PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα με Καλαμαριά/Περαία

SkySurfer
10-12-09, 02:29
Βλέπω κάνουμε διάφορα Thread για κόμβους ανενεργούς αλλά δεν ασχολούμαστε με τους ενεργούς.

Όλη η Καλαμαριά/Περαία βγαίνει απο το λινκ του Steel με Hadji και απο το λινκ του Jim-Armao με Sykies. Το 2ο λινκ είναι πολύ αργό και όταν παίζει το mik2steel ουσιαστικά όλη η κίνηση περνά απο κει.

Το λινκ αυτό δυστυχώς είναι με ελάχιστη οπτική επαφή λόγω πολυκατοικιών. Οπότε λόγω καιρού το λινκ mik2steel έπεσε και περνούσαμε απο Sykies. Ε λοιπόν ούτε στο Teamspeak δεν μπορούσαμε να μιλήσουμε!

Κάντε ένα check ρε παιδιά, δεν γίνεται να εξαρτόμαστε από ένα λινκ.

Karasardelis, psycoclan, Jim-armaο και Xakou δείτε λίγο αν μπορεί να διορθωθεί η κατάσταση. Πείτε αν χρειάζεστε βοήθεια.

Jim το pc το άλλαξες που λέγαμε;

Γενικά η Ανατολική Θεσσαλονίκη θέλει κι άλλες διεξόδους προς το δίκτυο. Ακούω ιδέες/προτάσεις...

ΥΓ: και μόλις έπεσε το link mufc2Jim οπότε είμαστε αποκομμένοι...

Jim-Armao
10-12-09, 09:48
Βλέπω κάνουμε διάφορα Thread για κόμβους ανενεργούς αλλά δεν ασχολούμαστε με τους ενεργούς.

Όλη η Καλαμαριά/Περαία βγαίνει απο το λινκ του Steel με Hadji και απο το λινκ του Jim-Armao με Sykies. Το 2ο λινκ είναι πολύ αργό και όταν παίζει το mik2steel ουσιαστικά όλη η κίνηση περνά απο κει.

Το λινκ αυτό δυστυχώς είναι με ελάχιστη οπτική επαφή λόγω πολυκατοικιών. Οπότε λόγω καιρού το λινκ mik2steel έπεσε και περνούσαμε απο Sykies. Ε λοιπόν ούτε στο Teamspeak δεν μπορούσαμε να μιλήσουμε!

Κάντε ένα check ρε παιδιά, δεν γίνεται να εξαρτόμαστε από ένα λινκ.

Karasardelis, psycoclan, Jim-armaο και Xakou δείτε λίγο αν μπορεί να διορθωθεί η κατάσταση. Πείτε αν χρειάζεστε βοήθεια.

Jim το pc το άλλαξες που λέγαμε;

Γενικά η Ανατολική Θεσσαλονίκη θέλει κι άλλες διεξόδους προς το δίκτυο. Ακούω ιδέες/προτάσεις...

ΥΓ: και μόλις έπεσε το link mufc2Jim οπότε είμαστε αποκομμένοι...

Το jim2sykies παίζει μια χαρά. Δίνει >15 mbit full duplex με ping < 30ms
Χωρίς BW test ποτέ δεν είδα κίνηση πάνω από 8-9 mbit one way και το ping είναι < 3ms.

Ο mufc είναι down γι' αυτό και δεν παίζει το λινκ.
Όταν παίζει είναι και αυτό σε μια κατάσταση παρόμοια με το jim2sykies.
Δεν έχει πρόβλημα.

To pc θα αλλαχτεί στην επόμενη άδεια μου μέσα στις γιορτές αλλά με μισή καρδιά γιατί δεν πιστεύω ότι τα λίγα mbit που θα δώσει παραπάνω στο bw test αξίζουν τον κόπο.

H Καλαμαριά έχει και τα jim2fuzzy και lewis2sv2xi που μέσω εμένα πάνε σε sykies και lacta αλλά σίγουρα χρειάζεται κανένα κοντινό λινκ με κέντρο - τούμπα για να είμαστε καλύτερα.

Jef
10-12-09, 10:27
ετοιμάζω κόμβο στο #3645 (peska)
τις επόμενες μέρες πάνω να κάνω ενα scan να δω τι πιάνω, και λογικά θα γίνει bb με Gina.
Εαν υπάρχει κάποιος εκεί κοντά που να δώσει ενα bb από Καλαμαρια... νομιζω θα βοηθούσε πολύ

SkySurfer
10-12-09, 16:05
Το jim2sykies παίζει μια χαρά. Δίνει >15 mbit full duplex με ping < 30ms
Χωρίς BW test ποτέ δεν είδα κίνηση πάνω από 8-9 mbit one way και το ping είναι < 3ms.

Ο mufc είναι down γι' αυτό και δεν παίζει το λινκ.
Όταν παίζει είναι και αυτό σε μια κατάσταση παρόμοια με το jim2sykies.
Δεν έχει πρόβλημα.

To pc θα αλλαχτεί στην επόμενη άδεια μου μέσα στις γιορτές αλλά με μισή καρδιά γιατί δεν πιστεύω ότι τα λίγα mbit που θα δώσει παραπάνω στο bw test αξίζουν τον κόπο.

H Καλαμαριά έχει και τα jim2fuzzy και lewis2sv2xi που μέσω εμένα πάνε σε sykies και lacta αλλά σίγουρα χρειάζεται κανένα κοντινό λινκ με κέντρο - τούμπα για να είμαστε καλύτερα.

Ο mufc είναι up, το λινκ έχει πέσει.

Το λινκ σου με sykies δεν ανεβάζει κίνηση γιατί πάνε όλα απο steel λόγω χαμηλότερου cost. Δες στο screenshot πόση κίνηση έχει καθημερινά. Σημειωτέων οτι η συνολική κίνηση είναι το άθροισμα της μπλε και πράσινης γραμμής δηλαδή το λινκ έχει 20mbit κίνηση και πάνω σχεδόν συνεχώς!

Δες το και εδώ: http://cacti.skysurfer.twmn/graph_view.php?action=tree&tree_id=4&leaf_id=16 (guest/guest)

Και η διαδρομή απο sv2xi είναι άστα να πάνε.... 10mbit με το ζόρι...

Όπως και να χει νομίζω οτι μπορούμε να βελτιώσουμε τα πράγματα με συνεννόηση. Όταν είναι να κάνεις την αλλαγή στείλε μου ένα Pm για να δούμε αν μπορούμε να κάνουμε κάτι καλύτερο σε επίπεδο Mikrotik

ετοιμάζω κόμβο στο #3645 (peska)
τις επόμενες μέρες πάνω να κάνω ενα scan να δω τι πιάνω, και λογικά θα γίνει bb με Gina.
Εαν υπάρχει κάποιος εκεί κοντά που να δώσει ενα bb από Καλαμαρια... νομιζω θα βοηθούσε πολύ

Η Gina έχει routerboard και όταν περνάμε απο κει μεριά αντιμετωπίζουμε πρόβλημα καθώς δεν σηκώνει πολύ traffic και ανεβαίνουν τα pings. Το ίδιο και με Iro βέβαια.

Όπως και να χει όταν γίνει ο κόμβος με το καλό βλέπουμε τι μπορούμε να κάνουμε.

Jim-Armao
10-12-09, 19:34
Το λινκ σου με sykies δεν ανεβάζει κίνηση γιατί πάνε όλα απο steel λόγω χαμηλότερου cost. Δες στο screenshot πόση κίνηση έχει καθημερινά. Σημειωτέων οτι η συνολική κίνηση είναι το άθροισμα της μπλε και πράσινης γραμμής δηλαδή το λινκ έχει 20mbit κίνηση και πάνω σχεδόν συνεχώς!

Δες το και εδώ: http://cacti.skysurfer.twmn/graph_view.php?action=tree&tree_id=4&leaf_id=16 (guest/guest)

Και η διαδρομή απο sv2xi είναι άστα να πάνε.... 10mbit με το ζόρι...

Όπως και να χει νομίζω οτι μπορούμε να βελτιώσουμε τα πράγματα με συνεννόηση. Όταν είναι να κάνεις την αλλαγή στείλε μου ένα Pm για να δούμε αν μπορούμε να κάνουμε κάτι καλύτερο σε επίπεδο Mikrotik

Οκ έχεις δίκιο πρέπει μερικά πράγματα να τα αλλάξουμε.
Το pc μου θα αλλαχτεί. Ελπίζω μόνο το νέο να βγει όσο βράχος είναι το υπάρχον.
Για μικροτίκι δεν έχω πρόβλημα να αγοράσω το 4.3 Έχει και διάφορες extra δυνατότητες που θέλω να εξερευνήσω. Θα είναι όμως συμβατό με τους γειτονικούς router?
Στα λινκ μου εκτός από το jim2mufc οι κεραίες δεν επιδέχονται βελτίωσης. Με τον mufc έχω ένα 17άρι panel ( 5ghz ). Ας δούμε αν υπάρχει διαθέσιμο κανένα μεγαλύτερο πάνελ και παίζει ανταλλαγή.

Τέλος πρέπει να εκμεταλευτούμε καλύτερα τον sv2xi.
To λινκ με lewis εκτός που δεν δίνει BW είναι και λίγο άνευ σημασίας αφού υπάρχει και ο κοντός κύκλος lewis2fuzzy & fuzzy2jim.
Υπάρχει και το sv2xi2anthemous που δεν έπαιξε ποτέ.

Μοναδική ένσταση ότι το jim2sykies σύμφωνα με τα δικά μου stats δεν έχει ποτέ την κίνηση που λες.

SkySurfer
10-12-09, 20:05
Επομένως μόλις αλλάξεις το PC προχωράμε σε συνεννόηση για να δούμε τι άλλο μπορούμε να κάνουμε (σε λιγό καιρό θα μπει και ο Cockroach στο παιχνίδι οπότε ίσως να αλλάξουμε καποια link).

Όσο για την ένσταση, για ποια κίνηση μιλάς; Εγώ είπα ότι δεν έχει κίνηση το λινκ jim2sykies επειδή την "ρουφάει" όλη το bb-steel2hadji ;)

Jim-Armao
10-12-09, 20:33
Όσο για την ένσταση, για ποια κίνηση μιλάς; Εγώ είπα ότι δεν έχει κίνηση το λινκ jim2sykies επειδή την "ρουφάει" όλη το bb-steel2hadji ;)

Άκυρο. Δεν κατάλαβα καλά :o
Αύριο το απόγευμα θα ανεβώ να δω μήπως κουνήθηκε το πάνελ για mufc...

Jim-Armao
11-12-09, 08:55
Ανέβηκα το πρωί πριν φύγω για δουλειά και όλες οι κεραίες είναι στη θέση τους.
Ας ανεβεί και ο Παύλος να δει τι γίνεται και μετά να αρχίσουμε να ψαχνώμαστε παραπάνω
γιατί δεν παίζει το jim2mufc..

F33L
11-12-09, 09:32
Τ
Ο mufc είναι down
συμφωνω :P :P :P :P

P.s μ αρεσει που το τοπικ title ειναι τοσο αθωο.. εδω μιλαμε για καραμπινατο netsplit και βαρκουλες αρμενιζουν.
οπως ειπα εχω 1 free interface στα 2,4 το υπενθυμίζω και εδω..

karasardelis
11-12-09, 16:37
δεν ξέρω πως μπορώ να βοηθήσω, αλλά αν υπάρχει κάποια πρόταση να την ακούσω ευχαρίστως... :)

SkySurfer
11-12-09, 16:43
συμφωνω :P :P :P :P

P.s μ αρεσει που το τοπικ title ειναι τοσο αθωο.. εδω μιλαμε για καραμπινατο netsplit και βαρκουλες αρμενιζουν.
οπως ειπα εχω 1 free interface στα 2,4 το υπενθυμίζω και εδω..

Ο Mufc παίζει λέμε!

