PDA

Επιστροφή στο Forum : [συνάντηση] Ο Καφές των ..40 !

Lewis
08-12-04, 16:16
9 Μαρτίου 320 μ.Χ.. Λίμνη Σεβαστείας της Αρμενίας. Μέσα στα παγωμένα νερά, γυμνοί ανάμεσα στους επιπλέοντες πάγους, σαράντα γενναίοι αθλητές της Πίστεως υπομένουν με καρτερικότητα το φρικτό μαρτύριο, συνέπεια της αφοσίωσής τους στον Επουράνιο Βασιλέα. Ο αυτοκράτωρ Λικίνιος δεν ανέχεται τέτοιου είδους "απιστίες" απέναντι στο υπέρθεο πρόσωπό του. Και ο έπαρχος Αγρικόλας, πιστός τηρητής των αυτοκρατορικών εντολών, καταδικάζει τους στρατιώτες του, που "την μέλλουσαν Πόλιν" επιζητούν, σε αυτόν τον αργό κι επονείδιστο θάνατο. Οι γενναίοι μάρτυρες, αγόγγυστοι, υπομένουν αυτή την σκληρή δοκιμασία. Το ψύχος του χειμώνα έρχεται να εντείνει ο πάγος της νύχτας. Το νερό παγώνει σχηματίζοντας κρυστάλλους και συνενώνει τους πάγους, και μαζί μ' αυτό παγώνει σιγά - σιγά και το αίμα στα κορμιά των καταδικασθέντων στρατιωτών. Τη δοκιμασία έρχεται να επιτείνει η πρόκληση του θερμού λουτρού, που έχει στήσει απέναντί τους ο Ρωμαίος ηγεμόνας.
Όποιος αρνηθεί τον Χριστό και ομολογήσει πίστη στον αυτοκράτορα και τους άλλους θεούς, αμέσως θα μεταφερθεί εκεί και θα ανακουφιστεί από τους πόνους και το βασανιστήριο.

Τα κορμιά των μαρτύρων χάνουν σταδιακά την ικμάδα τους, ωχραίνουν, μελανιάζουν από το κρύο, χάνουν τις αισθήσεις τους, αλλά δεν λυγίζουν ψυχικά: "δριμύς ο χειμών, αλλ' ηδύς ο Παράδεισος" αλληλοενισχύονται οι Aγιοι στην πίστη και την καρτερικότητα, στην υπομονή και την ανδρεία. Όμως το μέγεθος του μαρτυρίου, το ένστικτο της αυτοσυντήρησης, ο φόβος του επικείμενου σωματικού θανάτου, η πρόκληση του θερμού λουτρού, η επιθυμία για ανακούφιση, όλα αυτά μαζί αλλά κυρίως η ασθενής, η ελαττωματική πίστη, οδήγησαν έναν από αυτούς στην άρνηση του Θεού. Στο σημείο αυτό αναγνωρίζουμε μια μικρή και πρόσκαιρη επιτυχία του ρωμαίου στρατηγού, διότι τον αποσκιρτήσαντα αναπλήρωσε αμέσως ένας από τους στρατιώτες που επιτηρούσαν τους μάρτυρες. Ο "λιποτάκτης" όμως, αν και αρνήθηκε τον Θεό του και τα πιστεύω του, δεν κατάφερε να απολαύσει τη θαλπωρή του ζεστού νερού. Το σοκ από την απότομη μεταβολή της θερμοκρασίας τον σκότωσε.

Συμβολικό;

Κανείς δεν ξέρει.... Η ουσία είναι όμως πως τα 40 Dlink DWL-800AP+ ήρθαν και 40 από εσάς θα είστε ευτυχείς κάτοχοι ενός, την Κυριακή το βράδυ....

Γιατί την Κυριακή το βράδυ; Γιατί τα Dlink θα παραδοθούν στον ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΚΑΦΕ του 2004, την Κυριακή 12 Δεκεμβρίου, στις 4 το απόγευμα, στην Ραψωδία, στο κέντρο.

Η Ραψωδία είναι ένα καφέ, στο παρκάκι απέναντι από τον Λευκό Πύργο, και μάλιστα είναι πολυόροφο. Συνήθως καθόμαστε στον τελευταίο όροφο (μην ανησυχείτε, θα αναγνωρίζετε τα μπακούρια που μιλάνε για wireless), μαζευόμαστε κατά τις 4 και καθόμαστε μέχρι τις 8..

