PDA

Επιστροφή στο Forum : Χορτιάτης

psarnik
14-07-06, 13:10
Καλή σας ημέρα.

Δεν βρήκα κανένα topic για το χορτιάτη, εκτός και εάν υπάρχει και δεν το είδα...

Ρωτήσαμε αρκετούς για παλιότερες προσπάθειες υλοποίησης ζεύξης Χορτιάτη – Θεσσαλονίκης. Μερικοί το θεωρούν αδύνατο. Αλλοι το θεωρούν δυνατό με χρήση της μπάντας των 5 GHz και πιάτα γύρω στο μέτρο τουλάχιστον 25dbi εάν όχι 29dbi.

Το θέμα είναι ότι είμαστε δύο άνθρωποι που ενδιαφερόμαστε για να υλοποιηθεί το link. Το σημαντικότερο φρένο σε αυτή την υπόθεση είναι η τοποθέτηση του εξοπλισμού στο πάρκο κεραιών αλλά και το κόστος των μηχανημάτων στην περίπτωση που δεν δουλέψει τίποτα.

Εάν ενδιαφέρεται κανείς για το θέμα παρακαλώ ας μας το πει ή ας συνεισφέρει με την τεχνογνωσία του.

Καλή σας ημέρα.

nemo
14-07-06, 14:23
Αλλοι το θεωρούν δυνατό με χρήση της μπάντας των 5 GHz

Giati sugkekrimena sta 5G; Logo 0orubou;

Sunh0ws oi upshloteres suxnothtes antimetopizoun megalutero problhma se makrines apostaseis (exoun meglkutero attenuation/km), pou einai mallon to megalutero problhma enos tetoiou link.
Epishs to modulation tou 802.11a (OFDM), apo oso gnwrizw, einai sxediasmeno gia na mporei na antapexerxetai se sun0hkes upshlou 0orubou kai anaklasewn. Afou skefese ta 5G kai mallon 0a epidioxeis na exeis optikh epafh den exeis oute problhma 0orubou alla oute kai anaklaseis.

Mhpws ta 5G dhmiourghsoun megalutero problhma para se boh0hsoun;

Skeftomai oti ena link konta sta 2.4G me piata kai mikrotera kanalia (to mikrotik sou epitrepei na epilexeis metaxi 5 & 10 MHz, nomizw kai to StarOS exei tetoia dunatothta) 0a htan isws protimotero.

orion
14-07-06, 18:43
Δεν περναει τιποτα στα 2.4 εκει πανω..ο λογος οτι καποιοι σταθμοι μεταφερουν σημα στους 2.4...

jpante76
14-07-06, 20:22
Δεν περναει τιποτα στα 2.4 εκει πανω..ο λογος οτι καποιοι σταθμοι μεταφερουν σημα στους 2.4...

Kai to prin kai to poio meta einai gemato?

orion
15-07-06, 00:48
To prin kai to meta einai ektos eleu8eris mpantas ara ektos endiaferontos :)

Vegas
15-07-06, 01:06
Δεν υφησταται κατι τετοιο πια
Αλλα ο θορυβος απο ολη την εκπεμπομενη υσχη ειναι τετοιος που σε Β δεν μπορεις να εχεις ληψη ουτε στα 10 μετρα απο την κεραια
Εχει δοκιμασθει πριν απο κανα 2 χρονια και δεν.
Σκεφθητε οτι σταματησαν να δουλευουν τα breezecom με 24db Andrew
Ενισχυτες ξεχαστε τους ειναι η πιο ελεγχομενη περιοχη

Αλλοι το θεωρούν δυνατό με χρήση της μπάντας των 5 GHz
Giati sugkekrimena sta 5G; Logo 0orubou;
Sunh0ws oi upshloteres suxnothtes antimetopizoun megalutero problhma se makrines apostaseis (exoun meglkutero attenuation/km), pou einai mallon to megalutero problhma enos tetoiou link.
Epishs to modulation tou 802.11a (OFDM), apo oso gnwrizw, einai sxediasmeno gia na mporei na antapexerxetai se sun0hkes upshlou 0orubou kai anaklasewn. Afou skefese ta 5G kai mallon 0a epidioxeis na exeis optikh epafh den exeis oute problhma 0orubou alla oute kai anaklaseis.
Mhpws ta 5G dhmiourghsoun megalutero problhma para se boh0hsoun;
Skeftomai oti ena link konta sta 2.4G me piata kai mikrotera kanalia (to mikrotik sou epitrepei na epilexeis metaxi 5 & 10 MHz, nomizw kai to StarOS exei tetoia dunatothta) 0a htan isws protimotero.
Και ομως οι 5Ghz ειναι απολυτα καλυτεροι γιατι φιλτραρουν τον θορυβο λογω κυματοδηγου (feeder) οσο για την αποσταση δεν υπαρχει προβλημα
Οπτικη επαφη απαραιτητη σε ολα τα ΒΒ λινκ

jpante76
15-07-06, 09:00
Και ομως οι 5Ghz ειναι απολυτα καλυτεροι γιατι φιλτραρουν τον θορυβο λογω κυματοδηγου (feeder) οσο για την αποσταση δεν υπαρχει προβλημα
Οπτικη επαφη απαραιτητη σε ολα τα ΒΒ λινκ

