PDA

Επιστροφή στο Forum : Νέο (wannabe..) μέλος ζητά βοήθεια

caveman
30-05-04, 00:02
Βασικά καλησπέρα σας,
Αυτό posting απευθύνεται σε όποιον έχει τη γνώση και τη διάθεση να βοηθήσει την κατάσταση για να γίνει η εγκατάσταση 8O.
Λοιπόν, ας πάρουμε τα πράγματα από την αρχή. Μένω σε μια πολυκατοικία στην Κ. Τούμπα που βλέπει μόνο από τις δύο πλευρές μέσα στο τρίγωνο dolphin (~700m), space (~700m) και sol00 (~300m). Σήμερα το απόγευμα βγήκα με το laptoπι και έκανα το πρώτο scanαρισμα για links. Πληροφοριακά η wireless που χρησιμοποίησα ήταν η Netgear MA521 με εσωτερική κεραία.
Αν και η απόστασή μου είναι περίπου 300m από sol00 στην κατεύθυνση εκείνη υπάρχει μια σειρά από πολυκατοικίες σχεδόν μεσοτοιχία με τη δική μου και η σύνδεση με εκεί δεν παίζει όπως και επιβεβαίωσα πειραματικά.
Από την άλλη μεριά έπιασα link με το space.AP.swn με ένα ποσοστό σήματος που έπαιζε από 50% έως 78% σε ένα σημείο +/-1 βήμα. Επίσης έπιασα και twmn::volto2iro link με λίγο ισχυρότερο σήμα. Αυτά...

Και τώρα ερωτήσεις.
1. Από ότι κατάλαβα και το space.AP.swn είναι bblink. Κάνω λάθος;
2. Μπορώ να συνδεθώ στο bblink twmn::volto2iro; Αν κατάλαβα καλά όχι.
3. Εν πάση περιπτώσει που και πώς μπορώ να μπω;
4. Αν το space.AP.swn είναι AP είναι αρκετό το σήμα για να συνδεθώ.
5. Αν υπάρχουν τίποτα σελιδούλες να εξηγούν από physical (ή έστω data link) μέχρι session επίπεδα για τη δομή του 803.11b και του TWMN θα ήθελα να τις μάθαινα για να μην σας πρήζω. Θα ψάξω και εγώ παράλληλα.

Με ενδιαφέρει να φτιάξω ένα AP και μάλιστα έχω και το P200/128MB για να το υλοποιήσω. Ξέρω ότι πρέπει να "παλιώσω" λίγο όσον αφορά τις λεπτομέρειες. Παρόλα αυτά θα κάνω την ιδιοκατασκευή, θα το βάλω στην ταράτσα και θα κατέβω με Ethernet (θα πέσουν ερωτήσεις στο μέλλον...).

Αν δεν βαριέστε να απαντάτε θα γίνει σύντομα. :roll:

Thanx...

Lewis
30-05-04, 00:06
το space.ap.swn είναι AP (μπένς).
το iro2volto είναι bblink (δεν μπενς).

το σήμα σου σου φτάνει για να μπείς στο space..

Οπότε αρχίζεις την έρευνα...
κεραιούλα, κλπ...

ο Jef που είναι ο admin του space, θα σου απαντήσει, μπαίνει αρκετά συχνά εδώ...

caveman
30-05-04, 00:11
Ευχαριστώ Στρατηγέ μου. :P

Τα υπόλοιπα με τον Jef...

Περιμένω λεπτομέρειες απ' αυτόν.

Lewis
30-05-04, 01:26

δείξε συμπάθεια, συμπόνια και εγκαρτέρηση...

είναι κηπουρός κατ' επάγγελμα ο άνθρωπος
:lol: :lol: :lol:

caveman
31-05-04, 00:36

Ε, καλά δεν βίάζομαι και τόσο πολύ. Άλλωστε έχω και άλλα πράγματα να κάνω για τα οποία δεν απαιτείται επικοινωνία.

Ρε σεις. Οι συντεταγμένες που δίνει το Maporama είναι ακριβείς; Σύμφωνα με αυτές ο Space βρίσκεται ακριβώς πίσω από μια πολυκατοικία απέναντι. Είναι δυνατόν να πιάνω τόσο καλό σήμα με αντανάκλαση; Θα βγώ τώρα με το GPS να δω τις δικές μου. Υπάρχει περίπτωση να ξέρετε αν ο Jef και ο admin του dolphin έχει περάσει τις δικές του από GPS ή από το Maporama;

caveman
31-05-04, 01:12
Άκυρο βρήκα θέση από μια τρύπα. Ok

Keep up the good work!

