PDA

Επιστροφή στο Forum : Η ιστορία του Ασύρματου Δικτύου στην Θεσσαλονίκη

Lewis
03-08-04, 22:57
Ας κάνουμε ένα νέο thread για να καταγράψουμε και ημερολογιακά την ιστορία του Ασύρματου Δικτύου της Θεσσαλονίκης...
Εδώ καταγράφονται μόνον Access Points..
Με κόκκινα γράμματα είναι αυτά που λειτουργούν μέχρι σήμερα. Με μπλέ γράμματα είναι τα APs που λειτούργησαν κάποτε, αλλά ανήκουν πλέον στην ..ιστορική ηγεσία ;)

Bakira (Καλαμαριά - Οκτώβριος 2002)

με πρώτο client τον Maax, λειτούργησε για 3 μήνες περίπου. Τον Δεκέμβρη γύρισε ο Maax σε AP mode και ο Bakira μπήκε σαν client επάνω του.

twmn::Lewis (Καλαμαριά - Δεκέμβριος 2002)

την ίδια εποχή έκανε και το πρώτο λίνκ με τον maax, με πρώτο client τον Souma

twmn::Maax (Καλαμαριά - Δεκέμβριος 2002)

την ίδια εποχή έκανε και το πρώτο λίνκ με τον lewis, και είχε τον ένα και μοναδικό bakira ως client

twmn::Steel (Καλαμαριά - Ιανουάριος 2003)

την ίδια εποχή έκανε και το πρώτο λίνκ με τον maax

twmn::Pargyrak (Περαία - Ιανουάριος 2003)

την ίδια εποχή έκανε και το πρώτο λίνκ με τον lewis. αυτή τη στιγμή λειτουργεί με 2 access points.

jObo.AP.SWNet (Χαριλάου, Ιανουάριος 2003)

Λειτούργησε για μερικούς μήνες. Αργότερα μεταφέρθηκε στην τοποθεσία cannibal.

twmn::Taz (Κέντρο - Μάιος 2003)

Λειτουργεί με 2 bblinks στην περιοχή της Μητροπόλεως, στο κέντρο της πόλης

twmn::Medusa (σύνορα Τούμπας/Πυλαίας - Ιούλιος 2003)

Λειτουργεί επίσημα σε AP mode από Ιούλιο 2003. Μέχρι Σεπτέμβριο 2003 με link ως client στο AP του Steel, μετά με bblink με Cannibal ως τον Μάιο 2004 όπου έγινε bblink με Iro.

Cannibal.SWNet (Χαριλάου, Σεπτέμβριος 2003)

Εκ μεταφοράς από το jObo. Κατα καιρούς λειτούργησαν/λειτουργούν links με jObo, jObo-2, dolphin, steel, medusa, alexandrosm

Space.net (Τούμπα, Σεπτέμβριος 2003)

Δοκιμαστικά εξυπηρετούσε τον Space και τον Jef, αργότερα έγινε bblink με Dolphin. Τον Αύγουστο του 2004 εντάχθηκε στα Ολυμπιακά έργα, απέκτησε 3 bblinks, καινούριο κουτί, καλώδια, κλπ..

twmn::Tsapi (Κέντρο - Δεκέμβριος 2003)

Πρώτα backbone links με Taz + Stormlord

twmn::Orion (Μπότσαρη - Ιανουάριος 2004)

Ο κόμβος του Ωρίωνα λειτούργησε για σύντομο χρονικό διάστημα από άλλο σημείο τον Ιούλιο του 2003, από όπου και ξηλώθηκε λόγω "διαφωνιών" με την πολυκατοικία. Μόνος και έρημος client στην πρώιμη εποχή ο AlexandrosM

twmn::Volto (Κέντρο - Απρίλιος 2004)

Πρώτα backbone link με Tsapi, Orion

twmn::Iro (Πυλαία - Μάιος 2004)

Πρώτα backbone link με Medusa, Volto, Steel

twmn::Pomolo-1 (Νέα Κρήνη - Ιούλιος 2004)

Πρώτο backbone link με Lewis

twmn::C&S (Φάληρο - Ιούλιος 2004)

Πρώτο backbone link με Hadji

twmn::Sourdos (Κέντρο (Κασσάνδρου) -Αύγουστος 2004)

