PDA

Επιστροφή στο Forum : Πανόραμα Θεσσαλονίκης

Lewis
04-10-06, 04:37
To TWMN προσπαθεί να επεκταθεί στο Πανόραμα Θεσσαλονίκης !!

Προσπαθούμε να επεκτείνουμε το δίκτυο στο Πανόραμα Θεσσαλονίκης, και ζητάμε την βοήθεια σας.

Όσοι ενδιαφέρονται και μένουν εκεί, παρακαλούνται να περάσουν το στίγμα τους στο WiND (http://wind.twmn.net/).

Πρέπει να μετρηθούμε, για να ξέρουμε κι εμείς αν αξίζει τον κόπο να το προσπαθήσουμε.

Ας ξεκινήσουμε μια συζήτηση, με αφορμή 2 προνομιακά σημεία που έχουμε εξασφαλίσει, και τον Euri που μετακομίζει επάνω στον λόφο...

euri
04-10-06, 09:06
Το νέο μου στίγμα στο WiND ακούει στον αριθμό 700 (http://wind.twmn.net/?page=nodes&node=700).

(Αν θέλεις πρόσθεσε στους διαθέσιμους δήμους και το Δήμο Πανοράματος.)

Πρέπει να μετρηθούμε, για να ξέρουμε κι εμείς αν αξίζει τον κόπο να το προσπαθήσουμε.

1.85 περίπου, με 120+ κιλά, καλά είμαι;

Lewis
04-10-06, 11:16
Το νέο μου στίγμα στο WiND ακούει στον αριθμό 700 (http://wind.twmn.net/?page=nodes&node=700).

(Αν θέλεις πρόσθεσε στους διαθέσιμους δήμους και το Δήμο Πανοράματος.)

σε έβαλα και εγώ χτές στο 698 ;)

Vegas
04-10-06, 11:18
Το νέο μου στίγμα στο WiND ακούει στον αριθμό 70 (http://wind.twmn.net/?page=nodes&node=700)0 (http://wind.twmn.net/?page=nodes&node=700).

Περιπου τοσο ειναι και η Gina που ακουει στο 34
Τι λες κανετε σχεση ?

blexo
04-10-06, 11:59
Παιδια καλημερα μολις καταχωρησα το στιγμα μου στο wind.Ειναι το #704 και βρισκεται στο πανοραμα.Αν πιστευετε οτι βολευει να στησουμε εναν κομβο εγω ειμαι αμεσα διαθεσιμος και εχω τα περισσοτερα απο αυτα που χρειαζονται.

Lewis
04-10-06, 12:12
Παιδια καλημερα μολις καταχωρησα το στιγμα μου στο wind.Ειναι το #704 και βρισκεται στο πανοραμα.Αν πιστευετε οτι βολευει να στησουμε εναν κομβο εγω ειμαι αμεσα διαθεσιμος και εχω τα περισσοτερα απο αυτα που χρειαζονται.

κάποιο λάθος έκανες και σε βγάζει στην Καλλικράτεια...

euri
04-10-06, 12:27
σε έβαλα και εγώ χτές στο 698 ;)

Δεν το ακυρώνεις το 698; Το 700 είναι πιο στρογγυλό :rolleyes:

Περιπου τοσο ειναι και η Gina που ακουει στο 34
Τι λες κανετε σχεση ?

Άμα τη βλέπω και με βλέπει, τότε προβλέπεται έρωτας μεγάλος :D
Αλλά δεν τρέφω και πολλές ελπίδες...

Mik
04-10-06, 14:49
εστειλα προσωπικα μηνυματα σε οσους κατα το παρελθον αναζητησαν κομβο στο πανοραμα(οσα σχετικα ποστ βρηκα)

σημερα θα μαθω εαν και το δευτερο σημειο ειναι διαθεσιμο για να καλυφθει το 95% του Ν751

το χωριο το καλυπτουμε ηδη με το πρωτο σημειο

euri
04-10-06, 15:15
σημερα θα μαθω εαν και το δευτερο σημειο ειναι διαθεσιμο για να καλυφθει το 95% του Ν751

το χωριο το καλυπτουμε ηδη με το πρωτο σημειο

Αν με το δεύτερο σημείο καλύπτεται το 95% του Ν751, τότε ίσως μαζί με δικό μου κόμβο μπορεί να καλυφθεί το 99+% (βλέπω την μεριά του λόφου που είναι κάτω από το δεύτερο σημείο και δεν έχουν οπτική επαφή).

ditheo
04-10-06, 17:07
δεν πάμε να βάλουμε και ένα πανό; To TWMN και στην γειτονιά σας ή σε αυτές τις εκλογές ψηφίζω TWMN.

Μέχρι τις εκλογές να δεις πόσοι άνθρωποι θα γράψουν στο forum. Και επειδή είναι και προεκλογική περίοδος δεν πρόκειται να πειράξει κανέναν.

Mik
04-10-06, 18:54
Ενημερωσα τον ιδιοκτητη του δευτερου σημειου και ειμαστε σε καλο δρομο πιστευω(περιμενω να παρω το οκ και απο τον δευτερο συνιδιοκτητη)

αλλιως εχω στο μυαλο μου και ενα ακομα σημειο που μας εξυπηρετει αλλα αλαζει ο σχεδιασμος. Αναμονη της αποφασεως λοιπον

xrist
04-10-06, 19:10
Πρεπει να εχω πολυ καλη οπτικη επαφη με την περιοχη σου Euri
Υπαρχει και ετοιμο πανελ & atheros για τα 5g.
Αν εξυπηρετει εδω ειμαι

Lewis
04-10-06, 19:13
Πρεπει να εχω πολυ καλη οπτικη επαφη με την περιοχη σου Euri
Υπαρχει και ετοιμο πανελ & atheros για τα 5g.
Αν εξυπηρετει εδω ειμαι

o Euri βλέπει μόνον προς τα πάνω και λίγο προς τον Άγιο Παύλο.
ένας δικός μου, που θα τον βάλω με το ζόρι, μάλλον βλέπει προς τα σένα..
τον έχω καταχωρήσει σαν Zap.

xrist
04-10-06, 19:20
o Euri βλέπει μόνον προς τα πάνω και λίγο προς τον Άγιο Παύλο.
ένας δικός μου, που θα τον βάλω με το ζόρι, μάλλον βλέπει προς τα σένα..
τον έχω καταχωρήσει σαν Zap.