Jef
01-06-04, 01:33
Lewis θα σε σκισω :)

Ναι απο το maporama τις εβαλα.
Οτι απορειες εχεις πες μου.

Jef
01-06-04, 15:39

γιατι με λες κηπουρο ???
βγαλε αυτη τη μ*λακια απο το κεφαλι σου :)

caveman
01-06-04, 23:58
Καταρχάς εύχαριστω Jef για τη σύντομη απάντηση (αντίθετα με τα λεγόμενα του Lewis) και την προθυμία. Τώρα για τα περι κηπουρικής εγώ δεν γνωρίζω αλλά σίγουρα κάτι θα πάρει το αυτί μου (Lewis).

Για τα τεχνολογικά τώρα σήμερα πήρα το κουτάκι και ετοιμάζω taratsa pc special. Ένα Flash2IDE που θα το βρώ ρε παλικάρια για μα μη ψάχνω;
Κατά τα μέσα της άλλης εβδομάδας (αν όλα βούν καλώς) θα είναι έτοιμο το PC οπότε μπορούμε, Jef, να συζητήσουμε για το link.

Thanx again...

tsapi
02-06-04, 00:15
Για τα τεχνολογικά τώρα σήμερα πήρα το κουτάκι και ετοιμάζω taratsa pc special.
Για πε μας, τι ακριβώς έχεις κατά νου για το ταρατσοπισί? Τι χωρητικότητα cf και τι λειτουργικό θα βάλεις?

orion
02-06-04, 01:38
Ένα Flash2IDE που θα το βρώ ρε παλικάρια για μα μη ψάχνω;

Στον πολυ καλο Ελβετο φιλο μας.
www.pcengines.ch

Lewis
02-06-04, 03:08

www.pcengines.ch

γιατί δνε οργανώνεις μια ομαδική;
και εμάς μας στερέψανε...

caveman
02-06-04, 03:10
Για τα τεχνολογικά τώρα σήμερα πήρα το κουτάκι και ετοιμάζω taratsa pc special.
Για πε μας, τι ακριβώς έχεις κατά νου για το ταρατσοπισί? Τι χωρητικότητα cf και τι λειτουργικό θα βάλεις?

Λοιπόν... όπως είπα και παραπάνω λεω να κινήσω για τη δημιουργία AP αργότερα και σκέφτηκα να παίξω hostAP (αν γράφω μπαρμπούταλα δώστε κόσμια απάντηση). Αυτό εξαρτάται βέβαια από τις απαιτήσεις του δικτύου στην περιοχή αλλά από ότι είδα από το scan μάλλον θα ήταν χρήσιμο εδώ που μένω. Επίσης δεν ξέρω αν είναι ακριβές, αλλά στο NodeDB είδα ένα σωρό pins γύρω μου με την ένδειξη αναμονή για δραστηριότητα στην περιοχή.

Anyway, δε σκοπεύω να παίξω windows ή κάτι τέτοιο. Κανένα light distribution του linux θα ήταν ok πιστεύω, για να γεμίσω και κάτι τρυπούλες(-αρες) σχετικά με αυτό το αντικείμενο. Δε ξέρω αν μπορώ να δουλέψω hostAP και σαν client για να παίρνω και μια γεύση για αργότερα. Αν είναι τα πράγματα όπως τα φαντάζομαι και μια 64αρα CF θα είναι ok, σωστά;

Κατά τα άλλα είναι ένα P200/96MB (τελικά) σε μια Intel Marl με 4 PCI. Δεν ξέρω αν υπάρχει κάτι συγκεκριμένο που πρέπει να προσέξω για το μοντάρισμα. Τώρα είναι μια καλή ώρα να το πείτε.

Όσο για το φίλο σας τον Ελβετό, δε λέω, μπορεί να είναι καλό παιδί αλλά δεν πέφτει λίγο μακρυά. Τώρα βέβαια για να λές εσύ orion κάτι θα ξέρεις παραπάνω από μένα. Τεσπα, σε πόσες μέρες κάνει shipping αυτός; Μπας και θέλει και κανείς άλλο τίποτε γιατί σα λίγο δεν είναι να παραγγείλω μόνο αύτο;

caveman
02-06-04, 03:17
Έγραφα το msg και δεν σε είδα Lewis. Και δεν οργανώνω; Πως το κάνω αυτό (... ο ηλίθιος...); Κάνω post και όποιος γουστάρει λέει ή δεν ξέρω γω τι. Πόσοι είστε μέσα από εδώ που μιλάμε και για πόσα κομμάτια; Πάω να κάνω posting....

Lewis
02-06-04, 03:27
Έγραφα το msg και δεν σε είδα Lewis. Και δεν οργανώνω; Πως το κάνω αυτό (... ο ηλίθιος...); Κάνω post και όποιος γουστάρει λέει ή δεν ξέρω γω τι. Πόσοι είστε μέσα από εδώ που μιλάμε και για πόσα κομμάτια; Πάω να κάνω posting....

όχι εσύ...
ο άλλος ..ηλίθιος :)
για τον Άγγελο τόλεγα...
(sorry, president)

το Hostap είναι driver για prism κάρτες, για linux...

caveman
02-06-04, 03:39

όχι εσύ...
ο άλλος ..ηλίθιος :)
για τον Άγγελο τόλεγα...
(sorry, president)

το Hostap είναι driver για prism κάρτες, για linux...

Καλά ρε μη βαράς. Δεν κατάλαβα. Όταν υπάρχει γραμμική επικοινωνία περισσοτέρων των δύο ατόμων συμβαίνουν αυτά.

Αυτό έννουσα ένα light linux με hostAP. Έχω και 2 Netgear MA311. Αυτές αν δεν κάνω λάθος είναι Prism 2.5. Υπάρχει και καμια άλλη δυνατότητα για το στήσιμο router (και ειδικότερα σε ταράτσα); Νόμιζα ότι ήταν κλειστό το standard (αυτό και το paladir για Atheros).

Lewis
02-06-04, 14:14
Linux distros: Debian, Suse, Mandrake, UnwiredAp, Paladir
Wireless cards drivers: HostaP (prism 2, 2.5), MadWifi (Atheros), WlanNg..

Ακριβώς από πάνω όπως διαβάζεις, έχει ένα κουμπάκι "παραπομπές".
εκεί έχει λίνκς για σχεδόν όλα τα wireless router distros..

orion
02-06-04, 17:44

www.pcengines.ch

γιατί δνε οργανώνεις μια ομαδική;
και εμάς μας στερέψανε...

Να οργανωσω ..μετα τις 8 Ιουνη ομως που απολυομαι. Βεβαια θα πρεπει να ειναι ολα prepaid γιατι οι καρτες βαρεσανε κοκκινο

orion
02-06-04, 17:48
Αλλα linux distros (wifi) ειναι τα
Pebble και cqure.net

Επισης εμπορικο linux wifi distro ειναι το starOS

cu

pargyrak
02-06-04, 17:57
Κάπυ πρέπει να τριγυρνάει μια IDE2CF. Όσο την πήρα (orion πες εγώ γερνάω και ξεχνάω) τη δίνω.

[email protected]

caveman
03-06-04, 01:31
Κάπυ πρέπει να τριγυρνάει μια IDE2CF. Όσο την πήρα (orion πες εγώ γερνάω και ξεχνάω) τη δίνω.

[email protected]

Φίλε pargyrak την καπαρώνω εδώ και τώρα. Σου στέλνω ή μου στέλνεις το κιν σου σε private msg και βρισκόμαστε για την παράδοση; Dig me in. Έχω σχεδόν μοντάρει όλα τα άλλα κομμάτια και μου μένει αυτό. Αν όμως παίξει και ομαδική στο μέλλον, orion, ειμαι μέσα για δύο κομμάτια (επιπλέον από του pargyrak).

Όσο για το OS νομίζω ότι έχω αρκετές πληροφορίες για να ψάξω πιο είναι το πιο κατάλληλο για τη περίπτωση. Ομολογώ ότι ο Lewis, αν και λακωνικός, με έβγαλε από μερικές παρανοήσεις που είχα στο μυαλό μου (είμαι Νεούλης, τι να κάνω;).

Ευχαριστώ όλους για την προθυμία σας. Ελπίζω να συνεχιστεί....

Lewis
03-06-04, 13:07
Ομολογώ ότι ο Lewis, αν και λακωνικός, με έβγαλε από μερικές παρανοήσεις που είχα στο μυαλό μου (είμαι Νεούλης, τι να κάνω;).

Ευχαριστώ όλους για την προθυμία σας. Ελπίζω να συνεχιστεί....

Είμαι και Λάκωνας κατά το ήμισυ...΄

Μην ανησυχείς, έτσι κάνουμε στην αρχή σε όλους...

Μετά αρχίζουν οι αποκρυφιστικές τελετές μύησης, που πρέπει να πείς τον νόμο του Ohm ανάποδα και να πιείς αίμα Ηλεκτρολόγου...

dfragos
03-06-04, 15:45
Μετά αρχίζουν οι αποκρυφιστικές τελετές μύησης, που πρέπει να πείς τον νόμο του Ohm ανάποδα και να πιείς αίμα Ηλεκτρολόγου...

Ηλεκτρολόγος Μηχανικός και Μηχανικός Υπολογιστών παρακαλώ....... :lol:

Lewis
03-06-04, 16:38

γιατί τέτοια εξειδίκευση ?
να αφήσουμε απόξω και τον κυρ-Μήτσο που κάνει μπρίζες ?

dfragos
03-06-04, 17:48

γιατί τέτοια εξειδίκευση ?
να αφήσουμε απόξω και τον κυρ-Μήτσο που κάνει μπρίζες ?

Πω πω.... μετά λες ότι εγώ δεν έχω χιούμορ :lol:

Αφού τους εξειδικευμένους κυνηγά το TWMN. Αν βάλουμε και τους υπόλοιπους Ηλεκτρολόγους μαζί μας(τους μη εξειδικευμένους).... δεν σας γλυτώνει τίποτα, θα σας φάμε ζωντανούς. :lol: :lol: :lol:

caveman
04-06-04, 01:40
Πίνετε αίματα, τρώτε ανθρώπους... Πολύ κανιβαλισμός πέφτει. Αν και "άνθρωπος των σπηλαίων", θα κάνω μια έκκληση για σύμπνοια. Στο κάτω κάτω δεν μπορώ να πιω και το δικό μου αίμα (ΗΜΜΥ). Είμαστε όλοι εν TWMN αδερφοί. :P

Τελικά από μια πρώτη ματιά που έριξα μάλλον θα παίξω ή Peeble ή LEAF. Κανένα σχόλιο; Θα το ψάξω κι' άλλο.

Που χάθηκες pargyrak; Θα γίνει η συναλλαγή;

Lewis
04-06-04, 04:11
Στο κάτω κάτω δεν μπορώ να πιω και το δικό μου αίμα (ΗΜΜΥ).

ώπα...
Ζούν ανάμεσα μάς....
Είχαμε τον Διφραγκο, αποκτήσαμε και τον Άνθρωπο των Σπηλαίων...
καλά, που να περιλάβουμε και τον Κόκκινο Μπάμ-τερ-λε-λέ...

dfragos
04-06-04, 05:06
Στο κάτω κάτω δεν μπορώ να πιω και το δικό μου αίμα (ΗΜΜΥ).

ώπα...
Ζούν ανάμεσα μάς....
Είχαμε τον Διφραγκο, αποκτήσαμε και τον Άνθρωπο των Σπηλαίων...
καλά, που να περιλάβουμε και τον Κόκκινο Μπάμ-τερ-λε-λέ...

:twisted: :twisted: :twisted: Έτσι έτσι ! ! ! ! !

Για να μας παίρνετε περισσότερο στα σοβαρά. :lol: :lol: :lol:

Και πόσους ακόμα δεν ξέρεις ή πρόκειται να μάθεις.......... Δεν είμαστε λοιμός, δεν είμαστε ακρίδες, είμαστε Ηλεκτρολόγοι. :twisted: :twisted:

Lewis
04-06-04, 10:37
Και πόσους ακόμα δεν ξέρεις ή πρόκειται να μάθεις.......... Δεν είμαστε λοιμός, δεν είμαστε ακρίδες, είμαστε Ηλεκτρολόγοι. :twisted: :twisted:

ότι και να κάνετε όμως, εμείς θα είμαστε οι ΚΑΚΟΙ...

και υπάρχουν πολλοί λόγοι για να είσαι ο κακός και να το χαίρεσαι...