Πρώτο backbone link με Volto

twmn::Euri (25ης Μαρτίου (Ανθέων) -Αύγουστος 2004)

Πρώτο backbone link με Cannibal

Γράψτε άπό κάτω το essid του κόμβου σας, την περιοχή, και την ημερομηνία έναρξης λειτουργίας, όπως επίσης και κάποιο σχόλιο (με ποιόν ήταν το πρώτο λίνκ, κλπ.) για να τα περνάω σε αυτό το thread..
εγώ έγραψα μόνον όσα από τα οποία μπορούσα να θυμηθώ πότε έγιναν...

jObo
04-08-04, 13:10
jObo.AP.SWNet (Χαριλάου, Ιανουάριος 2003)
Αργότερα μεταφέρθηκε στην τοποθεσία cannibal

Cannibal.SWNet (Χαριλάου, Σεπτέμβριος 2003)
Εκ μεταφοράς από το jObo. Κατα καιρούς λειτούργησαν/λειτουργούν links με jObo, jObo-2, dolphin, steel, medusa, alexandrosm

Επίσης τα APs των bakira και maax (με αυτή τη σειρά) λειτούργησαν τον Νοέμβριο του 2002.

Και τέλος, αν δεν κάνω λάθος το πρώτο AP που λειτούργησε γενικότερα, ήταν μια εγκατάσταση επίδειξης στην Infosystem το 2002, μεταξύ των Alexanio, Dti(από αθήνα) και Maax.

Αν θυμηθώ τίποτα άλλο θα σφυρίξω.
Χαρίσης

StargazeR
04-08-04, 14:37
twmn::Medusa (σύνορα Τούμπας/Πυλαίας - Ιούλιος 2003)
Λειτουργεί επίσημα σε AP mode από Ιούλιο 2003. Μέχρι Σεπτέμβριο 2003 με link ως client στο AP του Steel, μετά με bblink με Cannibal ως τον Μάιο 2004 όπου έγινε bblink με Iro.

...

Jef
05-08-04, 21:47
To Space leitourgise arxika mono san AP xoris bblinks gia tin epikoinonia mou me ton Basili (space) peripou Septembrio 2003.
Apo ton Noembrio ksekinise i kanoniki leitourgia kai ligo argotera egine bblink me dolphin.
Apo Iounio 2004 uparxei bblink me eldim.
Kai sintoma bblink me medusa.

taz
08-08-04, 01:35
twmn::taz (Κέντρο-Μάιος 2003)

Lewis
08-08-04, 01:48

πέρασες και εσύ στην ιστορία....

πότε με το καλό θα το ξαναλειτουργήσεις ?

;)

Lewis
08-08-04, 18:35
από ότι φαίνεται η προσπάθεια μας έχει απήχηση στον κόσμο...

[18:32] * Now talking in #swn
[18:32] * Topic is 'Salonica Wireless Network || http://www.salonicawireless.net/forum/ || http://www.salonicawireless.net/faq/ | Áóýñìáôïò IRC Server óôï irc://10.100.0.1 || Eh, 8a to pw, den antexw, me klemmenous xartes kai ksexasmenous komvous kanoun kai to istoriko tou Asyrmatou Thessalonikis :S'
[18:32] * Set by Charmed[] on Sun Aug 08 13:38:51

Αφού το διάβασε και ο Κόμης Τσιαμήτρος....

Τώρα τι λές Δίφραγκε ? ποιοί είναι διχαστικοί και μίζεροι ?

dfragos
08-08-04, 18:42
Δεν ξέρω ποιοι είναι διχαστικοί, ξέρω ποιοι δεν είναι σίγουρα:

ΕΓΩ :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Lewis
08-08-04, 19:18

αυτό λέγεται στην ψυχολογία, ΕΓΩΙΣΜΟΣ :lol:

dfragos
08-08-04, 19:24

αυτό λέγεται στην ψυχολογία, ΕΓΩΙΣΜΟΣ :lol:

:lol: :lol: :lol:

taz
08-08-04, 21:34

πέρασες και εσύ στην ιστορία....

πότε με το καλό θα το ξαναλειτουργήσεις ?

