PDA

Επιστροφή στο Forum : Προτάσεις ιδέες για αναβάθμηση του δικτύου

thanasakis
01-11-10, 10:11
Είναι γεγονός οτι λόγω των φθηνών συνδέσεων ιντερνετ στην αγορα και φυσικά των χαμηλών τιμών η χρήση του δικτύου εχει μειωθεί δραματικά . Είμαι σίγουρος οτι υπάρχουν προτάσεις απο μέλη για να βελτιώσουμε όσο μπορούμε το δίκτυο , (π.χ. αναβάθμηση σε 802.11 n κτλ.) να αυξηθούν οι ταχύτητες ωστε να γίνει ξανα ανταγωνιστικό . Μπορεί οι τεχνολογίες να αναπτύσωνται και σιγά σιγα το wi-fi να χάνει έδαφος αλλα υπάρχουν ακόμα περιθώρια για να κάνουμε κάτι καινούργιο και πρωτοπόρο ! Η ασύρματη κοινότητα είναι κρίμα να "σβήσει" !!!

SkySurfer
01-11-10, 10:54
Tο πρόβλημα είναι γενικότερο. Σκέψου οτι για να γίνει η αναβάθμιση σε Ν, θα πρέπει να ενδιαφερθούν οι ap-owners. Πλέον, ούτε κι αυτοί δεν ασχολούνται (μιλάμε για την πλειοψηφία πάντα). Πέφτει ένας κόμβος και δεν κουνιέται φύλλο.

Και άντε και έχεις 300mbit λινκ, τι θα τα κάνεις όταν δεν υπάρχει target group για να τα χρησιμοποιήσει;

Επίσης, εν μέσω οικονομικής κρίσης, ποιός θα βάλει το χέρι στη τζέπη για αναβάθμιση;

'Οπως όλα τα πράγματα, έτσι και το ασύρματο έκανε τον κύκλο του. Πλέον έχουν μείνει ελάχιστοι που ασχολούνται... Ίσως κάποια στιγμή ξεκινήσει νέος κύκλος.

Δεν νομίζω οτι θα σβήσει, απλά θα ασχολούνται οι hardcore μόνο, αυτοί που εξαρχής ασχολήθηκαν για να μάθουν και να πειραματιστούν και όχι για να κατεβάζουν απλά απο το DC.

ΥΓ: επίσης σκέψου οτι το ίδιο πρόβλημα αντιμετωπίζει και το awmn που έχει πολύ περισσότερο κόσμο (και πολύ πιο "ποιοτικό" κόσμο όσον αφορά στις γνώσεις πάνω στο αντικείμενο). Και εκεί το ασύρματο έχει παρακμάσει. Είναι γενικό το φαινόμενο.

kapetanios
01-11-10, 18:35
κριμα παντως που η φλογα εχει σβησει.καποτε ολα ηταν αλλιως καθε μερα ειχες στo epop μυνηματα απο πολλους τωρα το epop δεν εχει μεσα ""κανεναν"" ενεργο.καποτε στο dc ειχε απειρο share.τωρα πολυ λιγοτερο απο τοτε.μου λεγανε οτι το δικτυο θα παρακμασει μολις οι καλες ταχυτητες ιντερνετ ερθουν στην Ελλαδα.Αλλα δεν το πιστευα.Και ομως εγινε δυστυχως.
ΥΓ.o thanassakis δεν ειναι ο stuki

SkySurfer
02-11-10, 00:52
κριμα παντως που η φλογα εχει σβησει.καποτε ολα ηταν αλλιως καθε μερα ειχες στo epop μυνηματα απο πολλους τωρα το epop δεν εχει μεσα ""κανεναν"" ενεργο.καποτε στο dc ειχε απειρο share.τωρα πολυ λιγοτερο απο τοτε.μου λεγανε οτι το δικτυο θα παρακμασει μολις οι καλες ταχυτητες ιντερνετ ερθουν στην Ελλαδα.Αλλα δεν το πιστευα.Και ομως εγινε δυστυχως.

Πάντα το πολύ το μπούγιο ήταν για να leechαρει. Οι λίγοι και καλοί που τρέχαν και στήναν/ρυθμίζαν ήταν και είναι λίγοι. Απλά πλέον έχουν μείνει πολύ λιγότεροι!

