PDA

Επιστροφή στο Forum : Link θεσσαλονίκη - Ημαθία έιναι γεγονός

PC-KILLER
13-05-08, 08:58
Θεσσαλονίκη Ημαθία είναι πια γεγονός. Μετά από τόσα χρόνια στα σχέδια επιτέλους έγινε (και δεν σταματάμε εδώ) :D

Το λινκ είναι μεταξύ 40churches (id 624) Και στο vouno ( id 1968, (iwmn wind id 100));

Το vouno βρίσκετε στην περιοχή της αλεξανδρινής Ημαθίας 10 Km πιο νότια σε ένα βουνό που είναι ουσιαστικά πάρκο κεραιών.
Η απόσταση του link είναι 40km. Χρησιμοποιήθηκαν 2 παραβολικά πιάτα 1.20 και άπλες cm9. Επιδι δεν βρίσκαμε feedhorn για τέτοιες αναλογίες ο toadstul μας έσωσε με τις πατέντες του.

Το bw δεν ανακοινώνετε ακόμα. Καλό είναι μεν αλλά με λίγο ακόμα κεντράρισμα από Θεσσαλονίκη μπορεί να δώσει πολύ περισσότερο.
Η οπτική είναι πεντακάθαρη και δεν μας κόβει τίποτα. Ετοιμάζετε και άλλο ένα λινκ με Θεσσαλονίκη, αυτή τη φορά από δυτική από τον vasilia.

Το vouno έχει bb-links με iwmn::panisxiro, iwmn::Alexandria Και Νέο αγιονερι (kapami)
O Κομβος Iwmn::panisxiros εχει bb Με Νάουσα και Βέροια.

Τα credits και τα special thanks για το όλο εγχείρημα πάνε στους: Panisxiros για την παρουσία του παντού, στον toadstul που μαζί με τον Γιώργο έκαναν τους ταρζαν στον στύλο για να βγάλουν όλη την δύσκολη δουλεία και πετούσαν χαρταετό με τα πιάτα, τον terminator Και jimharz από 40churches Όπου και στήθηκε η άλλη άκρη του link, τον Martin Που τον αγγαρεύαμε καπάκι από την δουλεία του για να έρθει να μας βοηθήσει στο στήσιμο και φυσικά τον Τασο ΑΚ που μας έδωσε τον χώρο και την υποστήριξη κάθε είδους για το όλο Project.

Τα κονε για να εγκαταστήσουμε τους 2 ρουτερ στο ραδιοφωνικό στύλο τα έκανε ο Γιώργος ακα Panisxiros με τον Τασο aka ΑΚ που έχει τον σταθμό ράδιο Αλεξάνδρια 97,8 .
Από πλευρά Τάσου έχουμε το άνευ να βάλουμε ότι θέλουμε και είναι και ένθερμος υποστηρικτής της προσπάθειας και «μπριζο νει» κι άλλους στο όλο εγχείρημα. Τους έχει πιάσει ο πυρετός που είχαμε εμείς πριν 2 χρόνια.

Φωτογραφίες σε λίγο. (να βρω που τις έβαλα…)

xakou
13-05-08, 12:34
Θεσσαλονίκη Ημαθία είναι πια γεγονός. Μετά από τόσα χρόνια στα σχέδια επιτέλους έγινε (και δεν σταματάμε εδώ) :D

Το λινκ είναι μεταξύ 40churches (id 624) Και στο vouno ( id 1968, (iwmn wind id 100));

Το vouno βρίσκετε στην περιοχή της αλεξανδρινής Ημαθίας 10 Km πιο νότια σε ένα βουνό που είναι ουσιαστικά πάρκο κεραιών.
Η απόσταση του link είναι 40km. Χρησιμοποιήθηκαν 2 παραβολικά πιάτα 1.20 και άπλες cm9. Επιδι δεν βρίσκαμε feedhorn για τέτοιες αναλογίες ο toadstul μας έσωσε με τις πατέντες του.

Το bw δεν ανακοινώνετε ακόμα. Καλό είναι μεν αλλά με λίγο ακόμα κεντράρισμα από Θεσσαλονίκη μπορεί να δώσει πολύ περισσότερο.
Η οπτική είναι πεντακάθαρη και δεν μας κόβει τίποτα. Ετοιμάζετε και άλλο ένα λινκ με Θεσσαλονίκη, αυτή τη φορά από δυτική από τον vasilia.

