PDA

Επιστροφή στο Forum : twmn::tsapi up and running

tsapi
15-02-04, 12:22
Επιτέλους! Μετά από ένα τεράστιο downtime ύστερα από τον αιφνίδιο και ολοκληρωτικό θάνατο του ταρατσορούτορά μου και λόγω της πλήρους αλλαγής software και implemetation, το twmn::tsapi είναι και πάλι στον αέρα!

Kαινούριο ηλεκτρολογικό κουτί (διαστάσεων 60x45), το οποίο φιλοξενεί τον ολοκαίνουριο [email protected] θρονιασμένο πάνω στην asus p4-v800-x, παρέα με 256 mb μνήμη και μία compact flash 8 mb. Το όλο σύστημα βρίσκεται στην ταράτσα μου και μπουτάρει σχεδόν εξ ολοκλήρου πάνω από το δίκτυο (root over nfs over tcp ver 3). Οι γνωστές τρεις αθερίνες βρίσκονται στη θέση τους και εκπεμπουν από δύο κατευθυντικές και μία όμνι. Το όλο σύστημα είναι ένα full blown debian unstable, με 2.4.22 kernel για λόγους συμβατότητας και madwifi (ελπίζω να μην αποτελέσουν την αχίλλειο πτέρνα του συστήματος, γιατί θα αυτοπυρποληθώ). To καινοτόμο και ιδιαίτερα σημαντικό στην όλη υπόθεση είναι ότι όλο το filesystem του ταρατσορούτορα είναι στο σπίτι, κάτι το οποίο αίρει όλους τους περιορισμούς που έχουν τα διάφορα custom, πετσοκομμένα, distros (mikrotik, leaf, pebble κτλ). Μπορώ να κάνω ό,τι μου έρθει στο κεφάλι, χωρίς περιορισμούς χώρου, kernel, libraries, compiler και τα ρέστα. Και όλα αυτά με καταπληκτικό responsiveness και τεράστια throughputs και φυσικά όλα τα θετικά συμπαραμαρτούντα του λίνουξ. Μιλάμε δηλαδή για ένα δίκτυο με δύο λίνουξ servers που παίζουν wireless, internet και όλο το σπιτικό μου δίκτυο από πίσω. Η καλύτερη υποδομή για το οτιδήποτε.. :D

Ένα τεράστιο ευχαριστώ στον σέακα (seac) για την πολύ προσεγμένη και μερακλίδικη δουλειά που έκανε με το κουτί και το απίστευτο κρύο που συνέλλεξε στην ταράτσα μου αγόγγυστα κατά τη διάρκεια της καινούριας εγκατάστασης (ο άνθρωπος με τα δύο δεξιά χέρια). Ο Lewis προσέφερε τα εργαλεία του και το dlink του για δοκιμές και πολλή σκέψη, feedback και πολύτιμες απόψεις για το όλο implementation. Ο στόρμουλας (stormlord) κρατούσε (όπως πάντα καθυστερημένος) τη σκάλα :D , αλλά η συνεισφορά του αναμένεται τώρα (βάλε το αναθεματισμένο το interface στην κεραία!).

Φωτογραφίες (ύστερα από ώριμο σκέψη) δεν θα βγουν στη φόρα - άρχισα να γίνομαι ιδιαίτερα προληπτικός. Ευχέλαιο προγραμματίζεται από βδομάδα.. :)

Ελπίζω σε 2-3 μέρες το λινκ με τον στόρμουλα να λειτουργεί και να μπουμπουνάει. Το access point είναι ανοιχτό για τεσταρίσματα, αν και υπό συνεχείς αλλαγές.

Καλώς σας ξαναβρήκα στους αιθέρες! :lol:

StormLord
16-02-04, 04:08
Tha sto valooo to interface..
Tha sto valoooo mhn me pedeueis..
Tha sto valo tha sto valo tha sto valooo
Tha sto valooo to interface...
:arrow:

taz
17-02-04, 14:00
Άιντε ρε μεγάλε, μαύρα μάτια κάναμε για να σε δούμε.

Θα δούμε λες καμια άσπρη μέρα;

ΥΓ: Έχω την υποψία ότι με έχεις ξεχάσει...

Lewis
17-02-04, 16:09
εσύ μας έχεις ξεχάσει όλους....

ούτε ένα γράμμα, ούτε ένα τηλέφωνο...

taz
19-02-04, 08:49
Είχα στείλει ένα περιστέρι, δεν το έλαβες?

Πάντως του παρήγγειλα (του περιστεριού) να σου κουτσοιυλίσει το μπαλκόνι αν δε σε βρει. :)

tsapi
19-02-04, 16:32
Είχα στείλει ένα περιστέρι, δεν το έλαβες?
Πάντως του παρήγγειλα (του περιστεριού) να σου κουτσοιυλίσει το μπαλκόνι αν δε σε βρει. :)

Περιστέρια, κοράκια και πεινασμένοι κόνδορες!

Τι κάνουν οι κεραίες σου βρε τομάρι? Δουλεύει το ρημάδι σου? Βλέπεις κανέναν? Εμένα με γλιεπς?

taz
20-02-04, 13:56
Το μαραφέτι δουλεύει, αλλά δε σε πιάνω σε site survey (τελευταία φορά που κοίταξα ήταν πριν κανα δυό βδομάδες βέβαια).
Πάντως κεραίες, ματσακούνια, κλαπατζίμπαλα και τζιρτζιμάντζαλα είναι σε λειτουργία.

tsapi
20-02-04, 17:00
Το μαραφέτι δουλεύει, αλλά δε σε πιάνω σε site survey (τελευταία φορά που κοίταξα ήταν πριν κανα δυό βδομάδες βέβαια).
Πάντως κεραίες, ματσακούνια, κλαπατζίμπαλα και τζιρτζιμάντζαλα είναι σε λειτουργία.

Γκουχ, γκουχ!! Φαντάζομαι ότι πρώτο μήνυμα του παρόντος thread αποτελεί σαφέστατο υπονοούμενο και hint ότι πρέπει να επαναλάβεις το site survey! :wink:

taz
20-02-04, 23:17
Ναι βρε, το ΄πιασα το υπονοούμενο :roll:

tsapi
21-02-04, 02:28
Ναι βρε, το ΄πιασα το υπονοούμενο :roll:

To υπονοούμενο το έπιασες - site survey έκανες βρε τομάρι? :P