ΥΓ.o thanassakis δεν ειναι ο stuki

Ο δαίμων του posting :p
fixed

thanasakis
02-11-10, 10:32
Ακόμα όμως και 10-20 άτομα να μείνουμε , μπορούμε να δώσουμε μια προσπάθεια !
1)Είπαμε για το 802.11n μια pci καινουργια κάρτα κοστίζει 10-15 ευρώ στην τελική , ο εξοπλισμός λίγο πολύ υπάρχει .
2)Δοκίμασε κανείς σε κόμβους να βάλει έναν web server τυπικό με μια απλή σελίδα που να γράφει για το δίκτυο κτλ. σαν redirect site ? 5 λεπτά δουλειά είναι και για τον πιο αρχάριο χρήστη με τα μέσα που υπαρχουν σήμερα ;)
3) Ο διαμοιρασμός internet δεν "κατατάσεται" στις υπηρεσίες του δικτύου παρ'ολα αυτά αν δώσουμε το 1/4 απο το bandwidth μας θα προσελκήσει κόσμο :) σε συνδυασμό με ενα redirect site που να περιγράφει οτι "εδω δεν μπορείτε απλα να συνδεθείτε στο internet αλλα και 1000 αλλα πραγματα" θα πετύχει .

Κάποια στιγμή είχα προτείνει στον xakou να συνδέσω μια 24 γραμμή με τον sykies μήπως και υπάρξει ενα κίνητρο αλλα τελικά... ...ακόμα την συνδέουμε.
Αν υπαρχουν αντιρρήσεις σε κάτι που διατυπώνω ας μου το πέιτε . πιστευω πώς ειναι μικρά απλα πραγματάκια που μπορούμε σιγα σιγά να αλλάξουμε πρως το καλύτερο :)

themiszx10
02-11-10, 11:18
Εγω ειμαι μεσα αν και τωρα προσπαθω να γινω κομβος(ελπιζω μεχρι το σκ να εχουμε τελειωσει)
και μπορω να διαθεσω και το 1/4 τις dsl μου!
Επισης μολις στηθει ο κομβος θελω να βαλω και ραδιοφωνο να παιζει στο ασυρματο 24/7!(αυτο δεν ξερω πως να το κανω-ο σταθμος υπαρχει ηδη και παιζει μεσω ινετ)
Για οτιδηποτε αλλο χρειαστει εχω διαθεση να βοηθησω εφοσον ζητηθει!

basilhs4
02-11-10, 14:11
και γω μαζί σας παιδιά δεν έχω κόμβο αλλά είμαι μέσα για οποιαδήποτε βοήθεια και σιγά σιγά φτιάχνουμε και τον δικο μου!!!:)

SkySurfer
02-11-10, 18:20
Το να μοιράζουμε δωρεάν internet θα φέρει 2 πράγματα:

1) Πολύ κόσμο
2) Πολύ άσχετο κόσμο (με σκοπό το leeching και το τζάμπα inet).

Πιστέψτε με αυτό δεν το θέλετε (απόδειξη τόσοι κόμβοι που σήμερα πλέον είναι στον αυτόματο πιλότο επειδή οι ιδιοκτήτες δεν ασχολούνται). Το θέμα είναι να ασχοληθούν άτομα που ενδιαφέρονται για το δίκτυο και να προσφέρουν πίσω. Το να συνδεθεί κάποιος και να κατεβάζει δωρεάν απο DC αλλά και απο interet δεν θα φέρει ποιότητα στο δίκτυο.

Προτιμώ λίγους και να ξέρουν παρά πολλούς και leechers.

Απο κει και πέρα το δίκτυο είναι ελεύθερο! Ο καθένας μπορεί να εφαρμόσει όποια ιδέα θέλει και να την προχωρήσει. Η πράξη πάντα είναι απόδειξη του αν πέτυχε κάτι ή όχι.