Ta 2.4Ghz den ehoun i den mporei na prosarmostei feeder? :?

orestoubas
15-07-06, 13:50
Κοιτάξτε, μπορει να γίνει σύνδεση, αρκεί να ειναι καλός ο εξοπλισμός, Η/Μ θωράκιση και όλα τα σχετικά... Τα κανάλια δεν εκπέμπουν στα 2.4 (τα νόμιμα τουλάχιστον) άδειες για ραδιοφωνικά λινκ ειναι σε μικρότερες συχνότητες. Περισσότερες πληροφορίες ένα τσακάλι απο την αλεξανδρούπολη :) Εχω φωτο απο λινκ, με κεραία στα 2.4 στο παρκο κεραιων του Χορτιάτη. Ελπίζω να μη κάνω κάποιο λάθος για τη τοποθεσία...

Vegas
15-07-06, 23:54
Εχω φωτο απο λινκ, με κεραία στα 2.4 στο παρκο κεραιων του Χορτιάτη. Ελπίζω να μη κάνω κάποιο λάθος για τη τοποθεσία...
Τις δικες μου εχεις

Ta 2.4Ghz den ehoun i den mporei na prosarmostei feeder? :?
οι 5Ghz φιλτραρουν τον θορυβο λογω κυματοδηγου

orestoubas
16-07-06, 15:25
μιλάω για λινκ που δουλέυει ακόμα... Δε ξερω αν ειναι δικές σου η υπάρχουν και άλλες, η εχεισ κανει την εγκατασταση με καποιον αλλον, ή εισαι το άλλο ακρο της σύνδεσης :) θα την ψαξω τη φωτο...

psarnik
17-07-06, 00:32
Υπάρχουν δρόμοι προς το χωριό του Χορτιάτη. Ο ένας είναι αυτός μέσω του πάρκου κεραιών ο οποίος είναι ψηλά και βλέπει παντού άρα και προς την Θεσσαλονίκη και προς το χωριό. Άλλος τρόπος είναι με ένα bblink στο τέλος της ευθείας του δρόμου που φεύγει από το χωριό με κατεύθυνση προς την Εξοχή (το κακό είναι οτί εκεί δεν υπάρχει τίποτα παρά μόνο ένα βενζινάδικο). Επίσης, υπάρχει οπτική επαφή από μερικά σπίτια προς την μεριά της λίμνης και από άλλα προς την μεριά της Θεσσαλονίκης. Στα 5GHz μπορεί να γίνει η προσπάθεια αλλά χρειάζεται εξοπλισμός.

Πολύ δύσκολα τα βλέπω τα πράγματα και το κακό είναι ότι δεν βλέπω να ενδιαφέρεται και κανείς άλλος.

καλό σας βράδυ.

geo
07-02-08, 23:49
Παίδες;;;

Όταν λέμε εξοπλισμό, τι εξοπλισμό; Και πόσο θα κόστιζε πάνω κάτω;
Από Απρίλιο μεταφέρομαι κι εγώ στο Χορτιάτη και πάω σε σπίτι που είναι αρκετά ψηλά με οπτική επαφή προς τις λίμνες και μάλλον προς κάποιο κομμάτι της Θεσσαλονίκης προς το λιμάνι.
Δε πήγα ακόμη στο σπίτι πολύ καθαρή μέρα για να ξέρω ακριβώς. Αν πάντως ο εξοπλισμός έχει κάποια λογική τιμή, είμαι διατεθημένος να "επενδύσω"...

toadstul
08-02-08, 09:42
Geo αν σου είναι εύκολο μπορείς να βάλεις ένα ακριβές στίγμα του σημείου που θα μετακομίσει?
Νομίζω πως θα ενδιέφερε αρκετούς που δεν έχουν καταφέρει να συνδεθεί στο δίκτυο και βρίσκονται κάπως μακριά!!

geo
11-02-08, 00:54
Εδώ είναι:

http://maps.live.com/?v=2&sp=Point.qs0vwcjxrhd8_House___&encType=1

psycoclan1
11-02-08, 16:13
εισαι σιγουρος οτι βλεπεις θεσσαλονικη απο εκει?μου φαινεται χαμηλοτερο!

