PDA

Επιστροφή στο Forum : ζητείται Vpn σύνδεση θεσσαλονικη - σταυρό

Sapo
04-08-09, 04:35
παρακαλώ όποιος έχει καλή σύνδεση και θέλει να συνδέσουμε το σταυρό με Vpn.

στατική Ip υπάρχει από την μεριά μου.

kostas_toumpa
04-08-09, 09:12

Αχμ... Γιατι vpn...??? Δεν βγαίνει λινκ μεχρι εκει?

Jef
04-08-09, 10:37

μίλα με τον Maax πρώτα. Δεν ξέρω αν υπάρχει ακόμα ο κόμβος στην ασπροβάλτα.

Sapo
04-08-09, 13:57
μίλα με τον Maax πρώτα. δεν ξέρω αν υπάρχει ακόμα ο κόμβος στην ασπροβάλτα.

ο μααχ έχει στήσει κόμβο στην ασπροβάλτα, αλλά δεν βλέπει το σταυρό. το είχαμε δοκιμάσει παλιότερα.
το μόνο λινκ θα βγει από γιαννίτσι, μιλησα με τον υπεύθυνο και θα δούμε.

αλλά αν υπάρχει κάποιος για Vpn, γιατί να μην το κάνουμε??

souledge
04-08-09, 15:13
ο μααχ έχει στήσει κόμβο στην ασπροβάλτα, αλλά δεν βλέπει το σταυρό. το είχαμε δοκιμάσει παλιότερα.
το μόνο λινκ θα βγει από γιαννίτσι, μιλησα με τον υπεύθυνο και θα δούμε.

όταν λες γιαννίτσι... εννοείς πάνω στον ιστό που έχει εκεί, σωστά?

kostas_toumpa
04-08-09, 16:12

Vpn < Link :p Ενα λινκ μπορει να πιασει MB/s ενο μια dsl το πολυ να πιασει μεχρι 128KB/S . αλλα αν σε βολευει :)

Sapo
04-08-09, 16:50
Γιαννίτσι έχουν στήσει ένα κομβο εκεί πάνω στο βουνό. Θα δούμε πως θα πάει. Από εδώ πάντως φαίνεται καθαρά, όπως επίσης και από εκεί φαίνεται ο Σταυρός, μια φορά που επισκεύθηκα το μέρος.

Μας βάλαν 24 εδώ, οπότε το UPLOAD είναι 1024Kbps.
Το θέμα είναι οτι για ISDN σύνδεση (οπως η δική μου, με στατικές) δεν έχει 24 ακόμα.
Έχουμε 24 απλή (δυναμική). οπότε αν βρεθεί κάποιος, μπορούμε να δοκιμάσουμε.

Ο Μααχ τον κόμβο με ασπροβάλτα έτσι τον έχει συνδέσει...
Πάνω του πέφτει ο τεοφερες από τούζλα, ίσως αν μπορούσα να συνδεθώ εγώ με αυτόν, αλλα περιμένω απάντηση ακόμα...

ιδωμεν...

Jef
04-08-09, 23:33
Γιαννίτσι έχουν στήσει ένα κομβο εκεί πάνω στο βουνό. Θα δούμε πως θα πάει. Από εδώ πάντως φαίνεται καθαρά, όπως επίσης και από εκεί φαίνεται ο Σταυρός, μια φορά που επισκεύθηκα το μέρος.

Μας βάλαν 24 εδώ, οπότε το UPLOAD είναι 1024Kbps.
Το θέμα είναι οτι για ISDN σύνδεση (οπως η δική μου, με στατικές) δεν έχει 24 ακόμα.
Έχουμε 24 απλή (δυναμική). οπότε αν βρεθεί κάποιος, μπορούμε να δοκιμάσουμε.

Ο Μααχ τον κόμβο με ασπροβάλτα έτσι τον έχει συνδέσει...
Πάνω του πέφτει ο τεοφερες από τούζλα, ίσως αν μπορούσα να συνδεθώ εγώ με αυτόν, αλλα περιμένω απάντηση ακόμα...

ιδωμεν...

αντε και σου δινω λινκ...
τι θα περνας απο κει μεσα?
αν ειναι να τραβας απο το dc... θα με γονατισεις.
οποτε θα αναγκαστώ να σου βαλω limit 128 ~ 256 στο UP μου.
αν το κανεις και συ απο κει... θα εχεις μια γραμμη 256/256.
σου αρκει?

