PDA

Επιστροφή στο Forum : Νεος κομβος

mazout
03-11-06, 20:06
Μετα απο αρκετα χρονια σαν client αρχιζω και σκεφτομαι να προσφερω και εγω στο ασυρματο της Θεσσαλονικης με εναν κομβο.

Για να γινει μια αρχη ομως εχω καποιες αποριες.

1) Σκεφτομαι για αρχη 2bblink. ΤατατσοPC δεν θελω (δεν εχω) να ανεβασω πανω στην ταρατσα, οποτε θα προτιμησω την λυση ενως routerboard. Μηπως μπορειτε να προτεινετε κανενα που εχει δοκιμαστει και παιζει καλα??

2) Μαλλον θα περιοριστω αρχικα στα 2bblink χωρις AP. Υπαρχει προβλημα??

3) Ο κομβος θα στηθει στην περιοχη της λεωφορο Στρατου. Οποτε μαζι με τον εξοπλισμο ψαχνω και ενδιαφερομενους για bblink.Υπαρχει κανενας??

mazout
04-11-06, 09:19
Κανενας ρε παιδια κανενας δεν δουλευει με routerboard????

Vegas
04-11-06, 10:31
twmn::gina

mazout
04-11-06, 11:28
twmn::gina

Καμια προταση υπαρχει για τι routerboard να χρησιμοπιησω???

orion
04-11-06, 12:57
Σε ποιο σημειο της Λ. Στρατου εισαι ? Το δικτυο εκει ειναι αρκετα πυκνο..
Το routerboard καλο ειναι αλλα δε τα παει καλα με την διαχειριση μεγαλου bandwitdh.

Τωρα οσον αφορα τον κομβο χωρις AP δεν τον καταλαβαινω..τι εξυπηρετει και τι προσφερει στο δικτυο?

kfrei
04-11-06, 13:20
Η πρωτή μου προσπάθεια για κόμβο ξεκινησε με την παρακάτω σύνθεση :

1 x MikroTik RouterBoard 532

1 x MikroTik Routerboard Expansion Card RB502

3 x Wistron CM9 Atheros 802.11abg miniPCI wireless card για 3 bblinks

1 x Linksys WRT54G για το AP

Δυστυχώς φάνηκε πως 3 bbllinks & 1 ap είναι πολλά για το RouterBoard 532. Το συνολικο bandwidth που μπορουσε να ρουτάρει δεν μπορύσε να ξεπεράσει με τιποτα τα 36 Mbps (18Rx/18Tx). Σε μια εβομάδα το ειχα αντικάνταστησει με ταρατσο pc.

Η άποψη μου ειναι πως για 2 "αξιοπρεπή" bbllinks είναι "λιγο" το RouterBoard. Ισως για 1 bblink και ap ειναι υποφερτο. Σκέψου πιο σοβαρά τη λύση με το ταρατσο pc. Ειναι κριμα να ξεκινήσεις κατι και σχετικα συντομα να μη σε ικανοποιει....

Η αποφαση δική σου.

Lewis
04-11-06, 13:52
Σε ποιο σημειο της Λ. Στρατου εισαι ? Το δικτυο εκει ειναι αρκετα πυκνο..
Το routerboard καλο ειναι αλλα δε τα παει καλα με την διαχειριση μεγαλου bandwitdh.

Τωρα οσον αφορα τον κομβο χωρις AP δεν τον καταλαβαινω..τι εξυπηρετει και τι προσφερει στο δικτυο?

δίκιο έχεις, αλλά βοηθήστε τον..
ο Μαζούτ είναι χρόνια στο δίκτυο και τώρα που τα εγκατέλειψαν οι Griffin-Bros, ίσως είναι ευκαιρία να καλύψει κάποια κενά...

