PDA

Επιστροφή στο Forum : Δυτική Θεσσαλονίκη Εύοσμος.

angeloti
11-10-07, 23:21
Γεια σε όλους! Δεν ξεκινάω με τα συγχαρητήρια τις ευχές και όλα τα διάφορα γαρνιρίσματα γιατί θα μου πάρει μέρες να τα πω, οπότε ας τα αντικαταστήσουμε με ένα τεράστιο ΜΠΡΑΒΟ

Είμαι καταρτιζώμενος στο τμήμα του 1ου Ι.Ε.Κ Ευόσμου ΤΕΧΝΙΚΩΝ ΔΙΚΤΥΩΝ και έχουμε ως εργασία ποιόν άλλον;; Εσάς! Χάρηκα απίστευτα όταν ο συνάδελφος μας το ανακοίνωσε γιατί είχα ξανασχοληθεί (όταν έμενα στην Μπότσαρη).

Τα λέω περιληπτικά όλα για να μη σας κουράσω και να βγει ένα όμορφο τέλος.

Πρόλογος:
Το τμήμα τεχνικών δικτύων του ΙΕΚ, μας έχει χωριστεί σε 4 ομάδες.
Η κάθε μία είναι υπεύθυνη στο να συλλέξει υλικό - πληροφορίες - στήσιμο και παρουσίαση.
Εγώ έχω την "επικουρική" θέση και είμαι αυτός που πρέπει να ψάξω τα πάντα γι αυτό παρακαλώ για την πολύτιμη βοήθειά σας.

Θέμα 1ο.
Από πού μπορώ να παραγγείλω το καλύτερο πακέτο για να γίνουμε κόμβος
τι λειτουργικό πρέπει να έχει ο server τι προγράμματα θα χρειαστούμε ως server και ενα γενικό πλάνο με το τι πρέπει να κάνουμε για να συνδεθούμε.
Θέμα 2ο.
Είναι κάποιος απο τα διοικητικά στελέχη του TWMN διατεθειμένος (αφιλοκερδός δυστυχώς) να μας κάνει μια μικρή παρουσίαση στο τμήμα μας;
Θέμα 3ο.
Θα μας είναι εύκολο να το "στήσουμε" εμείς και να στοχεύσουμε σωστά για να συνδεθούμε στο TWMN;

Θα είμαι υπόχρεος σε όποιον μπορεί να βοηθήσει στέλνοντας μου PM ή έστω και τα ακριβές link που πρέπει να διαβάσω.

PC-KILLER
11-10-07, 23:26
Τι ακριβός θέλετε να κάνετε?
Κόμβο στα ι.εκ η να μαζέψετε ύλη για ένα μάθημα με θέμα τα μητροπολιτικά ασύρματα δίκτυα?

angeloti
11-10-07, 23:30
Τι ακριβός θέλετε να κάνετε?
Κόμβο στα ι.εκ η να μαζέψετε ύλη για ένα μάθημα με θέμα τα μητροπολιτικά ασύρματα δίκτυα?

Ε τώρα θα με κάνετε να αρχίσω τα συγχαρητήρια ρε παιδιά.. ούτε σε ένα λεπτό η απάντηση;;;;
:)

Να κάνουμε κόμβο αλλά και μια μικρή (η και μεγάλη) παρουσίαση.

lester
11-10-07, 23:39
εχεις pm:)

PC-KILLER
11-10-07, 23:46
Για αρχή περάστε την κουκίδα σας στο wind.

