PDA

Επιστροφή στο Forum : Link Θεσσαλονίκη-Βέροια

Lewis
14-10-06, 02:18
Όχι τα sma ήταν κανονικά.Τελικά οι κάρτες είχανε πρόβλημα.Τις αλλάξαμε με Atheros miniPCI a/b/g και παίξανε άψογα.Μία από αυτές λέμε για λινκ με σας.62klm είναι η απόσταση λέμε να στήσουμε ένα πιατάκι (1,20) να σας "κοιτάει".(Jocker - vegas είναι αυτοί που φαίνονται εδώ)

Οι prism του Κοσμά αποδείχτηκαν πολύ χάλια τελικά.Με τις καινούριες εμφανήστηκαν και τα μενού που δεν υπήρχαν.Atheros και πάλι Atheros. (και όχι benq prism)

πιάτα 1,20μ παραβολικά (όχι offset), με βάσεις βαρέος τύπου, και feeder κομμένα και ραμμένα στις συχνότητες που θέλουμε.
και με τις SR5...
έτσι ναι, για να παίζει, όχι να μας καρκινιάσει...
αλλά όλα αυτά κοστίζουν, και χρειάζεται καιρός να τα μαζέψουμε...

από δώ θα παίξει από κάπου δυτικά αλλά ψηλά.. να μην έχει θόρυβο στο fresnel του.
ή από τα TEI, όταν με το καλό σηκωθούν..

chdimis
14-10-06, 12:59
Ναι γι ατό το καθυστερούμε κι εμείς.Για τέτοιο λινκ χρειάζεται "βαρύς" εξοπλιαμός και θέλει χρήμα και κοιτάμε να τα βολέψουμε.Σιγά σιγά νομίζω και κάτι θα γίνει.

Lewis
14-10-06, 13:12
Ναι γι ατό το καθυστερούμε κι εμείς.Για τέτοιο λινκ χρειάζεται "βαρύς" εξοπλιαμός και θέλει χρήμα και κοιτάμε να τα βολέψουμε.Σιγά σιγά νομίζω και κάτι θα γίνει.

γνωρίζω κάποιον που κάνει τέτοιες βαριές κατασκευές..
παίρνει πιάτα και μετατρέπει τις βάσεις σε βαρέος τύπου, και κάνει feederάκια μόνος του..

θα τον πλησιάσω να μου πει το κουστούμι για ένα ζευγαράκι..

αλλά εμείς από εδώ πρέπει να αποφασίσουμε και που θα το βάλουμε.. θέλει ταράτσα ..ανθεκτική ;)

Jef
14-10-06, 18:51
πολυ ενδιαφέρων.
ισως να δοκιμασω τελικα λινκ θεσσαλονικη-λιτόχωρο.
οταν με το καλο ενωθούν και τα νησια μεταξύ τους,
ο ΟΤΕ (κ.α.) θα μας παρακαλάει να δωσουμε VoIP γραμμές :D

teof95
14-10-06, 21:24
re peidia... den katalabainw kai polla alla ti ennoeite me to barews tupou bash? exw diathesi kai mexri ena 300ari to dinw egw gia zeuksi... menw sto panorama stin beroia.... me kualia pianw aneta leuko purgo...:P

SkySurfer
14-10-06, 23:58
re peidia... den katalabainw kai polla alla ti ennoeite me to barews tupou bash? exw diathesi kai mexri ena 300ari to dinw egw gia zeuksi... menw sto panorama stin beroia.... me kualia pianw aneta leuko purgo...:P

Θέλει μεγάλο πιάτο (1.40), επομένως και πολύ καλή στήριξη λόγω ανεμοπίεσης. Όσο για τις τιμές θα σου πει ο Maax.

teof95
15-10-06, 01:48
xmmm malista.... na rwtisw kati akoma? exw sto spiti mou ena piato apo doruforiki tileorasi.... to opoio omws den to xrisimopoio pleon dioti kaike o apokodikopoiitis. den me apasxolei se twrini fasi na doulepsei gia tileorasi. mporei na xrisimopoieithei gia autin tin doulia? ine 100 x 110cm kai upothetw pws tha xriastei kati allo san lnb gia na pianei to sima giati panw tou exei ena lnb gia to sima doruforou... swsta? a! kai kati akoma! se tetoies periptwseis apostasis dld den tha mporouse to sima stelnete mesw doruforou se para polu ipsili suxnotita kai na lambanontan apo to opoiodipote kai na allaze pali suxnotita kai na diaskorpizontan pali me to twmn. me autin tin logiki tha mporouse na sundethei kai me to awmn kai genikotera se olo ton kosmo... sugxwreste me an kanw lathos... twra mpousoulaw sto wi-fi

Lewis
15-10-06, 02:01
xmmm malista.... na rwtisw kati akoma? exw sto spiti mou ena piato apo doruforiki tileorasi.... to opoio omws den to xrisimopoio pleon dioti kaike o apokodikopoiitis. den me apasxolei se twrini fasi na doulepsei gia tileorasi. mporei na xrisimopoieithei gia autin tin doulia? ine 100 x 110cm kai upothetw pws tha xriastei kati allo san lnb gia na pianei to sima giati panw tou exei ena lnb gia to sima doruforou... swsta? a! kai kati akoma! se tetoies periptwseis apostasis dld den tha mporouse to sima stelnete mesw doruforou se para polu ipsili suxnotita kai na lambanontan apo to opoiodipote kai na allaze pali suxnotita kai na diaskorpizontan pali me to twmn. me autin tin logiki tha mporouse na sundethei kai me to awmn kai genikotera se olo ton kosmo... sugxwreste me an kanw lathos... twra mpousoulaw sto wi-fi