Το netsplit είναι γεγονός... Και το maax2lewis είναι down εδώ και μήνες και προσπαθούμε να βρούμε χρόνο με το Μάκη για να το φτιάξουμε (εκεί θέλει πολύ δουλειά καθώς πρεπει να πέσει ιστός κλπ κλπ).

Εσύ βρε feel το λινκ τι να το κάνεις από κει που είσαι χωμένος;;; Δεν βγαίνει! Η ταράτσα σου είναι χαμηλά και απ ότι θυμάμαι δεν βλέπεις και πολλά... ;)

δεν ξέρω πως μπορώ να βοηθήσω, αλλά αν υπάρχει κάποια πρόταση να την ακούσω ευχαρίστως... :)

Καταρχήν έχεις τη δυνατότητα να προσθέσεις κι άλλο interface; Αν ναι, τότε ίσως κάνουμε ένα λινκ απο Ρύσιο προς την πόλη.

valantis
11-12-09, 18:42
Θα μπορούσα να κάνω εγώ ένα link με Eureka αν βολεύει.
Ήδη έχω 4 links τα οποία 2 είναι: 1) Demona 2)Dolphin και τα άλλα 2 είναι τερματικά ένα με sindo (panisxiro) και ένα με materia (Nickblame) αλλά και τα δυο θα επεκταθούν σίγουρα σε μικρό βάθος χρόνου.
Με αυτό το link τουλάχιστον θα μπορεί να βγαίνει η Καλαμαριά και ότι ακολουθεί μέσω Eureka.
Ο materia είναι πιο κοντά στον Eureka μπορεί να βγεί εναλλακτικά το link μεταξύ τους.

Mik
11-12-09, 19:33

εσυ για να βοηθησεις πανε αυριο το πρωι και δες το πανελακι σου γιατι θα σε #$%^^

Χωρις πλακα τωρα δεν μπορεις μιας και ολα τα interface σου ειναι καλυμμενα

αντε και βρηκαμε μητρικη με περισοοτερα , θα πρεπει να ξηλωθει ο ιστος σου να μπει νεροσωληνας, να μπουν αντιριδες κ.τλ.

οποτε δεν το βλεπω στο αμεσο μελλον

Jim-Armao
11-12-09, 20:25
Αν έχει δυνατότητα κάποιος εντός του κομμένου δακτυλίου ας σκανάρει μήπως και πιάνει το jim2fuzzy που βαράει προς Καλαμαριά. Στα 2.4G turbo.

kondorgr
11-12-09, 21:45
jim-arτιmao το λινκ pomolo2sv2xi δεν ξερω σε τι κατασταση ειναι γιατι τους τελευταιους δυο μηνες ειμαι σε περιεργη κατασταση με την υγεια μου ( πριν δεκα μερες εκανα εγχειρηση στην μεση μου μετα απο ενα ασχημο πιασημο που ειχα τελη σεπτεμβριου μετα την τελευταια απεμβαση μου στον ιστο του pomolo για αλλαγη κεραιας)

μολις μου δωσει ο γιατρος το οκ να αναιβω ξανα σε ταρατσα θα ζητησω βοηθεια για να διορθωθει και αυτο το λινκ γιατι ξερω οτι με περιμενει πολλη δουλεια εκει πανω

psycoclan1
12-12-09, 12:59
τεταρτη ημουν αθηνα και χθες βραδυ γυρισα! εμαθα οτι εβρεξε παρα πολυ και φυσουσε ακομα παραπανω! Τι παιζει με το λινκ mufc2jim ? το μονο σιγουρο ειναι οτι δεν εχει κουνηθει η κεραια μου! και το pc δουλευει κανονικα!

Jim-Armao
12-12-09, 13:14
jim-arτιmao το λινκ pomolo2sv2xi δεν ξερω σε τι κατασταση ειναι γιατι τους τελευταιους δυο μηνες ειμαι σε περιεργη κατασταση με την υγεια μου ( πριν δεκα μερες εκανα εγχειρηση στην μεση μου μετα απο ενα ασχημο πιασημο που ειχα τελη σεπτεμβριου μετα την τελευταια απεμβαση μου στον ιστο του pomolo για αλλαγη κεραιας)

μολις μου δωσει ο γιατρος το οκ να αναιβω ξανα σε ταρατσα θα ζητησω βοηθεια για να διορθωθει και αυτο το λινκ γιατι ξερω οτι με περιμενει πολλη δουλεια εκει πανω

To link αυτό παίζει μια χαρά 20-25mbit full duplex με άριστο ping αλλά εξυπηρετεί μόνο για να βγαίνει ο pomolos στον έξω κόσμο μιας και από εκεί και κάτω δεν υπάρχει τίποτα.

Περαστικά για την μέση !

Jim-Armao
12-12-09, 13:20
τεταρτη ημουν αθηνα και χθες βραδυ γυρισα! εμαθα οτι εβρεξε παρα πολυ και φυσουσε ακομα παραπανω! τι παιζει με το λινκ Mufc2jim ? το μονο σιγουρο ειναι οτι δεν εχει κουνηθει η κεραια μου! και το Pc δουλευει κανονικα!

ανέβηκα επάνω και δεν έχει κουνηθεί η κεραία μου.
αν σκανάρω πιάνω άλλα λινκ. η κάρτα-κεραία φαίνεται να δουλεύει κανονικά.
δες και εσύ τι παίζει και μιλάμε.

kondorgr
12-12-09, 14:03
ελπιζω να μην το κοψουμε? θελω και εγω να βγαινω χι χι χι

ευχαριστω για τις ευχες

martini
12-12-09, 21:34
όμηρε λόγο διαφόρων λόγων παράτησα το δίκτυο τον τελευταίο χρόνο και. άλλα αν θελετε διαθετο την ταράτσα μου για στήσιμο κόμβου. απο οτι θυμασαι είχα καλή θέα. άλλα έχω αυτή τι στιγμή μόνο μια 24 και το στύλο μου (το dling που είχα δεν πολύ παίζει σωστά). και κατι μιτρικι ραμ και cpu για ταρατσο κουτι αλλα δεν μπορώ να διαθέσω πολλά χρήματα για κεραίες και τα συναφή.