http://www.newbie.twmn.net/index.php/%CE%A0%CF%89%CF%82_%CE%BC%CF%80%CE%BF%CF%81%CF%8E_ %CE%BD%CE%B1_%CF%83%CF%85%CE%BD%CE%B4%CE%B5%CE%B8% CF%8E_%CF%83%CF%84%CE%BF_%CE%B4%CE%AF%CE%BA%CF%84% CF%85%CE%BF%3B

wind.twmn.net

Το να σηκωθεί ένας κόμβος είναι εύκολο. Το δύσκολο έρχεται μετά. Οι ευθύνες.
Πρέπει σίγουρα να ασχολείτο κάποιος με ένα Α υπόβαθρο γνώσεων.
Αν δεν παίζει ο κόμβος καλά, και οι γείτονες δεν θα παίζουν καλά και τελική το δίκτυο.
Για αρχή καλό είναι να μάθετε λίγο περί τίνος πρόκειται η όλη φάση (πιο ξεκάθαρα)
Μπορούμε να βοηθήσουμε.

angeloti
12-10-07, 00:19
Πώς μπορείτε να καταχωρήσετε τον στίγμα σας ?
· Μόλις κάνετε Login, θα εμφανιστεί στα αριστερά ένα νέο μενού, που λέγεται Οι Κόμβοι μου

Δε μπορώ να βρω κάτι τέτοιο με αποτέλεσμα να μη μπορώ να καταχωρήσω το στίγμα. Να κάνω καινούργιο account;

PC-KILLER
12-10-07, 00:26
Δε μπορώ να βρω κάτι τέτοιο με αποτέλεσμα να μη μπορώ να καταχωρήσω το στίγμα. Να κάνω καινούργιο account;

Email για λινκ επιβεβαίωσης έλεγξες?

angeloti
12-10-07, 00:31
Email για λινκ επιβεβαίωσης έλεγξες?

Τώρα κατάλαβα ότι έπρεπε να κάνω και εκεί register. Sorry. Είναι εύκολο κάποιο MSN; :)

http://www.geocities.com/aggelos0/iek/SS.JPG
Εδώ είμαστε...

orion
12-10-07, 15:13
Θέμα 2ο.
Είναι κάποιος απο τα διοικητικά στελέχη του TWMN διατεθειμένος (αφιλοκερδός δυστυχώς) να μας κάνει μια μικρή παρουσίαση στο τμήμα μας;

Ναι..θα μοιραστουν και φυλλαδια του TWMN

Θα σας κοστισει ομως...εναν φραπε...γλυκο με γαλα κατα προτιμιση.. :D

demos
12-10-07, 20:34
Ναι..θα μοιραστουν και φυλλαδια του TWMN

Θα σας κοστισει ομως...εναν φραπε...γλυκο με γαλα κατα προτιμιση.. :D

Μαντέψτε! Τα παιδια τα έχω μαθητές! Σήμερα κατα τύχη μου είπαν τι θελουν να κάνουν, στο μαθημα των δικτύων που τους έχω. Απο ότι κατάλαβα έχουν όρεξη για δουλειά και είναι ενθουσιασμένα με το project. Οι γνώσεις τους στα δίκτυα είναι περιορισμένες αλλα έχουν μεράκι να ασχοληθούν και θα τα καταφέρουν! Το μόνο πρόβλημα είναι οτι εγώ έχω λίγο χρόνο να τα βοηθήσω μια που δεν μένω πια στην Θεσ/κη.

Βοήθεια απο τη Διοίκηση του ΙΕΚ θα έχουν (μίλησα με τον Διευθυντή και είναι σύμφωνος να χρηματοδοτήσει την προσπάθεια) και απο μερικούς καθηγητές.
Βέβαια θα χρειαστούν και λίγη καθοδήγηση απο την κοινότητα του TWMN http://twmn.net/forum/images/icons/icon7.gif

angeloti
13-10-07, 16:47
Δάσκαλε..! :) Thanks και πάλι (μέσω Forum) που ασχολήθηκες με το θέμα. Σου στέλνω pm όλα τα στοιχεία μου για να μπορέσουμε να επικοινωνήσουμε.
Orion μονό ένα καφέ;; ότι θέλετε παιδιά..

Θα ψάξουμε σιγά σιγά με τον δάσκαλο (demos) τα περί χρηματοδότησης και θα ενημερώνουμε συνεχώς εδώ.

