PDA

Επιστροφή στο Forum : Fodas?

Teoulas
19-10-06, 20:55
Χαίρετε.

Ξέρει κανείς κάτι σχετικά με τον κόμβο Fodas (Wind#820) στα Μετέωρα (αν δεν κάνω λάθος) ? Υποθέτω ότι δεν είναι λάθος καταχώρηση και ότι είναι πραγματικά ένα ενεργό AP μιας και στον εξοπλισμό αναφέρει Microtick και Omni κεραία. Υπάρχει διασύνδεση με το υπόλοιπο TWMN? Έχει δοκιμάσει κανείς να τον "δει"? Εσείς οι 6-7 ασύνδετοι στο Ρετζίκι τον έχετε πιάσει καθόλου? Ρωτάω γιατί ο κόμβος Virvilospito (Wind#871) ψάχνει ν'απλώσει κάπου τα πλοκάμια του. Γενικά τι παίζει με το Ρετζίκι?

Πολλα ρωτάω ε?

Αν είμαι offtopic βαρέστε αλύπητα.

Με αγωνιστικούς χαιρετισμούς,

Τέουλας, προστάτης των ασύνδετων και κατατρεγμένων:P

ΥΓ: αν πραγματικά είναι AP, θα δοκιμάσω να τον πίασω από τον 871 σε κάνα δύο εβδομάδες, απλά αυτός είναι λίγο μακρυά και ήθελα να ξέρω αν τον έχει ήδη πιάσει κανένας κοντινότερος.

Lewis
20-10-06, 02:49
γιατί δεν του στέλνεις μήνυμα απο το wind ?

Teoulas
20-10-06, 03:45
duh...καλή ιδέα:)

Μόλις το έκανα.

Μεγάλη εφεύρεση το WIND:)

Θα ενημερώσω αν υπάρχουν εξελίξεις άξιες αναφοράς.

tireas
28-10-06, 15:44
Χαίρετε.

Ξέρει κανείς κάτι σχετικά με τον κόμβο Fodas (Wind#820) στα Μετέωρα (αν δεν κάνω λάθος) ? Υποθέτω ότι δεν είναι λάθος καταχώρηση και ότι είναι πραγματικά ένα ενεργό AP μιας και στον εξοπλισμό αναφέρει Microtick και Omni κεραία. Υπάρχει διασύνδεση με το υπόλοιπο TWMN? Έχει δοκιμάσει κανείς να τον "δει"? Εσείς οι 6-7 ασύνδετοι στο Ρετζίκι τον έχετε πιάσει καθόλου? Ρωτάω γιατί ο κόμβος Virvilospito (Wind#871) ψάχνει ν'απλώσει κάπου τα πλοκάμια του. Γενικά τι παίζει με το Ρετζίκι?

Πολλα ρωτάω ε?

Αν είμαι offtopic βαρέστε αλύπητα.

Με αγωνιστικούς χαιρετισμούς,

Τέουλας, προστάτης των ασύνδετων και κατατρεγμένων:P

ΥΓ: αν πραγματικά είναι AP, θα δοκιμάσω να τον πίασω από τον 871 σε κάνα δύο εβδομάδες, απλά αυτός είναι λίγο μακρυά και ήθελα να ξέρω αν τον έχει ήδη πιάσει κανένας κοντινότερος.

To ΑP δεν λειτουργεί διότι η OMNI δεν είναι κατάλληλη για το ρετζίκι λόγω υψομετρικής διαφοράς. Μέσα στην εβδομάδα θα μπεί πάνελ προς τα εκεί. Ο κόμβος διαθέτει και 3 IF σε Α.
Έγινε αναβλαθμιση σε μικροτικ 2.9.27 και εαν χρειαστεί το routing θα γίνεται με quagga.

Ο κόμβος μπορεί να συνδέση πολίχνη, νεάπολη, συκές και κέντρο με ρετζίκι και έτσι να δημιουργηθεί μια εναλακτική διαδρομή γύρο από το Σειχ Σου.

Ο fodas έχει στήσει ένα πύργο 7 μέτρα και είναι πολύ ορεξάτος.
Για να το κρατήσουμε ζεστό ας γίνουν κάποια ΒΒ.

Tireas

FODAS
28-10-06, 21:50
Ευχαριστώ τον Τιρέα που ήρθε από την Αθήνα για να βοηθήσει στο στήσιμο του κόμβου.:)
Η εργασίες συνεχίζονται ...
Ελπίζω οι δυκτιακοί μου γείτονες να ενδιαφερθούν και να γίνουν τα ΒΒς.

