PDA

Επιστροφή στο Forum : Νέα bb-links

souledge
31-07-09, 12:12
Μολις καταλαβα οτι το πρωτο post του thread εγινε 22/6/2004..σημερα 29/7/2009 5 χρονια .....

Να'μαστε καλα..

Αυτό σημαίνει οτι ο koumle έχει ενα interface ελεύθερο? :D Τι θα το κάνει άραγε? :rolleyes:

hadji_a
01-08-09, 00:45
Αυτό σημαίνει οτι ο koumle έχει ενα interface ελεύθερο? :D Τι θα το κάνει άραγε? :rolleyes:

Εχεις καλη οπτικη επαφη με orion και tato? (και χωρο για 2 ifaces στα 5)?

souledge
01-08-09, 01:35

Σε κάλυψα? Το μόνο πρόβλημα είναι οτι έχω μόνο 1 interface ελεύθερο!...εκτός και αν βάλω κάνα bullet-άκι για το AP ή αν το ξηλώσω τελείως. :rolleyes:

mazout
01-08-09, 11:35
Σε κάλυψα?

Στο wind οπτικη επαφη εχουμε σχεδον ολοι με ολους. Το θεμα ειναι να μην υπαρχει καμια μεγαλη οικοδομη αναμεσα σας.

orion
01-08-09, 21:37
Σωστος ο mazout..
soul οχι να μην ξηλωσεις το AP το θεμα ειναι να εξυπηρετεις την περιοχη για να αντικατασταθει η ηρω...

souledge
01-08-09, 23:40
Στο wind οπτικη επαφη εχουμε σχεδον ολοι με ολους. Το θεμα ειναι να μην υπαρχει καμια μεγαλη οικοδομη αναμεσα σας.

Δεν ξέρω αν το πρόσεξες αλλα είμαι πολύ ψηλότερα απο την πόλη. Βλέπω απο τούμπα μέχρι καλαμαριά. Βλέπω τα πάντα ολα :D
Τέσπα αυτό δεν το ήξερες οπότε να το αναλύσω λίγο.

Ο tato είναι πολύ κοντά μου.. Μέχρι και πριν 1-2 εβδομάδες που δεν είχα bb ήμουν client πάνω του, και φυσικά υπάρχει άψογη οπτική επαφή.
Για τον Orion .. δεν τον έχω σημαδέψει καθόλου με κεραία.. αλλα τον πιάνω με την omni μου στα -84 οπότε φαντάζομαι οτι το να βγει link είναι απλά υπόθεση 1 ώρας (που λέει ο λόγος). :cool:

Από την πλευρά μου πάντως δεν υπάρχει θέμα με εμπόδια εκτός απο την κεραμιδοσκεπή της Θείας απο δίπλα που μου κόβει ενα μέρος απο την Τούμπα, το οποίο πρόβλημα όμως ξεπερνιέται αν ανέβω στον 3m τριγωνικό ιστό που έχω στήσει.

Ορίστε και ενα scan στα γρήγορα.

fryktwr
02-08-09, 11:53

Ανδρέα, πολύ καλή οπτική επαφή έχω κι εγώ με tato όπως επίσης και με jef που είναι δίπλα από το #3196, η grid είναι γυρισμένη προς τα κει στα 5ghz (ssid: test4jef)

omni έχω, pci για 2o-3o bb έχω, το 1ο bb μου λείπει :(

hadji_a
03-08-09, 00:54
Αυτη τη στιγμη υπαρχουν 2 5αρια πανελ, ενα στον Tato και ενα στον orion. Σταυρο αν βλεπεις και τον Souledge, μπορεις να μπεις ενδιαμεσα soul-tato οποτε η διαδρομη θα ειναι orion-souledge-εσυ-tato. Δεδομενου οτι θα βρει 2ο iface o souledge, βαζωντας εξωτερικο AP.