Thanks all για την βοήθεια!

angeloti
17-10-07, 13:47
Λοιπόν ένα όμορφο πρωινό για όλους.. δεν είχα τι άλλο να κάνω στο σπίτι και είπα να γράψω ένα post έτσι βρε παιδί για να ανέβει και το rank μου να δείχνω ότι είμαι παλιός…

Θα σας πω για τα νέα σχετικά με τον ανερχόμενο κόμβο Δ. Θεσσαλονίκης – Ευόσμου.. Το Διοικητικό του ΙΕΚ έκατσε και μας άκουσε και είδαμε αρκετά χαμόγελα που μας είδαν τόσο ζεστούς με το θέμα αυτό, τόσο ζεστούς που μπόρεσαν και μας μίλησαν και για budget.

Το μόνο που θέλουν είναι ένα κείμενο με όμορφη ζεστή και γευστική σάλτσα για να μπορέσουνε να το στείλουνε στους πολύ αγαπημένους μας στην Αθήνα.
Θα γράψω ένα κείμενο (2 σελίδες υπολογίζω) και θα το κάνω upload εδώ για να δείτε περίπου τι θα γράψω και να μου πείτε ιδέες και σχόλια (ΟΛΑ είναι δεκτά δημοκρατία έχουμε άλλωστε)

Αυτά τα νέα c u @ ταράτσα

angeloti
19-10-07, 13:42
Κύριοι καλό απόγευμα, δεν μπόρεσα να συγκεντρώσω αρκετό υλικό ώστε να γράψω όλα τα περί TWMN και να βγει ένα όμορφο κείμενο έτσι ώστε να το προωθήσουμε στα κεντρικά ΟΕΕΚ. Αν υπάρχει κάποιο κείμενο σχετικό θα παρακαλούσα να μου αποσταλεί για να το δώσω στη διοίκηση.
Να με συγχωρήσετε για το spamm αλλά δεν θέλω να κρυώσει το θέμα και να ξεχαστεί!

Ευχαριστώ.

angeloti
22-10-07, 06:27
Και ιδού το κείμενο ...

ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΚΟΜΒΟΥ ΚΑΙ ΣΥΝΔΕΣΗ ΤΟΥ 1ΟΥ Ι.Ε.Κ ΕΥΟΣΜΟΥ ΣΤΟ
ΑΣΥΡΜΑΤΟ ΜΗΤΡΟΠΟΛΙΤΙΚΟ ΔΙΚΤΥΟ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ (TWMN)

Η εν λόγω εργασία γίνετε στα πλαίσια της πρακτικής εξάσκησης για το μάθημα «Δίκτυα Ηλεκτρονικών Υπολογιστών Ι» η οποία πρόκειται να εξυπηρετεί καθηγητές, καταρτιζόμενους καθώς και μαθητές οι οποίοι είναι εγκατεστημένοι στην περιοχή που εκτείνεται εντός τριών χιλιομέτρων του Ι.Ε.Κ Ευόσμου.

Γίνετε για την γνώση πάνω στη σύγχρονη τεχνολογία στην παροχή υπηρεσιών και την ενημέρωση σχετικά με θέματα που αφορούν το Ι.Ε.Κ, καθώς και στην ανταλλαγή αρχείων μεταξύ καταρτιζομένων και καθηγητών. (Σημειώσεις, αποτελέσματα κ.α).

Με τον τρόπο αυτόν υπάρχει συμμετοχή του τμήματος. Χωρισμένο σε ομάδες στις οποίες η κάθε μία έχει αναλάβει να αναζητήσει πληροφορίες.
Το τμήμα χωρισμένο σε πέντε ομάδες των πέντε καταρτιζομένων με έναν καταρτιζόμενο σε κάθε ομάδα ως ελεγκτή και δύο καταρτιζόμενους σε επικουρική θέση έχουν αναλάβει να επιβλέπουν την σωστή ροή του προγράμματος και την βοήθεια στην περίπτωση που απαιτείται.