geo
11-02-08, 19:54
το σπίτι είναι στο πιο ψηλό σημείο στο χωριό. είναι ακριβώς κάτω από εκείνη τη καφετέρια-πιτσαρία που είναι στο κορυφή (και δε θυμάμαι πώς τη λένε). έχει άπλα μπροστά όλο τον ορίζοντα, λίμνες, πιάτο όλο το χωριό, κι βα ένα σημείο που πρέπει να βλέπει τη θάλασσα, αλλά δε μπόρεσα να βρω ακόμη καθαρή ημέρα για σιγουριά. εγώ θα είμαι εκεί από απρίλιο, αλλά αν χρειαστεί καμμιά μέρα και μπορεί κάποιος να πάμε να μετρήσουμε ευχαρίστως.
ρώτησα και για τον εξοπλισμό βασικά, αν έχει κανένας καμιά ιδέα πόσο θα κοστίσει.

geo
12-02-08, 11:37
Αλλά και τι να μετρήσουμε, αν όπως λένε δε περνάει τίποτε στα 2.4. Θα πρέπει να δω αν έχω οπτική επαφή και αν ναι, να δοκιμάσουμε απ' ευθείας στα 5. Μόλις έχω νεότερα θα κάνω καινούργιο post.

orion
12-02-08, 14:16
Καποια προσπαθεια για link με χορτιατη εχει κανει ο vegas...ξερει τα βουνα καλα ....

Vegas
12-02-08, 18:32
Στα 2.4 ας το ξεχασουμε Στους 5 Ghz κατευθειαν .
Εκει παιζει σωστα

nkostopo
13-02-08, 09:49
Ενημερωτικά υπάρχει Link Χορτιάτης - Θεσσαλονίκη (ΑΠΘ) στα 5 Ghz με
εξοπλισμό Alvarion και κεραίες 28dbi. Επίσης υπάρχουν link Χορτιάτης - Θέρμη και Χορτιάτης - Φοίνικας με ίδιο εξοπλισμό. Τα link αυτά δουλεύουν για το Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο. Λόγω
αδειών το bandwidth περιορίζεται σε 14mbps. Εδώ και μισό χρόνο που δουλεύουν τα links
εκτός από μικρά προβλήματα ευθυγράμμισης θα έλεγα ότι δουλεύουν αρκετά καλά.

123456789
13-02-08, 10:45
Ενημερωτικά υπάρχει Link Χορτιάτης - Θεσσαλονίκη (ΑΠΘ) στα 5 Ghz με
εξοπλισμό Alvarion και κεραίες 28dbi. Επίσης υπάρχουν link Χορτιάτης - Θέρμη και Χορτιάτης - Φοίνικας με ίδιο εξοπλισμό. Τα link αυτά δουλεύουν για το Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο. Λόγω
αδειών το bandwidth περιορίζεται σε 14mbps. Εδώ και μισό χρόνο που δουλεύουν τα links
εκτός από μικρά προβλήματα ευθυγράμμισης θα έλεγα ότι δουλεύουν αρκετά καλά.

28dBi?
Είσαι σίγουρος?
ΜΕ τι διαμόρφωση?

nkostopo
13-02-08, 11:13
28dBi?
Είσαι σίγουρος?
ΜΕ τι διαμόρφωση?

Ναι είμαι απόλυτα σίγουρος.
Η κεραία είναι αυτή http://www.shoplet.com/hardware/db2/1149226.html
Τα ap είναι breeznet-B28. Η διαμόρφωση που χρησιμοποιεί είναι OFDM .

geo
13-02-08, 13:20
nkostopo?

Ξέρεις που έχουν βάλει τις κεραίες; Στο Χορτιάτη και στη Θεσσαλονίκη;

nkostopo
13-02-08, 13:24
nkostopo?

Ξέρεις που έχουν βάλει τις κεραίες; Στο Χορτιάτη και στη Θεσσαλονίκη;

Στο Χορτιάτη φιλοξενούνται στις εγκαταστάσεις της ΕΡΤ.
Στην Θεσσαλονίκη είναι σε κάποια από τις 2 φοιτητικές εστίες στις 40 Εκκλησιές.
Η απόσταση σε ευθεία είναι περίπου 12Km και υπάρχει καθαρή οπτική επαφή.

geo
13-02-08, 13:33
οπότε τελικά αν δε γίνει η δουλειά από το σπίτι μου, το επόμενο ερώτημα είναι αν θα μπορούσε να μας "φιλοξενήσει" και μας κάποιος εκεί πάνω.

Vegas
13-02-08, 16:52
Η κεραία είναι αυτή http://www.shoplet.com/hardware/db2/1149226.html
Τα ap είναι breeznet-B28. Η διαμόρφωση που χρησιμοποιεί είναι OFDM .