Teoulas
29-10-06, 23:08
Τα συγχαρητήρια μου και ευχαριστώ για την απάντηση στο ερώτημα. Καλό κουράγιο!

teoferes
29-10-06, 23:58
Γεια σας και από μένα..
Ο joker ενδιαφέρεται άμεσα για το Ρετζίκη.
Πριν μια δυο βδομάδες όταν γινότανε το ταράτσα drive στα δυτικά είχε σηκώσει κόμβο στο marconi.
Σε κάθε ταράτσα που πηγαίνε ριχνανε και ενα σκαν προς Ρετζίκη, αλλά τίποτα.
Και εγώ ήμουν 2 ώρες στην Ταράτσα μου και έψαχνα Ρετζίκη μεριά αλλά τίποτα.
Από ότι είδα ο Beekeeper, ο dimpasa και ο vosnakis είναι οι πιο βολικοί στο να συνδεθεί το Ρετζίκη. από ότι είδα o vosnakis πρέπει να έχει και καλή ταράτσα.
Τουλάχιστον από εμένα.
αυτά...

tireas
31-10-06, 11:58
Γεια σας και από μένα..
Ο joker ενδιαφέρεται άμεσα για το Ρετζίκη.
Πριν μια δυο βδομάδες όταν γινότανε το ταράτσα drive στα δυτικά είχε σηκώσει κόμβο στο marconi.
Σε κάθε ταράτσα που πηγαίνε ριχνανε και ενα σκαν προς Ρετζίκη, αλλά τίποτα.
Και εγώ ήμουν 2 ώρες στην Ταράτσα μου και έψαχνα Ρετζίκη μεριά αλλά τίποτα.
Από ότι είδα ο Beekeeper, ο dimpasa και ο vosnakis είναι οι πιο βολικοί στο να συνδεθεί το Ρετζίκη. από ότι είδα o vosnakis πρέπει να έχει και καλή ταράτσα.
Τουλάχιστον από εμένα.
αυτά...
Όποιος από τους Beekeeper, dimpasa, vosnakis επιθυμεί για λινκ σε Α εμείς στον #820 είμαστε έτοιμοι. Καλό θα ήταν να γίνει λίνκ με κάποιον που βλέπει και την περιοχή όπως κοιτάμε εμείς το ρετζικι πίσω από το Σειχ Σου. Ακόμη καλύτερο θα ήταν να γίνει μιά συνάντηση με όλους του ενδιαφερόμενους νέους και παλιούς

Beekeeper
15-03-07, 14:40
Γειά σας, επειδή είμαι καινούριος στην περιοχή και δεν ξέρω και κανέναν προσωπικά από τους dimpasa και vosnakis προτείνω και'γω να γίνει μία συνάντηση όλων των ενδιαφερομένων για κανα καφεδάκι και να τα πούμε από κοντά. Έχω οπτική επαφή με τους fodas, dimpasa και vosnakis. (Μπορεί και με άλλους αλλά δεν το έχω ψάξει).

teoferes
15-03-07, 16:50
Γεια και πάλι.
Έχει στηθεί κόμβος στον twmn::marconi (#705).
Ετοιμάζονται κάποια links. toxotis --- teoferes ---- marconi.
Πιστεύω μέσα Απριλίου να είμαστε up.
Beekeeper έχεις εξοπλισμό για σκανάρισμα; αν οχι στήλε pm να το κανονίσουμε.
Να δουμε αν πιανεις τον marconi (#705).
Επισης παιδια πρέπει να ενεργοποιηθήτε και εσείς.
Κάποιος από Ασβεστοχώρι είχε κάνει ένα post.
Λοιπόν... κανονιστε να μαζευτείτε εσείς σε εκείνει την περιοχή.
Beekeeper (#836)
dimpasa (#813)
vosnakis (#810)
Iron_Druid (#784)
NHM (#1080)
Virvilospito (#871)
s (#943)
tgeon (#517)
Mezaria (#669) Έχω πάει και έχω σκανάρει χωρίς καλα αποτελέσματα.
sam3616 (#1260)
DOLMOONNET (#1244)
tasarax (#847)
Σήμερα θα γίνει μια συνάντηση κατα τις 21:30 στους Αμπελόκηπους.
Όποιος ενδιαφέρεται ας στείλει ένα μήνυμα (6945 394507).
Να σιγουρέψω και εγω ότι πράγματι θα γίνει συνάντηση και που.. και απαντήσω λίγο πριν την συνάντηση.