SkySurfer
13-12-09, 03:06
όμηρε λόγο διαφόρων λόγων παράτησα το δίκτυο τον τελευταίο χρόνο και. άλλα αν θελετε διαθετο την ταράτσα μου για στήσιμο κόμβου. απο οτι θυμασαι είχα καλή θέα. άλλα έχω αυτή τι στιγμή μόνο μια 24 και το στύλο μου (το dling που είχα δεν πολύ παίζει σωστά). και κατι μιτρικι ραμ και cpu για ταρατσο κουτι αλλα δεν μπορώ να διαθέσω πολλά χρήματα για κεραίες και τα συναφή.

Καλή θέα έχεις, αλλά δυστυχώς κι εσύ όπως και Mik, Aquarium, Maax κλπ, βλέπεις μόνο Καλαμαριά και Περαία. Το θέμα είναι να βρούμε καμιά ταράτσα εκεί προς την οροσειρά των οικοδομών μπροστά και πίσω από Νταλίπη ;)

Πριν κάνουμε νέα λινκ (που χρειάζονται αλλά αντε να τα βρούμε), θα πρέπει να φτιάξουμε τα υπάρχοντα. Δηλαδή πρέπει να γίνουν τα εξής:

1. Αποκατάσταση maax2lewis (είναι στο πρόγραμμα, ο καιρός μας τα χαλάει)
2. Αποκατάσταση UOM για το πέρασμα απο Fuzzy (αυτό και αν είναι καιρό στο πρόγραμμα :p)
3. Σταθεροποίηση του steel2mik (επίσης θα γίνει αλλά κι αυτό θέλει δουλειά πολύ...)

Βέβαια όλα αυτά έπρεπε να έχουν γίνει όταν είχε καλό καιρό... Τώρα έχουμε βροχές, θα έρθουν οι γιορτές και καπάκι η εξεταστική... Οπότε να δω πότε θα γίνουν όλα αυτά...

sv2xi
13-12-09, 10:54
Για σας

Εγώ έχω ένα interface έτοιμο και κάθετε,μόνο η κεραία θέλει γύρισμα......
Αν θέλει κανείς link με Περαία είμαι έτοιμος......Το link από την πλευρά μου
σε 5' θα είναι έτοιμο είναι στα 5GHz......

Kleanthis

xrist
13-12-09, 14:57
Για σας

Εγώ έχω ένα interface έτοιμο και κάθετε,μόνο η κεραία θέλει γύρισμα......
Αν θέλει κανείς link με Περαία είμαι έτοιμος......Το link από την πλευρά μου
σε 5' θα είναι έτοιμο είναι στα 5GHz......

Kleanthis

Όμηρε αν γυρίσω το δικό μου που είναι με WIFI thermi, στο παλικάρι (Κλεανθη sv2xi ) δεν θα ήταν καλύτερα?

psycoclan1
13-12-09, 15:53
λοιπον σημερα ανεβηκα ταρατσα και εβγαλα μερικες φωτογραφιες!
http://i610.photobucket.com/albums/tt189/mufcpavlos/SNC00586.jpg
http://i610.photobucket.com/albums/tt189/mufcpavlos/SNC00590.jpg

μιλησα με pascal και σε καμια ωριτσα θα ερθει απο εδω να τον επισκευασουμε!

karasardelis
13-12-09, 16:21
εσυ για να βοηθησεις πανε αυριο το πρωι και δες το πανελακι σου γιατι θα σε #$%^^

χωρις πλακα τωρα δεν μπορεις μιας και ολα τα Interface σου ειναι καλυμμενα

αντε και βρηκαμε μητρικη με περισοοτερα , θα πρεπει να ξηλωθει ο ιστος σου να μπει νεροσωληνας, να μπουν αντιριδες κ.τλ.

οποτε δεν το βλεπω στο αμεσο μελλον

το είδα σήμερα το πανελάκι και είναι μια χαρά... τι να κάνω; φοβάμαι να το πειράξω μη χαλάσουν και τα καλά λινκ,,,

Jef
13-12-09, 16:59
να ανοιξουμε 2-3 vpn μέσω Internet να γίνουν 2-3 bb-link με cost 1000 και μόνο για πόρτες http, dns, dude kai dc server, να μην είμαστε χωρισμένοι στα 2 ?

ειναι κριμα 2 ατομα απο την ιδια μερια του split να μην "βλέπονται" γιατι ο dc server είναι απο την απέναντι μερια.

Εγω διαθέτω την dsl μου για VPN bb-link
(τα χαμε ξαναπει και παλιότερα ... fail-safe bblinks)

SkySurfer
13-12-09, 17:05
όμηρε αν γυρίσω το δικό μου που είναι με Wifi Thermi, στο παλικάρι (κλεανθη Sv2xi ) δεν θα ήταν καλύτερα?

ας φτιαχτούν τα λινκ που έχουν χαλάσει και μετά βλέπουμε για αλλαγές ;)

Mik
13-12-09, 18:48
το είδα σήμερα το πανελάκι και είναι μια χαρά... τι να κάνω; φοβάμαι να το πειράξω μη χαλάσουν και τα καλά λινκ,,,

αν αυριο δεν σε πιανω με το πανελακι που θα δοκιμασω τοτε εχει γυρισει σιγουρα κατι απο εσενα μιας και ξαφνικα αλαξε και το σημα στο mik2rysio

SkySurfer
10-02-10, 14:44
mik2steel off εδώ και πολλές μέρες
maax2lewis off εδώ και 2-3 μέρες λόγω βροχής
lewis2fuzzylab off εδώ και 2 βδομάδες
mufc2jim-armao off απο δεν ξέρω κι εγώ πότε

Κοινώς, είμαστε αποκομμένοι πλήρως

Σήμερα τελειώνω την εξεταστική οπότε από βδομάδα υπάρχει χρόνος για να πάρουμε σβάρνα τις ταράτσες...

Μάκη, Στέλιο, Μιχάλη βάλτε στο πρόγραμμα καμιά κεραία γιατί δεν περνάμε απο πουθενά :p (αν βοηθήσει και ο παλιόκαιρος που βρέχει όλη την ώρα....)