Το vouno έχει bb-links με iwmn::panisxiro, iwmn::Alexandria Και Νέο αγιονερι (kapami)
O Κομβος Iwmn::panisxiros εχει bb Με Νάουσα και Βέροια.

Τα credits και τα special thanks για το όλο εγχείρημα πάνε στους: Panisxiros για την παρουσία του παντού, στον toadstul που μαζί με τον Γιώργο έκαναν τους ταρζαν στον στύλο για να βγάλουν όλη την δύσκολη δουλεία και πετούσαν χαρταετό με τα πιάτα, τον terminator Και jimharz από 40churches Όπου και στήθηκε η άλλη άκρη του link, τον Martin Που τον αγγαρεύαμε καπάκι από την δουλεία του για να έρθει να μας βοηθήσει στο στήσιμο και φυσικά τον Τασο ΑΚ που μας έδωσε τον χώρο και την υποστήριξη κάθε είδους για το όλο Project.

Τα κονε για να εγκαταστήσουμε τους 2 ρουτερ στο ραδιοφωνικό στύλο τα έκανε ο Γιώργος ακα Panisxiros με τον Τασο aka ΑΚ που έχει τον σταθμό ράδιο Αλεξάνδρια 97,8 .
Από πλευρά Τάσου έχουμε το άνευ να βάλουμε ότι θέλουμε και είναι και ένθερμος υποστηρικτής της προσπάθειας και «μπριζο νει» κι άλλους στο όλο εγχείρημα. Τους έχει πιάσει ο πυρετός που είχαμε εμείς πριν 2 χρόνια.

Φωτογραφίες σε λίγο. (να βρω που τις έβαλα…)

Bravo!!!

Το κεντράρισμα σε τόσο μακρυνές αποστάσεις πως γίνετε;
Δώστε μας τα φώτα σας.

kapetanios
13-05-08, 12:34
αντε ευχαριστα νεα.να αρχισουμε να επεκτεινομαστε.οποτε πλεον ι-τwmn:d
συγχαρητηρια για τη καλη δουλεια

mazout
13-05-08, 13:10
μπραβο ρε παιδια. αντε και και πιο μακρια τωρα......

PaNtErAz
13-05-08, 13:35
Απλά συγχαρητήρια! Κάνετε απίστευτη δουλειά! Τι ταχύτητες περίπου πιάσατε;

Άντε τώρα να φτιάξουμε και τα κοντινά (40churches - cuba πεσμένο εδώ και βδομάδες :P)

SkySurfer
13-05-08, 14:13
Συγχαρητήρια και απο μένα σε όσους βοήθησαν να γίνει το link πραγματικότητα :)

PC-KILLER
13-05-08, 14:14
απο iwmn::vouno

PC-KILLER
13-05-08, 14:18
Και απο 40churches.
H Νταιάνα ψάχνει την φιλη της. ακουει vegas?

PC-KILLER
13-05-08, 14:20

Άντε τώρα να φτιάξουμε και τα κοντινά (40churches - cuba πεσμένο εδώ και βδομάδες :P)

σήμερα θα κεντραριστεί και από 40churches Και θα φτιαχτούν τα bb να βγαίνει στο δίκτυο..

Vegas
13-05-08, 14:42
Και απο 40churches.
H Νταιάνα ψάχνει την φιλη της. ακουει vegas?

Αντε να καμουμε και ενα Diana2Gina να δεσει η φιλια τους πιο καλλα

xakou
13-05-08, 15:11
εγώ να ξαναρωτήσω:

το κεντράρισμα τόσο μακρυά πως γίνετε; τί εξοπλισμό θέλει; πως στοχεύετε;