Ok Γιωργο οτι βολεψει

euri
04-10-06, 21:28
Δυστυχώς προς τη μεριά της πόλης με κόβει ένα κτίριο που πάει λίγο ψηλότερα από τη σκεπή μου...οπότε :(

blexo
04-10-06, 23:52
Ρε παιδια το λαθος που εκανα στο στιγμα και με εβγαλε καλλικρατεια το προσεχα. Το στιγμα μου που το βρηκα απο το google earth ειναι lat:40°34'15.77"N και lon: 23° 0'41.17"E στο wind πως το βαζω???

blexo
05-10-06, 00:01
Παιδια συγνωμη για το λαθος που εκανα στο στιγμα και με εβγαλε καλλικρατεια το προσεχα!!! Το στιγμα μου που το βρηκα απο το google earth ειναι lat:40°34'15.77"N και lon: 23° 0'41.17"E λογικα τωρα πρεπει να το εφτιαξα.....επιτελους!!

Lewis
05-10-06, 00:19
Παιδια συγνωμη για το λαθος που εκανα στο στιγμα και με εβγαλε καλλικρατεια το προσεχα!!! Το στιγμα μου που το βρηκα απο το google earth ειναι lat:40°34'15.77"N και lon: 23° 0'41.17"E λογικα τωρα πρεπει να το εφτιαξα.....επιτελους!!

αν το κάνεις με το googleearth, θα πρέπει να πας στα options και να του πεις να σου δείχνει degrees.
το αποτέλεσμα θα είναι του τύπου 43.234567
όταν το έχεις σε μοίρες, λεπτά, κλπ το σύστημα είναι εξηκοντα-δικό (αν μπορούμε να το πούμε έτσι).
εσύ το θέλεις σε δεκαδικό.

δοκίμασε να το κάνεις από μέσα από το wind, είναι πιό εύκολο..

αν είσαι εκεί που βλέπω, είσαι πολύ χαμηλά στον νόμο, και κοντά στην θέρμη.. στα αριστερά σου είναι το cedefop ?

blexo
05-10-06, 00:40
Πηγα στο wind εκει που λεει οπτικη επαφη με αλλους κομβους και μονο με τον xrist22 μπορω να κανω συνδεση.Δοκιμασα και με euri,nikolageo,db αλλα παρεμβαλονται βουνα μεταξυ μας!!!To cedefop αν δεν κανω λαθος ειναι οντως αριστερα μου.(Εκεινο πανω απο το praktiker δεν ειναι?? ο δρομος που σε βγαζει και στο πανοραμα.)

Lewis
05-10-06, 00:53
Πηγα στο wind εκει που λεει οπτικη επαφη με αλλους κομβους και μονο με τον xrist22 μπορω να κανω συνδεση.Δοκιμασα και με euri,nikolageo,db αλλα παρεμβαλονται βουνα μεταξυ μας!!!To cedefop αν δεν κανω λαθος ειναι οντως αριστερα μου.(Εκεινο πανω απο το praktiker δεν ειναι?? ο δρομος που σε βγαζει και στο πανοραμα.)

..έμπλεξες :)

πράγματι μόνον τον Xrist22 βλέπεις.
ούτε steel, ούτε τίποτε..
πολύ γούβα...

αν δοκιμάσεις, δοκίμασε με 24άρα κεραία, για να είσαι σίγουρος.

xrist
05-10-06, 01:16

Η σε μενα θα συνδεθεις η στον wifi thermi

Vrokolos
05-10-06, 10:18
Λοιπόν έβαλα το σπίτι μου στο wind είναι το #719 (Τέρμα Ολύμπου Ν751) και βλέπω όλη την θεσσαλονίκη-καλαμαριά-περαία.
Ο εξοπλισμός μου είναι:
Ασύρματη κάρτα: MSI wireless networking card (έρχεται με το MSI Neo2 Platinum motherboard αλλά την έχω δοκιμάσει και σε άλλα μηχανίματα ΚΑΙ σε windows 98 και δουλεύει)
Wireless ADSL Router: Linksys WAG54G της forthnet
Κεραία: Panel http://www.wirelesslan.gr/product_info.php?cPath=21_33_73&products_id=353
Και 2 αρχαία PC.

Είχα δοκιμάσει πριν 5 μήνες και συνδέθηκα με έναν κόμβο στην μαρτίου με αυτόν τον εξοπλισμό για 10 δευτερόλεπτα :)

Ευχαριστώ τον mik για το μήνυμα.

Τι κάνω (δεν είμαι διατεθιμένος να ξοδέψω επιπλέον χρήματα προς το παρόν)? Περιμένω πληροφορίες.

Mik
05-10-06, 10:55
αναμενεις ακομη λιγο καιρο ωστε να αρχισουμε να στηνουμε τους κομβους

παντως μαλλον 8α χρειαστει να αλαξεις κεραια και να παρεις grid

Vrokolos
05-10-06, 11:19
Αν βλέπω σωστά είμαι 100 μέτρα απ'τον euri2 (#700). Κάποιο msn για να συνενοηθούμε να κάνω δοκιμές?

Mik
05-10-06, 11:22
o euri 2 δεν ειναι στημενος ακομα

για να συνδεθει και αυτος πρεπει να περιμενει το στησιμο των κομβων στο πανοραμα

Lewis
05-10-06, 12:14
Αν βλέπω σωστά είμαι 100 μέτρα απ'τον euri2 (#700). Κάποιο msn για να συνενοηθούμε να κάνω δοκιμές?