ρε σείς, αφήστε το...
όταν είναι να γίνει, θα γίνει..
ΔΕΝ ΚΑΝΟΥΝ ΤΑ OFFSET ΠΙΑΤΑ.. τόπαμε.. ένα 1,20 offset με ένα 1,20 παραβολικό είναι η μέρα με την νύχτα...
αν ήταν τόσο απλά τα πράγματα, θα παίρναμε 2 offset με 30 ευρώ το καθένα και θα τελειώναμε..

μην γαμάτε το thread...

Vegas
15-10-06, 04:24
γνωρίζω κάποιον που κάνει τέτοιες βαριές κατασκευές..
παίρνει πιάτα και μετατρέπει τις βάσεις σε βαρέος τύπου, και κάνει feederάκια μόνος του..

θα τον πλησιάσω να μου πει το κουστούμι για ένα ζευγαράκι..

αλλά εμείς από εδώ πρέπει να αποφασίσουμε και που θα το βάλουμε.. θέλει ταράτσα ..ανθεκτική ;)

ρε σείς, αφήστε το...
όταν είναι να γίνει, θα γίνει..
ΔΕΝ ΚΑΝΟΥΝ ΤΑ OFFSET ΠΙΑΤΑ.. τόπαμε.. ένα 1,20 offset με ένα 1,20 παραβολικό είναι η μέρα με την νύχτα...
αν ήταν τόσο απλά τα πράγματα, θα παίρναμε 2 offset με 30 ευρώ το καθένα και θα τελειώναμε..

μην γαμάτε το thread...

Το ενα βαρυ 120 ειναι ετοιμο και στημενο Οταν αποφασησουμε Ο twmn::Vegas ειναι ετοιμος να απλωσει το χερι του μεχρι εκει .

Τα OFFSET κανουν αυτα τα κολοfeeder δεν κανουν θελει kandena με horn για να φωτιστουν σωστα τα πιατα και να μην υπολειτουργουν και βρωμιζουν

PS http://www.twmn/forum/showthread.php?p=38208#p38208
και μην φωναζετε ειναι νομιμο

Lewis
15-10-06, 05:10
ας υποθέσουμε πως θέλουμε να βγάλουμε το λίνκ ΤΕΙ - Βέροια.
η απόσταση είναι 53χλμ και η 1 μοιρα απόκλιση σε αυτή την απόσταση είναι περίπου 560μ.

ένα καλοφωτισμένο παραβολικό πιάτο 1,20μ έχει 1-1,5 μοίρες άνοιγμα, δηλαδή θα αποδίδει τα μέγιστα σε έναν κύκλο με διάμετρο 560μ-800μ.

αν αυτό δεν έχει μικρομετρικό σύστημα κουρντίσματος με ντίζες, και γαμάτο σφίξιμο/στήριγμα στο έδαφος τότε με το παραμικρό αεράκι θα "φωτίζει" την Νάουσα.
και δόξα τω θεώ, αεράκια έχουμε μπόλικα...

όσο για τις κάρτες, θέλει Long-range κάρτες (θυμάστε εκείνες τις παλιές senao ?), με τους registers για τα long acks ανοιχτούς, γιατί ένα ack των 53χλμ, όσο και νάναι, αργεί να έρθει ;)

επίσης πρέπει να έχουν και απίστευτη ευαισθησία (βλέπε ουμπικούτι) και το λίνκ να ξεκινήσει απο "αθόρυβο "περιβάλλον (γιαυτό λέω τα ΤΕΙ).

όσο για τα offset, συνήθως έχουν βάσεις της πλάκας, είναι και τα ίδια της πλάκας, και έχουν σαφώς μικρότερη επιφάνεια ανάκλασης από ένα αντίστοιχο παραβολικό.

για τα feeder μιλάμε πάντα για custom λύσεις, κουρντισμένα και "κομμένα" στην συχνότητα που θα παίξουμε..

Vegas
15-10-06, 09:36
Συμφωνω και επαυξανω

Sapo
28-10-06, 20:05
Να σας πω, εχω σπιτι στην Βεργίνα, που βλεπει Βεροια, Αλεξάνδρεια, Θεσσαλονίκη.
Εχω και στην Αλεξάνδρεια, αλλα εκει οι πολυκατοικίες είναι ψηλές και δεν ξέρω τι βλέπει (εγω έχω το ρετιρέ εκεί)

Ισως να έχω πρόσβαση σε ένα σπίτι στο Κλείδί (μετά τα μάλγαρα, στην στροφή της εθνικής για βέροια).