Jef
13-05-08, 15:15
απο μια μικρη εμπειρία που είχα με μακρινο λινκ (θεσσαλονικη - λιτοχωρο), να πω οτι το κεντραρισμα ειναι απλό :p . σε τέτοια απόσταση, κουνας δεξια-αριστερα μια μοιρα και από ανω τούμπα πηγαίνεις επτάλοφο !
εγω δεν μπορεσα να βρω τρόπο να στιρίξω καλα το πιάτο ωστε με τα πολλά μποφόρια να μήνει εντελώς ακίνητο.
προφανώς θέλει τριστυλο ιστο (και το πιατο να οξυγονολολληθεί :d )

αν θέλετε επέκταση προς νότο, πιστευω οτι το λιτοχωρο μπορεί να βοηθήσει λόγο ύψους.
καλοκαιριάζει οπότε εκει θα 'μαστε

PC-KILLER
13-05-08, 15:34
Περνάμε σωστά τα στοιχειά στο wind και βλέπουμε απόσταση και πόσο κλήση πρέπει να δώσουμε.
Κανονικά πρέπει να βάλουμε πυξίδα στο feeder η στο feedhorn και να κεντράρουμε με τις μοίρες.
Επειδή όμως δεν μπορούσαμε στην προκείμενη περίπτωση επειδή δεν μπορούσαμε να δούμε το feeder από πίσω.
Γι αυτό στοχεύσαμε με το μάτι βλέποντας από το wind την απέναντι οικοδομή- δέντρο- χωριό.
Σφίξαμε τα πιάτα οπότε δεν γυρνούσαν εύκολα, οπότε είχες κούνημα μοίρας.

Με μαθηματικά αν το πάρεις, 1.5 μοίρες άνοιγμα που έχουν τα πιάτα στα 40km ο λοβός είναι ένας κύκλος με ακτίνα. 500 περίπου μετρά.

Jef
13-05-08, 15:41
Με μαθηματικά αν το πάρεις, 1.5 μοίρες άνοιγμα που έχουν τα πιάτα στα 40km ο λοβός είναι ένας κύκλος με ακτίνα. 500 περίπου μετρά.
Θεσ/νικη - Λιτοχωρο ειναι 60 χλμ (οπτικα).
Συμφωνω με αυτο που λες, απλα αν δεις τον χαρτη της Ελλάδας και δεις απο ποια οπτικη γωνια βλέπεις από το Λιτοχωρο την Θεσσαλονικη, θα καταλαβεις γιατι απο Επταλοφο επιανα Ανω Τουμπα.

nice job, anyway.

thanosveria
13-05-08, 15:44
Παιδια μπραβο. Ειμαι συνδεδεμενος στο ασυρματο της Ημαθιας, κομβος 66.
Πως θα μπορεσω να δω τον νεο κομβο? Πρεπει να ρυθμιστουν και ολες οι δρομολογησεις ωστε να μπαινουμε απευθειας www.twmn

Ο Πανισχυρος εχει ηδη ποσταρει στο δικο μας φορουμ για το θεμα αυτο, μενει να δουμε την σταθεροτητα του λινκ..

Vegas
13-05-08, 15:47
Λιτοχωρο --- Χορτιατης το 1988 με 100 mW 1μετρο πιατα δεκτη που δεν ακουγε ουτε την μανα του -71 και αδειαλειπτο 99% (video)
Αρα με τα σημερινα δεδομενα και τις ευεσθησιες που εχουν οι δεκτες ΑΝΕΤΑ

PC-KILLER
13-05-08, 15:51
Λογικά σήμερα. Το βραδύ θα φτιαχτεί ο κόμβος από 40churches, να βγαίνει στο δίκτυο Και να κεντράρουμε καλύτερα οπότε θα έρθουν και τα routes
Λογικά θα παίζει με ospf μέχρι αλεχανδρια γιατί θα γίνει και 2 λινκ με σαλονικα,
Μετά από εκεί και πέρα με static θα φεύγει iwmn::panisxiro. Άντε φιαξτε το σύλλογο για να συζητήσετε για θέματα περί routing. To rip δεν είναι λύση πια που δεν έχετε μόνο μονές διαδρομές.

thanosveria
13-05-08, 16:00
Χαιρομαι που βγηκε το λινκ παντως.. Ο Συλλογος ειναι θεμα ημερών.
Οσο για routing κλπ θα συζητησουν οι ειδικοι εδω στο iwmn.. Εγω ακομα ειμαι σχετικα νεος με το ολο θεμα..

