PDA

Επιστροφή στο Forum : twmn::orion updated....

orion
29-05-04, 19:07
Σημερα αναβαθμιστικε το twmn::orion με νεο software (mikrotik και μην ακουσω κανα σχολιο..απο την στιγμη που δεν υπαρχει κατι αναλογο προτιμισα αυτο).

Το AP πεζει παλι στο καναλι 11 οποτε λυθηκαν καποια προβληματα με clients οπως πεζει αψογα παλι το bb link με hadji.
Το bb link με volto καταργηθηκε γιατι δεν εξυπηρετουσε καποιο σκοπο.
Θα αντικατασταθει με bb link με τον επερχομενο κομβο twmn::rigel.

cu

Lewis
29-05-04, 20:42
Το bb link με volto καταργηθηκε γιατι δεν εξυπηρετουσε καποιο σκοπο.
Θα αντικατασταθει με bb link με τον επερχομενο κομβο twmn::rigel.
cu

λάθος, μαρνύφ..
Το λίνκ με volto καταργήθηκε γιατί ο volto απαρνήθηκε τον Orion προς χάριν της Ηρώς..
8:30 ξυπνήσαμε σήμερα μόνο και μόνο για να προλάβουμε να σε "χωρίσουμε" πρώτοι ;)

Όσο για το λίνκ Orion2Rigel, αν θές βάζουμε ένα στοιχηματάκι πως δεν πρόκειται να παίξει πάνω από 12 ώρες στα 11mbit.
Δεν εννοώ τις πρώτες 12 ώρες, εννοώ πάνω από 12 ώρες συνεχόμενες..

Ο Master of The Airwaves (sic) αποφάνθηκε πως.. δεν περνάς κυρά μαρία, δεν περνάς, δεν περνάς..

taz
01-06-04, 14:44
Μήπως θα ήταν καλύτερα γίνει η σύνδεση ως:
orion-hadji-cdthelw-taz-rigel

και βέβαια ο τσάπερμαν να πάει και αυτός στον rigel?

λέω εγώ τώρα...

Maax
01-06-04, 15:28

λέω εγώ τώρα...Θα μπορούσε να γίνει και αυτό το σενάριο και φαίνετε ποιό σωστό, αρκεί να περνάνε τα λίνκς μέσα απο το τείχος κεραιών του κέντρου, αλλά δυστυχώς ο Ωρίωνας προτιμάει να έχει απευθείας λίνκ με rigel. (δεν περνάς κυρά μαρία, δεν περνάς, δεν περνάς..)

Αυτή είναι δική μου άποψη και πιθανόν να μην στέκει, ας μας το ξεκαθαρίσει ο Ωρίωνας αυτό

Lewis
01-06-04, 17:34

λέω εγώ τώρα...

αυτό που πρωτεύει είναι να σηκωθούν οι Φρύκτωρ και Ευρι, για να αποσυμφορηθεί ο άγγελος..

orion
01-06-04, 20:28
Taz υπαρχει ενα 54αρι interface ετοιμο αν θες bblink. To bblink orion2rigel περναει πανω απο την θαλλασα κυριε Μακη. Οποτε δεν επηρεαζει κανενα αλλο link.
Τα AP των fryktwr και euri τα ακουω αλλα δε τα βλεπω. Δεν εχω δει καμια κινηση. Το AP του fryktwr ειναι απαραιτητο γιατι με 13 clients το twmn::orion εχει φτασει στα ορια του.

cu

fryktwr
01-06-04, 21:07
Το AP είναι σχεδόν ετοίμο, ζήτησα και κάποια βοήθεια για τις τελικές ρυθμίσεις και τις δοκιμές επί τόπου.