παίζει πολύ σοβαρά να είσαι 100μ μακρυά από τον Εύρι, αλλά να μην βλέπεστε...

αλλά είδα και έναν άλλο στο wind, τον Eniac λίγο πιό κοντά στο χωριό από εσάς. με ID #715

Vrokolos
05-10-06, 12:45
Έβαλα 2 φιλαράκια τα οποία ίσως τους καταφέρω να μπουν στο δίκτυο.
Είναι οι: #720 και #721

Επίσης ξέχασα να αναφέρω ότι βλέπω και το πανόραμα (το χωριό) από το σπίτι μου. Γενικά βλέπω πολύ πράγμα.

Lewis
05-10-06, 13:01
παιδιά,

να βρεθούμε το Σάββατο το μεσημεράκι να πιούμε έναν καιφέ στο Πανόραμα, και μετά να κάνουμε κανένα scanάρισμα ;

εγώ και ο ΜΙΚ ούτως ή άλλως πρέπει να κάνουμε ένα scanάρισμα απο επάνω, οπότε έιναι ευκαιρία και να γνωριστούμε και να δούμε πως θα το σχεδιάσουμε..

ο Eniac δεν έδωσε σημεία ζωής στο forum, μας βλέπει ;

Vrokolos
05-10-06, 13:05
Εγώ είμαι μέσα για καφεδάκι αλλά δυστηχώς όχι αυτό το ΣΚ. Θα προτιμούσα το επόμενο.

euri
05-10-06, 13:07
Εγώ είμαι μέσα για καφεδάκι αλλά δυστηχώς όχι αυτό το ΣΚ. Θα προτιμούσα το επόμενο.

Επόμενο ΣΚ είναι οι εκλογές...

Vrokolos
05-10-06, 13:09
Τρίτη - πέμπτη αυτή τη βδομάδα απογευμα μπορώ. Αν και δεν με χαλάνε οι εκλογές.. Στο πανόραμα ψηφίζετε? Ψηφίστε και πάμε για καφέ? :)

Lewis
05-10-06, 13:10
Επόμενο ΣΚ είναι οι εκλογές...

έχεις άγχος ;

ο Ιγνάτιος είχε πάρει 70%, και 25% είχε πάρει λέει μιά άλλη κυρία.
φέτος η κυρία προσχώρησε στον συνδυασμό του Ιγνάτιου, οπότε πάει για το 100% :):)

πλάκα κάνω... όσο πιό σύντομα, τόσο καλύτερα.
εγώ και ο ΜΙΚ θα κάνουμε ένα scanάρισμα ούτως ή άλλως το Σάββατο, οπότε ήταν ευκαιρία..

teoferes
05-10-06, 23:06
Γεια...
Υπάρχει ο nikolageo στο Πανόραμα.
Υπήρχε στο wind το παλιο.
Αλλά δεν μπόρεσε να βρει κόμβο να συνδεθεί από ότι μου είπε.
Λϊγο πιο κάτω πήγα εγώ για σκανάρισμα για τον φίλο μου τον droopy.
Έπιασα πρώτα τον steel και αμέσως μετά τον maax. Έπιασα και άλλους αλλά όχι τοσο καλά.
Το Σαββατοκύριακο θα ξαναπάω να του βάλω την κεραία και να κεντράρω.
Είναι έτοιμος εδώ και καιρό και με περιμένει.
Αυτά..

Lewis
05-10-06, 23:10
Γεια...
Υπάρχει ο nikolageo στο Πανόραμα.
Υπήρχε στο wind το παλιο.
Αλλά δεν μπόρεσε να βρει κόμβο να συνδεθεί από ότι μου είπε.
Λϊγο πιο κάτω πήγα εγώ για σκανάρισμα για τον φίλο μου τον droopy.
Έπιασα πρώτα τον steel και αμέσως μετά τον maax. Έπιασα και άλλους αλλά όχι τοσο καλά.
Το Σαββατοκύριακο θα ξαναπάω να του βάλω την κεραία και να κεντράρω.
Είναι έτοιμος εδώ και καιρό και με περιμένει.
Αυτά..

ton nikolageo τον ειδοποίησα με email.
τους άλλους βάλτους στο wind, να ξέρουμε τι γίνεται..

υπολογίζουμε σε 3-4 νέα APs στο Πανόραμα (χωριό και νόμο751), αλλά μέχρι τώρα οι ενδιαφερόμενοι χρήστες είναι 5-6...

blexo
06-10-06, 14:45
Παιδια το σαββατο θα κανονισουμε τελικα για κανενα καφε???

Lewis
06-10-06, 16:00
Παιδια το σαββατο θα κανονισουμε τελικα για κανενα καφε???

εγώ είμαι μέσα...

Mik
06-10-06, 22:28
αμα δεν μας τα χαλασει ο καιρος θα κανουμε αυριο το μεσημερακι σκαναρισμα στο πανοραμα

θα σας ενημερωσουμε περιπου τι ωρα θα γινει.
υπολογιζουμε 2-3 το μεσημερι.

blexo
07-10-06, 00:25
Να κανονισουμε να βρεθουμε σε μια καφετερια πανω στο πανοραμα καμμια ωρα νωριτερα και μετα παμε για σκαναρισμα κατα τις 2-3 για να γνωριστουμε κιολας.Οτι θα χαλασει ο καιρος ειναι σιγουρο και μαλλον θα ριξει καμμια ψιλη βροχη.

nikolageo
07-10-06, 03:10
τι ωρα και που θα βρεθειτε μπας και περασω και εγω?

