PDA

Επιστροφή στο Forum : APs και bblinks σε χάρτη

Jef
25-08-04, 19:37
Στο bitmap που εχει φτιαξει ο Lewis με τα APs, προσθεσα τα bblinks.
Μερικα links περνανε πανω απο APs.
Καποια ΑΡ οπως Orion, Fryktwr, Luna δειχνουν να "ενοχλουνται" απο καποια bblinks. Μπορουμε να κανουμε κατι ???
Υ.Γ. Ο Euri που είναι συνδεμενος?

image link: http://hermes.space.swn/map1.gif

jObo
25-08-04, 20:32
se mena einai sindemenos o euri.

aliakmwn
25-08-04, 22:26
Δεν ανοιγει... Γενικα παντως δεν μου ανοιγει κανενα wireless site... Μηπως φταιει καμια μυστηρια ρυθμιση στο Hotspot?

alexandrosm
25-08-04, 22:58
Oute kai se mena anoigei... kati ginetai me auto to hotspot tis iros...

eldim
25-08-04, 23:04
Dokimaste :
http://10.100.1.3/map1.gif
An doulepsei tote fteei to DNS

aliakmwn
25-08-04, 23:15
Dokimaste :
http://10.100.1.3/map1.gif
An doulepsei tote fteei to DNS

Και παλι τπτ... :(

eldim
25-08-04, 23:31
tote......
kante kanena ping, kanena tracert.........

Maax
26-08-04, 00:25
Με την ip παίζει, με το domain όχι άρα το DNS κάπου τον πίνει

euri
26-08-04, 00:49
Και σε μένα μόνο με ΙΡ φαίνεται η σελίς.

BTW, βάλτε και μια ακόμα γραμμούλα που συνδέει εμένα με τον κανίβαλο, μη με έχετε μόνο και έρημο :P

Lewis
26-08-04, 02:22
Και σε μένα μόνο με ΙΡ φαίνεται η σελίς.

BTW, βάλτε και μια ακόμα γραμμούλα που συνδέει εμένα με τον κανίβαλο, μη με έχετε μόνο και έρημο :P

Διακόπτω αγαπητέ μου...
Από Δευτέρα όμως, θα μπεί η γραμμούλα σου ;)

StormLord
26-08-04, 03:04
Akomi o StormLord filoksenei enan komvo ton WTHESS ton "Gollum" pou einai syndedemenos me ton komvo nemesis ton WTHESS kapou sthn plateia eleftherias kai einai h gateway tou WTHESS me to ypoloipo dyktio. Akoma o komvos StormLord exei ena akomi LINK me ton komvo SALONIC.
Episeis o Komvos Ergobyte einai syndedemonos me ton TSAPI kai o TSAPI me ton komvo TAZ.
Ypotheto pos afou mono ego prosthesa 4 gramoules gia tous komvous mallon o xarths exei akomi polles eleipseis..
Isos prepei na zhththei apo tous komvarxes ta akrivh tous link oste na exoume ena xarth oso pio dynaton plirestero.[/b]

euri
26-08-04, 09:57
Isos prepei na zhththei apo tous komvarxes [...]

Κομβάρχης ( 8O ) όπως λέμε καναλάρχης :?: :P :P :P

Jef
26-08-04, 09:57
Ta dior8osa. Eixes dikio.
Pantos ta Stormlord2Salonic, Salonic2Hadji kai Iro2Volto mou fenete oti prepei na ta "kontinete" ligo. Enoow oti efoson yparxoun endiamesoi komboi, pios o logos gia toso makrina links?

cdthelw
26-08-04, 10:49
Συμφωνώ απόλυτα με τον Stormlord σε ότι έχει γράψει , πιστεύω επίσης αντί για κομβάρχες , "Φεουδάρχες" LoL , επίσης η θέση μου είναι λάθος στον χάρτι και επίσης πρέπει να σοβαρευτείς λίγο Jef το γεγονός ότι ένα Link είναι μακρινό δεν σημαίνει τίποτα , για το πόσο καλά παίζει ούτε για το πόσο είναι αναγκαίο , υπάρχουν link κοντινά που είναι βλαβερά και δεν παίζουν καλά . Η πραγματικότητα ότι τα κοντινά link είναι καλύτερα απο τα μακρινά δεν αποκλείει ότι τα μακρινά δεν θα παίζουν καλά.

Η συζήτηση πρέπει να συνεχίσει στο AP-owners , και σε παρακαλώ να κάνεις εκεί ένα post με τον χάρτι .Για να απαντήσω για την θέση μου και για λοιπές πληροφορίες (απόψεις).

Έίναι απίστευτο να γράφεις αυτό

Pantos ta Stormlord2Salonic, Salonic2Hadji kai Iro2Volto mou fenete oti prepei na ta "kontinete" ligo.

Ελπίζω να μην παρεξηγηθείς .