αν πάρω εξοπλισμό για σκαν θα δω τι παίζει...

chdimis
31-10-06, 01:50
Με χαζό σκανάρισμα που έγινε στη Βέροια παλαιότερα φάνηκαν πολλά από twmn αλλά αυτά που ξεχώρισαν λίγο ήταν o Joker και vegas με ~-85 αν θυμάμαι καλά, με κουτσο pigtail και Στελλα.Αν περισσεύει κανα πιάτο (κάρτα υπάρχει) μπορεί να γυρίσουμε προς τα κει σε ΑΡ για να δουμε περίπου που είμαστε.
Εβαλα ένα node στο δικό σας wind για να μετρησω την απόσταση (είναι το vwmn::souros)και πεύτει περίπου στα 62Km. (vegas-Joker)

Spyro
31-10-06, 20:33
Τα E-Veria1 και E-Veria4 είναι Βέροια??? Τα πιασα με -90 και -92 από Τούμπα πριν δυο-τρεις μέρες!!! Με Stella μάλιστα...

StargazeR
01-11-06, 03:41
Τα E-Veria1 και E-Veria4 είναι Βέροια??? Τα πιασα με -90 και -92 από Τούμπα πριν δυο-τρεις μέρες!!! Με Stella μάλιστα...

ε δε νομίζω.. τα πιάνω κι εγώ

chdimis
01-11-06, 13:06
Tα E-Veria 1-5 βρίσκονται όλα στη Βέροια.Το 3 δίπλα σ'ενα ΑΡ που έχω βάλει.Τα δουλευει φουλ αυτός κι έχει καλύψει όλη την περιοχή.Πουλάει ασύρματο ιντερνετ (λέει) αλλά όποιος έχει πάρει του βγήκε πατατα και βρίζει συνεχώς

Anthemous
02-11-06, 00:34
Ρε σεις αυτά τα πιάνω και εγω με -90 -92 εδώ στη Γαλάτιστα που απέχει 25 χλμ. στην ευθεία με Θεσ/νίκη , με Pasific Wirelss 24 κεραία.
Τι γίνεται; Τι κάνει αυτός στην Βέροια; τι παντόφλες έχει βάλει;

chdimis
02-11-06, 01:53
http://www.elxis.de/index-1.html

Αυτός είναι ο κύριος e-veria.Όσοι πήραν κλαίνε.56κ σκυφτός με αγορά 1024. Έτσι μου είπε τουλάχιστον άτομο που πήρε από αυτόν.Σου ζητάνε 120€ για εξοπλισμό (αν δεν έχεις, δεν ξέρω τι βάζει) .Τον ξέρω τον τύπο.
Τέλος πάντων το θέμα είναι πως η Βέροια ΒΡΩΜΟΚΟΠΑΕΙ!!!

orion
02-11-06, 10:24
και γιατι δεν κανετε μια καταγγελια στην εεττ?

IRWN
05-11-06, 09:32
Καλημέρα ,μόνο μια καταγγελία θα μας σώσει από αυτόν .
Θα την έκανα εγώ αν ήμουν σίγουρος ότι εκπέμπει πάνω από το όριο αν και όπως φαίνεται εκπέμπει πολύ πιο πάνω, ποιος είναι σίγουρος όμως

nontas
05-11-06, 10:20
http://www.elxis.de/index-1.html

Αυτός είναι ο κύριος e-veria.Όσοι πήραν κλαίνε.56κ σκυφτός με αγορά 1024. Έτσι μου είπε τουλάχιστον άτομο που πήρε από αυτόν.Σου ζητάνε 120€ για εξοπλισμό (αν δεν έχεις, δεν ξέρω τι βάζει) .Τον ξέρω τον τύπο.
Τέλος πάντων το θέμα είναι πως η Βέροια ΒΡΩΜΟΚΟΠΑΕΙ!!!
Ειναι και φοβερός ορθγράφος ο μπαγάσας. Από την πρώτη σελιδα:
Ξεκινάει πυλωτικά (σε φάση πυλωτής?)
30 Mb χώρο στον server (για εταιρική) 10 Mb χώρο στον server (advanced, με ~1 floppy χώρο)
Λόγω τον περιορισμένο αριθμό χρηστώ (http://www.elxis.de/index-6.html)ν (να με φέρεις κιμά να σε κάνω κιοφτέδες, αραγε μιλάει όπως γράφει ή γράφει όπως μιλάει?)
χωρίς την ανάγκη φυσικής σύνδεσής των με καλώδια. (άλα της και καθαρεύουσα πάραυτα!)
:) σόρυ για το άσχετο με το πρόβλημά σας ποστ, αλλά σε μερικά πράγματα δεν μπορεί κανείς να αντισταθεί..

demonakos
08-11-06, 21:47
epanalambano :p

exw spiti stis dwdekaorofes :P

chdimis
09-11-06, 05:44

Ψιλοάσχετο;;;

demonakos
09-11-06, 15:06
an e3eresis oti einai to psilotero ktirio stin kentro-dutiki 8essaloniki nai exeis dikio einai psiloasxeto

dimsot
06-12-06, 12:35
molis brika auto to tread . kai eixa xarei blepontas auto to scanarisma. bebaia to scanarisma auto egine me oli tin isxi, me feeder, doriforiko piato kai poli biastika. pantos ean yparxei kanena endiaferon to sizitame.

kioupkio
06-12-06, 13:11
Ψιλοάσχετο;;;

an e3eresis oti einai to psilotero ktirio stin kentro-dutiki 8essaloniki nai exeis dikio einai psiloasxeto