Lewis
07-10-06, 03:24
στείλτε μου με private message τα κινητά σας, να σας πάρουμε πριν ξεκινήσουμε.

teddysim
07-10-06, 14:00
Ποσταρω για λογαριασμο ενος φιλου που επισης ενδιαφερεται να συνδεθει. Λεγεται Κοντακης, ο Lewis τον γνωριζει απο το uom, αλλα βρισκεται εκτος θεσσαλονικης και δεν θα παρεβρεθει στον καφε.
Το σπιτι του ειναι διπλα στο ξενοδοχειο "τα πευκα" ανεβαινοντας για πανοραμα. Τη δευτερα θα ειναι διαθεσιμο και το node του στο wind.
Ο μανωλης διατιθεται να φιλοξενησει οτι περισσοτερο μπορει.

Lewis
07-10-06, 14:10
Ποσταρω για λογαριασμο ενος φιλου που επισης ενδιαφερεται να συνδεθει. Λεγεται Κοντακης, ο Lewis τον γνωριζει απο το uom, αλλα βρισκεται εκτος θεσσαλονικης και δεν θα παρεβρεθει στον καφε.
Το σπιτι του ειναι διπλα στο ξενοδοχειο "τα πευκα" ανεβαινοντας για πανοραμα. Τη δευτερα θα ειναι διαθεσιμο και το node του στο wind.
Ο μανωλης διατιθεται να φιλοξενησει οτι περισσοτερο μπορει.

δυστυχώς λόγω βροχής, σκαννάρισμα και καφές αναβάλλονται...

πού είναι ο Μανώλης ; πάλι στα χωράφια του ;

quantis
07-10-06, 17:04
Γειά σας, μπορώ αν θέλετε να φιλοξενήσω εξοπλισμό του TWMN και να αποτελέσω συνδετικό κρίκο μεταξύ Θέρμης και Πανοράματος. Είμαι ένας φτωχός φοιτητής που έχει φάει όλα του τα λεφτά, στις γυναίκες, στα ποτά, στα τσιγάρα και στα ξενύχτια. Μέχρι και το λειτουργικό μου είναι δωρεάν (OpenSUSE Linux). Έκανα καταχώρηση στο WIND, με στίγμα 763 (http://wind.twmn.net/?page=nodes&node=763).

Ειλικρινά δικός σας,
Μπουκουβάλας Junior

Lewis
07-10-06, 19:21
Γειά σας, μπορώ αν θέλετε να φιλοξενήσω εξοπλισμό του TWMN και να αποτελέσω συνδετικό κρίκο μεταξύ Θέρμης και Πανοράματος. Είμαι ένας φτωχός φοιτητής που έχει φάει όλα του τα λεφτά, στις γυναίκες, στα ποτά, στα τσιγάρα και στα ξενύχτια. Μέχρι και το λειτουργικό μου είναι δωρεάν (OpenSUSE Linux). Έκανα καταχώρηση στο WIND, με στίγμα 763 (http://wind.twmn.net/?page=nodes&node=763).

Ειλικρινά δικός σας,
Μπουκουβάλας Junior

ο καθένας επιβαρύνεται τα έξοδα του εξοπλισμού που έχει στην ταράτσα του.
Το δίκτυο φτιάχτηκε πάνω σε αυτή την άρχη, το "με ξένα κόλλυβα μνημόσυνο" δεν ισχύει :)

κόψε τα ποτά, και τα ξενύχτια (αυτό με τις γυναίκες δεν το σχολιάζω γιατί θα διαμαρτυρηθεί η Gay κοινότητα), και βάλε κανένα φράγκο στην άκρη :)

quantis
07-10-06, 19:41
ο καθένας επιβαρύνεται τα έξοδα του εξοπλισμού που έχει στην ταράτσα του.
Το δίκτυο φτιάχτηκε πάνω σε αυτή την άρχη, το "με ξένα κόλλυβα μνημόσυνο" δεν ισχύει :)

κόψε τα ποτά, και τα ξενύχτια (αυτό με τις γυναίκες δεν το σχολιάζω γιατί θα διαμαρτυρηθεί η Gay κοινότητα), και βάλε κανένα φράγκο στην άκρη :)

Ωραία λοιπόν, από τη στιγμή που έχει αρχίσει πραγματικά το ενδιαφέρον για κατα εδώ, θα δω τι μπορώ να κάνω. Πάντως πέρα από την πλάκα, εκτός από το δικό μου εξοπλισμό, λόγω άπλας μπορώ να βοηθήσω - εξαρτάται πως θα το ζητήσει βέβαια (αν τηρήσει το savoir vivre κλπ) - οποιον το επιθυμεί.

Mik
10-10-06, 00:43
για να καταλαβετε μερικα πραγματα οι νεοι στο δικτυο και στο φορουμ που αφορα το πανοραμα και οχι μονο

η επεκταση δικτυου που προσπαθουμε να κανουμε στο πανοραμα ειναι δυσκολο επιχειρημα

πρωτον γιατι η μορφολογια τουε ειναι πολυ περιεργη και θα απαιτηθουνε πολλοι κομβοι για να το καλυψουμε

δευτερον εκτος απο την συμμετοχη σας που δηλωσατε και αυτο ειναι πολυ καλο δεν ειδα κανεναν να αναρωτηθει με τι φραγκα θα αγοραστει αυτος ο εξοπλισμος για να στηθουνε αυτοι οι κομβοι.

καλος η κακος μερικοι απο εμας ειμαστε αποφασισμενοι να χωσουμε φραγκα και να σηκωσουμε τουλαχιστον 2 κομβους στο πανοραμα ελπιζοντας να καλυψουμε το χωριο αλλα και ενα μεγαλο μερος(εαν οχι ολο περιπου) τον Ν751

δεν υποχρεωνουμε κανεναν να βαλει λεφτα για τους κομβους αλλα να μην τα περιμενετε και ολα απο εμας.

οποιος μπορει να συνεισφερει σε κατι ειναι καλοδεχουμενος.
εμεις δεν αποκλεισαμε κανεναν απο το δικτυο και γι αυτο το κανουμε αλωστε.

θα σας τα πουμε και απο κοντα και θα μιλησουμε γενικα για το τι μπορουμε να κανουμε εκει.