Η κάθε ομάδα έχει αναλάβει την διερεύνηση / εκβάθυνση καθενός από τα παρακάτω θέματα:
1. Επικοινωνία με το Ασύρματο Μητροπολιτικό Δίκτυο Θεσσαλονίκης (www.twmn.gr (http://www.twmn.gr/)) μέσο Φόρουμ και ηλεκτρονικού ταχυδρομείου με σκοπό την συλλογή πληροφοριών και επίλυση τυχών προβλημάτων.
2. Αναζήτηση και έλεγχος για την αγορά υλικού (Κεραίες, Routers, Server PC κ.α)
3. Αναζήτηση, έλεγχος και εγκατάσταση λειτουργικού συστήματος και χρησίμων προγραμμάτων (Linux, Antivirus, Firewall κ.α)
4. Στήσιμο και σύνδεση της κεραίας με τον Server.
5. Συνολική παρουσίαση εργασίας προς το διοικητικό τμήμα του Ι.Ε.Κ και παρουσίαση σε τμήματα πληροφορικής εντός και εκτός Ι.Ε.Κ

Με τον τρόπο αυτό θα επιτευχθεί η πλήρης απεικόνιση των τρόπων με των οποίων θα γίνετε εφικτή η ανάπτυξη ενός ασύρματου δικτύου αλλά και οι τρόποι συνεργασίας διαλόγου και επικοινωνίας του τμήματος ώστε να έρθει σε πέρας μια τέτοια περίπλοκη εργασία.

Αξίζει να σημειωθεί ότι στο Ασύρματο Μητροπολιτικό Δίκτυο Θεσσαλονίκης είναι συνδεδεμένα το Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης και το ΤΕΙ Θεσσαλονίκης (όπως και τα αντίστοιχα της Αθήνας).

---

Φίντ Μπακ πλίζ!!!

SkySurfer
22-10-07, 06:34
Εγώ θα ξαναπώ κάτι πολύ σημαντικό που έχει ήδη αναφερθεί:

Το θέμα δεν είναι το στήσιμο ενός κόμβου. Αυτό είναι πλέον το ευκολότερο μέρος μιας και τα υλικά είναι στάνταρ και η τιμές έχουν πέσει κατακόρυφα.

Τι θέμα είναι από το στήσιμο του κόμβου και μετά. Εκεί αρχίζουν τα δύσκολα... Ήδη στο δίκτυο υπάρχουν πολλοί unmanaged κόμβοι. Παρατημένοι από τους ιδιοκτήτες τους οι οποίοι ποτέ δεν νοιάστηκαν για το δίκτυο...

Με το καλό να σηκώσετε όσους κόμβους θέλετε. Αναλογιστείτε όμως και τις υποχρεώσεις :)

Θα πρέπει κάποιος/κάποιοι να ασχολούνται με τον κόμβο και να παρακολουθούν την πορεία του.

ΥΓ: απο κει και πέρα οτι βοήθεια χρειαστεί εδώ ήμαστε ;)

angeloti
22-10-07, 10:29
Εγώ θα ξαναπώ κάτι πολύ σημαντικό που έχει ήδη αναφερθεί:

Το θέμα δεν είναι το στήσιμο ενός κόμβου. Αυτό είναι πλέον το ευκολότερο μέρος μιας και τα υλικά είναι στάνταρ και η τιμές έχουν πέσει κατακόρυφα.

Τι θέμα είναι από το στήσιμο του κόμβου και μετά. Εκεί αρχίζουν τα δύσκολα... Ήδη στο δίκτυο υπάρχουν πολλοί unmanaged κόμβοι. Παρατημένοι από τους ιδιοκτήτες τους οι οποίοι ποτέ δεν νοιάστηκαν για το δίκτυο...

Με το καλό να σηκώσετε όσους κόμβους θέλετε. Αναλογιστείτε όμως και τις υποχρεώσεις :)

Θα πρέπει κάποιος/κάποιοι να ασχολούνται με τον κόμβο και να παρακολουθούν την πορεία του.