Ελπίζω να πάνε όλα καλά και σύντομα να έχουμε bblink στα 11mb... :wink:

Maax
01-06-04, 21:12
Taz υπαρχει ενα 54αρι interface ετοιμο αν θες bblink. To bblink orion2rigel περναει πανω απο την θαλλασα κυριε Μακη. Οποτε δεν επηρεαζει κανενα αλλο link.
Τα AP των fryktwr και euri τα ακουω αλλα δε τα βλεπω. Δεν εχω δει καμια κινηση. Το AP του fryktwr ειναι απαραιτητο γιατι με 13 clients το twmn::orion εχει φτασει στα ορια του.

cu
Μα απο την στιγμή που ανάμεσα απο orion και rigel υπάρχουν οι hadji cdthelw taz και tsapi :!: :!: :!:

Γιατί ενδιαφέρθηκες ?
ο κόμβος euri είναι σχεδόν έτοιμος, την κυριακή που μας πέρασε, τοποθετήθηκε κεραία omni 7 db Breeznet για το AP επίσης και μία 24αρα για bblink, και αυτή την στιγμή ετοιμάζετε το pc router.

Για το ΑΡ του fryktwr δεν γνωρίζω λεπτομέρειες, θα σου πεί μάλλον ο Lewis γιατί συνενοήθηκε με τον fryktwr

Lewis
01-06-04, 21:48
To bblink orion2rigel περναει πανω απο την θαλλασα κυριε Μακη. Οποτε δεν επηρεαζει κανενα αλλο link.

Δεν είπε κανείς πως θα επηρεάσει...
είπαμε απλά πως δεν θα περάσει..

εκτός και αν επενδύεις σε ένα λίνκ του 1mbit, που θα δουλεύει πότε-πότε..

StormLord
10-06-04, 00:34
kyrie lewis!
An exei dikio o mr orionas kai to link pernaei apo thallasa to link tha PERASEI kai malista panigyrika giati para tis theories peri ygrasias ktlp apodedeigmena ta yperthalassia link einai ta pio makrina-grhgora-aksiopista.
Melei na doume ti tha genei.

Steel
10-06-04, 01:09
An kai nomizw, opws vlepw sto xarth pernaei elaxista apo 8alassa gia link orion me rigel pisteyw oti 8a einai provlimatiko mono ama kanete kanena tama 8a perasei
panw apo.... hhh mallon mesa apo tis xilliades keraies pou yparxoun.
Den mporw na katalavw ap ti stigmi pou yparxoun kai endiamesoi giati na
ginoun makrina link :roll:
loipon kante kontina link gia na einai pio sta8era kai xwris provlimata.. :wink:

Maax
10-06-04, 01:24
kyrie lewis!
An exei dikio o mr orionas kai to link pernaei apo thallasa to link tha PERASEI kai malista panigyrika giati para tis theories peri ygrasias ktlp apodedeigmena ta yperthalassia link einai ta pio makrina-grhgora-aksiopista.
Melei na doume ti tha genei.
Κύριε StormLord
το θέμα δεν είναι αν έχει δίκιο ο Οrion, αλλά γιατί να κάνει αυτό το λίνκ απο την στιγμή που υπάρχουν άλλοι ποιό κοντά στο rigel !!!
Γιατί να μην κάνει ΒΒ λίνκ ο taz, ή ο tsapi, ή ο Geonik, ή εσύ αν βλέπεις την περιοχή όπου βρίσκεται ο rigel !!!
και μιλάμε για αποστάσεις 500-900 μ. και όχι 3 χλμ. σύμφωνα με την Nodedb

Maax
10-06-04, 01:38
An kai nomizw, opws vlepw sto xarth pernaei elaxista apo 8alassa gia link orion me rigel pisteyw oti 8a einai provlimatiko mono ama kanete kanena tama 8a perasei
panw apo.... hhh mallon mesa apo tis xilliades keraies pou yparxoun.
Den mporw na katalavw ap ti stigmi pou yparxoun kai endiamesoi giati na
ginoun makrina link :roll:
loipon kante kontina link gia na einai pio sta8era kai xwris provlimata.. :wink:

Το κομάτι θάλασσας που θα περνάει το λίνκ είναι απο τα σημεία Μακεδονία Παλλάς έως Αγ. Σοφίας, είναι το κομάτι που κάνει κούρμπα η παραλία στον Λευκό Πύργο.

εδώ μιλάμε για λίνκ 3 χλμ , ενώ υπάρχουν άλλοι πιο κοντά 500-1000 μ.