μετα ομως οπως ειπε και ο Lewis θα αναγκαστειτε να δωσετε και εσεις μερικα λεφτα για τον καταλληλο εξοπλισμο σας.
και ειμαι σιγουρος οτι θα γουσταρετε τοσο ωστε και εσεις θα αποφασισετε να σηκωσετε κομβους στα σπιτια σας.

δεν θελω να παρεξηγησει κανεις τα λεγομενα μου. δεν επιτηθομαι σε κανεναν απλα τα λεω τωρα για να μην παρεξηγηθουμε με τα νεα παιδια.

λοιπον μολις φτιαξει ο καιρος μεσα στην εβδομαδα κανουμε το σκαναρισμα και παμε για καφε.

blexo
13-10-06, 00:26
παιδια κανας καφες θα παιξει το σαββατο πρωι να παμε και για κανα σκαναρισμα???? οσοι μπορουν, λογω και των εκλογων, ας κανουν κανα post να κανονισουμε τπτ!!!

Lewis
13-10-06, 02:09
παιδια κανας καφες θα παιξει το σαββατο πρωι να παμε και για κανα σκαναρισμα???? οσοι μπορουν, λογω και των εκλογων, ας κανουν κανα post να κανονισουμε τπτ!!!

εγώ μέσα... χαλλλλαρά όμως, μετά τις 12:00-13:00...

ΜΙΚ ?

orion
13-10-06, 13:00
kai ego mesa..lewis exoume na perasoume kai apo eleona prin..

blexo
13-10-06, 22:53
Παιδια αν ειναι να δωσουμε ενα ραντεβου κατα τις 12.30 στο πανοραμα στα goody's???Αν εχετε κανα καλυτερο μερος να προτεινετε πειτε!!!lewis εχεις το τηλ. μου σε pm σου απο την προηγουμενη φορα.

Lewis
14-10-06, 01:14
Παιδια αν ειναι να δωσουμε ενα ραντεβου κατα τις 12.30 στο πανοραμα στα goody's???Αν εχετε κανα καλυτερο μερος να προτεινετε πειτε!!!lewis εχεις το τηλ. μου σε pm σου απο την προηγουμενη φορα.

παιδιά, εγώ άκυρος...
βρόντηξε ένας σέρβερ σε μιά βιομηχανία, και θα ασχοληθώ με ..inaccessible_boot_devices το Σάββατο το πρωί/μεσημέρι/βράδυ.. :(

Mik
18-10-06, 21:26
Λοιπον επειδη πολυ το αφησαμε και θα χειροτερεψει ο καιρος και θα γυρισουμε παλι στα παλια κανοντας σκαναρισματα μεσα στο κρυο και την βροχη, προτεινω την παρασκευη το μεσημερι να γινει το σκαναρισμα στο πανοραμα.

Lewis-orion-maax?

Maax
18-10-06, 21:36
Παρασκευή δυστυχώς αδυνατώ, λόγω γενεθλίων της μικρής (2 ετών) :p:D:)
Το πιθανότερο θα είμαι ελεύθερος υπηρεσίας μετά τις 10:30 το βράδυ

orion
18-10-06, 23:00
douleuoume karntia mou

Mik
20-10-06, 22:13
κυριακη στις 12 το μεσημερι θα γινει το σκαναρισμα

ελπιζω να μην μας τα χαλασει ο καιρος

μετα θα ακολουθησει καφες μαλλον

mik-orion ok

lewis-maax?

Mik
20-10-06, 22:29
κυριακη στις 12 το μεσημερι θα γινει το σκαναρισμα

ελπιζω να μην μας τα χαλασει ο καιρος

μετα θα ακολουθησει καφες μαλλον

mik-orion ok

lewis-maax?

Soumaxeridis
20-10-06, 23:28
Να έρθω, με θέλετε; :o

Maax
21-10-06, 00:06
Εκτός απροόπτου 11:30 με 17:00 είμαι ελεύθερος υπηρεσίας :D

Souma έλα γιατί χρειαζόμαστε και ψηλούς για να κρατάνε την κεραία ψηλά κατά το σκαννάρισμα :p

Lewis
21-10-06, 00:50
Εκτός απροόπτου 11:30 με 17:00 είμαι ελεύθερος υπηρεσίας :D

Souma έλα γιατί χρειαζόμαστε και ψηλούς για να κρατάνε την κεραία ψηλά κατά το σκαννάρισμα :p

ε, να πούμε και τον Shinobi τότε... :)

Lewis
21-10-06, 13:28
από ότι με πληροφόρησε ο Quantis, την Τρίτη 24/10 θα γίνει μια ημερίδα για τα ευρυζωνικά στο Πανόραμα..
Πήρα στο τηλέφωνο τον Μάνο τον Ρουμελιώτη που είναι καθηγητής στο ΠΑΜΑΚ, και ασχολείται με αυτά, και μου είπε πως θα είναι ομιλητής.. αλλά και αυτός δεν θυμόταν ώρα, μέρος, κλπ..

έχει λέει κάτι πανώ, ανεβαίνοντας μπροστά στον Αγ. Λουκά...

Δεν το κάνουμε λοιπόν το σκαννάρισμα την Τρίτη το απόγευμα και μετά να πάμε εκεί;

αν μάλιστα η ημερίδα γίνεται στην Νεφέλη, ακόμα καλύτερα...

Τι λέτε?

υ.γ. πήρα στον Δήμο, αλλά δεν απαντούσε κανείς...

Maax
21-10-06, 13:49
Δεν το κάνουμε λοιπόν το σκαννάρισμα την Τρίτη το απόγευμα και μετά να πάμε εκεί;

αν μάλιστα η ημερίδα γίνεται στην Νεφέλη, ακόμα καλύτερα...

Τι λέτε?

υ.γ. πήρα στον Δήμο, αλλά δεν απαντούσε κανείς...
ιγκώ ντγρίντη ντουλεύω απόγκευμα, άγα ντε θα ιμπουγρέσω να έγρτω.....