;)

Καλά ρε καζαγκούγκου, αφού έχεις τόσα κόλπα (statistics, smokeping, smoking pipe, no smoking κλπ), δεν μπορείς να δεις αν λειτουργώ ή όχι;
Τι να πω...

lizard
30-10-06, 23:17
twmn::Rocket (Νεάπολη - Απρίλιος 2005)

Τους πρώτους μήνες λειτούργησε με link ως client στο twmn::Vegas και έπειτα με bblink.

PaNtErAz
31-10-06, 00:50
Cuba.swn (Καυτατζόγλειο - Φεβρουάριος 2004)

Tότε που σηκώθηκε είχε 1 AP και 3 BB-LINK με Dolphin.swn, Luna.swn και THMMY_wireless. Eπίσης κάποια στιγμή έγινε και ΒΒ-LINK με Cloudscraper.swn.

O κόμβος πλέον δεν λειτουργεί διότι ο Luna.swn μετακόμισε στην Τούμπα, το link με Dolphin έπαψε να λειτουργεί διότι ανάμεσα στο link σηκώθηκε το αναθεματισμένο στέγαστρο από το γήπεδο της Τούμπας και το link με cloudscraper ήταν αδύναμο λόγο απόστασης και θορύβου. Οπότε και το Link με ΤΗΜΜΥ δεν είχε νόημα γιατί και η κεραία του ΑP χάλασε....

Ουφ... Πόσο μου λείπει ο κόμβος μου...

Vegas
31-10-06, 09:07
AP twmn::vegas [Σιδ. Σταθμός]

13-04-05, 18:46 apo tis Sykies e0ea0h ena AP me SSID "twmn::vegas1" me arketa kalo shma

14-04-05, 00:40 είναι ένα νέο AP από τον Σ. Σταθμό, σε δοκιμαστική λειτουργία...
είναι στον αέρα, χωρίς router πίσω του....

26-04-05, 21:22 o Vegas exei pleon backbone me ton Eleven.

24-07-05, 20:42 New Vegas (2 extra PCI + more power on CPU + AP power from PC )
ON AIR

26-07-05, 21:51 δουλεύει και το λίνκ από Vegas προς Jim-Armao...

Vegas
31-10-06, 09:15
AP twmn::gina [Πυλαια, Αλλατινη]

16-04-06, 16:10 είναι ένα νέο διπλο AP , σε δοκιμαστική λειτουργία...

18-04-06, 02:23 η Gina ειναι συνδεδεμενη με τον υπολειπο κοσμο μεσω του twmn::alexandrosm σαν πελατης στο AP του.

09-05-06, 01:34 Ο θειος της Ginas γυρισε απο τα μαυρα ξενα και την εμαθε να μιλαει με τον Αλεχανδρο και την Ηρω .
Ειναι On Line και Εξυπηρετει.

tsampouros
31-10-06, 11:33
Νομίζω ότι από τα ιστορικότερα AP είναι το luna.swn, από την πρώτη εγκατάστασή του το 2003. Τότε που οι ουρανοί ήταν πολύ καθαροί, πηγαίναμε για scan Κέντρο, Καλαμαριά, Μπότσαρη, Φάληρο, πιάναμε από παντού το luna και τραβούσαμε τα μαλλιά μας, πως είναι δυνατόν, λέγαμε τι έχει κάνει ο τρελός...
Ήταν και το πρώτο AP προς τα Δυτικά, εκτός Καλαμαριάς αν δεν κάνω λάθος, το πρώτο AP που συνδέθηκα.... (Μισό να πάρω ένα μαντήλι, συγκινήθηκα...)
Κάτι σαν την Lacta, πρώτη αγάπη και παντοτινή...!!!

Βέβαια μετά σε αυτό το AP γνώρισα τον PaNtErAz και κόντεψαν να μου πέσουν όλα τα μαλλιά με τη μία, αλλά ωραίες εποχές, τι να λέμε...