Ελάτε για να αποχαιρετίσουμε το 2004, την πιό εποικοδομητική χρονιά μέχρι στιγμής στο Ασύρματο Δίκτυο της Θεσσαλονίκης, και να κάνουμε σχέδια για το 2005.

Και ποιός ξέρει, ίσως από το 2005 να έχουμε ακόμα 40 χρήστες στο δίκτυο μας..

Μπορεί να κάνουμε «πολιτιστικές εκδηλώσεις», αλλά φτιάχνουμε και Δίκτυο ;)

Ο Χάρτης για την Ραψωδία
http://www.twmn.net/static/rapswdia.gif

alatasst
08-12-04, 18:01
Θα έρθουμε κι εμείς :D
Για πρώτη φορά με βολεύει απίστευτα η ημερομηνία.

Υ.Γ. Το site γιατί σέρνεται;

The user account 'alatasst' at ::TWMN.net has this email associated with it. A Web user from 10.122.3.34 has just requested a Confirmation Code to change the password.

FM1
08-12-04, 18:16
Aχρηστο μυνημα , Deleted :)

sakis
08-12-04, 18:26
Συμβολικό; Κανείς δεν ξέρει....

Εγώ πάντως, θα πρόσεχα... Διότι αν ξαφνικά από εκεί που δεν είχες σύνδεση με το ασύρματο δίκτυο, αποκτήσεις, μήπως το σοκ σκοτώσει τον άτυχο νέο ιδιοκτήτη ενός εκ των 40 APs... :D

loucas
08-12-04, 18:29

εμένα για ακόμη μια φορα δεν με βολευει μια και θα είμαι Αθηνα απο Παρασκευή εως Τρίτη :(

ΥΓ. Τα 2 τα δικα μου δώστα στον Πετρο (θα σου κανω transfer τα λεφτα στον γνωστο λογαριασμό του dreambox αν θελεις)

Lewis
08-12-04, 19:30

Υ.Γ. Το site γιατί σέρνεται;

The user account 'alatasst' at ::TWMN.net has this email associated with it. A Web user from 10.122.3.34 has just requested a Confirmation Code to change the password.

γιατί το celeron-ακι στα 800 δεν μας ..αντέχει άλλο....

θέλει αναβάθμιση...

Lewis
08-12-04, 19:46

εμένα για ακόμη μια φορα δεν με βολευει μια και θα είμαι Αθηνα απο Παρασκευή εως Τρίτη :(

ΥΓ. Τα 2 τα δικα μου δώστα στον Πετρο (θα σου κανω transfer τα λεφτα στον γνωστο λογαριασμό του dreambox αν θελεις)

βάλτα, βάλτα......

αν βολεύει, ο Πέτρος περνάει και τα παίρνει και σήμερα.....

Lewis
08-12-04, 19:47
Συμβολικό; Κανείς δεν ξέρει....

Εγώ πάντως, θα πρόσεχα... Διότι αν ξαφνικά από εκεί που δεν είχες σύνδεση με το ασύρματο δίκτυο, αποκτήσεις, μήπως το σοκ σκοτώσει τον άτυχο νέο ιδιοκτήτη ενός εκ των 40 APs... :D

το συγκεκριμένο 1 θα το δώκουμε στον Μέρλιν....

όπως λέει και ο Καζαντζίδης, "..και αν χιονίζει και αν βρέχει, το αγριογούρουνο, αντέχει..."

FM1
08-12-04, 19:48
Δεν το κανετε chat :) τα posts πεφτουν βροχη !

Merlin_o_Magos
08-12-04, 20:31
Se ti eftekse pali o Merlin_o_Palios.... 8) 8) 8)

arhos
08-12-04, 20:39
kalispera eida fos kai mpika....
eimai arketa neos ston tomea me ta diktya alla asxoloyme kamia 15aria xronia me toys ypologistes.
thelo na ertho alla tha einai san na milame alli glosa. iparxei kanenas allos neos gia na pame mazi?