Jim-Armao
10-02-10, 17:13
lewis2fuzzylab off εδώ και 2 βδομάδες
mufc2jim-armao off απο δεν ξέρω κι εγώ πότε

O Παύλος έγραψε χτες ότι αύριο Πέμπτη θα δει το jim2mufc.

Μήπως να αλλάζαμε το jim2fuzzy με κάποιον πιο κεντρικό στη καλαμαριά?
Για κάντε κανα scan. AP είμαι εγώ.

SkySurfer
11-02-10, 00:26
τι εννοείς πιο κεντρικό; όλοι τα ίδια .... είμαστε... ;)

xrist
11-02-10, 00:47
o παύλος έγραψε χτες ότι αύριο πέμπτη θα δει το jim2mufc.

μήπως να αλλάζαμε το jim2fuzzy με κάποιον πιο κεντρικό στη καλαμαριά?
για κάντε κανα scan. Ap είμαι εγώ.

eιπα στον παύλο αν έχει πρόβλημα να γυρίσω εγώ σε σένα και μου είπε οτι θα αλλάξει το πανελακι που έσπασε σύντομα

Jim-Armao
11-02-10, 14:03
τι εννοείς πιο κεντρικό; όλοι τα ίδια .... είμαστε... ;)

με κάποιον εντός του αποκομένου κύκλου..

psycoclan1
12-02-10, 15:47
eιπα στον παύλο αν έχει πρόβλημα να γυρίσω εγώ σε σένα και μου είπε οτι θα αλλάξει το πανελακι που έσπασε σύντομα
το πανελακι κατεβηκε κ το κοιταει ο vegas. εντος των ημερων θα ειναι και παλι up.

btw ο janus μετακομισε ταγαραδες και σκεφτεται για κομβο. οταν μιλησουμε κ απο κοντα θα ξερω παραπανω.

psycoclan1
15-02-10, 19:10
συμπαν is f*cked! επεσε και ο wifithermi.

@jim-armao : το πανελακι τλκ ειναι οκ! οποτε κατι αλλο φταιει. ή η καρτα(που δεν νομιζω διοτι χωρις κεραια επιανε το AP μου (tp-link) που εχω μεσα στο σπιτι, ή το καλωδιο. <--αυριο θα κοιταξω και το καλωδιο

karasardelis
16-02-10, 10:42
btw ο janus μετακομισε ταγαραδες και σκεφτεται για κομβο. οταν μιλησουμε κ απο κοντα θα ξερω παραπανω.

Έχω ένα πανελάκι που κοιτάει προς Ταγαράδες μεριά και είναι AP... αν σηκώσει client λογικά θα συνδεθεί...

xrist
05-03-10, 10:34
Επαναφέρω το θέμα δημιουργίας λινκ με Jim-Armao επειδή ο psycoclan1 δεν λέει να ασχοληθεί.
Απο κάπου πρέπει να βγούμε τελικά.

SkySurfer
05-03-10, 11:13
Κανείς δεν λέει να ασχοληθεί δυστυχώς ;)

Χρήστο υπομονή, αυτό το Σ/Κ ή το επόμενο θα βγάλω λινκ απο aquarium με πανόραμα και μετά cockroach....

Αρκεί να έχει καλό καιρό και να μην προκύψει κάνα απρόοπτο :)

Jim-Armao
05-03-10, 11:57
Παιδιά έχουμε ασχοληθεί με τον Παύλο αλλά το πρόβλημα είναι στη μεριά του Παύλου και δεν έχει λυθεί ακόμα.

Εγώ δεν έχω πρόβλημα να κάνω λινκ αλλά πιθανότατα θα έχει πρόβλημα ο Παύλος. ;)

Μία άλλη λύση είναι το λινκ που έχω με fuzzylab να γίνει με κάποιον άλλο κόμβο της Καλαμαριάς ή ακόμα καλύτερα το fuzzy2lewis να γίνει fuzzy2άλλος_κόμβος.
Τώρα έχουμε έναν ρόμβο lewis - sv2xi - rigel - jimarmao και lewis - fuzzylab - jimarmao που δεν εξυπηρετεί ιδιαίτερα...

SkySurfer
05-03-10, 14:57
Μία άλλη λύση είναι το λινκ που έχω με fuzzylab να γίνει με κάποιον άλλο κόμβο της Καλαμαριάς ή ακόμα καλύτερα το fuzzy2lewis να γίνει fuzzy2άλλος_κόμβος.
Τώρα έχουμε έναν ρόμβο lewis - sv2xi - rigel - jimarmao και lewis - fuzzylab - jimarmao που δεν εξυπηρετεί ιδιαίτερα...

Ο μόνος κόμβος με διαθέσιμο Interface και οπτική επαφή μαζί σου, είναι ο Maax ;)

psycoclan1
05-03-10, 14:58
επαναφέρω το θέμα δημιουργίας λινκ με jim-armao επειδή ο psycoclan1 δεν λέει να ασχοληθεί.
απο κάπου πρέπει να βγούμε τελικά.
το οτι δεν ποσταρω δε σημαινει οτι δεν ασχολουμαι κιολας.

Jim-Armao
05-03-10, 15:28
Ο μόνος κόμβος με διαθέσιμο Interface και οπτική επαφή μαζί σου, είναι ο Maax ;)

Με τον fuzzylab?

SkySurfer
05-03-10, 21:45
Δεν την έπιασα την ερώτηση. :o

Η πρότασή μου ήταν να φύγει το λινκ σου απο τον fuzzy και να πάει στον Μάκη.

xrist
05-03-10, 22:02
το οτι δεν ποσταρω δε σημαινει οτι δεν ασχολουμαι κιολας.

φως δεν βλεπουμε ομως παυλε.

ομηρε αν χρειαστεις βοηθεια πες.

Maax
05-03-10, 22:53
Δώστε μου λίγο χρόνο να ξελαμπικάρω και να τακτοποιηθώ απο την μετακόμιση και θα τα ρυθμίσουμε.

