PDA

Επιστροφή στο Forum : Νεος κομβος: <<twmn::Rocinante>>

aliakmwn
19-10-04, 22:40
Εχω τη χαρα να σας ανακοινωνω την δημιουργια ενος καινουργιου κομβου του Ασυρματου Μητροπολιτικου Δικτυου Θεσσαλονικης.

Και το ονομα αυτου:
twmn::Rocinante

ΠΡΟΣΟΧΗ: Προφέρεται "Ροθινάντε" (μην ακουσω κανεναν να τον αποκαλει "Ροσινάντε", θα μπλοκαρω την IP του :twisted: )

Το σημα του κομβου φαινεται παρακατω στο συνημμενο JPG.

Λιγα λογια: Ο οριτζιναλ Rocinante (ελληνικη μεταφραση: Ροθινάνδης) ηταν το αλογακι του Δον Κιχωτη, στο ομοτιτλο μυθιστορημα του Μιγκελ Θερβαντεζ.
Ιδιοκτητης και administrator του κομβου Rocinante ειναι οχι φυσικα ο Δον Κιχωτης οπως στο μυθιστορημα, αλλα ο aliakmwn που σας πρηζει αυτη τη στιγμη με αυτα που γραφει...

Ο κομβος φιλοξενειται στην ταρατσα του αλιακμωνα
Απο το topic αυτο θα μαθαινετε τα νεα του κομβου, τις αναβαθμισεις και γενικα ο,τι συμβαινει.

Επι του παροντος, ο κομβος Rocinante ειναι στα χαρτια: Ειναι η ιδεα που εχω στο κεφαλι μου, το ονομα, το σηματακι που θα δειτε παρακατω και ο Προεδρος εχει ηδη εγκρινει, καθως και ενας υπολογιστης - router που περιμενει να στηθει. Σε λιγες μερες, ομως, ο router θα ανεβει στην ταρατσα και θα γινει η υλοποιηση, καθως και το πρωτο bblink.

Αρχικα ο κομβος Rocinante δεν θα φιλοξενησει Access Point για δυο λογους:
1) Υπαρχουν ηδη 4 APs που καλυπτουν ολη την περιοχη, και ενα καινουργιο πιθανοτατα θα φερει προβλημα θορυβου
2) (Αυτος ειναι ο βασικοτερος λογος :roll: ) Ο ιδιοκτητης ειναι αφραγκος, και μεχρι να μαζεψει λεφτα για AP θα περασει αρκετος καιρος, μια και προηγειται η αγορα ενος laptop που συν τοις αλλοις θα χρησιμοποιειται για ταρατσο-tours

Προς το παρον στοχος του Rocinante ειναι να κανει οσα περισσοτερα bblinks μπορεσει, για να εξυπηρετησει την δρομολογηση των δεδομενων στο δικτυο προσφεροντας εναλλακτικες διαδρομες.

Ο Rocinante (δηλαδη ο ιδιοκτητης του) ειναι προθυμος να συνεργαστει με οποιονδηποτε κομβο οποιασδηποτε ομαδας του ευρυτερου δικτυου, με μοναδικη απαιτηση την καλη συνεννοηση και συνεργασια με τον ιδιοκτητη (καλα αν θελετε να κερασετε και καφεδακι εγω δεν θα πω οχι).

Πρωτος "πελατης" του κομβου, εκτος φυσικα απο τον ιδιο τον αλιακμωνα, θα ειναι ο συγκατοικος του που ακονα δεν εχει βρει nickname ο αχρηστος παρ' ολο που τον πρηζω ολημερις κι ολονυχτις... Βεβαια θα ειναι λιγο ιδιομορφη η σχεση του με τον κομβο γιατι θα συνδεεται ενσυρματα κι οχι ασυρματα αλλα αυτο δεν εχει καμια σημασια.

Με το που θα ανεβει ο κομβος, θα ανεβει και το website του, η beta version του οποιου θα ειναι ετοιμη σε 2-3 μερες (μπορω να ανεβασω ασυρματο website στον router μου ετσι?)