ΥΓ: απο κει και πέρα οτι βοήθεια χρειαστεί εδώ ήμαστε ;)

Έχεις απόλυτο δίκιο, έχουμε προβλέψει ένας από τους δύο Head Admins της υπόθεσης να είναι σε θέση να πραγματοποιεί όλα αυτά που αναφέρεις.

Την Τετάρτη 24/10/2007 χρειαζόμαστε ένα σεμινάριο / ενημέρωση από κάποιον που μπορεί. Σε ποιόν/ους πέφτει ο κλήρος;;;;;;;;;;;

PC-KILLER
22-10-07, 15:54
αν ειναι πριν τις 5:30 μπορω.

orion
22-10-07, 16:03
Στειλε ενα pm να συννενοηθουμε
εσυ pc killer στα μαθηματα σου :P

angeloti
28-10-07, 13:24
ΔΗΝΙΟΥΡΓΙΑ ΚΟΜΒΟΥ ΚΑΙ ΣΥΝΔΕΣΗ ΤΟΥ 1ΟΥ Ι.Ε.Κ ΕΥΟΣΜΟΥ ΣΤΟ
ΑΣΥΡΜΑΤΟ ΜΗΤΡΟΠΟΛΙΤΙΚΟ ΔΙΚΤΥΟ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ
(Thessaloniki’s Wireless Metropolitan Network)

Η εν λόγω εργασία γίνεται στα πλαίσια της πρακτικής εξάσκησης για το μάθημα «Δίκτυα Ηλεκτρονικών Υπολογιστών Ι» η οποία πρόκειται να εξυπηρετεί καθηγητές, καταρτιζόμενους καθώς και μαθητές οι οποίοι είναι εγκατεστημένοι στην περιοχή που εκτείνεται εντός τριών χιλιομέτρων του Ι.Ε.Κ Ευόσμου.
Γίνεται για την γνώση πάνω στη σύγχρονη τεχνολογία, την παροχή υπηρεσιών και την ενημέρωση σχετικά με θέματα που αφορούν το Ι.Ε.Κ καθώς και την ανταλλαγή αρχείων και πληροφοριών μεταξύ καθηγητών και καταρτιζόμενων. (Σημειώσεις, αποτελέσματα κτλ).
Με τον τρόπο αυτόν υπάρχει συμμετοχή όλου του τμήματος. Χωρισμένο σε πέντε ομάδες, οι οποίες έχουν αναλάβει την αναζήτηση πληροφοριών. Η κάθε ομάδα αποτελείται από πέντε καταρτιζόμενους εκ τον οποίων ο ένας κατέχει τη θέση του διαχειριστή (αρχηγός ομάδας). Επιπρόσθετα έχουν οριστεί δυο καταρτιζόμενοι σε επικουρική θέση που συνεργάζονται αποκλειστικά με τους αρχηγούς της κάθε ομάδας επιβλέποντας έτσι τη σωστή ροή της εργασίας και την παροχή βοήθειας στην περίπτωση που απαιτείται.
Η κάθε ομάδα έχει αναλάβει την διερεύνηση και εκβάθυνση καθενός από τα παρακάτω θέματα:
1. Επικοινωνία με το Ασύρματο Μητροπολιτικό Δίκτυο Θεσσαλονίκης μέσω Φόρουμ και ηλεκτρονικού ταχυδρομείου με σκοπό την συλλογή πληροφοριών και επίλυση τυχών ερωτήσεων και προβλημάτων
2. Αναζήτηση και έλεγχος για την αγορά υλικού (Κεραίες, Routers, Server PC κτλ)
3. Αναζήτηση, έλεγχος και εγκατάσταση λειτουργικού συστήματος και χρήσιμων προγραμμάτων (Linux, Antivirus, Firewall κτλ)
4. Στήσιμο και σύνδεση της κεραίας με τον Server.
5. Συνολική παρουσίαση εργασίας προς το διοικητικό τμήμα του Ι.Ε.Κ και παρουσίαση σε τμήματα πληροφορικής εντός και εκτός της σχολής.
Με τον τρόπο αυτό θα επιτευχθεί η πλήρης απεικόνιση των τρόπων με των οποίων θα γίνεται εφικτή η ανάπτυξη ενός ασύρματου δικτύου αλλά και οι τρόποι συνεργασίας, διαλόγου και επικοινωνίας του τμήματος ώστε να έρθει σε πέρας μια τέτοια περίπλοκη εργασία.
Αξίζει να σημειωθεί ότι με το Ασύρματο Μητροπολιτικό Δίκτυο Θεσσαλονίκης είναι συνδεδεμένα το Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο και το Τ.Ε.Ι Θεσσαλονίκης αλλά και τα αντίστοιχα της Αθήνας και άλλων πόλεων.