5,400.00 € τα πουλανε αυτοι
στο στεινω το λινκ με 540 € υλικα

geo
13-02-08, 17:18
Εννοείς 540 εβρό το breeznet με τη κεραία κλπ; Παλεύεται...
Δε θα χρειαστούν απ' αυτά όμως ένα στο Χορτιάτη κι ένα Θεσσαλονίκη;

orion
13-02-08, 17:18
Τα εχουν ηδη βαλει...και προφανως δε ξερεις πως γινονται οι δουλειες στα Πανεπιστιμια.. Με "διαγωνισμους" ... ηθελε καποιος admin alvarion γιατι ετσι διαβασε καπου εκανε τα techical specifications copy paste στη προκυρηξη και την κερδισε καποια εταιρια την δουλεια...πιστοποιημενη με ISO κλπ... τη και αν γινετε η δουλεια στο 1/10 της τιμης... 540 υλικα και ενα 500αρι εργατικα στο χαλαρο και παλι δε θα την επερνες...ασε τα βλεπουμε καθε μερα..

Vegas
13-02-08, 18:31
Εννοείς 540 εβρό το breeznet με τη κεραία κλπ; Παλεύεται...
Δε θα χρειαστούν απ' αυτά όμως ένα στο Χορτιάτη κι ένα Θεσσαλονίκη;

Οχι
Ενοω ενα κομπλε λινκ 2 σημειων στην ελευθερη των 5 Ghz
2 πανελ 2 routerboard κουτια καλωδια κτλπ (υλικα οχι εγκατασταση)

Vegas
13-02-08, 18:33
Τα εχουν ηδη βαλει...και προφανως δε ξερεις πως γινονται οι δουλειες στα Πανεπιστιμια.. Με "διαγωνισμους" ... ηθελε καποιος admin alvarion γιατι ετσι διαβασε καπου εκανε τα techical specifications copy paste στη προκυρηξη και την κερδισε καποια εταιρια την δουλεια...πιστοποιημενη με ISO κλπ... τη και αν γινετε η δουλεια στο 1/10 της τιμης... 540 υλικα και ενα 500αρι εργατικα στο χαλαρο και παλι δε θα την επερνες...ασε τα βλεπουμε καθε μερα..

Αμα σου πω οτι (βοηθησα) στην σχεδιασμοπροσφορα !!!!!!

orion
13-02-08, 22:31
αα εσυ εισαι που γαμας την αγορα ε?

Vegas
14-02-08, 01:00
αα εσυ εισαι που γαμας την αγορα ε?

Ντροπη σου τι λογια ειναι αυτα
Εγω παραγωγος ειμαι οχι προαγωγος

toadstul
14-02-08, 16:09
Εχει κάποιος τιν δυνατότητα να μας πει αν το συγκεκριμένο σημείο που λέει ο Geo έχει οπτική επαφή με τον κόμβο Athiranet(40,8235 22,5912) #418# ?
Αν έχει οπτική επαφή τότε μπορώ να παραέχω το 90% των υλικών που μπορεί να χρειαστεί για την δημιουργία ενός κόμβου(mikrotik) με λινκ από Χορτιάτη προς Θεσσαλονίκη και από Χορτιάτη προς Athiranet(αν βγαίνει το Athiranet<--->Χορτιατη)!!!
Ευχαριστώ προκαταβολικά

geo
09-04-08, 15:02
Επιτέλους μετακόμισα και ξεπακετάρισα, όσο χρειάζεται τουλάχιστον για να βρω το GPS.
Έχω περάσει το σπίτι στο Wind, είναι το #1961.
Με μια πρώτη παρατήρηση με το Wind βλέπω ότι έχω μια ελπίδα για σύνδεση με τον #335 στη Σίνδο, που μάλλον είναι στα ΤΕΙ.
Επίσης πάλι με το Wind, φαίνονται αισιόδοξα τα πράματα και με τον toadstul.
Δε ξέρω πόσο έγκυρο είναι το Wind βέβαια ως προς τις ισουψείς του...

geo
17-04-08, 13:46
Υπάρχει κάποιος που να έχει κανένα φορητό σύστημα στα 5GHz για να κάνουμε καμιά δοκιμή με τα ΤΕΙ, να δούμε πρώτα ότι είναι εφιτκό, πριν μπούμε στα έξοδα;

dalai
17-04-08, 23:46
ta TEI ξεχνατα ... θεωρησε οτι ο κομβος δεν υπαρχει

teoferes
18-04-08, 14:05
Ρεύμα υπάρχει;

geo
18-04-08, 18:02
Βασικά για τον κόμβο #335 TEIThe φαίνεται να είναι υπεύθυνος ο psarnik που είναι κι αυτός που ξεκίνησε αυτό το forum για σύνδεση με Χορτιάτη. Οπότε ίσως μπορεί να κάνει κάτι.