Lewis
08-12-04, 20:48
kalispera eida fos kai mpika....
eimai arketa neos ston tomea me ta diktya alla asxoloyme kamia 15aria xronia me toys ypologistes.
thelo na ertho alla tha einai san na milame alli glosa. iparxei kanenas allos neos gia na pame mazi?

ακόμα και στα 5 σου να άρχισες να ασχολείσαι, είσαι 20 χρονών...

άρα είσαι γέρος μπροστά στον PC Κiller που είναι βαριά-βαριά 15 :lol:

pargyrak
08-12-04, 22:02
Ο Πέτρος εκείνη την ώρα θα είναι στις Κάννες (France) και αφού κάνει register στο Networkers 2004 θα πάει δια καϊφέν και πετί φούρ.

Οπότε καλό είναι να βρεθεί άλλος τρόπος...

route map dlinkis
match loucas
next hop orion

μετά υπάρχουν routes

pargy

vsam
08-12-04, 22:19
..επιτέλους...βρήκα και γώ ευκαιρία να γράψω σε ένα ποστιον...

.... ε ναί λοιπόν, θα έρθω κι εγώ την Κυριακή!

:roll: vsam :roll:

www.faltsaband.szm.com

Lewis
08-12-04, 22:31

τα dlinkια παραδώθηκαν στον Αγγελο, αυριο το πρωί θα τα έχιε ο Αργυράκης στα χέρια του.
Ο Αργυράκης θα δώκει και 100 ευρώ στον Αγγελο (που του χρωστώ).
Οπότε εσύ θα δώσεις 96 ευρώ στον Αργυράκη και θα είναι 4 ευρώ μέσα...

καλό ?

akroama
08-12-04, 23:49
Αντε και καλοδουλευτα ελπιζω να τα στησουμε πιο γρηγορα απο οτι νομιζετε
για να μας εχετε απο κοντα! (σιγα -σιγα στα βαθεια)
see you on sunday !

Lewis
09-12-04, 00:04
Αντε και καλοδουλευτα ελπιζω να τα στησουμε πιο γρηγορα απο οτι νομιζετε
για να μας εχετε απο κοντα! (σιγα -σιγα στα βαθεια)
see you on sunday !

ε, με Pargyrak, SV2XI & Jim-Armaos νομίζω δεν θάχετε πρόβλημα....

αυτοί θάχουν πρόβλημα που θα πρέπει να "ξαναστρώσουν" τα bblinks τους να φυσάνε...

pargyrak
09-12-04, 00:45
Ο Αργυράκης θα δώκει και 100 ευρώ στον Αγγελο (που του χρωστώ).
Οπότε εσύ θα δώσεις 96 ευρώ στον Αργυράκη και θα είναι 4 ευρώ μέσα...

καλό ?

4 euros χρωστάω στον Άγγελο οπότε ας μπλέξει το πράμα λίγο παραπάνω :-)

Πιο καλό;

pargy

LiaPmaN
09-12-04, 10:33
,... ama einai na para8eseis oloklhrh parabolh gia enan kafe,.. tote sta baftisia ths koraklas tou maxx ti 8a prepei na grapseis??,.. thn Palaia Dia8hkh ??? kai ton kalatkusmo tou Nwe??!! Nomizw oti h yperbolikh ek8esh se taratses (bl. hliakh aktinobolia) kai se keraies (bl. hlektromagnhtikh aktinobolia) sas exei ephreasei anepanor8wta!!! kai idiws esena !!! :lol:
Kanonika 8a eprepe na mas tradoudiseis to "Saranta Dlinkakia" wolololo!!!
Pantws,.. 8a eimai kai gw ekei thn kuriakh, opws elpizw na einai kai to Dlink mou !!! :lol: Anyway,.. Hope to see you all there,.. !!! We Want The AirWaves !!!

me ektimhsh, o A.A. (Asyndetos Asyrmatos)

loucas
09-12-04, 13:32

μην ξεχνάς ότι με το που θα πάρω το 800, θα κανω το 900αρι μου AP όποτε εκτος των 3 θα υπαρχει και 4ος (πιο ψηλα από όλους μαλιστα :!: )

Lewis
09-12-04, 14:04

μην ξεχνάς ότι με το που θα πάρω το 800, θα κανω το 900αρι μου AP όποτε εκτος των 3 θα υπαρχει και 4ος (πιο ψηλα από όλους μαλιστα :!: )

Οπότε θα έχουμε μιά ευθεία Pargyrak-Loucas-SV2XI-Jim-Armao ?