Mik
21-10-06, 16:27
Αστο για αυριο και αμα ο καιρος δεν μας το επιτρεψει παμε για τριτη

γιατι αμα το κανουμε τριτη και βρεχει παει παλι το πανυγηρι

επισης ενημερωσα τον διευθυντη για αυριο για να μας περιμενουνε

Mik
23-10-06, 14:10
το σκαναρισμα εγινε εχθες

επισυναπτω τα αποτελεσματα με μια 27αρα και μια 19αρα κεραια

αρχιζει ο σχεδιασμος του κομβου

Lewis
24-10-06, 12:07
Σήμερα Τρίτη 24/10 έχει μιά ημερίδα για τα Ευρυζωνικά, στο ξενοδοχείο Νεφέλη, στις 19:00

εμείς θα πάμε, καλά έιναι να περάσετε και εσείς καμμιά βόλτα...

Jef
24-10-06, 21:47
ο rexton δεν υπάρχει?
δεν παίζει ?

Lewis
25-10-06, 01:11
Σήμερα, με τον Orion και τον Dfragos πήγαμε στην ημερίδα ενημέρωσης για τα Ευρυζωνικά του Δήμου Πανοράματος.

Εκτός των άλλων μίλησε και ο κ. Ρουμελιώτης από το ΠΑΜΑΚ, με τον οποίο είχαμε συνεργασθεί σε παρόμοια δράση πριν κανα χρόνο.
Εκεί έγινε μια αναφορά στο TWMN, και μετά το πέρας της εκδήλωσης είχαμε την ευκαιρία να μιλήσουμε με την υπεύθυνη για τα Ευρυζωνικά, και να κανονίσουμε ένα ραντεβού, για να μιλήσουμε και για την επέκταση μας, και για την επιθυμία τους να στήσουν ευρυζωνικό ασύρματο δίκτυο στον Δήμο.

περισσότερα θα μπορέσουμε να πούμε από βδομάδα, που θα βρεθούμε όλοι μαζί, αλλά αυτό που έχω να πώ τώρα, είναι πως "ΑΡΧΙΣΤΕ ΝΑ ΕΤΟΙΜΑΖΕΣΤΕ !!!!!" :)

ο δήμος έχει διάθεση, εμείς έχουμε τεχνογνωσία, είναι θέμα χρόνου....

υ.γ. από ότι φάνηκε, όλοι μας ήξεραν !!! καθόμασταν μετά με τον Orion και λέγαμε πως πριν 2-3 χρόνια, έπρεπε να εξηγούμε τα πάντα... τώρα όλοι ξέρουν το "μητροπολιτικό" !

kimi
25-10-06, 01:17
Έτσι,έτσι.....
αυξάνεσθε και πληθύνεσθε.....

Jef
25-10-06, 23:13
Σήμερα, με τον Orion και τον Dfragos πήγαμε στην ημερίδα ενημέρωσης για τα Ευρυζωνικά του Δήμου Πανοράματος.

Εκτός των άλλων μίλησε και ο κ. Ρουμελιώτης από το ΠΑΜΑΚ, με τον οποίο είχαμε συνεργασθεί σε παρόμοια δράση πριν κανα χρόνο.
Εκεί έγινε μια αναφορά στο TWMN, και μετά το πέρας της εκδήλωσης είχαμε την ευκαιρία να μιλήσουμε με την υπεύθυνη για τα Ευρυζωνικά, και να κανονίσουμε ένα ραντεβού, για να μιλήσουμε και για την επέκταση μας, και για την επιθυμία τους να στήσουν ευρυζωνικό ασύρματο δίκτυο στον Δήμο.

περισσότερα θα μπορέσουμε να πούμε από βδομάδα, που θα βρεθούμε όλοι μαζί, αλλά αυτό που έχω να πώ τώρα, είναι πως "ΑΡΧΙΣΤΕ ΝΑ ΕΤΟΙΜΑΖΕΣΤΕ !!!!!" :)

ο δήμος έχει διάθεση, εμείς έχουμε τεχνογνωσία, είναι θέμα χρόνου....

υ.γ. από ότι φάνηκε, όλοι μας ήξεραν !!! καθόμασταν μετά με τον Orion και λέγαμε πως πριν 2-3 χρόνια, έπρεπε να εξηγούμε τα πάντα... τώρα όλοι ξέρουν το "μητροπολιτικό" !

προφανώς μιλάς για τον δήμο πανοράματος ε?
ελπίζω να γίνει κάτι και στον δήμο θεσσαλονίκης

euri
27-10-06, 14:21
περισσότερα θα μπορέσουμε να πούμε από βδομάδα, που θα βρεθούμε όλοι μαζί, αλλά αυτό που έχω να πώ τώρα, είναι πως [B]"ΑΡΧΙΣΤΕ ΝΑ ΕΤΟΙΜΑΖΕΣΤΕ !!!!!" :)

Καλώς εχόντων των πραγμάτων, μετά πρώτο 10ήμερο του Νοέμβρη θα είμαι εκεί και διαθέσιμος για κάθε τι που απαιτείται αναφορικά με την εξάπλωση του δικτύου :)

Επίσης, πάνω στο λόφο υπάρχει μια μεγάλη κατασκευή, μάλλον για κεραία. Αν ο χώρος είναι του δήμου, ίσως να μπορέσουμε να το εκμεταλλευτούμε, σε περίπτωση που ο δήμος έχει την απαραίτητη διάθεση να εμπλακεί στο θέμα της παροχής ασύρματης πρόσβασης στην περιοχή ευθύνης του.