Θα έλεγα καθόλου άσχετο, αν και νέος στο ΑΜΔΘ (ακόμη ασύνδετος) και κάτοικος Αμπελοκήπων , πολλές φορές έχω σκεφτεί ότι λόγω της γεωμορφολογίας της περιοχής (είναι λίγο γούβα- λάκκούβα) και λόγω του συντελεστή δόμησης αρκετοί θα επιχείρησαν να συνδεθούν αλλά απογοητεύτηκαν. Έτσι περνώντας αρκετές φορές από την οδό Κολωνιάρη και μπροστά στις 12όροφες σκέφτηκα ακριβώς αυτό... Τι καλά θα ήταν να υπήρχε ενδιαφερόμενος που κατοικεί στις 12 όροφες!!! Να που βρέθηκε και εκδηλώνει ενδιαφέρον. Οι πιό σχετικοί από μένα θα μπορούσαν να βρούν τρόπους να εκμεταλλευτούμε αυτά τα ψηλά κτήρια που έχει η περιοχή είτε προς ενίσχυση των γύρω ενδιαφερομένων είτε κάποιο BBlink με μακρύτερα...

kioupkio
___________________________--

off topic comment:

http://www.elxis.de/index-2.html

http://www.elxis.de/images/pointer_green.jpgΣιδηρόπουλος Ελευθέριος, President and CEO
http://www.elxis.de/images/pointer_green.jpgΣαρηγιαννίδου Πετρούλα, Head of Administration
http://www.elxis.de/images/pointer_green.jpgΠρωτογέρης Ηλίας, Sales Manager
http://www.elxis.de/images/pointer_green.jpgΑθανασιάδης Νικόλαος, Technician

Οι εταιρείες με τέσσερα (4) άτομα όλα κι όλα έχουν President and CEO ή μήπως αφεντικό?
Ποιός είσαι βρε φίλε? Ο Mr Microsoft?

(Λογισμικό πουλάτε, ανοιξτε και καμμιά συσκευασία Ηλεκτρονικού Διορθωτή (έχει και το Word τζάμπα) άμα σας είναι ακριβό)!!!

chdimis
08-12-06, 04:50
Εμείς τον προηγούμενο χειμώνα που κάναμε ένα σκανάρισμα για μας είχαμε βρέι αυτά:
Το σκανάρισμα έγινε με stella 24άρακαι απλώς "χαζεύαμε" τον κάμπο

dimsot
08-12-06, 11:18
Εμείς τον προηγούμενο χειμώνα που κάναμε ένα σκανάρισμα για μας είχαμε βρέι αυτά:
Το σκανάρισμα έγινε με stella 24άρακαι απλώς "χαζεύαμε" τον κάμπο

kai den skefteste gia kanena link? ean den kano lathos den yparxei kati os simera.

chdimis
09-12-06, 05:17
Όχι δεν υπάρχει τίπτις

Γι αυτό το συζητάμε.Απλώς θα πρέπει απ την αρχή να γίνει οργανωμένη δουλειά με συγκεκριμένα πράγματα τα οποία κοστίζουν για να μπορέσουν να καλύψουν τα 61,κάτι χιλιομετρα.Αλλιώς σκαλώναμε ένα 1,20 με μια biquad και δούλευε

tsampouros
29-12-06, 01:03
Με την ευκαιρεία των διακοπών έκανα ένα scan από Βέροια και κοιτώντας προς τον κάμπο διαπίστωσα με έκπληξη τα παρακάτω: Εικόνα "scan-Veria"

Κεντράροντας προς Θεσσαλονίκη μεριά (με το μάτι) μπόρεσα με σταθερά βήματα να αποκαλύψω τα παρακάτω: Εικόνα "scan-Veria-Salonica"

Κεραία Pacific Wireless Band Pass Filter 23 db + atheros PCI 17 db.

Εντύπωση μου έκανε ότι η pcmcia senao 2511 (200mWatt) με την ίδια κεραία και NetStumbler δεν έπιανε ούτε τα μισά από αυτά , δηλαδή από άποψη ευαισθησίας η atheros δεν παίζεται.

Όπως βλέπετε όλη η Θεσσαλονίκη είναι μπροστά μας. Όλα αυτά με βήματα μοίρας, με ελάχιστη μετακίνηση χάνεται το στίγμα. Σίγουρα μπορεί να πιάσει και άλλα με σωστότερο κεντράρισμα.

Από αυτά που δοκίμασα μόνο στο twmn::joker κατάφερα να κάνω associate και πήρα DHCP για να τεστάρω, πέτυχε!!! με πολλά disconnect και με μέγιστη ταχύτητα 1mbit. Τα ping είναι 150 - 700 ms λόγω των πολλών retransmit.

Νωρίτερα από ένα λόφο με 300 μ υψόμετρο, πάνω από τη Βέροια (περιοχή Ραχιά) έκανα scan με μία cantena κουτί Μαργαρίνης (made by Aris). Από το σημείο εκείνο φαίνεται λίγο ο Θερμαϊκός και γιαυτό κατάφερα να πιάσω και AP από Ανατολική Θεσσαλονίκη: Εικόνα "scan-cantena"
Αν μπει η grid εκεί λογικά θα βλέπει όλη τη Θεσσαλονίκη.