ΦΙΛΙΚΑ
cdthelw

Jef
26-08-04, 12:04
Me pareksigises.
Na sto eksigisw ligaki....
fantasou anti gia Iro2Volto na ginei: Iro2Fryktwr, Fryktwr2Volto
episis anti gia Salonic2Hadji na ginei Salonic2CockRoach kai
Hadji2Euri 'i Hadji2Sol00 (gia na min pernaei panw apo ton Orion).
Gia to Dolphin2Cuba den mporw na pw to idio giati kserw oti o Cuba egine giati o Dolphin den epiane Luna.

an einai efikto panta :)

Jos3ph
26-08-04, 14:13
ωραία παιδάκια και μετά ξυπνήσατε ....

πότε θα φτάσετε χορτιάτη να προχωρήσω και εγω το project Saint Antoine;

Soumaxeridis
26-08-04, 16:06
Τα μακρινά (μακρουλά) links σιγά σιγά λιγοστεύουν οπότε μην αγχώνεστε και πάνω από όλα μην παρεξηγιέστε :)
Προς στιγμής όμως χρειάζονται ακόμα.
Και επιπλέον έχουν και ένα καλό, είναι κάτι σαν τον περιφεριακό. Αντί να περάσεις μέσα από όλα τα φανάρια της πόλης κάνεις μεγαλύτερη απόσταση αλλά πας πιο γρήγορα και επιπλέον βοηθάς και στην αποσυμφώρηση του κυκλοφοριακού (αρκεί να δουλεύει σωστά το OSPF φυσικά) :wink:
Όταν δημιουργηθούν προϋποθέσεις για αξιόπιστο backbone μέσω κοντινών links τότε σαφώς και θα γίνει, όλοι το ξέρουμε και κανείς δεν το αμφισβητεί οπότε δεν υπάρχει λόγος να μαλώνουμε γι'αυτό ;)

orion
26-08-04, 19:34
to hadji2salonic δεν ενοχλει.... εγω δε βλεπω salonic
επισης απο οσο ξερω το συγκεκριμενο link εχει πολυ φορτο.

cu

orion is back...

pargyrak
26-08-04, 19:48
Εγώ από ότι φαίνεται στον χάρτη συνεχίζω τα μπάνια μου :-P

[email protected] 1 day before Thessaloniki 2 days before Gkatzolia

Lewis
26-08-04, 20:11
Me pareksigises.
Na sto eksigisw ligaki....
fantasou anti gia Iro2Volto na ginei: Iro2Fryktwr, Fryktwr2Volto
episis anti gia Salonic2Hadji na ginei Salonic2CockRoach kai
Hadji2Euri 'i Hadji2Sol00 (gia na min pernaei panw apo ton Orion).
Gia to Dolphin2Cuba den mporw na pw to idio giati kserw oti o Cuba egine giati o Dolphin den epiane Luna.

an einai efikto panta :)

πέρασε ένα καλοκαίρι που τα 2/3 των ap-owners έλειπαν διακοπές, και τα APs αυξήθηκαν κατά 20-30%.
Οταν σηκώναμε κόμβους στο κατακαλόκαιρο, τους κουμπώναμε όπου βρίσκαμε...
Είναι φυσικό όταν με το καλό επιστρέψουν όλοι να αρχίσει μια συνενόηση για να κάνουμε κοντύτερα και σταθερότερα bblinks..

εξάλλου δεν έχουμε όλοι την ίδια οικονομική άνεση να κάνουμε αναβαθμίσεις.. Μην ξεχνάς πως και στην περίπτωση του space, εσύ έπαιξες διακοσμητικό ρόλο (φέρε νερό, φέρε καφέ) και επιβλήθηκε 'στρατιωτικός νόμος' προς χάριν του δικτύου :lol: :lol: :lol:

όλα θα γίνουν, μην ανησυχείς...
ίσως μέσα στις πρώτες μέρες του Σεπτέμβρη κάνουμε κανένα meeting για να ..οργανωθούμε..

StormLord
03-09-04, 03:27
To StormLord2Salonic den einai dynaton na kontinei kai den tha alaksei toulaxiston apo thn meria mou gia 2 logous:
a) den "vlepei" apolytos TIPOTA ALO
b) oloi psaxnoun gia kontina links kai auto tha epiferei bottleneck stous endiamesous komvous pou IDI einai fortomenoi apo 3-4 APs ta opoia vgazoun kapnous 24 ores to 24aoro. Auto to link oso kai na mhn to katalavenete linei ena mikro meros tou provlimatos. exei ena synexomeno traffic mikroutsiko men alla MONIMO metaksy ton 2 interface pros salonic kai pros ergobyte xoris na yparxei malista AP ston stormlord.
Akoma logo oti vgenoun sthn anatolh meso tou StormLord kai oi dytikoi prepei na yparxoun 2 links se 2 akres tou dyktiou oste na mhn fortizete mia seira apo komvous mono.
Ase pou to link einai toso psila kai apo thn meria mou den yparxei kai thea pros to edafos katholou, pou einai praktika ADYNATON na enoxlhsei kati .
Makari na to kanoume kai G :wink: (gia pion xtypaei h kabana????)

:lol: