα να δημιουργηθει ενα κεντρικο wind που να μπουν οι κεντρικοι κομβοι!!!

panisxiros
12-05-08, 17:17
@ panisxiros

εχω μια ιδεα να δημιουργηθει ενα κεντρικο wind που να μπουν οι κεντρικοι κομβοι!!!
καλη η ιδεα σου...
το θεμα ειναι οτι ειδικα στη σαλονικη..τα ατομα που ξερουν..δεν μιλανε..ενω ξερουν να καουν πολλα...δεν μεταβιβαζουν τις γνωσεις τους..
βεβαια υπαρχουν και εξαιρεσεις...ο βεγκας ας πουμε..αλλα ενταξει..δεν μπορει να τα ξερει ολα..ουτε να τον ζαλιζω συνεχεια..παντως μας εδιξε το κολπο για καλα..μακρινα λινκ..

το wind κτλ..ειναι θεμα software..prog κτλ.. και οσοι ξερουν ..τα ξερουν μονο αυτοι..

ekazat
30-06-08, 12:03
Το Σαββάτο που μας πέρασε πραγματοποιήθηκε και το link Γιαννίτσι-Χορτιάτης(http://wind.dwn.gr/?page=nodes&node=119020 , http://wind.dwn.gr/?page=nodes&node=124245).Με συντονισμένες ενέργειες το μεσημέρι του Σαββάτου ξεκίνησαν μια ομάδα από Δράμα για το Γιαννίτσι και μια ομάδα απο Θεσσαλονίκη για Χορτιάτη.Μετά από πολλές ώρες προσπαθειών και επίλυση των προβλημάτων και από τις δυο μεριές λίγο πριν τις δώδεκα το βράδυ έγινε η πρώτη ένωση των κόμβων.Έπειτα ακολούθησε κεντράρισμα για το καλύτερο αποτέλεσμα.Η ομάδα του χορτιάτη αντιμετόπισε πρόβλημα με τα μαγνητικά πεδία και αναγκάστηκε να αλλάξει την θέση του μηχανήματος για να δουλέψει σωστά.Από Χορτιάτη προσωρινά χρησιμοποιήθηκε Grid κεραία για να γίνει το κεντράρισμα η οποία βέβαια θα αλλαχτεί με πιάτο για να επιτευθεί το μέγιστο αποτέλεσμα, καθώς και θα γίνει και το τελευταίο κομμάτι του link(χορτιάτης-Θεσσαλονίκη), που δεν πρόλαβε να γίνει λόγω της ώρας που τελείωσε το link Γιαννίτσι-Χορτιάτης.Έτσι σε λίγο καιρό το πολυποθητο link Δράμα-Θεσσαλονίκη θα είναι γεγονός και θα ενώσει τα dwn,kvwn,krinides wireless με το ασύρματο της Θεσσαλονίκης και με όλα τα δίκτυα με το οποίο είναι συνδεμένο.Το όνειρο ένωσης όλων των ασύρματων δικτύων γίνεται σιγά-σιγά πραγματικότητα!Ένα μεγάλο μπράβο σε όλα τα παιδιά που συμετείχαν σε αυτήν την προσπάθεια!:)

_TED_
30-06-08, 12:12
Ένα τεράστιο μπράβο στα παιδιά που δούλεψαν γι' αυτό το link, και ένα ευχαριστώ (καθώς κατάγομαι από Δράμα) που μας συνδέσατε :-)

SkySurfer
30-06-08, 15:39
ένα μπράβο κι απο μένα.

συνεχίστε παίδες!

Obijuan83
30-06-08, 15:57
Συγχαρητήρια παιδιά, άντε να έχουμε στενότερη επαφή πλέον μεσω του Link!:D

Aφού δεν μπορεσα να συνδεθώ όσο ήμουν Θεσσαλονίκη, θα γίνει απο Δράμα!

eptalofos
30-06-08, 16:34
ένα μεγάλο μπράβο σε όλα τα παιδιά που συμετείχαν σε αυτήν την προσπάθεια!:)

γράψτε τα ονόματά τους (…με χρυσά γράμματα).
ποιοι ήταν χορτιάτη και ποιοι γιαννίτσι.

xakou
30-06-08, 17:04
Bravo,
και αν φτάσει προς Νέα Ζίχνη, εδώ είμαι εγώ http://wind.twmn.net/?page=nodes&node=1962

Jef
30-06-08, 18:18
ΜΠΡΑΒΟ παιδια!

επειδη για κάποιο λογο δεν βλεπω σωστα στο wind, πειτε μας και ποσα χιλιομετρα ειναι οπτικα το λινκ

Obijuan83
30-06-08, 21:51
Αν υπάρχουν ενδιαφερόμενοι ας ενημερώσουν(http://www.dwn.gr). Οι προοπτικές
επέκτασης είναι πλέον μεγάλες.