Πρώτον τρομάζουμε τα κοριτσάκια σας,
δεύτερον τρομάζουμε τον ncostas και δεν γράφει πιά,
τρίτον εξοργίζουμε τον Γκαργκόυλ, που θάθελε νάναι μαζί μας, αλλά η μοίρα τον έκανε ΗΜΜΥ..
τέταρτον, δίνουμε νόημα στην ζωή σου, μια και ο Σολωμόντας χρειάζεται και μιά αντίθετη πλευρά για να φανεί δίκαιος,
πέμπτον, μας γουστάρουν οι γκόμενες,
έκτον, δεν ζούμε το γλυκανάλατο τέλος, πεθαίνοντας στην μέση της ταινίας..

:lol: :lol:

dfragos
04-06-04, 12:23

ότι και να κάνετε όμως, εμείς θα είμαστε οι ΚΑΚΟΙ...

και υπάρχουν πολλοί λόγοι για να είσαι ο κακός και να το χαίρεσαι...

Πρώτον τρομάζουμε τα κοριτσάκια σας,
δεύτερον τρομάζουμε τον ncostas και δεν γράφει πιά,
τρίτον εξοργίζουμε τον Γκαργκόυλ, που θάθελε νάναι μαζί μας, αλλά η μοίρα τον έκανε ΗΜΜΥ..
τέταρτον, δίνουμε νόημα στην ζωή σου, μια και ο Σολωμόντας χρειάζεται και μιά αντίθετη πλευρά για να φανεί δίκαιος,
έκτον, δεν ζούμε το γλυκανάλατο τέλος, πεθαίνοντας στην μέση της ταινίας..

:lol: :lol:

LOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOL

Lewis
04-06-04, 22:46
LOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOL

σου άρεσε, ε ?
φταίει το 8:37 που τόγραψα...
όταν ξυπνάω πρωί δεν ξέρω τι λέω ;)

dfragos
05-06-04, 01:46
Το μόνο που έχω ένσταση είναι το θέμα με τις γκόμενες.... :lol:

Αφού είμαστε οι καλοί, εμείς έχουμε τις καλές γκόμενες.... οι κακοί πάντα μένουν με το π@@@ στο χέρι. :lol: :lol: :lol:

caveman
05-06-04, 03:30
Το αθώο μου posting κατέληξε να είναι πεδίο μάχης λαμπρό. Αν και η κουβέντα έχει ανάψει εγώ θα πώ πάντως ότι εδώ ούτε θα πεθάνει κανείς στο μέσον της ταινίας ούτε θα φοβηθεί και θα λακίσει από πουθενά. May the best man win!

Ugh!

dfragos
05-06-04, 04:11
Το αθώο μου posting κατέληξε να είναι πεδίο μάχης λαμπρό. Αν και η κουβέντα έχει ανάψει εγώ θα πώ πάντως ότι εδώ ούτε θα πεθάνει κανείς στο μέσον της ταινίας ούτε θα φοβηθεί και θα λακίσει από πουθενά. May the best man win!

Ugh!

Όχι βρε, με τον Lewis απλά λέμε καμιά βλακεία. Δεν πολεμούμε ο ένας τον άλλον. Τίποτα από αυτά που λέμε δεν είναι σοβαρά.

Sorry αν σου χαλάσαμε το thread.

caveman
05-06-04, 14:11

Ugh!

Όχι βρε, με τον Lewis απλά λέμε καμιά βλακεία. Δεν πολεμούμε ο ένας τον άλλον. Τίποτα από αυτά που λέμε δεν είναι σοβαρά.

Sorry αν σου χαλάσαμε το thread.

No prob man! Αν δεν ακουστεί και καμιά μα***ία πως θα περάσει η ώρα; Ούτως ή άλλως μεταξύ συναδελφών υπάρχει αλληλεγγύη. Απλά ήθελα να καταθέσω και εγώ τη θέση μου στις απειλές του Lewis κατά του κλάδου :wink: :wink:

tsapi
05-06-04, 16:42

:roll: :wink:

Lewis
05-06-04, 18:39

Αφού είμαστε οι καλοί, εμείς έχουμε τις καλές γκόμενες.... οι κακοί πάντα μένουν με το π@@@ στο χέρι. :lol: :lol: :lol:

λάθος αγαπητέ μου...
π.χ. σε κάποια ταινία του James Bond όλοι θυμούνται την "κακιά" Σοφί Μαρσώ, αλλά ελάχιστοι την "καλή" με τα μεγάλα @@.

dfragos
05-06-04, 19:25

λάθος αγαπητέ μου...
π.χ. σε κάποια ταινία του James Bond όλοι θυμούνται την "κακιά" Σοφί Μαρσώ, αλλά ελάχιστοι την "καλή" με τα μεγάλα @@.