Λευτέρη έχω ελεύθερο interface στα 2.4 (πρώην Power που δεν έχει δώσει σημεία ζωής), απλά πρέπει να την γυρίσω προς τα σένα.

Jim-Armao
06-03-10, 08:24
Δώστε μου λίγο χρόνο να ξελαμπικάρω και να τακτοποιηθώ απο την μετακόμιση και θα τα ρυθμίσουμε.

Λευτέρη έχω ελεύθερο interface στα 2.4 (πρώην Power που δεν έχει δώσει σημεία ζωής), απλά πρέπει να την γυρίσω προς τα σένα.

Δεν την έπιασα την ερώτηση. :o
Η πρότασή μου ήταν να φύγει το λινκ σου απο τον fuzzy και να πάει στον Μάκη.

Εννοούσα να σπάσει το fuzzy2lewis και να γίνει με κάποιον εντός του αποκομμένου κύκλου. Αλλά αν θέλετε να το κάνουμε και maax2jim, no problem.

Μάκη αν γυρίσεις προς τα εμένα λογικά θα πιάνεις το jim2fuzzy που είμαι ap εγώ. Και μετά κεντράρω και από εδώ.

SkySurfer
06-03-10, 10:21
Εννοούσα να σπάσει το fuzzy2lewis και να γίνει με κάποιον εντός του αποκομμένου κύκλου. Αλλά αν θέλετε να το κάνουμε και maax2jim, no problem.

Μάκη αν γυρίσεις προς τα εμένα λογικά θα πιάνεις το jim2fuzzy που είμαι ap εγώ. Και μετά κεντράρω και από εδώ.

Αυτό δεν μπορεί να γίνει δεδομένης της τοποθεσίας των κόμβων στον χάρτη ;)

Γι αυτό και πρότεινα να πάει το λινκ με fuzzy στον Μάκη.

dko
08-03-10, 09:32
Ειμαι ο dko (#1944) κι εχω ενα ΜΤ στημενο στους Ταγαραδες . Είμαι ψηλα στο λοφο με πανοραμική θεα (απο αριστερά ως δεξιά) από την ακρη του Αεροδρομιου, Καλαμαριά, Θερμη ως την Ραιδεστό.
Αυτη τη στιγμη εχω ενα Bblink με τον mufc στο Τριαδι .
Θα μπορουσα να βοηθησω ? στην Ανατολικη αυτη πλευρα που υποφερει .
(Πιθανολογω οτι δυστυχώς δεν εχω οπτικη επαφη με Karasardeli και Jim-Armao).
Μεσα στην εβδομαδα θα αναβαθμιστω σε 3.22
Μια κεραιούλα ακόμη μπορω να την βαλω.
Στην διάθεσή σας.

SkySurfer
08-03-10, 11:41
Ειμαι ο dko (#1944) κι εχω ενα ΜΤ στημενο στους Ταγαραδες . Είμαι ψηλα στο λοφο με πανοραμική θεα (απο αριστερά ως δεξιά) από την ακρη του Αεροδρομιου, Καλαμαριά, Θερμη ως την Ραιδεστό.
Αυτη τη στιγμη εχω ενα Bblink με τον mufc στο Τριαδι .
Θα μπορουσα να βοηθησω ? στην Ανατολικη αυτη πλευρα που υποφερει .
(Πιθανολογω οτι δυστυχώς δεν εχω οπτικη επαφη με Karasardeli και Jim-Armao).
Μεσα στην εβδομαδα θα αναβαθμιστω σε 3.22
Μια κεραιούλα ακόμη μπορω να την βαλω.
Στην διάθεσή σας.

Είσαι σε μακρινό σημείο και απ ότι είδα στο wind δεν "βλέπεις" μέσα στην πόλη. Το θέμα είναι να βρεθεί ένα κόμβος στην Καλαμαριά που να βλέπει προς το κέντρο ;)

Βασικά, αν ο καιρός σταματήσει να είναι βροχερός, θα ξαμοληθούμε να φτιάξουμε τα λινκ που δεν παίζουν και θα λυθεί το πρόβλημα. Αν παίξει και το πλάνο aquarium->πανόραμα->cockroach τότε είμαστε οκ.

sv2xi
08-03-10, 11:46
Για σας

Απλός για υπενθύμιση υπάρχουν σε μένα δυο interface που κάθονται ένα στα 2,4 με τον pomolo που ποτέ στην πράξη δεν ήταν bblink αφού ο pomolo δεν είχε δεύτερη πρόσβαση στο δίκτυο και ένα στα 5GHz τελείως ανενεργό.

Στην διάθεση σας για κάθε αλλαγή.....

Κλεάνθης

SkySurfer
08-03-10, 12:17
Για σας

Απλός για υπενθύμιση υπάρχουν σε μένα δυο interface που κάθονται ένα στα 2,4 με τον pomolo που ποτέ στην πράξη δεν ήταν bblink αφού ο pomolo δεν είχε δεύτερη πρόσβαση στο δίκτυο και ένα στα 5GHz τελείως ανενεργό.

Στην διάθεση σας για κάθε αλλαγή.....

Κλεάνθης

Θα το έχουμε στα υπόψιν Κλεάνθη :)

ΥΓ: το πρώτο βήμα έγινε με την επαναφορά του λινκ maax2lewis (πήγα απο lewis και άλλαξα την κάρτα για παίξει g-turbo. Ο Μάκης πριν απο λίγο άδειασε και το νερό απο το καλώδιο :p

Μέχρι να το αλλάξει, εχθρός μας είναι η βροχή!

Jim-Armao
08-03-10, 12:59
Θα το έχουμε στα υπόψιν Κλεάνθη :)

ΥΓ: το πρώτο βήμα έγινε με την επαναφορά του λινκ maax2lewis (πήγα απο lewis και άλλαξα την κάρτα για παίξει g-turbo. Ο Μάκης πριν απο λίγο άδειασε και το νερό απο το καλώδιο :p

Μέχρι να το αλλάξει, εχθρός μας είναι η βροχή!