49Km!!

teoferes
01-07-08, 22:55
άλλη μια φορά δηλώνω το ενδιαφέρον μου για λινκ γιανίτσι - παραλία ορφανίου.

ekazat
02-07-08, 13:14
άλλη μια φορά δηλώνω το ενδιαφέρον μου για λινκ γιανίτσι - παραλία ορφανίου.
Αυτό που βλέπω στο wind ειναι οτι δεν υπάρχει οπτική επαφή giannitsi-teorfani, αλλά και ούτε giannitsi-asprovalata.

ekazat
03-07-08, 13:26
Ένα όνειρο σχεδόν 2 ετών έγινε επιτέλους πραγματικότητα.

Η ΔΡΑΜΑ ΚΑΙ Η ΚΑΒΑΛΑ ΕΙΝΑΙ ΠΛΕΟΝ ΑΣΥΡΜΑΤΑ ΣΥΝΔΕΔΕΜΕΝΕΣ ΜΕ ΜΕΓΑΛΕΣ ΤΑΧΥΤΗΤΕΣ ΜΕ ΤΗΝ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΤΗΝ ΗΜΑΘΙΑ http://www.dwn.gr/Smileys/default/rolleyes.gif http://www.dwn.gr/Smileys/default/cheesy.gif

Χθές ολοκληρώθηκε το τελευταίο κομμάτι της διασύνδεσης (Χορτιάτης - Θεσσαλονίκη).Ο alexanio κατέβασε από το σπίτι του στην Δράμα με 30mbps.
Ξανά ένα μεγάλο μπράβο σε όλα τα παιδιά που συνέβαλαν στην υλοποίηση αυτού του link!:)

blackcode
03-07-08, 19:47
congratulations:D
Αντε και εις ανωτερα!!!!
Σιδερένιο να ειναι χωρις διακοπες!!

Sapo
04-07-08, 00:32
αυτό που βλέπω στο Wind ειναι οτι δεν υπάρχει οπτική επαφή Giannitsi-teorfani, αλλά και ούτε Giannitsi-asprovalata.

τι μπορούμε να κάνουμε με σταυρό?
έχω την εντύπωση πως την βλέπω την κορυφή...

smokie
05-07-08, 20:25
τι μπορούμε να κάνουμε με σταυρό?
έχω την εντύπωση πως την βλέπω την κορυφή...

Ο Σταυρός φαίνεται πεντακάθαρα απο το βουνο. Ειμαστε ετοιμοι να προχωρήσουμε σε bblink αρκει να συνεννοηθείς με τα παιδια της ευρύτερης περιοχής για την επεκταση του δικτου.

ΜΦΧ

Στέλιος

CybOrg
06-07-08, 19:45
Μπράβο στην επιτυχία του Link....και σε αυτούς που το έκαναν πραγματικότητα!!!!

Sapo
11-03-09, 00:34
ο σταυρός φαίνεται πεντακάθαρα απο το βουνο. ειμαστε ετοιμοι να προχωρήσουμε σε Bblink αρκει να συνεννοηθείς με τα παιδια της ευρύτερης περιοχής για την επεκταση του δικτου.

μφχ

στέλιος

είμαι έτοιμος να προχωρήσω σε αγορά εξοπλισμού για την σύνδεση γιανίτσι-σταυρού.
υπάρχει ακόμη ενδιαφέρον?

ανδρέας

stergios
11-03-09, 09:47
Τι περιμένουμε να γίνει για να προχωρήσουμε στη διασύνδεση, το δικό μου link Άνω Σταυρός - Ακρογιάλι δουλεύει μια χαρά αν και δοκιμαστικά. Το μέρος που είμαι έχω πλήρεις οπτική επαφή με όλο τον Στρυμονικό. Είμαι διατεθειμένος και εγώ να προσφέρω σε εξοπλισμό.

xakou
11-03-09, 09:52
sapo , stergios βάλτε ένα ID στο Wind για να δω που είστε.
Εγώ έχω σπίτι στη Ζίχνη και ψάχνομαι....

stergios
11-03-09, 10:40
είμαστε στο σταυρός θεσ/νίκης, μπορείς να δεις τους κόμβους μας στο χάρτη..

ekazat
12-03-09, 14:10
είμαι έτοιμος να προχωρήσω σε αγορά εξοπλισμού για την σύνδεση γιανίτσι-σταυρού.
υπάρχει ακόμη ενδιαφέρον?

