PDA

Επιστροφή στο Forum : Αντικατασταση ΑP salonic(καλαμαρια)......

general
30-01-08, 13:42
Καλημερα ποσοι πρωιν client του salonic υπαρχουν που εμειναν εκτος??
Σκεφτομαι αν ενδειαφερονται να στησουμε εναν κομβο στην περιοχη του salonic
δλδ να μαζευτουμε 3-4 ατομα και να κανουμε εναν κομβο
να βαλουμε ολοι απο κατι και να βρουμε ποιος εχει την ποιο ψηλη ταρατσα και να το στησουμε εκει το κομβο

τι λετε??

εγω ειμαι εδω
http://wind.twmn.net/?page=nodes&node=1821

ditheo
31-01-08, 01:01
λογικά το λίνκ με salonic πρέπει να είναι ακόμα κεντραρισμένο. Να ανέβω μια μέρα να αλλάξω πόλωση και να σκανάρεις.

general
31-01-08, 16:20
thanks αλλα εγω εδω που βρισκομαι ειναι λιγο δυσκολο διοτι ειμαι σε 2οροφη οικοδομη και δεν εχω οπτικη επαφη ουτε με εσενα ουτε με τον maxx ωστε να μπορεσω να κανω κατι τετοιο μονος γι αυτο λεω να κανουμε κατι με καποιον που ειναι σε ποιο ψηλη οικοδομη αν θυμαμαι καλα καποιος εμενε δαβακη 3 αν εκεινος μπορουσε να βοηθησει ειναι ποιο ψηλα απο εμενα και λογικα εκεινος μπορει να δει και τον maxx αλλα δεν βλεπω φως δεν ενδειαφερθηκε κανεις. :(

Εγω προσπαθω να βαλω ενα τον εξοπλισμο στην διπλανη οικοδομη περιμενω απαντησει απο τον διαχειριστη της διπλανης πολυκατοικιας που ειναι 6οροφη

general
02-02-08, 14:25
Δυστυχώς δεν ενδειαφερετε κανείς να βοηθήσει προφανώς όλοι είναι βολεμένη κάπου αλλού ως client!!!!
Να ευχαριστησω όλους όσους βοήθησαν που ήμουν client του twmn
δυστυχώς δεν μπορώ να επανασυνδεθώ απο τότε που μετακόμισα

StukiTR
02-02-08, 15:37
τι υλικο εχεις?αν εχεις.

general
02-02-08, 15:47
ένα p3 1000 έτοιμο δουλεύει το μηχανημα
24 αρα stella
πιάτο 80 με feeder και τα ανάλογα καλώδια
και ότι χρειαστεί παραπάνω και δεν μπορεί και δεν έχει κανείς άλλως το αγοράζω

StukiTR
02-02-08, 15:50
εγω για βοηθεια για να σηκωσουμε ερχομαι.
για ρυθμισεις κομβου στο μικροτικ δεν ξερω και πολλα ομως.

general
02-02-08, 15:55
Ευχαριστώ θα σε έχω υπόψιν αν βγάλουμε καμιά άκρη θα σε ενημερώσω
Αλλα δεν είναι τόσο το θέμα για ρυθμίσεις όσο το να συνεργαστεί κάποιος που εδώ γύρω που ήταν client στον salonic γιατί εγώ δεν έχω καμιά οπτική επαφή με τους υπάρχον κομβους

ditheo
02-02-08, 20:40
καλά κανένας δεν θέλει να κατεβάζει με 5ΜΒ το δευτερόλεπτο από το dc?

Mik
02-02-08, 21:18
Περιμενετε λιγο.
Εντος του μηνος θα σηκωσω ενα ΑΡ που ισως βοηθησει λιγο(Mik2) στην οδο μακεδονιας με σαραφη στον Αιγιαννη. Μετα μπορουμε να δουμε και για λινκ αμα δεν βοηθησω ιδιαιτερα

SkySurfer
02-02-08, 21:25
καλά κανένας δεν θέλει να κατεβάζει με 5ΜΒ το δευτερόλεπτο από το dc?

Μην τα λέτε αυτά ρε παιδιά ;)

Έτσι έχουμε γεμίσει με unmanaged APs και AP-Owners που δεν ξέρουν να κάνουν login στο Mikrotik. Το να σηκώσει κάποιος κόμβο είναι εύκολο. Οι υποχρεώσεις που ακολουθούν είναι το δύσκολο...

General αν μπορείς πάρε ένα screenshot απο το στίγμα σου στο WiND και σκιαγράφησε την περιοχή που βλέπεις. Έτσι θα δούμε σε ποιά περιοχή ακριβώς πρέπει να ψάξουμε.

ditheo
03-02-08, 17:24
ναι αλλά χρειαζόμαστε ΑΡ , το θέμα είναι μετά να δείξεις και 5-10 πράγατα στον άλλον και τα υπόλοιπα έρχονται....και εγώ δεν ήξερα ούτε πως είναι το Mikrotik, τώρα το παίζω από κονσόλα.