Sapo
05-08-09, 00:11
αντε και σου δινω λινκ...
τι θα περνας απο κει μεσα?
αν ειναι να τραβας απο το dc... θα με γονατισεις.
οποτε θα αναγκαστώ να σου βαλω limit 128 ~ 256 στο UP μου.
αν το κανεις και συ απο κει... θα εχεις μια γραμμη 256/256.
σου αρκει?

δεν είμαστε και ρουφήχτρες, να κανα game να παίζουμε με τα παιδιά μέχρι να στηθεί το λινκ με γιαννίτσι.
Εδώ είναι όλα έτοιμα, μέχρι και οι διευθύνσεις...

Jef
05-08-09, 00:30
δεν ξέρω αν θα μπορούσες να κάνεις περισσότερα από 1 VPN και το ospf να σου έδινε routes από όλα.
Ετσι θα μπορούσες να έχεις και εναλλακτικές σε περίπτωση που κάποιο πέσει, αλλά και περισσότερο download εφόσον το πρόβλημα είναι το upload που θα σου δίνουμε εμείς και όχι εσυ.

Κάποιος ειδικότερος να μας πει αν και πως θα μπορούσε να παίξει με 3-4 VPN το ospf

F33L
07-08-09, 03:15
δεν είμαστε και ρουφήχτρες, να κανα game να παίζουμε με τα παιδιά μέχρι να στηθεί το λινκ με γιαννίτσι.
Εδώ είναι όλα έτοιμα, μέχρι και οι διευθύνσεις...

δυστυχως το gaming αποτι εχω διαπιστωσει μετα απο χρονια δεν ειναι τοσο εφικτο στο twmn.. στο λεω επειδη προσπαθησα πολυ να το κανω να πετυχει χρονια πριν χοσταροντας ακομα και γκειμσερβερ
δεν θα μπιω σε λεπτομερειες επειδη θα φαω κραξιμο, απλα οποιος ξερει καταλαβενει..

προσωπικα μα αρεσει η ιδεα του vpn και της επεκτασης!

Jef
07-08-09, 13:05
δυστυχως το gaming αποτι εχω διαπιστωσει μετα απο χρονια δεν ειναι τοσο εφικτο στο twmn.. στο λεω επειδη προσπαθησα πολυ να το κανω να πετυχει χρονια πριν χοσταροντας ακομα και γκειμσερβερ
δεν θα μπιω σε λεπτομερειες επειδη θα φαω κραξιμο, απλα οποιος ξερει καταλαβενει..

προσωπικα μα αρεσει η ιδεα του vpn και της επεκτασης!

το gaming θέλει να έχεις μικρά ping. Παλαιότερα που παίζαμε, όσο είμουνα client και το ping μου στον game server ήταν >100, αυτοί που είχαν κόμβο ή τες πα ήταν κοντά και με καλό ping,.. ήταν "1 βήμα μπροστά" και πάντα έχανες :)

Εξάλλου υπάρχει και αυτό το thread που είχα ανοίξει παλιότερα,...
ρίξε μια ματιά: http://www.twmn.net/forum/showthread.php?t=5145

Sapo
07-08-09, 19:54
Έχετε δίκιο σε ότι λετε για το gaming. Αλλά πείτε μου: Όλοι αυτοί οι κόμβοι στο wind είναι ανοιχτοί ακόμα ή όχι? Και αν είναι... με τι ασχολούνται? μόνο με DC και τραγούδια?

Δώστε μου να καταλάβω τι κίνηση έχει η Θεσσαλονίκη γενικά αυτή τη στιγμή (τωρα βέβαια λείπουν και πολλοί)...

F33L
08-08-09, 03:20
το gaming θέλει να έχεις μικρά ping. Παλαιότερα που παίζαμε, όσο είμουνα client και το ping μου στον game server ήταν >100, αυτοί που είχαν κόμβο ή τες πα ήταν κοντά και με καλό ping,.. ήταν "1 βήμα μπροστά" και πάντα έχανες :)

Εξάλλου υπάρχει και αυτό το thread που είχα ανοίξει παλιότερα,...
ρίξε μια ματιά: http://www.twmn.net/forum/showthread.php?t=5145

αληθεια ? δεν τα ξερα αυτα.. για ριξε εσυ μια ματια εδω με εμφαση την ημερομηνια ομως..
http://www.twmn.net/forum/showthread.php?t=3689
επειδη μαλλον ξεχασες οτι και γω το χω ψαξει το θεμα παλαιοτερα..