ανδρέας

Πάντα υπάρχει ενδιαφέρον! Το πρόβλημα αυτή την στιγμή είναι το εξής: Την πρώτη φορά που στήθηκε ο κόμβος στο Γιαννίτσι μπήκε ταρατσοκουτί, που μπορούσε να πάρει πολλά link (mini-pci) πάνω του. Ενώ δούλευε κανονικά, τοποθετημένo εξωτερικά πανω στον ιστό, αποδείχθηκε ότι δεν άντεχε στις αλλαγές του καιρου(έπαιρνε υγρασία και έκαιγε τις μητρικές). Παρόλες τις πατέντες που γίνανε δεν ήρθε το επιθυμητό αποτέλεσμα που θα εγγυότανε μια σταθερή λειτουργία ανεξαρτητη από τον καιρό. Έτσι καταλήξαμε να βγάλουμε το ταρατσοκουτί και να το αντικαταστήσουμε με alix, τοποθετημένο σε αεροστεγές κουτί. Με αυτήν την αλλαγή πετύχαμε την σταθερότητα του κόμβου ανεξάρτητος καιρού. Το μειονέκτημα όμως του alix ειναι οτι παίρνει μόνο δύο mini-pci οι οποίες καταλήφθηκαν στο link με Δράμα και στο link με Θεσσαλονίκη.Οπότε για να βάλουμε extra link θα πρέπει να μπεί ένα ακόμα alix που θα συνδεθεί με το άλλο μέσω ethernet.Άρα ανεβαίνει το κόστος.Το θέμα είναι ποιος θα επομιστεί το extra κόστος αυτή την στιγμή. Πάντως πιστεύω θα βρεθεί λύση!

Τάσος

Sapo
12-03-09, 17:29
Με τα Bullet5 γίνεται?
και αυτά atheros δεν εχουν?

Stergios το AP μοθ το βλεπεις? Μπορείς να συνδεθείς? να κάνουμε κανα link οι δυο μας...

stergios
14-03-09, 15:46
Το βλέπω το ΑΡ, μες τη βδομάδα θα δουμε να κάνουμε κανα link. Πέρνα καμιά βόλτα από το μαγαζί μου να δούμε τι θα κάνουμε με το link με Γιαννιτσι.

dimkoup
23-06-10, 00:35
μπορεί κάποιος να με κατατοπήσει με το δίκτυο για είμαι εντελώς άσχετος !
έχω σπίτι στην ασπροβάλτα δίπλα απο τις καλόγριες (λυδία) και ήθελα να μάθω εαν
μπορώ να μπώ στο δίκτυο..έστω στο τοπικό της ασπροβάλτας ( εαν αυτό που είπα είναι βλακεία, μην γελάσετε :) )

ευχαριστώ πολύ
δημήτρης

teoferes
23-06-10, 16:06
Πρώτα πρέπει να διαβάσεις αρκετά.
εε..βάλε το στίγμα σου στο wind.twmn.net
Πες μου αν είσαι ψηλά για να δω να σε βλέπω από Παραλία Ορφανίου.
Πες μου αν βλέπεις τα σπίτια στην Ασπροβάλτα τα οποία είναι πάνω από την Εγνατία.
Δώσε μας πληροφορίες για τις γνώσεις σου στους υπολογιστές, και για το πόσο όρεξη έχεις να στήσεις κόμβο στο σπίτι σου.
Αυτά για αρχή.

dimkoup
23-06-10, 16:42
ΟΡΕΞΗ = Full Extra Power

Οι γνώσεις μου είναι αρκετά καλές σε TCP/IP , Switch, Routers, Access Points etc

Το διάβασμα δεν με ενοχλεί, αρκεί κάποιος να μπορεί να με κατευθείνει σωστά.
Το σπίτι μου βρήσκεται ακριβώς δίπλα απο τις καλόγριες, που σημαίνει πως απο δεξιά μου δεν έχω ιδιαίτερο οπτικό πεδίο λόφω των δέντρων του μοναστηριού, φαντάζομαι πως βλέπω καρφί την εκκλησία του Αγ. Σπυρίδωνα (πάρκο κεραιών)...εαν αυτό βοηθάει.
Απο την άλλη πλευρά βλέπω μέχρι και το λιμανάκι απο τις κατασκηνώσεις Δελφίνια, που είναι λίγο μετά απο το Camping Αχχιλέας.

Θα προσπαθήσω να περάσω και το στίγμα μου στο wind μήπως και δώσω περισσότερες πληροφορίες ....

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση και το ενδιαφέρον σου
Μακάρι να τα πούμε και απο κοντά σε κάποιο άλλο "meeting" που θα γίνει στην Ασπροβάλτα

Φιλικά
Δημήτρης

* Έκανα add την επαφή σου στο msn , εαν σε ενοχλεί , μου το λές και το διαγράφω Αμμεσα !