Σημείωση 1: Τα περισσότερα AP που έπιασα έχουν πάνω senao (luna.swn, twmn::maax)
Σημείωση 2: Το interni είναι το AP του ομώνυμου μαγαζιού στο Μακεδονία Παλλάς, που εξυπηρετεί τα PDA των σερβιτόρων. Απίστευτο έτσι ? Μάλλον επειδή είναι φάτσα παραλία φαίνεται από Βέροια.
Σημείωση 3: Η κεραία παίζει μόνο στην επίσημη μπάντα 2.4 GHz λόγω του Band pass filter.

Όποιος έχει ελεύθερο bbone ας γυρίσει αν θέλει την κεραία προς Βέροια (Στο περίπου τουλάχιστον). Έχω στημένη την κεραία να κοιτάει προς Δυτική Θεσσαλονίκη. Αν είναι τη γυρνάω αύριο πρωί σε AP mode για να διευκολύνω το κεντράρισμα. Είμαι πεισμένος ότι εφόσον συνδέθηκα σαν client σε omni, χαλαρά βγαίνει ένα bbone, με κεντράρισμα ακρίβειας.

Το ότι συνδέθηκε σαν client από απόσταση 60+ χλμ είναι ενθαρρυντικό για το bbone. Αν πετύχει θα γίνει μόνιμο link VWMN με Θεσσαλονίκη.:p

tsampouros
29-12-06, 13:26
Η κάρτα έχει γυρίσει σε AP mode, όποιος μπορεί ας κάνει κανένα scan.
ssid: VWMN-bbone-Veria

PC-KILLER
29-12-06, 13:41
apo ta tei 8a elege an ginotan ena scan

Steliosg
29-12-06, 20:01
Ego pantos syndethika me to VWMN-bbone-Veria me mia 16dBi Vagi
Sto 1Mbps bebea kai alous 5 sto idio kanali kai kentrarisa mono ego... :rolleyes::rolleyes::rolleyes:

IRWN
29-12-06, 21:39
ενθαρρυντικά νέα
ας μεριμνήσουν λυπών οι του vwmn

tsampouros
30-12-06, 16:09
Χτες είχαμε δοκιμές με τον Στέλιο (Sourdos), τον ευχαριστώ πολύ που ανέβηκε τέτοιες μέρες να γυρίζει κεραίες. Δυστυχώς όσο κι αν το ψάξαμε, δε μας έκανε τη χάρη να ανέβει πάνω από το 1mbit, με πολλά disconnects (Κεραία Yagi 16 db από Sourdos, Grid 23 db από Βέροια, κάρτες atheros).
Μάλλον με δυτική Θεσαλονίκη υπάρχει ελπίδα.

Οι κόμβοι που σταθερά πιάνω καλά είναι wnot:evo, wthess36:amonsul-plakidas, twmn::joker και ap.cuba.swn.
Θα συνεχίσω τις δοκιμές από άλλο σημείο και θα σας πω τι γίνεται.:p

tsampouros
31-12-06, 03:30
Δείτε και μια ωραία εικόνα από το τελευταίο scan. Αρκετά από τα AP της Θεσσαλονίκης παραταγμένα, από Εύοσμο ως Περαία και Θέρμη!
Το scan έγινε από ένα λόφο πάνω από τη Βέροια, όπου υπάρχει δυνατότητα για bbone. Ελπίζω να γίνει κάτι καλό με τις δοκιμές.:p

SkySurfer
31-12-06, 03:50
Το οτι βγαίνει το link είναι βέβαιο. Τώρα πλέον μένει η συνεννόηση και το στήσιμο :)

draminos
31-12-06, 09:44
@tsampouros ποιο Mikrotik έχεις? MiniPCI? Βλέπω winbox,
@SkySurfer βέβαια, μένει και το ρεβανί ;)

chdimis
31-12-06, 20:56
Γιάννη για κεραία σκευτόμουνα στον "souro" που είναι μια από τις ψηλότερες οικοδομές (κοντά στο Άλσος) στη Βέροια, που υπάρχει και έτοιμο μικροτικ για εκεί με 2 atheros (για την ώρα).Βάζουμε μια prism για το ΒΒ με εδώ και την atheros για Θεσ/νίκη. Παίζει σε a/b/g.Το μόνο που χρειάζεται κατά την άποψή μου είναι ένα πιάτο 1,20 (τουλάχιστον) και ένα feeder (ίσως biquad).

Η απόσταση με joker - vegas.. etc είναι περίπου 62, κάτι χιλιόμετρα το πέρασα και στο wind του twmn

tsampouros
01-01-07, 19:22
@tsampouros ποιο Mikrotik έχεις? MiniPCI? Βλέπω winbox,

2.9.27
To scan to ekana me mia PCI netgear me atheros b/g chipset.
Se miniPCI exo mia Nortel gia 5GHz kai paizei aneta me mikrotik.

tsampouros
01-01-07, 19:32
Γιάννη για κεραία σκευτόμουνα στον "souro" που είναι μια από τις ψηλότερες οικοδομές (κοντά στο Άλσος) στη Βέροια, που υπάρχει και έτοιμο μικροτικ για εκεί με 2 atheros (για την ώρα).Βάζουμε μια prism για το ΒΒ με εδώ και την atheros για Θεσ/νίκη. Παίζει σε a/b/g.Το μόνο που χρειάζεται κατά την άποψή μου είναι ένα πιάτο 1,20 (τουλάχιστον) και ένα feeder (ίσως biquad).