StormLord
10-06-04, 14:20
Filtate maax exo diapistosei oti kala einai ta kontina links alla anagastika theoro pos prepei na yparxoun kapoia makrina oste na kleinoun ton kyklo tou OSPF.Giati.... kalo kai boubounero to link mou me Ergobyte ...
Alla eimai sigouros oti pote den tha katafero na syndetho me to magazi mou opou kathete sto AP orion. (hops) StormLord-Ergobyte-Tsapi-Volto-IRO-Steel-Maax-Salonic-Hadji-Orion-Amimac
Auth h diadromh auth thn stigmh APLA den pezei lai eimai 95% sigouros oti den prokete na peksei pote...
Ena dyktio ASYRMATO pou oi kalh leitourgia ton komvon tou vasizete sthn kalh thelish kai DIATHESH ton idioktiton tou einai ligo xlomo na douleuei me pano apo 10% uptime apo akrh se akrh.. Giauto xreiazomaste KYKLAKIA (oxi shmaies!) kai dystixos gia na ginoun sosta ta kyklakia xreiazontai MERIKA makrina LINKS. Opote theoro oti den prepei na trelenomaste gia ta makrina links giati einai dystixos aparetita , auto pou prepei aplos na prosexoume einai na ginontai ekei mono pou xreiazontai kai dinoun lyseis.
To ORION2Riegel AN peksei sosta sta 11mb toulaxiston tha einai mia apo autes tis liseis me thn proipothesh allou ena bblink apo thn meria tou riegel me Tsapi eite StormLord eite Ergobyte.
.-

loucas
10-06-04, 15:00
Μάκη υπάρχει μια παράμετρος που δεν την έχεις λάβει υπ'οψιν και το θίγει εν μέρει ο stormoulas. Υπάρχουν users που δίοτι έχουν περισσότερα κοινά ενδιαφέροντα ή είναι έστω φίλοι μεταξύ τους θέλουν να έχουν μια περισσότερο αξιόπιστη και γρήγορη σύνδεση. πχ μπορεί να θέλω εγω να συνδεθώ με κάποιον για να παίζω games ή να ανταλλάσω αρχεία και ενω μπορώ να το κάνω με το υπάρχον δίκτυο αντιμετωπίζω το πρόβλημα της ταχύτητας. Για παράδειγμα με την Τούμπα μέχρι και πολύ πρόσφατα εγω δεν είχα ποτέ ταχύτητα πάνω από 6-7Kbytes/sec. Τι να το κάνω αυτό? αν μπορώ να την αυξήσω με ενα απευθείας link θα το κάνω και ας είναι και μακρινό.. αν μπορέσουμε καποια στιγμη να εχουμε ενα αξιοπιστο σταθερο δικτυο οπου δεν θα πονοκεφαλίαζεις αν αυτος που θελεις να συνδεθεις είναι 5ή6 hops μακρία, τότε νομιζω θα καταργηθούν και τα μακρυνα links.

orion
10-06-04, 19:02
twmn::ergobyte2hectoras

το λαμβανω με -65 απο το twmn::orion
Απο που προς που εκπεμπει?
Χθες βραδυ συνδεθηκα κανονικα απλα δεν ειχα IP.

ας κανουμε μερικα test

Παρεπιπτοντως συνδεθηκα χωρις να αλλαξω θεση στην κεραια η οποια ηταν στραμενη προς volto/tsapi.

cu

taz
11-06-04, 16:14
Αν δεν ενοχλεί και δεν ενοχλείται ο Άγγελος, ας το κάνει.
Θα είναι καλύτερα διότι έτσι θα έχουμε και εναλλακτικά routes, όπως πολύ σωστά εντόπισε ο σύντεκνος stormlord.

geonik
12-06-04, 16:16
φίλε orion, αυτό που γράφεις για το twmn::ergobyte2hectoras είναι πολύ καλά νέα. Πρόκειται για δικό μου link από Αριστοτέλους προς Καλαμαριά (πρώην arta.ebn, μετονομάστηκε προχθές) με τον πολύ καλό μου φίλο hectoras που βρίσκεται Ανδριανουπόλεως.