SkySurfer
03-02-08, 17:38
ναι αλλά χρειαζόμαστε ΑΡ , το θέμα είναι μετά να δείξεις και 5-10 πράγατα στον άλλον και τα υπόλοιπα έρχονται....και εγώ δεν ήξερα ούτε πως είναι το Mikrotik, τώρα το παίζω από κονσόλα.

Μαζί σου. Όλοι απο κάποιον μάθαμε. Αν όμως δεν έχεις όρεξη απο μόνος σου δεν γίνεται τίποτα.

Όταν ο άλλος ακούει οτι θα κατεβάζει με τα χίλια απο DC, κρατά μόνο αυτό. Τα άλλα δεν τον νοιάζουν.

Κακά τα ψέμματα. Αν δεν φας μόνος σου ώρες πάνω στο δίκτυο δεν μαθαίνεις. Τα πρώτα βήματα τα κάνεις με βοήθεια αλλά μετά θέλει προσωπική όρεξη και προσπάθεια.

general
04-02-08, 09:18
General αν μπορείς πάρε ένα screenshot απο το στίγμα σου στο WiND και σκιαγράφησε την περιοχή που βλέπεις. Έτσι θα δούμε σε ποιά περιοχή ακριβώς πρέπει να ψάξουμε.

ελπιζω αυτο να βοηθησει δυστηχως οπως προαναφερω λογο οτι ειμαι σε 2οροφο δεν εχω καθαρη οπτικη επαφη!!!

ουπς κατι ξεχασα

general
04-02-08, 09:21
το χάρτη
και βάσει αυτού μεγάλωσα την ακτίνα λίγο να πιάσω με αντανακλαση

SkySurfer
04-02-08, 15:35
Είσαι σε πολύ δύσκολη θέση. Πρακτικά δεν βλέπεις τίποτα. Μόνο αν σηκώσει κάποιος απο τις διπλανές οικοδομές έχεις ελπίδα.

Η μόνη λύση είναι ν' αρχίσεις να ρωτάς του γείτονες!

Κρίμα :o

general
04-02-08, 15:48
Είσαι σε πολύ δύσκολη θέση. Πρακτικά δεν βλέπεις τίποτα. Μόνο αν σηκώσει κάποιος απο τις διπλανές οικοδομές έχεις ελπίδα.

Η μόνη λύση είναι ν' αρχίσεις να ρωτάς του γείτονες!

Κρίμα :o

το γνωρίζω
Λύσει ας πούμε υπάρχει αλλά δεν μπορώ να βρω το παλικάρι
είναι ο Teoulas που είναι στον ίδιο δρόμο αλλά στην γωνιά εγώ είμαι διατιθέμενος να δώσω ότι μπορώ παραπάνω να για βρούμε μια λύσει!!!
έχω καθαρότατη οπτική επαφή!!!
αν μπορέσει ας μου στείλει ένα pm

SkySurfer
04-02-08, 17:03
το γνωρίζω
Λύσει ας πούμε υπάρχει αλλά δεν μπορώ να βρω το παλικάρι
είναι ο Teoulas που είναι στον ίδιο δρόμο αλλά στην γωνιά εγώ είμαι διατιθέμενος να δώσω ότι μπορώ παραπάνω να για βρούμε μια λύσει!!!
έχω καθαρότατη οπτική επαφή!!!
αν μπορέσει ας μου στείλει ένα pm

Ο Teoulas είναι στρατό αν δεν κάνω λάθος :)

Όταν ξεμπερδέψει νομίζω ότι είναι στις σκέψεις του να κάνει κόμβο.

Maax
04-02-08, 22:51
Όντως ο Τέουλας είναι φαντάρος (έτσι το λένε τώρα) ;) και όντως σκέφτεται να σηκώσει κόμβο, όχι εκεί που μένει, αλλά στην περιοχή του Grant Μασούτης στην Καλαμαριά.
Ας απολυθεί πρώτα να δούμε αν όντως θέλει ακόμη ...........

general
05-02-08, 14:42
Όντως ο Τέουλας είναι φαντάρος (έτσι το λένε τώρα) ;) και όντως σκέφτεται να σηκώσει κόμβο, όχι εκεί που μένει, αλλά στην περιοχή του Grant Μασούτης στην Καλαμαριά.
Ας απολυθεί πρώτα να δούμε αν όντως θέλει ακόμη ...........

Τσάμπα χάρηκα δλδ
:(

general
17-05-08, 15:55
Καλησπέρα και πάλι ξανά ανοίγω αυτό το θέμα διότι επιτελούς κατάφερα να πείσω τους γείτονες στην διπλανή πολυκατοικία και να βάλω κεραία-ες για να συνδεθώ στο και πάλι στο TWMN
σε αυτήν την φάση ζητώ βοήθεια για να scanarisma για να δούμε αν μπορουν βγουν link έτσι ώστε να γίνει κόμβος ώστε να εξυπηρετούμε και την απο εδώ πλευρά τις καλαμαριάς

όποιος μπορεί να έρθει για scan ας στείλει ενα pm με τηλ για να το κανονίσουμε

kondorgr
18-05-08, 23:01
εχεις booki απο μενα με την cisco μου. υλικα για κομωο μπορουμε να βρουμε οτι χρειαζεσαι απο αυτα που αφησε πισω ο orion