Η απόσταση με joker - vegas.. etc είναι περίπου 62, κάτι χιλιόμετρα το πέρασα και στο wind του twmn

Εγώ σκέφτομαι ότι αν γυρίσει μια Grid από Δυτική Θεσσαλονίκη να κοιτάει προς Βέροια, ίσως γλιτώσουμε τα πιάτα. Αφού μπήκα client στην omni του Joker (έστω 1mbit με -86 db), με τις grid και από τις δύο πλευρές θα παίξει 10-15 db καλύτερα τουλάχιστον, δηλαδή πάει για 11 mbps. Βέβαια με τα πιάτα ίσως παίξει και σε 36 mbps.

Vegas
01-01-07, 22:05
Πιθανοτατα μεσα στην εβδομαδα να γυρισει ενα πιατο 1.20 προς την μερια της βεροιας και αν γλυτωσει η διπλη ethernet θα περισεψει και μια atheros για σας.
Καλλη Χρονια

tsampouros
02-01-07, 23:54
Καλή χρονιά!
Τέτοια να βλέπουμε, μπράβο. Εγώ έπιασα και τα δύο AP, vegas & gina στα scan, οπότε με το πιάτο θα είναι χαλαρό ένα link.:p

Vegas
03-01-07, 00:50
Καλή χρονιά!
Τέτοια να βλέπουμε, μπράβο. Εγώ έπιασα και τα δύο AP, vegas & gina στα scan, οπότε με το πιάτο θα είναι χαλαρό ένα link.:p

O Vegas ειναι στον Σ.Σταθμο την Gina αστην θα αρχισουν οι γρινιες

kioupkio
04-01-07, 19:31

Θα έλεγα καθόλου άσχετο, αν και νέος στο ΑΜΔΘ (ακόμη ασύνδετος) και κάτοικος Αμπελοκήπων , πολλές φορές έχω σκεφτεί ότι λόγω της γεωμορφολογίας της περιοχής (είναι λίγο γούβα- λάκκούβα) και λόγω του συντελεστή δόμησης αρκετοί θα επιχείρησαν να συνδεθούν αλλά απογοητεύτηκαν. Έτσι περνώντας αρκετές φορές από την οδό Κολωνιάρη και μπροστά στις 12όροφες σκέφτηκα ακριβώς αυτό... Τι καλά θα ήταν να υπήρχε ενδιαφερόμενος που κατοικεί στις 12 όροφες!!! Να που βρέθηκε και εκδηλώνει ενδιαφέρον. Οι πιό σχετικοί από μένα θα μπορούσαν να βρούν τρόπους να εκμεταλλευτούμε αυτά τα ψηλά κτήρια που έχει η περιοχή είτε προς ενίσχυση των γύρω ενδιαφερομένων είτε κάποιο BBlink με μακρύτερα...

kioupkio

Αλήθεια η πρόταση του δαιμονάκου δεν είναι καλή? Θα μπορούσε να αποτελέσει μεγάλη βοήθεια και για μακρινά λινκς αλλά σοβαρότατη υποστήριξη των δυτικών συνοικιών αποσυμφορώντας πολύ και τον Βέγκα που κάθε φορά που πέφτει, κόβεται η πόλη στα δύο!

Vegas
05-01-07, 02:11
Αλήθεια η πρόταση του δαιμονάκου δεν είναι καλή? Θα μπορούσε να αποτελέσει μεγάλη βοήθεια και για μακρινά λινκς αλλά σοβαρότατη υποστήριξη των δυτικών συνοικιών αποσυμφορώντας πολύ και τον Βέγκα που κάθε φορά που πέφτει, κόβεται η πόλη στα δύο!

Ο Vegas δεν πεφτει σχεδον ποτε !!! 2 φορες στα 2 χρονια.
Τα ΒΒ του με την ανατολικη σακατευονται συχνα πυκνα

kioupkio
05-01-07, 13:38
Ο Vegas δεν πεφτει σχεδον ποτε !!! 2 φορες στα 2 χρονια.
Τα ΒΒ του με την ανατολικη σακατευονται συχνα πυκνα
Ναι λάθος μου Βεγκα! Αυτό εννοούσα και όχι ότι πέφτει το ΑΡ... Τελος πάντων αυτό το πρόβλημα εννούσα. Και αν μπορεί να συνεισφέρει και κάποιος άλλος γιατί φορτώνεσαι όλη τη Δυτική και φαντάζομαι ότι θα έχεις και πρόβλημα B/W... κάνω λάθος?:confused:

z3r0
05-01-07, 14:03
Des edo tha kani h veria link me to TWMN pou einai toso makria apo tin thessaloniki kai emis pou imaste 8km apo aera den kanoume.... Are Pol-n ksilo pou thes!!! :P

kioupkio
05-01-07, 14:44
Des edo tha kani h veria link me to TWMN pou einai toso makria apo tin thessaloniki kai emis pou imaste 8km apo aera den kanoume.... Are Pol-n ksilo pou thes!!! :P
Καλόοο! Φαντάζομαι δεν ισχύει μόνο για τον Δρυμό! :p
Όλοι ρίζες έχουμε βγάλει...