και κατι ακομα.. τα high pings πολλες φορες μπορει να οφειλονται σε αλλους λογους περα απο την υπεροχη καλωδιου vs wifi
θελω να πω οτι πολλες φορες ειναι και human based για πολλους και διαφορους λογους τους οποιους καλυτερα να μην αναφερω σε αυτο το ποστ δεν ειναι και το θεμα του αλλωστε
p.s2 δεν εχω dsl αυτη τι στιγμη αλλιως θα εδινα εγω vpn..

Έχετε δίκιο σε ότι λετε για το gaming. Αλλά πείτε μου: Όλοι αυτοί οι κόμβοι στο wind είναι ανοιχτοί ακόμα ή όχι? Και αν είναι... με τι ασχολούνται? μόνο με DC και τραγούδια?

Δώστε μου να καταλάβω τι κίνηση έχει η Θεσσαλονίκη γενικά αυτή τη στιγμή (τωρα βέβαια λείπουν και πολλοί)...

μεγαλο ερωτημα αυτο που θετεις.. κυριως applications οπως teamspeak epop και πολλα αλλα.. παντως οχι γμειμς.. δυστυχως..
οι κομβοι ειναι up το 99% αυτων, απλα ορισμενοι ειναι παραμελημενοι λογο ελειψης ιδιοκτητη, η και χρονου του ιδιοκτητη

demonakos
09-08-09, 14:04
εχω κομβο στον χορτιατι (στις κεραιες) αν τις βλεπεις και φερεις κεραιες κτλπ γιατι δεν εχω πολυ ευχαριστος

Sapo
09-08-09, 15:43
χορτιάτη δεν βλέπουμε εμείς, αν γίνει κάτι θα γίνει με γιαννίτσι ή παγγαίο.

ενδιαφέρεται όμως ένας άλλος για χορτιάτη, από μάδυτο, θα το ελένξω αν περνάει το σήμα...

να ρωτήσω αν ξέρει κάποιος...:
πως κάνουμε κόμβο σε ορεινή περιοχή?
τι άδειες χρειάζονται κτλ...

demonakos
09-08-09, 20:59
rευμα θελει οχι αδεια :P

kostas_toumpa
09-08-09, 21:00
rευμα θελει οχι αδεια :P

Ε με κανενα ηλιακο πανελ και μπαταρια φορτιστη inverter ολα γινοντε ;)

Sapo
10-08-09, 04:17
rευμα θελει οχι αδεια :p

μπορώ να περιφράξω ένα μικρό μέρος του βουνού χωρίς άδεια?
ρεύμα βρίσκουμε, τον χώρο πως να κατωχυρώσουμε για αυτήν την δουλειά...

ϊσως οι ραδιοερασιτέχνες να έχουν καποια απάντηση...

souledge
10-08-09, 05:30
χορτιάτη δεν βλέπουμε εμείς, αν γίνει κάτι θα γίνει με γιαννίτσι ή παγγαίο.

ενδιαφέρεται όμως ένας άλλος για χορτιάτη, από μάδυτο, θα το ελένξω αν περνάει το σήμα...

να ρωτήσω αν ξέρει κάποιος...:
πως κάνουμε κόμβο σε ορεινή περιοχή?
τι άδειες χρειάζονται κτλ...

μπορώ να περιφράξω ένα μικρό μέρος του βουνού χωρίς άδεια?
ρεύμα βρίσκουμε, τον χώρο πως να κατωχυρώσουμε για αυτήν την δουλειά...

ϊσως οι ραδιοερασιτέχνες να έχουν καποια απάντηση...

1) Ο κόμβος Παγγαίου έχει κλείσει (αν λέμε για τον ίδιο).
2) Δεν μπορείς να πάρεις κανενός είδους άδεια οταν πρόκειται για δασική περιοχή.
3) Είναι δυσκολότερο να βρεις ρεύμα παρά χώρο. Μιλάω εκ πείρας!
4) Τα ηλιακά panels δεν έιναι κ τόσο αξιόπιστη λύση συν το είναι αρκετά δαπανηρό.