TsAkALaKoS
02-11-10, 21:37
Δυστυχώς έτσι είναι τα πράγματα. Προσωπικά έμαθα πάρα πολλά απ' την ενασχόληση μου με το ασύρματο αλλά τώρα χρησιμοποιώ τον εξοπλισμό για πρόσβαση στο ιντερνετ! Όποιος θέλει δωρεάν ιντερνετ δεν χρειάζεται να συνδεθεί στο twmn θα βρεί γύρω του ;) Εγώ μπαίνω στο ιντερνετ απ' το 1997 (με modem 14,4 Kbps, λίωσιμο κάθε βράδυ στο mIrc) με κωδικό dial-up καβατζωμένο απ΄τη σχολή πληροφορικής που πήγαινα, αργότερα με Xtreme+crack :P , με μια προσφορά των Multirama 3μήνες δωρεάν με οποιαδήποτε αγορά, και αργότερα βρήκα τον τρόπο να "βρίσκω" κωδικούς dial-up πολύ εύκολα (Φυσικά πάντα με ΕΠΑΚ και όχι τις μούφες που πλήρωνες σαν να παίρνεις τηλ). Μετά ήρθε το twmn, proxies του awmn και τέλος τα ασύρματα router που μας κάναν την ζωή πιο εύκολη. Η μόνη φορά που έχω πληρώσει για σύνδεση internet είναι μια προσφορά της VIvodi DSL Cube ( http://www.twmn.net/forum/showthread.php?4662-DSL-Cube-%F0%F1%EF%F3%F6%EF%F1%DC! ) για 5 μήνες με 59€ νομίζω (και αυτό για να πέζω lineage)!

kapetanios
03-11-10, 04:39
Προτιμώ λίγους και να ξέρουν παρά πολλούς και leechers..
αν βαζαμε καποιο οριο η καποιους κανονες πχ δεν κανεις share παρε ban klp?εγω θα θελα το δικτυο να αποκτησει την παλια του αιγλη δεν συμφωνεις?

SkySurfer
03-11-10, 10:35
αν βαζαμε καποιο οριο η καποιους κανονες πχ δεν κανεις share παρε ban klp?εγω θα θελα το δικτυο να αποκτησει την παλια του αιγλη δεν συμφωνεις?

Κι εγώ θα ήθελα την παλιά αίγλη... Για να γίνουν όλα αυτά όμως, θα πρέπει να υπάρχει δίκτυο backbone. Κοινώς θα πρέπει να ενεργοποιηθούν οι ap-owners.

Τους βλέπεις πουθενά; Άλλοι βαρέθηκαν, άλλοι βρήκαν κάτι καλύτερο ν ασχοληθούν και κάποιοι δεν ασχολήθηκαν ποτέ. Το μεγαλύτερο ποσοστό των κόμβων δουλεύει στον αυτόματο πιλότο...

Εδώ βγάλαμε ανακοίνωση για τη δοκιμή του πρωτοκόλλου δρομολόγησης ΜΜΕ και απάντησαν τρεις και ο κούκος.

Και σ αυτό το thread απαντάμε οι ίδιοι και οι ίδιοι. Μόνο αυτό κάτι λέει...

basilhs4
03-11-10, 10:57
Έχεις δίκιο Όμηρε απαντάμε οι ίδιοι και οι ίδιοι άλλα όλα έχουν μια αρχή και αν δεν ξεκινήσεις δεν ξέρεις πώς θα εξελιχθεί

Υ.Γ ακόμα ψάχνω στατική από τον twmn::chef :(

basilhs4
03-11-10, 12:14
μόλις είχα μια αναλαμπή σχεδόν όλοι οι δήμοι έχουν κάποια hotspot και και μοιράζουν ινετ σε κάποια σημεία τούς.από ότι έχω ακούσει υπάρχει ευρωπαϊκή οδηγία για να καλυφθούν οι δήμοι παντού με hotspot (δεν ξέρω κατά πόσο ισχύει αυτό) αν κάνουμε μια πρόταση στους κατατόπους δήμους για συνεργασία,δηλαδή να βάλουν αυτοί το ινετ εμείς τον εξοπλισμό θα είμαστε και εμείς και οι δήμοι επωφελημένοι αυτοί γλυτώνουν τα έξοδα για τούς εξοπλισμούς και το τεχνικό προσωπικό και εμείς παρέχουμε ινετ πακέτο με τις ασύρματες υπηρεσίες.δεν ξέρω αν είναι εφικτό μια πρότασή είναι απλά