Εξαιρέσεις του κανόνα..... :lol: :lol: :lol: :lol:

caveman
24-06-04, 22:31
Hello again fellow communists!

Μετά από κανά δυο βδομαδούλες εντατικής non-wireless related δουλειάς, είπα να ασχοληθώ λίγο με το θέμα μας...

Λοιπόν, καιρός είναι να ανοίξουμε ένα νέο set ερωταπαντήσεων (κουράγιο Lewis) για να βρεθω και εγώ κάποια στιγμή online, ε; Έχω μοντάρει το taratsoPC μου και αυρίο πάω για κεραία και καλώδια. Πρέπει βέβαια να βρώ και λίγο χρόνο να τα εγκαταστήσω. Επίσης, Lewis, θα κάνω μια προσπάθεια να σηκώσω την κεραία στη διπλανή πολυκατοικία επομένως (αν γίνει αυτό) μιλάμε σίγουρα για cannibal ενδεχομένως κάποιον άλλο. Αποφάσισα τελικά να βάλω WISP για αρχή. Κανένα σχόλιο; Άντε γιατί εκτός άπό το CF πρέπει να το flashάρω και στο κεφάλι μου.

I'll be back!

Lewis
25-06-04, 15:11
Hello again fellow communists!

Μετά από κανά δυο βδομαδούλες εντατικής non-wireless related δουλειάς, είπα να ασχοληθώ λίγο με το θέμα μας...

Λοιπόν, καιρός είναι να ανοίξουμε ένα νέο set ερωταπαντήσεων (κουράγιο Lewis) για να βρεθω και εγώ κάποια στιγμή online, ε; Έχω μοντάρει το taratsoPC μου και αυρίο πάω για κεραία και καλώδια. Πρέπει βέβαια να βρώ και λίγο χρόνο να τα εγκαταστήσω. Επίσης, Lewis, θα κάνω μια προσπάθεια να σηκώσω την κεραία στη διπλανή πολυκατοικία επομένως (αν γίνει αυτό) μιλάμε σίγουρα για cannibal ενδεχομένως κάποιον άλλο. Αποφάσισα τελικά να βάλω WISP για αρχή. Κανένα σχόλιο; Άντε γιατί εκτός άπό το CF πρέπει να το flashάρω και στο κεφάλι μου.

I'll be back!

με την κεραία σου, site survey....
να δείς στα σίγουρα τι πιάνεις....

caveman
25-06-04, 20:15
F**K :x , F**K :x , F**K :x ,

Δώστε μου ένα tip γιατί θα σκάσω. Έβαλα χθές το WISP στο taratsoPC και δε βλέπει με τίποτα τα nics (είτε wire είτε wireless). Και καλά η ether ήταν της πλάκας (n2k compatible αν και δεν έπρεπε να υπάρχει prob), δε βλέπει ούτε τη Netgear MA311. Όχι error, δε τη βλέπει. Έχω χτενίσει το δίκτυο και δε βρήκα τίποτα σχετικό. Η εγώ δεν κάνω κάτι απλό που δεν το ξέρω ή δεν ξέρω γω τι. Κατά τα άλλα δουλεύει μια χαρά. Παίζει να πρέπει να κάνω κάτι με τα modules (πολύ πιθανόν); Στο manual του λέει ότι παίζει κατευθείαν. Μήπως θέλει κανένα flashάρισμα με άλλο firmware (είδα κάτι τέτοιο στο net); Άν κάποιος άλλος παίζει WISP ή έχει άποψη ας βοηθήσει. Για να ψάξω για κάτι άλλο αν είναι.

Thanx.

Lewis
26-06-04, 05:25
F**K :x , F**K :x , F**K :x ,

Δώστε μου ένα tip γιατί θα σκάσω. Έβαλα χθές το WISP στο taratsoPC και δε βλέπει με τίποτα τα nics (είτε wire είτε wireless). Και καλά η ether ήταν της πλάκας (n2k compatible αν και δεν έπρεπε να υπάρχει prob), δε βλέπει ούτε τη Netgear MA311. Όχι error, δε τη βλέπει. Έχω χτενίσει το δίκτυο και δε βρήκα τίποτα σχετικό. Η εγώ δεν κάνω κάτι απλό που δεν το ξέρω ή δεν ξέρω γω τι. Κατά τα άλλα δουλεύει μια χαρά. Παίζει να πρέπει να κάνω κάτι με τα modules (πολύ πιθανόν); Στο manual του λέει ότι παίζει κατευθείαν. Μήπως θέλει κανένα flashάρισμα με άλλο firmware (είδα κάτι τέτοιο στο net); Άν κάποιος άλλος παίζει WISP ή έχει άποψη ας βοηθήσει. Για να ψάξω για κάτι άλλο αν είναι.