@Μαζούτ: αν θέλεις routerboard μόνον και μόνον για το poe, υπάρχουν λύσεις για micro-atx και poe... οπότε έχεις ένα κανονικό board επάνω, και επιδόσεις ταυτόχρονα..

nemo
04-11-06, 14:00
αν θέλεις routerboard μόνον και μόνον για το poe, υπάρχουν λύσεις για micro-atx και poe... οπότε έχεις ένα κανονικό board επάνω, και επιδόσεις ταυτόχρονα..

exeis kati kata nou; 0a me endiefere. Gia pes...

Lewis
04-11-06, 14:10
exeis kati kata nou; 0a me endiefere. Gia pes...

γκουντ-μόρνινγκ νήμο....

ανεβάζεις το ρεύμα με το poe, και χρησιμοποιείς ένα DC-DC ATX power supply (PSU) (http://www.aerial.net/shop/product_info.php?cPath=54&products_id=171)
πως βάζουνε pc στα αυτοκίνητα ;

mazout
04-11-06, 14:14
δίκιο έχεις, αλλά βοηθήστε τον..
ο Μαζούτ είναι χρόνια στο δίκτυο και τώρα που τα εγκατέλειψαν οι Griffin-Bros, ίσως είναι ευκαιρία να καλύψει κάποια κενά...

@Μαζούτ: αν θέλεις routerboard μόνον και μόνον για το poe, υπάρχουν λύσεις για micro-atx και poe... οπότε έχεις ένα κανονικό board επάνω, και επιδόσεις ταυτόχρονα..

Οχι δεν το θελω για το poe. Ρευμα στη ταρατσα μπορω να ανεβασω ευκολα. Απλως δεν εχω παλιο PC και πολυ χωρο στην ταρατσα για να βαλω ολοκληρο κουτι. Εξαλου ενα MikroTik Routerboard 112 (Level 4) WISP AP μου φαινετε πολυ καλη λυση μιας και ειναι αρκετα μικρο και χωραει ανετα σε ενα ηλεκτρολογικο κουτι.

Αλλα απο οτι ειπε ο kfrei με 2 bblink θα σερνετε???

Αν κανω 2 bblink δεν θα βοηθησω το δικτυο ωστε να ανασανει λιγο? Αν ειναι δωρο αδωρο και οφελει μονο εμενα τα 2 bblink χωρις ΑΡ τοτε να το σκεφτω διαφορετικα...!!!!

Lewis
04-11-06, 14:18
Οχι δεν το θελω για το poe. Ρευμα στη ταρατσα μπορω να ανεβασω ευκολα. Απλως δεν εχω παλιο PC και πολυ χωρο στην ταρατσα για να βαλω ολοκληρο κουτι. Εξαλου ενα MikroTik Routerboard 112 (Level 4) WISP AP μου φαινετε πολυ καλη λυση μιας και ειναι αρκετα μικρο και χωραει ανετα σε ενα ηλεκτρολογικο κουτι.

Αλλα απο οτι ειπε ο kfrei με 2 bblink θα σερνετε???

Αν κανω 2 bblink δεν θα βοηθησω το δικτυο ωστε να ανασανει λιγο? Αν ειναι δωρο αδωρο και οφελει μονο εμενα τα 2 bblink χωρις ΑΡ τοτε να το σκεφτω διαφορετικα...!!!!

τα RB5xx έχουν CPU που δεν αντέχει πολύ bandwidth.
γιατί δεν πάς σε λύση micro-atx με 2-3 pci , με κανέναν σέμπρον, κλπ (στην φτήνεια), μια 4πλή minipci2pci και δυνατότητα για 4 backbone, localnet και ΑP.

όσοι κάνανε την λύση που θέλεις, γκαυλώσανε και μετά έκαναν αυτό που σου περιγράφω.. (kfrei, janus, κλπ.)

ο kfrei θα στα πει καλύτερα.... need for speed ;)

mazout
04-11-06, 14:34
Ευχαριστω Lewis....

Kfrei δωσε τα φωτα σου και την εμπειρια σου στο λαο(τα λεμε και με pm).

Αντε πες ομως πως την βρηκαμε την ακρη με το hardware ενδιαφερομενος για bblink υπαρχει??????????????????????

kfrei
04-11-06, 14:36
ο kfrei θα στα πει καλύτερα.... need for speed ;)

εεεετσι....