Λοιπόν το καινούργιο κείμενο με κάποιες μικρό αλλαγές από το προηγούμενο...

Πρέπει να συνεννοηθούμε για την ερχόμενη Τετάρτη.
Να πάρω κάποιον τηλ για να μιλήσουμε;

angeloti
15-11-07, 13:45
Προς ενημέρωση του TWMN η εργασία μας ξεκίνησε με πολλές δυσκολίες αλλά είμαι στην ευχάριστη θέση να σας ανακοινώσω ότι
Στήθηκε πιλοτικά μια κεραία 25DB
Στήθηκε ένα Router Cisco LinkSys Wifi και ένα bridge
Συνδέθηκε δοκιμαστικά πάνω σε ένα PC του τμήματος και μπορέσαμε να συνδεθούμε μέσω κάποιου που είχε ξεχάσει το router του ανοιχτώ.
Το θέμα μας για την εργασία έχει μεγάλη απήχηση μέχρι και στο δημαρχείο Ευόσμου.
Η εργασία κατά πάσα πιθανότητα θα επιδοτηθεί από τον ΟΕΕΚ αλλά ΚΑΙ από το δημαρχείο του Ευόσμου.

Το μόνο που μένει για να ξεκινήσουμε είναι η ομιλία του προέδρου και το στήσιμο του λειτουργικού συστήματος από έναν εθελοντή (εσάς δηλαδή)

Περιμένουμε την απάντηση ενός εθελοντή!

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Άγγελος Μπαντάζος

angeloti
30-11-07, 22:11
Προς ενημέρωση του TWMN

Το τμήμα τεχνικών δικτύων του Ι.Ε.Κ Ευόσμου είναι στην ευχάριστη θέση να σας ανακοινώσει ότι έγινε η πρώτη δοκιμή και ΝΑΙ δούλεψε! ! !

Θέλω προσωπικά να ευχαριστήσω τον PC-KILLER για τον χρόνο που ξόδεψε στήνοντας το MikroTik σε ένα παμπάλαιο PC που μας έδωσε ένας συνάδελφος για την εργασία, επίσης να ευχαριστήσω τον Κύριο Άγγελο (Orion) που μας αφιέρωσε χρόνο για την ενημέρωσή μας και για να μας λύσει τις αρκετές ερωτήσεις μας.
Και φυσικά ΟΛΟΥΣ όσους βοηθήσανε για να μπορέσουμε να τελειοποιήσουμε αυτή την εργασία.

Επί του θέματος τώρα, περιμένουμε από τον ΟΕΕΚ να εγκριθεί ένα μικρό κονδύλιο για να αγορασθεί κεραία, pc, router, switch, PoE κτλ κτλ για να μπορέσουμε να γίνουμε κόμβος. Γίνονται κάποιες μελέτες από το διοικητικό προσωπικό αλλά και από τους καταρτιζόμενους για να βρεθεί λύση για την ΔΕΗ (το ρεύμα γίνετε shout down by administrator για όλο το καλοκαίρι).
Αυτά προς το παρών.

To be continue…