mazout
13-05-08, 16:19
Λογικά σήμερα. Το βραδύ θα φτιαχτεί ο κόμβος από 40churches, να βγαίνει στο δίκτυο Και να κεντράρουμε καλύτερα οπότε θα έρθουν και τα routes
Λογικά θα παίζει με ospf μέχρι αλεχανδρια γιατί θα γίνει και 2 λινκ με σαλονικα,
Μετά από εκεί και πέρα με static θα φεύγει iwmn::panisxiro. Άντε φιαξτε το σύλλογο για να συζητήσετε για θέματα περί routing. To rip δεν είναι λύση πια που δεν έχετε μόνο μονές διαδρομές.

Θα ειμαι και εγω σημερα εκει για το κεντραρισμα. Αντε παμε για τα αλλα Links σιγα σιγα....!!!!!!

PC-KILLER
13-05-08, 16:20
εχεις Pm.

xakou
13-05-08, 16:36
άντε σιγά-σιγά να πηγαίνουμε και χαλκιδική από την απέναντι πλευρά....

panisxiros
13-05-08, 17:28
εγώ να ξαναρωτήσω:

το κεντράρισμα τόσο μακρυά πως γίνετε; τί εξοπλισμό θέλει; πως στοχεύετε;

τπτ το σπουδεο. αμα βαλεις παραβολικα πιατα στοχευεις στο περιπου...
ας που απο 40εκκλησιες τελειωσαμε στις 1 το βραδυ...δεν βλεπαμε ουτε την μυτη μας...αλλα συμφωνα με το wind καναμε μια στοχευση στο περιπου...βαλαμε δλδ να κοιταει το πιατο καπου κατα εκει...

το ιδιο και απο το βουνο... με το που περασα το πιατο μεσα στη βαση...δεν προλαβα να σφυξω βιδες...πεταχτηκε ο πολ απο το δωματιακη και μου λεει -92....στη πορεια επεσε μεχρι και -77

σημερα λεμε να παμε με τον πολ 40εκκλησιες θα πω και τον αγγελο να παει βουνο..για να κανουμε δουλεια...

ετσι ακριβως βγηκε και το λινκ απο το χωριο μου με βουνο..30χιλ. ολα στο περιπου..και λιγο μετα τα πιατα..και ειμαι με -57 100/100 TxRx...

ειναι απλο πως κεντραρης ευκολα πιατα....δεν ασχολησε με τα οφσετ.. και παιρνεις παντα παραβολικα...

και εγω οφσετ ειχα στην αρχη..εκανα τον εξυπνο..η μαλλον ακουσα αλλους..ταχα ξερολες...

σε μια συναντηση ειχε ερθει ο γιαννης και μου ειπε πως για σωστες δουλειες πρεπει να βαλω παραβολικο...το οποιο κεντραρετε πανευκολα..
ηταν να μας δωσει ενα μηχανημα που εκπεμπε πολυ δυνατα...για να μπορεσουμε να κεντραρουμε...αλλα εγω πουλησα τα οφσετ..πηρα παραβολικα οπως ειπε ο γιαννης...εβαλα το feedhorn οπως μου ειπε.. και παπ εβγαλα τα πιο εθκολα λινκ που εχω κανει ποτε...

με μπαμπη(irwn) πιο πολυ ωρα εκανα να κεντραρω..που ειναι και 3.8 χιλ.
με θεμη ναουσα..1xil..παλι τα ιδια..εκει εχω οφσετ 1.20+φιντερ awmn

panisxiros
13-05-08, 17:41
άντε σιγά-σιγά να πηγαίνουμε και χαλκιδική από την απέναντι πλευρά....

χαλαρα βγαινει...εχω πολυ καλη οπτικη απο βουνο...
ο στα8μος ακουγετε πολυ καλα χαλκιδικη..παιρνουν και κανουν αφιερωσεις...
αρα αμα ακουσεις 97.8 τοτε βλεπεις βουνο...οι κεραιες του σταθμου κοιτανε προς γιανιτσα..καμια σχεση με χαλκιδικη..και ομως εχουμε ακροατες απο εκει..