δεν πιάνετε και τον δήμαρχο θερμαικού να σας δώσει καμμιά επιχορήγηση ;)
όλο το δήμο καλύπτετε...

Jim-Armao
09-12-04, 14:48
Για το ακριβές του θέματως περί ευθείας...

Μάλλον πρόκειται για ορθή γωνία..... 8)

ο Loukas
|
ο Pargyrak
|
|
|
ο----------------------------ο Jim-Armao
sv2xi

Sivnik
09-12-04, 16:23
kapoios akoma epsaxne kanena neo kai apeiro gia na pane mazi...
ego mallon leo na ertho mpas kai sas gnoriso kai apo konta kai ginei kamia kali ...

tespa an kaneis thelei na epikoinonisei mazi moy: 6942273636

elpizo na ta poume kai apo konta ;D

quantis
09-12-04, 16:38
Γυναίκες (προτίμηση κάτω των 25) θα υπαρχούν;. Αν είναι να παω μόνο και μόνο για να γνωρίσω 30 πορωμένους με το wireless κάφρους πίνω τον καφέ μόνος μου παρέα με την κατεβασμένη παραβολική μου...

Lewis
09-12-04, 16:47
Για το ακριβές του θέματως περί ευθείας...

Μάλλον πρόκειται για ορθή γωνία..... 8)

ο Loukas
|
ο Pargyrak
|
|
|
ο----------------------------ο Jim-Armao
sv2xi

μάλλον έτσι...

O-Pargyrak
|
|---O-Loucas
|
|
|
O-SV2XI
|
|
|
|
|
|
|-----------------------O-Jim-Armao

Jim-Armao
09-12-04, 17:14
Οφείλω να επιμείνω ! 8O

P.S Όποιος θέλει μπορώ να του δανείσω το ελικόπτερο μου για να βγάλει φωτογραφίες...

dfragos
09-12-04, 18:00
Οφείλω να επιμείνω ! 8O

P.S Όποιος θέλει μπορώ να του δανείσω το ελικόπτερο μου για να βγάλει φωτογραφίες...

Ο προσωπικός μου δορυφόρος θα κάνει καλύτερη δουλειά πιστεύω...

karbvas
10-12-04, 11:22
Kalimera, eimai o karbvas kai epeidi gia tin Kyriaki tha eimai ektos Thessalonikis sas parakalo na paralavei to Dlink mou o PC-Killer
Sas euxaristo.

loucas
10-12-04, 11:33
Οφείλω να επιμείνω ! 8O

αν εξαιρέσεις το ότι είναι loucas και όχι loukas :) νομίζω ότι σωστά επιμένεις. Αν έβαζες και λιγο πιο μεγάλη φωτογραφία θα σου το επιβεβαίωνα στα σίγουρα.

Jim-Armao
10-12-04, 11:51
Λάθος εκ παραδρομής και κεκτημένης ταχύτητας. Δεν θα επαναληφθεί ! :D

By the way, όποτε σε βολεύει πες μου να σου επιστρέψω το 12άρι ομνικοειδές ! 8)

maxcomgr
10-12-04, 13:02
Βλέπω κάποιους τους έχετε ξεχασμένους.

Μετά από Sv2xi και Jim-Armao πάει και κάποιος άλλος.......

Pargyrakis
|
|
sv2xi
|
|
Jim-Armao
|
|
[*****************]
|twmn::Apsila-Dentra]
[*****************]
|
MaxComGr ή ForestGump

Lewis
10-12-04, 15:57
Βλέπω κάποιους τους έχετε ξεχασμένους.

MaxComGr ή ForestGump

ή "ο σχιζοφρενής Δενδρο-φόνος με το πριόνι"..

legionnaire
10-12-04, 21:50
Γειά σας,

με λένε Legionnaire και ανήκω στο HSWN (Heraklion Student Wireless Network). Είμαι από Θεσσαλονίκη και θα προσπαθήσω να έρθω στο meeting μιας και ανεβαίνω μέσα στην βδομάδα.

Οπότε προβλέπεται μια ενδιαφέρουσα ανταλλαγή απόψεων υπό τους ήχους από τα καλαμάκια που θα ρουφάνε την φραπεδούμπα...