Να προσθέσω ότι πείραξα το sv2xi2lewis και τώρα δίνει καλά mbit.
Ακόμα, το πάνελ στα 5 που λέει ο Κλεάνθης το γυρίσαμε προς Θέρμη και ενημερώσαμε τον xrist να σκανάρει.

Gordona
09-03-10, 11:14
Καλημέρες εγώ βλέπω προς κέντρο (είμαι στον doom πάνω) και προς πανόραμα (ήμουν και στον Sarge). Αν μπορώ να βοηθήσω για δρομολόγηση, προσφέρεται ταράτσα (και κάποια υλικά).

xrist
09-03-10, 14:50
να προσθέσω ότι πείραξα το sv2xi2lewis και τώρα δίνει καλά mbit.
ακόμα, το πάνελ στα 5 που λέει ο κλεάνθης το γυρίσαμε προς θέρμη και ενημερώσαμε τον xrist να σκανάρει.
πριν απο λιγο εκανα σκαναρισμα (καθετη και οριζοντια πολωση) και δεν μπορεσα να σας βρω.
εινα σιγουρα ανοικτο?
η θεα προς εσας ειναι αψογη αλλα δεν ξερω τι φταιει.

Jim-Armao
09-03-10, 15:59
πριν απο λιγο εκανα σκαναρισμα (καθετη και οριζοντια πολωση) και δεν μπορεσα να σας βρω.
εινα σιγουρα ανοικτο?
η θεα προς εσας ειναι αψογη αλλα δεν ξερω τι φταιει.

Για δες πάλι.

Ήταν active αλλά το ssid έλεγε EKETA. Αυτό το πιάνουμε από εκεί, μάλλον θα πατήθηκε κανένα connect. Το ξαναέκανα twmn::sv2xi-3

Ανοιξα και το jim2mufc μήπως το πιάνεις και αυτό.

5g σκέτο κάθετα.

xrist
09-03-10, 20:15
Για δες πάλι.

Ήταν active αλλά το ssid έλεγε EKETA. Αυτό το πιάνουμε από εκεί, μάλλον θα πατήθηκε κανένα connect. Το ξαναέκανα twmn::sv2xi-3

Ανοιξα και το jim2mufc μήπως το πιάνεις και αυτό.

5g σκέτο κάθετα.

Μονο το jim2mufc πιανω με -75 TX 24-36Mbps/RX 6Mbps
Mε κεντραρισμα βγαινει πολυ καλο λινκ
Το αφησα conect να το δεις.

kondorgr
10-03-10, 20:37
ειμαι ο dko (#1944) κι εχω ενα μτ στημενο στους ταγαραδες . είμαι ψηλα στο λοφο με πανοραμική θεα (απο αριστερά ως δεξιά) από την ακρη του αεροδρομιου, καλαμαριά, θερμη ως την ραιδεστό.
αυτη τη στιγμη εχω ενα bblink με τον mufc στο τριαδι .
θα μπορουσα να βοηθησω ? στην ανατολικη αυτη πλευρα που υποφερει .
(πιθανολογω οτι δυστυχώς δεν εχω οπτικη επαφη με karasardeli και jim-armao).
μεσα στην εβδομαδα θα αναβαθμιστω σε 3.22
μια κεραιούλα ακόμη μπορω να την βαλω.
στην διάθεσή σας.

διαθεσημος και εγω :)

SkySurfer
14-03-10, 02:26
Στο θέμα μας:

Σήμερα ήμουν στην ταράτσα του (πρώην) Cockroach και οι ενδείξεις είναι ενθαρρυντικές.

Το σχέδιο είναι να βγουν τα εξής link:

1. Feel
2. Steel
3. Hadji
4. Swantzolix

Απο swantzolix θα γίνει link με Aquarium και το λινκ του steel με swantzolix θα γίνει steel2souledge

Αν βγουν όλα τα παραπάνω, έχουμε μπόλικες και δυνατές εναλλακτικές διαδρομές ;)

Ο Στέλιος ανέβηκε σήμερα να δει και το λινκ με Μικ. Γενικά προχωράμε και σύντομα θα λυθεί το πρόβλημα :D

xrist
14-03-10, 02:32
άντε μπράβο... τώρα που ανοίγει και ο καιρός.

F33L
14-03-10, 13:58
στο θέμα μας:

σήμερα ήμουν στην ταράτσα του (πρώην) cockroach και οι ενδείξεις είναι ενθαρρυντικές.

το σχέδιο είναι να βγουν τα εξής link:

1. Feel
2. Steel
3. Hadji
4. Swantzolix

απο swantzolix θα γίνει link με aquarium και το λινκ του steel με swantzolix θα γίνει steel2souledge

αν βγουν όλα τα παραπάνω, έχουμε μπόλικες και δυνατές εναλλακτικές διαδρομές ;)

ο στέλιος ανέβηκε σήμερα να δει και το λινκ με μικ. γενικά προχωράμε και σύντομα θα λυθεί το πρόβλημα :d

τον πιανω με -65 και η κεραια κοιταει αλλου !! μετρα με ιν!~

SkySurfer
14-03-10, 14:30
Ποιον πιάνεις; :D

ΥΓ: Εσύ πρέπει να ανέβεις και να βάλεις interface προς cockroach ;)

F33L
14-03-10, 18:17
Ποιον πιάνεις; :D

ΥΓ: Εσύ πρέπει να ανέβεις και να βάλεις interface προς cockroach ;)

cock2tzukos... νοτ cock2f33l παραδοξως :P και ναι για το ιντερ θα το φροντισω αυτες τις μερες.. ο cockroach δηλαδη ξαναειναι up? με σενα μιλαω μετα για το σεταρισμα ετσι?

ελπιζω να εξακολουθει να ειναι για μενα το IF στα 2.4 μιας κ απο μεριας μου ημουν αψογος..

SkySurfer
15-03-10, 14:57
cock2tzukos... νοτ cock2f33l παραδοξως :P και ναι για το ιντερ θα το φροντισω αυτες τις μερες.. ο cockroach δηλαδη ξαναειναι up? με σενα μιλαω μετα για το σεταρισμα ετσι?