Ειναι κριμα μαλον δώσεις γυρω στα 130 ευρώ, ίσως και παραπάνω για το RouterBoard ή Wrap, όταν με λίγα παραπάνω θα κάνεις ένα ταρατσο pc (μεταχειρισμενο board, cpu κλπ) και θα έχεις πολύ καλυτετερες ταχύτητες εφόσον φυσικά στο επιτρεψουν και τα bblinks σου.
Αν σκεφτεις λοιπόν ότι τα πιο χλωμα bblink στην περιοχή μας δίνουν 40Μbit και τα δυνατα 65-70Μbit, αυτές τις ταχύτητες δεν θα τις δεις ΠΟΤΕ με RouterBoard και 2bblinks.

Μεταχειρισμένα pc parts (για τετοια δουλεια) πωλούντα ισυνεχώς στο forum .... check it.

kfrei
04-11-06, 14:49
Αντε πες ομως πως την βρηκαμε την ακρη με το hardware ενδιαφερομενος για bblink υπαρχει??????????????????????

Απο ότι βλέπω στο wind ειιμαστε πολυ κοντα μεταξύ μας (καλό αυτο), όπως και οι psarnik και c&s, uom και taz.
Βεβαια όπως ειναι λογικό ειμαστε όλοι 1-2 hops αποσταση στο δίκτυο. Οποτε ίσως εδώ χρειάζεται ΚΑΙ ένα πιο μακρινό bblink για να βοηθήσει την περιοχή. Χρειαζεαι λιγο μελέτη και υπομονή η κατάσταση. Ίσως να το κανονισουμε με κανενα καφεδακι ή στην καθιερωμένη ταβέρνα της Παρασκευής. :)

ditheo
04-11-06, 17:29
υπάρχει μια σκέψη να γίνει ένα 3ο Link στον C&S. Λεπτομέριες από τον master της περιοχής Hadji

mazout
04-11-06, 17:58
Ωραια...

Οποιος ενδιαφερτε για bblink ας ποσταρει εδω.

Θα γινει καμια συνατηση στα κοντα σε καμια ταβερνα-καφετρια???

petrogazz
04-11-06, 18:04
Ψήνομαι και εγώ για bb και αργότερα και AP. Είναι στα σκαριά ταρατσοpc, χώρος και ρεύμα στην ταράτσα υπάρχει, λίγο τα οικονομικά μου με ζορίζουν αλλά θα τα βολέψω. Βρίσκομαι Εθν. Αμύνης wind #390. Απο ότι είδα παίζει οπτική επαφή οπότε καλό θα ήταν να κάνουμε κανα meeting έτσι ώστε να συζητήσουμε τι συμφέρει και τι βολεύει να γίνει.

hadji_a
04-11-06, 18:19
Μετα την χθεσινη αναβαση στην ταρατσα του Δημητρη (C&S) , φανηκε οτι το link με Νικο (psarnik) θα βγει πιο ευκολα απο εκει, παρα με εμενα, και ετσι με την πρωτη ευκαιρια θα μεταφερθει εκει. Οποτε ο Mazout -λογικα ειναι αρκετα κοντα/διπλα στον κομβο griffin- θεωρω οτι μπορει ανετα να μπει ενδιαμεσα των 2.

Οταν σηκωσε ο Κωστας (kfrei) το κομβο , ο griffin ηταν ακομα σε λειτουργια, για αυτο και μπεικε panel στο AP αντι omni. Απο τοτε εχει σηκωσει και ο Νικος omni στην Παπαφη οποτε αν τελικα σηκωσει ο mazout κομβο, καλυτερη λυση ισως να ηταν ενα panel με κατευθυνση προς το κεντρο.

Mazout βαλε , αν δεν το εχεις κανει ηδη , το στιγμα σου στο wind, για να εχουμε μια πιο ολοκληρωμενη εικονα.
Αυτη τη στιγμη το δικτυο στην περιοχη απο πλευρας bblink δεν εχει προβλημα και ενας κομβος με bblink μονο δεν εχει να προσφερει κατι .... Ενα ακομη AP ομως εχει ......