Jef
03-08-09, 10:56
Αυτη τη στιγμη υπαρχουν 2 5αρια πανελ, ενα στον Tato και ενα στον orion. Σταυρο αν βλεπεις και τον Souledge, μπορεις να μπεις ενδιαμεσα soul-tato οποτε η διαδρομη θα ειναι orion-souledge-εσυ-tato. Δεδομενου οτι θα βρει 2ο iface o souledge, βαζωντας εξωτερικο AP.

ειμαι και γω εδω :D

μες την βδομαδα θα έχω λογικά ενα ακόμα IF (αυτό προϋποθέτει να κατεβάσω τον ιστο).
Τον tato τον έχω πολυ κοντα μου. Αν είναι να βάλω το IF να κοιτάει τον tato,... αλλιώς να κάνω με souledge (αν βγαίνει το λινκ).

fryktwr
03-08-09, 11:05
ειμαι και γω εδω :d

μες την βδομαδα θα έχω λογικά ενα ακόμα If (αυτό προϋποθέτει να κατεβάσω τον ιστο).
τον Tato τον έχω πολυ κοντα μου. αν είναι να βάλω το If να κοιτάει τον Tato,... αλλιώς να κάνω με Souledge (αν βγαίνει το λινκ).

άντε αφού δηλώσαμε όλοι οι ενδιαφερόμενοι παρών ας αρχίζει το παιχνίδι ;)

Jef
03-08-09, 11:19
Μετέφερα όλα τα σχετικά post εδω για να μην τα γράφουμε όπου να'ναι,...

λοιπον ας αναφέρει ο καθένας τι έχει και ποτε μπορεί να γίνει για να κάνουμε τα νέα λινκς.

Εγώ μπορώ να βάλω μια 5αρα χωρίς να κατέβει ο ιστός για να γίνουν οι δοκιμές, και στο τέλος μετακινώ και τον ιστό (για άλλους λογους).

Οπότε δηλώνω παρών με ένα free IF είτε στα 2.4 είτε στα 5
Να δούμε με ποιον θα κάνω λινκ ώστε να πάρω την αντίστοιχη κεραία.

fryktwr
03-08-09, 12:48
1 x omni 12db 2,4GHz (τώρα είναι client στον sakisko)

1 x grid 26db 5GHz (είναι ήδη γυρισμένο σε ap-bridge mode προς jef με ssid: test4jef)

υπάρχουν ελεύθερα pci στο pc γι' άλλα bb μετέπειτα και το wind-id είναι: #3196

kostas_toumpa
03-08-09, 23:52
Κάπου εδω και εγω θα συμμετάσχω . Προς το πάρων υπάρχει μονο μια grid 2.4 που κοιτάζει μεν προς μικ-ραλακιας αλλα οπως εχω προαναφέρει Θελω να γινω κόμβος . Το μονο κακο ειναι Οτι δεν εχω εδω κοντα μου κάποιον με ελευθερο ιντερφασε . Ο Μικ-ραλακιασ ειναι γεμάτος όπως και ο φρυκτορ . Τώρα αν υπάρχει κάποιος αλλος που να ενδιαφέρετε Ας Μου Πει :) Ευχαριστώ

Υ.Σ Εχω και δυο καρτες με chipset atheros στο pc Που θα βαλω στην ταρατσα. Η Μια μπορει να παίξει και σε 5 ghz . Οποτε… Μου λείπει κεραία και ελευθερο Interface .

Mik
04-08-09, 00:15
Κάπου εδω και εγω θα συμμετάσχω . Προς το πάρων υπάρχει μονο μια grid 2.4 που κοιτάζει μεν προς μικ-ραλακιας αλλα οπως εχω προαναφέρει Θελω να γινω κόμβος . Το μονο κακο ειναι Οτι δεν εχω εδω κοντα μου κάποιον με ελευθερο ιντερφασε . Ο Μικ-ραλακιασ ειναι γεμάτος όπως και ο φρυκτορ . Τώρα αν υπάρχει κάποιος αλλος που να ενδιαφέρετε Ας Μου Πει :) Ευχαριστώ

Υ.Σ Εχω και δυο καρτες με chipset atheros στο pc Που θα βαλω στην ταρατσα. Η Μια μπορει να παίξει και σε 5 ghz . Οποτε… Μου λείπει κεραία και ελευθερο Interface .