Mik
05-11-06, 22:35
Αντε να αρχισουμε να συγκεντρωνουμε τα υλικα

lewis ξεκινα την σχετικη αναζητηση για τα πραγματα και για το ποιοι ειναι προθυμοι να βοηθησουνε στο εγχειρημα

xaris66
09-11-06, 16:19
ελα jef rexton εδω παιζω ποιος ειπε οτι δε παιζω μεσα ειμαι για οτι προτεινετε μονο θα χρειαστω τη βοηθεια σας γιατι ειμαι ολιγον τι αρχαριος

Lewis
09-11-06, 16:41
ελα jef rexton εδω παιζω ποιος ειπε οτι δε παιζω μεσα ειμαι για οτι προτεινετε μονο θα χρειαστω τη βοηθεια σας γιατι ειμαι ολιγον τι αρχαριος

ω, τον αγαπητό !!!

πούναι εκείνες οι παληές εποχές με τα share στο DC που ανέβαιναν συνέχεια...:)

αν θέλεις, βάλε το στίγμα στου στο Wind, για να δούμε τι βγαίνει και τι παίζει..
ο Μήτσος (eldim) προσπάθησε να μου εξηγήσει που είσαι, αλλά αυτοί που μένουν στον Νόμο δεν βγάζουν άκρη, εγώ θάβγαζα...

για την Νεφέλη είμαστε σχεδόν έτοιμοι...

Jef
09-11-06, 17:39

καλα ντε, μην βαρας!
σε εβλεπα στο dude down για αρκετες μέρες και είπα μήπως τα εκλεισες τα μηχανάκια.

btw, snmp εχεις?
ρωτάω για να το βάλω στο dude.
μήπως ξέρεις αν έχεις λινκ με τον cloudscraper #1 ή #2 ;

xaris66
09-11-06, 22:38
καλησπερα μοθ την βαρεσε με το wind ενω μου κανει εγγραφη δεν ερχετε email για να ολοκληρωση τη διαδικασια και ετσι δεν μπορω να καταχορισω το στιγμα lat 40.58206 και lon 23.02763 αν ξερεισ λιγο απο ν751 στριβοντας δεξια απο αγιο λουκα απο φαναρι δηλαδη περνας ενα περιπτερο μετα κανει μια διχαλα ο δρομος πας αριστερα και συνεχιζεις μεχρι να βρεις το 2 περιπτερο και κατι γηπεδακια μπασκετ τενις ανεβαινοντας την ανηφορα δεξια κασσανδρου 3 ελπιζω να σε κατατοπισα καπως.τα μηχανακια δεν τα εκλεισα αλλα αλλαξα μοντεμ ρουτερ απο jedspeed σε alkatel 585 wifi και επειδη δεν ειμαι ειδικος σε αυτα και ο μητσος τους τελευταιους μηνες ασχολειται μονο με lineage προσπαθω να του δωσω να καταλαβει του μοντεμ οτι πρεπει να παρει ip απο 10.103.0.1 εως 10.103.0.15 και μου κανει νερα παντως το share το εφτασα κοντα στα 3,5 terra.ρε jef καντα λιανα αυτα τα btw,snmp γιατι δεν τα παω και τοσο καλα.συνωμη για το ρε με ολο το θαρος το ειπα.ευχαριστω

xaris66
10-11-06, 00:25
να προσθεσω ακομη οτι αγορασα σπιτι στις καλυβες χαλκιδικη αναμεσα μουδανια γερακινη εκει παιζει τιποτα?

Lewis
10-11-06, 01:30
καλησπερα μοθ την βαρεσε με το wind ενω μου κανει εγγραφη δεν ερχετε email για να ολοκληρωση τη διαδικασια και ετσι δεν μπορω να καταχορισω το στιγμα lat 40.58206 και lon 23.02763 αν ξερεισ λιγο απο ν751 στριβοντας δεξια απο αγιο λουκα απο φαναρι δηλαδη περνας ενα περιπτερο μετα κανει μια διχαλα ο δρομος πας αριστερα και συνεχιζεις μεχρι να βρεις το 2 περιπτερο και κατι γηπεδακια μπασκετ τενις ανεβαινοντας την ανηφορα δεξια κασσανδρου 3 ελπιζω να σε κατατοπισα καπως.τα μηχανακια δεν τα εκλεισα αλλα αλλαξα μοντεμ ρουτερ απο jedspeed σε alkatel 585 wifi και επειδη δεν ειμαι ειδικος σε αυτα και ο μητσος τους τελευταιους μηνες ασχολειται μονο με lineage προσπαθω να του δωσω να καταλαβει του μοντεμ οτι πρεπει να παρει ip απο 10.103.0.1 εως 10.103.0.15 και μου κανει νερα παντως το share το εφτασα κοντα στα 3,5 terra.ρε jef καντα λιανα αυτα τα btw,snmp γιατι δεν τα παω και τοσο καλα.συνωμη για το ρε με ολο το θαρος το ειπα.ευχαριστω

Χάρη,

ενεργοποίησα την εγγραφή σου στο wind.
κάνε login κανονικά, και βάλε το στίγμα σου...

εγώ είμαι στα 2,3-2,4tb και προσθέτω μόνον ταινίες για να βλέπω στο xbox.
η σαβούρα που έχω φτάνει τα 3,5-4tb αλλά που χρόνος να τα ξεδιαλέξω..

Lewis
10-11-06, 01:38
Την Κυριακή το απόγευμα παίζει καφές στο Πανόραμα ;

μπορεί κανείς ;

Vrokolos
10-11-06, 04:00
Εγώ πιθανότατα μέσα.. Χάρη πρέπει να είσαι δίπλα στον Γιαννη με το minimarket έ?

Lewis
10-11-06, 10:24
Εγώ πιθανότατα μέσα.. Χάρη πρέπει να είσαι δίπλα στον Γιαννη με το minimarket έ?

ωραία, πές μιά ώρα και ένα μέρος να το κάνουμε..
4 με 5 είναι καλά;

Jef
10-11-06, 15:22
.ρε jef καντα λιανα αυτα τα btw,snmp γιατι δεν τα παω και τοσο καλα.συνωμη για το ρε με ολο το θαρος το ειπα.ευχαριστω
no prob.

btw = By The Way

snmp ειναι κάτι που βάζεις στους routers για να βλέπεις από το dude, πόσο bandwidth περνάει απο το κάθε λινκ ανα πάσα στιγμη.
αλλα, αστο, μιλησα με τον eldim και μου ειπε οτι το link σου ειναι επανω στο switch και δεν μπορει να μπει snmp.