Οσο για την υλοποιηση , θα συμφωνησω με τους προλαλησαντες , για τη χρηση ενως m-atx mobo, με 4πλο mini-pci2pci adaptor (3 mini-pci καρτες) και ενα Cisco 340/350 για AP.

mazout
04-11-06, 18:26
Ενταξει συμφωνω με το bblink c&s και με psarnik και επισης και με το panel προς το κεντρο.

Το στιγμα μου ειναι #304.

Πρεπει να βρεθουμε να συζητησουμε απο κοντα ομως...!!!!!

hadji_a
04-11-06, 18:32
Μηπως εχεις φωτο απο τη θεα στη ταρατσα σου?

SkySurfer
04-11-06, 18:54
Ενταξει συμφωνω με το bblink c&s και με psarnik και επισης και με το panel προς το κεντρο.

Το στιγμα μου ειναι #304.

Πρεπει να βρεθουμε να συζητησουμε απο κοντα ομως...!!!!!

Απίστευτο και όμως αληθινό. Μένεις μια πολυκατοικία μετά τον Fermari (Gus_Mcnei στο forum)! Δες το το WiND id #284. Ο Fermari είναι φιλαράκι που τον έβαλα στον Taz. Αν χρειαστείς βοήθεια στειλε pm.

kostas578
04-11-06, 18:56
Οταν σηκωσε ο Κωστας (kfrei) το κομβο , ο griffin ηταν ακομα σε λειτουργια, για αυτο και μπεικε panel στο AP αντι omni. Απο τοτε εχει σηκωσει και ο Νικος omni στην Παπαφη οποτε αν τελικα σηκωσει ο mazout κομβο, καλυτερη λυση ισως να ηταν ενα panel με κατευθυνση προς το κεντρο.

Από την ταράτσα του TheSpartan (απέναντι από την Roma Pizza) είχα δει δύο κεραίες στην διπλανή οικοδομή και ένα πιάτο στην απέναντι ,συνόλο δηλαδή τουλάχιστον 4 clients σε ακτίνα 50 μέτρων. Όλοι αυτοί βρίσκονται ανάμεσα στον kfrei και mazout και γι αυτό ίσως μία omni θα μπορούσε να καλύψει και αυτούς, εκτός βέβαια αν υπάρχει πρόβλημα με τα κανάλια.

hadji_a
05-11-06, 00:07
Από την ταράτσα του TheSpartan (απέναντι από την Roma Pizza) είχα δει δύο κεραίες στην διπλανή οικοδομή και ένα πιάτο στην απέναντι ,συνόλο δηλαδή τουλάχιστον 4 clients σε ακτίνα 50 μέτρων. Όλοι αυτοί βρίσκονται ανάμεσα στον kfrei και mazout και γι αυτό ίσως μία omni θα μπορούσε να καλύψει και αυτούς, εκτός βέβαια αν υπάρχει πρόβλημα με τα κανάλια.

Δεν εχει οριστικοποιηθει κατι, οποτε και αυτο ειναι πιθανο.

mazout
05-11-06, 09:33
Μηπως εχεις φωτο απο τη θεα στη ταρατσα σου?

Δεν εχω φωτο αλλα αν ειναι απαραιτητο παω ταρατσα και σου τραβαω οσες θες.

Απίστευτο και όμως αληθινό. Μένεις μια πολυκατοικία μετά τον Fermari (Gus_Mcnei στο forum)! Δες το το WiND id #284. Ο Fermari είναι φιλαράκι που τον έβαλα στον Taz. Αν χρειαστείς βοήθεια στειλε pm.

Ναι το ξερω. H stella του φαινετε απο το δωματιο μου. Βοηθεια σιγουρα θα θελουμε. Θα σε ενημερωσω. Thanks....!!!

demonakos
05-11-06, 10:59
Signomi pou parembeno.. o an8ropos einai anamesa ston kfrei kai ton nemo kai den 3erw pious alous gia pion logo xreiazete na kanei bb link kai pion 8a e3ipireti ?