ειπαμε μπορεις να μπεις σαν δευτερος στο λινκ με φρυκτωρα

κανες αυτα που σε ειπα και θα εχεις αμεσα 1 bblink

kostas_toumpa
04-08-09, 00:31
ειπαμε μπορεις να μπεις σαν δευτερος στο λινκ με φρυκτωρα

κανες αυτα που σε ειπα και θα εχεις αμεσα 1 bblink

Ε βρε τρελέ θα σας χαλάσω το λινκ όμως.... Δεν θα πιάνει οσα πρέπει να πιάνει το λινκ Mik-ralakias2fryktor :) οπότε ολο και καποιος θα βρεθει να εχει ενα ελεύθερο :) Ισος ο fryktor στο νεο του σπίτι θα του μείνει ένα Όποτε θα δουμε :) Παντός αν κάποιος άλλος έχει ελεύθερο εδώ κοντα ας μου πει :)

kostas_toumpa
04-08-09, 01:00
Τελικα πριν απο λιγο πηρα την τελευταια κεραια απο το aerial.net :p Αυτην εδω

http://www.aerial.net/shop/product_info.php?cPath=49_50&products_id=93

Και πηρα και μαζι και καποια αλλα πραγματα pigtail και καλωδιο . Τωρα δεν ξερω τη θα γινει απο λινκ αλλα ας τα εχω εγω και βλεπουμε :)

Mik
04-08-09, 09:30
ε βρε τρελέ θα σας χαλάσω το λινκ όμως.... δεν θα πιάνει οσα πρέπει να πιάνει το λινκ Mik-ralakias2fryktor :) οπότε ολο και καποιος θα βρεθει να εχει ενα ελεύθερο :) ισος ο Fryktor στο νεο του σπίτι θα του μείνει ένα όποτε θα δουμε :) παντός αν κάποιος άλλος έχει ελεύθερο εδώ κοντα ας μου πει :)

δεν προκειται να χαλασεις τιποτα μιας και απο το λινκ δεν περναει και φοβερη κινηση

τελος παντων εγω σου εδωσα μια εναλακτικη

kostas_toumpa
04-08-09, 09:38
δεν προκειται να χαλασεις τιποτα μιας και απο το λινκ δεν περναει και φοβερη κινηση

τελος παντων εγω σου εδωσα μια εναλακτικη

Ωραια . Στα ποσα Ghz ειναι το λινκ? 2.4 αν θυμαμε καλα ε?

Jef
04-08-09, 23:17
Τώρα μόλις scanαρα από την omni μου και πιάνω
Tato: από -73 έως -79
souledge: -82 (σταθερά)

@souledge: αν αφτο που πιάνω είναι η omni σου,... πιστεύω οτι θα βγει το λινκ, με μια επιφύλαξη στο οτι οι omni είναι το ψηλότερο σημείο του ιστού και χαμηλότερα μπορεί να υπάρχει εμπόδιο.

@hadji: ή όποιος άλλος είναι ο admin του κόμβου Tato,... πιστεύω οτι το λινκ θα παίζει χαλαρά -65 ....όταν έχει κακoκαιρία :D LOL
Φυσικά στα 5 GHz που θα έχει και ησυχία... θα είναι τζάμι.

Οπότε σε πρώτη φάση επιλέγω tato αν και απο την απέναντη μεριά είστε διαθέσιμοι.
Εγώ έχω παραγγείλει κεραία στα 5 GHz, υπολογίζω Παρασκευή ή Δευτέρα το IF να παίζει.

Φυσικά θα γίνει και ενα test με fryktwr για να δούμε αν βγαίνει και απο κει κάτι.

savvas
04-08-09, 23:55
Τώρα μόλις scanαρα από την omni μου και πιάνω
Tato: από -73 έως -79
souledge: -82 (σταθερά)

@souledge: αν αφτο που πιάνω είναι η omni σου,... πιστεύω οτι θα βγει το λινκ, με μια επιφύλαξη στο οτι οι omni είναι το ψηλότερο σημείο του ιστού και χαμηλότερα μπορεί να υπάρχει εμπόδιο.

