PDA

Επιστροφή στο Forum : RFC: twmn::ergobyte

geonik
31-05-04, 23:31
Αν ενδιαφέρει το TWMN, εγώ διαθέτω την ταράτσα μου για στήσιμο AP. Τα πάντα είναι έτοιμα (router, twmn-link, ospf, ιστός, interfaces) εκτός από την omni.

Σας καλώ να συζητησετε το κατά πόσο είναι χρήσιμο ένα AP στην Αριστοτέλους όταν υπάρχει ήδη στην Αγ. Σοφίας (tsapi). Αν βρίσκετε την ιδέα καλή, ευχαρίστως θα δεχθώ την βοήθειά σας στο στήσιμο.

Η συχνότητα με την οποία διαβάζω το forum είναι απογοητευτική, για γρήγορες απαντήσεις θα με βρείτε στο 6974125258

Lewis
01-06-04, 06:16
Αν ενδιαφέρει το TWMN, εγώ διαθέτω την ταράτσα μου για στήσιμο AP. Τα πάντα είναι έτοιμα (router, twmn-link, ospf, ιστός, interfaces) εκτός από την omni.

Σας καλώ να συζητησετε το κατά πόσο είναι χρήσιμο ένα AP στην Αριστοτέλους όταν υπάρχει ήδη στην Αγ. Σοφίας (tsapi). Αν βρίσκετε την ιδέα καλή, ευχαρίστως θα δεχθώ την βοήθειά σας στο στήσιμο.

Η συχνότητα με την οποία διαβάζω το forum είναι απογοητευτική, για γρήγορες απαντήσεις θα με βρείτε στο 6974125258

ομνι ?
γιατί όμνι ?
πανελάκι δεν κάνει ?
αν βάλεις ένα πάνελ εσύ προς δυτικά, και ένα ο Τσάπας προς ανατολικά δεν θα είναι ωραία ?

εκτός και αν είσαι πάνω στην πλατεία, οπότε πλάκα θα είχε κανένα hotspot..

geonik
01-06-04, 09:50
Κανένα πρόβλημα, ότι κεραία κρίνετε απαραίτητο είμαι διατεθιμένος να βάλω. Επειδή δεν ξέρω τι καλύπτεται ήδη από τα υπάρχοντα APs είμαι όλο αυτιά!

Είμαι πάνω στην πλατεία, στο ύψος της Ερμού, η οικοδομή του βρετανικού προξενείου (άραγε ο Bin θα μας λυπηθεί αν μάθει ότι υπάρχει AP δίπλα στον στόχο? :))

sakis
01-06-04, 11:10
Η κατάσταση είναι ήδη επιβαρυμένη στο κέντρο. Ειδικά τα SSID "twmn::tsapi" και τα "arta.ebn", την τελευταία φορά που έλεγξα πριν 2 βδομάδες αν δεν κάνω λάθος, τα έπιανα και μέσα από το σπίτι μου...

Θα παρακαλούσα, πριν αρχίσετε να εκπέμπετε προς όλες τις κατευθύνσεις, να σκεφτείτε την πρακτική του πράγματος και το αν πράγματι χρειάζονται 2 AP, όταν το 1 εκπέμπει στην Αγ. Σοφία και το πιάνω στο Βαρδάρι.

Ευχαριστώ.

geonik
01-06-04, 20:07
Το arta.ebn είναι δικό μου και υπάρχει για τον πολύ απλό λόγο ότι μέσω TWMN από μένα προς Καλαμαριά που είναι ο φίλος μου δεν περνάει σχεδόν τίποτα, οπότε το prive μας Link είναι η μόνη λύση.

Αλλά με στεναχωρεί που δεν ακούω περισσότερες απόψεις σαν του Σάκη σχετικά με το είναι καλό και τι όχι... τελικά τόσο λίγο ενδιαφέρον έχει το στήσιμο ενός κόμβου στην Αριστοτέλους?

Αν πάλι δεν χρειάζεται AP, ας κάνω δεύτερο link με άλλο κόμβο πέραν του tsapi ώστε να γίνει λούπα και να έχουμε redundancy στο κέντρο.

tsapi
01-06-04, 20:15
Θα παρακαλούσα, πριν αρχίσετε να εκπέμπετε προς όλες τις κατευθύνσεις, να σκεφτείτε την πρακτική του πράγματος και το αν πράγματι χρειάζονται 2 AP, όταν το 1 εκπέμπει στην Αγ. Σοφία και το πιάνω στο Βαρδάρι.
Αυτό είναι συγκλονιστικό. Δοκίμασες να συνδεθείς πάνω μου? Αν ναι τι σήμα - θόρυβο έχεις?

geonik
01-06-04, 20:26
tsapi εσύ τι πιστεύεις για την ιδέα του να κάνω AP? Η δικιά σου άποψη μετράει προφανώς!