O ka8e client pou 8elei parapano bw beni plewn me bblink?

(ekana edit gia ena tupografiko la8os)

nemo
05-11-06, 12:02
οπότε έχεις ένα κανονικό board επάνω, και επιδόσεις ταυτόχρονα..

Me ton bardon pou hijackarw to thread. Oson afora tis epidoseis hparxoun plhrofories;

mazout
05-11-06, 12:54
Signomi pou parembeno.. o an8ropos einai anamesa ston kfrei kai ton nemo kai den 3erw pious alous gia pion logo xreiazete na kanei bb link kai pion 8a e3ipireti ?

Πρωτον δεν θελω παραπανω bandwidth αφου δεν ειμαι καν client εδω κοντα καπου. Ενα bblink καλο κανει μονο. Ετσι και αλλιως υπαρχει πολυς κοσμος εδω γυρω που ητανε παλια στον Griffin και αλλοι καινουριοι που θελουν νσ συνδεθουν.

Θα κανουμε μια συναντηση και θα αποφασιστει αν ειναι καλο να γινει κατι τετοιο. Αν οχι παλι δεν ειναι ανακγη να γινει....!!!!!!

Lewis
05-11-06, 23:14

στην περιοχή λείπουν AP.
και αυτό το κενό πάει να καλύψει ο Μαζούτ.
από την στιγμή που βρίσκει ανταπόκριση, τα bblinks έρχονται από μόνα τους..

mazout
06-11-06, 09:57
Λοιπον γιατι στη βραση κολλαει το σιδερο...!!!!

Θα κανονισουμε καμια συναντηση οι ενδιαφερομενοι για να δουμε τι μπορουμε να κανουμε????

lazikas
18-11-06, 22:12
Χαιρετώ τα πλήθη.

Θέλω να στήσω ένα AP στους Αμπελόκηπους και ένα client περίπου στα 200m. Αν δεν υπάρχει πρόβλημα, θα μπορούσα να βάλω το AP στο backbone του twmn και να τραβήξω λίγο κόσμο από τον ::eptalofo, καθότι είδα πως είναι ο μόνος AP στην περιοχή και κρέμονται πάνω του πολλοί clients.

Αυτό που θα ήθελα να μάθω είναι τι εξοπλισμό θα χρειαστώ.

Με ένα γρήγορο scan που έκανα με το laptop μου από την ταράτσα, είχα καλή οπτική επαφή (20-30% στο signal) με τους jocker, eptalofo, vegas & rocket, στον οποίο και συνδέθηκα προσωρινά πριν από κανένα μήνα (αλλά το laptop μου δεν φημίζεται για την καλή του κάρτα, οπότε η σύνδεση ήταν και πολύ αργή).

Κάθε βοήθεια είναι ευπρόσδεκτη (αφήστε δε που θα σας ευγνομωνεί και ο μπουγατσατζής της γειτονιάς, ο οποίος θα είναι ο client που προανέφερα).

ΤΙΑ,

Lazikas (#679 (http://wind.twmn.net/?page=nodes&node=679)).

Υ.Γ Lewis, ακόμα περιμένω τηλέφωνο...

orion
19-11-06, 15:02
Κάθε βοήθεια είναι ευπρόσδεκτη (αφήστε δε που θα σας ευγνομωνεί και ο μπουγατσατζής της γειτονιάς, ο οποίος θα είναι ο client που προανέφερα).
.

pou akrivos einai autos o mpugatsatzis?

Lewis
19-11-06, 22:31
να επικοινωνήσεις με τον Επτάλοφο ή τον Joker, για να το μεθοδεύσετε πως θα γίνει...

είσαι ο γνωστός Λαζίκας ;
(τι να την κάνω την ζωή, δίχως τηλεφωνική γραμμή ;)
:)

Χαιρετώ τα πλήθη.