αρα πιανει ενα μεγαλο κοματη τις χαλκιδικης..
βεβαια καλυτερα εδω να μας πει ο γιαννης τι και πως...γιατι περναμε και πολυ θαλασσα...ισως θελει αλλα υλικα..νομιζω θελει καθετη πολωσει..

παντως στο βουνο υπαρχουν 2 pc..... intel 2.6 , 256Ram 5pci 1giga CF..

το βουνο εχει προς το παρων 1ΒΒ με αλεξανδρεια...
1ΒΒ με χαριεσσα,1 με αγιονερι(οπου απο εκει ετοιμαζοντε για κιλκις..)
και 1ΒΒ με θεσσαλονικη..

μιλησα με βασιλια..οποτε θα βγαλουμε 2ο ΒΒ με σαλονικα
αμα θελει ο καπαμη..θα βγει και 2ο με αγιονερη..
και καπια στιγμη θα βγαλω και 2ο με χαριεσσα..η ο μπαμπης(irwn) μπορει να κανει αυτος.

στην ουσια θα υπαρχουν 2ΒΒ για καθε κατευθηνση...απο τους πιο κεντρικους κομβους των νομων..

F33L
13-05-08, 20:54
μπραβο καλοριζικο το λινκ!

xakou
13-05-08, 22:46
χαλαρα βγαινει...εχω πολυ καλη οπτικη απο βουνο...
ο στα8μος ακουγετε πολυ καλα χαλκιδικη..παιρνουν και κανουν αφιερωσεις...
αρα αμα ακουσεις 97.8 τοτε βλεπεις βουνο...οι κεραιες του σταθμου κοιτανε προς γιανιτσα..καμια σχεση με χαλκιδικη..και ομως εχουμε ακροατες απο εκει..

αρα πιανει ενα μεγαλο κοματη τις χαλκιδικης..
βεβαια καλυτερα εδω να μας πει ο γιαννης τι και πως...γιατι περναμε και πολυ θαλασσα...ισως θελει αλλα υλικα..νομιζω θελει καθετη πολωσει..

wind id 1503 ,

http://wind.twmn.net/?page=nodes&node=1503

όποτε είστε έτοιμοι είμαι και εγώ ;)

Kirkof
13-05-08, 23:16
Eνα μεγάλο μπράβο σε όλα τα παιδία που εργαστήκανε αυτό τον καιρό και από τις δυο μεριές για να γίνει αυτό το λίνκ

StukiTR
13-05-08, 23:55
μπραβο και παλι μπραβο!!!!:d:d

panisxiros
14-05-08, 01:03
το λινκ καπως κεντραριστηκε...πηγε ο αγγελος στο βουνο...
εγω με τον πολ ειμασταν 40εκκλησιες...μαζι με σιδερη και μαζουτ...
το σημα τωρα ειναι -68 και δινει 70μεγαμπιτ...

ο πολ εκανε παλι τα μαγικα του με τα μτ..
ελπιζω σημερα να τελειωσει με το θεμα δρομολογιση..γιατι καναμε ενα τρεηςρουτ και πηγαινε μεσο αθηνας..χιχιιχ

Jef
14-05-08, 02:35
και δινει 70μεγαμπιτ...

70 MBit ?!?!?

panisxiros
14-05-08, 02:38
70 MBit ?!?!?

ooooooooo yes!

SkySurfer
14-05-08, 02:56
...το σημα τωρα ειναι -68 και δινει 70μεγαμπιτ...

Με κανονικές κάρτες cm9 και normal ισχύ όλα αυτά; Θέλω screenshot!!!! :p

PC-KILLER
14-05-08, 02:58
wait.
Λεγε τι ταζεις?:D

panisxiros
14-05-08, 03:23
εκανα ενα τρεηςρουτ...

πολ κανε το αλλο..

panisxiros
14-05-08, 04:04
popo laos..