παρακαλώ την γνώμη σας επί της πρότασης

kapetanios
03-11-10, 14:59
πολυ μακρια κοιτας.εχει ξαναγινει θεμα παρομοιο και δεν καταληξαμε πουθενα αν θυμαμαι καλα.αλλα γιατι τοση μανια με το ιντερνετ ρε bill?πρωτα συμαζευεισ το σπιτικο σου και μετα κοιτας τα σπιτια των αλλων.ασ κανουμε εδω λιγο καμια αναδιοργανωση του δικτυου και μετα τα αλλα

Maax
03-11-10, 18:34
μόλις είχα μια αναλαμπή σχεδόν όλοι οι δήμοι έχουν κάποια hotspot και και μοιράζουν ινετ σε κάποια σημεία τούς.από ότι έχω ακούσει υπάρχει ευρωπαϊκή οδηγία για να καλυφθούν οι δήμοι παντού με hotspot (δεν ξέρω κατά πόσο ισχύει αυτό) αν κάνουμε μια πρόταση στους κατατόπους δήμους για συνεργασία,δηλαδή να βάλουν αυτοί το ινετ εμείς τον εξοπλισμό θα είμαστε και εμείς και οι δήμοι επωφελημένοι αυτοί γλυτώνουν τα έξοδα για τούς εξοπλισμούς και το τεχνικό προσωπικό και εμείς παρέχουμε ινετ πακέτο με τις ασύρματες υπηρεσίες.δεν ξέρω αν είναι εφικτό μια πρότασή είναι απλά

παρακαλώ την γνώμη σας επί της πρότασης
Τι μου θύμησες τώρα....... η ιδέα καλή αλλά δυστυχώς καμένη, είχε γίνει πρόταση σε κάποιους δήμους να στηθούν κόμβοι σε διάφορα δημόσια κτίρια που είχαν καλή οπτική κάλυψη, έξτρα διασύνδεση των δημόσιων κτιρίων μεταξύ τους για δική τους χρήση και φάγαμε πόρτα, δεν ασχολήθηκαν καθόλου μαζί μας, και όσοι ασχολήθηκαν ήθελαν απλά την τεχνογνωσία/μελέτη για το στήσιμο για να τα κάνουν μόνοι τους, και το γέλιο είναι πως εμείς το μόνο που ζητήσαμε ήταν να γίνει η επιλογή εξοπλισμού από εμάς και αγορά του εξοπλισμού/ανταλλακτικά συντήρησης από αυτούς, το στήσιμο/τρέξιμο/συντήρηση εμείς, και το ίντερνετ που είχαν να το μοιράζανε μετά το κλείσιμο των υπηρεσιών προς το κοινό που θα συνδεότανε στους χ κόμβους.

dalai
03-11-10, 19:01
Αναγκη εκ του μη εχοντος, δεν μπορουμε να δημιουργήσουμε,ακομη και με 1Τbps. To δίκτυο ειχε μια ελπιδα μονο στο σημερα με την wifi τηλεφωνία (κατι σαν το δικτυο wifi που εχει δημιουργηθει στην Ιταλια με υπηρεσιες αντιστοιχες του skype) αλλα χαθηκε.
Για το μελλον το μόνο στο οποίο μπορώ να ελπιζω για το ασύρματο δίκτυο αλλα το απεύχομε, ειναι ο κρατικο-εβραικος ελενχος στα downloads (torrents κλπ). Τοτε μια πολύ καλή λύση θα ειναι το ασύρματο μας δίκτυο

psycoclan1
04-11-10, 01:36
σωστος ο μακης! Παιδια δεν υπαρχει πιθανοτητα να παμε ως ερασιτεχνες "κεραιατζιδες" (ετσι μας αντιμετωπιζουν) και να τους πουμε στηνουμε κ δινεται! Θα πρεπει να υπαρχει επαγγελματιας μηχανικος απο πισω! Επισης μη ξεχναμε κ τις μιζες! Και το βλεπω πολυ δυσκολο να βγαλουμε ακρη!