Thanx.

χωρίς να θυμάμαι καλά μια και μιά φορά το έβαλα,

αυτό δεν έιναι που έχει ένα startup command line που του λές τι να φορτώσει ? κάτι .lpr πακέτα ? στη γραμμή που καλεί το syslinux ?
μήπως εκεί πρέπει να του βάλεις τους prism drivers ?

νομίζω πως εκεί το είχα κάνει μιά φορά για το atheros πακέτο...

για RTFM νεαρέ ΤΗΜΜΥ ;)
[/img]

caveman
26-06-04, 19:49
Ναί Στρατηγέ μου αυτό με τα LPR πακέτα είναι. Ευχαριστώ για την προσπάθεια αλλά τελικά το prob ήταν αλλού. Τα modules δεν ήταν setαρισμένα σωστά. Απλά το ηθικό δίδαγμα είναι: Μην παίρνεις στα σοβαρα τα User Guides που είναι λιγότερο από 15 σελίδες.

Τώρα προέκυψε άλλο prob για λύση. Όλα ωραία και καλά τις βλέπει όλες τις καρτούλες, δουλεύει το eth (in fact τώρα δουλεύω με ssh στο desktop μου) αλλά δεν μου εμφανίζει τη λίστα για να επιλέξω κανάλι λειτουργίας των wireless. Συγκεκριμένα μου γράφει "Note: frequency list can be detected only when the card is inserted." Επίσης, μου τις βλέπει ως netcs όχι wlan. Το firm που έχουν οι κάρτες είναι 1.3.6. Καμιά πρόταση;

Seek and destroy... :twisted:

caveman
27-06-04, 00:13
Ok,

Βρήκα ένα workaround για το πρόβλημα των καναλιών. Δε δουλεύει από το GUI αλλά δοκίμασα το iwconfig και το κάνει manually. Τσάκωσα και το startup αρχείο, τα έβαλα κι εκεί και έπαιξε με reboot μια χαρούλα. Όλα καλά λοιπόν.

Τώρα... με όλα αυτά τα setαρίσματα, το έβαλα να παίζει σε AP mode και τις δύο κάρτες (με τις εσωτερικές κεραίες τους), έκανα site survey με το lap και τις είδε και τις δύο. Φαντάζομαι πως that's it.

Νομίζω ότι μετά τη σημερινή αγορά της κεραίας, τα μόνα που μένουν είναι η αγορά των καλωδίων και το στήσιμο στη ταράτσα. Σωστά;

Α, και αν υπάρχει καμιά καλή εφαρμογούλα σε linux prompt για site survey θα ήθελα να τη μάθω για να τη χώσω και αυτή επάνω.

Thanx...

Lewis
27-06-04, 04:18
iwlist wlan0 scan

;)

caveman
06-09-04, 23:18
Caveman is back (from hell) :twisted:

Χαιρετώ όλους. Μετά από ένα τρομακτικό ολυμπιακό καλοκαίρι μια νέα σαιζόν ανοίγει με εμένα να έχω χάσει και τις δύο εκδηλώσεις του τελευταίου σαβ/κου λόγω οικογενειακών υποχρεώσεων (αδερφός + ιερά δεσμά :lol: :lol: ). Anyway, μέσα σε αυτή ή την άλλη εβδομάδα σηκώνω κεραία. Υπενθυμίζω ότι βρίσκμαι στο τρίγωνο Space, Dolphin, Sol00. Από ότι είδα στο χάρτη δεν υπάρχουν και πολλές κομβικές εξελίξεις στη περιοχή μου. Αν δεν ξέρω κάτι ας με ενημερώσει κάποιος. Ρε συ Lewis, ο Cannibal στο χάρτη φαίνεται πολυ μακρύα από εκεί που μου είχες πει. Δεν ξέρω αν μπορώ να τον πιάσω αν και θα δοκιμάσω με τη stela.