Joker
14-05-08, 09:43
Συγχαρητηρια παιδια....εχω ενα φίλο στο Κλειδι Ημαθειας θα μπορουσε να δει την omni της Βεροιας απο εκει για να συνδεθει?Τι αποσταση εχει περιπου απο τον κομβο στην βεροια.

panisxiros
14-05-08, 10:05
Συγχαρητηρια παιδια....εχω ενα φίλο στο Κλειδι Ημαθειας θα μπορουσε να δει την omni της Βεροιας απο εκει για να συνδεθει?Τι αποσταση εχει περιπου απο τον κομβο στην βεροια.
πλακα κανεις ετσι...???
η βεροια με το κλειδι ειναι καμια 33 χιλομετρα..

nmout
14-05-08, 10:34
απο iwmn::vounoαπο που παιρνετε ρευμα εκει?
ποιος το πληρωνει?

Jef
14-05-08, 11:33
ποιος το πληρωνει?
εχει σημασια ?
τι σε νοιαζει τωρα αυτο ? λες να σε βάλουν να το πληρώσεις ?

RpMz
14-05-08, 12:53
Σε bw test με tcp και both πόσω βγάζει? Σε turbo παίζετε?

PC-KILLER
20-05-08, 09:55
Σε bw test με tcp και both πόσω βγάζει? Σε turbo παίζετε?

ναι με turbo. στο both βγαζει 30/30.

PC-KILLER
20-05-08, 10:02
Επίσης να αναφέρω ότι συνδέθηκαν στο δίκτυο μέσω αλεχανδριας το αγιονερι και τα Αθιρα.

Vouno 2 agioneri 2 athira.

Agioneri = kapami;

Athira= toadstool;

Περαστείτε στο και στο wind μια.
Παμε για κιλκίςςςςςςςς

PaNtErAz
20-05-08, 11:53
Βρε και κιλκίς και Νάουσα και Λαμία με το καλό...

Το δικό μας το link (cuba-40churches);;; Εντάξει να επεκταθούμε αλλά όχι εις βάρος του υπάρχον δικτύου...

SkySurfer
20-05-08, 13:09
Pc-Killer χρωστάς ένα screenshot με BW και ισχύ στις κάρτες ;)

pit_hal
20-05-08, 13:50
και να έρθεις και στον γείτονα σου μια βόλτα τόσο κόπο κάναμε να πάρουμε το κλειδί!άντε να στήσουμε κανα λινγκ:d

dalai
20-05-08, 15:46
ε πσιτ ... PC-Killer !!! καθως ερχεσε πιασε και 2 μπιρες ρε να μη σηκωνομαι... Αντε γιατι ιδρωσα κατω απο δεντρο να σε περιμενω.....

panisxiros
20-05-08, 17:00
Βρε και κιλκίς και Νάουσα και Λαμία με το καλό...

Το δικό μας το link (cuba-40churches);;; Εντάξει να επεκταθούμε αλλά όχι εις βάρος του υπάρχον δικτύου...

φιλέ δεν είναι τόσο εύκολο που λες...!!!ο χρόνος είναι αρκετά λίγος για να προλαβαίνουμε τα πάντα...

άκου πως έχει η κατάσταση..
->στο σημείο που ήταν τοποθετημένες οι κεραιαες όλες από τον κόμβο 40 εκκλησιές...ήταν άκυρο...ήταν σε ένα ιστό από κεραία τηλεόρασης...ενός τις πολυκατοικίας..ο οποίος γκρυνιαζε..οπότε έπρεπέ να φύγουν από εκεί...για 2λογους..και γιατί ο ιστός ήταν μάπα..και γιατί ήταν ξένος...

οπότε ο δημητρης..ο οποίος μένει στην πολυκατοικία αγόρασε ένα πολύ ωραίο ιστό καινούργιο...το βάλαμε και ξεκινήσαμε να μεταφέρουμε τις κεραίες

δεν προλάβαμε να τις συνδέσουμε όλες...λίγο κατανόησή και υπομονή παρακαλώ...