Αυτο που λεει ο ομηρος, επισης ειναι σωστο εν μερη. Αν εχουμε πολλους clients οι οποιοι leechαρουν μονο, μπορει να γινει μια πρακτικη ασκησης πιεσης για να στησουν κ οι ιδιοι backbones. Δλδ να γινουν κομβοι! Το βασικο ομως ειναι να στηθει ενα σωστο backbone! και αυτο πρεπει να γινει μοναχα με συνεννοηση ολων μας! Το routing ειναι πολυ σημαντικο και πρεπει να ρυθμιστει σωστα. Εγω σε conspiracy theories δε πιστευω, οι περισσοτεροι με ξερετε καλα, πλεον ξεπερασα κ καποια μικροπροβληματα προσωπικα που ειχα κ διαθετω χρονο για το ασυρματο! Ηδη αυριο-μεθαυριο θα ειναι up 2 νεοι κομβοι σε Ηλιουπολη και Νεαπολη και ελπιζω να βοηθησουμε κ την εκει περιοχη, και ετοιμαζω κομβο στη χαριλαου πανω απο το γηπεδο του αρη!

xrist
04-11-10, 15:04
Αν σας πω πόσο κόστισε ένα hotspot σε ενα δήμο θα καταλάβετε γιατί μίζες μίλησε ο Παύλος (psycoclan1)
Σιγά μη μας θέλουν. Θα τους χαλάσουμε τη μπιζνα.

SkySurfer
04-11-10, 22:03
Με κίνδυνο να γίνω κουραστικός, θα το ξαναπώ:

Ας φτιαχτούν πρώτα οι υπάρχοντες κόμβοι και μετά όλα τ άλλα. Υπάρχουν κόμβοι που είναι down καιρό και υπάρχουν και πολλά λινκ τα οποία υπολειτουργούν.

psycoclan1
04-11-10, 22:05
οποιος χρειαστει βοηθεια για το ap του, ευχαριστως να βοηθησουμε στην επισκευη! εγω ειμαι μεσα!

themiszx10
04-11-10, 22:08
και εγω μεσα για βοηθεια(μονο σκ ομως)

Υ.Γ:παυλο τι εγινε με τον κομβο στην ηλιουπολη?

psycoclan1
04-11-10, 22:13
κρασαρε ο δισκος! ηταν "χορηγια" απο φιλο του χαρη αλλα τελικα παρεδωσε πνευμα! χεχε!

viron
05-11-10, 00:50
Συγχαρητήρια για την επιμονή σας, και το ενδιαφέρον σας για το ασύρματο δίκτυο,

Δυστυχώς όπως ξέρετε και εσείς οι καιροί έχουν άλλαξει.

Την εποχή που η σύνδεση στο ιντερνετ ήταν με ISDN στα 64ΚB, ή αργότερα η DSL στο 1MB κόστιζε ακριβά, δεκάδες στράφηκαν στο ασύρματο δίκτου που έδινε μεγάλες ταχύτητες(όταν δούλευε!) και δωρεάν χρήση (μετά οτο αρχικό κόστος).

Σήμερα που το dsl στα 24 MB είναι στα 16 ευρώ τον μήνα,(και σε συνδυασμό με πακέτα φωνής) δεν υπάρχει πλεόν το κίνητρο για να ασχοληθεί κάποιος.
Επι πλέον οι περισσότεροι έχουν ασύρματο dsl ρουτεράκι μέσα στο σπίτι τους, δεν θα βάλουν και επιπλέον κεραία στο μπαλκόνι ή στην ταράτσα.

Η μόνη πλέον περίπτωση ασύρματου δικτύου είναι μεμονωμένα hotspot που διασυνδέονται (αν χρειάζεται) μέσω dsl ιντερνετ.
Σήμερα έβαλα και ένα λινκ για παροχή δωρεάν εξοπλισμού για όποιον ενδιαφέρεται να δώσει τοπικά πρόσβαση στην περιοχή του.

Πολύ φοβάμαι ότι τα ασύρματα δίκτυα που είχαν αναπτυχθεί πριν 5-7 χρόνια στις πόλεις στο μοντέλο του Twmn, Awmn θα συρικνωθούν ακόμη περισσότερο.