@hadji: ή όποιος άλλος είναι ο admin του κόμβου Tato,... πιστεύω οτι το λινκ θα παίζει χαλαρά -65 ....όταν έχει κακoκαιρία :D LOL
Φυσικά στα 5 GHz που θα έχει και ησυχία... θα είναι τζάμι.

Οπότε σε πρώτη φάση επιλέγω tato αν και απο την απέναντη μεριά είστε διαθέσιμοι.
Εγώ έχω παραγγείλει κεραία στα 5 GHz, υπολογίζω Παρασκευή ή Δευτέρα το IF να παίζει.

Φυσικά θα γίνει και ενα test με fryktwr για να δούμε αν βγαίνει και απο κει κάτι.

μένα panel 19dbi θα παίξει άνετα souledge >jef 900m. και μην ξεχνάς souledge>sat1 πεζή -75 < 6,5km 29dbi :D Α>Δ 3 HOP :eek:

mixio
05-08-09, 01:06
Παιδια εγω εχω 2 ελευθερα πανελ 23dbi 5GHz να κοιτανε ολη την πολη.
Απλα περιμενω κοσμο....

Τωρα τα εχω να κοιτανε νεαπολη-πολιχνη-ανω πολη.

dalai
05-08-09, 01:16
Απλα περιμενω κοσμο....

wind node ID ???

mixio
05-08-09, 02:14
το γραφει ρε σι διπλα στην εικονα μου.
1535

kostas_toumpa
05-08-09, 12:18
Τη ωραια. Ηρθε σημερα η κεραια μαζι με το pigtail και το καλωδιο . Τωρα μου μενει το κουτι μεν αλλα οκ :p θα το βρω και αυτο και μετα βουρ για ταρατσα :)

Jef
06-08-09, 12:06
Και εγω σήμερα πήρα την κάρτα / κεραία 5 Ghz, ελπίζω σήμερα το απόγευμα ή αύριο το πρωι να τα ανεβάσω.
αρχικά θα δοκιμαστεί το λινκ με fryktwr.

kapetanios
06-08-09, 15:26
Απλα περιμενω κοσμο....

Ανω πολη εδω.Αν καποιος βλεπει ασ ριξει κανα σφυριγμα και απο εδω.#1324 id

kostas_toumpa
06-08-09, 20:51

Apo to wind σε βλεπω στα 2.5 ΚΜ . Τωρα απο πραγματικη επαφη who knows. Αυριο η και σημερα το βραδυ μπορει να ανεβασω την κεραια επανω στον ιστο και να το στρεψω προς τα σενα να δουμε αν με πιασεις :) Και γενικα να δο πως θα παει γιατι πρεπει να προσαρμοσο και το ταρατσοpc καπου και δεν βρηκα ηλεκτρολογικο κουτι στις διαστασεις που ηθελα... Ξερει κανεις που θα βρω ? Εκτος απο τον συνετερισμο που ειναι στην μποτσαρη .

Jef
06-08-09, 22:05
1 x omni 12db 2,4GHz (τώρα είναι client στον sakisko)

1 x grid 26db 5GHz (είναι ήδη γυρισμένο σε ap-bridge mode προς jef με ssid: test4jef)

υπάρχουν ελεύθερα pci στο pc γι' άλλα bb μετέπειτα και το wind-id είναι: #3196

έβαλα την κεραία και scanαρα 360 μοιρες... και δεν σε είδα πουθενα !!!
μήπως είναι down το IF ?
ή έχεις οριζόντια πόλωση ? (αν και πάλι θα έπρεπε να σε πιάνω έστω και με -90 )

anyway, η κεραία κεντραρίστικε από μενα προς τον souledge με σήμα -67.
Λογικά αν κεντραριστεί και απο την άλλη μερια θα παει ακόμα καλύτερα.