Θέλω να στήσω ένα AP στους Αμπελόκηπους και ένα client περίπου στα 200m. Αν δεν υπάρχει πρόβλημα, θα μπορούσα να βάλω το AP στο backbone του twmn και να τραβήξω λίγο κόσμο από τον ::eptalofo, καθότι είδα πως είναι ο μόνος AP στην περιοχή και κρέμονται πάνω του πολλοί clients.

Με ένα γρήγορο scan που έκανα με το laptop μου από την ταράτσα, είχα καλή οπτική επαφή (20-30% στο signal) με τους jocker, eptalofo, vegas & rocket, στον οποίο και συνδέθηκα προσωρινά πριν από κανένα μήνα (αλλά το laptop μου δεν φημίζεται για την καλή του κάρτα, οπότε η σύνδεση ήταν και πολύ αργή).

ΤΙΑ,

eptalofos
19-11-06, 23:41
Χαιρετώ τα πλήθη.

ΤΙΑ,

Ο CyberTron έχει εκδηλώσει πρώτος ενδιαφέρον για κόμβο στην περιοχή. Είναι 200 μέτρα από lazikas

O joker o kapami και εγώ έχουμε ήδη από 3 bb (και δεν υπάρχει ελεύθερη PCI). O vasilias είναι σε αναμονή γιά να δώσει bb προς Ηλιούπολη, Εύοσμο ή Κορδελιό.
Έτσι κι αλλιώς joker kapami και vasilias δεν είναι σε καλή θέση για bb με CyberTron & lazikas (δείτε wind).
Η λύση νομίζω βρίσκεται στον Rocket, αλλά καλύτερα αυτή η συζήτηση να συνεχιστεί στην επόμενη συνάντηση.

Lewis
20-11-06, 01:15
Ο CyberTron έχει εκδηλώσει πρώτος ενδιαφέρον για κόμβο στην περιοχή. Είναι 200 μέτρα από lazikas

O joker o kapami και εγώ έχουμε ήδη από 3 bb (και δεν υπάρχει ελεύθερη PCI). O vasilias είναι σε αναμονή γιά να δώσει bb προς Ηλιούπολη, Εύοσμο ή Κορδελιό.
Έτσι κι αλλιώς joker kapami και vasilias δεν είναι σε καλή θέση για bb με CyberTron & lazikas (δείτε wind).
Η λύση νομίζω βρίσκεται στον Rocket, αλλά καλύτερα αυτή η συζήτηση να συνεχιστεί στην επόμενη συνάντηση.

ο Λαζίκας είναι 17 χρόνια φίλος..
λεφτά έχει, χώστον να κάνει κόμβο :)

είναι και στερημένος από τα κοινοτικά/δικτυακά...
(τι να την κάνεις την ζωή, δίχως ασύρματο bb (μπί-μπί))

eptalofos
20-11-06, 14:32

Ξέχασα τον Κoutdim που προηγείται του CyberTron :rolleyes:

ο Λαζίκας είναι 17 χρόνια φίλος..
λεφτά έχει, χώστον να κάνει κόμβο :)

είναι και στερημένος από τα κοινοτικά/δικτυακά...
(τι να την κάνεις την ζωή, δίχως ασύρματο bb (μπί-μπί))

Ας αποφασίσουν οι υποψήφιοι και οι τρεις είναι στο ίδιο τετράγωνο! (αυτό άστο θα το χειριστώ εγώ σε μια συνάντηση όλων)

Τώρα αν θέλει να δώσει ο Rocket που και αυτός δεν έχει αυτή τη στιγμή bb είναι άλλο θέμα...

CybOrg
20-11-06, 15:07
Ξέχασα τον Κoutdim που προηγείται του CyberTron :rolleyes:

Ας αποφασίσουν οι υποψήφιοι και οι τρεις είναι στο ίδιο τετράγωνο! (αυτό άστο θα το χειριστώ εγώ σε μια συνάντηση όλων)

Τώρα αν θέλει να δώσει ο Rocket που και αυτός δεν έχει αυτή τη στιγμή bb είναι άλλο θέμα...