Vrokolos
10-11-06, 15:32
Παραδοσιακό παιδιά θα γίνεται χαμός κυριακάτικα

Merlin_o_Magos
10-11-06, 15:43
Έχει και φανταστικό γαλακτομπούρεκο και καζαντιπι ;) :)

SkySurfer
10-11-06, 16:00
Έχει και φανταστικό γαλακτομπούρεκο και καζαντιπι ;) :)

Ο νου σου στο φαΐ εσένα ε; :p:p:p

Merlin_o_Magos
10-11-06, 16:06
Μπα ρε..Αν πάτε παραδοσιακό θα έρθω και εγώ :p

euri
10-11-06, 16:18
Τι είν' τούτο το "Παραδοσιακό" ρε παιδιά; Πείτε και σε μας τους άσχετοι πού βρίσκεται;

Vrokolos
10-11-06, 16:34
Τι είν' τούτο το "Παραδοσιακό" ρε παιδιά; Πείτε και σε μας τους άσχετοι πού βρίσκεται;

http://wind.twmn.net/?page=nodes&node=953

Lewis
10-11-06, 16:37

α-σωστός-α ο Βρόκολος :)

εργαλείο το wind ;)

xaris66
10-11-06, 16:39
Vrokolos ναι μολισ μπεις κασσανδρου 2 σπιτι αριστερα

Mik
10-11-06, 19:57

Θα μεινεις που θα μεινεις πανοραμα πρεπει να μαθαινεις και τα καλα μαγαζια

παμε εκει και αμα δεν εχει να κατσουμε παμε σε κανενα αλλο.

xaris66 σημερα περασα απο κασσανδρου αλλα ξεχασα να δω το σπιτι σου. θα περασω αυριο να δω

xaris66
11-11-06, 00:24
hi εχω μια μπαγκαζιερα απεξω μαλλον θα ερθω για γαλακτομπουρεκο

euri
11-11-06, 10:16

Αυτό μάλιστα, ήταν αποστομωτική απάντηση! :) Θενξ

Θα μεινεις που θα μεινεις πανοραμα πρεπει να μαθαινεις και τα καλα μαγαζια

Εμ, αυτό λέω κι εγώ. Αλλά δείξτε και λίγη κατανόηση στο νουμπά της περιοχής :D

blexo
11-11-06, 14:14
Παιδια επειδη ειμαι αθηνα και θα γυρισω την κυριακη.Δεν ξερω αν θα μπορεσω να ερθω στον καφε αλλα θα προσπαθησω.

Lewis
13-11-06, 11:14
τελικά ο καφές έγινε χτές, μπορεί να μην βρήκαμε να κάτσουμε στο παραδοσιακό, αλλά καθήσαμε αλλού...

Ξεκινάμε με πρώτο σημείο το ξενοδοχείο Νεφέλη, και ένα backbone και βλέπουμε..
περιμένουμε μιά απάντηση για ένα σημείο που βλέπει και Νεφέλη και τον Νόμο, για να μπορέσουμε να κλέισουμε έναν κύκλο..

Vrokolos
13-11-06, 12:03
Δυστηχώς δεν κατάφερα να έρθω για καφέ γιατί κάτι μου έτυχε. Συγνώμη.

Κάπως δύσκολο να βρούμε τέτοιο σημείο μιας και η νεφέλη είναι κάπως χαμηλά στο πανόραμα. και από την αντίθετη πλευρά του νόμου.

Lewis
13-11-06, 14:44
Δυστηχώς δεν κατάφερα να έρθω για καφέ γιατί κάτι μου έτυχε. Συγνώμη.

Κάπως δύσκολο να βρούμε τέτοιο σημείο μιας και η νεφέλη είναι κάπως χαμηλά στο πανόραμα. και από την αντίθετη πλευρά του νόμου.

υπομονή...

μέ σάλιο και υπομονή, μάμησαν και οι ελέφαντες τα μυρμήγκια... :)

xaris66
13-11-06, 15:58
παιδια και απο μενα συγνωμη ειμουν χαλκιδικη και αργησα να γυρισω εμπλεξα με τα μαστορια, κριμα εχασα και το γαλακτομπουρεκο.στον επομενο καφε τωρα.

Vrokolos
14-11-06, 11:54
Στ'αστέρια ρωτήσατε?

Lewis
14-11-06, 12:53
Στ'αστέρια ρωτήσατε?

ρωτήσαμε και περιμένουμε απάντηση...
όποια βοήθεια ευπρόσδεκτη :)

freespir
05-12-06, 18:40
ειμαι στο wind το #541 και χονδρικα ειμαι καπου αναμεσα σε gina και aleksandrosm .

Μετα απο αρκετο καιρο ως client που περιπλανηθηκα αναμεσα σε iro,gina,aleksandrosm,cannibal
να συμμετασχο πιο ενεργα στο TWMN και βεβαια εννοω να εκανα εναν κομβο...

Τωρα βεβαια το προβλημα ειναι οτι ιδη η περιοχη ειναι πυχτρα απο κομβους και ισως ειναι περισοτερο προβλημα παρα λυση.

Απο το σημειο που ειμαι ομως εχω ενα μεγαλο αβανταζ για το πανοραμα σε σχεση με gina και aleksandrosm . αυτοι οι δυο δεν βλεπουν καθολου προς τα εκει....

Απο εξοπλησμο εχω εναν Pentioum3 1000mhz ως ταρατσοπισι και 2 κεραιες , μια στελλα και ενα Offset πιατο που ετοιμαζω..

καταρχην βεβαια βολευει καθολου αυτη η σκεψη?????