teoferes
05-01-07, 15:35
z3r0 καλά τα λες αλλά δεν σε είδα να συμμετέχεις στην προσπάθεια μας, για επέκταση βόρεια.
http://twmn.net/forum/showthread.php?t=3815
http://twmn.net/forum/showthread.php?t=3326
Ούτε στο χωριό μου δεν είχα ανεβεί σε τόσα βουνά...
φιλικά

z3r0
05-01-07, 16:23
teoferes autin tin epoxi ipireto tin mama patrida!Exthes irtha me adeia kai tha eimai drimo mexri 15/1 an einai na kanonisoume tpt!

::Scan Results::

DWN::poln 00:02:6F:30:E4:AE 13 -60 -83 100 1 0 4(b)
pap 00:06:25:57:8D:A1 9 -89 -84 100 1 0 4(b)
melis 00:0D:88:E9:75:47 11 -92 -83 100 1 0 4(b)

an kapios exei to pap h to malis na epikinonisi mazi mou!

panisxiros
05-03-07, 03:39
:cool: ke pios 8a setari auta ta piata...!!!milame gia 65 xilio.apostasi...!!!1mira na figi sta tosa xiliometra ine pola metra...!!!edo ego pano sto VWMN kitao enan komvo(irwn) me mia grid 24db ke apo tin ali exi piato...ke exoume ena link sto -80.... ke i apostasi ine 3.8 xil. oxi 65...!!!! ......???..??

PC-KILLER
05-03-07, 04:17
oi athineoi bgalan mexri me 180 km link se pliroforo me piata.
bebaia htan kai logo twn periergos sin8ikwn. logo twn megalwn 8ermokrasiwn to sima akolou8ouse thn kampilotita tis ghs giati sthn ousia den eixan optiki epafh.
pera apo auto sta tosa km 65 bgenei. bebaia oxi me trela mbps alla bgenei.
to -80 mporei na einai gia polous logous.
kako kentrarisma, gemato kanali, kakia piotita feeder, megala kalodia, kakhs poiotitas kalodia, bla bla bla bla

panisxiros
10-03-07, 08:04
me ti?me wi-max..???ti kanane..???mpori...!!kati se turbo a me kati 8iria kartes...!!xoris 8orivo...!!!8a stixise ke...!emis 8a to dokimasoume...an ke diskola na kedraroume ta piata se tetia apostasi...!!an ke ipe o chdimis pou ine idikos sta kedrarismata oti 8a voi8isi...!!!apo thessaloniki meria ti ginete...??ipaexi kanenas me e3idikeusi se auto..??me kana mixanima.ke kamia kereoula gia dokimi....kalodexoumeni...!!!sta 5ghz 8a gini i dokimi.ke malon tin epomeni kiriaki..giati auti den prolavenoume malon.opios 8eli na voi8isi...!

panisxiros
12-05-08, 18:19
ετοιμο το λινκ. ειναι γεγονος..η θεσσαλονικη ειναι πλεον ασυρματα συνδεμενη με ημαθια.. :p

xakou
12-05-08, 18:28
ετοιμο το λινκ. ειναι γεγονος..η θεσσαλονικη ειναι πλεον ασυρματα συνδεμενη με ημαθια.. :p

Σοβαρά; Δώσε στοιχεία μέσα από το wind για να δούμε το Link.

Vegas
12-05-08, 19:08
me ti?me wi-max..???ti kanane..???mpori...!!kati se turbo a me kati 8iria kartes...!!xoris 8orivo...!!!8a stixise ke...!emis 8a to dokimasoume...an ke diskola na kedraroume ta piata se tetia apostasi...!!an ke ipe o chdimis pou ine idikos sta kedrarismata oti 8a voi8isi...!!!apo thessaloniki meria ti ginete...??ipaexi kanenas me e3idikeusi se auto..??me kana mixanima.ke kamia kereoula gia dokimi....kalodexoumeni...!!!sta 5ghz 8a gini i dokimi.ke malon tin epomeni kiriaki..giati auti den prolavenoume malon.opios 8eli na voi8isi...!

Ειδες ποσο ευκολα (αν ειναι ολα σωστα) γινεται ?
Καλοριζικο

panisxiros
12-05-08, 19:09
...ο πολ..περιμενε μεχρι το βραδακι...

τι 8ες να μαθεις δλδ..??
μελετη,σχεδιαση κατα κυριο λογο ο μεντορας μου..Γιαννης Σακαλιδης.η αλλιως βεγκας..

πηγαμε μια μερα 40εκκλησιες...βαλαμε πιατο...και το σαββατο πηγαμε στο βουνο εγω ,ο πολ και ο αγγελος απο αθυρα..και το βγαλαμε..

πιατα 1,20 παραβολικα,feedhorn,cm9 ...802.11 a 5600

Vegas
12-05-08, 19:14
..Γιαννης Σακαλιδης.η αλλιως βεγκας..