ελπιζω να εξακολουθει να ειναι για μενα το IF στα 2.4 μιας κ απο μεριας μου ημουν αψογος..

Αυτό που πιάνεις ειναι το virtual AP Που έχω σηκώσει στη μεριά του Tzukos μεχρι να βάλεις την κεραία απο τη δική σου μεριά ;)

Το λινκ φυσικά και ισχύει, όπως παλιά :)

psycoclan1
18-03-10, 00:22
αγοραστηκε 5αρα καρτα tplink κ αυριο το πρωι θα ασχοληθω με το λινκ. ελπιζω να εφταιγε η καρτα.

xrist
18-03-10, 01:08
αγοραστηκε 5αρα καρτα tplink κ αυριο το πρωι θα ασχοληθω με το λινκ. ελπιζω να εφταιγε η καρτα.
μόλις κάνεις σύνδεση ειδοποίησε με να γυρίσω στη παλιά θέση.

psycoclan1
18-03-10, 01:14
μόλις κάνεις σύνδεση ειδοποίησε με να γυρίσω στη παλιά θέση.
οχι

xrist
18-03-10, 09:06
οχι
Όπως προτιμάς
No problem...Το αφήνω και έτσι.

psycoclan1
19-03-10, 21:42
Όπως προτιμάς
No problem...Το αφήνω και έτσι.
ελα ρε chris! πλακα κανω ;) εννοειται οτι θα σε ενημερωσω. κατσε να δουμε τι @[email protected]$# φταιει!

SkySurfer
22-03-10, 03:06
Status Update:

Στήθηκε ο κόμβος twmn::Kastratos (http://www.twmn.net/forum/showthread.php?t=7112) και πλέον λύθηκε το πρόβλημα του λινκ του steel με hadji.

Φτιάχτηκε το λινκ του mik με steel (thanks to steel).

Θα γίνει εναλλακτική διαδρομή Aquarium -> Swantzolix -> Kastratos.

Μένει να διορθωθεί το λινκ του Psycoclan με τον Jim-Armao καθώς και η επιδιόρθωση του λινκ του Maax με Lewis.

Αν γίνουν και αυτά, θα είμαστε τέλεια ;)

xrist
22-03-10, 08:42
καλα νέα.
μπράβο ρε παιδιά.

psycoclan1
25-03-10, 18:22
καλα νέα.
μπράβο ρε παιδιά.
αντε να γραψω και τα καλυτερα νεα :) το λινκ mufc2jimarmao ειναι πλεον up! τελικα δεν εφταιγε τιποτα. καρτα, καλωδιο, πανελ αλλαχτηκαν με τα παλια κ το λινκ επαιξε απο μονο του. ενα τεραστιο ευχαριστω στον dko που αποδειχθηκε οτι ειναι πολυ τυχαιρος ανθρωπος αφου με το που bootαρε το mt πιασαμε τον jimarmao. ΟΤΙ ΝΑ ΝΑΙ ομως!

xrist
25-03-10, 21:36
Γύρισα το πάνελ στην παλιά θέση

Ευχαριστώ το Λευτέρη(jim-armao) για το προσωρινό λινκ.

psycoclan1
11-11-10, 21:43
σημερα μερικα backbones τον πινουν ασχημα! με τα χιλια ζορια πινγκαρω nickl κλπ κλπ κλπ. φαινεται οτι το προβλημα ειναι στον eleven.

edit : lol! εστρωσε το λινκ.....Θαυμα θαυμα!

edit 2 : για λιγα λεπτα εστρωσε μονο!

SkySurfer
12-11-10, 11:51
psyco το μετέφερα εδώ το ποστ καθώς εκεί που το έγραψες ήταν offtopic.

Το πρόβλημα δεν είναι στον eleven αλλά στο λινκ jim-armao2dalai. Το λινκ συχνά-πυκνά ανεβοκατεβαίνει.

Απο κει είναι το μόνο μας πέρασμα προς κέντρο μιας και Uom, steel είναι down.

psycoclan1
12-11-10, 16:41
οκ ομηρε! κανενα προβλημα (για τη μεταφορα)! Χθες το συγκεκριμενο λινκ με θιβετ επαιζε κανονικα, εφτανα μεχρι ενα σημειο κ απο κει κ περα αστερακια στο trace route. Υπαρχει καποιο ενδιαφερον για backup backbone? Αυτες τις εβδομαδες θα στησω ενα AP στη χαριλαου, το ενα λινκ θα βγει με βαλαντη. Αν βγαινει κ με καποιον κομβο που χρειαζεται καλο λινκ να το δουμε!

SkySurfer
12-11-10, 18:31
Αν παίξουν οι Steel, Sarge, Doom και UOM, έχουμε εναλλακτικές και καλές διαδρομές (λινκ που δίνουν μπόλικα mbit).

Αναμένω Steel και Doom να ανέβουν ταράτσα τις επόμενες μέρες.
Στο UOM πρέπει πάλι να πάω εγώ...
Ο Feel θα ασχοληθεί μόλις ξεμπερδέψει με στρατό λογικά...

Το λινκ jim-armao2dalai καλό θα ήταν να πάει κάπου αλλού όπου θα έπαιζε καλά ή να ρυθμιστεί το υπάρχον. Έχω μιλήσει και παλαιότερα με τον φίλτατο Jim-Armao με pm.

Ο κόμβος που λες, που θα στηθεί; Μη που πεις οτι θα είναι routerboard κι αυτός, διότι θα κάνουμε μια τρύπα στο νερό.

Γενικά υπάρχουν κάποια ελεύθερα bb-links και ετοιμάζονται και κανα 2 κόμβοι.

psycoclan1
12-11-10, 19:01
οχι υπολογιστης θα μπει. Ο παλιος mufc βασικα! οποτε θα χουμε αρκετα bw. στη γιαννη αγγελου θα στηθει , ~200μετρα πανω απο το γηπεδο του αρη!

SkySurfer
12-11-10, 19:21
οκ λοιπόν, στείλε μου σε pm το wind id και βλέπουμε πως θα το προχωρήσουμε. Αναλόγως με το τι βλέπει και με το τι μπορεί να γίνει.