@souledge: Thanx για το καλώδιο

mixio
07-08-09, 11:15

σηκωνεις μια κεραια προς συκιες; ειτε σε b/g ειτε a.

fryktwr
07-08-09, 11:39
έβαλα την κεραία και scanαρα 360 μοιρες... και δεν σε είδα πουθενα !!!
μήπως είναι down το IF ?
ή έχεις οριζόντια πόλωση ? (αν και πάλι θα έπρεπε να σε πιάνω έστω και με -90 )

anyway, η κεραία κεντραρίστικε από μενα προς τον souledge με σήμα -67.
Λογικά αν κεντραριστεί και απο την άλλη μερια θα παει ακόμα καλύτερα.

@souledge: Thanx για το καλώδιο

esy kala ekanes egw anebainw taratsa pali na tsekarw :mad:

kostas_toumpa
07-08-09, 15:30
Τελικα γυρισα την κεραια προς ανατολικα να δω μεχρι που θα πιασει . Το ονομα ειναι twmn::kostas2test Αν καποιος το πιασει στην ομνι του ας μου πει μεχρι που παει . Αυριο θα βαλω και την 5ghz να δουμε μεχρι που θα φτασει και αυτη . περιμενο το Pigtail και το jumper cable :) Αντε να δουμε :) Ευχαριστω

kostas_toumpa
08-08-09, 11:03
Λοιπον Μετα απο πολυ προσπαθεια να ανεβω εκει που ειναι οι κεραιες Θελω να μου πει καποιος απο ανατολικα προς καλαμαρια ΑΝ πιανει το ssid : Twmn::kostas2test στα 2.4 και καποιο απο ανω πολη Αν πιανει στα 5 τιποτα παλι με ssid : Twmn::kostas2test . Ευχαριστω

kostas_toumpa
09-08-09, 17:54
Δοκιμασα με τον egore για λινκ αλλα κατι παιζει (τι δεν ξερουμε) και βαραει OFF μετα απο λιγο :( Δηλαδη κανουμε ping για λιγα δευτερολεπτα αλλα μετα ντιπ . Ας βοηθησει καποιος που ξερει :)

mcris
09-08-09, 20:37
δοκιμασα με τον Egore για λινκ αλλα κατι παιζει (τι δεν ξερουμε) και βαραει Off μετα απο λιγο :( δηλαδη κανουμε Ping για λιγα δευτερολεπτα αλλα μετα ντιπ . ας βοηθησει καποιος που ξερει :)
δοκιμασε να αλλαξεις καναλι...

kostas_toumpa
09-08-09, 21:02
δοκιμασε να αλλαξεις καναλι...

Το εκανα αυτο στο καναλι στο οποιο εχω μικροτερο θορυβο . Θα το κανει και ο egore Μολις παει σπιτι και θα δουμε τι παιζει . Παντος οποιος εχει ελευθερο IF εχω έτοιμη κεραια στα 5 για να κανο λινκ μαζι του :) Περιμενο Αν θελει καποιος :)

kostas_toumpa
09-08-09, 23:06
Το εκανα αυτο στο καναλι στο οποιο εχω μικροτερο θορυβο . Θα το κανει και ο egore Μολις παει σπιτι και θα δουμε τι παιζει . Παντος οποιος εχει ελευθερο IF εχω έτοιμη κεραια στα 5 για να κανο λινκ μαζι του :) Περιμενο Αν θελει καποιος :)
Ωραια . Το λινκ πεζει καλα προς το παρον . Αυριο θα το σετταρουμε και καλητερα και μετα θα δουμε . Παντος το λινκ ετσι προχιρα εβγαλε 12/12 χωρις Nstream και 15/15 με nstream ;)

Ξερει κανεις αυτην εδω την mac πιανου ειναι : 00:15:6D:53:74:B8 ????

souledge
10-08-09, 04:37
ωραια . το λινκ πεζει καλα προς το παρον . αυριο θα το σετταρουμε και καλητερα και μετα θα δουμε . παντος το λινκ ετσι προχιρα εβγαλε 12/12 χωρις Nstream και 15/15 με Nstream ;)

ξερει κανεις αυτην εδω την Mac πιανου ειναι : 00:15:6d:53:74:b8 ????