Χαιρετώ σας φίλτατοι!

Σύμφωνώ όντος ότι ο γείτονας Koutdim προηγείται του δικού μου του CyberTron, όπως λέει ο eptalofos.

Μετά, αυτό που λέει ο Mr.Lewis για τον πολλά χρόνια φίλο του ... " lazikas " ξέρω γω ΤΙ να πώ πάλι προηγείται .. ίσως !

Ακόμα..εγώ θα πρότεινα εμένα ώς μέλος που θα ήταν καλό να προηγηθεί, διότι είχα εκδηλώσει ΠΟΛΥ ΕΝΤΟΝΟ ενδιαφέρον για να γίνω ΚΟΜΒΟΣ στην περιοχή. Σύν της άλλης προμηθεύτικα (ίσως βιάστηκα) να αγοράσω και μία omni interline 9 db, που ίσως την χρησιμοποιούσα αλλού στο χωριό μου. Επιπρόσθετα, έχω έναν P3 700άρι {εάν θυμάμαι καλά} που μπορώ να τον έχω για ΤαρατσοPC..Τέλος, είναι και κάποια άλλα πράματα που καλό θα ήταν να τα λέγαμε σε κάποια συνάντηση των μεταξύ των ενδιαφερομένων.

Πάντα Φιλικά,
Με καλή διάθεση,
CybOrg.

dimsot
20-11-06, 15:11
genika einai diathesimi kai i diki moy taratsa. o rocket auti tin stigmi einai pesmenos kai legame me to lizard mipos to paro ego stin taratsa moy . pros to paraon eimai sindemenos san client pano sto vegas. apo tin taratsa blepo to eptalofo , eptalofo1 , joker , vegas . kai kapious apo wth . ola auta me ena proxeiro scan kai apo mia sigkekrimeni thesi stin taratsa. to shma omos poy epiana genika den itan kai poli kalo kai genika eixe kai poli thoribo (xrisimopiisa ena piato me feder). pantos ean einai na stiso kati tha ithela prota na sinenoitho me to lizard prota ean simfonei kai meta na kanoyme otidipote.

ean endiafereste eimai anoixtos se protaseis kai sizitisi.

CybOrg
20-11-06, 15:31
pou akrivos einai autos o mpugatsatzis?

..Μάλλον .. θα μιλάει για τον Hi-Tech Μπουγατσατζή απέναντι απο την Εκκλησία , του στίγματος του lazikas!! :-) .

orion
20-11-06, 17:30
..Μάλλον .. θα μιλάει για τον Hi-Tech Μπουγατσατζή απέναντι απο την Εκκλησία , του στίγματος του lazikas!! :-) .

auton fantastika kai ego..filaraki einai ...
loipon pola diaplekomena

eptalofe kanonise ena meeting gia sinenoisi..

CybOrg
20-11-06, 17:38
auton fantastika kai ego..filaraki einai ...
loipon pola diaplekomena

eptalofe kanonise ena meeting gia sinenoisi..

Οπότε....μάλλον για τον lazikas το κόβω το μελλοντικό AP ... ]:-} xixixi. Όντος...ποοολύ διαπλοκή βρε παιδί μου!! Μιά ο Lewis..μιά ο orion πολλά κονέ υπάρχουν εδω πέρα ..

orion
20-11-06, 21:05
xexe pera apo tin plaka topika 8a apofasistei kai mono to ti 8a ginei..

apla kanoniste na mazeutite sintoma..sti vrasi kolaei to sidero..

CybOrg
22-11-06, 11:52
Καλημέρα σας!

Ειλικρινά λοιπάμαι! Αλλά εγώ αποσύρω την υποψηφιότητά μου, αλλά όχι τον ενδιαφέρον μου, για λόγους ανωτέρας βίας. Ας είμαστε καλά και ίσως μελλοντικά τύχει να γίνω...

Φιλικά,
CybOrg.