PDA

Επιστροφή στο Forum : κόμβος: twmn::ΦΑΝΤΑΣΜΑ

xakou
09-04-09, 09:06
Αποτελείται από τους κόμβους eleven + wirelesslan (άντε και tsapi).

Είναι και οι δυο φαντάσματα! Ναι, είναι από τους κυριότερους κόμβους που ενώνουν την Δυτική με την Ανατολική αλλά από τα Χριστούγεννα του ’08 είναι φαντάσματα.
Προσπάθειες επικοινωνίας έγιναν πολλές για να φτιάξουν τα bblink τους, αλλά εδώ και 4-5 μήνες το αποτέλεσμα το ίδιο. ΤΙΠΟΤΑ!!!!

Ας δούμε τί μπορούμε να κάνουμε, γιατί σε 6 μήνες θα κλείσουμε χρόνο.

Jim-Armao
09-04-09, 09:12
+17

Όσα και τα χλμ του λινκ μου με wirelesslan που δεν οδηγεί πουθενά.....

psycoclan1
09-04-09, 14:52
ρε παιδια, ο eleven εχει προβλημα! το bb με Joker επισης γτ εβαλαν ενα τεραστιο μεταλικο φουγαρο για εξαερισμο!

Joker
09-04-09, 20:56
ρε παιδια, ο eleven εχει προβλημα! το bb με Joker επισης γτ εβαλαν ενα τεραστιο μεταλικο φουγαρο για εξαερισμο!

Τι ενοεις εβαλαν ενα τεραστιο φουγαρο?Τωρα τι γινετε ?Θα μετακινηθει η κεραια?Το φουγαρο κλεινει τα bb eleven kai joker?

psycoclan1
11-04-09, 00:19
το δικο μας ναι το κλεινει. για τον eleven δεν ειπα αυτο! ο eleven εχει προβλημα.

Επισης ο διαχειριστης σημερα μας εκλεισε τον κομβο επειδη παιρναμε ρευμα απο το κοινοχρηστο. Απο την πρωτη στιγμη μας γκρινιαζε και τωρα βρηκε πατημα. θα περασω και αυριο να δω τι [email protected][email protected]@# θα κανουμε.

psycoclan1
12-04-09, 18:33
συγχαρητηρια σε skysurfaaaa kai hadji και οποιος αλλος βοηθησε να φτιαχτει το λινκ με wirelesslan.gr2eleven! πλεον ο κομβος ειναι up&running. συντομα θα δουμε και το λινκ με joker!

hadji_a
12-04-09, 21:11
Προσπάθειες επικοινωνίας έγιναν πολλές για να φτιάξουν τα bblink τους, αλλά εδώ και 4-5 μήνες το αποτέλεσμα το ίδιο. ΤΙΠΟΤΑ!!!!

Ας δούμε τί μπορούμε να κάνουμε, γιατί σε 6 μήνες θα κλείσουμε χρόνο.

Διαφορες συγκυριες δεν επετρεψαν ουτε στο Μιχαλη ουτε σε μενα να περασουμε να δουμε τον κομβο μεχρι σημερα, και σε 18 μηνες εννοειται θα εχουμε κλεισει 2 χρονια...................
Περιμενω απαντηση σου σε 3 μερες για το iface.........

συγχαρητηρια σε skysurfaaaa kai hadji και οποιος αλλος βοηθησε να φτιαχτει το λινκ με wirelesslan.gr2eleven! πλεον ο κομβος ειναι up&running. συντομα θα δουμε και το λινκ με joker!
Το ευχαριστω παει πρωτα στο Μιχαλη (eleven) που εδω και ποσο καιρο διατηρει τον κομβο στο πατρικο του για να εξυπηρετει το δικτυο και τρεχει οποτε χρειαστει για να γινει reboot η οποιαδηποτε αλλη συντηρηση χρειαζεται ο κομβος. Και αυτα ενω ο ιδιος δεν ειναι συνδεδεμενος στο δικτυο απο το σπιτι του, περισσοτερο απο ενα χρονο, λογω τοποθεσιας.
Παυλο οταν εισαι στο wlan παρε ενα τηλεφωνο ειτε εμενα ειτε τον Ομηρο για να γινει ρυθμιση του link.

xakou
12-04-09, 22:36
Διαφορες συγκυριες δεν επετρεψαν ουτε στο Μιχαλη ουτε σε μενα να περασουμε να δουμε τον κομβο μεχρι σημερα, και σε 18 μηνες εννοειται θα εχουμε κλεισει 2 χρονια...................
Περιμενω απαντηση σου σε 3 μερες για το iface.........