ρωτά τον αλεξανδρο τι ώρες σχολαμε..πόσες φορές έφυγα απο το μάθημα για να πάω 40εκκλησιες..όλο απουσίες...ε δεν θα μείνω και από απουσίες γιαυτό...
και το άλλο είναι ότι πρέπει να βολεύει και τον δημητρη για να μας ανοιξη να μπούμε στην πολυκατοικία...

dalai
21-05-08, 01:23

Ειδες πως ειναι να εισαι down και να μην σε καταλαβαινουν ?? :) Ολα εδω πληρωνονται !!!
Εν παση περιπτωση και να φτιαξουν μονο το δικο σου λινκ δε λεει τιποτε αφου απο τα αλλα, μονο το δικο μου ειναι σε λειτουργεια.. Πρεπει να γινουν ολα μαζι

panisxiros
21-05-08, 17:17
Ειδες πως ειναι να εισαι down και να μην σε καταλαβαινουν ?? :) Ολα εδω πληρωνονται !!!
Εν παση περιπτωση και να φτιαξουν μονο το δικο σου λινκ δε λεει τιποτε αφου απο τα αλλα, μονο το δικο μου ειναι σε λειτουργεια.. Πρεπει να γινουν ολα μαζι

βρε Νικο εχεις παραπονο βρε..??εφυγα απο το μαθημα μια μερα με σκοπο να παω εκει με τον πωλ,σιδερη κτλ...και να σηκωσουμε οσο πιο πολλα μπορουμε..και ειδικα του ντεμονα..
και στην τελικη μονο το δικο σου συνδεσα...!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
το καλωδιο που κουμπονε στην καρτα του δεμονα . . .κοπηκε στα 2. . .αλλιως θα ειχαμε και αυτο...!!!

ενιασου,μια μερα να πει ο δημητρης το ΟΚ, ο πωλ και εγω ειμαι μεσα...
ειδες...μεχρι τις 1 καθομαστε εκει με προβολεις...

*(υπαρχουν και χειροτερα μεσα στο δικτυο ε....χθες βραδυ η μιση σαλονικη σχεδον ηταν κατω!!!!!!!!!!!!ΕΛΕΟΣ..!!!!!! και εκανες και κατι τραγικο και διελησες την δρομολογιση..*0.0.0.0. . . * αχχχχχχχχχ!!! 1234μς για να βγουμε ημαθια...μετα απο διορθωσεις στα ΜΤ...επεσε στα 40μς...!!προσεχε βρε λιγο τι κανεις στο ΜΤ :D :p !!)

dalai
21-05-08, 23:24
1ον: αναφερομουν εμεσως πλην σαφως στην καθηστεριση του PaNtErAz να φτιαξει το ΑΠ του .
2ον: φυσικα και δεν εχω παραπονο απο τα παιδια ...
3ον Δεν πειραξα τιποτε στο mikrotik μου που δεν το πειραξα και στο παρελθον.Επερνα τον PC-killer να μοu πει αλλα δεν απαντουσε

panisxiros
22-05-08, 19:37
1ον: αναφερομουν εμεσως πλην σαφως στην καθηστεριση του PaNtErAz να φτιαξει το ΑΠ του .
2ον: φυσικα και δεν εχω παραπονο απο τα παιδια ...
3ον Δεν πειραξα τιποτε στο mikrotik μου που δεν το πειραξα και στο παρελθον.Επερνα τον PC-killer να μοu πει αλλα δεν απαντουσε

μπεικε επιτοπου και στο εκανε...χιχιχι

me00966
01-06-08, 14:21
Καλησπέρα, μια ερώτηση τεχνικής φύσης! Παρατήρησα στις φωτογραφίες οτι τα κάτοπτρα είναι παραβολικά και όχι Offset. Έχω την εντύπωση ότι τα Offset έχουν μεγαλύτερη απολαβή από τα παραβολικά, τουλάχιστον σε μικρή διάμετρο! Γιατί λοιπόν χρησιμοποιούνται παραβολικά και όχι Offset και τι διάμετρο έχούν τα κάτοπτρα; Τεκμηριωμένες απαντήσεις, ευχαριστώ!

Vegas
01-06-08, 17:39
Καλησπέρα, μια ερώτηση τεχνικής φύσης! Παρατήρησα στις φωτογραφίες οτι τα κάτοπτρα είναι παραβολικά και όχι Offset. Έχω την εντύπωση ότι τα Offset έχουν μεγαλύτερη απολαβή από τα παραβολικά, τουλάχιστον σε μικρή διάμετρο! Γιατί λοιπόν χρησιμοποιούνται παραβολικά και όχι Offset και τι διάμετρο έχούν τα κάτοπτρα; Τεκμηριωμένες απαντήσεις, ευχαριστώ!