το link υπάρχει γιατί όπως γράψανε κάποιοι τα 7kb/sec και το 10%uptime δεν αρκουν για μας, οπότε αναγκαζόμαστε και σαβουριάζουμε ένα τμήμα της πόλης (συγνώμη!)

Το κάνουμε σωστά όμως, με 24db grid και από τις δύο μεριές, χωρίς ενισχυτές και άλλα τέτοια αηδιαστικά εργαλεία (κάποιοι στο πολυτεχνείο θα έπρεπε να ντρέπονται...)

Εφόσων περνάει από πάνω σου, σου προτείνω να κάνεις associate στο AP που βρίσκεται Αριστοτέλους (στόχευσε το παλούκι του ΟΤΕ στην Ερμού με Καρόλου Ντηλ και μια ιδέα δεξιά) με την IP 10.107.3.252/29 και τρέξε ευθύς αμέσως OSPF, μάλλον θα αποκτήσουμε την λούπα που τόσο χρειαζόμαστε stormlord, tsapi και εγώ!

Soumaxeridis
12-06-04, 16:45
geonik άμα το link το κάνετε με νορμάλ ισχύ εκπομπής τότε δεν έχει καμία διαφορά όσον αφορά τον θόρυβο (σαβούριασμα), κοίτα το topic Μακρινά & κοντινά links που έχω κάνει περί αυτού του θέματος.
Γενικά αποφεύγουμε τα μακρινά links για 2 λόγους:
1. Είναι λιγότερα σταθερά
2. Συνήθως απαιτούν μεγαλύτερη ισχύ εκπομπής

Αν τα 2 παραπάνω δεν ισχύουν τότε δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας.
Μάλιστα επειδή το δίκτυο δεν έχει αναπτυχθεί ακόμα πλήρως, μερικά μακρινά links επιβάλλονται για τους λόγους που αναφέρεις...

geonik
12-06-04, 16:51
geonik άμα το link το κάνετε με νορμάλ ισχύ εκπομπής τότε δεν έχει καμία διαφορά όσον αφορά τον θόρυβο (σαβούριασμα), κοίτα το topic Μακρινά & κοντινά links που έχω κάνει περί αυτού του θέματος.

Ναι ναι το διάβασα το topic και συμφωνώ απολύτωςμε τα όσα γράφεις εκεί! Θα ήθελα πολύ να το ρίξω το link μόλις καταφέρουμε αξιόπιστα μικρά links... και εγώ το βλέπω ως μεταβατικό μέχρι να ωριμάσει το δίκτυο. Το txpower είναι σε auto και το traffic που περνάμε είναι ελάχιστο, οπότε το link δεν πρέπει να δημιουργεί πρόβλημα.

orion
12-06-04, 17:18
εχμ up and running :)

geonik
12-06-04, 17:34
Μάλλον αυτό θα μείνει στα απίστευτα!

ergobyte2orion (in testing mode)

1044 packets transmitted, 1042 received, 0% loss, time 4153ms
rtt min/avg/max/mdev = 2.271/3.328/19.254/1.575 ms, pipe 2

Αγγελε δεν το κάνουμε μόνιμο το link? Πάρε τηλεφωνο στο 288434 αν έχεις χρόνο!

Lewis
12-06-04, 18:06
εχμ up and running :)

κούρντισα και το OSPF και τώρα βλέπουμε μέχρι Βόλτο...

η Ηρώ κλασσικά κολλημένη...
Την δευτέρα αλλάζουμε motherboard...

geonik
12-06-04, 18:17
Την ώρα που το έκανες ήμουν στο tcpdump και έβλεπα τα cisco discovery protocol πακετα του microtik... ξαφνικα ήρθαν κάποια OSPF hello, και μέσα σε λίγα δευτερόλεπτα ολολόκληρο το βασίλειο των προτοκόλλων και υπο-προτοκόλλων άρχισε να ρέει μπροστά μου...

Ειμαι συγκινημένος :)

Lewis
12-06-04, 18:37
έκανα και το mrtg, οπότε στο:

http://noc.twmn/bblinks.html

φαίνεται το τράφικ και του orion2ergobyte

επίσης έκανα και τα στατιστικά για τα aps, στο

http://noc.twmn/aps.html