Καλή συνέχεια.

kapetanios
05-11-10, 04:11
ειναι μια αληθεια αυτο.ελπιζω παντως να ενεργοποιηθουμε οπως παλια

Joker
05-11-10, 14:53
Μην στεναχωριεστε τωρα με το ΔΝΤ και την κριση σιγα σιγα θα χαμηλονουνε ταχυτητες και καποιοι θα κοβουνε και το ιντερνετ.Εγω πιστευω οτι το δικτυο αυτη την στιγμη ειναι σε παρακμη τα ατομα που ασχοληθηκαμε με αυτο πριν καποια χρονια τα παρατησαμε για διαφορους λογους.Βεβαια καποιοι μπορει να μην ασχολουντε μεν αλλα ειναι ενεργοι.
Πιστευω οτι καποιοι απο εμας καναμε τον κυκλο μας αλλα ερχετε η νεα φουρνια.....η κριση θα αναγκασει αρκετους να βρουνε αλλες λυσεις εστω για file sharing

basilhs4
05-11-10, 16:59
πολυ μακρια κοιτας.εχει ξαναγινει θεμα παρομοιο και δεν καταληξαμε πουθενα αν θυμαμαι καλα.αλλα γιατι τοση μανια με το ιντερνετ ρε bill?πρωτα συμαζευεισ το σπιτικο σου και μετα κοιτας τα σπιτια των αλλων.ασ κανουμε εδω λιγο καμια αναδιοργανωση του δικτυου και μετα τα αλλα
το λέω αυτό με το ινετ γιατί ο κόσμος είναι ολίγον τι γίδια (και την αμαρτία μου να την πω ένα από αυτά τα γίδια υπήρξα και εγώ)και στο άκουσμα του τζαμπανταν ινετ θα τρέξει και θα είναι ένα μέσο διαφήμισης όσο για το ξεκαθάρισμα του σπιτικού αν ασχοληθούμε όλοι με οργάνωση σε 3 μήνες το πολύ με πιστεύω θα είμαστε εντάξει

basilhs4
05-11-10, 17:02
Τι μου θύμησες τώρα....... η ιδέα καλή αλλά δυστυχώς καμένη, είχε γίνει πρόταση σε κάποιους δήμους να στηθούν κόμβοι σε διάφορα δημόσια κτίρια που είχαν καλή οπτική κάλυψη, έξτρα διασύνδεση των δημόσιων κτιρίων μεταξύ τους για δική τους χρήση και φάγαμε πόρτα, δεν ασχολήθηκαν καθόλου μαζί μας, και όσοι ασχολήθηκαν ήθελαν απλά την τεχνογνωσία/μελέτη για το στήσιμο για να τα κάνουν μόνοι τους, και το γέλιο είναι πως εμείς το μόνο που ζητήσαμε ήταν να γίνει η επιλογή εξοπλισμού από εμάς και αγορά του εξοπλισμού/ανταλλακτικά συντήρησης από αυτούς, το στήσιμο/τρέξιμο/συντήρηση εμείς, και το ίντερνετ που είχαν να το μοιράζανε μετά το κλείσιμο των υπηρεσιών προς το κοινό που θα συνδεότανε στους χ κόμβους.
Αχχχχ αθάνατο το Γένος του Ελλαδισταν ......

basilhs4
05-11-10, 17:12
οποιος χρειαστει βοηθεια για το ap του, ευχαριστως να βοηθησουμε στην επισκευη! εγω ειμαι μεσα!
και γω μεσα για οτι μέρα θέλετε κατόπιν συνεννόησης βέβαια

basilhs4
05-11-10, 17:20
γενικά παιδιά σας βλέπω απελπισμένους και λογικό είναι όταν ζεις και την ακμή και την παρακμή.εγώ πιστεύω ότι χρειάζονται πολλές προτάσεις για να διαλέξουμε λίγες και καλές και να τις υλοποίησουμε εφόσον είναι εφαρμόσιμες

kthomas_k
10-11-10, 02:33
Αν και νέος στο δίκτυο και όχι τόσο νέος στην ηλικία θα καταθέσω την γνώμη μου στα παραπάνω.

Κάποιος είπε ότι οι παλαιοί κάνανε κοιλία. Αυτό είναι και οι αιτία. Και αυτή είναι η φυσική ροή των πραγμάτων.