Lewis
11-12-04, 05:13
Γειά σας,

με λένε Legionnaire και ανήκω στο HSWN (Heraklion Student Wireless Network). Είμαι από Θεσσαλονίκη και θα προσπαθήσω να έρθω στο meeting μιας και ανεβαίνω μέσα στην βδομάδα.

Οπότε προβλέπεται μια ενδιαφέρουσα ανταλλαγή απόψεων υπό τους ήχους από τα καλαμάκια που θα ρουφάνε την φραπεδούμπα...

άργησες φιλαράκι, απο τα δεξά του προέδρου θα κάτσει ο Εβρίτης...
εσύ από τα αριστερά...

:lol: :lol: :lol:

desmond
12-12-04, 02:54
kati akousa kai gia neous pou erxontai gia gnwrimia.
8a prospa8hsw kai egw na eimai ekei

legionnaire
12-12-04, 13:22
Γειά σας,

άργησες φιλαράκι, απο τα δεξά του προέδρου θα κάτσει ο Εβρίτης...
εσύ από τα αριστερά...

:lol: :lol: :lol:

Βρε και απέναντι από τον Presidente να κάτσω δεν έχω πρόβλημα!!

Merlin_o_Magos
12-12-04, 21:23
Tin epomeni fora prepei na klisoume to gipedo tou paok gia na xoresoume oloi :D :D :D :D

ditheo
12-12-04, 23:34
Εγώ από τώρα θα το προτείνω.
Καρτελάκια με το nickname και το πραγματικό.

makx
13-12-04, 01:17
θελω να ζητήσω 1000 συγνώμη γιατή δεν ήμουν παρον.
ο αγώνας κράτησε (τοξοβολία στη Δράμα) περισοτερη ώρα απο ότι υπολόγυζα
τελίωσε στις 5 το απογευμα οπότε δεν μπορεσα να ερθω στην συνάντηση .

όμως που θα πάει :roll: :D :( :lol: :arrow:

φιλικά
Μάκης Σταματόπουλος (ο Εβρίτης - θρακιώτης)

Lewis
13-12-04, 01:25
τελικά έγινε χαμός....

σίγουρα ήταν η πιό επιτυχημένη συνάντηση του Ασύρματου Δικτύου !!!
πρέπει νάμασταν πάνω από 70 άτομα, και το κυριότερο, οι περισσότεροι "νέοι" και πρωτοεμφανιζόμενοι..

Εντύπωση μου έκανε που αρκετοί παλιοί δεν εμφανίστηκαν..

Έγινε η παραλαβή των dlink, και πολλή κουβέντα...

φωτογραφίες εδώ:
ΕΔΩ ΕΙΠΑ (http://twmn.net/modules.php?set_albumName=meetings&op=modload&name=gallery&file=index&include=view_album.php)

nontas
13-12-04, 16:18
Epesa katw apo thn karekla mou me thn "morfh/slash/gkrimatsa" ths hmeras :)))
De prolabena gmt, esthna eblabika to x-tree mou :roll: Exasa polles "fatses", einai gegonos ...

legionnaire
13-12-04, 20:54
Πάει, έχω χάσει την μπάλα. Είχα την εντύπωση (λέμε τώρα) πως το meeting θα γινόταν αυτήν την κυριακή. Οπότε, διαβάζοντας όλους τους από πάνω να λένε τι ωραία που περάσανε κλπ μου ήρθε σαν κεραυνός!

Δεν πειράζει, next time παίδες

koko
13-12-04, 21:34
σίγουρα ήταν η πιό επιτυχημένη συνάντηση του Ασύρματου Δικτύου !!!
πρέπει νάμασταν πάνω από 70 άτομα,

Pirwto katef8asen to Dimanast kai meta apo oligon igw (ayita elabon xwran prin tis 4). To blepw na ka8etai monon eis ena tirapezi kai skeptomai: 8a path3ei oudeis allos, arages?
E, ti hto na to eipw ayito - mesa eis oliga lepita eplanta3en o topos apo afi3eis...

kokoooo.

quantis
13-12-04, 21:58
Αλέξη, δώσε τις φωτογραφίες στο λαό. Τουλάχιστον αυτές που είμαι εγώ...