Βεβαια....Βεβαιως
Εχει
Γκαζι
Και
Αλλα
Στραβα

panisxiros
12-05-08, 19:18
Ειδες ποσο ευκολα (αν ειναι ολα σωστα) γινεται ?
Καλοριζικο

ευχαριστω παρα πολυ Γιαννη...αν δεν ησουν εσυ..ακομα θα παλευα...

εισαι απο τους λιγους στη σαλονικη που βοηθανε εμας τους νεους του σπορ αυτου..

η θεσσαλονικη παντα ειχε πολυ καλα παιδια..και βοηθουσαν...
τωρα θυμηκα τον παλιο ραδιοερασυτεχνη "twenty"...ο οποιος ηταν απο τους καλυτερους στο ειδος τον μακρινων αποστασεων..και μεχρι την μερα που εφυγε αδικα..βοηθουσε ολο τον κοσμο και μετεφερε και εδινε ολο και πιο πολλες απο τις γνωσεις του...στο στησιμο τον μηχανιματων και οχι μονο..

και για την ιστορια θελω να πω πως τα πιο δυσκολα λινκ που εχω βγαλει...ειναι 3.8 χιλιομετρα με οπτικη επαφη στα 2.4.... τα πιο ευκολα..??αφου ζητησα βοηθεια απο τον ειδικο... ειναι το λινκ χαριεσσα-βουνο 30 χιλ. και βουνο-40εκκλησιες 41 χιλ. σε a

Jef
13-05-08, 16:00
λιτοχωρο βλέπετε ? :d

PC-KILLER
13-05-08, 16:01
λιτοχωρο βλέπετε ? :d

πες wind id :P

geo_stef
13-05-08, 16:13
@jef
φιλε εγω βλέπω λιτοχωρο και πρωτα θα κανω λινκ με τον στελιο και μετα με εσενα (το καλοκαιρι βλεπω να γίνετε η δουλλεια!!

PC-KILLER
13-05-08, 16:23
λιτόχωρο από εκεί όχι. μας κόβει η ψιλότερη κορυφή του βουνού.
αλλά ετοιμάζονται κι άλλο κόμβοι εκεί τριγύρω από αλεχανδρια και ίσως βλέπουν,

Vegas
13-05-08, 16:27
Για Λιτοχωρο το καλυτερο μερος ειναι καπου στην παραλια Καλαμαριας και Περαια Αγια Τριαδα (αυτο το link σε Vertical πολωση)

Jef
13-05-08, 16:47
πες wind id :P
Κόμβος pwmn::litochoro (#1530)

@jef
φιλε εγω βλέπω λιτοχωρο και πρωτα θα κανω λινκ με τον στελιο και μετα με εσενα (το καλοκαιρι βλεπω να γίνετε η δουλλεια!!
ok, Ιουλιο - Αυγουστο θα εχω χρονο

Για Λιτοχωρο το καλυτερο μερος ειναι καπου στην παραλια Καλαμαριας και Περαια Αγια Τριαδα (αυτο το link σε Vertical πολωση)
Καλαμαρια δεν πιάνει.
Eπιασα omni από Ανω Τούμπα και Επτάλοφο (και γενικα οτι άλλο ειναι σε ύψωμα). Την Καλαμαρια την κρύβει η Επανωμή (ή κατι προς τα εκει, δεν θυμαμε).

Vegas
13-05-08, 16:59
Λιγο wind δεν βλαπτει και βοηθαει πατα πολλυ

Vegas
13-05-08, 17:00
Και συνεχειζω

PC-KILLER
13-05-08, 17:06
...
why not..

Vegas
13-05-08, 18:07
ολλα παιζουν
απλως θελει δυνατο κομβο ωστε να μην εχει συνεχεια προβληματα απο το Pc

Jef
13-05-08, 23:45
στην θεωρεια ναι, ολα παιζουν.
Εγω εβαλα ενα 80αρι πιατο και επιασα αρκετα ΑΡ της Θεσσαλονίκης. Με μια 27αρα grid, σχεδον τιποτα.
Φυσικα στο scan επιανα τις omni... που ΝΑΙ φτάνει το σήμα μέχρι εκει (~60 km) με -90 σήμα το μέγιστο.
Επειδη ομως υπαρχει μια σκεπη μπροστα μου πρέπει να σηκωθει το πιάτο πιο ψηλα ωστε να πιάνω και ανατοληκοτερα.
Σίγουρα αν υπήρχε πιάτο απο απέναντι, θα εβγαινε το λινκ, εστω και στο 1 mbit (μου αρκει).
Αλλα στο Λιτοχωρο οταν φυσαει δεν αστειευεται. Αν ειναι πολύ καλα δεμενο το πιατο, μπορει να σου ξηλώσει την βάση! (εχει γίνει πολλές φορες).
Οποτε ειναι πολυ επικινδυνο να βάλεις ενα 80αρι πιάτο σε ύψος 6-7 μέτρα.
Πρεπει να μπει τριστυλος ιστος 9 μέτρα περιπου, ωστε να ξεκινάει από κάτω, να είναι βιδωμενος στο πλαι του σπιτιου και να ξεπερνάει 3-4 μετρα την σκεπη μου.
Εγω δεν έχω τα χρήματα για τετοια κατασκευή (τουλαχιστον οχι τώρα).