Μονον τεκμηριωμενες απαντησεις ΚΑΛΟ ΔΙΑΒΑΣΜΑ

An offset dish antenna is a type of satellite dish (http://en.wikipedia.org/wiki/Satellite_dish). It is so called because the antenna feed is offset to the side of the reflector, in contrast to a typical circular parabolic antenna (http://en.wikipedia.org/wiki/Parabolic_antenna) where the feed is in front of the center of the reflector.
The offset dish antenna still uses a parabolic (http://en.wikipedia.org/wiki/Parabolic) dish with the driven element at the focus of the parabola; however, the curve of the dish is taken from one side of the parabola instead of the center.
Offset fed (http://en.wikipedia.org/wiki/Fed) antennas are most commonly found on Ku Band DBS satellite dishes or ‘mini-dishes’. The benefit of the offset configuration is that it positions the feed horn (http://en.wikipedia.org/wiki/Feed_horn) away from the dish itself so that it does not cast a shadow on the dish. Offset dishes are often referred to as ‘asymmetrical’.

http://en.wikipedia.org/wiki/Parabolic_reflector

http://www.radartutorial.eu/06.antennas/an10.en.html

http://www.radartutorial.eu/06.antennas/an12.en.html

http://www.radartutorial.eu/06.antennas/an13.en.html

Αντε και μια Omni με πιατο (http://www.hamdomain.com/para-discone/index.html)

Και επειδη αυτοι κατι ξερουν Anatomy of an Antenna (http://www.astrophys-assist.com/educate/anatomy/antenna.htm)

http://www.qsl.net/n1bwt/chap5.pdf

http://www.qsl.net/n1bwt/chap4.pdf

Και για τους κεραιαδες το καλυτερο γρηγορο βιβλιο (http://www.qsl.net/n1bwt/contents.htm)

The position of the focus of a parabolic dish antenna or parabolic reflector (http://www.analyzemath.com/parabola/parabola_focus.html)

me00966
01-06-08, 19:41
Επί της ουσίας, η απάντηση στην ερώτηση μου είναι δηλαδή οτι με το παραβολικό μπορείς να στοχεύσεις καλύτερα ενώ η διαφορά στην απολαβή είναι αμελητέα, τουλάχιστον σε διαμέτρους πάνω από 1m! Γιατι δεν το λέτε και το κουράζετε άσκοπα; Το ρώτησα εδω διότι έδω είδα τις φωτογραφίες και μου φάνηκε περίεργο. That's all!

PaNtErAz
02-06-08, 13:59
φιλέ δεν είναι τόσο εύκολο που λες...!!!ο χρόνος είναι αρκετά λίγος για να προλαβαίνουμε τα πάντα...

άκου πως έχει η κατάσταση..
->στο σημείο που ήταν τοποθετημένες οι κεραιαες όλες από τον κόμβο 40 εκκλησιές...ήταν άκυρο...ήταν σε ένα ιστό από κεραία τηλεόρασης...ενός τις πολυκατοικίας..ο οποίος γκρυνιαζε..οπότε έπρεπέ να φύγουν από εκεί...για 2λογους..και γιατί ο ιστός ήταν μάπα..και γιατί ήταν ξένος...

οπότε ο δημητρης..ο οποίος μένει στην πολυκατοικία αγόρασε ένα πολύ ωραίο ιστό καινούργιο...το βάλαμε και ξεκινήσαμε να μεταφέρουμε τις κεραίες

δεν προλάβαμε να τις συνδέσουμε όλες...λίγο κατανόησή και υπομονή παρακαλώ...

ρωτά τον αλεξανδρο τι ώρες σχολαμε..πόσες φορές έφυγα απο το μάθημα για να πάω 40εκκλησιες..όλο απουσίες...ε δεν θα μείνω και από απουσίες γιαυτό...
και το άλλο είναι ότι πρέπει να βολεύει και τον δημητρη για να μας ανοιξη να μπούμε στην πολυκατοικία...

13-05-08, 05:58 -> Link θεσσαλονίκη - Ημαθία έιναι γεγονός, 40c - Cuba down

02-06-08, 13:58... Link 40c - Cuba still down... είναι γεγονός...