Σκεφτείτε ότι όταν ξεκινήσατε κάποιοι από σας μπορεί να ήταν και έφηβοι όλοι με όρεξη να ανεβείτε στις ταράτσες. Οι περισσότεροι τώρα μπορεί να είστε οικογενειάρχες με κανα δυο κουτσούβελα και καμιά δεκαριά ακόμα υποχρεώσεις. Φυσικό να ρίχνεται άγκυρες.

Έχετε όμως την εμπειρία, απαλλάξτε τον εαυτό σας από τον ρόλο του εκτελεστικού οργάνου αναθέστε την δουλεία σε νεότερους (Σαφώς ικανούς και ορεξάτους) και γίνεται μέντορες τους, η εμπειρία σας είναι πολύτιμη, μην φοβάστε να μεταδώσετε τις γνώσεις σας. Σε όποιες κοινωνίες οι γνώση μεταδίδετε ελεύθερα αναπτύσσεται με ραγδαίους ρυθμούς.

Να μια ιδέα που μου ήρθε γράφοντας: Οι παλιές καραβάνες να οργανώσουν ημέρες εκπαιδεύσεων μεταδίδοντας τις γνώσεις και δίνοντας την σκυτάλη στους επόμενους που θα έχουν την γκ....λα να τρέξουν να σκαρφαλώσουν να στήσουν να ξενυχτίσουν (αρχίζοντας από τους πεσμένους και αυτούς που υπολειτουργούν κόμβους).

Σε έναν αγώνα οι στρατηγοί πάντα οργανώνουν και οι στρατιώτες εκτελούν....

Και σκεφτείτε... πως θα στρατολογηθεί ένας νέος διαβάζοντας ένα τόσο απογοητευτικό θέμα στο forum;
Συγκέντρωση από πότε έχετε να κάνετε? ούτε αυτό είναι περίεργο με άλλη όρεξη πάς για συνάντηση-καφε στα 20-25 και με άλλη στα 30-35!

Ανοίξτε το δρόμο στο νέο αίμα μην το κάνετε σαν τους Έλληνες πολιτικούς που πρώτα πεθαίνουν και μετά παραιτούνται από την πολιτική

Ελπίζω να μην ήμουν αγενής...

teoferes
11-11-10, 20:53
..και εγώ είχα όρεξη έκανα κάτι προσπάθειες...
Τελικά κατάλαβα πως πρέπει να κάνουμε μικρά βήματα κάθε φορά.
... ο καθένας ότι μπορεί...
Δηλάδη θα μπορούσες π.χ.
1. Nα φτιάξεις ένα tutorial για το router σου και να το ανεβάσεις στο wiki.
2. Nα έχουμε όλοι μόνιμα ή σχεδόν μόνιμα υπολογιστή ανοιχτό για το DC.
3. Να διαφημίζουμε το δίκτυο σε κόσμο που θα μπορούσε να βοηθήσει.

Φυσικά υπάρχουν άπειρα πράγματα, αλλά ας ξεκινήσουμε με μικρά βήματα.
Θέληση και όρεξη έχουμε αλλά μας λείπει χρόνος και το κουράγιο.
Να μην αναφέρω τις υποχρεώσεις που έχει ο καθένας μας μεγαλώνοντας.

Αυτά τα λίγα από εμένα..

SkySurfer
11-11-10, 20:58
Τι μου θύμισες τώρα... Το wiki!!!

Πόσοι είπαν οτι θα γράψουν και δεν έγραψαν ποτέ...

Μαντέψτε ποιος έχει γράψει το 70% του wiki....

Sapo
12-11-10, 09:41
Νομίζω πως θα ανθίσει πάλι το wireless. Και αυτό γιατί θα υπάρχει πολύ πίεση (για την πειρατεία) και λογοκρισία (για τα blogs κυρίως). Όταν οι ISP είναι οι ίδιοι οι χρήστες (ap owners) το δίκτυο θα συντηρείται από τους ίδιους τους χρήστες και δεν θα υπάρχει πρόβλημα. Wireless Anarchy will rise again!

kanenas
13-11-10, 10:54
1. συνδεση στους tracker του awmn εστω και με 5kb
2. 24 ωρες ανοιχτο pc.