τι έκανες τελικά? άλλαξες κανάλι?

kostas_toumpa
10-08-09, 09:28
τι έκανες τελικά? άλλαξες κανάλι?

ναι .... αλλα θελει κεντραρισμα και απο τιν αλλη μερια

kostas_toumpa
10-08-09, 21:49
Λοιπον μετα απο καποιες ωρες με ανοιχτο το bandwidth τεστ Το λινκ βγαζει 13/Tx 12.4/Rx Με γυρο στα 70ms Ping ... Αλλα το μονο κακο που παρατηρησαμε ειναι οτι το load της cpu ειναι 100% και στους διο κομβους(!!!!!!!!) Ξερει κανεις τι μπορει να ειναι? Το ενα Pc ειναι dual core 2.2Ghz Με 1Gb RAM και το αλλο ειναι P3 στα 700Mhz με 128Mb Ram . Χωρις Nstream . Θα το δοκιμασουμε αυριο Με Netstream Να δουμε τι παιζει και απο εκει :)

StukiTR
10-08-09, 21:56
παλι θα 100σταρισει με nstream αστο χωρις αυτο...γνωμη μου...

SkySurfer
10-08-09, 22:11
Λοιπον μετα απο καποιες ωρες με ανοιχτο το bandwidth τεστ Το λινκ βγαζει 13/Tx 12.4/Rx Με γυρο στα 70ms Ping ... Αλλα το μονο κακο που παρατηρησαμε ειναι οτι το load της cpu ειναι 100% και στους διο κομβους(!!!!!!!!) Ξερει κανεις τι μπορει να ειναι? Το ενα Pc ειναι dual core 2.2Ghz Με 1Gb RAM και το αλλο ειναι P3 στα 700Mhz με 128Mb Ram . Χωρις Nstream . Θα το δοκιμασουμε αυριο Με Netstream Να δουμε τι παιζει και απο εκει :)

Το cpu load πάντα είναι 100% όταν τρέχουμε BW test (ότι cpu και να φοράει το ταρατσοpc) καθώς παίρνουμε το μέγιστο δυνατό απο την ισχύ του επεξεργαστή.

Τα λινκ που φτιάχνουμε θέλουμε να έχουν απόδοση 20+20mbit στο BW test (δηλαδή βάζουμε TCP both και το bb-link να δίνει 20 και 20). Λινκ με 10-12mbit BW δεν προσφέρουν κάτι σημαντικό καθώς θα μπουκώσουν πολύ εύκολα σε περίπτωση που πέσουν άλλες διαδρομές.

Αν το λινκ δεν αποδίδει μπορεί να φταίνε διάφορα πράγματα όπως: οπτική επαφή, δεν συντονίζουν οι 2 κεραιες καλά στη συγκεκριμένη συχνότητα, παρεμβολή απο άλλο link και άλλα...

Για fine tuning κάνουμε disable όλα τα άλλα λινκ και τεστάρουμε συχνότητες. Ανάλογα με το πόσο καλό είναι το σήμα, κλειδώνουμε τα data rates στα 24,36 και πιο σπάνια σε μεγαλύτερα data rates. Αν το BW test πέσει με το που κάνουμε enable και τα άλλα λινκς, τότε έχουμε παρεμβολή.

Το nstreme πάντα enabled και best fit 4000 (αν παίξει με compression το link βάζουμε dynamic size 3200 στο framer policy). Δοκιμάστε και burst time 9000 ;)

ΥΓ: αν έχουμε πάνω απο ένα λινκ τα κανάλια που επιλέγουμε πρεπει να έχουν τη μέγιστη δυνατή απόσταση μεταξύ τους. Στα 5Ghz πολλές φορές τα 100Mhz διαφορά δεν φτάνουν!