Ετσι πληροφοριακά να σου πω οτι για ενα σύστημα 100watt κατανάλωσης και 24/7 uptime και αυτονομία γύρω στις 3-4 μέρες... το κόστος έφτανε κάπου στα 10.000 ευρώ.
Το μεγάλο κόστος προκύπτει απο τα panels (η τιμή πάει ανάλογα με τα watt) καθώς και απο τον τύπο μπαταρίας που χρησιμοποιείται. Στην συγκεκριμένη περίπτωση οι μπαταρίες πρέπει να είναι τύπου "gel" για να μην επηρεάζεται η απόδοση τους σε σχέση με τις ακραίες εναλλαγές θερμοκρασίας που γίνονται στα βουνά.
Τέλος αν τελικά συνεχίσεις να το σκέφτεσαι για ηλιακά panels, πρέπει να λάβεις υπ οψιν σου τις ωφέλιμες ώρες τις ημέρας (τις ώρες δηλαδή που παράγει ηλεκτρισμό το panel) καθώς και το ποσό ενέργειας που πρέπει να παραχθεί ωστε οι μπαταρίες να επαναφορτιστούν κατα την διάρκεια της μέρας.

Ολα αυτά βέβαια είναι γενικά. Πιστέυω πως για ενα σύστημα 5 watt που καταναλώνει ενα mikrotik (αν κάνω λάθος διορθώστε με) γενικά μπορεί να υλοποιηθεί με πολύ λιγότερα λεφτά.

Τέλος υπάρχει και ενα σχετικό link που δίνει οδηγίες για ενα τέτοιο σύστημα.

http://wiki.mikrotik.com/wiki/Solar_Power_HOWTO

Have fun :rolleyes:

Jef
10-08-09, 12:25
Σχετικά με τα φωτοβολταϊκά επειδή το έχω ψάξει,...
και έχει γίνει και ένας κόμβος στο pwmn (Πάτρας) δες εδω: http://www.pwmn.net/v3/viewtopic.php?f=4&t=233&start=150

Το κόστος είναι περίπου στα 1.000 ευρώ.
Δεν αξίζει τον κόπο, ιδίως αν το έχεις κάπου που δεν το ελένχεις και στα πάρουνε.

Θα μπορούσε να μπει και μια ανεμογεννήτρια που μπορεί να γίνει ιδιοκατασκευή με παρα πολύ λίγα χρήματα.

Inverter δεν χρειάζεσαι, αφού ότι θα έχεις επάνω θα θέλει 12V.

Το απαραίτητο στην όλη υπόθεση είναι ένας ελενκτής φόρτισης που κλείνει το κύκλωμα σε περίπτωση που η τάση πέσει κάτω από 10,1 V ώστε να μην καταστρέψεις τις μπαταρίες, και φυσικά να μην τις υπερφορτίσεις.
Κάνει γύρω στα 50 ευρώ.

Οσο για την κατανάλωση... όλα είναι σχετικά. Δεν νομίζω να καταναλώνεις πάνω από 900mA με ένα Ενα routerboard 532 με 4 IF σε πλήρη λειτουργία.
Εννοείτε ότι δεν θα δουλεύει πάντα στο full.

Οσο για την αυτονομία... δεν είσαι και η vodafone :D
Αν έχει 3-4 συννεφιά και κλείσει το router... δεν χάθηκε και ο κόσμος.
Θα μπορούσες στην αρχή να βάλεις λίγα πανελ και μετά... βλέποντας και κάνοντας.

Ρίξε μια ματιά στο thread που αναφέρω στο pwmn, θα σε διαφωτίσει πλήρως.

Sapo
10-08-09, 15:26
εγώ που δουλεύω με ubnt έχει έτοιμους τους υπολογισμούς και το κόστος

http://www.ubnt.com/wiki/index.php/Planning_a_wisp_solar_powered_tower

Καλά και οι άλλοι που έχουν κόμβους εδώ και εκεί ετσι τους κάναν στα βουνά?
Ο κόμβος Παγγαίο γιατί έχει κλείσει (αν επιτρέπεται)?