orion
01-06-04, 21:21
Ειναι σχεδον ετοιμο το twmn::rigel το οποιο ειναι στην Κομνηνων εχει ηδη μια omni 12αρα και ψαχνω για bblink. Την omni μπορειτε να την δειτε και απο το φαναρι Τσιμισκη με Κομνηνων με μετωπο στην θαλλασα και και πολυ ψηλα. Ειναι πανω σε εναν τριγωνικο ιστο πειρπου 7.5m (ναι υπαρχει αδεια)

Cu

tsapi
01-06-04, 23:02
tsapi εσύ τι πιστεύεις για την ιδέα του να κάνω AP? Η δικιά σου άποψη μετράει προφανώς!
Eγώ σε παίρνω voice, για να συνεννοηθούμε live.. Εγώ ορισμένες εξαιρετικά ενδιαφέρουσες ιδέες που θέλω να μοιραστώ μαζί σου.. :wink:

sakis
02-06-04, 01:46
το twmn::tsapi το έπιασα σε κάποια φάση που δοκίμαζα ένα AP μέσα στο σπίτι μου. Κάποια στιγμή που έκανα δοκιμές σε ένα από τα links που έχω στην ταράτσα μου, μια κεραία γυρισμένη προς Βασ. Ηρακλείου σε έπιασε με link quality 2, δοκίμασα να συνδεθώ, έδειξε ότι συνδέθηκε αλλά για κάποιο λόγο δεν πήρε IP o dhcp client. Ίσως έκανα κάποιο λάθος, όμως δεν ασχολήθηκα πάνω από 5 λεπτά.

όσον αφορά το arta.ebn, θεωρώ ότι έχει γίνει κάποιο λάθος στο στήσιμο, αν εκπέμπει από Αριστοτέλους προς Καλαμαριά και σας πιάνω στην περιοχή μου. Ελέγξτε τις κεραίες σας.

Στην περιοχή μου, πολύ ισχυρά πιάνω τα arta.ebn, LA100ENA, SIGMACOM, και πού και πού πετάγονται κάτι twmn::tsapi, tsapi2διάφορα, twmn::pargyrak...

Πάντως, σχετικά με το θέμα της κάλυψης με 2 APs, η δική μου άποψη είναι να μην εκπέμπετε τόσο ισχυρά σε μια περιοχή, προσπαθώντας να καλύψετε το δυνατόν μεγαλύτερη ακτίνα... δεν κερδίζουμε τίποτα ως ασύρματο δίκτυο έτσι. Άποψή μου...

tsapi
03-06-04, 23:09
Πάντως, σχετικά με το θέμα της κάλυψης με 2 APs, η δική μου άποψη είναι να μην εκπέμπετε τόσο ισχυρά σε μια περιοχή, προσπαθώντας να καλύψετε το δυνατόν μεγαλύτερη ακτίνα... δεν κερδίζουμε τίποτα ως ασύρματο δίκτυο έτσι. Άποψή μου...
Eγώ πάντως ούτε με μεγάλη ισχύ εκπέμπω ούτε μεγάλη omni έχω. Δεν με ενδιαφέρει η διάμετρος του λουκουμά όσο το πάχος του.. :wink:
Γενικά η λογική που πρέπει να έχουμε είναι της μέγιστης κατευθυντικότητας και της μικρότερης ισχύος (για να έχουμε το λιγότερο θόρυβο). Γι αυτό άλλωστε ψαχνόμαστε με τα πιάτα τον τελευταίο καιρό.

StormLord
09-06-04, 03:58
Exei ginei zeuksh metaksy ton komvon StormLord kai Ergobyte me bblink xorhtikothtas 11Mbit praktikh taxythta 500-550 Kbyte/sec.
Dystixos to link apo StormLord se Salonic edo kai merikes ores den yfistate (agnosth aitia) kai episeis to tsapi2ergobyte exei prosorinos mikra provlimatakia ta opoia tha lithoun elpizo entos ths vdomadas.
Exei shkothei episeis kai pali to mhxanhma-gateway me tous Wthess xoris omos na kataxorithoun ta routes kai perimeno epivevaiosh apo ta paidia oste na kataxoriso ta routes 'h kalytera na shkoso RIP pros autous .

dfragos
09-06-04, 04:25
Μήπως μπορεί να συμπληρωθεί ο χάρτης που υπήρχε σε μορφή ppt ώστε να ξέρουμε περίπου πού βρίσκονται τα AP;

StormLord
10-06-04, 15:07
Oi komvoi Ergobyte kai StormLord den exoun APs kai pithanotata den prokete na apokthsoun para mono an yparksei anagh. yparxh to twmn::tsapi opou kalyptei se AP thn perioxh tou Ergobyte kai oso gia ton StormLord epeidi borei na kalypsei mono noties perioxes opos apo venizelou os ta mesa monasthriou apo arketa makria kalytera na protimithei kapoio AP pou tha vriskete konta se autes tis perioxes. Oi 2 proanaferomenoi komvoi einai aplos BRIDGES tou dyktiou me BBs.