Θα ενημερώσω για το χρόνο της εγκατάστασης, μπας και κανείς έχει την όρεξη να πιεί καφεδάκι στην ταράτσα μου εκείνο το απόγευμα.

Ciao

Lewis
07-09-04, 05:23
Caveman is back (from hell) :twisted:

Χαιρετώ όλους. Μετά από ένα τρομακτικό ολυμπιακό καλοκαίρι μια νέα σαιζόν ανοίγει με εμένα να έχω χάσει και τις δύο εκδηλώσεις του τελευταίου σαβ/κου λόγω οικογενειακών υποχρεώσεων (αδερφός + ιερά δεσμά :lol: :lol: ). Anyway, μέσα σε αυτή ή την άλλη εβδομάδα σηκώνω κεραία. Υπενθυμίζω ότι βρίσκμαι στο τρίγωνο Space, Dolphin, Sol00. Από ότι είδα στο χάρτη δεν υπάρχουν και πολλές κομβικές εξελίξεις στη περιοχή μου. Αν δεν ξέρω κάτι ας με ενημερώσει κάποιος. Ρε συ Lewis, ο Cannibal στο χάρτη φαίνεται πολυ μακρύα από εκεί που μου είχες πει. Δεν ξέρω αν μπορώ να τον πιάσω αν και θα δοκιμάσω με τη stela.

Θα ενημερώσω για το χρόνο της εγκατάστασης, μπας και κανείς έχει την όρεξη να πιεί καφεδάκι στην ταράτσα μου εκείνο το απόγευμα.

Ciao

καλως τον Σπηλαιάνθρωπο του THMMY...
ακόμα ρε γάιδαρε δεν μπήκες ?

Στην κανάρη με παπάφη δεν ήσουν ?
Αν ναι, είσαι στο τετράγωνο Cannibal-Sol00-Space-IRO.

κάνε ένα sitesurvey να δείς τι παίζει...

caveman
08-09-04, 02:06
Δεν έχω πρόθεση να απολογηθώ σταρατηγέ μου αλλά το τι πέρασα αυτό το καλοκαίρι με τη "μεγάλη γιορτή" δε λέγεται. Με τέτοια πίεση και πολλά έκανα.

Ναί εκεί σου είχα πεί ότι είμαι αλλά επίσης σου είχα πεί ότι από την πλευρά του Sol00 έχω ψηλότερη πολυκατοικία. Για να βγώ από πάνω θέλω ιστό >6m. Υπάρχει βέβαια μια τρύπα αλλά με μια ματιά στο χάρτη δε βλέπω φώς. Πιο πιθανό είναι να δώ Iro.

Τεσπά, από αύριο απόγευμα ξεκινώ τριήμερο taratsing για εγκατάσταση γιατί έχω αρκετή δουλειά επάνω. Ερώτηση για άμεση απάντηση. Για να είμαστε και απολύτως τυπικοι ισχύει το 1 ιστός per ενοικιαστη; Έχουν γίνει οι υπόλοιπες απαραίτητες συννενοήσεις (i.e διαχειρηστής).

Lewis
08-09-04, 04:52
Για να είμαστε και απολύτως τυπικοι ισχύει το 1 ιστός per ενοικιαστη; Έχουν γίνει οι υπόλοιπες απαραίτητες συννενοήσεις (i.e διαχειρηστής).

πρώτη φορά το ακούω αυτό...

caveman
10-09-04, 13:43
1) Μου βλέπει τα interfaces σαν netcs όχι wan
2) iwlist netsc0 scan μου λέει "netcs0 Interface doesn't support scanning : Operation not supported"

Την πατήσαμε;

Lewis
10-09-04, 16:25
1) Μου βλέπει τα interfaces σαν netcs όχι wan
2) iwlist netsc0 scan μου λέει "netcs0 Interface doesn't support scanning : Operation not supported"

Την πατήσαμε;

πάρε ένα τηλέφωνο να σου στήσω έναν router της προκοπής που παιδεύεσαι με το pebble...

caveman
10-09-04, 21:05
WISP-Dist (mod του LEAF) έχω και παίζει μια χαρά. Μέχρι τώρα μόνο αυτό το πρόβλημα έχω. Έψαξα και παίζει να φταίει το firmware της Netgear που έχω. Πέρασα ρεύματα επάνω και μαλλον θα κάνω survey με το desktop και την ίδια κάρτα απο Windows. Νούμερο;