Καταρχήν θέλω να σε ευχαριστήσω για όλα έχεις κάνει για μένα στο παρελθόν, με βοήθησες πάρα πολύ στο στήσιμο του κόμβου πριν από μερικά χρόνια.

Τώρα, για το θέμα με τον eleven σε είχα πρήξει από τα Χριστούγεννα με διάφορα pm (στα περισσότερα με απαντούσες) ότι υπάρχει πρόβλημα με το κεντράρισμα των κεραιών του Μιχάλη με tsapi και wirelesslan.
Οι απαντήσεις που έπαιρνα ήταν πως «αποκλείεται να φταίει ο eleven» και ότι έφταιγε ο tsapi και ο wirelesslan. Δεν ήταν δυνατόν το σήμα από τον tsapi να πήγε στο -85 και να έχει χάσει εντελώς τον wirelesslan!!!

Μάλιστα έγιναν αρκετές επικοινωνίες και με τον Παύλο, όπως και αυτός με την σειρά του έλεγε πως έφταιγε ο eleven.

H κατάσταση ήταν μόνιμα όπως είναι σήμερα (δες την εικόνα, ώρα 22:30) και δεν γινόταν τίποτα.

Μάλιστα ο Παύλος μου είπε πως πολλές φορές τα λέγατε όταν παίζατε cod , αλλά το αποτέλεσμα το ίδιο.

Anyway, απ’ ότι ξέρω ο Wirelesslan έχει προβλήματα με στον κόμβο του, με το διαχειριστή , όπως έγραψε στο forum και απ’ ότι άκουσα ψάχνει να αλλάξει χώρο. Τώρα το πόσο χρόνο θα πάρει αυτή η κατάσταση την ξέρει μόνο αυτός.

Εγώ θα πρότεινα να σταθεροποιηθεί πρώτα η κατάσταση (wirelesslan, tsapi, eleven) και μετά μπορούμε να συζητήσουμε.

Όσον αφορά για το Interface που θέλεις απάντηση σε 3 μέρες, αν σταθεροποιηθεί η παραπάνω κατάσταση θα σου δώσω, αλλιώς είναι στη διάθεση σου να το κάνεις ότι θέλεις…

hadji_a
12-04-09, 23:15
Τώρα, για το θέμα με τον eleven σε είχα πρήξει από τα Χριστούγεννα με διάφορα pm (στα περισσότερα με απαντούσες) ότι υπάρχει πρόβλημα με το κεντράρισμα των κεραιών του Μιχάλη με tsapi και wirelesslan.
Οι απαντήσεις που έπαιρνα ήταν πως «αποκλείεται να φταίει ο eleven» και ότι έφταιγε ο tsapi και ο wirelesslan. Δεν ήταν δυνατόν το σήμα από τον tsapi να πήγε στο -85 και να έχει χάσει εντελώς τον wirelesslan!!!

Επειδη προφανως δεν ησουν στην ταρατσα του Eleven σημερα να σε ενημερωσω για τις αλλαγες που εγιναν:
-Link Tsapi: απολυτως καμια αλλαγη , το link εδινε 44-45 Mpbs με το σημα που εσυ αναφερεις και θεωρεις "το απολυτο κριτηριο" για το bwdith που μπορει να δωσει ενα link. Ξεχνας η αγνοεις το γεγονος οτι το σημα σε ενα link δεν αλλαζει μονο απο το κεντραρισμα των κεραιων αλλα επηρεαζεται και απο διαφορες παρεμβολες. Ο αερας της πολης δεν ειναι ιδιοκτησια μας...... Πλεον με compression κλπ το link δινει 50mbps....

-Link Wlan: καμια αλλαγη στο πιατο (οτι ακριβως σου ειπα δλδ "αποκλειεται να γυρισαν τα πιατα στο Eleven"). Υπηρχε βεβαια προβλημα στο rpsma βυσμα , το οποιο και φτιαξαμε επιτοπου.

-Link Sykies: panel στη θεση του αλλα το link ηταν off. Και μαθαινω στο τηλεφωνημα που ειχαμε οτι το link δεν παιζει γιατι πολυ απλα ειχες γυρισει αλλου το panel σου!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Χωρις καμια ενημερωση αποφασισες να κοψεις το link γιατι "η κατασταση εφτασε στο απροχωρητο, δεν πηγαινε αλλο" οπως ειπες.