Για οποιαδηποτε απορια, αιτηση, συνεργασια, χρηματικη ενισχυση (ο,τι εχετε ευχαριστηση παιδια!!! :lol: ) επικοινωνηστε με τον ιδιοκτητη του κομβου στο [email protected], στο epop, με ΠΜ ή με οποιον αλλο τροπο θελετε!

So, καλη μου αρχη και καλη επεκταση! :D :D :D

aliakmwn
19-10-04, 23:04
Να και το πρωτο νεο του κομβου Rocinante:

Ο συγκατοικος του αλιακμωνα βρηκε nickname!!! Μετα απο αλλεπαλληλα γ@μωσταυριδια για την καθυστερηση, ο κατα κοσμον Γιωργος αποφασισε να βαπτισθει για τις αναγκες της συγχρονης επικοινωνιας "Icarus"... Βεβαια ειναι τοσο ασχετος που ουτε e-mail δεν εχει, αλλα θα στρωσει με τον καιρο...

Εχω και μια φωτογραφια του με τα σωβρακα αλλα δεν την ανεβαζω γιατι αυτη τη στιγμη με βλεπει και οταν επαθα το ατυχημα τον Μαϊο υπεφερα πολυ μεχρι να κολλησει η αριστερη μου κλειδα, οποτε δεν θα ηθελα να δω τη γροθια του να προσγειωνεται ανωμαλα επανω μου... Θα την ανεβασω τις επομενες μερες που θα λειψει και θα διαγραφει λιγο πριν επιστρρρρρρ ΡΕ ΜΑΛΑΚΑ ΜΗ ΒΑΡΑΣ ΘΑ ΣΠΑΣΕΙΣ ΤΟ ΠΛΗΚΤΡΟΛΟΓΙΟ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΚΑΙΜΟΥΡΓΙΟ!!!!!!!

Soumaxeridis
20-10-04, 00:15
ΡΕ ΜΑΛΑΚΑ ΜΗ ΒΑΡΑΣ ΘΑ ΣΠΑΣΕΙΣ ΤΟ ΠΛΗΚΤΡΟΛΟΓΙΟ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΚΑΙΜΟΥΡΓΙΟ!!!!!!!

Πρέπει να είσαι χάλια οικονομικά για να σκέφτεσαι το πληκτρολόγιο (που έχει 10 ευρώ) περισσότερο από το κεφάλι σου 8O

aliakmwn
20-10-04, 00:17
Πρέπει να είσαι χάλια οικονομικά για να σκέφτεσαι το πληκτρολόγιο (που έχει 10 ευρώ) περισσότερο από το κεφάλι σου 8O

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

eldim
20-10-04, 09:03
Geitona psaxe pros K.Karamanli kai Mauromixali mpas kai piaseis to cloudscraper.AP.swn.
An to piaseis exeis to prwto sou bblink. :D
Exw orfana iface pou perimenoun. :roll:

giannis87gr
26-01-08, 18:00
Pou akrivws vriskete na dw an mporw na syndethw...

Ροθιναντε ειπαμε?

NickL
26-01-08, 18:14
Jesus man!
Ξέθαξες μετά από 3,5 χρόνια το thread ενός κόμβου που δεν υπάρχει πλέον, που δε ξέρεις που βρίσκεται και που λέει στο πρώτο ποστ πως δε διαθέτει access point!

psycoclan1
26-01-08, 19:31
:) ε τι να πουμε...καλοριζικος κ καλα bb

sakis
28-01-08, 11:04
:) ε τι να πουμε...καλοριζικος κ καλα bb
Καλά είστε απίστευτοι !!! ΧΑΧΑΧΑΧ :D:D:D

Ο ένας ξεθάβει το post από το 2004, του απαντά κάποιος 'που το θυμήθηκες αυτό τώρα' και τώρα κάποιος απαντά 'καλορίζικος'.........

Αστείρευτη πηγή γέλιου το forum του twmn :D

PC-KILLER
28-01-08, 12:35
Αμοιβαία είναι αυτά. :)

ditheo
28-01-08, 16:40
το παρών κλειδώνεται για να μην ξανασυμβεί κάτι τέτοιο :P