Lewis
31-10-06, 11:47
Νομίζω ότι από τα ιστορικότερα AP είναι το luna.swn, από την πρώτη εγκατάστασή του το 2003. Τότε που οι ουρανοί ήταν πολύ καθαροί, πηγαίναμε για scan Κέντρο, Καλαμαριά, Μπότσαρη, Φάληρο, πιάναμε από παντού το luna και τραβούσαμε τα μαλλιά μας, πως είναι δυνατόν, λέγαμε τι έχει κάνει ο τρελός...
Ήταν και το πρώτο AP προς τα Δυτικά, εκτός Καλαμαριάς αν δεν κάνω λάθος, το πρώτο AP που συνδέθηκα.... (Μισό να πάρω ένα μαντήλι, συγκινήθηκα...)
Κάτι σαν την Lacta, πρώτη αγάπη και παντοτινή...!!!

Βέβαια μετά σε αυτό το AP γνώρισα τον PaNtErAz και κόντεψαν να μου πέσουν όλα τα μαλλιά με τη μία, αλλά ωραίες εποχές, τι να λέμε...

το Luna.swn ακόμα το πιάνεις παντού...
Βέροια, Έδεσσα, Πλαγιάρι... ;)

euri
31-10-06, 11:49
Μιας και ανασύρθηκε το θέμα από τους αρχαιολογικούς τάφους του forum index, δεν αλλάζετε και τον πρώην κόμβο twmn::euri, ο οποίος σταμάτησε να λειτουργεί;

Έτσι, για την ιστορία, ας προσθέσω και μερικές λεπτομέρειες ακόμα:

Επόμενα bblinks με AlexandrosM και με rottrex

dimanast
05-11-06, 16:46
ΚΑΛΑ ΔΕΝ ΝΤΡΕΠΕΣΑΙ ? το 5ο AP του dimanast το ξεχασες ? γιατι ? επειδη δεν συνδεθηκε ποτε σε BB ?

:) ?

DimAnast.AP (Αμπελόκηποι - Δεκέμβριος 2002)

Jim-Armao
05-11-06, 17:35
twmn::jim-armao - Nέοι Επιβάτες.

Σεπτέμβριος 2004 μπαίνω client στον sv2xi και σύντομα σηκώνω AP χωρίς κανονικό bb-link.
Σε κανα 2μήνο γίνεται το sv2xi2jim.
Καλοκαίρι 2005 μπαίνει ο rigel σφήνα και το sv2xi2jim γίνεται sv2xi2rigel και rigel2jim.
Aύγουστος 2005 vegas2jim και μερικούς μήνες μετά fuzzy2jim.
Πρόσφατα συνδέσαμε και τον thermaikos3 με το jim2thermaikos3.

Vegas
05-11-06, 23:27
Ας μην ξεχναμε την μαμα ολων των APs στο Holly Mountain (Χορτιατη)
Στην προπροπρο twmn εποχη το πρωτο ελευθερο AP
Το AP που σερβιρε απο Σταθμο μεχρι Περαια για 3 ολοκληρα χρονια

Lewis
06-11-06, 10:27
Ας μην ξεχναμε την μαμα ολων των APs στο Holly Mountain (Χορτιατη)
Στην προπροπρο twmn εποχη το πρωτο ελευθερο AP
Το AP που σερβιρε απο Σταθμο μεχρι Περαια για 3 ολοκληρα χρονια

τώρα που το σκέφτομαι, θυμάσαι το λίνκ Καμάρα-Πυλαία ;
πρέπει να δούλεψε κανέναν 1,5 χρόνο.. '98 ήταν; '99 ;
μετά προέκυψε ο Άλφανετ και τα ρήμαξε όλα :)

θυμάσαι τις βραδυές πάνω στην ταράτσα με τον αναλυτή...

Vegas
06-11-06, 10:39
Τοτε ηταν η εποχη πανω στα δεντρα Ωραια εποχη
Τωρα τρωνε σε λινο τραπεζομαντηλο με ασημενια κουταλοπηρουνα και λενε το φαι δεν ειναι καλλο
Α ρε γαλετα που θελουνε να στρωσουν

ditheo
07-11-06, 19:54
twmn::ditheo
Ιούνιος 2005 ανοίγει επίσημα ο κόμβος με 2 bblinks με τον Lewis & pomolo.
Τον Οκτώβριο γίνεται και το bblink με salonic.
Πρώτος client ο Spypower ,μετά ακολούθησε για μικρό διάστημα ο Janus μέχρι που άνοιξε δικό του κόμβο.

Από τον κόμβο πέρασαν οι souma και joy για κάποιες μέρες....