Μάλιστα έγιναν αρκετές επικοινωνίες και με τον Παύλο, όπως και αυτός με την σειρά του έλεγε πως έφταιγε ο eleven.

H κατάσταση ήταν μόνιμα όπως είναι σήμερα (δες την εικόνα, ώρα 22:30) και δεν γινόταν τίποτα.

Μάλιστα ο Παύλος μου είπε πως πολλές φορές τα λέγατε όταν παίζατε cod , αλλά το αποτέλεσμα το ίδιο.

Οπως σου ανεφερα και στα pm θα ανεβαιναμε με τον Μιχαλη το συντομοτερο δυνατο. Δεν θελω να αναφερω τους λογους που δεν μπορεσαμε πιο πριν να παμε γιατι πολυ απλα ειναι προσωπικοι/οικογενιακοι λογοι...

Anyway, απ’ ότι ξέρω ο Wirelesslan έχει προβλήματα με στον κόμβο του, με το διαχειριστή , όπως έγραψε στο forum και απ’ ότι άκουσα ψάχνει να αλλάξει χώρο. Τώρα το πόσο χρόνο θα πάρει αυτή η κατάσταση την ξέρει μόνο αυτός.

Αυτα που ξερεις δεν ισχυουν αλλα anyway..... Περισσοτερα για αυτο θα μας πει ο Παυλος.

Εγώ θα πρότεινα να σταθεροποιηθεί πρώτα η κατάσταση (wirelesslan, tsapi, eleven) και μετά μπορούμε να συζητήσουμε.
Όσον αφορά για το Interface που θέλεις απάντηση σε 3 μέρες, αν σταθεροποιηθεί η παραπάνω κατάσταση θα σου δώσω, αλλιώς είναι στη διάθεση σου να το κάνεις ότι θέλεις…

Μπορεις να περιμενεις να δεις αν θα "σταθεροποιηθει" η κατασταση με τους κομβους φαντασματα και οταν αποφασισεις ισως και το panel του Eleven προς εσενα να εχει γυρισει καπου αλλου οπως ακριβως εκανες εσυ.
Εν κατακλειδι , δικος σου ειναι ο κομβος και δικα σου τα iface και δικη σου αποφαση για το που θα τα στρεψεις, και αυτο ισχυει για τον καθε κομβουχο.

Προσωπικα εχω βαρεθει ,μαλλον εχω συγχαθει, να ακουω ανακριβιες απο τον οποιονδηποτε. Ο καθενας χωρις να εχει ακριβη εικονα αποφασιζει και βγαζει διαγνωση για το τι φταιει. Επειδη πιστευει οτι "δεν παει αλλο αυτη η κατασταση" γυριζει το link χωρις να ενημερωσει , ξεκιναει thread για κομβους φαντασματα και στο τελος ζηταει και τα ρεστα.....

Αυτα απο μενα, happy ghostbusting.

SkySurfer
12-04-09, 23:22
...δες την εικόνα, ώρα 22:30 ...

Στο screenshot που έδωσες ο Eleven φαίνεται down καθώς:
a) το OSPF του Wirelesslan με jim-armao δεν παίζει. Άρα η μια διαδρομή off
b) H άλλη διαδρομή (Tsapi) επίσης δεν παίζει διότι είναι down ο Taz.

Οπότε λογικό να μην τον βλέπεις up τον Eleven παρόλο που παίζει κανονικά.

xakou
13-04-09, 00:35
Επειδη προφανως δεν ησουν στην ταρατσα του Eleven σημερα να σε ενημερωσω για τις αλλαγες που εγιναν:
-Link Tsapi: απολυτως καμια αλλαγη , το link εδινε 44-45 Mpbs με το σημα που εσυ αναφερεις και θεωρεις "το απολυτο κριτηριο" για το bwdith που μπορει να δωσει ενα link. Ξεχνας η αγνοεις το γεγονος οτι το σημα σε ενα link δεν αλλαζει μονο απο το κεντραρισμα των κεραιων αλλα επηρεαζεται και απο διαφορες παρεμβολες. Ο αερας της πολης δεν ειναι ιδιοκτησια μας...... Πλεον με compression κλπ το link δινει 50mbps....

-Link Sykies: panel στη θεση του αλλα το link ηταν off. Και μαθαινω στο τηλεφωνημα που ειχαμε οτι το link δεν παιζει γιατι πολυ απλα ειχες γυρισει αλλου το panel σου!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Χωρις καμια ενημερωση αποφασισες να κοψεις το link γιατι "η κατασταση εφτασε στο απροχωρητο, δεν πηγαινε αλλο" οπως ειπες.

Οπως σου ανεφερα και στα pm θα ανεβαιναμε με τον Μιχαλη το συντομοτερο δυνατο. Δεν θελω να αναφερω τους λογους που δεν μπορεσαμε πιο πριν να παμε γιατι πολυ απλα ειναι προσωπικοι/οικογενιακοι λογοι...

Προσωπικα εχω βαρεθει ,μαλλον εχω συγχαθει, να ακουω ανακριβιες απο τον οποιονδηποτε. Ο καθενας χωρις να εχει ακριβη εικονα αποφασιζει και βγαζει διαγνωση για το τι φταιει. Επειδη πιστευει οτι "δεν παει αλλο αυτη η κατασταση" γυριζει το link χωρις να ενημερωσει , ξεκιναει thread για κομβους φαντασματα και στο τελος ζηταει και τα ρεστα.....

Αυτα απο μενα, happy ghostbusting.

-link Tsapi, -85, 50mbps??? Bravo!!!!
Εγώ όπως το έβλεπα από το ΜΤ του eleven , το link είχε συνέχεια connect/disconnect λόγω -85 !

- link Sykies, δες τα pm . Mετά από 6 μήνες απραξίας, έκοψα το link...

- Σε πιο από τα pm που σου έστειλα και πότε; Γιατί αν δεις την εικόνα και την ημερομηνία είναι πολλά και παλιά ;) (Όλα αυτά που βλέπεις αφορούν eleven)

Έχω μιλήσει πολλές φορές σε σένα, σε Παύλο, λίγες σε Μιχάλη, ακόμα και στο μοναδικό client του eleven τον georgesod για το πρόβλημα που υπήρχε από τα Χριστούγεννα... Αν θυμάσαι σου είπα να πάω ΚΑΙ μόνος μου να δω τα πιάτα του Μιχάλη.

Όπως βλέπεις και στο forum, είμαι από αυτούς που γράφουν τα λιγότερα, δεν παίρνω θέση στα "μαλώματα" σας και γενικά κρατάω μια ουδέτερή και θετική στάση με όλους. Το ότι έχεις συγχαθεί απ' αυτά που γράφω, αυτό ίσως θα πρέπει να το κοιτάξεις...

Όσον αφορά για τους κόμβους φαντάσματα, θα δείξει ο χρόνος...

Εγώ προσωπικά και για να κρατήσω ένα επίπεδο στο forum (και για να μην αναγουλιάζει και ο Ανδρέας) σταματάω την συζήτηση εδώ. Θα χαρώ πολύ να μην υπάρχουν φαντάσματα και να ξανακάνω link με τον eleven.

hadji_a
13-04-09, 01:54
τελευταια φορα που ασχολουμαι μαζι σου...
"θεϊκα",
καλο πασχα

Jim-Armao
13-04-09, 09:07
a) το OSPF του Wirelesslan με jim-armao δεν παίζει. Άρα η μια διαδρομή off

Με τα πάνω-κάτω-δεξιά-αριστερά των τελευταίων ημερών είχε κολλήσει. Με ενα reboot έστρωσε.

Από εκεί και μετά βέβαια στον wlan υπάρχει ένα λινκ με μια παρθένα χτένα ... :D

georgesod
13-04-09, 11:46
-link Tsapi, -85, 50mbps??? Bravo!!!!
Mετά από 6 μήνες απραξίας, έκοψα το link...
Έχω μιλήσει πολλές φορές σε σένα, σε Παύλο, λίγες σε Μιχάλη, ακόμα και στο μοναδικό client του eleven τον georgesod για το πρόβλημα που υπήρχε από τα Χριστούγεννα....

Ρε συ Σάκη αφού ήξερες όπως είπες ότι αν και ένας, υπήρχε client στον 11 (εγώ) και αφού ο κόμβος ουσιαστικά μόνο από το δικό σου λινκ "την έβγαζε" γιατί γύρισες αλλού χωρίς καν να πεις κάτι; Γιατί ούτε και στο π.μ. που σου έστειλα (για το τι έκανες στο λινκ σου) δεν απάντησες; Μ' έγραψες κανονικά; Δηλαδή οι κουβέντες που είχαμε στο παρελθόν ήταν μόνο για να μεσολαβήσω στον Ανδρέα; Δεν θα το έκανα θέμα αλλά έχασα και το cod του Σαββάτου :mad:

psycoclan1
13-04-09, 15:24
το λινκ αυτο με παρθενα χτενα ειναι ενος φιλου που οδηγει σπιτι του.